.Gas*®; W?00TÏ> WEREÜ) f.1.50 l.KILO'IBUS ARTS MORREN Gemengd Nieuws. Mej j. ZALME, Yoor Huis en Hof. Advertentien. Oproeping! PLANTEN, Hillegom. Lama/son Bouwer Co. 8 April tot 9 Mei AFWEZIG. J. A. GOVERS, Schoenen "««r maat. Amersfoortscli Wissel- ei Effectenkantoor Scholl Engberls Scholten Mej. C.v. Wapinp 7 TUI VERS MAGAZIJN ster, Amersfoort, tafellooper, 14e prijs 135 mej. E. Kroes, Amersfoort, salon kussen, 133 mej. Klippen, Zaandam Smyrna kleedje, 136 mej A. Krook Amersfoort, tafellooper, en 154 mej G. Vos, Amsterdam' sprei, allen zeer eerv. vermelding; 155 Gezusters Van 't Wel, eerv. vermelding. Stand mej. W. Luycx, schoonste inzending dames- handwerken, me' daille. Gisteravond vergaderde de ver eeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in »De Zwaan" onder voorzitterschap van den beer Meutsing. De heer Vrijdag was ver hinderd de vergadering te presideeren De heer Meursing bracht een woord van dank voor alles, wat de heer Vrijdag in 't bolang der vereeniging gedaan heeft. Hierna las de secretaris, de heer Th. ter Maat, de notulen van de voiige vergadering, welke ongewijzigd werden goedgekeurd. Aan bet jaarverslag ontleenen we dal het getal leden van 125 in 1911 tot 107 in 1912 is gedaald. Eveneens dat der begunstigers van 80 op 71. De vereeniging heeft vele banken onderhanden, en bloempetken aan do Lange en Korte Gracht vernieuwd, de Dievenweg verhard, een Gids in 3 talen uitgegeven en meer belangiijke zaken tot stand gebracht. Gememoreerd werd, dat Jhr. Barch man Wuytiers aan de Ver. een bank schonk, welke op het stationsplein is geplaatst. De heeren de Jong en v. d. Weide hebben door vertrek opgehouden lid te zijn en werden vervangen door de heeren A. L. Versluys en Cattie. Met den wensch, dat Amersfoort nog meer bekend gemaakt wordt, sluit dit verslag. Rekening en verantwoording. De Inkomsten bedroegen f 1109,87' Uitgaven- 330,73 Voordeelig saldo f 779,14' De beeren van Zalingen en Houbaer voimden de Commissie tot het nazien der rekening en verantwoording. Alles werd nauwkeurig nagezien en accoord bevonden. De aftredende bestuursleden, de heeren ter Maat, J. Cattie en v. Sweden werden met algemeene stemmen herkozen. In plaats van de heeren Vrijdag en v. d. Weide werden ge kozen de heeren.. Klerk de Reus en Oosterveen. Ingekomen een schrijven van den heer Eggink, waarin verzocht woidt, dat de gewone jaarvergadering niet op Zondag zal worden gehouden. De voorzitter stelt voor deze zaak in een bestuursvergadering te brengen. Nog ingekomen een schrijven van den voorzitter van de Huisvlijttentoon- stelling 9, 10 en 11 April te houden in het Patronaatsgebouw aan het zand. En ten slotte een jaarverslag van sVereeniging'' te Lochem, dat bij den secretaris ter inzage gedeponeerd is. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Dinsdagmorgen was er in de Utrechtschestraat een oploop. Een man, die van zijn vrouw gaat scheiden, meende dat hij het uit bet huwelijk geboren kind mocht meenemen. De moeder verzette zich daartegen, zoo dat de tusschenkomst der politie werd ingeroepen. De man liet zich over halen, en gaf bet kind weder aan de moeder terug, die met de verzorging belast blijft, zoolang de echtscheiding nog niet is uitgesproken. Aan luitenant-kolonel-kwartier- meester W. Woudstia is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei eer vol ontslag verleend uit den dienst, onder toekenning van pensioen. Tot majoor-kwartiermeester bij het 5a regiment infanterie is met ingang van 1 Mei bevorderd de kapitein kwartiermeester H. L. van HoolT, werk zaam bij de 8ste afdeeling van het Departement van Oorlog, die nochtans daar werkzaam blijft en weldra als hoofd dier afdeeling zal optreden. Luiten'ant-kolonel R. W. Wijn malen, van het 2e regiment huzaren, is met ingang van 15 April overge plaatst bij den Provincialen staf en benoemd tot provinciaal adjudant in Groningen en Drente. Luitenant-adjudant H. D. Scher- penhuizen, van het le bataljon, 5e regiment infanterie, is benoemd tot adjudant van den commandant van dat regiment en vervangen door luitenant P. N. van Bavel. Luitenant-adjudant N. J. Schallen- berg is benoemd tot adjudant van den commandant van het 16e regiment infanterie en vervangen door luitenant F. F. Vervat. Majoor A. C. M. ridder Alewijn, van het le regiment velcl-artillerie. wordt 26 Mei gedetacheerd bij de oeferiings-batterij. Luitenant H. D. S. Hasselman, van de 3de afdeeling le regiment veld-artillerie alhier, is benoemd tol adjudant van den commandant der 2e afdeeling, te Utrecht. Het toelatings-examen tot den cursus bij de 4e divisie zal worden afgenomen in de eerste helft van Mei. Luitenant J. Kooiman, die van het 6e regiment infanterie zou wor den terug geplaatst naar het 5e, wordt 1 November gedurende een jaar gedetacheerd bij den chef van den Generalen staf. Tegen den schrijver van het voor den beer Gerritsen beleedigende artikel in «Vooruitganga is een civiele actie ingesteld. - Dr. E. J. Beumer, leeraar aan de H. B. S., heeft bedankt voor de hem in het district Gouda aangeboden can didatuur voor de Tweede Kamer Tot directeur van den cursus voor opleiding tot den officiersrang bij het 5e Regiment Infanterie is in de plaats van Majoor Van der Moer benoemd Kapitein J. P. H. Dumont. - De heer P. de Jong is benoemd tot leeraar in de Gymnastiek aan de Bijzondere Normaalschool te Baarn In het Voorloopig verslag om trent de militaire rechtspleging wordt de vraag gedaan of Amersfoort niet een betere hoofdplaats is voor een militair arondissement dan Arnhem Zou er inderdaad kans op zijn, dat Amerfoort een Rechtbank terug kreeg - De Oranjevereeniging zal op 30 April a.s. weer een feestavond organi- seeren voor de kinderen der leden.In afwijking van vorige jaren zullen thans voor de kleinen optreden verschillende clowns en eon goochelaar. Verduistering van nnthraciet. De rechtbank te Utrecht deed uit spraak in de zaak van D. M. alhier, die in dienstbetrekking verschillende hoeveelheden anthraciet ten nadeele van de Hollandsche Spoor heeft ver duisterd. Beklaagde werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. De 3 personen J. J. v. d. H., F. F., C. K., die D. M. behulpzaam zijn geweest, en zich schuldig gemaakt aan heling, werden veroordeeld tot 3 maanden, met aftrek der preven tieve hechtenis. Eveneens deed de rechtbank uit spraak tegen A. v. D., nachtwaker bij de Hollandsche Spoor, die den diefstal had begunstigd. Beklaagde werd veroordeeld voor den tijd van 6 maanden, ook met aftrek van voor arrest. Ten laatste werd nog veroordeeld de koopman G. D., die de gestolen kolen van de hand deed, niettegen staande bij wist, dat de anthraciet toebehoorde aan de Holl. Spoor. Het vonnis voor bem was 5 maanden gevangenisstraf, met aftrek van pre ventieve hechtenis. Ulr. Dagbl Aan de veemarkt waren aange voerd 14 stuks. De kalf koeien wer den verkocht van f200— f250; kalf- vaarzen van f180f230. - «Een dankbaar oud-verpleegde« besluit in de nZwolsche Ct.« zijn Herinnering aan Hoog-Hullen (sana torium voor drankzuchtigen te Eelde, in Drente) met de volgende regelen Ik was een zwakke, zonder wil, En dacht aan vrouw noch kind; Ik werd gemeden door elkeen, De drank slechts was mijn vrind Thans ben ik sterk, vol energie, Ik doe mijn werk met lust Mijn huis is weer mijn paradijs, Thans leef ik weer, bewust HOOG-HULLEN, heerlijk rustig oord, Waar ik genezing vond, Grootsch is uw streven, schoon uw [doel, Gezegend zij uw grond! Het gure voorjaar! Op bet land van den heer P. Kob- bes Jr. te Ileer-Hugowaard, werd een koe door de koude bevangen; het dier moest op een slee naar huis gebracht worden. Huwelijken tusschen bloedverwan ten. De «Kosmos" heeft inlichtingen ingewonnen omtrent de gezondheid van 221 kinderen uit huwelijken lus schen bloedverwanten, b.v. van oom en nicht, van zusters- en neefskinde ren, enz. Van deze nakomelingen is 2.7 proc. doofstom, 12.6 proc. konden zeer slecht zien of waren blind, en 14 proc. hadden zwakke geestvermo gens of waren krankzinnig. Bij kinde ren uit andere huwelijken was 0.01 proc.. doofstom, 0.5 proc. slecht van ge zicht of blind en 4 proc. zwak van geestvermogens. Het tijdschrift be schouwt als oorzaak van deze slechte gezondheid bij de eerste categorie zoo wel de bloedverwantschap als de door bloedverwantschap van zelf grootere erfelijkheid. Over het rooken: Uil het «Homoep. Maandblads: Men zegt wel eens, dat de tabaks pijp minder schadelijk is voor de ge zondheid dan sigaret en sigaar. Het Eogelsche blad Lacet noemt dit een sprookje en tracht bet te weerleggen Na vele onderzoekingen komt de schrij ver tot de conclusie: Het is juist de pijp, welke het grootste gehalte aan nicotine bevat, n.l. 2 04 tot 2.85 pCt De Turksche of Egyptische sigaretten- tabak bevat '1.38 tot 1.74 pet.; de Virginiaansche tabak 1.40 tot 1.60 pet De in Engeland gerookte sigaretten bevatten 1.24 en Havana slechts 0.64 Uit de brandende tabak van een pijp komt 70 tot 80 pet. van de geheele hoeveelheid nicotine in den mond. De sigarenrook staat in het midden tus- schen sigaretten en tabakspijp. Bezien uit het oogpunt van het dI cotinegehalte, is dus de sigarette het het minst schadelijk, dan desigaar,en het schadelkijst de pijp. Maar de nicotine is niet het eenige vergift van den rook. Men vindt ook o.a. furfurol dat een sterke prikkeling kan uitoefenen, niet zoozeer in den rook van pijp of sigaar als wel speciaal in dien van de sigaret, met name die Virginiaansch- tabak. Daardoor wordt verklaard, waar om het rooken van sigaretten keel aandoeningen tengevolge heeft. De keel wordt telkens geprikkeld door furfu rol. Ook bedenke men, dat de tabak van vele soorten van sigaretten ge sausd wordt met een opium-preparaat, hetgeen lang niet onschuldig is en de aan de sigaretten verslaafden steeds hieraan de voorkeur doet geven boven de andere. Is zout gezond? Volgens de Fransche arts Dr. Lam- monie speelt het keukenzout als art senij een belangrijke rol, In Chicago beschouwt men het gebruik van keu kenzout algemeen als een geneesmid del voor alle mogelijke ziekten, en als behoedmiddel tegen allerlei ziek tekiemen. De gezoudheid onzer kinderen. Ieder, die in huis of op de school kinderen, jongens en meisje heeft ga degeslagen, heeft moeten zien, dat zij graag lichamelijken arbeid verrichten, welken ook; iets uitvoeren niet alleen met het hoofd, maar met handen en voeten, iets uitrichten, waarvoor bewe- gng noodig is, dat is een levensbe hoefte. En wordt nu op de school aan die levensbehoefte voldaan? Helaas: neen! Stil zitten enjriog eens stil zitten, soms 3 en 4 uren achtereen, Het jonge kind moet stil zitten en luisteren, de oudere luisteren en stil zitten En daar verzet zich de natuur tegen. En bovendien is dat stil zitten, liefst in een zelfde positie, zooals de stren ge leeraar dat verlangt, ook verder felijk voor het lichaam in anderen zin, n I.: het bevordert lichaamszwakte, ruggegraatsverkromming, bijziendheid. De bewijzen zijn daardoor legio. Voor het gezin en voor het leven: Een stil en weinig bewogen leven is nog geen leeg leven. Niemand heeft het recht zich genot te verschaffen, dat aan anderen ver driet veroorzaakt. Werkelijk gelukkig zijn alleen zij die zichzelf vergeten kunnen en in en voor anderen leven, d.i. liefhebben. Huiselijk geluk dat is het hoogste genoegen vinden in elkanders bijzijn; het is niet luidruchtig, vaak zelfs stom. Wie in den zomer niet verzamelt wat bij in de lente zaaide, moet in den herfst sprokkelen, en honger lijden in den winter. 't Is met de waarheid als met de zon: wolken kunnen haar een tijd lang voor ons gezicht bedekken, maar de zon uitdooven, vermogen zij niet. Observator. RECLAME. Alle lezers van de «Nieuwe Amersfoortsche Courant". Op elke bestelling, hoe klein ook, geef ik gratis 5 planten voor potten cadeau. Wilt gij voor geheel uw leven een mooien bloementuin hebben? Bestelt dan een collectie overblijvende 30 stuks en 30 verschillende kleuren of soorten f 1. Voorjaarsbloemenbollen v. per ken of potten in de schoonste soorten en kleuren per 100 stuks f 0.50. Gladiolen in de schoon ste kleuren voor den tuin, per 100 stuks f 0.75. Montbretia, de Oranjebloem, per 100 stuks f0.75. Bloeiende Stuikheesters in de fijnste soorten per stuk f0.25, per 10 stuks f2. Kamperfoelie, welriekende klimop, per st.f.0.25. Begonia's in kleuren naar uw keuze, per 10 stuks f 0.40. Cak- tus Dalia's in de fijnste soorten en kleuren, per 10 stuks f0.75. Physalis Lampioenplant met prachtige roode ballen in den winter, per 25 stuks f0.20. Vi olen, Vergeet-mij-niet, Madelief jes per stuk f0.02. Kortegraclit 22 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. tfrV is van De overige Burger-geneeskun digen nemen de praktijk waar. Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 1010. VOORHEEN W. UTENS, Langestraat 119. Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit in Rijlaarzen. (Mr. S. G. m Welderen Baron Rengers) KOETEGEAjEHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën Credleten. Ceupone. Deposito's Effecten. Inca9seering van Wlseels en Quit: Vreemd Geld. Wissels op Blnnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrago verkrijgbaar te zijnen kantore. WEt>E1*tfEf*KOOPEHS kunnen in alle plaatsen NEDER LAND en BELGIE geplaatst worden voer onze bekende Ochtendvoeders voor Hoenders, kuikenzaden, en Gekleurde Spiraal Voet ringen voor Pluimvee. Vraagt conditiën by het American Importing-House te MAASTRICHT. ALMELO, SUIVtR WOLLEN ONDËRKLEEDINQ. (r*»Riw*rwj«ofy Verkrijgbaar bij OH WITTE WINKEL AMERSFOORT. Zfj, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontydig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Zoutsteeg le Étage, Amsterdam. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling wordeh aangenomen wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreef onder meer: j Een feit ia- 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door' hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekömen. op1'6^6 "letten MMDKiF 4 MÈM. Abonneer U op het KATHOLIEKE onder Redactie der beste Kath. Letterkundigen. Maandcljjksverschijnen48pag. groot formaat over2 kolommen, praéhtige lectuur als: Romans, Novellen, Hlstorleohe Verhalen, Pdëzle, Allerlei, Raadsels, Logo- grief, Rebus, enz. enz. voor den zeer lagen prjjs van 65 CENT per 3 maanden. Prachtige Goedkoope Lectuur. P. STOKVIS-WATERREUS. Uitgever, 's-Bosch.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3