Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. Gemengd Nieuws. Loosduinen, Sneek, Tietjerksteradeel, Zutpben en Katwijk. Nader meldt men ons over de Donder dag gehouden vergadering van den Nationalen Bond voor Protest. Kiezers: Op den voorgrond heeft gestaan het stellen van eigen candidaten, wat uit den aard der zaak door den korten tijd van voorbereiding, nadat de coalitie haar beslag had gekregen, uiterst moeilijk is. Uit de Donderdag ge noemde districten waren vragen om eigen candidaten te stellen tot ons gekomen, wat echter niet insluit, dat in al die districten eigen candidaten zullen gesteld worden. Wat de candi daten betreft die gesteund worden, heeft voorgezeten het overal steunen van de onafhankelijke candidaten die reeds gesteld zijn: de Vrij Christ.- Hist.,' de Cbrist.-Sociale en de Vrij- Protest. candidaten. Om die lijn door te trekken, kon men geen enkelen coalitie-candidaat steunen, ook niet de Christ.-Hist. met hoeveel leed wezen, ook van bestuurszijde, die lijn aldus moest worden getrokken daar de Christ.-Hist. Unie als zoodanig de zijde van Rome en Kuyper heeft ge kozen. Om dadelijk te trachten de valsche antithese: rechts geloovig; links ongeloovig, te breken, is besloten onmiddellijk eenige religieuse voor de Herv. Kerk warm voelende liberalen te steunen, zelfs prof. Kohnstamm, een man van diep godsdienstige overtui ging, die het ware Christelijke geloof zeer nabij staat, in Weststetlingwerl, waar bet ten slotte zal gaan tusschen den liberaal en den sociaal-democraat, waardoor dan ook onmiddellijk tegen over de sociaal-democratie wordt front gemaakt. Verder kunnen slechts can didaten gesteund worden, die uitdruk kelijk verklaren het Protest, karakter der natie en de rechten der Herv. Kerk onverkort te willen bandhaven, dus art. 171 der Grondwet ongewijzigd te willen laten, maar ook niet te willen medewerken aan de voorge stelde oplossing der scboolquestie, ari. 192, daar die oplossing onchristelijk wordt geacht te zijn, omdat daardoor ook de anti-godsdienstige en anti- monarchale scholen van overheids wege zouden moeten worden gesteund, en de openbare school zou worden gedoemd tot absolute neutraliteit. De vergadering, door ds. Lieftink van Muiderberg met gebed geopend, werd door dr. Van Hasselt uit Rotter dam met dankzegging gesloten. Handelsblad. Internationaal Padvinderskamp te IJmuiden. Naar wij 'vernemen ODtving bet Comité zooveel toezeggingen van van deelname dat het welslagen van de plannen vrijwel verzekerd is. 18 plaatselijke vereenigingen in ons land zullen met 700 deelnemers aan het kamp deelnemen, terwijl uit bet buitenland toezeggingen van deelna me zijn ontvangen van The Boy- Scouts Association in Engeland, de Deutsche Pfadfinderbund in Duitsch- laud, les Eclaireurs de France in Frankrijk, de Norske Gutters Spei- der korps in Noorwegen, de Sveriges Scoutföibund in Zweden, Los Explo- radoies de Espana in Spanje, de Inviazkowe Naczelnictwo Shautowe ïu Polen en The Boy-Scout of America. Hat kamp zal worden gehouden van 24 tot 31 Juli; een verkort pro gramma laten wij hieronder volgen. Iedere avond 9'/, uur: taptoe; 10 uur: lichten uit en rust. Iedere morgen 5% uur: reveille; 6'/» uurontbijt7 uur appèl. Donderdag 24 Juli. Aankomst der binnen- en buitenlandsche deel nemers per spoor en per boot. Optocht met muziek door het dorp naar het kampterrc :i. Vrijdag 25 Juli. Wandeltocht naar Haarlem bezoek aan de stad, de musea, e. d. Zaterdag 26 Juli. Onafhankelijk heidsviering voor de burgorij van IJmuiden en de P. V.'s. Koraal- muziek. Historische Optocht (lan ding van Prins Willem van Oranje) Zanguitvoering, Kinderoptocht. Kinderfeesten. Voor de pad vinders Olympische spelen. 's Avonds kampfeest rondom de vuren. Zondag 27 Juli. Rustdag. Godsdienstoefening in het kamp. 's Middags gelegenheid voor familie bezoek in bet kamp. 's Avonds concert. Maandag 28 Juli. Boottocht naar Amsterdam. Bezoek aan de E N. T. O. S. en verdero bezienswaardig heden. Dinsdag 29 Juli II. M. de Konin gin, Z. K. H. Prins Hendrik en Sir Baden Powell zullen worden uitge- noodigd dien dag het kamp te komen bezoeken en de troepen te inspectee- ren. Internationale P. V. 's wed strijden. 's Avonds illuminatie van het kamp. Bal champètre en tot slot groot vuurwerk. Woensdag 30 Juli. Tocht op de Noordzee. De stoomtrawlers-vloot zal uitvaren met de P. V. 's aan boord om hen te laten zien hoe de visch- vangst geschiedt. Oefening van de reddingsbooten en de reddingsbrigade. Voorstelling van het redden van schipbreukelingen. Donderdag 31 Juli. Vertrek van de padvinders naar hunne woonplaat sen. Aan den Raad dezer Gemeente is bet volgende adres verzonden: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de afd. Amersfoort en om streken van het Nederlandscb Onder wijzers Genootschap goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 13 Maart 1844, no. 80, dat de bestaande salarisregeling voor het personeel der O. L. Scholen in deze gemeente h. i. niet moer vol doet aan billijke eischen dat een verbetering dier regeling, met het oog op duurderen levens standaard, niet alleen gewenscht, maar beslist noodzakelijk is geworden dat U.Ed.A. zelve reeds meermalen die noodzakelijkheid erkend hebt; dat naar de meening der Afdeeling voornoemd: a. het maxium, door hoofden en onderwijzers te herijken, te laag is, b. de tegemoetkoming in de woning- huur aan gehuwde onderwijzers, o.a. met het oog op de verhoogde huur- prijzon, minstens verdubbeld mag worden. c. hel billijkt is, die tegemoetkoming toe te kennen aan alle kostwinners van minstens 28-jarigen leeftijd, hetzij gehuwd of ongehuwd; d. de vergoeding voor woninghuur aan hoofden van scholen niet meer toegereikend is om een woning te veikrijgeo, overeenkomende met de ambtswoningen aan een paar hunner vei strekt, e. de verhooging der jaarwedde bij het bezit der hoofdakte te gering is, vergeleken bij de daarvoor geldende regeling in de meeste andere plaatseri van ongeveer gelijke grootte en in aanmerking nemende de van rijks wege daartoe betaalde bedragen van 100 a 200 gulden. f. de verhooging der jaarwedde voor vereiscbte bij-akten voor hoofden niet minder dient te zijn dan die voor onderwijzers (thans resp. 100 en 150 gulden). g. de billijkheid meebrengt, de in vorige betrekkingen vervulde dienst jaren ook te doen meetellen bij de vaststelling van de belooning voor onderwijs in vak k, nuttige handwer ken. Redenen waarom adressante voor noemd zich tot U.Ed. Acbtb. wendt met beleefd verzoek een verbetering der salarisregeling te willen ter hand nemen en daarbij met bovenstaande rekening te houden. Militair Concours voor Motorrijders. Onder de auspiciën van het on langs opgerichte Vrijwillig Militair Motorrijders-Korps zal op löJunia.s. een militair concourt voor Motorrijders worden gehouden. De rit heeft ten doel om de eischen te demonstreeren, welke aan een motorrijwiel «Militair model" gesteld kunnen worden; om eenerzljds den militairen autoriteiten te doen zien wat zij van militaire motorrijtuigen kunnen verwachten en anderzijds den motorrijders duidelijk te maken wat hun taak zal zijn. De deelneming is opengesteld voor de leden van: het Vrijwillig Militair Motorrijders-Korps; de Nederlandsche Motorwielrijders-Vereeniging en den A.N.W.B. Toeristenbond voor Neder land. 's Morgens om half tien vertrekken de rijders van de (Cavaleriekazerne er wordt gestart met twee minuten tusschenpoos) over Milligen naar Arnhem, waar zij niet voor 12,10 mogen aankomen. In de Willems kazerne aldaar is rust en expositie van de motorrijwielen tot 2 15. Dan gaat het terug langs den Amsterdam- schen straatweg tot de boerderij bet Planken Wambuis, over Otterlo, Hars kamp, straatweg AmeisfoortApel doorn naar Amersfoort. Aankomst aan de contróle 4.15. Op de gewone wegen mag niet harder gereden worden dan 35 K.M. per uur. Ter beoordeeling der praestaties gelden de volgende regels: Voor het niet stilstaan met het motorrijwiel op bepaalde gecontro leerde en op de kaart aan te geven plaatsen vijf punten; voor elke reparatie aan het motor rijwiel vijf oer/t'espunten voor elk ongemotiveerd oponthoud drie uerftespunten. Winner van den eersten prijs (door Minister van Ooriog uitgeloofd) is hij. die het meeste aantal punten heeft; van den tweeden prijs, die op één na het meeste aantal punten heeft, enz. Officieren zullen als controleurs optreden. Voor den wedstrijd heeft zich een eere-comité gevormd, bestaande uit: den minister van oorlog, den luite nant-generaal De Meester, comman dant van bet veldleger, den luitenant- generaal Snijders, chef van den generalen staf, de generaals majoor Buhlman, Tonnet, Fabius en Kleyn- hens, den kolonel Mingels, den luite nant-kolonel Do Ridder; de heeren A. E. Dudok van Heel, voorzitter van de vereeniging «Volksweerbaar heid"; Edo J. Bergsma. eersten voor zitter van den A. N. W. B en Nico Jannink, eersten voorzitter der Ned. Motorwielrijders-Vereeniging. In de regelingscoinmissie hebben, behalve de bestuursleden van het V. M. M. K., zitting de kapiteins van den generalen staf Huizer en De Quay en de kapitein van de artillerie Bakker. Woensdag j.l. maakten de be zoekers van den Gioentencursus, die dezen winter van wege de Tuinbouw- vereeniging «Amersfoort" gehouden werd, een excursie naarde Vechlstieek. Daar werden bezichtigd de Handels- kvveekerij «Cromwijck" en het kasteel «Nijenrode", beide gelegen tusschen de dorpen Maarssen en Breukelen. Om half drie kwamen de verschil lende heeren te Maarssen aan en werden daar ontvangen door den Heer Bauer, den leider van den Cursus, die het een en ander zou laten zien van de groenteteelt, zooals die in zijn omgeving beoefend wordt. Het eerst werd bezichtigd «Cromwijck". Wat hier gezien werd overtrof de ver wachting. Het is moeilijk te zeggen wat meer de aandacht trok, de vier groote komkommei kassen of de waren huizen. Wat de komkommerteelt be treft het volgende. Een ruim tiental jaren geleden werd de teelt van kom kommers in kassen in Nederland nog zeer weinig gedreven. Sedert heeft die teelt zich belangrijk ontwikkeld. De Nedeilandsche tuinders waren wel genoodzaakt zich toe te leggen op deze cultuurwijze. Immers vroeger werden de Engelsche en Duitsche markten van Nederlandsche komkom mers voorzien. Langzamerhand gingen de Engelschen zich meer en meer op de vervroegde cultuur toeleggen en werden ernstige concurrenten der Nederlanders op de Duitsche markten. Om daai van niet verdrongen te worden waren wij genoodzaakt de Engelsche kweekmethode na te volgen. Hieruit blijkt weer ten duidelijkste, hoezeer er in den Tuinbouw naar moet worden gestreefd om op de hoogte van den tyd te blijven, daar in weinig andere vakken in zóó'n korten tijd zulk een groot terrein kan worden verloren. Op «Cromwijck" zijn vier groote kassen voor deze teelt ingericht, elk van 40 M. lengte. Het is een lust die honderden en nog eens honderden komkommers aan hun ranken te zien. Veel moet worden uitgegeven voor men zoo ver is. De bouw van kassen, brandstof (voor de vier kassen f 1000) arbeidsloon, mest (zoogenaamde staal, verkregen door paardenmest te ver mengen met graszoden en koemest), doch daar staat tegenover, dat men reeds vioeg een enorme opbrengst kan oogsten. Verleden jaar 40000 stuks tegen een gemiddelden prijs van 8 5 cent, zoodat men zeer goed met zijn geld uitkomt. Men kweekt hier aan snoeren en wel groene vruchten, die de buitenlanders even lief of liever hebben dan gele. De plant staat feitelijk op den grond in de kas, doch wordt aan den voet omringd door een halve meter hooge laag «staal", waaruit de plant ook haar voedsel trekt. Wat een waren huis is, weet ieder en die het niet weet ga maar eens kijken op den Proeftuin. Het is een kas, gemaakt van eenruiters, die het groote voor deel heeft op de eigenlijke kas, dat het dak heel gemakkelijk kan worden afgenomen, zoodat regen en wind hun weldadigen invloed op den grond kunnen uitoefenen. In een warenhuis verbouwt men groenten en kweekt men ook wel fruit aan leiboomen. Evenals bij de komkommei kassen krijgt men ook hier ruimschoots zijn kosten vergoed door de opbrengst. Op het oogenblik staan er veel tomaten in. Men kan natuurlijk ook andere groenten of vruchten kweeken, zooals boonen, erwten, meloenen enz Voor- deelig zijn deze warenhuizen. Reeds vroeg in 't jaar immers beeft een kleine oppervlakte grond veel geld aan voorvruchten opgebracht. Half April had het 150 M'. groote waren huis op den Pioeftuin te Amersfoort reeds meer dan f40 opgebracht. Hoe grooter de inrichting, hoe minder aan- legkosten naar verhouding, immers voor- en achtergevel blijven gelijk. Een warenhuis van 700 M\ opper vlakte kost pl. m. f2000. Van de tomaten vertelde de Heer Bauer, dat men om de drie bladeren een vrucht- tros moest verkrijgen en naden zesden den top innijpen. Men moet zorgen niet de zoogenaamde dieven te krijgen d. z. trossen, die zich ontwikkelen in de oksels der bladeren. Veel is er op Cromwijck te zien en voor de tuinders te Amersfoort en omstreken te leeren. Beter nog dan dit te lezen, is, zelf een uitstapje naar Maarssen te maken en te aanschouwen boe men daar druiven, meloenen enz. kweekt. De eigenaar, de Heer Wester man, is zoo welwillend ieder belang stellende te ontvangen. Zeer voldaan vertrokken de bezoekers om vervol gens naar het kasteel «Nijenrodes te fietsen. Hier werden zij bij aankomst op een heerlijk glas limonade ont haald. Na een fietstocht smaakt dat verrukkelijk. Jammer, dat dit bezoek zoo kort moest zijn. Er moest voortgemaakt worden om op afgesproken tijd in Amersfoort terug te zijn. Jammer, want alles was hier even schoon. Het prachtige kasteel, de magnifieke aan leg van den tuin, de verschillende buxus semperviieos, vormen, oranjerie, bloemkassen, perzikkas wekten de volle bewondering der aanwezigen op. Doch wat liefhebber en groente teler zeker het langst bij zal blijven is zeker het warenhuis, waarin erwten, waarvan al drie weken geplukt wordt, appels, peren, aaidbeien om van te watertanden, bloeiende rozen, boonen, frambozen, bessen, sla, komkommers, meloenen, tomaten, bloemklool, spina zie, postelein, druiven, sla enz. Dat alles op een lapje grond van 16 bij 27 M., dat alleen door de zon ver warmd wordt. Een ieder was vol verwondering en had gaarne hier nog een poosje vertoefd. Helaas, de tijd dwong de terugtocht te aanvaarden. Veel is er dien middag gezien en ge leerd. Laten we hopen, dat veel er van in toepassing wordt gebracht. Met een woord van dank werd af scheid genomen van den eigenaar. Waardeereode de hoogst interessante wijze, waarop de Heer Bauer de cur sisten rondleidde, spreken wij gaarne den wensch uit hem dezen winter op den fruitcursus weder te mogen ont moeten. N. De heer Jac. Hovens Gréve, leeraar in het Duilsch aan deH.B. S. alhier is als zoodanig benoemd aan hel Gymnasium te Hilversum. Ter vervulling der vacature van hoofd der Openbare School F aan de Beekstraat hebben zich 98 sollicitan ten aangemeld. Dat de ftnancieele draagkracht onzer gemeente er niet op vooruitgaat blijkt weder eens uit den lijst der hoogstaangeslagenen in de provincie Utrecht. Bevatte deze lijst het vorig jaar 7 namen van ingezetenen van Amersfooi t, thans telt ze er slechts 5. Ook «Primus" de prachtige «Cliien de Bouvier" van den heer Willem Groenhuizen behaalde op de hondententoonslelhng te Delft in de open klasse een tweeden prijs. Aan het bureau van politie zijn voor de rechthebbenden terug te beko men een splinternieuwe handschoen, een witmetalen lepeltje, een vernikkel de kraan en een kinderschort. De Directeur-generaal der pos terijen en telegrafie jhr. G. A. A. Alting von Geusau, vergezeld van den Inspecteur in de Provincie Utrecht, den heer J. A. Gunter Mohr, bracht j.l. Woensdag een bezoek aan bet post en telegraafkantoor. In de op 6 Juni hier te houden openbare vergadering van de drie rechtsche partijen zal jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck spreken over «De coalities, mr. J. Ankerman over «Zijn de geestelijke belangen des volks veilig bij bet Kabinet-Heemskeik», en mr. A. I. M. J. baron Van Wijnbergen over «De politiek van de rechter zijdes Leening Gemeente Amersfoort groot f700.000. Bij de dezer dagen gehouden in schrijving is, naar wij vernemen, het geheele bedrag toegewezen, met een bruto opbrengst, van f702.467 50 ZONDAG 1 JUNI. Remonstraiitsche kerk. Voorm. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. IO'/j uur, Ds. P. S. Bakels, Emeiitus Doopsgezind predikant te Haarlem. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Dormer, 's Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Maandelijksche Collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Doe. v. d. Heiden, van 's-Gravenhage. 's Av. 5'/» uur, Doe. v. d. Heiden. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen '113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 5 uur, Godsdienstoefening. Donderd.morgen 11 uur gaf bet circus Wilke voor H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, met ge volg en genoodigden, een voorstelling in een open manege in het Konink lijk Park op Het Loo. Gedurende het keurige programma van 11 nummers werd gedurig geapplaudisseerdook het Prinsesje klapte mee. Om kwart over twaalf eindigde de voorstelling; H. M. de Koningin deed den direc teur ontbieden en betuigde hem Hare ingenomenheid, er bij voegend, dat de voorstelling het Prinsesje veel ge noegen bad verschaft. De Zeister bosschen woiden met een gedeeltelijken ondergang bedreigd Na den dood van mevrouw Pauw van Wieldrecht aan wie deze uitge strekte bosschen toebehoorden hebben de erfgenamen besloten de bezitting te verkoopen Een grootdeel zou in banden komen van de Gemeente Zeist, indien de Gemeenteraad daartoe besluiten wil, maar bet gedeelte, dat het dichtst bij het dorp ligt, zou bestemd zijn voor bouwterrein. 't Is te hopen, dat dit besluit niet onherroepelijk is, want al blijft een groot deel van het boseh intact, het liefelijkste zou verdwijnen en daarmee zou dan ookZeist zijn aantrekkelijkheid in niet geringe mate verliezen. Een moderne verhuizing. Atlanta is de oude wereld een heel eind vooruit. De Yankees willen in alles origineel zijn. Wat zegt ge van het volgende staaltje? Mr. Jenkins te Oak Park wilde ver buizen. Eerst ging hij een stuk grond zoeken, dat hem beviel. Daarna zocht hij een huis, dat hem aanstond. Toen liet bij het huis verrollen naar het stuk grond, dat hij gekocht had. On derweg, toen het nieuwe huis de oude woning passeerde, liet Mr. Jenkins het even stoppen. Hij plaatste deur tegen deur en raam tegen raam, en in een minimum van tijd waren zijn tafels, stoelen, linnenkasten en latafels over gebracht Toen de kamers van het nieuwe huis «aan kant® waren, stapte de beer en mevrouw Jenkins over, het huis werd in beweging gezet twintig paarden verleenden hierbij hun dienst en na een half uurtje stond de villa in den tuin, die van te voren reeds aangelegd was. De heer Jenkins had zijn huis tegen de risico van transport verzekerdde premie bedroeg 20°/o.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2