PREDIKBEURTEN. Gemengd Nieuws. aan den heer Dr. L. J. de Rochemont. 6. Voorstel tot het verleenen van verlof wegens ziekte aan den onder wijzer aan de O. L. School C (K. A. Groenhuizen.) 7. Voorstel tot het in gebruik af staan van een of meer lokalen in het Werkhuis, aan het Roode Kruis. 8 Voorstel tot aanvaarding van grond van den heer, Joëls, bestemd voor openbare straat. 9. Voorstel tot het opnemen van kasgeld. 10. Voorstel tot intrekking van het besluit van 28 Maart jl, tot wijziging van de begrooting. 11. Voorstellen tot het doen van uitgaven uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1913. 12. Vaststelling van het primitief konier der straatbelasting, dienstl9!3. 13. Het verleenen van afschrijving van inkomstenbelasting, wegens ver trek of overlijden, dienst 1912. 14. Voorstel om tot de Regeering een verzoek te richten lot vestiging alhier van een Rijks Land- en Tuinbouw school en Burgemeester en Wethou ders te machtigen het verdere ten deze noodige te verrichten. 15. Voorstel tot verlenging van het verluf, verleend aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. School G Mej. A. G. v. d Borg. 16. Voorstel tot aankoop van gronden onder de Gemeente Leusden 17. Voorstel tol het veileenen van een vei lengdziekte verlofaan den leeraar S. Algeiaen benoeming van een tijdelijk leeraar. Ter gelegenheid van den 37sten veijaaidag van Z. K. H. den Prins der Nederlanden wordt door het gar nizoen heden volgens bet nieuwe voor schuit geen parade gehouden. Mr. W. H. de Beaufort, candi- daat voor de Tweede Kamer der vrij zinnige concentratie in de districten Aineisloort en Amster lam VI, heeft aan het Centraal vrijzinnig verkie- zings comité in Amersfoort verklaard, dat hij, bij eventueele verkiezing in beide districten, voor het eerstge noemde zal opteeren. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de Centrale Antt- Revolutionaire kiesvereeniging is het aftredend lid Jhr. Mr. H. W. van Ascb van Wijck voorloopig candidaat gesteld. Het moderamen werd gemachtigd na de Deputatenvergadering tot defi nitieve candidaatstelling over te gaan. De Centrale Anti-Revolutionaire kiesvereeniging heeft voor de Provin ciale Staten de aftredende leden, de heeren Mr. C. J. W. Loten van Doe len Grothe, Mr. W. J. van Beeck Calkoen en J. W. Jorissen, opnieuw candidaat gesteld. De Ceritraalspoorlaataanstaanden Zondag om den voetbalwedstrijd Holland—België weer extra-locaaltjes loopen. Aanstaanden Zondag wordt op een terrein aan de Koninginnelaan een koifbalwedstrijd gehouden door twee vereenigingen uit Utrecht ten einde een vertegenwoordigend Provin ciaal 12-tal samen testellen, waarvoor, nu Amersfoort geen bij den Ned. Korfbal-Bond aangesloten vereeniging meer bezit. Utrechtsche speelsters eu spelers in aanmerking komen. Die samenstelling woidt geëischt voor de zeer belangrijke ontmoeting der Provinciale afdeelingen Utrecht Gelderland, welke ieder jaar plaats vindt, thans voor den vierden keer, en wel op 4 Mei te Wageningen. Ten einde, zoo mogelijk, mee te wei ken tot wederopleving van het kotfbalspel te Amersfoort hebben de Utrechtsche clnbs besloten, dezen proefwedstiijd bier te houden. Wat de clubs betreft, is M. H. S. dit seizoen uit de le klasse gegaan en S. D. O. een middelmatige 2e klasser geworden. Er zal dus goed 2e klasse spel te zien zijn. vertrouwen en geheele overgave zoo- als 'n liefhebbende dochter den vader toespreekt die zij innig lief heeft, wat hare woorden voor dien vader door de teederheid van gevoel die er in doorstraalt 'n heerlijke kinderlijke liefkozing doen zijnook zou zij nooit vergeten van de prachtige pop, zijn kleinkind, melding te maken; deze pop had zij naar hem den naam Al- bertine gegeven en het poppekind werd hoog in eere gehouden, als het petekind van de opa. Wordt fervtlgd.) Men verzoekt ons het volgende communiqué te willen opnemen. Het comité voor de feesten, welke hier op Maandag en Dinsdag 8 en 9 September zullen worden gevierd ter herdenking van het eeuwfeest van Neerlands onafhankelijkheid, heefi Dondei dagavond wederom vergaderd. In opdracht van het comité hebben, als bij de kronings- en de huwelijks feesten, de leden van het Dagelijksch bestuur inteekenlijsten aangeboden aan de meestgegoede ingezetenen. Ofschoon de heeren daarvoor een persoonlijk bezoek brachten, zelfs meermalen hun bezoek moesten her halen, is deze inzameling bitter tegen gevallen. Waar bij de vorige feesten de meest draagkrachtigen de helft der kosten dekten, is het thans ont vangen of toegezegd bedrag zóu gering, dat het Dagelijksch bestuur meende, niet te mogen voortgaan met het verder uitwerken der plannen. Deze mededeeling werd met te meer leedwezen vernomen omdat het comité het ten zeerste zou betreuren indien Amersfoort niet op waardige wijze de zoo belangrijke gebeurtenis zou herdenken. Amersfoort, dat de eer heeft een kleindochter van een der grootste mannen van 1813 onder zijn inwoners te mogen rekenen, mag niet achterstaan bij zelfs kleine dorp jes, die met do voorbereidingen der feestelijkheden reeds geheel gereed zijn. Het is niet aan te nemen, dat juist de meergegoeden niet zoudeD begrijpen van welke groote beteeke- nis het herstel van Neerlatid's onaf hankelijkheid is; terwijl daarentegen het verblijdend verschijnsel werd ge constateerd, dat voor een der buurt- commissiën de kleinste bijdrage nog f 5 bedraagt. Mocht men meenen, dat het comité te vroeg aanklopte om geldnlijken steun dan bedenke men toch, dat er heel wat voorbereiding noodig is om alles goed le kunnen regelen en dat vóór alles het comité behoort te weten over hoeveel geld het kan beschikken en welk bedrag dus aan elk der sub- comité's kan worden toegestaan. Hier zij herinnerd, dat het program omvat: voor den eersten dag feesten voor de 3750 kinderen der openbare en bijzondere scholen, onthulling van het blijvend gedenkieeken, optocht; en voor den tweeden dag volksspelen en vuurwerk. Als blijvend gedenkteeken is gedacht een monumentale bank, waarvoor een 20-tal ontwerpen is ingezonden door stadgeuooten. Het bedrag, waarvoor tot dusver op de lijsten is geteekend, is echter zóo ver beneden de verwachting welke steunt op de inschrijvingen in 1898, 1901 en 1909 dat, zelfs bij een zeer ruime raming van hetgeen nog met lijst en bus kan worden ontvangen, de kosten van het blijvend gedenkteeken niet worden gedekt. Het is natuurlijk niet mogelijk een gemeentelijke subsidie te vragen waar uit feitelijk het geschenk aan de Gemeente zou worden bekostigd bovendien staat de Gemeente slechts subsidie toe in evenredigheid van hetgeen het particulier initiatief bij droeg Het doet het comité oprecht leed, in bet publiek nogmaals een beroep te moeten doen op de offervaardigheid der inwoners en verzoekt bun met aandrang om, indien bun in de eerstvolgende dagen lijsten ter in teekening worden aangeboden, daarop in ruime mate te willen teekenen. Wie reeds teekende en weiend hoe de stand van zaken thans is zijn bijdrage alsnog mocht willen verboogen, gelieve dit alsnog van een der leden van het dagelijks bestuur kenbaar te maken. Indien niet allen flink in den zak tasten, zal het waardig vieren van van het Onafhankelijkheidsfeest door Amersfoort uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk zijn. Aan de inzenders van ontwerpen voor de monumentale bank vraagt bet Dagelijksch bestuur, de ontwerpen te mogen exposeererr eer de uitspraak der Jury wordt bekend gemaakt. Dit geschiedt natuurlijk zonder vermelding van naam welke Islecbts bekend kan worden aan de jury. Een inzender, die hiertegen bezwaar mocht hebhen, doe hiervan vóór Donderdag 24 dezer mededeeling aan den le Secretaris, Kortegracht 9, onder het hij zijn ontwerp gevoegd correspondentie-adres. Ten overstaan van de notarissen Johs. Knoppers te Amersfoort en U. J K. Versfelt te Haarlem werd Donder dag in het Valkjea geveild het familie hotel j»Oud-Leusden« met omliggend terrein ter grootte van 86 73.38 H A. Het geheel wnrd toegewezen aan den makelaar J. W. H. van Staa te Arm sterdam voor f57.200, naar wij ver nemen ten laste der gemeente Amers foort. De Patroonsvereeniging alhier heeft het looncomité. gevormd uit de gezellen timmerlieden vereenigingen, op hun gedane wenschen geantwoord, dat zij op het verzoek om met 1 Mei e k verhooging van twee cent uuiloon te hebben niet kunnen ingaan, doch dat met ingang van 1 November 1913 één eent verbooging zalworden toegestaan. Eveneens zijn de patroons genegen om den geheelen vrijen Zaterdagmiddag te geveu te beginnen met 1 Mei of 1 November e k. Ook zijn zij genegen om niet meer het werk bij ondprhandsche uitbesteding door de gezellen le laten verrichten. De timmerlieden kunnen zich bij den uitspraak van de patroons niet neer leggenen hebben voordehoofdbesturen van de Nationale Vakbonden een con ferentie gevraagd met de patroons vereeniging. Het antwoord hierop wordt voor den 22 dezer ingewacht. Op initiatief van de plaatselijke afdeeling der vereeniging tot bestrij ding der Tubeiculose heeft zich onder voorzitterschap van gravin van Rand- wijck, een damescomité gevormd, dat de regeling op zich zal nemen voor een Bloempjesdag op Dinsdag 22 April. De opbrengst van de dien dag te verkoopen Emmabloempjes zal strekken om kinderen, die aanjeg hebben voor tuberculose, te zenden naar een herstellingsoord of vacantie- kolonie. De leden van dat comité van bijstand zullen elk voor eenige ver koopsters zorgen. Een aantal jonge dames heeft zic- weder bereid veritlaard zich te belase ten met dien bloempjesvei koop, welke zal plaats hebben van 95'/» uur. Het comité beslaat uit de leden van hel bestuur der vereeniging te weten gravin jvan Randwijck, pres, mevr. Louman, penmngm., baronesse van üldenmeel, mevr. van den Bergb en mevrouw Toxopeüs, aangevuld met de dames mevr Buhlman, mevr. van Beyma thoe Kingma, mevr. Ep- ketna, mevr. Groneman, mevr. Ger ritsen, mevr. Hovens Greve, mej. de Haas, mevr. de Kempenaer, mevr. Mingels, mevr. Meiners, mevr. van Naerssen, mevr. Oosterveen, mevr. Ruysch Lehmann de Lehnsfeld, mevr. Rijkens, mevr. van Raalte, mej Roes- singh, mevr. Seyffardt, mej. van Schaardenburg en mevr. Vermolen. Oranje-Vereeniging te Amersfoort. Het Bestuur van bovengenoemde Vereeniging deelt ons mode dat, ter gelegenheid van den Veijaardag van H. K. H. Prinses Juliana, op Woens dag 30 April a.s. in de Concertzaal van de Sociëteit Vereeniging, ingang Valkestraat, 's namiddags om 6 uur eer.e feestelijke bijeenkomst zal plaats hebben, uitsluitend toegankelijk voor de kinderen der leden, in den leeftijd van 8 tot 14 jaar. De uitreiking der toegangskaarten zal geschieden aan voormeld lokaal op Vrijdag en Zaterdag 25 en 26 April a.s., 's avonds van 7 tot 9 uur, op vertoon van het Bewijs van lid maatschap. HET BESTUUR. Op Zondag, 20 April, zal in de kapel van het Seminarie der Oud- Bisscboppelijke Clerezy de eerwaarde heer A. Rinkel tot diaken worden ge wijd. Deze wijding zal voorgenomen worden door den hoogeerwaarden heer Mgr. N. Prins, bisschop van Haarlem. Onder voorzitterschap van den heer W. H. E. Vrijdag hield Donderdag avond de vereeniging «Openbare Lees zaal en Bibliolheeka een ledenvergade ring in »de Kroont. Agenda: Begrooting. Deze werd door den Penningmeester voorgelezen Ge raamd werd' contributie leden f1500, contributie vereenigingen f200, sub sidie Gemeente f1500, subsidie Rijk f1125, verkoop boeken f25. verkoop diversen f25 totaal f 4425. Uitgaven womnghuur f600, onderhoud gebouw f25, assurantie 1 10, verwarming f75, verlichting f 100, waterleiding f25 meubilair f25, salaris bibliothecaresse f700, assistente f300, concierge f575 lus personeel f25, boeken enz. f950, drukken catalogus f 150. uitleen appa raat f40, bindwerk ('25, boekerijarti- kelen I 50, brndbetioodigdheden f 100, huishoudelijke uitgaven f250, onvoor zien f400, totaal f4425. De Gemeente beeft aan de subsidie deze voorwaarde verhonden, dat ook van particulieren f1500 zal worden ontvangen. Hieraan komt nog f300 te kort. Door het Rijk is f 1125 uitgetrokken op de Begrooting. De Minister heelt de formule.dat Rijkssubsidieen Gemeente- subsidie niet meer mogen bedragen dan l'/i maal het bedrag dat van parti culieren inkomt, aangenomen tot be paling van het bedrag. Dit moet dus f 1750 zijn. Hierom spoorde de voor zitter de aanwezigen aan propaganda te maken om leden te werven. Een lid vraagt of er ook kans bestaat op Provinciale subsidie. De voorzitter zeide, dat nog geen Provinciale subsidie is gevraagd. Dit zou de zaak nog krapper zetten. De formule zou dan zijn 1'/, maal subsidie van Rijk, Provincie en Gemeente. Hier om achtte hij het beter, het bedrag in eigen kring te verwerven. Een ander lid wijst op de geringe belangstelling, blijkende uit de slechte opkomst. De voorzitter zeide, dat dit een algemeen verschijnsel is. Gaat een zaak eenmaal goed dan blijven de leden thuis en laten alles aan het bestuur over. De penningmeester deelde nog mede dat is ontvangen aan opricbtings- bedragen f5053 25. Hiervan is uit gegeven f3144.40, zoodat er is een batig saldo van f 1908.85 De exploi tatiekosten bedroegen f 804.84'. De begrooting werd nu vastgesteld. Een lid betoogde de wenschelijkbeid om een bouwfonds te stichten. De voorzitter kon zich hiermede wel ver eenigen, doch dan aan het eind van het jaar. Het bezoek aan de Leeszaal kon nog beter zijn, waarom sommige leden meer reclame noodig achten. Een lid was de tolk der vergadering toen hij dank bracht aan het dagelijksch bestuur voor den grooten arbeid, die het heeft verricht Het spijt ons, zegt hij, dat de voorzitter zal vertrekken. We zijn vast overtuigd, dat de naam van den heer Vrijdag nooit zal ver geten worden in de zaak van de open bare Leeszaal. De voorzitter dankte voor deze woorden, evenzoo ook de heeren Hovens Greve en Van der Burg. Hierna werd de vergadering gesloten Door de Amersfoorlsche muziek- vereeniging wordt hedenavond het volgende Programma uitgevoerd in de muziektent plantsoen. Programma Volksliederen. I Jub-l-Marsch 1813—1913 J. Ogier. 9. Lr Roid'un JourOverture A. Pienkhof 3. Wals Lions et Dentelles F. Popyni. i. Fantaihie Don» Flora CA. de Carmont. PAUZE. 5. Marsch Anna H. Carpantje. 6. Ouverture Cleopatra. .F.J.Scbwnnebergen. 7. Wals Bai-er D. Adieu 11 Holztrager. 8. La Baye Polka Chinoise L. Wegener. 9. Potpoun Populaire No. 10 G. Renaud. 10. Marsch Volle Wiud FFrancour. Luitenant W. C. baron Van Randwijck, van het 4e regiment huzaren, wordt 1 October voor der. tijd van éen jaar gedetacheerd bij de Rijschool hier. De gemeenteraad zal in zijn eerstvolgende vergadering hebben te beslissen over eeD voorstel van het Dag. Bestuur tot het aangaan eener geldleentng groot één millioen gulden tegen eene rente van 4'/> De gemeente Amersfoort sloot heden een tijdelijke geldleening groot f. 25000.-, met het Amersfoortscb Wissel- en Effectenkantoor. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, verzon den van het Postkantoor Amersfoort gedurende de le helft April 1913. Brieven Binnenland. Mej M. Boomsma, Amersfoort G. T. Oosterhof, A'dam. N. V. Holl. Credietbank, J. Muno, N. V. Eerste Expl Mij, C. Laan, Eindhoven. G. H. Kleyweg, Gouda. Mej. M. Koel, s' Gravenhage. G. C. Smith, Nijmegen. 1 zonder adres. Briefkaarten Binnenland. A. v. Barlingen, A'dam. T. Krielder, T. v. d. Heyden, Amesfoort. Mej. B. Bone, 's Gravenhage H. v. Noord, R'dam. 2 zonder adres. 9 drukwer ken. Brieven Buitenland. Prof. Riidel aus Zeiler, Westfalen. T. Dijksma. Briefkaarten Buitenland. Teh Laub Janos, Negykepas. Freulen Muno Shuser Bochuro. ZONDAG 20 APRIL Reinonstrantsche kerk. Voorm. 10'/» uur, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/i uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Dormer, 's Av. 5'It uur, Ds. Donner. Maandelijksche Collecte. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 40 uur, Ds. Teerink. Proefpredikatie en openbare Be lijdenis des geloofs. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Beide keeren coll. voor de Kas voor Emer. pred., weduwen en weezen. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/> uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9uur, Godsdienstoefening, 's Av. 51/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 413. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 5 uur. Godsdienstoefening. Zaterdag 49 en Zondag 20 April a.s. houdt de Algemeene Nederland- sche Bond van Handels- en Kantoor bedienden in het American-hotel te Amsterdam zijne 7de Jaarvergadering. De door het Bondsbestuur ingedien de begrooting over het jaar 4943 sluit in inkomsten en uitgaven met eene som van f 15.946.50 Het bedrag der te ontvangen contributiën, berekend naar bet aantal leden op 4 Januari van dit jaar, wordt op f 15 354.ge raamd. De Beschrijvingsbrief bevat voorts een aantal punten van meer of minder ingrijpenden aard, waar onder verschillende voorstellen tol wij ziging der bestaande bepalingen op de uitkeeringen bij ziekte, werkloos heid en staking of uitsluiting, voor stellen in zake het verschaffen van van betrekkingen aan werk-zoekende bedienden, en een voorstel tot het scheppen van de mogelijkheid tot het vormen van vakgroepen. Het laatste voorstel wordt ingediend door het Bondsbestuur, naar aanleiding van een uitvoerig rapport, uitgebracht door eene in gevolge besluit der vorige Jaarvergadering ingestelde bijzondere commissie, die een uitgebreid onder zoek heeft gehouden naar de werking van het vakgroep-instituut in de vak- vereeoigingen in binnen- en buiten land. Plau 1913. Zeist. Als vervolg op hetgeen wij de vorige week reeds konden klappen van de plannen omtrent den te organiseeren licbtstoet in den vooravond der fees ten, kunnen wij thans definitief mededeelen, dat deze zal gehouden worden den 5en Aug. van des avonds 9— 40'/, uur en als volgt zal zijn samengesteld: 1. Twee Herauten: één van Neder land, één van Zeist. 2 Rijtuig voor het Dag. Besuur der O.V. 3. Harmoniegezelschap: «Oefening baart kunst" begeleid door fakkels. 4 Verlichte rijwielen Prijzen: Kunstvoorwerpen.- 5. Verschillende vereenigingen alhier welke binnenkort per circulaire wor den uitgenoodigd. Geldprijzen. 6. Een 40 tal meisjes met lampi ons, leeftijd 13 jaar. De lampions worden door de com missie verstrekt 7. Harmoniegezelschap «Crescendo» met fakkels. 8. Reclamevoorstellingen en Ver sierde Wagens. De laatste zullen, volgens loting, tusshen dq verschillende groepen wor den opgesteld. De eischen, waaraan moet worden voldaan, zijn in de circulaires ver meld. Ook hiervoor worden prijzen uit geloofd. 9. Veertig jongens met lampions leeftijd minstens 13 jaar. Van de mededingende wielrijders en van de Vereenigingen zal een inleggeld worden geheven, respec tievelijk a f 0.50 en f 5 00. Na afloop worden deze gelden gerestitueerd. Voor de jongens, welke wenschen deel te nemen aan den Kleppermarsch, zijn vanaf beden in den winkel van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2