PREDIKBEURTEN. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. De bedreigde openbare school. Gisteravond sprak de heer Tb. Lancee, oud-voorzitter van bet Nederl. onderwijzersgenootschap, in «het Valkje" ter verdediging van de be dreigde openbare school. De heer Wesseling heette detalrijkeaanwezigen namens de Besturen van volksonder wijs en genootschap welkom. Hij wees er op, dat de schoolstrijd een be droevend verschijnsel is, niet in het belang van het kind. Die strijd is verworden tot een politieke strijd. Van de openbare school is veel kwaad gezegd, waarom het noodzakelijk is, dat ze in het licht gesteld wordt, zooals ze werkelijk bestaat. Hierna gaf hij het woord aan den heer Lancee. Deze zeide met schroom de uit- noodiging om te spreken te hebben aanvaard, niet omdat bij dit zoo'n zware taak acht, maar omdat hij geen nieuws kan mededeelen. Hij zeide, ik stel me voor uw aandacht te vragen voor den aard en de beteekenis der volksschool. Ik geef u mijn overtuiging gevormd dooi eigen aanschouwing, ook in ver band met heftige aanvallen, waaraan ze heeft blootgestaan. We bezien ze in het milieu, waarin ze geplaatst is tusscheo bijzondere scholen. Dit is noodig om te komen tot een basis van duidelijke vergelijking. Ook zal het doel zijn van spreker, zakelijk te blijven. Ten slotte zal hij de wijzi ging van art. 192 van de grondwet behandelen. Deze beoogt n.l. een al- geheele reorganisatie van ons volks onderwijs. Spreker deed een beroep op onze eigen jeugd, toen we nog op de school banken zaten, toen ons geen opge drongen wereld- en levensbeschouwing werd bijgebracht. Lang werd de school door haar tegenstanders ondermijnd, vóór haar voorstanders zich hiertegen verzetten. De machts- en krachts- uilmg van Kuyper heeft de voor standers in het geweer geroepen. Het geheele verloop van den strijd wenschte spr. niet na te gaan, doch alleen te constateeren, dat het gelukt is door bijzondere uitlegging van art. 192 de bijzondere school te plaatsen naast de openbare, althans wat be treft de financieele verhouding. Met dit succes zal men echter niet tevreden zijn. Kuiper sprak op de deputateo-vergadering we zullen niet rusten, voor we ','i van de kinderen hebben. Ook de Christelijke bladen laten zich in dezen geest uit. Minister Heemskerk zeide, ik geloof, dat het een zegen zou zijn als in Nederland geen enkele openbare school bestond. Hoe zullen wij voorstanders strijden? Deze vraag werd vervolgens behandeld. Wij openbare onderwijzers willen ons werk doen met blijmoedigheid, waar aan het kind meer behoefte heeft dan aan teksten en dogma's. We kunnen ieder in eigen kring zorgen voor heldere denkbeelden van onze volks school. Dat is thans een onafwijsbare plicht. Dit zal nu in strijd worden omgezet. Wanneer de komende week de voor standers niet schouder aan schouder optrekken dan plegen ze verraad aan de school. Wat is de taak van de openbare school en hoe tracht ze deze te ver vullen? En wat zouden we er voor terug krijgen? Ze moet opleiden tot maat schappelijke en Christelijke deugden, ze moet kundigheden bijbrengen en opleiden tot deugdzame menschen. Uit een bloemlezing deed spreker enkele grepen om te doen zien, hoe gelasterd wordt door de Christelijke pers en vroeg, hebt u nog den moed te luisteien naar iemand, die in die slechte school arbeidt? Neen, de openbare school kweekt een geest van verdraagzaamheid, van onderling hulpbetoon, ze vormt karak ters en wekt op tot gezonde liefde vuor het vaderland. Aan dit element zeide spr. ontleen ik het recht haar te nopmeri: de nationale school. Is het peil van het onderwijs van hoog belang, van nog hooger belang is de geest, waarvan het is doordron gen. Dit alles werd nader ontwikkeld en uitgewerkt. Wat doet nu de Christelijke school? Ter illustratie las spr. voor, hoe de geschiedenis hier onderwezen wordt, hoe over het «Roomsche bijgeloof», de Allaai, de Mis wordt gesproken met kinderen. Ook uit een geschiede nisboekje op Katholieke scholen ge bruikt las spr. eenigo stukjes voor.1 De bijzondere scholen zijn dus niet aangewezen om onze kinderen op te voeden. Het leerstellig onderwjjs laten wij met vreugde over aan de ouders en de geestelijken. Na al het kwade, dat de voorgestelde wetswijziging zou ten gevolge hebben, aangetoond te hebben, sloot spr. zijn belangwekkende rede, welke met de grootste aandacht was aangehoord. Voor debat gaven zich op de heeren Rietveld en Dijksterhuis en Morel, Hoofd van een Katb. school te Oude water. De heer Rietveld vergeleek de openb. school met een zinkend schip en zeide ge wilt uw vrije school aan onze kinderen opdringen, doch uwe school kan de onze niet zijn. De neutrale school doet door haar spreken en zwijgen afbreuk aan den godsdienst. Hij trachtte verder door het geven van citaten zijn meening te bewijzen. Misschien zullen de tijdelijke tegen standers zegevieren, doch nu of later de zege is aan ons. De heer Dijksterhuis kreeg voor debat een kwartier. Het verwonderde hem een gematigd man, als de heer Lancee is, te hebben zien optreden en geloofde, dat hier een politieke zet achter zat. Hij vertelde nog eens. waarom Katholieken en Protestanteu in dezen samengaan en waarom het te doen is. De beer Morel zeide, we vragen recht en vrijheid voor allen. Het speet hem, dat was beweerd, dat wijziging van art. 192 het peil van het onder wijs zou verlagen. De subsidies komen de scholen ten goede, en verdwijnen niet in de zakken van dominees en pastoors. Ja, de subsidies zijn voor ons niet voldoende en dikwijls moet er worden bijgepast. Spreker haalde Duitschland als voorbeeld aan en meende, dat zoo de bijzondere school de volkseenheid zou bevorderen. De heer Lancee dankte de debaters, die de vergadering zoo belangwekkend gemaakt hebben, doch een opmerking moet hem van het hart, geen der drie sprekers heeft zich gehouden aan goede debatteergewoonten, n.l. zich bepeiken tot de stof, die inleider heelt gegeven ook zie ik tot mijn verwon dering, dat mijn tegenstanders zich gedragen met een vrijmoedigheid of ze thuis waren en dat, terwijl ze her haaldelijk vergaderingen belegden, waar geen debat werd toegelaten. Vervolgens beantwoordde hij achter eenvolgens de debaters, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Bij de gisteren gehouden stem ming zijn in hoofdkiesdistrict Amers foort tot leden der provinciale Staten herkozen deaftredendeheeren vanBeeck Calkoen, Loten van Doelen Grothe en Jorissen. Uitgebracht werden totaal 5935 stemmen waarvan 75 van on waarde. Hiervan verkregen de heeren van Beeck Calkoen 3619, Bolk 1243, Ger ritsen 1338, Loten van Doelen Grothe 3646, Hofland 627, Jorissen 3385, van Leeuwen 930, Tromp van Holst 1429 en Weijkarnp 705 stemmen. De verkiezingen (candidaatstel- ling) voor 2 leden van den gemeen teraad in district I (aftr. de heeren Gerritsen en van der Walj, in dis trict II (aftr. de heeren van Kalken en Kroes) en 2 in district III, (aftr. de heeren van Achterbergh en Ruys, zal plaats hebben Dinsdag 24 Juni. De stemming en herstemming, zoo noodig, zijn resp bepaald op Woens dag 2 Juli en Woensdag 9 Juli ek Bij het j.l. Donderdag te Wage- ningen gehouden concours hippique werd in de afdeeling luxe-rijpaarden, gereden door offiecieren en heerrijders den 3e prijs behaald door Irma van luit. W. A. van Tienhoven. In het spring concours behaad luit. Mathoti eveneens den 3e prijs met Black Rip. Bederven van goederen in uitstal kasten. Winkelieisin alle branches hebben steeds rekening te houden met bet verlies dat zjj lijden door bet beder- van goederen, die open en bloot op toonbanken en in uitstalkasten liggen Stof is niet te weren, zelfs niet in de beste vitrines en in korten tijd zijn de goederen bedorven of onverkoop baar geworden door den invloed van stof, vliegen en dergelijken. Dikwijls zijn de verliezen, die daardoor gele den worden, niet onbelangrijk, vooral als bet artikelen geldt die door stof, vocht, zon, vlieden, motten of andere insecten aangetast worden. Vleescb, worst, zuidvruchten, sui kergoed, taartjes enz. enz., trekken vliegen en andere insecten aan, wor den geïnfecteerd en zijn in korten tijd bedorven. Wat is er tot nu toe gedaan om de winkeliers voor dergelijke schaden te vrijwaren? Enkele levensmiddelen worden reeds kant en klaar verpakt aan de winke liers geleverd en daarbij is het stre ven der fabrikanten merkbaar om hun artikelen in min of meer door schij nende verpakking in den handel te brengen, omdat het publiek hieraan de voorkeur geeft, daar de inhoud zichtbaar blijft. Dikwijls ziet men ook dat de verpakking opengemaakt in het raam ligt teneinde de kooplust bij het publiek op te wekken, want iedereen wil toch graag zien wat hij koopt. Het grootste gedeelte der arti kelen in een uitstalkast ligt onbedekt en is vooral in het voorjaar en in dén zomer blootgesteld aan bederf. De gelatine vellen, die hier en daar tot afdekking gebruikt worden, vol doen niet, daar gelatine uit lijm be staat, vatbaar is voor invloeden van vochtige lucht, van warmte, en kle verig wordt. De industrie is er nu in geslaagd een glasheldere stof te fabriceeren die onder den naam van »Cellophane« in den handel wordt gebracht. Dit Cellophane heeft een reeks goede eigenschappen, waardoor het als geknipt is voor het inwikkelen of bedekken van artikelen in de uit stalkast. Het is soepel als zijde, taai, breekt niet, plakt niet, is afwasbaar; vocht noch zon hebben er invloed op. Deze nieuwe stof wordt in den handel gebracht door de papier- en boekhandelaars is in verschillende dikten verkrijgbaar aan coupons van 10 Meter lengte, bij een breedte van 85 d 90 centimeter. Er is geen beter en in het gebruik voordeeliger poetsmiddel voor alle metalen voorwerpen van goud, zilver, nikkel, koper, alfenide enz., dan het echte Globe-Poetsextract, vervaardigd in de grootste metaalpoetsmiddelfa- brieken der wereld van de Firma Fritz Schulz jun. Akt.-Ges. te Leipzig, Neu- burg a. D., Aussig i. B. en Lincoln bij New-York. Globe-Poetsextract geeft zonder moeite en snel een mooien en duur- zamen glans, is vrij van alle schade lijke bestanddeelen, krast niet, en tast de metalen niet aan. Globe Poetsex tract verliest zijn poet3kracht nooit, vlekt niet zöo als poetspomade, en is veel beter en zuiniger in het gebruik dan de meeste in den handel zijnde vloeibare poetspreparaten. Kortom, Globe-Poetsextract is het beste me taalpoetsmiddel welks uitmuntende kwaliteit werd erkend, daar het reeds meermalen is bekroond, het laatst op de wereldtentoonstelling te St. Louis 1904 met den Grand-Prix, de hoogste onderscheiding in die branche. Men wachte zich voor minderwaar dige namaaksels en verlange uitdruk kelijk slechts het echte Globe-Poets extract met fabrieksmerk „Globe in den rooden dwarsstreep", ZONDAG 15 JUNI. Remonstrantsehe kerk. Voorm. '10uur, Ds. Hooykaas. Evang. Lutb. Kerk. Voorm. 10'/» uur, Dr. H. J. Toxopeüs Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Gereforui. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/> uur, Ds. Teerink. Beide keeren coll. voor de Kas voor Emer. pred., weduwen en weezen. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 5 uur, Godsdienstoefening. Dinsdag 17 Juni. 's Av. 7'/, uur, Ds. L. Boone, van St. Filipsland. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Hoewel in het Westland de bloei der vrucbtboomen goed is geweest, valt bet na de vruchtzetting niet mede. Alleen peren beloven e6n goed beschot, appelen, pruimen en bessen hebben veel van den wind geleden. Een rumoerige verkiezings vergadering? Te Tiel sprak Dinsdagavond in een diukbezochte openbare vergadering, belegd door de anti-revolutionairen en Roomsch Katolieken, de heer mr. A. baron Van Wijnbergen, lid der Tweede Kamer, ten gunste der can- didatuur-Smeenk in dat district. Er was aangekondigd, dat er ge legenheid voor debat bestond. Toen dit echter aan 't einde der rede dooi den voorzitter aan den candidaat der S. D. A. P., den heer Hermans, werd geweigeid (op grond dat die aankon diging een vergissing was), ontstond er groot rumoer en protest. Partij- genooten zongen de internationale en tegenstanders Oranjeliederen, zoodat de beer Hermans niet aan het woord kon komen. De politie kwam er aan te pas. Men verwijderde zich, toen de zaal in het duister was gezet. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijK. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Redactie. Onderstaand stukje werd heden door mij aan een 40-tal hoofdbladen ver zonden met verzoek, het liefst in hun AVOND-nummer van Zaterdag 14 Juni te willen plaatsen. Ook U verzoek ik beleefd, het wel te willen opnemen. Bij voorbaat betuig ik U dank voor uw gastvrijheid. Hoogachtend W. F. WAGTHO, arts. Amersfoort, 12 Juni 1913. De verkiezingen. Toen ik dezer dagen de woorden van prof. Drummond las: «Christus gelijk vormig te worden, is het eenige ter wereld, dat waard is, nagejaagd te worden; daarbij is elke menschelijke eerzucht dwaasheid en elk lager stre ven ijdel. Alleen zij, die dit streven tot een hoogste verlangen, den vurig- sten hartstocht van hun leven maken, kunnen beginnen te hopen, dat zij het eens zullen bereiken,<t dacht ik on willekeurig aan de kerkleer en bracht die in zeker opzicht op éen lijn met de officieels wetenschap. Evenals in de geneeskunde menig een het slachtoffer woidt van die wetenschap zoo wordt bij den Gods dienst menigeen het slachtoffer van de keikleer. Hij, die niet in gewijde aarde ligt, is, volgens haar, eeuwig verduemd. Doch strookt dit wel met de liefde Gods, o.a. zoo mooi neergelegd in de Gelijkenis van den verloren zoon. Degeen die niet volgens de offici- eele wetenschap woidt behandeld, maar een andere behandeling met succes toepast, doet, naar men meent, aan kwakzalverij. Komt men er nu niet toe, te twijfelen aan die kerk leer en aan die wetenschap? En wordt niet het individu opgeofferd aan die dogma? Voor elke goede organisatie heb ik groot respect. Aan tuchteloosheid, den mensch aangeboren, moet paal en perk gesteld wordende maat schappij is geen ordelooze kinderka mer, waarin ieder zijn zin doet. Maar wanneer die organisatie iDdruischt tegen de belangen van het individu in 't algemeen, heeft ze dan wel recht van bestaan en blijkt het dan niet, dat er fouten aan kleven, die, als 't eenigzins kan, moeten worden weg genomen. Mijns inziens is't onze groote plicht voortkomende uit naastenliefde, om te trachten elkaar te helpen. Jezus, de grootste geest, die ooit geleefd heeft, de Bijbel, het mooiste boek, dat ooit geschreven werd, deze beide dienen ons te leiden tot hooger leven. Doen zij dit niet, dan is dat onze schuld. Wee den menscb, die geen gehoor geeft aan de stem van zijn binnenste. W. F. WAGTHO, arts. Amersfoort, 12 Juni 1913. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 6 tot 12 Juni 1913. Geboren Cornelis, z. van jhr. Jacob Alexander Róell en jkvr. Louisa Mar- guérite van Loon. Albert, z. van Gerardus ten Hoove en Metje van den tloek. Jurriane Eleonora, d. van Hendiik Cornelis Honig en Miena Pies. Christiaan z. van Philippus Johannes van der Pol en Wilhelmina Verhoef. Cornells Antonie, z. van Gerrit Andries Lodder en Johanna Maria van Doorn. Eveitje, d. van Jan de Giaaf en Hendrika Maria van der Mast. Johannes Gerardus, z. van Jacobus Hazelaar en Berdina Buijs. Wilhelmina Bernardina, d. van Martinus van Hoogevest en Ber nardina van de Pijpekamp. Johan na Hubertina, d. van Johannes van de Werke en Dorothea Eleonora Kort- hof. Ondertrouwd: Jan Puik en Johan na Mulder. Getrouwd: Hendrik Loogen en Ja- comina Maria de, Jag6r. Marinus Groenewoud en Johanna Mathilda Dirkse. Hessel Schaaf en Jansje Hendrika Esveld. Franke Roders en Johanna van Meeteren. Ger- rit Berghuijs en Christina Veis Heyn. Overleden Elisabeth Alida Horna, 70 jr., wed. van B. Selleger. Ge rardus Kam, 80 jr., ongeh. Johan nes Hermanus Beijers, 72 jr., echtg. van Wilhelmina Hendrika Pott. Jannetje Wessels, 37 jr., echtg. van Stienus van Dijkhuizen. Arnoldus van Daal, 31 jr., echt. van Louisa Maria Bruigom. Teunis Haverkamp, 86 jr., wed. van Cornelia Hendiiks. Matthijs Schimmel, 49 jr. echt. van Maria Sibilla van Heteren. An- tonius Johannes Herbold, twee weken. Leusdeii. van 6 tot 13 Juni 1913. Geboren: Johannes zoon van Hubrecht Dingenis Schrijver en Adriana Geijp. Frederika, dochter van Hubrecht Dingenis Schrijver en Adri3na Geijp Stoutenburg. OverledeDNicolaas Spieker, oud 76 j. Woudenberg. GeborenAnna Jannetta, dochter van Jan ran den Brink en Dirkje Prins. Jakob Huibert zoon van Gerrit Wolfswinkel en Gerrilje van de Pol. Overleden Trijntje Vlastuin, 1 jaar. Cornelis van der Wiel, weduwnaar van Wijntje van Ginkel, 84 jaar. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 13 Juni 1913. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f appelen f0.afO.Peren f af Nieuwe Aardapp. f 0.a f0.zandaardapp. f2.— a f2.50 Hoendereieren f 4.10 al 4.50 p. 100 st. Bruine eieren f 4.50 af 5.Grasboter i 1.25 a f 1.40 per kilo M-ir^arine f 0.— a f0.Zoetem. kaas f0.a f 0 Kippen f 1.a fl 80 Kuikens f0 00 a f 0.00 Piep kuikens f0.50 a f 1.20 Ganzen f u. f 0.Eenden f 1a f 1.40 p. st. Jonge f0.a f0.00. Hazen f 0.a f 0 Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f 0.60 a f 1.60 Duiven f0.a f0.paar Vlagere varkens f 26. - a 34. Varkens export f 0.a f 0.Zeugen f75.a f420.Biggen f 12 a 118 Schrammen f 0.a f 0 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a f U00.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 50 heet. Zandaardappelen, 180 000stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 650 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 14 magere varkens Varkens voor exportslagerijen. 400 biggen 20 zeugen. KECLAME. Urinekwalen. Een der voornaamste verschijnselen tot het herkennen van aandoeningen der nieren en blaas levert ons de verandering in het uitzicht der urine. liet water kan troebel zijn, donker gekleurd, en bij staan een bezinksel achterlaten, hetzy wit of rood (gelijkend op stof van bak steen). Deze verschijnselen wijzen op overvloed van urinezuur in het bloed en vormen de oor zaak van rheumatiek, jicht, niersteen. Overvloedige urineafscheiding, urine helder als water, schuimend, eiwithoudend, wyzen op aandoeningen der nieren, welke reeds ver gevord kunnen zijn. Voortdurende aandrang, vooral 's nachts, met branderig gevoel, wjjst op aandoeningen der blaas en urineleiders. Ook kan druppelsgewijze loozing en zelfs verstopping der urine kan bloed bevatten, zand of steentjes. Alle bovengenoemde verschijnselen duiden ernstige ziekten der nieren en blaas aan, niet alleen door de ellende, die zij met zich bren gen, doch ook door hetgeen u verder te wach ten staat. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speci aal geneesmiddel voor deze kwalen. Zij bewer ken, dat de nieren de urinestof, het urinezuur en het overtollige water uit het bloed afvoe ren, herstellen zoodoende de geregelde urine- loozing en nemen den oorsprong van uwe ziekte weg. Te Amersfoort verkrijgb. bij de h.b. A. van de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwart, Lah- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a C f4.75 voor één, of 5^2? f"10.voor zes doozen, Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- werk. 38

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2