NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. |g|| FEUILLETON. No. 30. Woensdag 16 April 1913. 42e jaargang VMIJST WOENSDAG EN ZATERDAG Bescherming of Bevoorrechting? Boontje komt om w loontje Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlgke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 60. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/. Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Aan deze belangrijke vraag wordt door den nieuwen president der Ver eenigde Staten van Amerika, Wood- row Wilson, door wiens veikiezing liet Vrijhandelsbeginsel daar de overwin ning heeft behaald, in zijn boek «The new Freedom" een hoofdstuk gewijd, dat met hel oog op de aanhangige tariefwet ook voor ons land van be lang is. Het boekje, als no. 4394 van de bekende Tauchnitz-editie te Leipzig verschenen, is eene verzameling van die gedeelten van Wilson's verkiezings- redevoeringen, waarin hij de begin selen van zijne staatkundige overtui ging heelt uiteengezet Het is, zooals hij in een korte voorrede zegt, niet een bespreking van maatregelen of van programmas, doch een poging om den nieuwen geest van het staal kundig leven tot uitdrukking te bren gen, om in breede lijnen aan te geven wat gedaan behoort te worden vooral op het gebied van handel en indu strie, tot zuivering van het openbare leven en tot herstel in zijn oude kiacht en vrijheid. Als opwekking tot kennisneming van het oorspronkelijk werk, wen- schen wij een en ander mede te dee- len uit het zevende hoofstuk, waarin zijne inzichten omtrent de praktijk van het protectionisme en het nood wendig herstel van den vrijen handel zijn neergelegd. Het spreekt van zelf dat de Staats man Wilson, sprekende in een land, waar de bescherming haar hoogste punt bereikte, zich niet geheel los kan maken van bet bestaande, en hoezeer hij ook is bezield met den wensch om een einde te maken aan de door bet protectionisme in het leven geroepen toestanden, rekening heeft te houden met de thans gel dende belastingregeling, waarbij de federale Regeering nagenoeg uitslui tend op de inkomsten uit bet Tarief j is aangewezen. Zijne uitlatingen om trent dat fatale belastingsysteem en de bedroevende corruptie en knoeie- lijen bij de voorbereiding van be schermende tarieven zijn voor ons land even zoovele waarschuwingen, dat, is men hier eenmaal op den ver keerden weg, een radicale wijziging schier onmogelijk is. Elk economisch vraagstuk loopt ten slotte, aldus de schrijver, in ons land uit op de kwestie van hel tarief. Men omkomt er niet aan, onverschillig in welke richting men gaat. In 1828 werd een tarief aangenomen, dat hel «Tariff of Abominations" genoemd werd, omdat er geen begin en geen eind en geen vaste lijn in zalhet had geen grondgedachte. Het was alsof de eischen van iedereen in Ame rika maar door elkander in een mand waren geworpen en die mand als een stuk wetgeving was aangeboden. Het was een algemeene jacht naar voor deeltjes en voor ieder, die maar hard genoeg had gediongen, was in de lariellijsten gezorgd. Het was eigen lijk een droevig product want nie mand had er een behoorlijk systeem van trachten te maken. Dat was jam mer genoeg, maar voor iedereen stond ten minste de deur open om er zich in zijn voordeel doorheen te wrin gen iedereen die de regeering te Washington kon benaderen en die maar beweerde een belangt ijk be drijf te vertegenwoordigen, kon ten minste door de Tariefcommissie wor den gehoord. Maar tegenwoordig is de staat van zaken geheel anders. De Tariefcom missie en de financieele Oommissie uit den Senaat zijn er in dezen bedrie- gelijken tijd toe gekomen om onder scheid te maken tusschen de perso nen, wiet raad zij in zake tariefwet geving hebben in te roepen. In plaats van de ongeschoolde burgers die ge woon waren aan de deur der Tarief commissie te weeklagen, is gekomen het zoogenaamde instituut der lobby agenten, eigenlijk niets anders dan gepatenteerde omkoopers, die er hun beroep van maken de belangen der op proteclie belusten bij de leden der wetgevende macht te bepleiten. Verzoekschriften of beioogen worden aan de openbaarheid onttrokken, maar bereiken hen, die beslissen moeten, in het geheim. Door directe bespreking met commissieleden bereiken de be langhebbenden niets; het zijn de lobby agenten, die den weg kennen om het doel te bereiken. Die lobby-agenten aldus Woodrow Wilson zijn zoo piecies op de hoogte van de zaken waarover zij praten, flat zij et' meer van weten dan ieder ander. Zij over stelpen u met zulk een massa details, dat hunne bedoelingen niet zijn te ontdekken. Zij stellen voor een wijzi ging van een doodonschuldig onder deeltje van een of andere paragraaf van een artikel en stellen het zoo aannemelijk voor dat ge onmogelijk kunt bevroeden dat die wijziging neer komt op eenige millioenen dollars meer ten koste van de verbruikers. Zij stellen bijvoorbeeld voor de kool spitsen van electriscbe lampen in plaats van één voet twéé voet te doen zijn, en ge begrijpt niet dat ge bij den neus bent genomen omdat ge geen vakman zijt. En als een vakman alle artikelen van het tegenwoordige Payne- Aldrich-tarief eens door zou snuffelen, dan zou hij overal addertjes onder het gras verscholen vinden, het een of ander klein woordje, een schijnbaar onbetetkende clausule die er op het eerste gezicht toch zoo onschuldig uit ziet doch waarmee duizenden dollars worden ontfutseld aan den verbruiker. Maar zij hebben vooraf precies de geheele zaak nagerekendzij hebben, teder in zijn speciaal vak, elke bijzon derheid en hare gevolgen nauwkeurig nagegaan. Tegen een zgn. lobby-agent, den tariefgunstenjager kan de gemid delde zaken-man het niet houden. In plaats van het algemeene gegrabbel om tariefgunsten, dat overigens slecht genoeg was, is de speciale bemoeiing van de lobby-agenten gekomen. De wetgever is niet langer toegankelijk voor het geheele volk maar een spe ciaal georganiseerde macht oefenteen zeer bijzonderen invloed uit op de regeering. Bovendien worden alle mogelijke geheime en acbterbaksche middelen in het werk gesteld om bet publiek onkundig te laten van de «argumenten» der protectionisten, en om de feiten te verbloemen waarmede zij in strijd zijn; en de bedoelingen der ontwerpers van de lariefvoorstellen worden zorgvuldig verborgen. Het is bekend dat zelfs verscheidene leden van de tariefcommissie uit den Senaat de eigenlijke beteekenis van tarief posten niet begrepen en dat deleden van den Senaat, die informaties vroe gen, eenvoudig met een kluitje in t riet werden gestuurd, soms omdat Aldrich ze zelf niet kende, doch ook om te voorkomen dat de tariefpost anders niet zou zijn aangenomen. Neem bv. die prachtige stelling, dat dwaallicht, bekend onder den naarn «gelijkmaking van productiekosten*. Het valt moeilijk een cynischen glim lach te onderdrukken, als men ziet hoe een groepje burgers die «productie kosten* lot grondslag van een econo mische tariefwetgeving meenen te kunnen maken. Zij blijven immers in geen enkele fabriek twee jaar dezelfde, en in geen enkel land zijn zij op twee verschillende tijdstippen gelijk, en in dezelfde fabriek loopen zij van seizoen lot seizoen uiteen. Voortdurend ont glipt dat begrip van productiekosten aan uwen greep, nergens bestaat het als wetenschappelijk tastbaar constant feit. Maar om de pretenties van het protectionistisch program schijn vau juistheid te geven, heette hel nood zakelijk om er een onderzoek naar in te stellen. Van geloofwaardige zijde heeft men mij verzekerd dat de regee ring van Amerika aan verschillende regeeringen van andere landen, waar onder ook Duitschland, heeft gevraagd om betrouwbare cijfers betreffende de productiekosten van somige artikelen, die overeenkomen met die welke ook in de Vereenigde Staten worden ge produceerd. Da Duitsche regeering heeft de zaak in handen gesteld van sommige fabrikanten, die gegevens hebben verschaft voor zoover zij die uit hunne boeken konden verzamelen. Die inlichtingen -bereikten onze regee ring gedurende de discussies over bet Payne-Aldrichtarief en werden aan de linancieele commissie uit den Senaat verstrekt. Doch, naar men mij heeft verzekerd, zijn zij zorgvuldig geheim gehouden. Toen men er den heer Aldrich naar vroeg, heette bet eerst een vertrouwelijk rapport van de Duitsche regeering; later gaf men er de voorstelling aan alsof het een on beschaamde poging van Duitschland was om zich met de tariefwetgeving van Amerika te bemoeien. Maar hij vertelde niet wat nu eigenlijk wel die productiekosten wareu. Want als hjj bet gedaan had, dan zouden tal van tariefposten onverdedigbaar zijn ge bleken. Deze dingen bewijzen waar het zwaartepant ligt bij zulk een ernstige zaak als de voorbereiding van het tarief. Gedurende de laatste zitting berustte dal in handen van dien éénen man die tusschenpersoon was tusschen de lobby-agenten en den wetgever. Ik zeg dit niet om het ka rakter van den heer Aldrich aan te vallen. Het is mijn zaak niet wat voor soort man de heer Aldrich is: en speciaal nu hij zich uit bet open bare leven heeft terruggetrokken is dit geheel onverschillig. Het punt in kwestie is dat hij wegens zijn lange ervaring, zijn laugduiign behandeling van deze delicate particuliere zaken, het gebruikelijke werktuig was waar van de wetgevende macht zich be diende om op de hoogte te komen, niet van de wenschen van het volk der Vereenigde Staten of van de zakenwereld in al haar geledingen, maar alleen van de eischen en de argumenten der lobby-agenten, die A. S. H. BOOMS. 8) Ik zelf loop geen gevaar meer, maar ik maak me altijd bezorgd over zulke onbezonnen waaghalzige broekkies als onze «Zus«, die eeuwig verliefd zijn I Eenige heeren stootten de Luite nant van Dorsten aan en voegden hem toe «armen bliksem", drenke- linga I Och, lachte de Overste, jelui behoe ven „Zus" niet aanstooten alsof jelui vrij waart van die ziekte; er zijn er onder jelui 'n heele boel die aan dien lust tot zulke halsbrekende toeren en kunstenmakerij lijden, waardoor me nigeen al den nek gebroken heeft nog vóór dat hij water gezien heeft M'n raad is das ook goed voor jelai, praatjesmakers, luisterNeem eens 'n proef en stel je drie maanden lang voor dat je getrouwd bent met je uitverkorene, maar houd dan vooral goed boek van alle uitgaven IDie drie proefmaanden moetje niet Demen als in de wittebroodsweken, want dan hebben de zalige verliefden al genoeg aan 'n heel klein hutje in 't bosch en wat suikerwater in de maneschijn met nachtegalengezang, al versmaden ze ook 't vulgaire prozaïsche betere niet, als ze 't kunnen krijgenmaar je moet de drie nemen uit den tijd, dat je mogelijk al met je drietjes kunt zijn; de tijd dat je al dat ide ale en romantische dwaas, idioot en gek gaat vinden; dat je bemerkt dat er nog andere lieve mooie snoetjes op de wereld zijn behalve je vrouwtje, die als zooveel geurende bloempjes langs den weg groeien en niets lie ver hebben dan door je geplukt te worden; dat 't mooie hemelsche van 't samenwonen met 'n Engel er al wat af gaat en je zalige hemel op 'n huiskamer met 'n schreeuwend hoa- gerig kind begint te gelijken; als 't zoete der liefde 'n heel gewone da- gelijksche kost schijnt en als vrouw lief die haar man vroeger 'n onver gelijkelijk ideaal dacht, vergelijkin gen gaat maken en tengevolge daar van bijvoorbeeld nu en dan zegt,.... «O, vent die mijnheer A. is veel liever voor z'n vrouw dan jij!«... of "Meneer B. zou iets niet doen willen!" en meer dergelijke veelbeteekenende uitdrukkingen, soms wel gevolgd door 'n pruillipje en 'n smachtende betraan de blik naar 'n ouwe japon, die van zelf niet nieuw wil worden en naar 'n leege beurs die zich niet van zelf vult, zoodat de man, om rust te hebben, er dan in 's Hemels naam maar toe over gaat om beertjes te makenDie beeren hebben 'n ont zettende groei- en levenskracht, wor den heel gauw groot en kosten dan heel wat aan onderhoud, zoodat man lief dan den kop omloopt. Als je nu gedurende dien proeftijd alle uitgaven van je verdubbelt en je voegt er nog 'n aardig bedrag bij van allerlei kokette nukken en gril len, voor wissewasjes, cadeautjes, aar digheidjes die juist zijn zoo goedkoop zijn en meer van die onmisbare vrou welijke benoodigdbeden, dan zal je eens zien hoeveel je van je groooote traetemeDt in de spaarbank kunt brengen tot kapitaalvorming Ien als je dan nog eens goed narekent, dan rijzen je de haren ten berge van 't negatief resultaatdaarom be stond vroeger de strenge bepaling dat 't haar op het hoofd der mili tairen kort geknipt gedragen moest worden, dan zag je niet zoo dadelijk dat ze steil stonden van schrik non wordt daarmeê jammer genoeg wel 'n beetje 't handje gelicht, maar 't zou ook zonde zijn van 't aardige krulkopje van «Zus«. Maar als je non zoo verliefd bent, dat je liefste je onmisbaar is, Overste dat Je zonder haar niet leven kunt, Zus viel de Overste hem in de rede, nou! dan vraag je je overplaatsing, je huilt even van wanhoop en.... je neemt 'n ander,.... of je trouwt in 's Hemels naam en huilt later nog veel erger I 't Geneesmiddel is erger dan de kwaalEnfin, gedenk mijn raad, ik wil hopen dat 't helpen zal 't eenige remedie tegen dwaze ver liefdheid is gezond verstand Ik ben gelukkig de jaren al te boven om dwaas verliefd te worden Ik ben ingeënt "tegen die kwaal, die misschien veel genot, maar zeker nog meer ellende geeft Ien daar om, zoo besloot hij opstaande, ledig ik dit glas op jelui gezond verstand, en mocht je als 'n stomme eend in de fuik loopen, dat je dan sterkte genoeg zult hebben om als eerlijk man blijmoedig de zwaarte van 't door je zelf verlangde juk te dragen I Ik drink tevens op alle dames van Loeboe Kapoelassan en op al de lieve schoonen der aarde in 't algemeen, die zooveel kannen bijbrengen tot ons geluk en daarom dan ook weer onmisbaar zijn. Zij leven!... Juichende stemden allen mede in. maar toen de Resident den Overste aansprak als «zwartgallige celibatair toen baande deze zich een weg door den hem omringenden kring, uitroe pende, Neem me niet kwalijk, Resident I Ik moet op den laatsten soos-avond van alles genieten en nu laat ik liefde en trouwen in dat leege cham- pie-glas en ga 'n partijtje blijarten onder 'n grogje bij dat vroolijke pot je om wat beweging in de beenen te krijgen!... waarbij hij zich zin gende verwijderde. (Wordt tervelgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1