Plaatselijk Nieuws. r»si. et'y PREDIKBEURTEN. Gemengd Nieuws. Advertentiën. Laiigcstraat l, hoekVarteismarktTeL 171. Amersfoort Te Koop: ZWARE DEftStiERI TAKKENBOSSEN A. J. VAN ZALINGEN. 1912 6.114.302 (3.030.505 mannen en 3083.797 vrouwen), toegenomen is met 91,826 inwoners, of 1525 per mille. Het aantal geborenen bedroeg 28.06 op 1000 inwoners der gemiddelde bevolking voor het Rijk. De toeneming door meer geboorte dan sterfte was 95.622 zielen of 15.88 per duizend inwoners. Door meerder vertrek dan vestiging nam de bevolking in totaal af met 3796 of 0 63 per duizend. In twintig van de 31 voornaamste gemeenten, had in'1911 meer vertrek dan vestiging plaats. Alleen in do pro vinciën Zuid-Holland, NoordHolland en Limburg was meer vestiging dan ver trek op te merken. RECL1IHE. Rugpijn. Rugpgn is een verschijnsel, hetwelk niet ver waarloosd dient te worden, want meestentijds duidt het aan, dat de nieren (welke onder het smalle gedeelte van den rug zyn gelegen) aan getast zijn of bedreigd worden. De pyn kan licht, vraag, dof, onophoudelijk of met tusschen- poozen optreden, zy kan van betrekkelijk wei nig hinder, een gevoel van zwaarte, stekend of snijdend zijn, zoodat bukken haast ondoen lijk is. Zelfs wenneer zij het gevolg is van een ge vatte koude, een slag of Yal mag zij niet ver waarloosd worden. Bij hen, die aan gewrichts pijnen lijden, is zij eon waarschuwend ver schijnsel, de voorloopster van rheumatiek, jicht, zenuwpijnen, heupjicht, in het kort zij wij stop lichamelijke verwoesting door urinezuur. Andere gevolgen kunnen zijn nier- of blaas ontsteking, uremie (urinezuurvergiftiging), wa terzucht, niersteen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen de rugpijn, omdat zij haar aantasten in haar wer- kelijken oorsprongde nieren. Zij herstellen de nieren, wanneer deze verzwakt of aan gedaan zyn, zij lossen op uitstekende wijze het urinaiuur op en voorkomen dientengevolge tal van ge vaarlijke ziekten. Te Amersfoort verkrijgb. bij de h.b. A. van de "Weg, Langestr. 23, en P. de Zwart, Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na on tv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handeU- merk. 25 De openbare vergadering van de drie rechtsche partijen te Amers foort weid gisteravond in Amicitia gehouden. De zaal was bijna geheel bezet met reclitscben en linkschen. Ds. Donner opende namens de besturen en zeide, dat de drie besturen het wenschelijk hadden geoordeeld den gemeenscbap- pelijketi kandidaat eens uit te noodi- gen, alsook de beide andere sprekers. Ook deelde bij nog mede, dat er geen debat zou zijn, waarna de beer v. Asch v. Wijk het woord verkreeg. Deze verheerlijkte het kabinet Heems kei k, dat z.i. op zulk een wijze 's lands zaken beeft geleid, dal het aan blijven ervan een zegen voor het land is. De ministers zijn bekwame voor hun taak berekende mannen, zooals we rnaar zelden hebben gehad. En toch zijn ze steeds door de vi ijziririigheid uit de Staatsbetrekkin gen geweerd Hadden de vrijzinnigen Kuyper ze zouden jubelen. Worden nu bij de a s. verkiezingen de Christe- lijken verslagen dan gaat Heemskerk weg en ook de overige ministers. De coalitie moet winnen, om de Staat kunde te kunnen voortzetten De vrij zinnigen hebben nooit veel gedaan. Wij hebben de gedane beloften kunneD vervullen, omdat we een Heemskerk, een Talma hebben. Ze hebben ge geven de ziekte verzekeriog, de invalidi- teits- en ouderdomsverzekering. Doch de heeren van den vooruitgang zorg den steeds, dat we niet vooruit konden komen. Ze wilden deze wetten weer intrekken, en de ouden van dagen maar laten wachten op Staatspensioen. Altijd zijn ze wreed geweest. Toen Kuyper voorstelde 70-jarigen te pensioneeren riep Roodhuizenwat heeft een doode aan pensioen. Zelf deed hij echter nieis. De vrijzinnigen kunnen niet velen, dat de rechlschen zoo voor den voor uitgang zijn. Halen de vrijzinnigen de mevrderboid dan kunnen ze nog riiots tot stand brengen, dan zal Troelstra de baas zijn. En in 't belang van de arbeidende klasse zal niets gedaan worden. hij onbestemd voor zich Daar buiten te kijken, ofschoon blijkbaar de drukte op straat hem onverschillig is en zijn gedachtengang niet stoort. (Wordt vervolgd.) De geschiedenis leert dat de vrij heid in handen van de vrijzinnigen niet veilig is. Vervolging van afge scheidenen, schoolstrijd, de zending in Indië, enz. bewijst dit. Wij zijn voor een sterk leger en sterke vloot om het vrije Nederland te kunnen verdedigen; de vrijzinnigen willen hierop steeds bezuinigen. Wij werpen millioenen in den put van het militairisme met een bloedend hart, omdat we vredeiieverd zijn. Dat is verdraagzaamheid, dat de katholieke minister Kolkman een 17e predikant wilde hebben. Al de vrij liberalen waren hiertegen. Blijft de coalitie aan 't bewind dan zal het volk gelukkig worden. Hierna sprak de beer Van Wijn bergen. Hij vond het moeielijk een politieke rede te houden om te weer leggen 'tgeen wordt aangevoerd. Van een zakelijke bestrijding van dit kabinet schijnt men af te zien, wat pleit voor dit kabinet en voor de rechterzijde. Van de concentratie en het program verneemt men boe lan ger hoe minder. Wat moet thans dienst doen? Het anti-papismo. Het anti-papisme blijkt de hoogste troef, die men in handen heeft. Het is evenwel niet zoo erg, als het er uit ziel, doch slechts bangmakei ij. Hoe staat de zaak voor de Katho lieken in Nederland? We wenschen ie hebben, te gebruiken en te bezitten de vrijheden, die ons gewaarborgd zijn, niets minder en niets meer. liet anti-papisme richt zich niet tegen Rome, het richt zich tegen Christus, tegen een persoonlijken God, het stuurt aan op 't moderne onge loof. En omdat te bestrijden gaan samen Katholieken en Protestanten. Hoe zult ge viijzinnig regeereri Dat is de vraag. Omdat deze niet kan beantwoord worden, moeten we zor gen, dit kaoinet te behouden; dit is in 't belang van het land. Verder werd dit ministerie geprezen om de ont worpen wetten. Ook zullen orize Christelijke beginselen meer en meer doordringen in bet leven en de liefde voor het Oranjehuis sterker worden. Om deze redenen zijn we vorplicht dit kabinet te stemmen De heer Ankerman was de laatste spreker. Hij vergeleek do Christelijke regeeting met vroegere liberalen en zeide, dat ze zich best kunnen meten en besprak vervolgens het Concen tratie program. Voor eenige jaren waren de liberalen nog tegen alge meen kiesrecht, doch nu zijn ze er voor meegetrokken doordesoc. demo craten. En dan durft Ter Spil ons Clnist Hist, nog verwijten, dat we niet beginselvast zijn. De concentra tie denkt er niet aan de meerdeiheid te krijgen; dat is het oneerlijke. De Openbare School leert de poli tieke neutraliteit. Hoe is het mogelijk, dal de Beaufort wordt aanbevolen door predikanten, daar hij er tegen was een 1 le pre- dikanlsplaats te Amsterdam te doen bezetten. Mr van Deventer beeft met groote kraebt dit beginsel van neutraliteit verdedigd. Wie hier voor is, stemme de linkschen, wie er tegen is, de rechtschen. Ds. Rudolf sprak een slotwoord en vond bet verblijdend, dat de Coalitie over zulke mannen, als we hoorden, kon beschikken. Hierna werd de vergadering door den zoorzitter gesloten. Ten einde te voorkomen, dat landweerplichtigen eenigen lijd niet zouden beschikken over wapenen, heeft de Min. v. O. bepaald, dat, zoodra eene lichting militie voor de laatste maal onder de wapenen is geweest, bfj vertrek met groot verlof bij het korps zal worden voorzien van wape nen, beddegoed, enz. zooals voor land weerplichtigen is voorgeschreven. Programma van het concert, den 10 Juni des avonds te 8 uur op het terras van »Amiciiia<r te geven door het stafmuziekkorps van het 5e regi ment infanterie, directeur de heer G. Bikkers: 1. Tentooostellingsmarsoh, Bikkers. 2. Ouverture „Zampa", Hereld. 3. La Qousarde, valse militaire, Ganue. 4. Grande fantaisie sur des motif del'opéra Faust" Gounod. 5. Ouverture „Dichter und Bauer Suppé. G. Polka de concert pour piston solo Bikkers. 7. a. Rendez.-vous. intermezzo. Abetter, b. La Baya, polka chonoise, Christiné. 8 Melodieën Kongress, grosses Potpourri, ConradL Gislemn vieide de maiktmeester de heer J L). st' uve als zoodanig zijn zilveren feest. De trouwe marktbezoe- kers me 25 achtereenvolgende jaren hijn hulpziamheid en welwillendheid hebben leeren waardeeren, gaven van hun jingenomenheid blijk door hunne kraampjes en stalletjes met vlaggetjes te versieren, terwijl zij bovendien na afloop der markt de jubilaris een aan denken aan dezen dag aanboden. Ook verschillende Hof bewoners hadden door het uitsteken der driekleur van hunne belangstelling doen blijken. De Nationalen velddag van het «Leger des Heils® zal 16 Juli weer worden gehouden op het landgoed »Nimmerdor«. Aan den heer J. van der Horst is Rijks-pensioen toegekend als oud onderwijzer aan de Rijks-normaal school. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder resorteerde hulpkan toren is in Mei ingelegd bij de Rijks postspaarbank f55365.37 en daaruit teruggevraagd f49838 44. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt nummer 17832 Tot leden van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap voor kunsten on wetenschappen zijn o.a. gekozen mr. J. C. graaf Van Randwijck, Bur gemeester van Amersfoort, en mr. dr. A. J. van den Bergh, piofessor aan het seminarie der Oud-Bisschoppelijke clerezie. Ter Nationalen bakkerij-tentoon stelling, welke van 3 tot 7 Juni te Hilversum werd gehouden verwierfde heer A. J. van Zalirigen een verguld zilveren medaile in den étalagewed strijd en een bronzen medaile voor de mooiste volledige inzending ban ketbakkerij. Benoemd met ingang van 1 Juli tot adjunct corn miester secretarie alhier, afdceliog Bevolking Burgelijke Stand, de heer P. J. de Groot, rijksklerk ter inspectie der Directe Belastiugen al hier, deze voorloopig voor één jaar eri tot bevolkingsagent de heer E. J. Kamer beek, agent van politie alhier. Op 11 Juni wordt te Wouden berg een hulptelegraaf- en hulptele- phoonkantoor opengesteld, welks diensturen zijn op werkdagen van 9 uur v.m. tot I n.m. en van 2 tol 3 en 6 tot 7 uur n.m.op Zon- en feest dagen van 8 tot 9 uur v.m, De majoor-kwartiermeester H. L. van Hoofï van het 5e regiment infanterie te Amersfoort wordt 1 Juli overgeplaatst naar Breda als contro leur over do inwendige administratie bij het op te richten 4ec.ontróle-bureau. De luitenant-kolonel H L von Santen van het 12de regiment infan terie te Groningen beeft zijn pensioen aangevraagd. Bij Kon. Besl. is de 2e luit. Jhr. J. G. O. S. von Schmidt auf Altenstad van bet le regiment Velri- Artillerie benoemd tot le luitenant. Bij Kon. Resl. zijn de reserve 2de luitenants F. C. C. baron van Serooskerken, J. J. Sprenger van Eyk, P. Troetel, B. Hartog en S. van Norden van het le reg. veld-artillerie be vorderd tot le luitenant. ZONDAG 8 JUNI. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10'/> uur, Prof Dr. H. Oort te Leiden. Collecte voor de Vereeniging «Tot Steun«. Evnng. Luth. Kerk. Voorm. IO'/j uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Doopsgezinde Kring. Logegebouio Van Persijnslraal No. 1. Voorm. lO'/i uur, Ds. E. M. Ten Cate. Gerefonn. kerk (Langegraeht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/j uur, Ds. Donner. Collecte v. d. Chr. School. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds Teerink. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9'/j uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9J/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 5 uur, Godsdienstoefening. RECLAME. De verdwenen portefeuille met de f 3500. Deze portefeuille, te Utrecht ver moedelijk ontrold, is zoek en blijft zoek. De hoop begint nu te verflauwen. De f3500 zullen denkelijk wel nooit meer terecht komen. Toch is er alle moeite voor gedaan Zelfs op een zeer bijzondere wijze. Het Utrechtsche Dagbl.J vernam daaromtrent het volgende: De eigenaar van de portefeuille doet aan spiiitisme. Gelooft in de kracht van het spiritisme. En toen hij tot de beklagenswaardig ontdek king kwam, dat zijn portefeuille met f 3500 verdwenen was, welke por tefeuille ondanks al den ijver van de Utrechtsche recherche verdwenen bleef, nam de eigenaar zijn toevlucht tot het spiritisme. Om langs spiritis- tischen weg zijn portefeuille weer in de binnenzak van zijn jas te kiijgen. Je kon nooit eens weten! En de hoop op een behouden te rugkomst verlevendigde. Groeide op. Als de portefeuille riu toch eens a la spiiitisme terechtkwam, dan was dat een overwinning voor allen die ge- looven aan geestverschijningen. De eigenaar zocht een beroemd medium op, aan wie de heele historie van de verdwenen portefeuille nog eens haarfijn werd verteld. Het medium knikte, viel in slaap en droomde. Zag de portefeuille, zag de f 3500 en wat nog méér zegt, zag de daders. Zag de twee chique ge- kleede heeren, waarvan in de nieuws bladen sprake is geweest. Zag dat liet tweetal met de portefeuille en de f3500 over Amsterdam naar Rotterdam was gegaau. Waarde daders woonden. Het medium zag de straat euzag het huisnummer. En zag toen niets meer. Want de droom was uit. De eigenaar in venukking. Dat dankte je toch maar aan het spiri tisme. En hij holde naar de recher che: ,,'k Weet waar rn'n por tefeuille is en waar de daders zitten". En toen de recherche hem vroeg, hoe weet gij dat, antwoordde de ei genaar in triomf «Door het spiritisme®. Men had dus de portefeuille èn de f3500 èn de daders in den droom. Een rechercheur ging met den ei genaar naar Rotterdam. Naar liet op gegeven adies. Dat foutief bleek te zijn. Foutief allereerst het nummer van de straat. Wat te doen? Zonder het medium kon je natuurlijk niets doen. En daarom gingen rechercheur en eigenaar weer naar Utrecht terug Zonder portefeuille zonder daders. De eigenaar is wéér riaar hot medium gegaan, dal heeft wéér geslapen en wéér gedroomd, en is tot de conclusie gekomen, dat het zich ten aanzien van het huisnummer had vergist. Het medium zag heel duidelijk dat het een ander nummer moest wezen. Met dat andere, gerectificeerde num mer is de eigenaar weer naai Rotter dam gegaan Maar het resultaat is weer nihil geweest 't Is alles nog droomen. En wer kelijkheid is er nog niets. Voor 't eerst van z'n leven heeft de recherche Utrecht gewerkt met behulp van een medium. De teleurstelling is wel heel groot. Was de zaak gelukt dan had het medium in quaestie er wél by gevaren, want het had dan vermoedelijk een aanstelling gekregen als medium-re chercheur. de politie zag in gedachten de destijds gegapte biandkast van het station-halte Bilstraat al spiritis tisch teruggebracht en de daders spiritistisch aangehouden. Wat een weeldel Wat een vooruitgang opbel justitieel onderzoek. Eerst politie-hon- den, nu weer 'n politie-medium. En dat alles in dit jubileum-jaar! Helaas hot medium waar men hoopvol het oog op gevestigd hield, heeft alle verwachtingen beschaamd. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 6 Juni 1913. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f appelen f0.afO.— Peren f af Nieuwe Aardapp. f 0.f0.zandaardapp. f2.— a f2.50 Hoendereieren f 4.10 af 4.50 p. 400 st. Eenden eieren) f 4 50 af 5.20jGrasboter f 1.20 A f 1.40 per kilo M ir^arine f 0.a f0.Zoetem. kaas f0.a f 0 Kippen f 1.a f 1 75 Kuikens f 0 00 af 0.00 Piep kuikens f0 50 a f 1.20 Ganzen 10. A f0.Eenden fla f 1.50 p. st. Jonge f0.a f0.00. Hazen f0.a f 0.Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f 0.C0 a f l 50 Duiven f 0.50 a f0.60 paar Magere varkens f 28.— 3 I 35. -Varkens r. export f0.a f 0.Zeugen f70.a f130.Biggen f 14.k f 18 Schrammen f 0.a f 0.Vette koeieD f 000.a f 000,Guste koeien f 000.— Heden overleed alhier tot onze diepe droefheid onze innig geliefde eehtgenoote en moeder ADÈLE MARIA VAN EEGHEN in den ouderdom 61 jaren, den Treek, Leusden, 1 Juni. W. H. DE-'BEAUFORT. 's Gravenhage, J. A. A. H. DE BEAUFORT. C. H. DE BEAUFORT— VAN LYNDEN. Eerbeek, L. F. DE BEAUFORT. C. J. DE BEAUFORT— Boissevain. Amsterdam, H. L. DE BEAUFORT. A. C. DE BEAUFORT. Leuaden, A. A. DE BEAUFORT. Soest, M. S. H. RÖELL de BeAVKist. A. M. A. J. RÖELL. Amsterdam, R. F. P. DE BEAUFORT. Nationale Bakkerij-tentoon stelling te Hilversum. 3—7 Juni 1913. Door inzending der onderstaande artikelen verwierf ik op voor noemde tentoonstelling in de af- deeling Banketbakkerij een ver guld zilveren medaille en een bronzen medaille. Twee fantasie-taarten, Indische Spekkoek St. Nicolaas, Ainers- foortsche Janhagel, Hard Zandge- bak, Petits fours, Kattentongen, Chocolade-nootjes, Crème souffléc, Moccanootjes, Rotsjes, Vanille Sprits en Boterbrttöns. te leveren op wagon den Dolder of bestemming, adres H. Timmer, Zandcarrière den Dolder. Men lette op de premie Simplex Cycloïde Rijwiel.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2