BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. zij gaarne dit middel aan om te zorgen dat de voordeelen van de bescherming uitsluitend hunzelven en niei ook hun nen arbeiders ten goede komen. Zoo is dus het stelsel van bescherming noodzakelijk onrechtvaardighet voor deel voor den één (den werkgever) is nadeel voor den ander (den arbeider) tenzij men den laatste op zijn beurt weer beschermt. De consequentie van het fatale stelsel zou dan ook zijn dat een invoerrecht werd gelegd op het artikel dat de arbeider te koop biedt, het eenige wat hij bezit, zijn arbeidskracht. Doch daartegen waken de beschermde industrieel en argra- rische grootgrondbezitter, die de gren zen geopend willen houden voor in voer van goedkoope, buitenlandsche arbeidskracht. Hier blijkt ook weer het egoistisch karakter van de pro tectie; het is de politiek van grof eigen belang; men wenscht de wet geving te gebruiken om eigen parti culiere belangen te dienen, zonder eenige rücksicht op die van anderen of van het algemeene landsbelang. Daarom juist is ook dat stelsel in strijd met het in den grond van de zaak niet anders is dan bevoorrech ting van bepaalde groepen van de bevolking, een «sonderinteressenpoh- tikeen behartiging van private be langen ten koste van anderen. Inderdaad wordt gevoeld, hoe dat stelsel, van «bescherming! van den werkgever uit logisch en rechtvaar digheidsoogpunt ook tot »bescheming« van den werkman moet leiden. In het Berliner Tageblatt heeft kort ge leden het lid van den Rijksdag Fegter het voorstel gedaan inkomend recht van 100 mark per persoon op buiten landsche arbeiders te leggen. Hij be tekende dat daardoor ongeveer 90 100 millioen mark in de schatkist zon komen, een bate, die bij de groote »nooden« den duitschen fiscus zeer welkom zou zijn, omdat daaruit de hoogere militaire uitgaven zouden kunnen worden bestreden. De voor steller meende dat de politieke partijen geen bezwaar behoefden te maken, omdat nu eenmaal het stelsel van bescherming bestaat, tegen uitbreiding daarvan op de arbeiders eigenlijk niets in te brengen is, om ook dezen in staat te stellen, gevrijwaard tegen de buitenlandsche concurrentie, een hoogere prijs voor hun arbeid, dus een hooger loon te bedingen. Zoo ziet men waartoe protectionis me al niet kan leiden. De voorsteller zag één over 't hoofd. Wanneer nl. de schatkist daaruit een zoo hooge bate zou trekken, dan zou die protectie den Duitschen arbeiders toch niet ten goede komen, want dan werd de invoer van vreemde arbeidskracht immers toch niet beperkt, terwijl bovendien ook dat inkomend recht weer tot prijsverhooging aanleiding zou geven en dus hun levensstandaard nog m«er zou drukken. Een invoerrecht op buitenlandsche arbeiders zou den «nationalen" arbei ders eerst dan afdoeDde in staat stel len gemakkelijker loonsverhooging te bedingen en dus op hunne beurt te deelen in de «zegeningen van de be scherming" wanneer het recht op het artikel «arbeiders" zoo werd bepaald dat bet inderdaad den invoer belem mert, den nationalen arbeiders vrij waart tegen de «moordende concur rentie" hen althans op de arbeids markt de zekerheid van voorrang ver schaft, en niet meer «buitenlandsch goed" kon worden «geïmporteerd" dan strict noodig is om het tekort aan te vullen. Het voorstel toont echter in al zijn grofheid aan wat de arbeiders te wachten hebben van het protectio nisme. Het stelsel dat zich aandient onder den schoonen naam van «be vordering van den nationalen arbeid", en dat hun artikel, de arbeidskracht onbeschermd laat, strekt uitsluitend in het belang van de geprotegeerde en bevoorrechte ondernemers, hoofd zakelijk ten hunnen koste. Zij toch hebben van een zoodanige be scherming waarvan de tariefwet- Kolkman het eerste begin is niets dan nadeel te vreezen, nadeel in den vorm van duurder leven en duuurdei wonen, door de hoogere prijzen, on recht ook door den zekeren druk van een zware en voortdurend zwaarder wordende indirecte belasting, onnoo- dige verbitteriog bovendien door het lang niet denkbeeldig gevaar voor toe neming der stakingsbeweging. Zeker, er is voor de Duitsche arbei ders (en misschien ook voor de Neder- landscbe vakgenootenmen wil ook hier «sociale wetgeving"!) een kansje om na een lang leven van harden arbeid als vergoeding voor al dien onnoodigen druk en verbittering een aalmoes te krijgen op hoogen leef tijd in den vorm van een ouderdoms rente of pensioen, waarvoor men hen al die lange jaren bovendien zelf laat betalenOch ja, er is immers verband, een «noodwendig verband", tusschen sociale wetgeving en han delspolitiek! Zoo althans leeraait bij voorkeur de protectionist. Dan kan men immers een deel van de opbrengst der verhoogde inkomende rechten, die toch «het buitenland betaalt", bestem men om daaruit die premies te kun nen bekostigenMaar in Duitschland werd door Gotheim de vraag gesteld of het sociale wetgeving is, wanneer slechts io deel van betgeen het duur dere brood door do agrarische rech ten daar aan het volk kost, werd be stemd voor weduwen- en weezenver- zekering. Zoo is ook dat vastkoppe len van lariefwet en verzekeringswet ten hier te lande niets dan een laak baar politiek argument, dat allerminst geschikt is om de overtuiging te schen ken dat «het ernst is om de sociale wetgeving tot stand te brengen". En de praktijk in Duitschland toont aan, dat hetgeen daar op het gebied der sociale wetgeving verricht is, in den grond der zaak door het protectio nisme wordt bedorvenbetgeen de sociale wetten bestemd zijn te bren gen als verzachting van het lot der arbeidende klassen wordt eenvoudig te niet gedaan door de toenemende verscherping tusschen de maatschap pelijke klassen als gevolg van het duurdere leven, den steeds zwaarde ren druk der zgn. «beschermende" rechten. Geen wonder dat in Duitsch land stemmen opgaan om, ais men niet wil terugkeeren op den weg der protectie, de arbeiders dan ook maar rechtstreeks te beschermen, dooreen inkomend recht op buitenlandsche arbeiders te leggen. Doch wordt de eerbied voor de wet en voor het recht met in den grond ondermijnd, door een stelsel dat er logisch toe leiden moet om den arbeider uitsluitend te beschouwen als ware hij een levende machine die men naar believen kan belasten met inkomende rechten! Het voorstel van Fegter alleen reeds bewijst, hoe heel die politiek van be scherming niets is dan een «staat kunde" van grof materialisme, die, consequent doorgevoerd, niet alleeü den arbeider zijne Freizügigkeit, zijn recht om te gaan werken waar hij zélf verkiest, ontneemt en hem dus berooft van een deel zijner persoon lijke vrijheid, doch die den arbeider als mensch eenvoudig verlaagt tot een koopwaar waarop belasting gelegd wordt, tot een artikel ten slotte van een paragraaf eener tariefwet. Alleen hierom zal Nederland zich driedubbel bedenken dat karakter neer te leg gen in zijne handelswetgeving, die thans op ontwikkeling en ontplooiing der persoonlijke vrijheid en zelfstan digheid is gericht. De Sigarenmakersactie. De Utrechtsche berichtgever van het «Alg. Handelsblad* meldt aanzijn blad De uitsluiting in het sigarenmakers- vak is geëindigd. Na uitvoerige besprekingen,, welke den gebeelen dag duurden, is Maandag avond de volgende overeenkomst tot stand gekomen tusschen het Verbond van Vereenigingen van Sigarenfabri kanten en de arbeidersorganisaties. Deze overeenkomst luidt als volgt: Tusschen het Verbond van Vereeni gingen van Sigarenfabrikanten in Nederland ter eenre zijde, en lo. De Nederlandsche Sigaren- en Tabaksbewerkersbond 2°. de Nederlandsche R. K. Tabaks bewerkersbond 3°. de Chr. Bond van Sigarenmakers en Tabaksbewerkers in Nederland; 4°. de Nederlandsche Federatie van Sigarenmakers ter andere zijde, is overeengekomen: De partijen ter andere zullen op den 20en Mei 1913, 4 uur n.m. de werk stakingen in Rotterdam, Dordrecht en Gorinchem en de partij ter eenre de uitsluitingen in alle bij het Verbond aangesloten vereenigingen opbellen. Van af dat oogenblik zullen door de fabrikanten aangesloten bij het Ver bond betaald worden de loonen, ver meld op bijgaanden staat door partijen voor «Geziens geteekend. Onder deze loonregeling wordt be grepen, dat de fabrikanten verstrekken a. gestript, gemeleerd en bereid binnengoed; 6. aangevocht omblad; c. aangevocht dek; d. als stuk blad gegeven wordt voor dek dan moeten daaruit verwijderd zijn die bladen, waaruit geen sigaar is te maken. De aangegeven loonen gelden voor gewone modellen. De toeslag voor imitatiewerk wordt als volgt geregeldWanneer het loons verschil tusschen hand- en vormweik eener zelfde ptijsklasse 10 cents be draagt, dan wordt het verdeeld over vier progressies. Bedraagt dit verschil 42% cents, dan wordt het verdeeld over vijf progressies en als het 15 cents of meer is, over zes progiessies; een en ander geldt zoowel voor recht- als knakwerk. Als grondslag dient, dat imitatie- werk in een vorm gelijk staat met handwerk. Als maximum lengtemaat wordt bepaald voor vormwerk op bet schuitje, voor handwerk de sigaar nat ge meten 115 cn.M Voor sigaren langer dan 115 m.M. zal 2'/a cents meer loon voor elke 5 m.M. meer dan deze lengte, of ge deelte daarvan, worden betaald. Eene uitzondering daarop wordt gemaakt voor Panatella's, waarvoor bij de eerste 5 m.M. meerdere lengte 214 cents moet worden betaald en ver volgens 2'/i cent per 10 m.M. of ge deelte daarvan. De loonen voor het andere perso neel, die daarvoor in aanmerking komen, zullen zoo spoedig mogelijk worden hei zien. Indien deze herziening na den len Juli 1913 tot stand mocht komen, zullen die verhoogde loonen van af dien datum worden uitbetaald. De bestaande loonen zullen onder geen voorwaarde verlaagd mogen worden voor bestaande merken, ook niet als de fabrikanten de sigaren onder ander etiquette zouden willen verkoopen. B.v een fabrikant betaalt voor een beslaande 3 cents sigaar f0 65. Volgens hel geldende minimum zijner vereeniging zou bij een 3 cents sigaar kunnen laten maken voor 62'/, cents. Van dit recht mag de fabrikant alleen dan gebruik maken, wanneer het model der nieuwe sigaar belang rijk in vorm, lengte of dikte afwijkt van het bestaande. Eventueele geschillen hieromtrent zullen beslist worden door partijen ter eenre en ter andere zijde. Nog wordt bepaald dat bet Dage- Ijjksch Bestuur aan bet Verbonds- bestuur zal voorstellen een billijke loonregeling te treilen voor de steden Haarlem en Arnhem. Onder verwijzing naar het schrijven van partij ter eerire aan partij ter andere, gedateerd 14 Mei I.I., belooft het dagelijksch bestuur van bet Ver bond eene wijziging der loonen te zullen overwegen, zoodra gebleken is, dat de andere fabrikanten niet bij het Verbond aangesloten loonrege lingen hebben ingevoerd of ontworpen, die voor de arbeiders gunstiger zijn dan de thans aangeboden en vastge stelde loonen. Wanneer een fabrikant, hetzij door gebrek aan arbeidskrachten, hetzij om welke reden ook, vordert gereed maken van tabak door zijn sigaren makers, dan moet dit extrawerk be taald worden. Indien defabrikantbijzondereeischen stelt aan de be- of afwerking van de sigaren, dan zal daarvoor extra ver goeding moeten worden betaald, een en ander ter beoordeeling en vast stelling door partijen. Over en weder is besloten geen rancune maatregelen te nemen. Voor het Gebouw van kunsten en Wetenschappen, waar de vergadering plaats vond, had zich een groot aan tal uitgesloten sigarenmakers verza meld, die den afioop der vergadering afwachtten. De tijding dat de zaak tot eene beslissing was gekomen en dat het werk kon worden hervat, werd door de wachtende sigarenmakers met blijkbare voldoening vernomen. Een duur amendement I De Haagsche hoefijzer-correspon dent van het «Handelsbl.t schrijft: Op 10 Mei j 1. is, bij de behande ling van bet wetsontwerp betreffen de de pensioneering van gemeente ambtenaren, een amendement-Treub aangenomen, waardoor de pensioenen voor de weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren naar denzelf den maatstaf zullen worden berekend als voor de weduwen en weezen van rijks-ambtenaren. Minister Kolkman bad vooraf gezegd, dat hij bet amen dement niet onaannemelijk wilde verklaren, maar dat de Kamer vei liger zou doen, wanneer zij het ver wierp, daar hij niet wist, welke finan- cieele gevolgen het zou hebben. Wij vernemen nu, dat de aanne ming van het amendement zal komen te staan op een kapitaalsuitgaaf van 20 mihoen, of een jaaqijkscbon uit gaaf van f 700 000. Nogal geen kleinigheid! Waarom de Minister, die zich tegen alle andere amendementen zoo schrap had gezet, zich hier zoo aarzelend toonde, is ons nog steeds niet dui delijk. Bewonderenswaard is zulk wet- geven in den blinde nu juist niet I Het eerste Nederlandsche patent De Leeuw. Ct. verneemt, dat het eerste Nederlandsche patent, gezegd octrooi no. 1. dezer dagen verleend is. Hoewel men zou vermoeden, dat dit patent betrekking had op een methode voor het haringkaken, op een nieuw soort parapluie of op een uiterst vernuftige stembus, in ieder geval op een of ander nationaal pro duct, gaat het over een van die won derlijke stoffen, welke onder vaklie den met name als «miapiadibenzope- rodiesarsemifasolderivaten" bekend zijn. De j 1. Maandagochtend gehouden eerste kaasmarkt doet voor de toe komst bet beste verwachten. Er was vrij veel aangevoerd en alles werd grif verkocht. De prijzen liepen van 22'/» tot 2514 cents per pond. Een groot aantal kaashandelaren uit Amsterdam, Arn hem, Oudewater, Woerden en Utrecht was aanwezig. Slechts een klein ge deelte werd aan de gemeentewaag gewogen het meeste werd rechtstreeks naar de pakhuizen der koopers vervoerd. Het Dagelijksch Bestuur der Ge meente. leden van den Raad en van de Kamer van Koophandel deden door hunne tegenwoordigheid van hunne belangstelling blijken. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voor komende advertentie betreffende de inschrijving van leerlingen voor de Mulo-school. Het einddiploma dier school opent den weg naar tal van betrekkingen. Einde Juni zal de Tuinbouw- vereeniging «Amersfoort® een open groente- en vruchienveiling vestigen op het terrein nabij de balie Kleine Koppel. Handel en Nijverheid. Maandagavond vergaderde «Handel en Nijverheid® onder voorzitting van den heer L. J. Krook. Aanwezig 4 bestuursleden en 3 gewone leden. De notulen van 14 April werden nalezing goedgekeurd. Vervolgens werd aan genomen een nieuw lid en 3 andere voorgedragen. Deze drie werden ook aangenomen, omdat het de laatste vergadering in dit seizoen was. IngekomenEen artikel uit de Mid denstandscourant over de Coöp. H. S. M. Hierin beweert men, dat ook geleverd wordt aan personeel S S. en aan parti culieren, zooals bijv. cacao van Blooker met een winkelpiijs van f 1.50 voor f 1.08. De heer Houbaer wil trachten hier aan een einde te maken. De Handelsvereeniging te Assen wenscht te steunen het adres in zake de coöperatie der Onderofficiersveree- niging «Ons Belang« De Handelsschool vraagt bijdrage voor schoolbibliotheek en verzameling naslaan werken. Het bestuur stelde voor f 10 jaarlijks voor het Boekenfonds. (Dit voorstel werd teruggenomen, omdat het niet op de agenda voorkwam). De heer Frederiks deed een beroep op hen, die warenmonsters of tech nische catalogi kunnen missen voor de verzameling aan de Handelsschool. Kennisgeving van Mr. Stadig van zijn voorgenomen huwelijk, (let bestuur zal hem telegrafisch gelukwenschen. De voorzitter vestigde nog de aan dacht op het a.s. Middenstandscongres te Middelburg en sloot hierna de ver gadering. Luitenant B. W. baron Van Dedem, van het ie regiment huzaren, is benoemd tot adjudant van het korps. Voor de met 1 September a.s. vacant komende betrekking van leer- aar in de Wiskunde en Natuurweten schappen aan Middelbare Handelsdag- schooi met 4-jarigen cursus alhier hebben zich 8 sollicitanten aange meld. Te Utrecht slaagden voor het examen voor onderwijzeres onze stad- genooten de dames B. H. M. Petrie, C. J. Peutz, M. O. G. J. Speken ertS. J. H. Wielens. Een 5-jarig uit school komend knaapje geraakte gisterenmiddag bij Monnikendam in de beek. Op het drooge gebracht werd, door baronesse Van Ittersum de kunstmatige ademhaling toegepast met het gelukkig gevolg dat het kereltje spoedig was bijgebracht en na liefderijke verpleging en ver zorging naar het ouderlijk huis aan de Leusderweg kon worden gebracht. Donkergekleurde centen. Het valt niet te ontkennen, dat er een zeker bezwaar voor de munt- circulalie is gelegen in de overeen stemmende kleur van onze gouden munten en die van nieuwe bronzen stukken. Er bestaat daardoor eenige kans op verwarring, wanneer bij de uitgifte minder nauwkeurig wordt toe gezien. Dezelfde moeilijkheid heeft zich in Engeland voorgedaan bij den bronzen farthing ten opzichte van het halve pondstuk. Men heeft daar het bezwaar volledig ondervangen door de farthings bij de fabricatie een donker bruine kleur te geven. Geleidelijk slijt deze in den omloop af; de dan aan bet licht komenden tint is niet die van het op goud gelijkende nieuwe brons, dat reeds in de circulatie is geweest, waarvan de kleur veel minder gelijkenis vertoont met die van goud. Dit denkbeeld zal ook bij de Neder landsche bronzen munten in toepassing worden gebracht en in het vervolg zal de nieuwe bronzen specie iD boven genoemde kleur worden uitgegeven. Intusschen is bel ter bevordering van de circulatie der vijfjes gewenscht dat de reeds in het begin van 1913 ver vaardigde 1-centstukken die nog slechts ten deele in circulatie zijn, voor het overige (grooter) gedeelte aan het kleurproces worden onderworpen, het geen dan ook op dit oogenblik aan 's Rijks munt geschiedt. Deze bewerking op reeds gereed gekomen muntstukken geeft echter een schaduwzijde; de kleuring daarvan toch veroorzaakt, hoewel tijdelijk, een minder fraai uiterlijk dan wanneer hetzelfde proces wordt toegepast op de muntplaten, vóór den eigenlijken muntslag. Men heeft zich hierdoor echter niet laten weerhouden, om reeds aanstonds nog voorradige centen een kleuring te doen ondergaan en deze vari nu af in omloop te brengen. De donkere kleur van nieuwe 1- centsstukken behoeft derhalve niemand te weerhouden, om ze als goede munt aan te nemen. Aangezien echter reeds nieuwe I- centsstukken van 1913 in don omloop verkeeren, behoort het publiek, althans voorloopig, evenals tot dusver te waken tegen mogelijke verwarring van nieuwe bronzen munten met gouden munten. Van 200 meter hoogte uit een ballon gevallen. Zondagmtddag heeft tusschen Lands berg en Diessen een ernstg ballon ongeluk plaats gehad. De ballon was met drie beeren en een dame te Ziirich opgestegen. Toen de ballon tusschen bovengenoemde plaatsen wilde landen, stootte het schuitje tegen den grond, waarbij een der beeren er uit viel en gewond werd. De dame trachtte uit het schuitje te springen, doch bleef in bet netwerk hangen, en eer zij er zich uit had kunnen bevrijden, steeg de ballon, door het verlies van een passagier verlicht, weer omhoog. De dame werd, zich krampachtig vast klemmend, meegevoerd. De beide heeren deden vergeefsche pogingen ze weer in het schuitje te brengen. Brj Utting scbenende krachten de dame te begeven; men zag ze van een hoogte van 200 M. naar beneden storten. De ballon landde kort daarop te Mannhofen bij Starnberg. Het vree- selijk verminkte lijk van de ongelukkige, mevrouw dr. Eggimann uit Bern, werd later op een akker in de nabijheid van Tbaining gevonden. Dr. Eggiman, die te Zürich met een anderen ballon was opgestegen, is getuige geweest van bet vreeselijk lot, dat zijn vrouw getroffen heeft. Eenigen tijd later landde deze ballon in de nabijheid van Landsberg.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2