NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Qakwrnt £3sES5£SSE® No. 51. Zaterdag 28 Juni 1913. 42e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE NA DEN SLAG. FEUILLETON. Boontje komt om zijl loontje Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele ftijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 17. Telephoonn. 69. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant. sesje«, met onderhoudende en leer zame lectuur voor de Jeugd. De geabonneerde Het heden verschenen 13de nummer van den vijfde jaargang van bevat o.a. De Senaat en de Feestcommissie van het Delftsch Studentencorps, bij gelegenheid van het 13e Lustrum. De Keizer en de Keizerin van Duitsch- land, bij gelegenheid van het 25 jarig regeeringsjubileum van Wilhelm II. De tentoonstelling te Dordrecht, betrekking hebbende op de Gebroeders de Witt. Het bezoek van de Ver- eenigiDg - van Nederlandsche Letter kundigen aan het Muiderslot. De eerste steenlegging van het Neder landsche Sportpark aan den Amstel- veenschenweg te Amsterdam. De verkiezingsdrukte te Amsterdam. De verkiezingsdrukte te 's-Graven- hage. Betooging van de verschil lende Vereenigingen voor Vrouwen kiesrecht te Amsterdam. Reizen naar het Noorden, georganiseerd door de Oosteniijksche Lloyd. De ballon wedstrijd van de Fransche Luchtvaart- club te Parijs. Overzicht van de te Amsterdam gehouden Roeiwedstrijden van de Koninklijke Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging. De nieuw- gekozen Leden voor de Tweede Kamer (le Serie). Internationale Tentoon stelling te Tilburg. Het nieuwe kanaal van Gent naar Terneuzen. Het RegeeriDgsjubileum van Willem II. Miniatuur van den Oorlogsbodem sLuitenant-Admiraal Evertsen". Ten slotte: Portretten van bekende landgenooten, de Rubriek van Redac teur X. Kindernummer »OnsPrin- wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/j cents thuis bezorgd. WAT DE KIEZERS HEBBEN BEGREPEN 1 De Kiezers hebben zich uitgespro ken ook over de Tariefwet en hebben baar veroordeeld als een onrecht vaardige belasting en als een groot gevaar voor alle' bronnen van onze Volkswelvaart. Onze kiezers hebben daardoor ge toond te begiijpen, wal het Kiezers volk tbans over de geheele wereld toont te begiijpen: in Engeland, waar de door de Imperialisten aangeblafte Vrijhandel zoo sterk staat als ooit te voren in de VereenigdeStaten van Noord-Amerika, waar de Kiezers den vrijhandelaar Woodrow Wilson tot President hebben gekozen, en ver laging of afschaffing der invoerrech ten door het Huis van Afgevaardigden reeds is aangenomen, en nog zal worden uitgebreid; in Canada, waar een bond van landbouwers, bestaande uit 14000 leden, heeft verklaard, dat de Tarief- wet is een ware brandschatting vari hun land, en een belemmering van hun bediijf, welke zij zicb niet langer willen laten welgevallen ten gunste van enkele bevoorrechten in Australië, waarde bevolking van meening is, dat zij er best kan komen ook zonder bescherming ten koste van de min- en onvermogenden in bet moederland in Duitschland, waar de liberale en Soc. democratische kiezers bij de laatste Rijksdagsverkiezingen zich hebben verklaard tegen de bescher ming (waarvan men ons hier weet te vertellen dat zij zoo'n zegen voor Duitschland is!) en het otergroote deel der bevolking nog meer dan uit de liberale en socialistische stem men blijkt genoeg beeft van de Protectie en de daarbij behoorende levensmiddelen en vleescbnood in Frankrijk, waar in de Noor delijke Departementen de duurte en de scbaarschte vooral van vleescb, reeds een oproerige beweging hebben tengevolge gehad, voornamelijk uit gaande van de vrouwen, en waar de vrijhandelsbeweging onder de mannen van de theorie en van de praktijk steeds meer terrein wint; in België, waar de kooplieden en industrieelen vrijhandelaars zijn in Brazilië, waar tot Tariefver laging en opheffing, in het bijzonder voor levensbehoelten, is besloten; in Rusland, waar de invoerrech ten voor alle grondstoffen, half en heelfabriekalen, die bestemd zijn voor de exportnijverheid te dienen, wordeD afgeschaft in Zweden, waar onlangs is be sloten tot tariefverlaging o.a. voor suiker; in Denemarken, welks bloeiende landbouw on zuivelindustrie door onze protectionisten zoo gaarne oprekening wordeD gesteld van de protectie, waar bij zij dan vergeten te vermelden, dat de landbouw met toebehooren in Dene marken niet beschermd is; in maar genoeg om te doen zien, dat onze kiezers in hun oordeel niet op zichzelf staan. Wat onze kiezers hebben begrepen hebben onze ministers getoond niet te begrijpen. Zij willen nu de strooming over de geheele wereld is gedraaid, tegen den stroom insturen. En dat juist iu ons land, dat door zijn beperkte oppervlakte, geaardheid van den bodem en bijzondere ligging nog meer dan andere landen reden beeft niet den weg op te gaan, welke door de andere thans wordt verlaten, als voerende ten verderf. Men verwijt den Nederlanders wel eens met recht, dat zij achteraan komen. In dit geval is deze eigenschap echter geen nadeel gebléken. Immers wij kunnen nu nog de noodlottige gevolgen van de verkeerde manoevre van het zittende ministerie voorkomen door bet opstaan te nopen Onze vereeniging heeft zicb nimmer bewogen op politiek terrein en zal zich daaarvan ook in de toekomst ont houden Wij tellen onze leden en aan hangers niet uilsluitend onder enkele politieke partijen, maar onder alle partijen en zijn daar trotscb op. Ons eenig doel is Nederland te behoeden voor de rampzalige gevolgen eener ombuiging van onze vrijzinnige han delspolitiek in beschermden zin. De aanvallen onzer tegenstanders, als zoude de algemeene politiek onze pen besturen, hebben wij steeds met fier heid kunnen afslaan. Men verweetonsde partijdigheid die juist uit vele daden en woorden onzer tegenstanders bleek. Hebben wij niet bij herhaling van die zijde vernomen, dat aan de afkeuring van liet tarief het zwijgen moest worden opgelegd ter wille van par tijbelangen Thans beeft de Stembus gesproken, nadat de Regeering nog een schrif telijk en mondelijk het tarief gestem peld bad tot inzet van den strijd. Het is alwe der niet aan ons de politieke gevolgente bespreken die de, uitspraak vau bet volk kan hebben, maar het ware te ver gedreven zucht tot ont houden, geen uiting te geven aan onze opmerking dat ten tweede male in een kort tijdsbestek gebleken is, dat iedere partij, die haar bestaan afhankelijk maakt eenige wijziging onzer economische politiek in bescher menden zin, veroordeeld schijnt min derheid te worden. Ook de als gerust stelling bedoelde verzekering door me nig candidaat der regeeringspartij gegeven, dat het tarief nog voor wijzi ging vatbaar was, kon den slag niet keeren, waar immers het beginsel van vrijen handel bedreigd. Er is reden voor ons tot voldoe ning, omdat de uitspraak der kiezers ons vrijwaart tegen de herhaling van proefnemingen, die in booge mate een anti-nationaal karakter dragen. Wij zien met voldoening op den onzerzijds gevoerden strijd terug. Wij hebben dien strijd gevoerd met eer lijken wapenen. Wij hebben nooit bedoeld te kwetsen doch alleen te overtuigen. Onze denkbeelden hebben ingang gevonden bij alle lagen der bevolking, ook bij velen, van wie onze tegenstanders verwacht hadden dat zij om politieke redenen bunne in stemming het zwijgen zouden opleg gen. Het mag wel eens gezegd worden hoe van die zijde onze argumenten, dat bescherming moet leiden tot politiek zedenbederf, ten slotte met zekere voorliefde onderstreept werden. De strijd is daardoor verhoogd tot een strijd op zedelijk gebied. Veroordeeld is de belasting, die geen rekening kan houden met draag kracht, die evenredig zwaarder drukt naar mate het gezin grooter, het in komen kleiner is. Veroordeeld is de begunstiging van enkelen, ten nadeele van een veel grooter aantal. Veroor deeld is de bescherming die door ver zwaring van de productie-voorwaar den een drukkenden last zou hebben gelegd op onze uitvoernijverheid, op onzen land- en tuinbouw. Veroor deeld is de tarief-politiek, die moet voeren tot bedelen om gunsten, die de deur zou openen voor vrienden diensten en corruptie op zedelijk en politiek gebied. Het voorgestelde ta rief beeft waarlijk genoegzaam aan getoond op welk hellend vlak men ons wilde brengen. De Stembus heeft ten tweede male duidelijk gemaakt dat het Neder landsche volk wil volharden bij bet stelsel van vrijhandel dat ons tot welvaart beeft gebracht, dit stelsel, DOOB A. S. II. BOOMS. 26) Kijk eens, vadertje, begon zij, u is altijd zoo goed voor mij geweest en hebt altijd voor mij gezorgd, alsof ik uw eigen kind was En dat doe ik met veel liefde en zal dat altijd blijven doen zoo lang ik kan, want eigenlijk ben je ook mijn kind, zoo viel bij haar hartelijk in de rede. Maar ik word daaraan niet graag herinnerd, poesje. -- -Toch ben ik u daar dankbaar voor! maar als u dat eens niet meer kunt doen I want dan Zoo graag zou hij geantwoord heb ben wik heb je lief Engel I zoo als geen man ooit meer 'n vrouw zal lief hebben, trouw mij, word mijn vrouwtje! Als ik er dan niet meer ben, dan zal je genieten van een pensioen dat je voor alle kommer behoeden zal!a Maar hij kon niet, hij durfde niet! Hij vreesde het kind te verschrikken en 't allermeest misschien eene botte, spottende weigering, nog altijd als 'n echte dwaas verliefde oude man in de laffe doch verschoonbare hoop levende, dat misschien teleurstelling elders haar er toe brengen zou om nog eens hare toevlucht weer te ne men bij hem, waar zij zoo zeker was eene zekere toevlucht en grenzenlooze liefde te vinden. Daarom antwoordde hij eenigzins weifelend. Daarover moet je je vooreerst maar niet hang maken, lieveling, daar heb ik voor gezorgd, en bovendien je acte als onderwijzeres Of ik kon trouwen, niet waarl? zoo viel zij hem in de rede. Hij schrok eensklaps op dat woord en zag haar zoo angstig vragend aan, dat zij dadelijk troostend vervolgde. Neen, oud vadertje! dat gebeurt zoo dadelijk niet I Maak u maar niet ongerust! Ik herin ner mij uwe waarschuwingen en kijk goed uit, hoor I Maar, om op alles voorbereid te zijn, wou ik du al vast beginnen met eene plaat sing te zoeken als onderwijzeres, waar toe nu juist hier in Den Haag de gelegenheid open is aan eene particu liere school I Mag ik die plaatsing aannemen Zeker, lieveling I zeker riep de Overste verrukt uit, haar handje kussende, toegevende aan een kalmeerend gevoel van gerustheid omdat het gevaar van trouwen voor- loopig afgewend was, want evenals alle verliefde menschen gaf elk uit stel hem hoop, terwijl zij bovendien, bezig gehouden door hare lessen, vol gens zijne meening minder tijd zou hebben om op anderen verliefd te worden. Dat vind ik 'n prettig, 'n heerlijk idee, dat je groote eer aan doet I zoo besloot hij op enthou siasten toon. En dan, vadertje! vervolgde zij opstaande alsof zij zijne te groote teederheid vreesachtig koel afwees, dan behoeft u niets meer voor mij te betalen en begin ik voor mij zelf te zorgen, en hoop ik ook zoo langzamer hand aan u iets van mijne geldelijke schuld voor mijne opvoeding te kun nen afbetalen't zal wel lang duren, maar u ziet dan toch mijn goeden wil I Dat aanbod trof hem als een zweep slag en was ook tegenover hem die altijd vaderlijk voor haar gezorgd had eene ontzettende wreedheid, die, hoe wel argeloos geuit en «au fond" goed gemeend, hem een oogenblik als onder hevige smart het hoofd deed buigen. Haar daarna treurig verwijtend aan ziende sprong hij op met ongewone veerkracht en liep eene malen de kamer op en neer; daarna bleef hij met gekruiste armen voor haar staan, en haar aanziende met dien ongewoon scherpen, doordringenden blik die hem eigeD was als hij zich onaangenaam getroffen of verongelijkt gevoelde, sprak hij, de woorden fluisterend, hef tig uitstootende, toch met een klank in de stem die voelen deed dat zijn hart schreide. Kind! Wat bezielt je I Dat ik, oude egoïst, door jou bijna heelemaal verlaten word voor je jeug dige makkers, dat kan ik begrijpen en ligt in den aard der menscbe- lijke natuur, al had ik toch die verlatenheid niet zoo spoedig en min der volkomen verwacht! maar dat je 't onhartelijke zóó ver drijft, datje alles wat ik in mijn innige, oprechte vaderliefde voor je deed als 'n koopman naar taxatie wilt ver goeden, dat gaat alles te boven, is grenzeloos ondankbaar, onmenschelijk wreed, is 'n zie- lenmoord! Heb ik dat aan je verdiend!? ik die je altijd op de handen droeg en die mijn eenig waar geluk vond in mijn zorg voor jou, ik, die door liefde voorgelicht je wen- schen raadde en voorkwam O kind! kind Yoel je dan niets voor me, dat je mij zoo'n aanbod van restitutie durft doen I Besef je dan niet dat dat 'n belee- diging en 'n pijniging is, alsof je mij alles wat ik aan je deed in 't aangezicht wierp .als 'n onbegeerde, afgewezen weldaad! mij, die het als eene weldaad beschouwde je lief te mogen hebben, je te verzor gen, verwennen, vertroete len Ik heb nooit dank gevraagd, begeerd of gehoopt! maar al had ik dat, zou je mij dan nog zoo zelfzuchtig en laag genoeg ach ten om geld aan te nemen als

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1