Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. Gemengd Nieuws1 Ingezonden. De Propagandisten, die vóór de Ta riefwet ijveren, doen het maar steeds voorkomen, of de mindere man geen noemenswaardige gevolgen van de tariefwet zal ondervinden. Zoo nu en dan booren wij zelfs verkondigen, dat het een arbeidersgezin maar een paar dubbeltjes per jaar zal kosten. Terecht wijzingen baten hier niet. De propa gandisten gaan kalm hun gang. Zij spreken immers voor hun eigen man netjes en niet voor de tegenpartij. En of andersdenkende hen in ernst nemen of niet, dit is hun blijkbaar volmaakt onverschillig. Hoofdzaak is dat zij hun doel bereiken. De arbeiders zullen daarom wel doen, het oor niet te leenen aan deze vogelaars, die met hun zoet gefluit de aandacht trachten af te leiden van de andere en betere middelen, die de Reg6ering ten dienste staan om aan de benoodigde gelden te komen, bijv. verhooging van de vermogens belasting of de successierechten doch waar dit kabinet niet aan wil om redenen van partij politiek. Ondank9 de door Mr. Patijn in de Tweede Kamer gegeven berekening, dat het totaal bedrag der belastbare jaarlijksche inkomens in 10 jaar is toegenomen met 315 millioen gulden, herhalen de tariefwet-propagandisten altijd maar weer, dat de directe be lastingen de uiterste grens der moge lijkheid is bereikt. En dat doen zij met denzelfden ernst, waarmede zij beweren, dat de tariefveibooging voor- namelyk op de weeldeartikelen wordt gelegd, alsof volgens de raming de opbrengst niet voor omtrent 7/8 zal moeten komen uit artikelen van al gemeen gebruik en bedrijfsgoederen Of worden de artikelen, genoemd in de 400 posten, waarin een geheel nieuw uf een verhoogd invoerrecht (voor een groot deel verdubbeld of meer dan verdubbeld) wordt voorge steld, alleen maar gekocht door rijke lieden? Bijv: havermout, gerookte visch, rundervet, margarine, zout, vakensvleesch, specerijen, appelen, pe ren, hout, dakpanden en verdere ma- trialen voor woningbouw, boeden, pelten, schoenen, klompen, onder en bovenkleeren,manufacturen,bedden matrassen, dekens, meubelen en ver der huisraad, zeep, schoensmeer, glas aardewerk, lucifers, lampen, mes sen, scharen, verbandstoffen, enz. Drukt deze heffing niet juist op den minderen man, en wordt, zooals het programma van éen der coalitiepar tijen dat van de Christel. Histori- scne Unie voorschrijft, door deze belastingregeling inderdaad «de recht vaardigheid betracht in dien zin, dat rekening wordt gehouden met de draagkracht van de verschillende krin gen des volkss? Het is duidelijk waarom het coali tie accoord over de Tariefwet zwijgt als bet graf! Maar het is niet minder duidelijk, dat deze Regeerig en haar mede standers, wanneer zij ook na de ver kiezingen over een meerderheid moch ten beschikken, vast en zeker zullen doordrijven deze om zoovele redenen afkeurenswaardige Tariefwet, die ons ook een slechte belasting zal brengen. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 27 Mei 1913, des namiddags 8l/i uur, 1. Benoeming van een lid der Commissie van toezicht op bet Lager Onderwijs, (vacature Dr. de Roche- mont.) 2. Benoeming stembureaux ver kiezingen van een lid der Tweede Kamer der Staten Generaal en van drie leden der Provinciale Staten. 3. Verzoek van den Gemeente- Secretaris om hem verlof te willen verleenen van 16 Juni tot en met 12 Juli 1913. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag op verzoek aan het hoofd der O.L. School F. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verloeren van ziekteverlof aan de onderwijzer aan de O.L. School G. J. Hilke. 6. Voors el van Burgemeester en Wethoudeis tot verlenging van den termijn van ontruiming van de on- hewoonbaarverklaarde perceelen Wol kerstraat 5 en 15 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van den termijn van ontruiming van de on- bewoonbaai verklaarde woningen Wol kerstraat 7, 9, 11 en 13. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vaststellen van rooilijnen langs den Soesterweg. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om af te wijken van de Verordening betreffende het Gymcna- sium en dit jaar geen overgangs exa men te houden. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om afwijzend te beschik ken op een verzoek om uitbreiding van het buizennet der Gasfabriek in den Utrechtschen sraatweg. 11. Voorste) van Burgemeester en Wethouders om hen machtiging te verleenen tot afwijking van de bepa lingen 4-10 van het Werklieden- reglement. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbouw van de kan toor en magazijn localiteiten der Gas fabriek. 13. Rekening en verantwoording van het Commissiefonds tot bevordering van de verzekering tegen de gelde lijke gevolgen van onvrijwillige werk loosheid. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende reclames tegen den aanslag in het vergunningsrecht. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onttrekking van ter reinen aan den openbaren dienst, ten- behoeve van de jaarmarkt. 16. Voorstel tot verleenen van ont heffing van Inkomstenbelasting wegens vertrek of overlijden, dienst 1912. 17. Vaststelling van het eerste ge deelte van het primitief kohier der Inkomstenbelasting over 1913. 18 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van een verlof wegens ziekte aan de onder wijzeres C. Holsteyn. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van een verlof wegens ziekte aan den leeraar der H. B. S en Gymnasium S. Algera en tot voorziening in de daardoor ont stane lijdelijke vacature. 20. Voorstel van Burgeemeester en Wethouders tot instelling van den keuringsdienst voor eet - en drink waren. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van een verlof wegens ziekte verleend aan de onderwijzeres in de nuttige handwer ken aan de openbare school F. mej. S. C. J Verwey. 23. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van grond aan de Barcbman Wuytierslaan. Openbare Leeszaal. Wilt ge dezen Zomer een reis naar het buitenland maken, naar Engeland België, Frankrijk, Duitschland, Zweden of Noorwegen? In de Openbare Lees zaal vindt ge de Jaalsle drukken van Baedeker. Wilt ge van te voren uw reiskos ten eenigszins nauwkeurig begrooten en misschien de route van dag tot dag, van uur tot uur nagaan? De groote uitgaaf van Hendscbells Telegraph Mei 1913 stelt l) daartoe in staat. nKinderzorg". De vereeniging Kinderzorg hield Donderdag haar jaarvergadering. Het boekjaar sloot met een batig saldo van f59.15. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Aan het jaarverslag ontleenen we, dat in 1912 27 nieuwe kinderen bij kwamen, 8 vertrokken, 4 werden meerderjarig en 4 aan de ouders teruggegeven Het totaal aantal ver pleegden bedroeg 154. De gezondheidstoestand was over 't algemeen goed. En toewijding van directie en per soneel werd zeer geroemd. Bij de herstemming voor éen lid van het kies-college der Ned. Her vormde kerk werden uitgebracht 199 stemmen, waarvan 4 van onwaarde en 11 blanco. Herkozen werd de heer D. Ruys candidaat van «Evangelie en belijde- niser, met 98 stemmen, tegen 86 op den heer A. M. van Bemmel. In de Dinsdagavond onder lei ding van den H. C. van Dam gehou den vergadering der N. V. Amers- foortscbe Tramwegmaatschappij bleek de toestand alles behalve rooskleurig. De opbrengst van het vervoer bleef ver beneden die van het vorig jaar. Tengevolge daarvan en ook door grootere uitgaven voor de paarden is er een zeer groot te kort, waarom op de garanten wederom een beroep zal moeten worden gedaan. Tot com missaris werd herbenoemd de heer H. C. van Dam en in de vacature M. F. W. J. de Jong de heer A. Herschel benoemd. De leden der finantieele commissie, de beeren J. W. Middelburg. J. van der Plank en J. H. C. T. Teengs werden herkozen. Voorts werd tariefsverhooging be sproken. Dit zal wanneer de toestem ming van het gemeentebestuur kan worden verkregen op 6 cent per enkele rit worden bepaald, terwijl retourtjes van 10 cent zullen worden ingevoerd. Woensdagavond had met het te 5.57 hier van Utrecht aankomende locaaltreintje een droevig ongeluk plaats. Dit treintje voert het personeel van Pleines' Zeepfabrieken huiswaarts. Door de jeugdigen daaronder wordt nog al eens gestoeid, niet alleen in de wagons, doch zelfs op de balcons. Dit gebeurde ook nu weer, met het gevolg, dat bij het passeeren der wissels twee meisjes uit den trein vielen, waarvan een der voeten nabij den enkel werd afgereden, de ander kwam er met eenige lichte kwetsuren af. Dr. Van Enst verleende de eerste heelkundige hulp, waarna de patiënte naar het St. Elisabets Ziekenhuis werd overgebracht. Tot lid der commissie belast met bet afnemen der examens Engelsch is benoemd dr. E. Kiuisinga, leeraar aan de H B. S. alhier. Aan het plaatselijk telefoonnet is aangesloten met no. 146 het woon huis van oveiste L. J. van Heukelom, Utrechtscheweg 8. De afdeeling Amersfoort en omstreken van de Ned. natuurhisto rische vereeniging houdt aanstaanden Zondag een excursie naar Hooglan derveen. Men schrijft ons Door de Kon. Ned. Landbouwver- eeniging onder Voorzitterschap van Z. K. H. de Prins der Nederlanden, is de gelegeuheid geopend voor land arbeiders met hunne vrouwen op goedkoope wijze de Groote Land bouwtentoonstelling te bezoeken van 3 tot 15 September in Den Haag zal worden gehouden. De reiskosten heen en terug van uit Amersfoort zullen ongeveer f 1.20, de entree van de tentoonstelling zal tien cent bedragen. Op het terrein is door het Bestuur een restaurant voor gezel schappen ingericht, waar omstreeks '1 uur 's middags een eenvoudige warme maaltijd met een half flescbje bier of een kop koffie voor f 0.75 verkrijgbaar zal zijn. Wij wekken dus ieder, die er ern stig over denkt om van boven om schreven gelegenheid gebruik te ma ken, zich voor voorloopige deelne ming aan te melden bij het Bestuur der afdeeling Amersfoort van het U. L. G., wier Secretaris, de heer F. Laméris, woont Bergstraat 31. De ritmeester jhr. J. K. van Naerssen, van het le reg. huzaren, is belast met het commando over het le eskadron van het korps alhier en in zijne functiën van adjudant ver vangen door den le luitenant B. W. v. Dedem van dat eskadron. De kegelclub «Val om", behaalde op het kegelconcours te Barneveld, den eersten prijs, een zilveren lauwer krans, met 304 h. Dr. J. van Leeuwen, kandidaat voor de Kamerverkiezing sprak gister avond in «Het Valkje« voor vijftig man over: »De komende Stembusstrijd». De verkiezing van dit jaar zal ge voerd worden over de vraag óf de Coalitie óf wel de Concentratie de meerheid zal verkrijgen. In den grond is de zaak echter anders. Als we de programma's nagaan, zien we bij alle partijen dezelfde voorname punten op het program. Het gaat over algemeen kiesrecht, staatspensioen en onderwijs. De strijd gevoerd door Coalitie of Con centratie is belangrijk, doch onder geschikt. De zaak maakt een onaan- genamen indruk, omdat de hoofdzaak wordt weggemoffeld, 't Is niet de vraag: zal de Coalitie of de Concen tratie bet winnen Hoe staat elk tegenover de S. D. A. P.? De Coalitie aanvaardt de voorstellen Heemskei k. Ze wil huismanskiesrechl eD dat van alle mannelijke meerder jarige zelfstandigen, 't Is min of meer algemeen kiesrecht voor mannen. De vrouwen zijn nog uitgesloten. Om evenwel de werking van dit kiesrecht tot nul te reduceeren, wil de Coalitie de macht der Kroon vergrooten. De Ministers worden Ministers van de Kroon, zooals in Pruisen. Nu bepaalt de meerderheid van de Tweede Kamer de richting van het Ministerie, dat wordt dan anders. De Kroon zal het bepalen, stelt men voor. Een anti- parlementair Ministerie kon dan ge vormd worden. In die richting gaat de Grondwetsherziening Heemskerk. Dan wil men de macht van de Eerste Kamer veranderen en die van de Tweede Kamer afnemen. Ook aan de Gemeenteraden moet de macht ontnomen worden en deze over gebracht naar Burgemeester en Wet houders, terwijl de wethouders niét gekozen behoeven te worden uit de raadsleden. Aan zoo'n algemeen kies recht heb je niets. De christelijke politiek is een gemeene, schandelijke politiek. Talma wil met zijn wet het Staats pensioen voorkomen. De kosten worden gehaald uit de zakken der arbeiders, niet uit de volle brandkasten. De Coalitie wil de Bijzondere School regel, de Openbare uitzondering. De Bijzondere staat onder de Kerk en is het middel om de macht der Kerk uit te breiden. De Kerk heeft ten doel de bezittende klasse te dienen. En de strekking van het Bijzonder Onderwijs is, de kinderen in dezen geest op te voeden. De Coalitie nu wil, dat ruime sub- sidieering van Bijzonder Onderwijs een recht wordt. De Openbare School moet verdwijnen. Men gooit de arbeiders zand in de oogen en wil ze nog afhankelijker maken. Conclusie: een dergelijke schandelijke politiek moet uit Neder land verdwijnen; de Coalitie moet er nooit komen, Van Asch van Wijck niet gekozen worden. Maakt de Coalitie boos, bitter, ont stemd, de Concentratie doet dit niet. Je kunt ze niet ernstig nemen. De eerste voorwaarde is, dat ze de meerder heid kan kiijgen, en dit kan ze echter nooit. Het liberalisme heeft drie eeuwen lang veel gedaan voor weten schap, kunst, ontwikkeling en vrijheid. En wat zien we nu? Het verbond van de drie Concentratiepartijen heeft al leen waarde als de Concentratie de meerderheid krijgt, en die krijgt ze nooit. Is het nu niet iets van den ouwen dag, de liberalen zich zoo te zien weren? De Duitsche vrijzinnigen doen verstandiger; die zien invloed uit te oefenen op den gang van zaken. Dit doen wij Sociaal Democraten ook. De vrij-liberalen zijn even conser vatief als de Coalitie. Lobman ziet met genoegen de kat uit den boom. Komen vrij-liberalen in de Kamer, dan krijgen we misschien een verbonden regeering van I.ohmannianen en oud-liberalen. Wat Staatspensioen aangaat, zijn noch de vrijzinnig democraten, noch de vrij-liberalen te vertrouwen. De school is onder de liberalen niet veilig, bewijze de standenscholen. Het Concentratieprogram geeft in deze ook niets. Met een opwekking om op den Sociaal Democraat te stemmen sloot spreker zijn rede. Geen debat. ZONDAG 25 MEI. Remonstrantsehe kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. van Hoorn, Emer.-pred. te Utrecht. Doopsgezinde Kring. Logcgtbouw Van Persijnstraat No. 1. Voorm. 10!4 uur, Ds. G. Wuite Jr., te 's-Gravenhage. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/i uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gercform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Beide keeren Maandel. collecte. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 51/» uur, Ds. Teerink. Beide keeren coll. voor de Kas voor Emer. pred., weduwen en weezen. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9V» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Uemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 91/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/« uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 5 uur, Godsdienstoefening. Oogenblikken van angst enspnnning 1 De bezoekers van Hagbeck's menage rie te Amsterdam, hebben Dinsdag avond een angstig oogenblik door staan gedurenden het dresseernummer van den heer Willy Hagenbeek zelf. Deze onverschrokken temmer laat twee honden, twee leeuwen, een ango rageit en zichzelf door een klein paardje in een soort draaimolen rondtrekken. Beide prachtige leeuwen, Waldeman en Prinz, hadden niet veel zin om in de schuitjes te gaan, maar bukten voor den wil van den temmer. Alles draaide rond, doch toen de beer Hagenbeek stopte, wist de leeuw Waldamar even met zijn klauw de angorageit, die op het middengedeelte van de molen staat, te raken. Het diertje viel van zijn verhooging op den grond en spartelde geweldig. De heer Hagebeck moest echter met stem en gebaren den grooten leeuw in bedwang houden, om te voorkomen, dat hij het geitje voor zijn avondmaal gebruikte. De temmer Feldmann kwam dade lijk den circus binnen en pakte de geit beet. Hagebeck greep zijn zweep en Wal damar was, ondanks zijn diijgende hou ding tegenover den beer Hagebeck, spoedig zoo mak als een lam. Het vallen van een dier levert het grooste gevaar op, omdat dan de leeu wen spoedig neiging hebben toe te springen. Het publiek juiebte den onverschrok ken temmer geweldig toe. Zonderlinge serenade. Te Barneveld kwamen op een mooien avond een troepje jongelui die huu kostelijke uren in de kroeg had den doorgebracht, op het idee den landbouwer. H. en zijn dochter te bezoeken. 't Was feitelijk alleen om Janne tje, de dochter, te doen, maar 'tging op 'n eenigszins vreemde manier. Zij kwamen voor de woning van den boer, waar alles in diepe rust lag. En de jongelui begonnen hun sere nade. De een bonsde op de deur, de tweede rammelde met de luiken, de derde schreeuwde, de vierde floot, de vijfde deed weer anders, maar allemaal maakten ze kabaal, 't Was 'n leven als 'n oordeel. Barneveldsche verliefderigbeids- uitingen I De boer werd wakker en kwam naar buiten. Hij werd met scheldwoor den en allerhande liefelijke benamin gen ontvangen. Ze riepen om zijn dochter, maar die zat bij haar moe der in de huiskamer, bibberend van angst. Want het lawaai buiten werd een formeel oproer. Zij riepen, dat de baas 'r niet levend af zou komen, dat-ie vannacht nog 'n kind des doods zou zijn. enz. Gelukkig liep 't met 'n beetje min der af. Een van de belhamels schijnt den man 'n paar meppen te hebben verkocht, maar verder kwam 't niet. Twee van de belhamels stonden thans te Utrecht terecht ter zake van erfvredebrouk en bedreiging. De man en zijn dochter getuig den. De dochter 'n flinke boeren deern scheen 't zaakje nogal grap pig te vinden, en lachte voortdurend wat schuchterljes. Ze begreep niet, zei ze, wat de oorzaak van de herrie kon zijn. 'r Vader verklaarde, dat hij na dien avond verschoond was gebleven van hinderlijke bezoeken. De officier had spijt, dat bij niet nog meer deelnemers had kunnen ver volgen, en eischte tegen de twee be klaagden een maand gevangenisstraf. Ulr. Dgbl. M. d. R. In No. 40 der N. A. C. schrijft u o. m. dat de prijs der kaas op de alhier gehouden kaasmarkt was, van 22'/, tot 25'/iDit is niet geheel juist. Hoogste prijs was 27'/». Door mij zijn nog 2 partijen (welke aan de Waag zijn gewogen gekocht voor 27'/,U dankzeggend voor deze toe lichting. Hoogachtend U Ed. dienstw. J. W. EGGINK.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2