NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad *Njj£ voor de Provincie Utrecht. gflfememee Zaterdag 12 Juli 1913. 42e jaargang FEUILLETON. Boontje tont om zjjn loontje No. 55. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE BINNENLAND. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 1.15; Franco per post door bet geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 71/. Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant Het heden verschenen 15de nummer van den vijfde jaargang van bevat o.a. De buste van Dr. A Kuyper, ontwor pen en uitgevoerd door den beeld houwer Toon Dupuis. Voorts; Het openluchtspel«Toen de rozen bloei den", te Hilversum, met vijf foto's. Mevrouw de Boer van Rijk als «Kniertje" in «Op Hoop van Zegen". Henri Albers, de beroemde bari tonzanger. De opening van de nieuwe afdeeling van bet Kinderzieken huis te Groningen, met drie foto's. Aankomst van den Franschen vlie ger Brindyonc te 's-Gravenhage. Koninklijk bezoek aan Sittard, met twee foto's. Het Zeebad te Hinde- loopen geopend, met drie foto's. Bezoek van de Koningin-Moeder aan de Ned. Diaconessen-Inrichting te Amsterdam. Het nieuwste portret van Carnegie, geschilderd door Blom- mers. Schilderij-tentoonstelling in hel Gooi. Standbeeld van Sir Philip Sidney te Zutfen onthuld. De nieuwgekozen leden voor de Tweede Kamer (3e Serie). Christelijk Natio naal Zendingsfeest op Raaphorst, bij gewoond door H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins. Dertiende Lustrum van het Delftsche Studenten corps, met foto's van den Cour, van de opvoering van het Gebarenspel en van den Optocht. De Orkestver siering bij gelegenheid van het Wagner- feest in de Kurzaal te Scheveningen. Aankomst van Hagenbeek in den Haag, met twee foto's. De Humor- pagina. Ten slotte; Portretten van bekende landgenooten, de Rubriek van Redac teur X. Kindernummer »Ons Prin sesje», met onderhoudende en leer zame lectuur voor de Jeugd. De geabonneerde wonende wenscht zich te abouneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prjjg van 3'/i cents thuis bezorgd. H. M. dc Koningin heeft heden aan dr. 1). Bos, lid van de Tweede Kamer, de samenstelling opgedra gen van een ministerie, gevormd uit leden van do geheele linker zijde. De opdracht tot kabinetsformatie, door de Kooingin gegeven aan dr. Bos na het terugtreden van de heeren Drucker en Treub de aange wezen leiders der vrijzinnig-democraten staat natuurlijk nog niet gelijk met de oplossing der crisis. Men mag echter aannemen dat de kabinetsvor mer, alvorens de opdracht te aan vaarden, overleg gepleegd beeft ook met de uiterste linkerzijde. In een interview met een «invloedrijk kamer lid van linkser, na de herstemming openbaar gemaakt, zeide dr. Bos (men weet thans dat hij bedoeld werd), dat de mogelijkheid niet uitgesloten was van een regeering die het concentratie program zou trachten uit te voeren, mits de sociaal-democraten met hun 18 zetels de medeverantwoordelijkheid op zich namea. Anders moest 't een nestra-parlementair Kabinet» worden. Daar niet aan te nemen is dat dr. Bos zich tot dit laatste zou leenen, ligt het dus nu in de bedoeling, «het concentratie-program uit te voeren. Altijdindien dr. Bos bij de.verschil- lende groepen van links voldoende medewerking vindt. Dat i.i het bericht over de opdracht nadrukkelijk gesproken wordt van de geheele linkerzijde, is, letterlijk opgevat, slechts zóó uit te leggen, dat ook een of meer sociaal-democra ten tn het nieuwe kabinet zitting zullen nemen. Men zal spoedig weten of deze opvatting juist is. Dr. Dirk Bos is bijna 51 jaar oud: bij werd den 13en Sept. 1862 te Gro ningen geboren. Hij studeerde aan de Groningsche Universiteit, werd reeds als candidaat (1883) tot leeraar aan het Gymnasium te Winschoten be noemd, en promoveerde in 1888 tot doctor in de wis- en natuurkunde. In 1890 werd hij mede-oprichter van de Ned. Hypotheekbank te Veendam, waarvan hij een der directeuren is geblevenenkele jaren later nam hij ontslag als leeraar, en was daarna korten tijd redacteur van de «Win- schoter Courant». In 1893 werd dr. Bos gekozen tot lid van den gemeenteraad. Van 1895 tot 1901 oefende hij de be trekking van schoolopziener in het arrondissement Winschoten uit, in laatstgenoemd jaar sloeg hij bij de Kamerverkiezingen den heer van Kol. In 1905 en 1909 werd zijn mandaat voor de Tweede Kamer vernieuwd. In de Kamer deed hij zich kennen als een der degelijkste volksvertegen woordigers. Hij is een goed spreker en wat bij zegt, berust op ernstig onderzoek en overleg. Ook buiten de Kamer geeft hij voortdurend bewij - wijzen van buitengewone werkkracht en belangstelling in de openbare zaak. Hij is lid van het hoofdbestuur der Mij. tot Nut v. h. Algemeen, en speelt een leidende rol bij de bevor dering van de onderwijs-belangen. In tal van andere functiën is hij nog werkzaam. Ook is hij redacteur van de «Vragen des Tijds», die reeds menige belangrijke verhandeling van zijn hand publiceerden. Dr. Bos is ridder Ned. Leeuw en commandeur Oranje-Nassau orde. (N. v. d. D.) De eerste socialistische senator. Het volk meldt, dat de heer H. v. Kol. het eerste sociaal-democratisch lid der Eerste Kamer de Staten van Friesland kozen hem thans te Moekden vertoeft en op de terugreis naar ons land. Hij zal einde Juli hier aankomen. Eeu ministerie van Landbouw gevraagd! Door de beeren mr. A. G. A. ridder Van Rappard en M. v. Doorninck, re spectievelijk voorzitter en secretaris van de Geldersch-Overijselsche Maat schappij van Landbouw, is eeD adres gezonden aan H. M. de Koningin, waarin verzocht wordt oprichting van een afzonderlijk Ministerie uitsluitend belast met de zaken van landbouw. Levering van geschut door Krupp Een redacteur van het persbureau Vaz Dias te Amsterdam heeft zich tol Minister Colijn gewend met de vraag, wat er waar is van het be richt, dat aan de laatste gunning tot levering van geschut aan Nederland, iets vooraf zou zijn gegaan, wat bij zonder bedenkelijk mag worden ge noemd. Voor de vergunning toch, zoo werd aan het Volk gemeld, werden te Essen aan de fabrieken van Krupp door Nederiandsche militairen, officieren, onderofficieren en korporaals proeven met het te leveren geschut onder nomen. Deze Nederlandsche militairen ge noten nu van de firma Krupp, ge durende hun verblijf te Essen, een toelage, die ruim berekend is. De onderofficieren en korporaals ontvingen b.v. 35 mark (f21) per week van de firma Krupp. Men vraagt zich af, vraagt het Volk, of het wel slagen der proeven niet door deze toelage uit de kas der firma Krupp bevorderd zou worden en of aan het resultaat der onder die omstandig heden met door den leverancier be schonken personen nog wel de volle waarde gehecht kan worden. En het blad wijst op de onthullingen van Liebknecht in den Duitscben Rijksdag, toen aan het licht is ge komen, dat ook Duitsche militairen door de firma met zulke ruime toe lagen gunstig gestemd werden. Minister Colijn deswege om inlich tingen verzocht, verklaarde, dat het bericht op zichZëlve nog niet te zijner kennis was gebracht en dat hem ook van toelagen niets bekend was. Z. Exc. verwees den redacteur naar den voor zitter der technische commissie, be last met bedoeld onderzoek, den kolo nel J. Z. Stuten. De kolonel dor genie, de heer Stuten, stelde op den voorgrond, dat van een geldelijke toelage, in welken voim ook, hoegenaamd geen sprake was. Het geval doet zich meermalen voor, dat schietoefeningen moeten worden gehouden op zeer afgelegen terreinen. De firma Krupp heeft nu, gelijk trouwens ook bij andere fabrie- ked het geval is, ruime logeerhuizen op die terreinen laten inrichten om militairen daar te laten overnachten. Dit geschiedt dan op kosten van de fabriek; doch geld wordt aan de gas ten van den fabrikant, als hoedanig de militairen beschouwd worden, niet verstrekt. Dr. J. Th. De Visser deelt in den Nederl. mede, dat hij tegenover niemand heeft uitgelaten als zou hij een eventueel beroep als predikant niet aannemen. Op de hei bij Nunspeet verrijzen weer de witte tenten van de Nederl. Christen - Studenten - vereeniging, die Maandag een 200 studenten uit alle academiesteden zullen ontvangen. H. M. de Koningin heeft Haar voorne men te kennen gegeven een bezoek brengen aan het kamp. I. G. T. A. Naar wij uit goeden bron vernemen, heeft H. M. de Koningin een blijk van Hare booge belangstelling willen geven in de Internationale Graphische Ten- DOOR A. S. H. BOOMS. 30) Ge moogt u gelukkig achten bij tijds gewaarschuwd te zijD, zoodat het u nu niet onverwacht treft als 'n be slissende stap plaats heeft, en u lang zamerhand aan de pijn gewend is ge raakt. KomaanLaat nw verstand werken zooals uwe jaren en uwe onder vinding dat meêbrengen I Denk na als flink en verstandig man en zet n in Gods naam over miskenning en ondank heen! Wees soldaat en wees sterk 1 Zoek in alles zooveel mogelijk verschoonende omstandighe den voor 't kind dat u zoo dierbaar is en die zult u zeker vinden als de wil goed is! Redeneer uw eigen ik zooveel mogelijk weg en zet uw hart aan om uwe grootsche taak voor haar de kroon op te zetten, door voor 't laatst edelmoedig te blijven en u zelf te verloochenenBlijf de waardige, flinke man die u altijd was en volmaak uwe weldaden door voor en door haar te lijden zonder verzetIk weet dat het 'n moeilijke zaak is, maar de daad is grootsch en vindt hare voldoening en hare belooning in zich zelve, omdat u dan juist toont werkelijk oprecht lief te hebhen, zooals alleen een man op uwe jaren dat kan. Hier zweeg de notaris, die uit werke lijk medegevoel met den Overste met volle overtuiging gesproken had. Zwijgend en als naar gewoonte hevig dampende had de Overste hem aandach tig aangehoord. Eindelijk hief hij zuch tende 't hoofd op. U hebt goed praten, notaris! 't Blijft altijd voor mij 'n magere troost, want hoe ook 't slot is, ik blijf de lijdende partij met 'n beetje grooter of kleiner stralenkrans als martelaar! Enfin, dat is ook 'n positie! Zou u zóó doen als u in zoo'n geval ver keerde? Dat kan ik niet met zekerheid zeggen I was 't kalme antwoord. In elk geval zou ik de oprecht gegeven, kalme raad van iemand die ik mijn vertrouwen geschonken had om goeden raad te krijgen, overwegen en trachten op te volgen. Bedenk, Overste, dat al draaide u uw mededinger ook den hals om, 't u zelf geen stap vooruit zon brengenIntegendeel De Overste stond na eenig naden ken op; zijn uiterlijk scheen aan te dniden dat hij een vast besluit genomen had; hij bedankte den notaris hartelijk en verzocht hem ten slotte nog eenige nauwkeurige informaties omtrent die Willem Marnters in te winnen. Als er iets heel bijzonders te melden is, notaris, zeide hij bij 't af scheid nemen, zend dat dan aan mijn gewoon adres te Brussel, waar ik mij eenige dagen denk af te zonderen zoodra ik terugkom, zal ik u dat vooruit melden. Zich naar zijne woning begevende stond de Overste op den terugweg eensklaps voor zijne Non, die heel vertrouwelijk gearmd wandelde met Willem Marnters, niet denkende op dat uur haar pleegvader daar te zullen ontmoeten. De beide jongelui schrokken en lieten elkander dadelijk los, als waren zij zich bewust iets gedaan te hebben dat afkeuring verdiende; de Overste stond een oogenblik bewegeloos aan den grond genageld, bleek als een doode; stil verwijtend keek hij zijn kind met door den schrik wijd geopende oogen aan, waaruit heftige aandoening sprak en toen voelde hij drift in zich op komen tegen den man, die hem zijn eenige liefde ontstal; reeds nam hij den wandelstok steviger in de rechter vuist om in blinde razernij den roover neer te slaan, toen eensklaps de kalme woorden die de notaris gesproken had hem terughielden van die overijlde gewelddaad, en hij, zonder iets te zeggen als een automaat zijn weg vervolgde, zonder zelfs om te zien, toen zijn lieveling in den angst van haar hart hem Bmeekend nariep, vader tje!" een kreet die hij anders nooit naliet te beantwoorden, maar nu was hem dat door het woeden van zijn hartstocht onmogeljjk, want het minste kon bij hem eene uitbarsting te weeg brengen, die hij, zich held haftig beheerschend, voor alles wilde voorkomen. Te huis komende ginghij rechtstreeks naar zijne kamers, wierp eenige onont beerlijke voorwerpen in een valies en verliet juist de woning toen zijne zus ter, te huis komende, wilde binnen gaan. Ontsteld over zijn bleek en radeloos voorkomen, vroeg zij hem belangstel lend of hij ziek was en waar hij heen ging, welke vragen hij als 't ware zonder nadenken kort en onduidelijk beantwoordde en wegsnelde, alsof de furiën hem vervolgden, vreezende dat elk oogenblik vertraging hem het ge vaar der wreede ontknooping te ge- moet zou voeren, en aan niets anders denkende dan aan die verschrikkelijke ontmoeting met zijn kind, liefkozend hangende aan den arm van een ander; zijn eenigste doel was nu weggaan zoo ver mogelijk weggaan Toen Non zoo plotseling en schijn baar koel door haar pleegvader verlaten werd, zonder dat hij ook maar iets gezegd had, gevoelde zij door zijn verwijtenden blik hoe smartelijk de goeie man getroffen moest zijn in zijne liefde voor haar en met hoeveel ondank zij zijne zorg beloonde, door haar gemis aan vertrouwen in hem; en t"en hij nu ook haar kreet vol berouw en ge negenheid onopmerkt liet en baar angstgeschrei geen weerklank vond

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1