NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Qakmme* JéSêkESSSËS® fVo. 63. Boontje komt om w loontje Zaterdag 9 Augustus 1913. 12e jaargaug VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE BINNENLAND. FEULLIETON. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondageblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestrnat 17. Telephoonu. 09. ADVERTENTIËN; Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer Tl, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers vau deze courant. Het heden verschenen 19de nummer van den vijfde jaargang van bevat o.a. Het portret van den Generaal- Majoor P. Kleijnhens, Commandant der Nieuwe Hollandsche Waterlinie, Bevelhebber lie Militaire Afdeeling Lord Derby de gastheer van het Engelscbe Koningspaar en Prins Albert van Engeland. Begrafenis van Luitenant-Generaal Bergansius, Minis ter van Staat en Oud-Minister van Oorlog. Nationale dankbetooging door den Nederlandscben Bond van Gemeenteambtenaren. De keizer van Duitschland in bet dierenkamp van Hagenbeek te Stellingen. Oefeningen van bet Nederlandsche Roode Kruis, onder leiding van den Heer Fabius en Generaal Quanjer. Vergadering Vreemdelingenverkeer te Sneek. Het Kindernummer nüns Prinsesje". Weldra Groote Prijsvraag niet 1000 Gulden aan prijzen. De geabonneerde tconende wensebt zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3cents thuis bezorgd. Het koperen huwelijksfeest van het Koninklijk Echtpaar I De 12'/, -jarige echtvereeniging van hel Vorstelijk Paar is in Apeldoorn waardig herdacht. Ten Paleize lagen felicitatieregisters ter teekening gereed, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Verscheidene fraaie bloemstukken werden uit Den Haag gezonden. De Hofdignitarissen begaven zich om half 11 van het Paleis naar de villa, met de vergezellende hofdames om bet Vorstelijk Paar te feliciteeren. Ook door het staldepartement werd een fraai bloemstuk geschonken. H. M. de Koningin maakte met Haar gevolg een wandeling naar de Koninklijke stallen. Namens de gemeente werd een bloemstuk met gelukwenscben aange boden. Alle openbare gebouwen en ver schillende particuliere woningen waren met vlaggen versierd, de trams waren gepavoiseerd cn vele wandelaars droe gen oranje op de borst. In de Waldeck Pyrmontlaan bewoog zich vooral bij de villa een talrijk publiek. Men schrijft van Het Loo: Niettegenstaande den wensch van H. M. de Koningin, om den dag van Haar 12'/,-jarig huwelijksfeest met Z. K. H. Prins Hendrik zonder groot feeslverloon te doen voorbijgaan, maakte deze dag toch een uitzondering op vele andere. Reeds meldden we er iets van en deelden mede, dat het Koninklijk stal personeel een bloemstuk aanbood. Dit had den vorm van een hoefijzer, met een middellijn van 2 M. Precies halfelf werd het jubileerende Koninklijk Echtpaar met een korte toespraak van den koetsier-majoor, den heer Baaij, dit reuzen hoefijzer aan geboden, waarbij tegenwoordig waren baron Bentirick, opperstalmeester; jbr. H. A. van Reigersberg Versluys, ordon nansofficier; baron Van Heemstra en de heer Van Stein, intendant. De aanbieding voorafgaande, had de mandolineclub, bestaande uit leden van bet stalpersoneel, gecomponeerd door baar directeur, den heer Murkens, de i> 12'/, -jarige Orarijejubiléfantasiet ge speeld. H. M. de Koningin, Die den com ponist dank bracht voor zijn werk, betuigde getroffen te zijn over de wijze, waarop de oranjemotieven in de fan tasie steeds te ondei kennen waren en bedankte ook den heer Baaij voor de bloemenhulde Haar en Haar Gemaal gebracht. H. M. zag in de aanbieding van het bloemstuk een vernieuwd blijk van de erkentelijkheid van het stal personeel. Ook Z. K. H. betuigde Zijn dank, zoowel aan den directeur der man dolineclub, als aan den heer koetsier majoor, den heer Baaij. Voor bet Vorstelijk Paar deze plaats verliet, werd door de club ten slotte de «Kunst na Krachtmarschu gegeven. H. M. onderhield Zich weer eenige oogenblikken met den directeur der club, wien Zij Haar ingenomenheid betuigde over den gehoorden marscb en over de vorderingen door deze nog jeugdige vereeniging gemaakt. Jubileum-postzegels 1 De ter gelegenheid van de Onaf- hankelijksheidsfeesten uit te geven Nederlandsche jubileum zegels zullen (volgens het nHbk:) de volgende beeltenissen dragen: H. M. de Koningin in de waarden van 10 cent, 50 cent en 10 gulden; Koning Willem I in die van 2'/, cent, 12% cent en 1 gulden; Koning Wil lem II in die van 3 cent, 20 cent en 2% gulden: en Koning Willem III in die van 5 cent, 25 cent en 5 gulden. De postzegels zullen eerst in de laatste maanden van het jaar voor bet publiek verkrijgbaar worden ge steld. Nieuwe opdracht voor Min. Colijn? Aan den Zuid-Hollander kwam het gerucht ter oore, dat de Regeering den heer Colijn naar China zal zenden, met opdracht een advies uit te brengen, betreffende de verhouding van de regeeringen ten opzichte van de Chi- neezen- quaestie in de Nederlandsche koloniën. Pensioen op 55-jarigen leeftijd. Volgens de Gemeente-Stem, heeft de Minister van Financiën aan Burgem. en Wetb. van verschillende gemeen ten verzocht, vóór 15 dezer te willen berichten, aan welk in de gemeente beslaande gemeentelijke betrekkingen naar hun oordeel uitzicht op pensioen op 55-jarigen leeftijd kan worden ver bonden. Staatscommissie werkloosheid Verschenen is het rapport van de Staatscommissie inzake de werkloos- beid. De inleiding bevat verschillende mededeelingen over de samenstelling en werkwijze der commissie, over de bij het onderzoek toegepaste metho den, over de beteekenis der verkre gen resultatenvoorts een overzicht van den aard, de oorzaken en den omvang der werkloosheid, en maat regelen tot bestrijding of leniging der gevolgen. In de eindbeschouwing lezen wij, dat uit alle rapporten, die tot en met 1911 zijn bijgewerkt, blijkt, dat de bedenkelijke combinatie van crisis- en periodieke werkloosheid in de jaren na 1908 niet meer is te constateeren. Hoewel er bedrijfstakken zijn, waarin slapte heetscht, verkeeren sedert 1909 niet alleen de landbouw, maar ook de nijverheid en de handel, in een tijdperk van toenemenden bloei. In de rapporten wordt steeds drieërlei werkloosheid besproken: de crisis-, de permanente- en de periodieke werkloosheid. De eerste was gevolg der algemeene malaise der jaren 1907'8, en aanleiding tot de instelling der Staatscommissie. De tweede soort acht de commissie gevolg van een overcompleet aan arbeidskrachten. De derde is gevolg van den invloed van het seizoen. Mooie giftl Van een onbekende heeft de Ver eeniging tot stichting van Chr. In richtingen voor Verpleging van Zwak zinnigen, uit Arnhem een gift van f 5000 ontvangen. Deze vereeniging laat thans te Rekken (bij Eibergen) óp een heide- teriein, groot 90-H. A., twee pavil joens bouwen. Aan de som van f 100.000, die zij bij den aanvang barer werkzaamheden genoemd beeft als benoodigd te zijn voor den eersten opzet, ontbreekt thans nog f30.000. Het bestuur hoopt, vóór 1 Novem ber het ontbrekende bijeen ie krijgen. Zeldzame gasten in het Haagsche bosch. Een schouwspel, door geen mensch ooit te voren gezien, deed zich Woens dagmorgen tegen 12 uur aan de tal rijke wandelaars in bet Haagsche Boscb voor Op één der wegen ontmoeten zij, in gezelschap van verscheiden andere wielrijders, een fietsrijdenden beer en een fietsrijdenden cbimpansée, die, trotschen welbewust naast bun temmers en in gezelschap van directeur Willy Hagenbeek, een toertje door bet Bosch maakten. Deze zeldzame wielrijders veroor zaakten natuurlijk grooten toeloop. Des middags dronken de fietsers in het sRooinbuisa koffie, waarbij »Lord Robinson* (de beroemde chim pansee) met een geweldig air zijn »Papyros« aan de sigaar van den beer Hagenbeek aanstak en den aromati- schen rook behaaglijk door zijn stompen neus blies. Tegen het eiride echter vergat lord Robinson zijn goede ma nieren, toen bij stil bet biertje van zijn heeren trachtte weg te nemen, waarschijnlijk om zich een roes te drin ken wat hem echter, met hot oog op zij medewerkingvoordeavond voorstelling, verhinderd werd. Lord Rabinson werd daarop voor DOOB A. S. II. BOOMS. 38) Tuut I tuut I riep de Overste uit, glimlachend dien lof afwijzend. Met zoo wat 18o/0 van dien lof kunt u ook volstaan, want dat is 't bedrag waarmeê ik die zeven mille betaalde 't was alles wat ik bezat en de crediteuren waren blij dat ze dat on verwachte buitenkansje nog binnen kregen, daarom teekenden zij voor de voldoening der geheele som; namens het kind betaalde ik hen uit, zonder dit later voor de kleine 'n mooier inzicht geven in dien desolaten boedel en 'n beter aandenken aan hare ouders zal doen behouden. Doch dit behoort alles tot 't verleden en wat wij bier doen betreft 't beden en de toekomst van mijn lieveling; daarom verzoek ik u bij de conferentie al uwe aan dacht te wijden aan mijn gesprek met den aanstaande bruidegom en c. q. de noodige aanteekeningen te maken, zoo dat u mijn inzicht zult kennen en later des te beter in bet belang van het meisje kunt optreden Dat wil u immers wel? Overste, antwoordde de notaris met eene van aandoening trillende stem, het was mij al eene eer u in mijne qualiteit ter zijde te staan, maar wees maar verzekerd dat hoe meer ik bekend word met uwe meer dan echt vaderlijke verhouding tot dat kind, boe booger u in mijne achting rijst; ik ben er nu trotsch op dat ik u mag vertegenwoordigen en ik hoop dat u mij zult vergunnen dit als vriend te doen. De beide mannen gaven elkaar zwij gend 'n welsprekende handdruk tot bezegeling van den vriendschapsband die zoo plotseling tusscben hen gesloten werd en zijn ontstaan dankte aan weder- zijdsche hoogachting. Eensklaps opende zich de deur en op gewonden doch triomfantelijk leidde Non zelf baren Willem binnen. "Vadertje", dat is nu mijn Willem Marnters zoo stelde zij hem voor, haren pleegvader daarbij lief smeekend aanziende, als vroeg zij om 'n hartelijke verwelkoming, en dat is nu mijn eenige vadertje', Willem bedenk dat hij een bovenste beste is, zoodat je 't met mijn lieve oudje wel zult vinden I Niet waar, pa'tje? De Overste die volstrekt niet voor nemens geweest was om den door hem niet begeerden, en blijkens de infor- matiën ook niet begeerlijken buwelijks- candidaat, de band te reiken bij bet binnenkomen, deed zulks nu wel ten believe van zijn kind om haar niette grieven en stelde den jonkman aan den notaris voor. Non, verrukt over dat succes, wipte nog even naar baar voogd, sloeg haren arm om zijn hals, noemde hem "'n lieve dot!" en fluisterde hem lachende iets in, wat bij met een ernstigen hoofd knik bevestigend beantwoorddde, er lachend bijvoegende: Foei, meisje I Je mag in gezel schappen niet fluisteren! Dat mag 'n kind met haar «Va dertje" wel doen, als't iemand betreft die zij lief heeft, niet waar, notaris U is er immers niet boos oml? Willem durft niet boos te zijn, want die is erg bang voor me, en «vadertje" mag niet boos zijn, want ik ben immers zijn eigen Non! Zie zoo, wees nu waar heel lief en zoet onder elkaar en als u klaar is laat u mij immers roepen hé «vadertje?" waarna zij, allen vriendelijk groetende, de kamer verliet, waar zij de beide andere heeren, en vooral de Overste, door hare zonne schijn brengende verschijning in veel mildere stemming tegenover den huwe- lijkscandidaat achterliet. Ga zitten, mijnheer Marnters, zeide de Overste op vriendelijker en minzamer toon dan bij zelf verwacht had te zullen bezigen; nadat de aan gesprokene plaats genomen had ver volgde hij, «Vertel nu maar eens heel gauw wat u te zeggen hebt." Willem Marnters was iemand van ongeveer één twee en dertig jarigen leeftijd, van een knap, innemend uit- terlijk, dat den man van zeer beschaaf den stand aanduidde, niet sterk ja zelfs tenger gebouwd, en die zich voor deze gebeurtenis gekapt en wel wat al te sterk geparfumeerd bad, zoodat hij gevaar liep de weinige sympathie die de voogd voor hem nog pas gekregen had, weer heelemaal te verbeuren, want de Overste kon fatten niet uit staan zenuwachtig zat bij op de punt van zijn stoel en draaide verlegen zijn hoed in zijne handen been en weêr, onder den indruk van de doorborende vorschende blikken die de Overste op hem wierp. Toen de sollicitant niet sprak, meende de Overste hem te moeten aanmoedi gen door de tegenwoordigheid van den notaris te verklaren en besloot die toelichting met eenigzins ongedul dig op kommando-toon uit te roepen ««Zie zool spreek nul"" Mijnheer Wijckhens, begon de sollitant, even hoestende en zich het zweet van bet voorhoofd wisschende, want die laatste tirade van den Overste was nu juist niet geschikt geweest om erg op zijn gemak te zetten, even min als diens ongeduldig trommelen op de tafel; de Overste scheen niet te begrijpen dat iemand zoo verlegen en zenuwachtig kon zijn, dat hij zijn liefste wensch niet flink kon uitspre ken, Mijnheer Wijckhes, herbaalde de spreker andermaal, ik uwe pupil Geesina neen ik {Wordt eertelfd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1