PREDIKBEURTEN. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. kail het zijn, tot vervolmaking wil brengen. Ook zonder ons op politiek terrein bewegen wenschen wij, aan het eind van den strijd gekomen, deze uit spraak van de kiezers vast te leggen Het goed recht daartoe laten we ons niet ontnemen. En indien misschien later een her nieuwde poging gedaan mocht wor den om eene wijziging te brengen in onze handelspolitiek, die in strijd zou zijn met onze beste traditiën, in strijd met ons volkskarakter, dan zal ieder bewindsman zich te herinneren heb ben Qui s'y frotte s'y pique. Het Bestuur der Vereeniging »Het Vrije Ruilverkeer*.. A. Pi.ate, Voorzitterte Rotterdam. II. Smissaert, Ondervoorzitter te 's Hage. CJ. G. Schilthuis te Groningen. D. van Blom te Delft. C. A Verrijn Stuart te Gronin gen. K. Reyne te Utrecht. E. H. Krelange te Haarlem. H. J. H. Gelderman te Oldenzaal. K. C.zn. de Boer te Assendelft. A. Heringa, Secretaris-penning meester, te Scheveninyen Borstbeeld van Koning Willem I. Bij al die feestelijkheden die te Apeldoorn zullen plaats hebben, heeft men besloten een blijvend gedenktee- ken te stichten. Dit zal, na goedkeu ring van het gemeentebestuur, ge plaatst worden op bet Marktplein vóór het gemeentehuis. Het zal bestaan in een uit brons gegoten borstbeeld van Koning Wil lem I en komt op een hoog monu mentaal voeistuk van gepolijst graniet of hardsteen. De buste wordt 90 c.M. hoog; het voetstuk 2'A M. Onder de buste een bronzen plaquette, waarop een afbeelding van de aankomst van den Prins in 1813. Onder op het voetstuk komt aan de voorzijde in brons het wapen van Koning Willem I; aan de linkerzijde van de Koningin en aan de rechterzijde Koningin-Moeder ter wijl aan de achterzijde de inscriptie zal worden aangebracht. Het monument wordt omgeven door een grasperk met bloembedden, geheel 30 Ms, omgeven door een hardsteenen balustrade met aan vier hoeken lan taarns, een en ander met symbolieke voorstellingen. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op 30 Juni 1913 des namiddags ten 2'/, ure. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de ver ordening tot regeling van den Bur gerlijken Stand. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begroo ting diens 1912. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot af- en overschrijving der begrooting dienst 1912. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der be grooting dienst 1913. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der be grooting van de Gasfabriek 1913. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbieiding van school B (Leusderweg). 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake het overnemen van straten van particulieren, enz. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van ziekte verlof aan den leeraar S. Algera. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethoudeis tot het verleenen van ziekteverlof aan de onderwijzeres aan school A (Mej. v. Dissel.) 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school C (Mej. Vonk.) 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de ver ordening, regelende den omvaDg van hel Lager Onderwijs. 12. Vaststelling van het le aan vullingskohier der Inkomstenbelasting, dienst 1913. 13. Rt-clame Inkomstenbelasting, dienst 1912. dankJe bent mij niets verschul digd, geen dank, zelfs geen liefdel (Werdi t*rt*lfd.) 14. Ontheffing van inkomsten belasting wegens vertrek of overlijden, dienst 1912. 15. Voordracht van oninbare pos ten van Inkomsten-en straatbelasting, diensten 1911 en 1912. Uitslag van de Herstemming voor de Tweede Kamer in het hoofd-kiesdistriot Amersfoort, gehouden op Woensdag 25 Juni 1913. Stemdistrieten. Achtienhoven Amersfoort I II III Baarn De Bildt Bunschoten Doorn Eemnes Hoogland Leusden I II Maarn Maartensdijk I II. Soest I II Stoutenburg Westbroek Woudenberg I II Zeist I „II Aantal kiezers. 122 1173 1005 1140 1419 063 016 622 255 514 327 177 172 185 223 859 74 171 194 284 135 866 1097 Asch van Wijck. 75 1232 552 242 554 177 220 431 216 56 202 554 135 123 95 728 Beaufort. 41 1940 964 386 21 327 29 74 259 111 189 269 33 67 303 1108 Totaal: Mr. de Beaufort 5950, Jhr. v. Asch v. Wijck 5636 stemmen. In 1905 waren er 9416 kiezers. Herkozen werd toen jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck met 4485 stemmen, tegen 3592 op mr. W. H. de Beaufort, 330 op F. van der Goes en 109 op A. P. Staalman. In 1909 waren er 10.300 kiezers. Herkozen werd toen jhr. mr. H. W. van Ach van Wijck met 4725 stemmen, tegen 2469 op mr. W. H. de Beaufort, en 629 op dr. J. van Leeuwen. Den 17 Juni 1.1. werden uitgebracht op: Jhr. v. Asch v. Wijck 5118, Mr. de Beaufort 5007 en Dr. J. van Leeuwen 776 stemmen. Mr. W. H. de Beaufort heeft de benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal in het kiesdistrict Amersfoort aangenomen. De Jaarlijksche Nationale Veld- dag van bet Leger des Heils zal dit jaar plaats hebben op Woensdag 16 Juli a s. Weled. Geb. Heer G. Kolfïwaszoo vriendelijk om (met de welwillende toestemming van den Hoogwel.Geb. Heer Baron vau Boetzelaer van Oos terhout) ons wederom het schoone lommerrijke landgoed Nimmerdor bij Amersfoort voor dezen dag ter onzer beschikking te stellen. Nimmerdor ligt ongeveer een half uur gaans van Amersfoort, doch de H.S.M., die voor dezen dag bijzondere treinen laat loopen tegen veel ver minderd tarief, heeft voor deze extra treinen een halte gemaakt juist vóór den ingang van deze schoone buiten plaats. De Chef van den Staf, Kommandant Howard en Kommandant Whatmore, Buitenlandsch Secretaris, zullen dien dag de voornaamste samenkomsten leiden. Op het terrein zal een reusachtige tent worden geplaatst waarin zit plaatsen worden aangebracht voor 3000 personen. Een groot amphithea- thersgewijs gebouwd platform zal worden opgericht, waarop plaats zal zijn voor ongeveer 500 muzikanten en zangers. Een prachtig muzikaaal program zal in dennamiddag daar ten gehoore worden gebracht, terwijl tevens door Officieren, werkzaam in het Maat schappelijk Werk, de verschillende takken van dezen arbeid aanschouwe lijk voorgesteld zullen worden. Voor dit groote platform zullen dit jaar een extra groot aantal zitplaatsen worden aangebracht. In een goed ingerichte cantine, zal voor goede en goedkoope comsumptie worden gezorgd, terwijl natuurlijk uitsluitend alkoholvrije dranken ver krijgbaar zullen zijn. Kaartjes met inbegrip van program ma's op vertoon waarvan men toegang heeft tot de feesttreinen zijn verkrijg baar aan alle stations van de il.S.M. vanaf Woensdag 9 tot uiterlijk Maan dag 14 Juli, 5 uur 's namddags. De Velddag verschaft een uitne mende gelegenheid om een aangena- men dag in de vrije natuur door le brengen en tevens te genieten van goede muziek en schoonen zang. Als een bijzonderheid kan wor den vermeld, dat bij S. aan den Leus derweg 18 alhier een pereboom voor de tweede maal in bloei staat. Er bevinden zich thans aan die boom vruchten en bloesem. Het volgende adres is verzon den aan den Raad dezer gemeente: De kiesvereeniging «Amersfoort's Belang,te Amersfoort, kennis genomen hebbende van de discussiën van den Raad in zijne vergaderingen van 27 Mei en 19 Juni en de verklaringen, door leden van het Dag. bestuur bij die gelegenheid afgelegd, spieekt als hare overtuiging uit: 1. dat een raadslid even vrij moet zijn als ieder ander burger van Amers foort om al dan niet water te betrek ken van de gemeentelijke waterlei ding; 2. dat het niet tot den plicht der burgers behoort om met taaie vol harding en met doorlooping van alle mogelijke instantiën, te trachten wa ter van de gemeentelijke waterlei ding deelachtig te worden; maar dat het daarentegen wel do plicht is van den ambtenaar, die aan het hoofd daarvan is geplaatst, om met voort varendheid en alle gepaste middelen te trachten, zooveel mogelijk aanslui tingen te verkrijgen, of m. a. w.; dat niet de burgerij er is om de waterleiding te dienen, maar omge keerd de waterleiding de burgerij heeft te dienen 3. dat volgens verklaringen uit den boezem van het dag. bestuur is ge bleken, dat dit op 25 Mei nog geen kennis droeg van eene reeds vele maan den te voren bij den directeur der waterleiding ingekomen hoogst ge wichtige aanvrage van den heer P. van Achterbergh tot een belangrijk waterverbruik; m. a. w. dat de direc teur der waterleiding maandenlang nalatig is gebleven, het Dag. bestuur met die aanvrage in kennis te stel len. Dat zoo iets mogelijk is, werpt zulk een blaam op de wijze, waarop de exploitatie van de gemeente-bedrijven alhier plaats heeft, dat deze wijze een parodie op een gezonde exploitatie van gemeente-bedrijven genoemd moet worden. Genoemde kiesvereeoiging acht daardoor in meer dan één opzicht de belangen der burgerij geschaad, dat zij meent hare meening onder de aan dacht van uwe vergadering te moeten brengen. Progamma van het concert, den 29 Juni des avonds te 8 uur op bet terras van »Amicitia« te geven door het stafmuziekkorps van liet 5e regi ment infanterie, directeur de heer G. Bikkers: 1. „Le Sang Gaulois" Marche AUier. 2. Ouverture „Le Cheval de Bronze" Auber. 3. „La Vague" Valse Metra. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'Opéra „Mignon" Thomas. 5. Ouverture „Nabucodonosor" Verdi. 6. a. „Ontwaking", b. „Weemoed", c. „Komische Optocht" (Uit de Zes Klavierstukjes. Geïnstrumenteerd door Rehl). Mann. 7. „Lo Rossignol" Polka pour petite Flüte Stecnebrugge. 8. „Lasst den Kopf nicht hangen" Grosses Potpourri Lincke. ZONDAG 29 JUNI. Renionstrautsche kerk. Voorm. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Evang. Lutb. Kerk. Voorm. lO'/i uur, Dr. H. J. Toxopeüs Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. P. van Schaik, Emer. pred. vao Nieuw-Lekkerland. 's Av. 5% uur, Ds. P. van Schaik. Beide keeren coll. voor de Kas voor Emer. pred., weduwen en weezen. Vr(je Gereforin. Gemeente. Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 5 uur, Godsdienstoefening. - Chr. Gereforin. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 93/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 57» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. KECL41UE. Naar de Tel. verneemt, is aan dr. Kuyper een zetel in de Eerste Kamer aangeboden (vacature Waller, Zuid-Holland). Het Centr. schrijft »Naar wij vernemen, zal Z. Em kar dinaal v. Rossum tijdens zijn bezoek aan Nederland, door H. M. de Konin gin in audiëntie worden ontvangen. Hierbij zal hetzelfde ceremonieel worden gevolgd, als aan bet Duitsche Hof tegenover een Prins der Kerk ge schiedt». Door het hoofdbestuur der Ko ninklijke Nederlandsche Landbouw- vereeniging is besloten de opening van de Nationale en Internationale Landbouwtentoonstelling te 's Graven- hage 1913 te vervroegen en te stellen op Vrijdag 29 Augustus, des namid dags ongeveer 12 uur. Een rcuzenstcur. In het Engelsche graafschap Norfolk is in de Delpb bij Wijlney Washes een steur gevangen, die de enorme lengte van 9 voet en 9 duioi had, een omvang van 5 voet en 0 duim en 230 pond woog. Het was niet ge makkelijk zich van dit geweldige dier meester te maken. James Smart uit Welney. die het dier in zijn vischge- bied bemerkte, probeerde het dood te schieten. Maar de geweren, die hiervoor gebruikt werden, waren met klein schroot geladen en dat ketste op de barde huid van den steur af. Nu werd een net dwarsdoor het water gespannen, om te verhin deren, dat de steur weg zou zwemmen. Daarna probeerde men met grootere kogels te schieten, maar het schieten in het water had geen resultaat. Nu ging de visscher met eenige helpers in de boot, voer tot dicht bij den steur en wist ten slotte een grooten sterken haak, die zich aan een stevi- gen stok bevond, in den bek te ste ken, om op die manier den kop van den steur zoo lang boven water te houden, totdat men hem met eenige kogels geraakt had. Vijf personen waren rioodig om den reuzenvisch aan den oever te krijgen. Hij werd aan een vischhandelaar verkocht en bad veel bekijks. Eenige minuten laler werden aan den tweeden eigenaar 72 gulden betaald. Toen zes dragers het geweldige beest in mijn winkel brachten, zoo vertelt de handelaar, dacht ik op het eerste gezicht, dat het een kleine walvisch was. Ik heb nog nooit van mijn leven zoo'n grooten steur gezien. Het slachtoffer van een oplichtersbende. In een park le Keulen liep een wandelaar rustig van het mooie weer te genieten, toen hij plotseling ver dachte idividuen een dame zag nade ren, die een eind verder in het park wandelde. Wat moest onze wandelaar, die geen wapens bij zich had begiDnen? Hij riep luide om hulp en de schelmen kozen het hazenpad. Op hetzelfde oogenblik naderde een net gekleede beer den redder dien hij met een vriendelijk lachje en diep buigende ongeveer met de volgende woorden aansprak Pardon mijnheer, ik was er zoo even getuige van, hoe u daar zonder het te willen voor een cinomatogra- fische opname geposeerd hebt Het zal u misschien plezier doen dit te vernemen. Nu ging onzen held een licht op en begreep hij dat de geheele ban- dietenstreek gefingeerd was geweest. Hij vertelde aan den andere, dat hij het heel aardig had gevonden waarop deze bem voorstelde nog eens voor een soortgelijke scène te willen op treden. De Keulenaar gaf toe en vervolgde zijn wandeling terwijl de ander aan een toestel dat veel overeenkomst met een koffiemolen vertoonde, liep te draaien. Aan het einde der laan ver schenen weldra eenigen apachen, die zich op hun slachtoffer wierpen, dat glimlachend toeliet, dat men hem achtereenvolgens zijn horloge, zijn portefeuille en beurs ontstal Een der aanvallers gaf hem heel vriendschappelijk een slomp in de maagstreek die zoo aankwam, dat hij een kwart.ei' lang voor dood bleef liggen. Toen hij weer bij kwam waren de vriendelijke heer, diens kameraden en de elegante jongedame gevlogen, die uit dankbaarheid voor zijn bereid willigheid er met zijn horloge en zijn porfeuille en zijn duiten vandoor ge gaan waren. De man zal wel een heilige vrees voor bioscopische opna men gekregen hebben! Leeftijd van dieren. Huishoen 15—20 j., Zilvermeeuw 44 jEidereend 100 j., Zwaan 102 j., Reiger 00 j., Ooievaar 70 j., Kraan 40 j., Valk 162 j., Steenarend 104j., Gier 118 j., Ooehoe meer dan 68, misschien 100 jaar, Lijster 18 j., Kanarie tot 24 j., Raaf meer dan 100 j., Ekster 25 j., Tortelduif 40 jKoe koek 40 j., Papegaaien over de 100 j., Ezel 160 j., Paard 4060 jMuildier 40—45 j., Rund 20—25 j.. Hond 28 j Kat 22 j., Olifant 150-200 j. De vrouw bij den Post- en Tele graafdienst. Naar aanleiding van het feit, dat door het hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphie is bekend gemaakt dat dit jaar nog tweeen daarna geen vrouwen meer tot het examen voor den com miesrang zullen worden toegelaten, m. a. w. dat de hoogere rangen van 1914 af voor de vrouwen geheel ge sloten zullen zijn, terwijl daarentegen in do laagst bezoldigde betrekkingen honderden vrouwen emplooi vinden, is door het hoofdbestuur van den Alge- meenen Bond van Nederlandsch Post- Telegraaf- en Telefoonpersoneel (se cretaris A A. Van ReineVinkenstraat no. 92a Rotterdanm). tot den direc teur-generaal een adres gericht hou dende een protest tegen deze naar rangverschil bepaalde tegenstrijdige houding der post-administratie ten opzichte der vrouw-ambtenaar. Bij een vogelverschrikker in de Moesstraat te Groningen doet zich een eigenaardig geval voor. Daar heeft een winterkoninkjespaar zijn nest opgeslagen in de broek van wat juist als verschrikker had moeten dienst doen, en nog wel in den broekzak. Hier is het levenslicht geschonken aan een 5-tal jonge vogeltjes. Middel tegen de Rozenkever. Deze kever, den natuurkundigen bekend bij den naam van Melolontha (Pliyllopertha) horticola zwermt des nachts gedurende de maanden Juni en Juli; over dag echter zit hij lustig in de bloemen der rozen en voedt zich daarmede. Plant men echter op niet te verren afstand van het rozen- park een of twee planten Heracleums, die tevens zeer sierlijke, overblijvende gewassen zijn, dan geven bedoelde kevers aan de bloemscbermen van deze laatste verre voorkeur, om zich daarop te vestigen en er zich mede te voeden, terwijl de rozenbloemen zekerlijk van hun bezoek bevrijd blijven. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 20 tot 26 Juni 1913. Geboren Jurriaan Pieter, z. van Jan Christiaan Adolf Havinga en Maria Jantina Eelssema. Arnolda Hen- drika, d. van Albertus Arnoldus Apel doorn en Hendrika van 't Boveneind. Wilhelmina Mathilda Maria Hen-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2