NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad \j£ voor de Provincie Utrecht. gqfeoiemefc FEUILLETON. No. 43. Zaterdag 31 Mei 1913. 42e jaargang VERSCHUDT WOENSDAG ED ZATERRA6 PREMIE BESCHERM ONZEN NATIONALEN ARBEID TEGEN DE BESCHERMING! BINNENLAND. Boontje komt om m loontje Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Rureau: Langestraat 77. Telephoonn. 60. ADVER1 ENT1ËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/i Cent. AdvertentiSn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. voor de lezers van deze courant. Het heden verschenen 9de nummer van den vijfde jaargang van ATuiiITMI»... V «iiwBu* bevat o.a. Het portret vanVAN DER DUYN VAN MAASDAM, een der grondleg gers van de omwenteling tot herstel van het Huis van Oranje in 1813. Komst van Oldenbarneveld, genaamd Witte Tullingh, ten huize van Gijsbert Karei van Hogendorp, in 1813. Het Engelsche Koningspaar op weg naar Berlijn, om de huwelijksplechtig heid van Prinses Victoria Louise met Ernst, Hertog van Cumberland, bij te wonen, met drie foto's. De Nederlandsche aviateur De Waal, die van Johanriislhal naar Soesteiberg vloog. Een zeldzame kiek aviateurs in het kamp te Soesteiberg. De Nederlandsche Bond voor Lichamelijke Opvoeding in de Westduinen achter Houtrust te 's-Gravenhage, met twee foto's. De restauratie van het Muiderslot, met zes foto's. Hetge- denkteeken, dat te Leipzig voor Ri chard Wagner is opgericht. De schitterende inzending onzer Kolo niën op de Tentoonstelling te Gent. Eenige kijkjes in Oud-Vlaanderen op de Tentoonstelling te Gent, met drie foto's. Een drietal interessante kiekjes uit Zeeland. De Internatio nale Vrouwenraad op de Vrouwenten- toonstelliDg te Amsterdam. De Vliegdemonstraties op Houtrust te 's-Gravenhage. Het Engelsche Koningspaar te Berlijn, met drie foto's. ïEen telefoon in den zak". De eerste Hollandsche haring. Ten slotte: Portretten van bekende landgenooten, de Rubriek van Redac teur X". Kindernummer «Ons Prin sesje", met onderhoudende en leer zame lectuur voor de Jeugd. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3cents thuis bezorgd. De verbooging en uitbreiding van het Tarief van Invoerrechten zouden, volgens de Regeering, noodig zijn om onze «kwijnende# industrie uit hare »inzinking# op te heffen. Wat te denken van dit nkwijnenc en van deze ninzinking«, als men weet, dat de statistiek uitwijst, dat in de laatste 30 jaren in ons land 2109 nieuwe fabrieken zijn opgericht, be halve de vele duizenden, die werden vergroot. De gestadige uitbreiding onzer nijver heid blijkt uit onderstaand staatje van het aantal Stoomketels met het verwarmings oppervlak (in M1). 1881 3664 89.275 1891 4974 143.063 1901 6728 244.102 1911 7455 347 876 De gas-, petroleum- en electromo- toren, die juist in dit tijdvak zoo veel vuldig in toepassing kwamen, blijven hier natuurlijk buiten rekening. Hier omtrent ontbreken de gegevens. Sommige takken van nijverheid hebben zich in korten tijd vertien-, vertwintigvoudigd en meer. Men denke bijv. aan de reusachtige ontwikkeling der aardappelmeel-, stroocarton-, turf- strooisel-, chocolade-, margarine- in dustrie, de groote vluchtdiehetscbeeps- bouwbedrijf heeft genomen, en voorts en belangrijke vorderingen, gemaakt door de chemische nijverheid, de luci fers-, vei f-, vernis-, papier-, schoenen-, stearine-, olie- en veekoeken-, textiel-, gloeilampen-, zuivel-, hout-industrie, de glasblazerij, de goud- en zilver smederij enz. De tariefwet zal de productiekosten doen stijgen en is daarom een drei gend gevaar voor al die takken van bedrijf, welke voor den export werken en dus in het buitenland moeten concur- reeren. Endatzjjnjuistde voornaamste! Van den bloei onzer industrie ge wagen ook de z.g. oranje-boekjes uit gegeven in het Fransch en Engelsch, door het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, aan welks hoofd staat minister Talroa, merkwaardiger wijze een van de drie onderteekenaars van bet Tariefwelsontweip, dat de bestemming heet te hebben, onze »kwijnende« nijverheid uit haar» inzin king# op te hefTen. Deze minister heeft het zelf raadzaam Jgeacht het laatste op zijn Departement samen gestelde werk sBeschrijving van Han del en Nijverheid in Nederland#, te doen verschijnen op naam van een zijner ambtenaren Dat de nationalen arbeid zich ook zonder beschermde rechien kan ont wikkelen bewijst ook onze bloeiende Landbouw, met inbegrip van den tuin bouw, de bollenteelt, deboomkweekerij de veeteelt en de zuivelbereiding. De uitvoer van Landbouwproducten neemt snel toe. In de 10 jaren van 1897 tot 1907 bedroeg de stijging niet minder dan 60 pet. Volgens het Land- bouwerverslag is in laatsgenoemd jaar uitgevoerd voor 210 milioen gulden. En deze opgaaf was nog niet eens volledig. Thans wordt de totale uitvoer op 300 miliioen geschat. Ook de Zeeviischerij heeft zich sedert de afschaffing der beschermende wetten in 1957, snel ontwikkeld, wat bi ijken kan o.a. uit de volgende cijfers. Pekelharing: vangst uitvoer 1857 22.134 ton - ton 1900 413 861 383 447 c 1910 754.997 619.493 Uitvoer van versche Zeeviscb: 1857 1.498 ton 1900 6.132 1910 21.767 De Visschersvloot breidde zieh voortdurend uit. Er voeren ter haringvangst op de Noordzee: in 1856 147 bommen 82 kielschepen 0 Stoomschepen te zameD 229 in 1911 164 bommen 541 kielschepen 46 stoomschepen te zamen 751 Ook dit nationale bediijf verlangt allerminst, terug naar de protectie, die het eens nagenoeg heeft dood gedrukt. Het mag baldadig heeten ons volks- bedrijf op ieder gebied te wagen aan zoo roekeloos een proefneming, als thans is voorgesteld. Bescherm onzen nationalen arbeid tegen de bescherming De eerste daad van Bescherming, die wij hebben is bij de a.s. vei kie zingen onze «beschermers naar huis te sturen. Talma's sociale wetten! De Kamer van Koophandel te Rijsen (Twente) klaagt in haar jaarverslag: »Het is een niet te loochenen feit, dat de verschiliendd sociale wetten groot ongerief veroorzaken, en de be drijfskosten belangrijk doen stijgen, zonder dat de arbeiders ook maar eenigszins geoaat zijn. Wordt op die wijze voortgegaan, zoo wordt aan de industrie een last opgelegd, die bet haar onmogelijk zal maken op de wereldmarkt te concur- reeren." Een standbeeld voor Johan en Cor nells De Witt te Dordrecht? De heeren S. M. Hugo Van Gijn, mr. S. v. Gijn, P. J. De Kanter, Hidde Nijlarid en H. J. Wichers, hebben een circulaire verzonden met uitnoodiging lot oprichting van een nationaal co mité, om de nagedachtenis der ge broeders Johan en Cornells De Witt door een standbeeld te Dordrecht te eeren. Blijkens die circulaire heeft H. M. de Koningin Haar hooge ingenomen heid betuigd met bet voornemen een standbeeld te slichten voor de De Witten, die, zegt het schrijven namens H. M. de Koningin ontvangen, »zoo- veel voor ons land hebben gedaan". Hbl. Bond van Protestantsche kiezers. In de Donderdag gehouden vergade ring van bovengenoemden Bond, deelde de Voorzitter mede dat een vlugschrift zal worden verspreid waarin de bond zich uitspreekt over coalitie, tariefwet, schoolquaestie en de Hei vormde Kerk. In de volgende districten zal de Bond de daarachter geplaatste candidaten steunen. Amsterdam VI: mr. W. H. de Beaufort; Amsterdam VII: Boisse- vain Alkmaar: Van Foreest; Amers foort: mr. W. H. de Beaufort; Doetin- cheramr. dr. A R. van de Laar; Ede: jhr J. G. A. Schimmelpenninck Gouda: E. A. Keuchenius; Haarlem mermeer: E A. Keuchenius; Hilver sum: JE. baron Mackay; Kampen: mr. P. Tideman; Ommen: mr. Bichon van IJsselmonde; Ridderkerk: mr. dr. A. R. van de Laar; Leiden: Eykman; Rotterdam I: E A. Keuchenius; II: D. de Klerk; III: mr. dr. A. R. van de Laar; Schiedam: dr. J. H. Gun ning Wzn.; Shedrecht: Eykman; Weststellingwerf:prof.Ph.Kohustamm; Wijk bij Duurstede: E. A. Keuchenius. Verder is de Bond voornemensin de volgende districten met eigen candi daten uit te komenAmsterdam VIII, Amsterdam IX, Arnhem, Druten, Eist, Den Haag III, Haarlem, Harlingen, A. S. H. BOOMS. 19) Zij draaide zich om, en herkende in de goedige trouwen oogen die baar zoo liefderijk aanzagen haar vadertje; schreiende van aandoening wierp zij zich in zijne armen en hem streelend en kussend, juichte zij snikkend, «Vadertjelief vadertje!" En de beide gelukkigen, die elkaar zoo lief hadden, vergaten alles om zich been op dat oogenblik, slechts elkaar ziende en genietende van het zoo gelukkige en zoo zalige wederzien, steeds herhalende «kindI» en «vader tje,» zoodat de menigte, die deze woor den verstond, begreep dat het hier vader en dochter waren die elkaar na eene lange scheiding terug, zagen en ieder voorbijganger wierp een blik van welgevallen en deelname op die twee zoo innig gelukkige menschen, die zich niet verzadigen konden aan de zoo lang gemiste liefkozingen. Belast en beladen met bagage en allerlei vreeselijk onmisbare overtol ligheden, wachtte Mies geduldig den afloop dier begroeting af, want zij durfde die kostbare reisbenoodigdheden zoo maar niet zonder goedkeuring afgeven aan een der vele bestellers die zich daartoe aanboden. Eindelijk begonnen de Overste en Non er aan te denken dat er werke lijk nog andere menschen op de wereld waren dan zij beiden, en nog wel eene speciaal geïnviteerde reisgenoote die ook tot ben behoorde en dus zeker ergens in de buurt moest zijnzij vonden haar dan ook dadelijk en be wonderden om strijd zoowel haar engelengeduld als de elegante wijze waarop zij zich met al die zaken om hangen had, waarvan de Overste haar onder vele excuses voor 't schandelijke vergeten dadelijk ijverig ontlastte, en aan een der bestellers overhan digde. Na baar de hand gedrukt te hebben op zoo hartelijk zenuwachtige wijze dat dit het meisje onwillekeurig 'n kreet van pijn ontlokte en zijn wel gemeeno verwelkoming te hebben uit gebulderd, tot groote schrikvan Mies die nog nooit zulke luidruchtige en pijnlijke ontboezemingen bad onder vonden en bijgewoond, ging de Over ste dadelijk vlug en levendig de noo- dige maatregelen nemen om de inge schreven bagage te laten ontvangen en met de talrijke kleinigheden naar zijn nabij gelegen bótel te doen bren gen. Den reusaebtigen koffer ziende, keek bij lachend, komisch vragend van dat meubel naar de beide meis jes en weêr naar dat monster zoodat ook de beide kinderen onwillekeurig meêlachten om de grappige vertoo- ning. Hoe is 't kinderenJelui gaan niet naar Afghanistan of zoo ietsvroeg de Overste eindelijk, den koffer aan de eene zijde oplich tende om de zwaarte na te gaan. Wel neen! vadertje! we gaan met u meê langs den Rijn en naar Luxemburg en Brussel en mis schien nog ergens anders! Juist, was 't antwoord van den lachende practicus. Juist! maar dan had je 't ook wel met 'n kleiner ding dan zoo'n bakbeest kunnen doen i Zeg, is die vol Hoor eens, lief oudje I meende Non met eenigen ernst die haar zoo lief stond te moeten opmerken, daar heeft zoo'n ongetrouwde als u geen verstand van I Niet waar Mies wij hebben alleen 't meest onmisbare en 't allernoodigste meêgebracht! 'n Beste hoed, 'n paar japon netjes, 'n balcostuumpje, O! en nog veel meer dat meisjes onmo gelijk missen kunnen! eene verklaring, die vriendin Mies glimlachend beves tigde. En kon dat niet in twee kleinere koffers? lachte de Overste hartelijk. Onmogelijk, vadertje on mogelijk I niet waar Mies Gossiemijne alles zon immers verkreu kelen, domme papal Zeker, mijnbeer! verzekerde Mies zoo ernstig het haar mogelijk was. De Overste berustteZij n kind, dus als 't ware zijn Generaal en Mies haar Adjudant hadden beslist dat anders 't leven en reizen onmogelijk was, en bij was er om hen genoegen te doen, en zou dus dat lastige meu bel maar overal meêsleepen. In 't hötel aangekomen begaven de meisjes zich naar de voor hen bestemde kamer om zich van de reis- stof te ontdoen en van toilet te ver wisselen, doch ook om in vertrouwen van gedachte te verwisselen. De papa van Non overtrof wel bei der verwachtingen, maar hoe aardig ze 't ook vonden om zoo'n flinken, stevigen, nog bijna jongen man tot reisgezel te hebben, zoo viel 't hun toch wel wat tegen dat nu hunne voorgenomen romantische opoffering voor 'n grijsaard in 't water viel, en Miesverklaarde nadrukkelijk,natuurlijk eenstemmig met Non, dat dat vadertje 'n leuke baas scheen, die 'n vriende lijk verzoek niet weigeren zou, vooral niet als Non dat heel lief vleiend deed, zooal9 zij altijd kon doen als zij baar zin wou doordrijvendaarom besloten zij, nu bij zoo goed gemutst was door 't heerlijke wederzien, dat Non maar dadelijk met een hunner grootste wenschen voor den dag zou komen, belovende Mies dat zij haar dapper bij zou staan als't gevaarlijke oogenblik daar was. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1