Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. gekoppeld aan het onrechtvaardige be lastingstelsel, dat den druk legt voor namelijk op de mingegoeden. Ook een rechtsch Kabinet zal een poging daartoe wel niet meer on dernemen. En als het ontwerp éénmaal van de baan is, dan zullen spoedig al de dwaze middelen, waarmede men het trachtte te verdedigen spoedig zijn vergeten;zoo bijv. het bekende praatje, dat het ontwerp alleen weelde-artike- len wil belasten (notabene wordt de opbrengst uit »weelde«-artikelen, ruim gerekend, slechts op 1/8 van het ge heel geraamd), dat door de protectie de industrie tot bloei en het land tot ongekende welvaart zullen worden gebracht, dat de levensmiddelen goed- kooper zullen worden(l), dat ons volk niet langer door den honger in den vreemde zal worden gedreven, en nog veel meermen kent al dat moois, waardoor de meerderheid der kiezers zich niet heeft laten verlokken. AI deze, tot het laatst toe, opge- discbte fraaiigheden zullen dan even spoedig zijn vergeten, als het eigen aardig geval, dat de voorgestelde in voerrechten op sommige artikelen van dagelijksch gebruik zooalsmeel,bloem, gedroogde visch, sinaasappelen, door de Regeering zijn teruggenomen eerst als gevolg van het krachtig daarte gen ingebrachte protest, en de belas tingvrijdom van die artikelen juist vlak voor de verkiezingen, ter aan beveling van de Tariefwet, den kie zers werd voorgehouden als een bewijs hoezeer deze Christelijke Regeering toch wel het oog gericht houdt op de belangen van de kleine luyden, net precies alsof nog geen jaar geleden dezelfde nu «vrije» artikelen niet voorkwamen op de lijst van levens middelen, waarvoor belasting werd voorgesteld iu het Regeerings-ont- wei p. Dal dank zij de Anti-Tariefwet- propaganda de belasting op de ge noemde levensbehoeften door de Re- geenng is teruggenomen, daar hebben de tegenstanders van het ontwerp- Kolkman natuurlijk niets tegen. Waartegen zij echter wel tot het uiterste zullen strijden dat is, dat er van het geheele ontwerp ook maar iels overblijft. En dit zal zeer zeker niet het geval zijn, als de kiezers a.s. Woens dag op hun tellen passen en zorg dragen, dat er niets en niemand overblijft van minister Kolkman en zijn medeleden in dit Kabinet, in dachtig aan de bedreiging van dezen bewindsman»In 1914 is de Tarief- wet er of wij zullen er niet meer zijn*. Kiezers, stoort U niet aan de po gingen, door slimme coalitie-vrienden als de Heer Snoeck Henkemans gedaan, om deze pertijnente verklaring van minister Kolkman te verwateren, doch houdt hem aan zijn woord. Gij bebt hem thans geheel in Uw band, als gij nu maar wilt! Dat beteekent: als gij Woensdag de stembus niet verzuimd. De j.l. Donderdagavond onder praesidium van den Burgemeester Mr. J. C. graaf van Randwijck ge houden openbare vergadering van den gemeenteraad werd bijgewoond door 16 raadsleden. De heeren Kroes, Koning en Tromp van Holst waren afwezig, beide laatstgenoemde met kennisgeving. Nadat de heer A. R. Veenstra hooflcommies ter secretarie de voor- gescbieven eeden als waarnemend gemeentesecretaris in handen van den voorzitter had afgelegd, werden de notulen zooals deze door den secretaris ontworpen voor de leden ter inzage hadden gelegen, onveranderd vast gesteld. Ingekomen waren de volgende stuk ken. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, van 27 Mei 1913, 3e afd. no. 1947/1418 tot goedkeuring van de Raadsbesluiten van 29 April 1913, no. 1999 tot beëndiging van de huur van eenige perceelen grond en tot aanvaarding van de op de per ceelen kadastraal bekend Sectie D. no. 847 en 850 te velde staande vruchten •n eene aldaar geplaatste schuur en tot wijziging van de begrooting 1913. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 27 Mei 1913, 3e afd. no 1823/1408 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 29 April 1913 no. 199 tot uitgifte in erfpacht van de terreinen kadastraal bekend gemeente Amersfoort sectie D no's 847, 850, 1252, 1256, 1253, 1254 en 1255 aan de V. P. N. (Voor kennisgeving aan genomen.) Besluit van Gepeputeerde Staten van Utrecht van 3 Juni 1913, 3 afd. no. 46/1 tot goedkeuring van het primitief kohier der Inkomstenbelasting dienst 1913. (Voor kennisgeving aan genomen.) Het verslag en de rekening en verantwoording over den cursus 1912/ 1913 van de Amersfoortsche Kleer- makersvereeniging. (Voor kennisgeving aangenomen). Een adres van Houtzager en Heine- man en 4 anderen houdende verzoek eene wijziging in de heffingsverorde ning van het havengeld aan to brengen. (Naar B. en W. om advies.) Een adres van P. Kortland en eenige andere bewoners van den Soesterweg houdende verzoek maat regelen te nemen tot betere organi seering van den reinigingsdienst, tot het aanbrengen van rioleering en tot betere politie toezicht. (Ter afdoening envoorzooveel bet politietoezicht be treft in handen van den Burgemeester.) Van de vereeniging „Het Groene Kruis" te Amersfoort de rekening en verantwoording over 1912. (Voor kennisgeving aangenomen.) Een adres met memorie van toe lichting van het Bestuur van het Genootschap ter bevordering van melkkunde inzake het nemen van een proef met het stelsel eener ge meentelijke melkcentrale in een niet te groote gemeeQte. (Naar B. en W. om advies.) Een adres met memorie van toe lichting en twee begrootingen met toelichtingen van bet bestuur der vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken: le. om verhooging van bet jaar- lijksch subsidie: 2e. om toekenning eener subsidie met ingang van 1 September 1914 van f3000, voor exploitatie eener Middelbare Technische school. 3e. tot sluiting eener hypothecaire geldleening ten behoeve van den bouw enz. van een nieuw schoolge bouw. 4e. tot aankoop door de gemeente van het gebouw der Ambachtsschool 5e. lot bepaling van het bedrag der geldleening. (Naar B, en W. om advies.) Het verslag en de rekening en ver antwoording van de afdeeling Amers foort der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst betreffende de Volks zangklassen. (Voor kennisgeving aan genomen.) Een adres van L. Faber om ont heffing van het bepaalde in het 4e lid van art. 22 der Bouwverordening ten behoeve van den bouw van een jongenspensionnaat aan den Utrecht- schen weg. (Voorstel conform te be sluiten.) Een adres van D. Zoetmulder be treffende het rooien van boomen in de Beekstraat. (Voorstel afwijzend te besluiten.) Aan de orde komt daarop punt I der agenda: Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot rioleering van den Hoog- landscbenweg en daarvoor van mej. de wed. C. Lensing eene bijdrage te accepteeren van f 300.Nadat een voorstel van den heer Achterbergh om uit consequentie van voornoemde weduwe geen bijdrage in de kosten van rioleering aan te nemen, met 13 tegen 2 stemmen was verworpen werd het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorts werd z. b. st. besloten een subsidie van f 50 te verleenen aan de afdeeling Amersfoort van het Utrechtscb Genootschap voor Land bouw en Kruidkunde ten behoeve van een door die afdeeling te houden cursus in landbouwhuishoudkunde en eene localiteit daarvoor beschikbaar te stellen. Besloten werd om ten behoeve der tuinbouw vereeniging Amersfoort a een veilinggebouw te stichten op het terrein aan de Kleine Koppel, thans in gebruik als opslagplaats voor de afdeeling «openbare werken« en het plaatsen aldaar van een houten afdak met bergruimte voor manden enz. benevens een kantoorgebouwtje. De Kosten daarvoor worden geraamd op pl.m. f 700. Op voorstel van B. en W. werd besloten dat het reglement voor de brandweer van 19 November 1912 op 1 Juli a.s. in werking treedt. De voorzitter wijdde daarbij onder in stemming van den Raad eenige waar- deerende woorden aan het personeel der oude brandweer voor hetgeen bet in de afgeloopen jaren had verricht. De heer Achterbergh stelde de vraag of, daar de alarminrichting op 1 Juli waarschijnlijk nog niet in orde zal zijn B. en W. de verantwoorde lijkheid op zich nemen dat het per soneel bij ovenlueele brand niet te laat tegenwoordig zal zijn. Tevens werd door hem voorgesteld aan het aftredende personeel eene gratificatie uit te keeren, wolk voorstel door de Raad in handen van B. en W. werd gesteld ter afdoening. Ook bij bet daarop volgend voorstel tot verzekering van het brandweer personeel vond de heer Achterbergh de uit te keeren vergoeding bij even- tueele ongevallen te laag. Eene door hem voorgestelde wijziging, die de gemeente aan premie bij de verzeke ringsmaatschappij »de Globes slechts pl.m. f 32.meer zal kosten, werd door B. en W. overgenomen, waarna het voorstel van B. en W. zonder hoofdei, stemming werd goedgekeurd Een voorstel van B. en W. om voor de alarmeering van het brandweer personeel een contract te sluiten met de Ned. Bell-Telephoon-Maatschappij werd z. h. st. goedgekeurd nadat de voorzitter op eene desbetreffende vraag van den heer Gerritsen had mede gedeeld, dat binnenkort den gebeelen Zondag gelegenheid tot telephoneeren zal bestaan. Het verlof wegens ziekte aan mej. A. G. van den Berg verleend werd verlengd. Een voorstel van B. en W. inzake het bespelen van het carillon van den O. L. Vrouwetoren werd zonder dis cussie en z. h. st. goedgekeurd, even als een voorstel tot het verleenen van een voorschot aan de stichting «Volks huisvesting#. Naar aanleiding van door Gedepu teerde Staten gemaakte bezwaren tegen het raadsbesluit van 29 April j.l. waarbij aan de onderofficiers-woning- bouwstichting V. I. O. S. een voorschot werd verleend van f 69.700 stelden B. en W. nu voor: a. punt 2 van bet besluit van 29 April 1913, no. 196a, te lezen als volgt: tot opheffing van het servituut, rustende op de perceelen Sectie C, nos. 1738 en 1793, krachtens akte verleden voor notaris Bolk, alhier, den 24 September 1910, welk servi tuut hierin bestaat, dat aldaar slechts woonhuizen mogen worden gebouwd, en wel met geen lagere werkelijke huurwaarde dan f 300. - dat geen woonhuizen mogen worden gebouwd op een afstand van minder dan 8 M. van elkander of van bestaande huizen, met deze afwijking, dat wel zooge naamde dubbele villa's mogen worden gebouwd, mits de afstand van die dubbele villa's en andere dubbele villa's of enkele huizen niet minder dan 8 M. bedrage, en wel voor dat gedeelte, liggende 25 M. van uit het hart van de op het plan van uitbrei ding langs den Appelweg gepiojec- teerde bouwblokken, tot aan den sub 1 bedoelden weg, zooals zulks op bijgaand kaartje met een roode ar ceering is aangegeven b. het besluit van 29 April 1913, no. 196b, aan te vullen met de vol gende twee nieuwe voorwaarden 1. 2a. de stichting vei bindt zich jegens de Gemeete, op de voor de voorgeschoten gelden verkregen on roerende zaken eerste hypotheek te veileenen tot een aan het onder a bedoelde voorschot gelijk bedrag, zulks op kosten der stichting; 2. 6a. zonder goedkeuring van Bur gemeester en Wethouders mogen de woningen voor geen hooger bedrag worden verhuurd dan f 210. per jaar; c. de onder 5 genoemde bedragen van f2500.(twee duizend vijfhon derd) en 13000.(drieduizend) te vervangen door f 3400.(drieduizend vierhonderd) en f3900. (drieduizend negenhonderd) en tusschen de woor den «liquidatie-kosten» en «ten hoog ste» in te voegen «te zamen». De beer Achterbergh betoogde dat B. en W. het recht niet hadden een op den bedoelden grond rustend servituut op te heffen en waarschuwde er voor dat ieder eigenaar van een perceel in het bedoelden bergkwar- tier bij niet naleving in het servituut eene schadevergoeding kan eischen van f5000. De heer Hagedoorn meende dat de bouwmaatschappij «Amersfoort» de verantwoording in deze op zich neemt. Nadat de voorzitter had toegezegd een en ander te zullen onderzoeken werd het voorstel van B. en W. z. b. st. goedgekeurd. Op denzelfden wijze hechtte de Raad zijn goedkeu ring aan een voorstel van B. en W. om het raadsbesluit van 28 Maart j.l. in zooverre te wijzigen dat aan de stichting «Volkshuisvesting# een rentedragend voorschot zal worden verleend van f 174.460 ter tegemoet koming in de door die vereeniging ten behoeve van de volkshuisvesiing aan te wenden kosten. Een voorstel van B. en W. tot de- finiiieve vaststelling van een wijziging van het uitbreidingsplan werd z h. st. goedgekeurd nadat de voorzitter op verzoek van den heer Achterbergb had toegezegd voortaan wijzigingen in de bestaande rooilijn vooraf bekend te zullen maken. Besloten werd tot kostelooze over name van aan Mej. Spelberg behoo- rende grond aan den ouden Soester weg en tot verharding daarvan. Een voorstel van B. en W. om ter bevordeiing van het veilig verkeer van de heer B. van 't Eind aan te koopen een stuk grond groot 174 M' voorde prijs van f3870.onder beding dat door den tegenwoordige eigenaar op de grond voor zijn pakhuis aan de Soesterweg steeds wagens of andere voertuigen zouden mogen worden ge plaatst, werd na door de heeren Veis- Heyn en Achterberg bestreden te zijn met 13 tegen 2 stemmen verworpen. Goedgekeurd werd een voorstel tot overname in vollen vrijen eigendom om niet van een strook grond toebe- hoorende aan de heer H. W. van Esveld en de kosten van verplaatsing van een daar staand bek tot een be drag van f 235.door de gemeente te doen dragen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van eene verordening, regelde den werkkring der Commissie van Bijstand voor den Keuringsdienst, werd z. h. st. aan genomen, en tot leden der Commissie benoemd de heeren Hagedoorn, Ach terbergh, Jorissen en Houbaer. Tot lid der Commissie van toe zicht op het Middelbaar onderwijs vacature H. Stolp werd benoemd de heer A. Ph. Louwman, Kapitein der Infanterie. Een drietal comptabiliteitsrekenin- gen, dienst 1913 werden z. d. en z.b.st. vastgesteld. Evenzoo het 2e gedeelte van het primitief kohier der inkomsten belasting dienst 1913. Tot leden der stembureaux bij de ophanden zijnde verkiezing van leden van den gemeenteraad werden be noemd 2e. Kiesdistrict. Plaatsverv. voorzitter: H. W. van Esveld. Leden M R. N. Oosterveen, A. C. R. O. Leinweber en Th. J. H. Bianchi, Plaatverv. leden J. van Wessum, N. van Veen, S. van Vollenhoven, Jobs. Knoppers, A. de Lange, E. J. Ruitenberg en C. Ruitenberg. le. Kiesdistrict: Voorzitter: R. G. Rijkens. LedenA. M. Tromp van Holst, P. C. H. Briët en F. M. Houbaer. Plaatverv. ledenD. J. M. van Kes- teren, A. M. E. des Tombe. J. W. C. Bloem, M. van Heioma, A. F. Suther land, mr. P. H. F. Bijl de Vroe, J. Bolk, A. Stoker, J. H. van der Mei den, E. van Vollenhoven, J. van der Lijke, C. V. Gerritsen en J. S. T. de Jong. 3e. Kiesdistrict Voorzitter S. J. van Duinen. Leden :N. Veis Heyn, H. dd Koning, en A. Eysink. Plaatverv. leden: J. W. Joiissen, J. C. Rolandus Hagedoorn, W. Kleber, C. A. van Elaricum, P. S. R. Wol- terbeek, A. M. Harterink, F. G. Lagers, en P. M. Heikop ten Ham. Op vootstel van B. en W. werd z. d. en z. h. st. besloten goedgunstig te beschikken op een verzoek van den architect van het aan den Utrecht- schen weg te bouwen. R K. jongens pensionaat om, voor zoover bet de hoogte van het gebouw betreft, van de bouwverordening te mogen af wijken. Een advies van den heer Zoetmulder tot rooiïng van boomen in de Beek straat werd na eenige discussie op voorstel van den heer Gerritsen aan B. en W. gerenvoyeerd om advies. Bij de gebruikelijke rondvraag verkrijgt de heer Achterbergh het woord en leest bij eene ellenlange rede voor om naar aanleiding van de in de vergadering van 27 Mei door den heer Eysink tot het Dagel. Best. gedane vraag te betoogen, dat het de schuld is van B. en W. dat hij zich voor de hem toebehoorende woningen bij de Utrechtscbe Water leiding Maatschappij beeft aangesloten. Zijne redeneering gaf aanleiding tot een zeer onverkwikkelijk debat, waarbij harde woorden vielen en men meermalen niet parlementair bleef. Om deze reden en ook omdat onze plaatsruimte zulks niet zou toe laten geven wij een en ander niet in bijzonderheden weer. liet herstemmingsadvies der Concentratie. Het Centraal Comité der Vrijzin nigen, ovorwegenden, dat onder de om standigheden van het oogenblik het landsbelang medebrengt, dat bij de herstemmingen voor de Tweede Kamer over de geheele linie Je tegenstanders der rechterzijde worden gesteund, adviseert met volledige handhaving van eigen beginselen aan de vrijzin nige Verkiezingscomités in de ver schillende districten de verkiezing van alle candidaten die met Coalitie-can- didaten in herstemming zijn, zoo krachtig mogelijk te bevorderen. Maandagavond komt prof. van Hamel herkozen Kamerlid voor Amster dam in «Amicitia" den kiezers in dit district nog eens op het harte binden bij de a.s. herslemming toch vooral niet thuis te blijven en hunne stem uit te brengen op Mr. W. H. de Beaufort. De R. K. kiesvereeniging be sloot bij de ophanden gemeenteraads verkiezing in district II candidaat te stellen de heeren H. Kroes en A. A. van Kalken en in district III de heer mr. L. Stadig, candidaat der anti revolutionaire partij. Voor de overige drie plaatsen zal in overleg worden getreden met de rechtsche partijen. De afdeeling Amersfoort van den Vrijz. Democratischen Bond zal in district I en II candidaat stellen de heer F. A. L. Kater en nam overigens de candidaten van Amers- foort's Belang over. De levering van rundvet, ten behoeve van desoldatenmenages alhier, is gedurende het 2e halljaar 1913 opgedragen aan de Transatlantische Handelsmaatschappij te Amsterdam, tegen den prijs van f 0.62 de K.G. De le luit. R. J. Diemont van het 2e reg. veld-art., gedetacheerd bij de rij- en hoefsmidsschool, is be noemd tot kapitein bij het le reg. veld-art. De heer H. Ruitenbeek heeft met goed gevolg het examen voor kommies bij de belastingen afgelegd. De beer A. Roozendaal leeraar aan de ambachtsschool alhier komt voor op de voordracht voor leeraar- directeur van de ambachtsteekenschool van het Nutsdepartement te Baarn. Van rechtsche zijde wordt rond gestrooid dat de heer De Beaufort nu hij in Amsterdam VI gekozen is voor Amersfoort zal bedanken. Het centraal Vrijzinnig Verkiezingscomité verklaart zulks onwaar en geeft de besliste verzekering dat de heer De Beaufort mocht hij in Amersfoort gekozen worden voor Amsterdam VI bedanken zal. Gebruikt Poetsin, het beste van alle vloeibare Metaal-Poetsmiddelen, vervaardigd door de Firma Fritz Schulz jun. Akt. Ges te Leipzig. Dit uit stekend preparaat verdient de voor keur boven alle soortgelijke voort brengselen. In den kortst mogelijken tijd wordt elk metalen voorwerp, hoe vuil het er ook uit moge zien, dat met Poetsin behandeld wordt, blinkend, helder en schoon; ook speciaal voor gegraveerde en geci seleerde voorwerpen is Poetsin het ideale poetsmiddel. De hiermede ver kregen glans is niet alleen schitterend, doch houdt langen tijd aan. Men ge- bruike daarom slechts Poetsin, dat in glazen en blikken flacons, overal ver krijgbaar is en wachtte zich voor waardeloozen namaak. ZONDAG 22 JUNI. Reinonstrantsclie kerk. Voorm. 10'/» uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Loyegtlouw Van Fersijnstraat No. 1. Voorm. IO'/j uur, Ds. P. Glasz te Utrecht. Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/i uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'it uur, Ds. Donner. Maandelijksche Collecte.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2