Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. Gemengd Nieuws. toonstelling, welke te Amsterdam in de maanden Juli, Augustus, Septem ber in bet Paleis voor Volksvlijt ge houden zal worden. H. M. heeft n.l. goed gevonden, datde bekende Juliana- Bijbel welke indertijd aan H. K. H. Prinses Juliana werd aangeboden, in de expositie van de firma J. Brandt Zoon te Amsterdam, gedurende de tentoonstelling zal worden geexpo- seerd. Zooals men weet, wordt genoemde Bijbel door de firma Brandt gebon den. Bij het gisteren gehouden Toe- latings-examen van het Gymnasium slaagden voor klasse I J. Th. Bakker (Seminarium); Ca. A. van den Bovenkamp (Amersfoort), J. A. Bremer (Hoogland), Ha. C. G. Fehrmann (Hoogland), G. G. van der Hoeven (Leiden) voorwaardelijk, W. J. H. de Jong (Amersfoort), Ea. A. P. van Lit (Nijkerk), Ka. F. Middel burg (Amersfoort), Th. Moleman (Seminarium), C. F. Nieuwenhuizen (Seminarium), A. Pies (Amersfoort), N. Prins (Seminarium), S. C. van Randwijck (Amersfoort), F. Schrijver Harderwijk), N. J. C. Smit (Nijkerk), F. J van der Steen (Seminarium), Th. Thomas (Baarn) voorwaardelijk, J. Visser (Amersfoort) voorwaardelijk, J. M. Westra (Nijkerk). Tot klasse II: Ja. E. de Reede (Amersfoort). Op het Gymnasium werden be vorderd van kl. I tot kl. II. OnvoorwaardelijkN. van Assendelft, J. C. Conyn, A. J. Hoekzema, D. Koning, Th. L. Kortbeek, F. H. van Lent, P. J. Moeton, J. J. Moolhuizen, P. C. Mulder, G. A. Stuit, J. J. Spit, K. VV. Staal, P. H. C. van Veen. Voorwaardelijk: B. J. A. Bremer, W. J. Dereksen, J. D. de Lind van Wijngaarden, met3. Van kl. II tot kl. III. Onvoorwaardelijk: E. M. Beckering, M. W. Best, H. G. Donnner, A. Du- mont, M. M. H. Ris, E. Schimmel, C. A.J. Seyflardt, M. A. Thriel, R. W. van Vollenhoven, C. van der Wal. Voorwaardelijk: F. J. Callenbacb, C. C. van Essen, niet: 3. Van kl. Ill tot kl. IV. Onvoorwaardelijk: P. J. Conyn, A. M. G. A. van Heioma, H. A. J. Holz, J. C. Houbaer, D. S. van Lent, J. A. A. du Quesne van Bruchem, G. A. Smit, E. D. L. Spelberg, P. D. E Teixerra de Mattos. Voorwaardelijk H. B. Spijkerboer, K. Teerink. niet4. Van kl. IV tot kl. V. Onvoorwaardelijk: H. Craandijk, L. W. van Esveld, W. H. Ocbertus Kapteyn, E. W. Scbeltema de Heere, Voorwaardelijk J. Birnie. niet: 2. Van kl. V. tot kl. VI. Onvoorwaardelijk H. van Dam van lsselt, C. A. Hestra, J. H. J. Hoog, G. Knoppers, I. J. Querido, M. H. C. Spit, A. H. Wyers. VoorwaardelijkC. L. Beyma tboe Ktugma, S. van 't Eind. Toelatingsexamen H. B. S. Geëxamineerd 49 candidaten, toege laten 44 candidaten G. v. Alphen, I. Aronson, A. P. G. Baaitman, V. H. v. d. Bergh, J. A. Blok, J. A. Bremer, T. v. Burken, J. R. Couperus, W. Ebeling, Th. Evekiuk, H. C. G. Fehrmann, J. C. E. Gaemers, J. E. de Groot, N. H.v. Harpen, F. A. M. Harterink, W. van Hulsteijn, J. Hylkema, N. J. H. de Jon, J. H. Ket, T. Kiamer, Willy Kruys, H. v. d. Laan, Elize A. P. A. v. Lit, H. C. N. Meyer, D. J. A. Middelburg, C. Oliemans, A. Pies, M. J. Rintel, D. Recter, P. Ruys, S. Schellinger, A. J. Schreuder, F. Schrijver, Th. C. A. Schuier, N. J. C Smit, Ma, E. Stas, Th. B. Sukkel, J. P. Tiddens, L. Verhoef, H. D. Vogelzang, P. Vonk, Ha. Vrijdag, F. W. Wiegman. Uitslag van de bevordering naar hoogere klassen. in zijn hart, toen wilde zij hem eer9t volgen, doch hare beenen weigerden haar den dienst en eensklaps brak zij in tranen uit, zoodat Willem Marn- ter9 het noodig achtte haar lnid snik kende in eene melkinrichting te brengen om langzamerhand tot bedaren te komen. ("Wordt vtrroljd.) Naar kl. II: W. van Achterbergb, Elizabeth Boet, Henrietta Bolkestein, E. H. de Bruijn, L. Coomans de Ruiter, F. Donk, Caroline Eilerts de Haan, Steventien von Henning, A. P. Hotz, W.Janssen, C. L. Jurling, J. Z. Kerk hof!) M. C. Kok, Adriana L. KolfT, E. E. J. Lewe van Middelstum, A. Meijer, J. W. Meijer, H. A. Middelburg, G. L Oomkes, W. C. Oomkes, H. J. Prakke, F. J. Ph. du Quesne van Bruchem, W. J. van Weideren Rengers, P. W. Schoemaker, H. van Schreven en J. A. Verboef. Voorwaardelijk: B. Kra nen. Niet bevorderd 9 leerlingen. Naar kl. Ill: R. M. Achmad, Daisy Arnold, Octavie van den Bergh, J. Birnie, H. Boet, C. W. J. Bruens, A. J. Harp, W. vair Haselen, J. C. van Heycop ten Ham, A. J. M. Holmer, Joha. Holmer, J. R. Koerselman, F. K. J. Koblbrugge, J. F Koudijs, J. van der Lijn, Adolphina van der Meiden, G. A. Muijs, J. Oostermeijer, J. J. Peeters, H. J. Scheller, Nelly Schokker, M. C. Smit, Anna Stas, G. A. Stolk, W. A. van Straaten, P. G. Teerink, N. J. C. Versluys, A Vlezenbeek, P. Wagenaar, J. W. P. Wassenberg, J. G. C. P. van der Werf. Voorwaardelijk: G. J. A. van Munster. Niet bevorderd 9 leer lingen. Naar kl. IVW. J. van den Berg, P. Bonk, J. W. de Biuiju, R. Gadjalt Soemanagara, J. Homan van de Heide, J. Hooijkaas, Suze Klasser, Corry Kolff, J. Lans, L. E. C. Mahler, W. Meur- sing, H. Oei, G. H. Roll, A. Schoevers, Margo Schokker, Sophia Schoon, R. Schouten, G. C. van Schuppen, J. A. van Senden, W. van Spiegel, L. Stas, G. L. van Straaten. A. Suermondt, T. W. de Tourton Bruijns, G. Velle- man, C. J. Verhoef, Antbonia de Vries, J. Wolfswinkel, J. M. van Zeventer. VoorwaardelijkL. M. H. Lefébure en J. Nieuwenhuis. Niet bevorderd 6 leer lingen. Naar kl. VO. H. Bauer, J. D. Berk- huysen, Gerard Bonk, G. J. van de Bovenkamp, H. S. Dabler, Rtka Fran sen, D. van de Heg, E. J. Hilling, H. K. Hylkema, N. J. J. van der Lijn, W. F. L. Mingels, D. A. Schreuder, F. M. van Veen, Heintje de Weert, Annie Welt, L. W. Wtldervanck, J. W. C. Wolterbeek, N. J. Zijlstra. Voorwaar delijk K. W. Bouwensch, Dina Holmer, A. Horsman en C. H. C. J. Wijs. Niet bevorderd 6 leerlingen. Na afgelegd exameu zijn alsnog toe gelaten tot kl. II: D. de Roo van Alderworelt en Th. Lap, beiden uit Amersfoort; tot kl. Ill: H. Veerman uit Baarn. Aan het eerste toelatings-examen voor de Middelbare llandelsdagscbool met 4-jarigen cursus, alhier, werd deelgenomen door 37 candidaten. Geslaagd zijn voor de le klasse: C. H. v. Doorn, J. van Eys, J. C. Groot, L W. J. te Kloese, Pn. G A. Meijer, A. Vermolen, G. Serré, J. C. Velthuijzen, G. W. van Goor, C. van Scherperrzeel en J. van Noordt, allen te Amersfoort; A. Bijker, te Ermeloo; J. Elberse, te Soest; C. Kaslelijn, te Soesterberg Kl. Kuijken, te Baarn; en P. A. J. B. Vos, te Veenendaal. Afgewezen 3 candidaten. Voor de 2e klasseW. van Bueren, te Amersfoort (voorwaardelijk); L. A. Bogtman, F. H. de Groot, S. van de Kop, P. N. Menten, M. van Kreveld (voorwaardelijk) en W. W. Volmer, allen te Hilversum W. van der Bunt, te Zeist; Johanna G. Boven kamp, te VeenendaalJ. Renes. te Schei penzeelen F. G. van Meerten, te Baarn (voorwaardelijk). Afgewezen 4 candidaten. Voor de 3e klasse: M. van Eek, P. van Goor en S. Klasser (voorwaar delijk), allen te Amersfoort. Het tweede toelatings-examen zal worden afgenomen in het begin van September. Aan de Industrie-en Huishoud school alhier werden tot de 2de klasse van den opleidingscursus voor huis houdkundige bevorderdJ. W. van Achterbergb, D. E. Bolkesteyn, C M. J. H. Boom, J. W. C. W. Gorter, B. Reynvaan, A. E Struve, allen te Amersfoort, J. Franken te Soest, D. Millenaar te Dussen,E M.Schumacher te Leiden en M. C. Verhoeff te Veenendaal. Vijf leerlingen werden niet bevor derd. Het diploma voor huishoudkundige werd uitgereikt aan: H. M. J. Abbinga, M. E. Bauer, H. S. K Boom, A. J. van Daal, A. F. C. Enlzinget', W. J. E Reynvaan. A. M. Wesseling, allen te Amersfoort, N. B. van Dijk te Utrecht, P. Rent meester te Vught, G. A. J. van der Wal te Zeist. Aan vier leerlingen kon het diploma niet uitgereikt worden. De minister van oorlog heeft bepaald, dat ten behoeve van de oplei ding van de adspirant-reserve- officie ren aan de school voor verlofs-ol'ficie- ren te Amersfoort, 120 man van het blijvend gedeelte der regimenten infan terie zullen worden gedetacheerd van 1 December tot 31 Januari. Ritmeester J. G. Koopman, van de cavalerie O. I. leger gedetacheerd bij de Rijschool, wordt 1 October ge durende zes maanden gedetacheerd bij het le depot huzaren, te Haarlem. De reserve-wachtmeesters Ra- hussen. Verrijn Stuart, Blaauw en de Jong van het le regiment veld artillerie hebben voldaan aan het examen voor kornet. In bet concours hippique te Houtrust won Holland in het Militair Concours der natiën den eersten prijs, een fraaie zilveren beker door Z. K. H. den Prins uitgeloofd. Voor ons land kwamen uit luit. C. H. Labouchère met »Spes" luit. J. M. de Kruifi met »la Craguette" en luit. A. Coblijn met «Black Paddy." Met ingang van 1 Juli j.l. is de chef de bureau H. Mensing aan de wagen werkplaats der H.IJ.S. M. alhier benoemd tot magazijnmeester. Mejuffrouw Jacoba F. van Veen slaagde aan de Rijks-universiteit te Utrecht cum laude voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde. Per circulaire doet de Tuinbouw- vereeniging ïAmetsfoort", die nu be reids 280 leden telt, nogmaals een beroep op de beroepstuinders om de lessen en cursussen aan de proeftuin gevolgd, nu in practijk te brengen en te zorgen dat op de fiuit- en groen- tenveiling, die eerstdaagsch zal wor den geopend steeds voldoenden arti kelen worden aangevoerd om stad en omgeving van fiisscbe tuinbouwpro ducten te voorzien. Voorts wordt de aandacht nog eens gevestigd op den tweejarigen tuin- bouw-wintercursus, die in het najaar zal worden gehouden. Het schoolgeld bedraagt slechts fl.terwijl on- en minvermogenden daarvan geheel zijn vrijgesteld. Om grooter vakkennis te versprei den is het zeer noodig, dat vele tuin ders, en vooral de jongeren onder hen, dit onderwijs bijwonen. Zondagmiddag krijgt het eerste elftal van H. V. C. op het terrein achter «Rustoordbezoek van de Toerclub uit Amsterdam, een com binatie van tweede klassers. ZONDAG 13 JULI. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10'/> uur, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/» uur, Ds. M. van Hoorn, Emer. Ned. Herv. pred. te Utrecht. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Dormer, 's Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Beide keeren coll. PI. Emerituskas. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Collecte voor de Theol. School. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5uur, Godsdienstoefening. Ilerstcld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Schoolfeesten en Volkszang. De nationale feesten met school feesten als integreerend deel staan voor de deur. Aangenaam is het mij den Collega's in den lande te kunnen mededeelen, dat bij die feesten nu ook meer dan anders kan klinken het nationale schoollied, doordat nu com pleet verschenen is «de Volksuitgave voor Harmonie en Fanfare", 50 liede ren uit »Kun je nog zingen, zing dan mee!" geïnstrumenteerd door N. A. Bouwman, le Luit-Dir. der Kon. Mil. Kapel. Deze instrumentatie uit 21 series bestaande is geschikt zoowel voor kleine als groote corpsen. Zij wordt geleverd bij inteekening op 't geheel, doch ook bij keuze van één of meer series (ieder bestaande uit drie liederen). De series 5—10 15 en 20 zijn marschen opgebouwd uit bekende liederen. Prospectus met inhoudsopgave wordt gratis toegezonden op aanvrage door den uitgever, de Firma P. Noordhoff te Groningen. 't Zal de feestvierende jeugd, maar ook ouderen van dagen aangenaam treffen als de meewerkende muziek corpsen dit jaar ook de bekende school liederen doen weerklinken. Op de instrumentatie staat bij ieder lied tevens aangegeven het nummer, waaronder het voorkomt in het Tekst boekje van «Kun je nog zingen, zing dan mee!" zoodat bij uitvoering of begeleiding van den zang daarnaar verwezen kan worden. Vele corpsen zijn reeds in het bezit dezer muziekwaar echter financi eels bezwaren zulks verhinderde, moge de Feestcommissie tusschenbeide komen. Het is voor den Volkszang van beleekenis, dat in iedere plaats een of meer corpsen Bouwman's werk in eigeudom krijgen. Collega's, moge Uw initiatief daar toe leiden, dan zal reedsdit jaar blijken, dat de Volkszang en ook de eenheid in den Volkszang ten zeerste gebaat is door Bouwman's instrumentatie. De geheimzinnige inbreker. De geheimzinnige inbreker, die de Amsterdamsche boven- en benedenhui zen de laatste maanden onveilig maakt en deze woningen juist dan bezoekt, wanneer de bewoners afwezig zijn, heeft Maandagmiddag weer zijn slag geslagen Hij is daarbjj op de oude, beproefde manier te werk gegaan. Weder heeft hij een buis bezocht zonder overbuur man, ril. de Gelderschekade 113. welke woning gelegen is tegenover den blin den muur van het gebouw van den vischafslag. De bewoner der le verdieping, de heer S. Dooseman, was op reis torwijl zijn vrouw ook afwezig was, daar zij evenals iederen Maandag een bezoek bracht aan haar gehuwde kinderen. Deze feiten moeten den geheimzin- nigen dader van zoovele insluipingen van den laatsten tijd, bekend zijn geweest. De juffiouw had 's morgens haar huis verlaten. En toen zij 's avonds tegen halflien thuiskwam, vond zij de deur, die toegang geeft tot haar woning, en die bij haar vertrek stevig gegren deld was, geopend. Ook hier was het de waschkast, die nadat de lijst er afgebroken was geo pend werd. Een groote doos zilverwerk was den man blijkbaar te min. Hij nam een ijzeren kistje mee, waarin zich een groot bedrag aan sieraden bevond een antiek gouden horloge, een zwaren gouden ketting, briljanten oorknopjes, ringen, enz. Ook van een kopje, gevuld met stuivertjes en halve centen, had de man den inhoud meegenomen. Of er geld in het ijzeren kistje was kon niet worden opgegeven, daar de eigenaar op reis was en zijn vrouw bet bedrag niet wist. De inbreker schijnt met een looper de voordeur te hebben geopend. Tot de woning zelf verschafte hij zich toegang door het tuimelraam, waarna hij van binnen blijkbaar de deur der woning geopend heeft. Nog steeds heeft men van den in breker geen spoor gevonden. De groote menigte sieraden, die hij den laatsten tijd ontvreemdde, zijn of naar het buitenland gegaan, öf wat waar schijnlijker is in den smeltkroes verdwenen. Als men alles bij elkaar telt, besomt hot een aardig bedrag. Tel. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 4 Juli tot 11 Juli 1913. Geboren: Johanna Gijsberta, d. van Hendrikus Beijer en Catrina Johanna Wijntjes. Rutger, z. van Rutger Timmerman en Jannigje Wanner. Theodora, d. van Gernt Nieuborg en Margrietha van Laar. Jannetje, d. van Evert van de Beek en Jannetje van de Viscb. Geurtje Maria, d. van Teunis van de Kuilen en Geurtje Niebeek. Henderientje, d. van Aart Kuis en Annetje van Ommen. Hendriekus Reinierus, z. vau Rei- nierus Regardus van Valkenhoef en Geertruida van Valkengoed. Ger- rilje, d. van Gerrit van der Heiden en Rengertje Adelaar. Willempje, d. van Heiman Martensen en Wil lempje van Oostenbrugge. Maria Johanna, d. van Leonard van Dijk en Magdalena Mathilde Scbreuders. Hermina Franctna Johanna Maria, d. van Ludovicus Anlonius Ouwer- kerk en Anna Alida Peeters. Al- bertus Wilhelmus, z. van Gerardus van der Veer en Wilhelmina van Wessum. Johanna Hendrika, d. van Gerrit Jan Hekkelman en Wille- mina Roos. Francisca Annetta Maria, d. van Antonius Johannes Baptist Net- kensen Bertha Cornelia Maria de Jong. Evertje, d. van Frederik August Timmerman en Elisabeth van Ekelen. Een natuurlijk kind van het man nelijk geslacht. Ondertrouwd: Dr. Ilelenus Corver en Johanna Cornelia van der Schroeff. Bernardus Cornelis Joannes Brasem en Johanna Petroneila Eva van den Berg. Getrouwd: Gijsbertus van de Biezen- bos en Petroneila Clasina Engel. O.erleden; Hendrika de Vries, 75 jr., wed. van Bernardus Victor van der Sand. Janna Engelina Jansen, 61 j. wed. van Jan van den Brink. Anna Margaretha Voskuilen. 15 j. Jannetje Poort, 2 mud. Maria Christina de Wolf, 14 dagen. Teunis Wtlligenburg, 61 j. Woudenberg. Geboren: Hendrikus, zoon van Jan van Rootselaar en Cornelia van Schoon hoven. Clasina d. van Peter Haanschoten en Sophia Donselaar. Albertus Hendrikus, z. van Albertus Peut en Antonia Kleinveld. Leusden. van 4 tot 11 Juli 1913. Geboren: Hendrika, dochter van Johannes Maassen en Wilhelmina Eibers Arie, zoon van Teunis van Drie en Aaltje Bouwman. Hermina, dochter van Willem Sukkel en Jantie Johanna van Egrnond. Johanna Frederika. dochter van Jan Frederik Querforth en Maria van Leeuwenkamp. Overleden: Cornells Berg, oud 66j. echtg. van Anthonia Vosmeer. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 11 Juli 1913. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit appelen f 0.a f0.Peren f af Klei- Aardapp. f 0.a f0.zandaardapp. f2.70 a f3.25 Hoendereieren f 4 60 a f 5.00 p. 100 st. Bruine eieren f 5.00 a f 6.00 Grasboter f 1.30 a f 1.40 per kilo Margarine f 0.—a f0.Zoetem. kaas f0.a f 0 'üppen f0.80afl.40 Kuikens f090 a f 1.20 Piep kuikens f0.40 a f0.75 Ganzen I 0. k f 0.Eenden f0 90 a M.20 p. st. Jonge f0.a f0.00. Hazen f0.— a f0Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f 0.50 a f 1 20 Dui\cn f 0.40 a f0.50 paar Magere varkens f 20. - af 28. -Varkens t. export f 0.a f 0.Zeugen f60.a f120.Biggen H3a f19 Schrammen f 0.afOVette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a fOOO.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 1)00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 200 heet. Zandaardappelen, 150 000 stuks Hoen- dereieren. stuks Eendeneieren, 600 kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka4s. stuks Vee 40 magere varkens Varkens voor exportslagerijen. 4U0 biggen 25 zeugen. RECLAME. Waterzucht. De nieren filtreeren de afgewerkte stoffen en het overtollige water uit het bloed. Wanneer z\j door verzwakking of ziekte hiertoe niet in staat zijn, blijft het water in het lichaam achter, hetgeen ook dikwijls merkbaar is aan de ge ringere hoeveelheid urine, die geloosd wordt. Dit heeft tevens ten gevolge, dat de afscheiding van andere schadelijke stoffen wordt tegenge gaan en deze schadelijke stoffen oefenen een dusdanigen invloed uit op de wanden der bloed vaten, dat deze het water doorlaten. Het zal zich dan bij voorkeur daar verzamelen, waar het den minsten tegenstand ondervindt, dus in de holle plaatsen onder de huid, als onder de oogleden, in de polsen, enkels, voeten, enz., waar zwellingen gevormd worden. Als men met den vinger op deze zwellingen drukt, blijft die indruk eenigen tijd zichtbaar en de zwel lingen voelen week en papperig aan. Bovenstaand verschijnsel is niet zelden een der eerste verschijnselen van een nieraandoe ning. Bij veronachtzaming ervan kan het water zich verder ophoopen in de beenen, de buik holte, en het hart hereiken met noodlottige ge volgen. Behandelt dus uw nieren bijlijds zoodat de waterzucht zich niet kan uitbreiden, maar in haar oorsprong aangetast wordt. Foster's Rug pijn Nieren Pillen hergeven aan de nieren haar gezondheid en stellen haar in staat om het overtollige water volkomen af te voeren. Te Amersfoort verkrijgb. bij de bJk-Ar. Tan de Weg, LaDgestr. 23, en P. de Zwart, Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na ontv. v. posfwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 38

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2