BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. aldus besluit de schrijver dan zal het moeten terugkeeren tot de vrijhandelspolitiek, waardoor de mo derne staat Pruisen kon worden go- schapen en waardoor de groote eco nomische slaatseenbeid in het leven kon worden geroepen. Z. K. H. de Prins zal heden avond per Holl. Spoor ten 6 uur 6 min. uit Duitschland in de resi dentie komen tot het presideeren den volgenden dag van de algemeene ver gadering van het Roode Kruis en het bijwonen van den liefdadigheids-avond. De Prins verlaat Vrijdag weer de residentie ten einde rechtstreeks naar Ober Ursel terug te keeren. Bescherming van in het wild levende nuttige dieren. Een wetsontwerp is ingediend, dat de strekking heeft alle in het wild levende nuttige dieren van overheids wege te beschermen. Wanneer de Vogelwet 1912 in werking treedt, maakt de wet van 25 Mei 1880 slechts mogelijk de be scherming van zoogdieren, maar gelijk de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel in de Toelichting tot bet thans ingediende wetsontwerp schrijft door deze beperking is bijv. de kikvorsch uitgesloten. En nu doen de kikvorschen bijzonder veel nut door het vangen van slakken aan slootkanten en door het verdelgen van schadelijke insecten, terwijl juist in de laatste jaren de vervolging van kikvorschen groote afmetingen heeft aangenomen. Ook de mol heeft dringend behoefte aan wettelijke bescherming. Met het oog op de stijgende prijzen hunner huidjes worden de nuttige mollen in groote massa gevangen en gedood. Als uitvloeisel van de voorgestelde wet kunnen dan algemeene maat regelen van bestuur met provisorische wetskracbt worden uitgevaardigd tot bescherming van die in het wild levende dieren, welke bescherming zullen behoeven. Deze oplossing biedt het voordeel, dat indien voor den land-, tuin- of boschbouw nuttige dieren op groote schaal worden ver volgd, zoodat daarvan nadeel is te verwachten, de gelegenheid bestaat om onmiddellijk de noodige stappen te doen bij algemeenen maatregel van bestuur, onder voorbehoud van nadere regeling bij de wet. Zuiderzeevisscherij. Verleden week weid aan de Noord en Oostkunst van Drk ruim 10 last baring gevangen met den zegen. Vroeger was dit dagelijks werk, doch in de laatste jaren is die vangst, 100 000 stuks, een zeldzaamheid. Dit is te verklaren door het uit zetten van enorme hoeveelheden haringnetten voor de toegangen uit de Noordzee tot de Zuiderzee en daarom zoo typisch «sluisdeuren" genoemd, welke netten het door schieten der haringzeer veel belemmert. Deze dagen hebben we den wisseltijd tusschen haring en ansjovisteelt en daardoor hebben we ook minder netten in zee, zoodat zeer zeker de gevangen hoeveelheid baring zoo ver is kunnen doordringen. En ansjovisteelt gaf eerst niet veel verwachting, doch nu er berichten kwamen uit het Nieuwediep, dat er Zondag 300.000 stuks zijn gevangen en Maandag 250.000, terwijl een Urker visscher in een ansjovisnet, geplaatst tusschen de haringnetten 50 stuks ansjovis ving in bet Z. W. van Urk, nu maakt zich ieder klaar voor de ansjovisvangst. Voor velen is dat een dure tijd, want als men een brug van 50 netten wil hebben en dat is niet zoo'n groote brug, dan kost dat ongeveer f400 a f450. De ontruiming van Skoetari. Uit nadere berichten blijkt, dat het besluit van den Montenegrijnschen ministerraad, om ten slotte toch toe te geven aan de eischen der mogend heden, niet zonder moeite is verkregen. Generaal Martinowitsj, die zich tijdens het beleg van Skoetari herhaaldelijk onderscheiden heeft en zich o.m. naam heeft gemaakt door de bestorming van den onneembaar geacbten Tara- fiets te koopen geheel naar haar zin, die hij bij aankomst in Holland zou betalen. (Wordt vtrrtlgd.) bosj, verklaarde, dat hij Skoetari nimmer vrijwillig aan de mogend heden zou overgeven en richtte scherpe aanvallen tegen degenen, die Monte negro in het moeilijk parket hadden gebracht. Zijn protesten hielpen echter niets. Koning Nikita achtte het wen- schelijk, om voor het oogenblik niet langer weerstand te bieden aan de eensgezind gebleven mogendheden en de ministerraad, nadat hij eerst Zaterdagavond tot 10 uur en daarna ook Zondag geruimen lijd vergaderd had, besloot overeenkomstig zijn ver langen. De oflicieele eindbeslissing zal echter pas a.s. Donderdag vallen, als het Skoepsjtina bijeengekomen is. Het wordt vreemd gevondeD, dat Nikita, die de volksvertegenwoordiging zijns rijks niet hooger aanslaat dan een ornament zonder eenigen invloed op zijn wil en gewoon is zijn zin zonder meer door te voeren, getuige de oorlogsverklaring aan Turkije zonder voorafgaande goedkeuring van het Skoepsijina, nu plotseling zoo constitutioneel geworden is. Men dient echter in aanmerking te nemen, dat de openbare meening in Montenegro, die zich tot dusver voor het behoud van Skoetaii heeft verklaard, ge spaard moet worden in het belang van den persoon des konings en daarom acht de slimme Nikita bet maar beter de verantwoordelijkheid voor de ontruiming af te schuiven op een schijnbaar officieel lichaam als bet Skoepstijna. En dat de Montenegrijnsche volks vertegenwoordiging besluiten zal over eenkomstig den wil van den koning, daaraan wordt niet getwijfeld, omdat zij eenvoudigweg de opdracht zal krijgen van boogerhand, om in dien geest te stemmen. Bij wijze van gerucht verluidt uit Constantinopel, dat koning Nikita's hart zoo hevig bloedt tengevolge van de noodzakelijkheid om Skoetari af te staan, dat hij binnenkort, regeerings- moede ook afstand zou doen van zijn troon. Zijne Majesteit heefteen dergelijk voornemen echter al zoo herhaaldelijk bij geruchte te kennen gegeven zon der zijn voornemen uit te voeren, dat men ook nu twijfelen mag aan de geloofwaardigheid van dit gerucht. In kringen, waar men bet besluit tot ontruimen van Skoetari roet smart vernomen heeft, zooals natuurlijk het geval geweest zal zijn bij de Pansla- visten, troost men zich met het ver moeden, dat het geheele ontruimings- besluit misschien niets anders zal blijken te zijn dan een nieuwe truc van den slimmen Montenegrijnschen koning, om de mogendheden om den tuin te lelden. Zoo wordt in de politieke wereld te Belgrado het besluit be schouwd als een politieke zet van den eersten rang, waardoor koning Nikita ten voordeele van zijn eigen land en voor Servië bereiken zou, dat de plan nen van Oostenrijk en van Italië ten opzichte van Albanië verijdeld worden. De moordenaar van koning George. Skinas, de moordenaar van koning George, heeft gistermorgen te Saloni- ki zelfmootd gepleegd, door zich uit een venster te wei pen. Hand. bl. De suffragettes. Voor den politierechter in Boustreet te Londen verschenen gisteren een zevental kiesrechtdames, voor een deel bestuursleden van de «Women's Social and Political Union« en verder eenige redactrices van het orgaan «Suffra gette». Bovendien waren twee van de mannelijke trawan ten der dames ge dagvaard, onder wie Clayton, schei kundige en wetenschappelijk schrijver, die zijn kennis teD dienste van de kiesrechtactie heeft gesteld, om de eigendommen van anderen met meer gemak en spoed te kunnen vernielen. Het openbaar ministerie hield een toespraak, waarin een ruim overzicht werd gegeven van 't geen de dames in den loop der tijden aan haar niets ontziende vernielzucht hadden geofferd en noemde daarbij verbazingwekkende getallen. Zoo is bijv in Londen alleen voor ongeveer 10.000 gulden aan spiegeli uiten stukgeslagen, werden 560 brievenbussen »bewerkt«, waardoor niet minder dan 8400 brieven werden vernietigd. Onder meer opzienbarende onthul lingen verklaarde de officier van justitie, dat in de woning van een der beklaagden een brief was gevonden van zekeren Bruckner uit Hamburg, welke het ontwerp scheen te behelzen van een plan, om in schouwburgen, variétés en concertzalen op groote schaal nies en jeukpoeder te strooien; in een andeien brief was spiake van een aanslag op een scheepswerf, waarbij voor 240.000 gulden schade zou worden veroorzaakt. De opsomming dezer wandaden scheen de Dames buitengewoon te amuseeren, glunder lachend zagen ze elkaar aan, waarop het O. M. haar toevoegde: »Ik zou den beklaagden willen vragen deze zaak niet langer als een pretje te beschouwen Het O. M. wees er nog op, dat, ofschoon suffragettes meermalen had den beweerd, menschenlevens te zullen sparen, bij talrijke aanslagen was ge bleken, dat men zich om levensgevaar voor anderen totaal niet bekommerde. Ten slotte werden diie der vrouwen tegen borgtocht vrijgelaten, het des betreffend verzoek der anderen werd geweigerd. Mevr. Drummond en miss Kenney riepen daarop: «Dan zullen we de hongerstaking toepassen en zult ge ons hier niet terugzien, of men zal ons moeten dragen Donderdag zullen de beklaagden opnieuw voor den rechter gevoerd worden. Vijf suffragettes, die haar partij orgaan «Suffragette» te koop boden werden in Piccadilly (Londen; door een dreigende meningte omringd. De politie nam baar in hechtenis, daar ze weigerden, zich te verwijdoren. Een nitro-glycerine-b.om zonder adres, is ontdekt tusschen de brieven, die gesorteerd werden in het post kantoor voor het zuidoostelijk district van Londen. De bom was zoo krach tig, dat hij het heele gebouw, waarin verscheidene honderden mannen werk zaam waren, had. kunnen vernielen. Men onderstelt, dat ook dit het werk is van suffragettes. Omtrent de jaarvergadering der Nationale Vereeniging voor Vrouwen arbeid op 20 April j.l. alhier ge houden lezen we in «Belang en Recht". De presidente, Mej. M. van Dijk, deed mededeehng van den uitslag der ver kiezing: Van de 368 uitgebrachte gel dige stemmen verrkregen de periodiek aftredende leden Jonkvr. J. E. Hoeufft. Mej. C. H. de Jong en Dr. Cath. van Tussenbroek respect. 322, 302 en 316 stemmen: in de plaats van bet aftre dend bestuurslid jonkvr. S. W. A, Wichers, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen Mej. M. v. d.Chys, met 260 stemmen. Het voorstel van het Bestuur, om het salaris der Directrice te verboogen en te bepalen op f 1500. werd door Mej. C. H. de Jong in de volgende bewoordingen toegelicht: Geachte medeleden der Vereeniging voor vrouwenardeid. Toen wij in Utrecht aan de be stuurstafel zaten en luisterden naar datgene, wat de vergaderdan vóór ons de een voor. de ander na te kennen gaven, en al deze woorden gedachten opriepen van den meest tegenstrfjdigen aard, bleef één gedachte dreigend staan, en wel deze: Als men het me juffiouw Anna Polak onmogelijk maakt directrice te zijn, bij wie zullen wij ons dan vervoegen? Aan welke vrouw zullen wij voorstellen het bekleeden van deze betrekking, die zooveel ken nis en ontwikkeling vraagt, die zoo veel werkkracht en vastheid van ka rakter eischt, en waarvoor een hono rarium woidt aangeboden zoo karig, dat de betrekking van directrice on aanneembaar is voor vrouwen, die in handel of nijverheid werkzaam zijn of door onderwijs geven geld ver dienen. Toen in de bestuursvergadering door mij het voorstel gedaan werd, dat op de agenda voorkomt, verhief mejuffrouw Polak haar waarschuwende stem en zeide, dat er niet meer be taald kon worden-en dat ook en dat ook mejuffrouw Heinen een minder salaris ontving, dan zij voor hetzelfde werk op elk ander kantoor zou ont vangen. Dit is een ongewenschte toestand. Mijns inziens moet bet salaris van directrice en adjunctdirectrice niet beschouwd worden als een speldegeld geschikt voor vrouwen, die na vol brachte studiën aan de Universiteit de lessen der ervaring nog moeten betalen; vrouwen, die nog in haar leertijd zijn. Maar wij moeten in deze guldens getallen uitspreken, hoeveel heleind- salaris bedraagt van een hoogont wikkelde vrouw, die al haar kracht van werken, spreken en ordenen wijdt aan ons aller zaak, die een zeer ver antwoordelijken post bekleedt. Dat mejuffrouw Polak zich gewillig D« Adjunct-directrice. opofferingen getroost voor onze Ver eeniging, is geen reden voor het Be stuur der Vereeniging, om van deze gezindheid gebruik te maken. Het schijnt rnij toe, dat het betamelijk zou zijn, indien het salaris van de direc trice gelijk zou staan met het gemid deld tractement van vrouwelijkeschool- hoofden en het salaris der adjunct directrice met het eind-tractement der dames onderwijzeressen. De vergadering ziet aan het voorge stelde bedrag, dat een lager salaris wordt voorgesteld: hel bestuur stelt voor het salaris der directrice te bren gen op ƒ1500. De vereeniging van Vrouwenai beid spreke zich thans uit over de waar deering in zilver van vrouwenarbeid, die zij zelve noodig heeft De vergadering bleek tegenover dit voorstel zeer sympathiek gestemd. Mejuffrouw Muntinga achtte het voor gestelde salaris te laag, verklaarde zich bereid baar contributie te verdubbelen en sprak hel vertrouwen uit, dat veel andere leden dit voorbeeld zouden volgen, opdat de Vereeniging voor Vrouwenarbeid in deze principiëele quaestie waardig voor den dag zou kunnen komen. Om binnen de begrooting 1913 1914 te blijven werd besloten met het voor gestelde bedrag genoegen te nemen het bestuur ontving echter de opdracht tegen de volgende algemeene verga dering een nieuwe verhooging van het salaris der Directrice in ernstige overweging te nemen. Van de 54 aanwezige leden ver klaarden zich 48 vbör de verhooging, 2 stemden er tegen, terwijl 4 leden buiten stemming wenschten te blij ven. Het Bestuur deelde nog mede, dat ook het salaris der Adjunct-Directrice naar evenredigheid zou worden ver hoogd. De Directrice deed vervolgens uit haar jaarverslag, dat gedrukt en rond gezonden wordt, voorlezing van de ingekomen aanvragen om inlichtingen, adviezen, enz. die van den meest uit eenloopenden aard zijn en welker be antwoording somtijds veel werk en veel tijd vordert, terwijl andere malen met minder moeite kan worden vol staan. Dat er op bet Bureau bardge- werkl moet worden, om aan de aan vragen te voldoen, het wei kop eigen intiatief te volbrengen, de bibliotheek in orde te houden en zooveel moge lijk te completeeren, de voorhanden gegevens te vermeerderen en te or denen, werd door de voorlezing voor allen duidelijk. 's-Gravenhage werd aangewezen als de plaats, waar de volgende jaar vergadering zal worden gehouden. Vrede zij met UMet dezen Oos- terschen wen ch ga de Veieeniging het nieuwe jaar tegemoet. Aan den adjud. onderoff. C. J. Bruns, van het 16e leg. is de zilveren medaille toegekend, voor 24 jaren trouwen dienst. Het eereteeken zal den 13e Mei worden uitgereikt. De heer S. J. de Jonge Mulock Houwer, adjunct-ingenieur bij de H. S. M. alhier, is met ingang van 1 September benoemd tot adj.-ingenieur bij de Ned -lod. Spoorweg-Mij. te Semarang. De heer Daniël van Loveren herdenkt heden den dag waarop hij vóór 40 jaren in dienst trad bij den heer Van Eijbergen alhier, Voorwaar een zeldzaam jubileum. Over den wedstrijd van Zondag j.l. op «Birkhovenï schrijft de «N. Arnh. Ct. Vitesse is van den aanvang af sterker, zoodat het spel meest op de helft van Amersfoort is, enkele pit tige aanvallen der gecombineerden zetten de geelzwarte verdediging aan het werk. Na ongeveer een kwartier spelen geeft Rodermond met een goed schot aan Vittesse de leiding. Vitesse kan zich niet lang in deze leiding verheugen, want bijna direct er op maakt de links-buiten van Amers foort gelijk. Vitesse pakt stevig aan, Lubberts geeft de Arnhemmers weer de leiding met hulp van den keeper en een vèr schot van Staal brengt den stand met rust op 31. Na rust is Vitesse bijna onafge- gebroken in de meerderheid geweest. Wennekes speelde in deze periode uitstekend, ook Witteveen was zeer goed op dreef, maar de binnen-voor- waarts misten keer op keer de mak kelijkste kansen, zoodat Vitesse de score niet verhoogde. Een kans om op te halen werd door Amersfoort niet benut: een strafschop tegen Hol- tus gegeven werd door Göbel gestopt. Einde kwam met een 31 overwin ning voor Vitesse. De Amersfoorters speelde een stevig partijtje. Hun links-binnen blonk uit. Bij Vitesse was Göbel eerst wat onze ker, daarna in goeden vorm. Staat en Onnen goed. Wennekes na rust uil- stekend. Voor dezen wedstrijd was in A mersfooi t groote reclame gemaakt, zoodat het publiek ongewoon talrijk was (pl m. 1200 man) er op een gegeven oogen blik met het toelaten van het publiek even gestopt moest worden wegens gebrek aan kaartjes. Overzicht omtrent het vervoer en de opbrengst der Amersfoortsche Tramwee-Maat schappij gedurende de maand April 1912/1913. 1912 1913 Minder. Aantal passagiers 10058 9421 637 Opbr. vervoer f503.55 f472.35 f 31.20 d Dagkilom. - 9.82 - 8.74 - 1.08 p Totaal - 581.89 - 538.26» - 43.62» Dagkilom. - 10.77 - 9.96 - 0.81 Door den officier van justitie bij de Arrondissements- rechtbank te Utrecht is thans eveneens hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis dier techtbank d.d. 21 April j.l., waar bij de gebroeders J. en A. van den B. en C. S allen woonachtig te Soest, waren veroordeeld tot 9 maanden ge vangenisstraf, met aftrek van 4 maan den preventieve hechtenis, ter zake van zware mishandeling met doode- elijken afloop, gepleegd op 25 De cember 1912, op J. Cozijnsen te Baarn. Zoodat deze strafzaak binnen kort op nieuw in zijn geheel voor het gerechtshof zal worden behandeld. In eersten aanleg was door het M. tegen ieder der beklaagden 2 jaar gevangenisstraf geëischt. Sarah Bernhardt is in New-York terug na een rondreis door de Ver- eenigde Staten, waarbij zij in haast iedere groote stad is opgetreden. Zij zal binnenkort terugkeeren naar Pa rijs 30.000 pond sterling rijker. In een intervieuw met den correspon dent van de «Daily Telegraph« ver klaarde ze slecht te spreken te zijn over de Amerikaansche keuken. Het optreden van de Amerikaansche suf fragettes kon haar heelemaal niet bekoren. En eindelijk was ze zoo vriendelijk als haar meening te geven, dat de vrouwen in Nieuw-Engeland te veel eten en drinken! (HandbU Buitengewoone warmte! Mededeeling van het Kon. Meteoro logisch Instituut te De Bildt van 29 April Ofschoon de hoogste temperatuur Maandagmiddag 28 April te Gronin gen, te De Bildt en te Maastricht bereikt (ongeveer 26 gr., 25.9 gr. en ongeveer 27 gr. Celcius) omstreeks een halven graad bleef beneden de hoogste tot dusver in April waarge nomen temperatuur (26.6 gr., 26.4 gr. en 27.8 gr. op 15 Arpil 1904) vormt de opeenvolging van zeer warme dagen in April, Zondag aan gevangen, toch een nog nooit in Nederland opgeteekend verschijnsel. Slechts éénmaal, in 1865, is opeen volgende dagen te Utrecht en Maas tricht een temperatuur boven 25 gr. opgeteekend en wel op 22 en 23 April te Utrecht (25.1 gr. en 25.9 gr.) en op 23 en 24 April te Maas tricht (26.5 gr. en 25 7 gr.) Ditmaal werd te Maastricht Zondag ongeveer 27 gr. bereikt, terwijl hoogstwaar schijnlijk ook heden de 25 gr, zou overschreden. De abnormale warmte doet zich ook over geheel Duitschland gevoe len en staat in verband met de voor den tijd van het jaar ongewone lucht- drukverdeeling, die op bet geheele vastealnd zuidelijke tot oostelijke win den met kracbtigen zonneschijn te weegbrengt. De gemiddelde levensduur van den menscli. Volgens een korten tijd geleden gemaakte statistiek, die den gemid delden levensduur van den mensch in de verschillende landen van Europa aangeeft, blijkt, dat iemand in Noor wegen en Zweden gemiddeld 50 jaar oud wordt. In Denemarken evenals in Ierland 48 jaar, in Engeland en Schot land 45, in België 45, in Zwitserland en in Holland 44, in Rusland en Frankrijk 43, in Pruisen en Italië 39, in Portugal en Roemenië 36, in Grie kenland 35, in Oostenrijk 34, in Bul garije en Turkije 33 en in Spanje 32 jaar.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2