Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. Gemengd Nieuws. Ingezonden. dr. L. Heldring. Spreker richte zich in de allereerste plaats tot H. M. de Koningin. Als vooizitter sprak ds. Heldring namens de 'Vereenigde Zendingsvereenigingen zijn groote blijdschap en diepgevoel- den dank uit voor het voorrecht dat het Zendingsfeest weer op het Konink lijk landgoed mocht woiden gevierd, en voor de hooggeschatte tegenwoor digheid van Hare Majesteit. Er aan herinnerende, dat H. M. ook het 45-jarig Zendingsfeest op «Raaphorst" bijwoonde, merkte spre ker op dat toen het hart van ons volk vervuld was van een stille bede, een bede, die verhoord is geworden, nu het volk zich mag verblijden in het bezit van Prinses Juliana. Spreker smeekte God's zegen af voor de Prinses en Haar Koninklijke Ouders. Vervolgens riep ds. Heldring aan de vele duizenden, die het spreekge stoelte omringden, en onder wie o a. werden opgemerkt Ministers Talma, Heemskerk, De Waal Malelijt enColijn, een wolkom toe. Spieker ging in den breede het 50 jarig tijdperk na en schetste de wei king der zending. Het Zendings feest is een feest van verbroedering. De heer C. W. Dlijd, neger predikant en leeraai der Evangelische Broederge meente te Paramaribo,richttezichmeer in het bijzondei tot de Koningin, om uiting te geven aan de groote vreugde dat hem als vertegenwoordiger van het zwarte ras in Suriname vergund was vóór de Koningin te staan om aan Haar namens zijn volk de verzekering te geven dat het zich verheugt gere geerd te woiden door een Vorstin, Die ook in het werk dor zending onder dat volk zooveel belang stelt. Met dankgebed besloot spreker zijn rede. En toen niettegenstaande de regen neerkletterde brak onder de men- schenmassa een blij gejubel los. Aller eerst zette de muziek het Wilhelmus in, dat aanstonds door allen werd mee gezongen. Nauwelijks was bet lied uitgezongen of er galmde een «Leve de Koningin« door de lucht. Koningin Wilbelmina, Die van Haar zetel was opgestaan, dankte glim lachend voor de Haar gebrachte hulde. De menigte vereenigde zich in het gezang: Dat 's Heeren zegen op u daal En hiermee was het Zendingsfeest aangevangen. De Koningin liet Zich daarop door dr. Heldring verschillende heeren voor stellen en onderhield ook met eenige bestuursleden. Gedurende Haar verblijf op het feestterrein liet H. M. door Haar secre taris, jhr. v. Geen, aan den vice-president der vereeniging, den Rotterdamschen predikant ds. Callenbacb, het ridder kruis der Oranje Nassau-orde over handigen. Na de openingsplechtigheid bleef de Koningin bij het eerste spreekgetim- rnerte waar als spreker optrad de zendeling Crommelin, die een schets gaf van de inlandsche voorgangers op Oost-Java Onder diens toespraak kwam Pi ins Hendrik met Zijn Adjudant den luit. ter zee Bijl de Vroe op het feest terrein. Koningin en Piins bleven nogeeni- gen tijd luisteren naar de redevoering van den heer Crommelin, waarop Zij - tegen 12 uur het feestterrein verlieten, nadat de Koningin aan de bestuurs leden, met wie Zij Zich bad onder houden. de beste wenschen voor bet zendingswerk bad vertolkt. Dr. Kuyper in de Eerste Kamer De «Nederlandeibevestigde, zoo als gemeld, bet bericht van de «Tel.,» dat dr. Kuyper door de Staten van Zuid-Holland tot lid der Eerste Ka mer zal worden gekozen in de vaca ture-Waller en voegt er bij dat hij de benoeming zal aannemen. Dr. Kuyper keert dus in het actieve politieke leven terug. Men herinnert zich aldus de «Telegrs. dat hij als lid der Tweede Kamer ontslag nam wegens toene mende doofheid, die hem gelijk bij sctireef, verhinderde aan de weik- zaamheden deel te nemen. In deze omstandigheden is het zeer zeker eigenaardig, dat de taaie en strijdlu itige leider der anti-revolution- nairen naar de Eerste Kamer gaat althans wanneer De Nederlander» juist is ingelicht, dat hij de benoe ming zal aannemen. Is dit zoo, dan is bet blijkbaar dr. Ivuypers plan in de Eerste Kamer zelf de oppositie tegen het nieuwe Kahinet le voeren. van opwekkende liefdewoordjes, die dikwijls geveinsd en gelogen zijn. (Wordt vervolgd.) Niet zonder belangstelling mag dal worden tegemoet gezien, vooral nu het waarschijnlijk is, dat ook een sociaal democraat zijn intreden in het Hoo- gerhuis zal doen. Wij laten hieronder nog eens de olïicieele uitslag volgen der jl. Woensdag gehouden stemming voor den gemeenteraad. District I. Aantal kiezers 973, uit gebrachte stemmen 740, geldige stem men 733. Herstemming tusschen: D. Gerritsen (aftr. Vrijz. Gem. Belang) '259 stemmen. J. v. d. Wal (aftr. Vrijz. Gem Belang) 216 stemmen. Mr. C. M. v. Voorst Vader (C.-H.) 205 stemmen. Mr. L. Stadig 190 stemmen. Voider verkregen: H. J. de Kempenaer (vrijz. Am. Belang en Vrijz.-Dem.) 177 stemmen. F. A. L. Kater (vrijz-Dem. en Am. Belang) 150 stemmen. J. Hofland (soc.-dem.) 128 stemmen. G.v. Wijiand (soc.-dem.) 113 st. District 11. Aantal kiezers 832, uit gebracht stemmen 716, geldige stem men 707. Gekozen: H. Kroes (aftr. r.-k.) met 377 stemmen. A. H. v. Kalken (aftr. r.-k.) met 373 stemmen. Verder verkregen: J. v. d. Wal (vrijz. Gem. Belang) 128 stemmen. H. Donker (vrijz. Gem. Belang) 112 stemmen. P. v. Achterbergh (vrijz. Am. Belang en vrijz.-dem.) 205 stemmen. F. A. L. Kater (vrijz.-dem. en Am. Belang) 152 stemmen. J. C. Ha«elen(soc.-dem)20stemmen. G. v. Wijiand (soc.-dern.) 24 stem men. District III. Aantal kiezers 904, uit gebrachte stemmen 761, geldige stem men 753. Herstemming tusschen: P. v. Achteibergh (aftr. vrijz. Am. Bel. en vrijz.-dem.) met 346 stemmen. Mr. L Stadig (a.-r.)met244 stemmen. P. S. R. Wolterbeek (viijz. Am. Belang en viijz.-dem.) met 228 stem men. S. Kraan (r.-k met 212 stemmen. Verder verkregen: D. Gerritsen (vrijz. Gem Bel.) 185 stemmen. J. v. d. Lijke (vrijz. Gem. Bel.) 111 stemmen. J. Hofland (soc.-dem.) 65 stemmen. G. v. Wijiand (soc.-dem.)60 stem men. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de 2e helft der maand Juni 1913. Brieven Binnenland. P. Kroon Amsterdam. Mej. A. Schreuder d Mej. N. v. Wijk v. Swinderen van Wees Baarn. Mej. D. Veltmeyer 's-Gravenhage Mej. C. Smit Nijmegen. Briefkaarten Binnenland. Mej. A. v. d. Oosterkamp Amersfoort. W. v. Enting Amsterdam. Mej. D. v. Bekkum Mej. A. Voorthuizen P Kok Mej. A. Maurer A. Eewijk 't Bilt. Mej. A. v. d. Linden 's-Gravenhage. J v. Ham Rotterdam. Mej. R. Homsveld Soest. Mej. M. Arts Utrecht. Briefkaart Buitenland. H. Franke Dortmund. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkan toren is in Juni ingelegd bij de Rijks postspaarbank f44151 77 en terugge vraagd f 42439.89. Het laatste doordat kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer17910. De heer J. P. M. Korving, klerk der posterijen en telegrafie le klasse, is overgeplaatst van Amsterdam naar hier. Hedenavond vergadert de Kamer van Koophandel en Fabrieken ten raadhuize. De heer A. L. Versluys zal aan den Betrouwbaarheidsrit Holland Engeland op een 2'/, H. P. Eysink- rnoior deelnemen. Hij is ingedeeld in klasse A amateurs. Morgenmiddag speelt H. V. C. op haar terrein achter »Rustoord« tegen U. V. V. De nieuwe westelijke eerste klasse zal zijn beste beentje wel voorzetten. Dit belooft derhalve een spannende wedstrijd. Voor het eindexamen aan het Gymnasium alhier zijn geslaagd voor A J. G. Escher, Th. H. A. Guntenaar, J. E. Eilerts de Haan, H. H. Kievits, C. C. Schreuder, T. Taconis. Voor B: N. Beckering Vincker en H. G. J. de Bruijn. Men verzoekt ons, de volgende motie op te nemen: De kiesvereeniging «Amersfoort's Belang» in vergadering bijeen op 4 Juli, gezien den uitslag der stemming voor den Gemeenteraad in district I, waar de heeren D. Gerritsen en J. van der Wal Kzn. in herstemming komen met de recbtsche candidaten, overwegende, dat de heer Gerritsen, als leider van een groep vrijzinnigen, gedurende de laatste jaren een over wegend aandeel heeft gehad in de aanneming van verschillende voorstel len, die in strijd zijn met de vrijzinnige beginselen, en in gebreke is gebleven zijn invloed aan te wenden om de Gemeente te bewaren voor den linan- cieelen nood waarin deze naar zijn eigen verklaring, afgelegd in de Raads zitting van 19 Juni 1.1.verkeert, besluit, bij de herstemming op 9 Juli de kiezers in district 1 ten opzichte van candidatuur-Gerritseo volkomen vrij te laten. de kiezers aan te bevelen, hun stem uit te brengen op den heer J. van der Wal Kz. ZONDAG 6 JULI. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10V* uur, Ds. P. Eldering te Rotterdam. Doopsgezinde Kring. Logcgebouio Van Persijnstraat No. 1. Voorm. lO'/i uur, Ds. E. M. Ten Cate. Evang. Lutli. Kerk. Voorm. lO'/i uur, Dr. H. J. Toxopeüs Gereforui. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Collecte Theol. School. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Teerink. Maandelijksche Collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 93/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Te Soesterberg is een vlieg- tuigenfabriek opgericht onder directie van M. van Meel. Volgens de Staats courant bedraagt het maatschappelijk kapitaal der vennootschap f 500.000. De boschbessenpluk in het Konink lijk Park op Het Loo en het daar aan grenzende Achterpark is dezer dagen aangevangen en thans op zijn drukst. Verleden week waren de daarvoor be- noodige vergunningskaarten verkrijg baar. De opperbaas van het Achterpark alleen gaf 1300 kaarten uit. Het ge was is overvloedig en de prijzen zijn hoog, zoodat veel menschen een aardig daggeld met den oogster van kunnen verdienen. Een aantal moeders met kinderen van den noodigen proviand voorzien, trekken bij het krieken van den dag naar het bosch en met de hun eigene vlugheid bij bet verzamelen der bessen, weten zij soms een daggeld van 4—5 gld., ja, soms van f7.50 te verdienen. De prijs der bessen bedraagt van 10—13 ct. per pond. Zij worden opgekocht door opkoopers die zich bij de hekken aan de uit gangen bevinden, door dezen in kleine spanen mandjes verpakt en per trein naar Rotterdam verzonden, waarvoor ze worden uitgevoerd naar Engeland om voor een gedeelte tot jam te wor den verwerkt. Gevaar bij onweder. Over het algemeen is men bij on weer in buis veiliger dan buiten en dan in een groot buis beter dan in een hutje. Ramen en deuren van het vertrek, waarin men zich bevindt, moeten goed gesloten zijn. Een schuur, waarin zich dieren bevinden is zonder twijfel gevaarlijker dan in een ver blijf in de open lucht. Vóór alles moet men zich verre houden van af sluitingen van ijzerdraad, bekken, slooten en dijken, dan van zooals algemeen bekend is, alleenstaande boomen, maar ook van een menschen- menigte of van kudden vee. Dat een menschenmassa en een kudde vee eenige aantrekkingskracht heeft, be rust waarschijnlijk op het feit, dat de warmte en de vochtigheid, die van hen uitgaan, zich aan de hen om ringende lucht mededeelt. Vergiftigde bessen. Te Rümelingen (Luxemburg) waren eenige kinderen in het bosch aan het aardbeien plukken. Zij aten daarbij ook bessen van de belladonnaplant, met bet gevolg, dat allen ziek weiden. Een meisje van 9 jaar is roeds gestorven. Zomer 1913 De hitte in de westelijke staten van Noord-Amerika blijft aanhouden. Tal rijke fabrieken en kantoren zijn ge sloten. De hitte veroorzaakte in de nabijheid van de stad Peru een spoor wegongeluk, waarbij 25 personen ern stig gekwets werden. De trein was namelijk ontspoord, doordat tengevolge van de warmte de rails gebarsten waren. Tijdens de herdenking van den oor log met de Zuidelijke staten, zakten in de Gettysbrug in Pennsylvanië tengevolge van de hitte 2 oudstrijders dood ineen; een vijftigtal verkeert in zwakken toestand, terwijl er een hon derdtal zieken zijn. De overheid heeft echt Amerikaansch voorzorgmaatregelen genomen voor de berging der eventueele slachtoffers, die de warmte ten prooi zullen vallen, door een duizendtal lijkkisten in een naburig station ter beschikking te stellen want er is nog geen enkele kans op verandering van temperatuur. Maandag zijn in Chicago weer negen en-dertig personen door de warmte gestorven. Ook uit andere steden der Westelijke staten komen dergelijke berichten. In den staat Utah daarentegen heerscht een ijzige koude. Hevige sneeuwbuien hebben de rivieren doen zwellen, die groote stukken land onder water zetten en groote verwoestingen aanrichtten. Verscheidene personen zijn bevroren. Uit Hongarije komen berichten van zware regens, die reeds 12 dagen achtereen de akkers en velden over- stroomen. De rivieren zijn buiten haar oeveis getreden en bedreigen de om geving. Te Resicza wordt het land goed Ostung met overstrooming be- dieigd. De benedenstad van Fianzens- feld staat geheel onder water. Ook Boegos is gedeeltelijk overstroomd. Te Oermenyes had een aardstorting plaats, waarbij een gezin uit vier per sonen bestaande, den dood vond. In Rusland laat de weersgesteld heid eveneens veel te wenschen over. De Zuidwestelijke spoorwegen zijn door de zware onweersbuien gedeel telijk verwoest. Bij Wolotsjisk is door het instorten van een brug, de spoor wegverbinding met Oostenrijk verbro ken. Bij Tsjerbinowka is de lijn Ime- rinka-Odessa gestoord. Een verstoorde bruiloft! Te Prinsenhage heeft zich een ver makelijke geschiedenis afgespeeld Een jong paartje zou zich in hef huwelijksbootje begeven. Bruid, brui degom en enkele genoodigden waren dan ook ten stadhuize op het vast gestelde uur aanwezig en wachtte nog slecht op vader en moeder van den jongen man om de plechtigheid te laten doorgaan. Dezen lieten echter lang op zich wachten en de ongedul dige bruigom besloot eens even bui ten te zien of ze nog niet haast kwa men. Hoe groot was echter zijn verba zing, toen hij zijn vader in dagelijk- sche plunje voorbij zag stappen, ter wijl hij er volstrekt niet aan scheen te denken, welk een gewichtige dag het voor zijn zoon was. Doch de ver bazing van dezeQ nam nog meer toe, toen zijn vader verklaarde geen per missie van moeder de vrouw te hebben gekregen om naar het stad huis te gaan en dat deze zelf in bed lag. De stomme verbazing van den zoon maakte toen plaats vo.or rechtvaar digen toorn en hij snelde vliegensvlug naar de ouderlijke woniDg. Daar gekomen verloor hij in zijn woede den eerbied voor zijn moeder uit het oog, sleurde haar uit bed en zette haar zonder verdere complimen ten op straat. Daar de moeder zich bleef verzet ten tegen het huwelijk daar zij het beter achtte dit nog een balt jaartje uit te stellen, kon de bruiloft niet doorgaan. {Bred. Ct Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakéhj n. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Mijnbeer de Redacteur! Een verduidelijking naar aanleiding van mijn ingezonden stukken lijkt mij noodzakelijk. Laten wij bedenken dat noch de kerk van Rome noch bet berouw in staat zullen zijn den mensch geheel te zuiveren van den blaam (de zonden) die op hem rust. De alge- heele zuivering kan slecbts plaats hebben in het hiernamaals. Daar zullen na lange donkere nachten en groote geestelijke pijnigingen de ziel van den heengegane geheel gereinigd kunnen worden. Het bedrevene is evenwel nooit ongedaan te maken en in 't hiernamaals zal daarmede wel degelijk rekening gehouden worden. Zij, die de aardsche sfeer verlaten zonder berouw niet alleen, maar met de bedoeling hun donker leven nog voort te zetten, komen in een omge ving waar zij zich op hun plaats ge voelen, om gezamenlijk het lage leven te lijden waartoe hun begeeren, hun lusten hen voeren, trachtende daarbij vele wankelende zielen omlaag te trekken en zich te verlustigen in het leed van anderen. Toch is er voor hen allen nog steeds een kansje zich op te werken door middel van bet berouw, dat langzamerhand in hen wakker kan worden. Deze kans geeft ook de R. K. kerkleer. Voor hen, die de behoefte toonen een booger leven in te gaan, is een boter lot beschoren. Zij treden de Hernelsche sfeer, waarin nog vele trappen van ontwikkeling, wellicht zeven, binnen. Het contact met hen uit de lagere sfeer is o. a. te ontgaan door de vaste wil zich op te werken en door 't gebed. Ik vond T noodig mijn opinie om trent 't lot, dat ons wacht, in 't kort weer te geven. Wees er van overtuigd, dat ik den R. K. godsdienst een warm hart toedraag en ik iu haar leer veel goeds vind, dat ter navolging ten zeerste waard is. en dat Luther en Calvijn hebben doen verdwijnen. Maar er zijn ook dingen in, die mijns inziens beter waren gewijzigd te worden. Immers elke kerkleer, als product van menscbenband, dient zich aan te passen aan de zich ont wikkelende menigte, anders loopt zij het groote gevaar met de denkwijzen van het beden in botsing te komen. Moge er eenmaal eens een tijd komen dat Katholiek en Protestant zich met elkaar verstonden. Een wensch van Christus was dan zeer zeker vervuld en 't Koninklijk Gods naderbij. Mogen wij allen daartoe ernstige pogingen in 't weik stellen. W. F. WAGTIIO. Amersfoort, Juli 1913. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 4 Juli 1913. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f appelen f0.afO.Peren f af Nieuwe Aardapp. f 0.a f0.zandaardapp. f2.60 a f3. Hoendereieren f 4 60 a f 5.00 p. 100 st. Bruine eieren f5.00 af 5.50 Grasboter f 1.30 a f 1.40 per kilo Margarine f0.a f0.Zoetein. kaas f0.a f 0. Kippen f 0.80 a f 1 50 Kuikens f0 90 a fl.20 Piep kuikens f0.40 a f0.80 Ganzen 10. f0.Eenden f0 90 a fl.20 p. st. Jonge f0.a f0.00. Hazen f0.a f0.Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f 0.60 a f 1 30 Duiven f0.40 a f0.50 paar Magere varkens f 20, a f 30. Varkens t. export f 0.a I 0.Zeugen f 60.a f 120.Biggen f 14.a f 20 Schrammen f 0.a f0.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. a f 000.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f000.a f 000. Pinkstieren f O00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 150 heet, Zandaardappelen, 160.000stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 600 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee 90 magere varkens Varkens voor exportslagerijen. 400 biggen 40 zeugen. UURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 27 Juni tot 3 Juli 1913. Geboren Casper en Anna Bougina Jacoba Jansje, z. en d. van Arie van Baaien en Anna Bougina Jacoba Koning. Margreta Maria, d. van Johannes Cbristiaan Rector en Regina Elisabeth van de Salentein. Wille- brordus Nicolaas Henricus, z. van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2