BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Yoor Huis en Hof. straf naar huis gezonden, terwijl de beer, die wel zijn fatsoen gehouden had, een rijtoer in een open auto door de stad maakte. Het Koninklijk bezoek aan Friesland. Over den tocht van H. M. de Koningin en den Prins Woensdag door een deel van Friesland na het bezoek aan de tentoonstelling to Sneek meldt men nog het volgende aan het »N. v. d. Dagi Van Sneek ging het eerst per stoom boot naar Follega, waar de vorstelijke stoet te ruim halfvier aankwam. Eene groote menigte wachtte Hare Majesteit en den Prins op. De schoolkinderen zongen het lied «Onze Koningin«; twee meisjes boden bouquetten aan. H. M. dankte de jeugd voor de hulde en betuigde aan den burgemeester van Lemsterland hare ingenomenheid voor de beusche ontvangst. De auto's werden nu weer bestegen. Op last van H. M. werd de achterkap neergelaten, ofschoon het weer nogal winderig was. De Commissaris der Koningin, baron van Harinxma thoe Slooten, nam in den eersten auto bij de Koningin en den Prins plaats. Hel gevolg, in den tweeden auto, bestond uit: jhr. Hooft Graafland, adjudant van H. M.; jhr. van Suchtelen van de Haere, adjudant van Prins Hendrik jhr. van Geen, particulier secretaris van H. M., en baronesse Burmania Rengers, hofdame. In de verschillende dorpen, waar door gereden werd, hielden de auto's bun vaart in. St.-Nicolaasga was geheel in feest dos. Een bloemruiker werd aange boden, terwijl een fanfare-korps het Wilhelmus speelde. Het buiten »Bosch- oorda, van jhr. O. van Eisinga, was mooi versierd. In Friesch costuum stond mevronw Van Eisenga op het gazon, om de Vorstin en den Prins te begroeten. Te Joure ook een dichte menigte en muziek, die de volksliederen speelde. Men reed naar Heerenveen, waar vooral het buiten iVoorrneeru van mr. M. Mz. van Heioma rijk versierd was. Tusschen Heerenveenen Beetster- zwaag ging het nu in vrij snel tempo. Op dit traject was minder vlaggen- tooi, maar stond hier overal de be volking langs den weg geschaard. Te Beetsterzwaag was 't weer zwart van menschen, die aldaar den koninklijken auto omstuwden. Voor het buiten Harinxma State aldaar stonden mr. B. Ph. baron Haiinxma thoe Slooten, oud-commis saris der Koningin in Friesland, de stoere grijsaard met zijne echtgenoote, en brachten Vorstin en Prins hunnen groet. Er werd zeer langzaam gereden en de groet van het bejaarde echtpaar werd zeer heusch van uit den konin klijken auto beantwoord. Te Wijnjeterp zongen de school kinderen het Wilhelmus. In flink tempo ging bet nu over Donkerbroek door het oosten van Schoterland naar Oranjewoud. De Lindenlaan voor hot buiten van Graat van Limburg Stirum was mooi versierd met natio nale en Mecklenburgsche vlaggen. De tocht ging verder langs de Dracht te Heerenveen, waar bijna uit ieder huis de driekleur was gestoken, naar het stationhier was een mooie pUntenversiering aangebracht. Ee 6.20 vertok de koninklijke trein van het station Heeienveen, nadat H. M. den Commissaris haar tevreden heid te kennen gegeven bad voor de uitstekende regeling. Het Stationsplein was zwart van menschen, die luide H. M. en den Prins, die aan het raam stonden, toejuichten. Met handgewuif dankte H. M. voor die hulde. De Koningin en Prinses Juliana kwamen gister (Vrijdag)middag te 5 uur van Het Loo met den D trein, waarin zich H. M.'s salonrijtuig be vond, te Baarn aan. De Koningin- Moeder haalde hare gasten af en reed met deze per rijtuig naar Soestdijk. De burgemeester van Baarn was ter begroeting der vorstelijke personen op het perron van het station aanwezig. Op bet Stationsplein werden de Ko ninginnen en Prinses Juliana door een belangstellend publiek hartelijk toe gejuicht. Naverkiezing Tweede Kauier. Herstemming Rotterdam I. (Vacature-Spiekman) Aantal kiezers 12240. Uitgebracht 8911 geldige steramen. Hiervan ver kregen de heereoB. J. Gerretson (C. H.) 4670 stemmenA. B. de Zeeuw (S. D. A. P.) 4241. Zoodat gekozen is de beer: B. J. Gerretson. Wat de beide Balkanoorlogen gekost hebben. De correspondent van de Corriere della Sera, die alle slagvelden op den Balkan bezocht heeft, schat het verlies aan menschen eo geld in de beide opeenvolgende Balkanoorlogen als volgt: In den eersten veldtocht: Bulgarije350.000 man gemobiliseerd, 80.000 dooden, 372 millioen kosten. Servië 250.000 man gemobiliseerd, 30.000 dooden, 372 millioen kosten. Griekenland 150.000 man gemobili seerd, 10.000 dooden, 168 mihoen koston. Montenegro 30.000 man gemobili seerd, 8000 dooden, 9V» millioen kos ten. Turkije 450.000 man gemobiliseerd, 100 000 dooden, 960 millioen kosten. In den tweeden veldtocht: Bulgarije 60 000 dooden, 432 mil lioen kosten. Servië 40.000 dooden, 240 millioen kosten. Wanneer men bij deze verliezen de slachtoffers der cholera lelt en andere epidemieën, dan mag het verlies aan menschenlevens op 400 000 geschat worden, bet financieele verlies op ruim 3 milliard. Volgens de Times zal, na den vrede, Roemenië 7.600 000 inwoners tellen Bulgarije 5 000 000, Griekenland 4.500 000, Servië 4 000.000. Albanië 2.000.000. Montenegro 500 000. De Titanic-ranip. Kapitein Remnant, van het Engel- sche stoomschip »Luciline<t, dat Zater dag te New-York aankwam, verklaart in de nabjjheid van New-Foundland, juist op de plaats, waar verleden jaar de «Titanicu is vergaan, een wrak te hebben gezien, dat eenige meters boven het water uitstak. Het hydro- graphisch bureau der Unie heeft on middellijk een onderzoek ingesteld, eri houdt het voor niet onmogelijk, dat de »Titanic« niet op een ijsberg, doch op een onderzeesche klip is gestoten, welke klip de oorzaak zou geweest zijn, dat een deel der »Titanic« niet gezonken is. De burgerij heeft, zoowel door te teekenen op de lijsten als door hel rechtstreeks inzenden van gelden ge toond, er zeer op gesteld te zijn, dat ook hier ter stede de Onafbankelijk- heidsfeesten worden gevierd. Een grooter bedrag dan het geraamde tekort is toegezegd, zoodat het pro gramma niet alleen onverkort uitge voerd, doch zelfs eenigszins uitge breid kan worden. Blijkens advertentie in dit nummer roept bet sub-comité voor den optocht allen, die hierin belang stellen, op tot een vergadering. Het aantal deelneemsters en deel nemers is reeds zeer voldoende, doch het sub-comité noodigt thans, nevens anderen die hun persoonlijke mede werking willen verleenen, de vereeni- gingen uit, zich te beraden om een vertegenwoordiger de vergadering te doen bijwonen, in welke belangrijke mededeelingen zullen worden gedaan. De buurtcommissie der Utrecht- schestraat heeft tot bestuur gekregen de heeren L. J. Krook, voorzitter; W. R. Schwemmer, secretaris en J. Kool, penningmeester. De godsdienstoefening in de Remonstrantsche ketk zal morgen ochtend worden geleid dooi Ds. W. J. C. Ort uit Aardenburg. Het le regiment huzaren be haalde bij den schietwedstrijd op »Ockenburg« in den hoofdkotpswed- strijd afd. A den 2en prijs (zilveren medaille). Het 5e regiment infanterie bemachtigde eveneens den 2e prijs in afd. C (verg. zilveren medaille). Het detachement huzaren werd gecommandeerd door luit. Weytland, dat van het 5e reg. inf. door luit. Ritsma. Heden werden de bij de alhier in garnizoen liggende korpsen nieuw benoemde officieren, afkomstig van de militaire academie, beëedigd eu iri functie gesteld. Ameisfoorts Mannenkoor heeft te Renkum niet alleen den eersten prijs doch bovendien nog twee eere- prijzen behaald. Tot bestuursleden der R. K. kiesvereeniging »Recht en Orde« zijn gekozen de heeren J. W. Jorissen, B. Brom, S. Kraan, H. Kroes, G. W. Olthof, J. J. Thien en J. van Kalle veen. De heer C. Beem zal mededingen in den zwemwedstrijd over 4500 M. uit geschreven door »de jongen kampioen» den 16en Augustus in den Amstel te houden. Mej. De Haas, adj. bibliotheca resse aan de openb. leeszaal heeft tegen 1 October als zoodanig ontslag gevraagd. Te 'sGravenhage slaagde voor het examen Fransch L. O. onzestad- genoote mej. A. A. M. de Jong Bij de Donderdag ten overstaan van architect H. Kroes gehouden aanbesteding voor het bouwen van een school met patronaatszaal, enz. aan de Bor-straat werd ingeschreven als volgt: R. Donselaar, te Hilversum, f22.650; Van der Bijl, te Amersfoort, f20 500; Fijnenberg Wildeman f 19.685, Van Genderen f19.300, Kuntz f19.185, Blanken f 18.940, Hemels f18.143, Beijer f17.529, Van Nes f16 780, Vos Kalleveen f16.725. Het glas- en verfwerk werd af zonderlijk aanbesteed. B. en W hebben Vrijdagochtend aanbesteed bet bouwen van vier lokalen bij school B. aan den Leusder- weg alhier. Inschrijvers waren Firma gebrs. Fijnenberg en Wilde man f15935; A. C. Beijer f15914; H. Noorman f15166; Wolfswinkel f 15085; J. C. Blum Hilversum f14640; G. C. Blanke f14500; G. van Nes f 14100 Den laagsten inschrijver is het werk gegund. Zondagavond 8 uur wordt op het terras van nAmicilia» een concert gegeven door de stafmuziek van het 5de reg. inf., directeur de beer G. Bikkers. Het programma luidt: I. „Marche des Dollars" Allier. 2. Ouverture „La Sirene" Auber. 3. „Calanthe" Waltzer Holzman. Grande Fantaisie sur des motifs de l'Opéra „Le Trouvère" Yerdi v. Aken. 5. Ouverture „Raijmond" Thomas. 6. Sextuor de l'Opéra „Lucie de Lammermoor" Donizetti. 7. a. „Reigen" Popper Rehl. b. „Danse Annamite" Maquet. 8. „Elektrisohe Funken" Hause. Grosses Potpourri. Woensdag 13 Juli,'s avond 8 uur wordt op het terras van nAmicitia" een concert gegeven door de staf muziek van bot 5de reg. inf., directeur de heer G. Bikkers. Het programma luidt: 1. „Feurig Blut" Marsch Vollstedt. 2. Ouverture „Ia Bohémienne" Balfc. 3. „Dolores" WalzcrWaldteufel. 4. „Fantaisie Caprice" Vieuxtemps. (bewerkt door G. Bikkers). PAUZE. 5. Ouverture „Banditenstreiche" Suppé. 6.o.„Serenata"Moakowski. 6.„Toreador et Andalouse Rubinstein. 7. „Wilbelm's Krönung'' Caprice beroiqneDe Kontsky. 8. „Hommage a Offenbach" Conradi. Potpourri. Het gelukt onvoorwaardelijk; het mooiste strijkgoed verkrijgt ge ge makkelijk en zeker door het gebruik van Amerikaansehe Brillantglans- stijfsel van de Firma Frits Schulz jun. Act.-Ges., Leipzig. In alle huishoudens bekend en door haar vertreffelijke eigenschappen we reldberoemd geworden, werd zij reeds meermalen bekroond en verkreeg nu weder op de wereldtentoonstelling te St. Louis 1904, de hoogste onderschei ding, den Grand-Prix, zeker wel de beste erkenning harer nitmunte kwa liteit. Schulz' Brillant-glansstijfsel met het fabrieksmerk Globe is het eenige fabrikaat, dat zonder eenige verdere bijvoeging slechts in water opge- gelost een niters zindelijk, sneeuw wit en elastisch stijf strijkgoed geeft zonder het goed maar in 't geringste aan te tasten. Het is zeer gemakke lijk te behandelen, de gebruiksaan wijzing staat op elk pakket. Ben pak ket bevat vier kleine pakjes. De in houd van elk dezer pakjes moet in '/iLiter water worden opgelost en is voldoende voor 3 overhemden, 5 paar manchetten en 6 kragen. Men ver- krijgt gemakkelijk en zeker met ieder strijkijzer het mooiste strijkgoed met of zonder glans. Zelfs voor ongeoe fende handen is een mislukking ge heel nitgeBloten. Het is natuurlijk dat dit beproefde fabrikaat veel namaak vindt. Het is daarom in eigen belang van de huisvrouwen, bij het koopen voornamelijk op het fabrieksmerk Globe en de roode verpakking te let ten. Het is te verkrijgen in de meeste kruideniers- en drogistenwinkels. Geen stof meer op de straten Sedert eenigen tijd worden door de Stadsreiniging te Amsterdam proeven genomen, welke ton doel hebben de stofplaag aldaar tegen te gaan. Men vermengt daartoe het water der sproeiwagens met chloor calcium. De besproeiende grond blijft zeer lang vochtig, doordat chloor calcium bet water uit de lucht in zich opnoemt. Men is met de proef begonnen in een der meest stoffige stadsgedeelten, n.l. het Museumkwartier. Het onderzoek naar het parel halssnoer van 4 millioen francs is thans 'op het doode punt gekomen. De Fransche politie heeft haar onder zoek gestaakt en verklaard, dat de diefstal onmogelijk op Fransch grond gebied bedreven kan zijn. De Engelsche politie heeft harerzijds verklaard, dat de diefstal niet in Engeland gepleegd kan zijn, en beide partijen zijn het er over eens, dat het halssnoer onmo gelijk ooderweg, tusschen Parijs en Londen gestolen kan zijn. De dief kan zijn vrouw er dus nu gerust mee laten tangoën of two-steppen. Een imitatie-drama op zee. De »Nordisk Film Compagnie" te Kopenhagen is met de opname van een film begonnen dat den roman nAtlantis" van Gerhardt Hauptmann in levende beelden zal weergeven Dezer dagen heeft men in volle zee. met een stoomboot de scheepstoone- len, die in den roman voorkomen. Men had voor dit doel voor twee dagen het stoomschip »G. F. Tietgen'' van de Skandinavische-Amerika-Lini afge huurd. Het stoomschip vertrok met 500 medewerkenden. De opname van het »Atlantis-film", dat het grootste der totnogtoe bestaande films zal worden, zal ongeveer twee maanden duren. De kosten van deze opname zullen ongeveer 150.000 gulden be dragen. De opname had in het Katte gat en het Skagerak plaats. Het moei lijkst op te nemen was de reddings- scéne van bet zinkende schip. Daar bij moesten een aantal medewerken den half gekleed (de ondergang van het schip beeft in den nacht plaats) met een zwemgordel over boord sprin gen. Eên reddingsboot nam hem op. Eigenaardig is bet, dat de artist zon der armen, Unthan, die Hauptmann voor zijn boek geinspireerd heeft, de hoofdrol vervult. Een ijzeren kistje, met gouden staven en edelsteenen gevuld, ligt sinds 1820 op den bodem van de zee, tusschen La Rochelle en Rochefort. Een der Fransche edel lieden die bij het begin van de Fransche revolutie het land verlaten hebben, de graaf de St.-Paul, was in 1820 na een dertigjarig verblijf in Amerika, in het bezit van een onmetelijk fortuin, naar zijn geboorteland teruggekeerd, maar in zicht van de Fransch kust kwam een geweldige storm opzetten, die het schip lek sloeg, zoodat het in de diepte verdween en het grootste 's graven bezittingen, bovengenoemde kist o.a., mee in de den afgrond trok. De opvarenden werden gered en de afstammelingen van den graaf heb ben den laatsten tijd eenige pogingen gedaan om den gezonken schat weer in hun bezit le krijgen, o.a. in 1898, maar alles was vergeefscb. Mademoit selle Guillard de Saint Paul beef- thans evenwel een nieuwe poging ge daan. Zij heeft de diensten gehuurd van een beroemd werker met de wichelroede. Deze man vaart nu met zijn bazelaarstakje in een bootje tus schen La Rocnelle en Rochefort been en weer en wacht maar tot het takje trillen gaat. Dan zal 't anker worden uitgeworpen en zal men hulp halen voor het lichterswerk, de kist bevat een waarde van meer dan twee millioen gulden. Pootje-baden. Hierover leest men o.m. in tMole- schotta Dat de werking van een der gelijk zeevoetbad een gunstige zou kun nen zijn, moet ontkend worden. Het kan slechts beschouwd worden als een gewoon zeebad, waarbij slechts een deel van het lichaam in het water komt en het overige deel, door loopon, of door andere lichaamsbewegingen, in het zweet geraakt. Weet niet haast ieder, dat een frisch hoofd en warme voeten gezond is en het omgekeerde niet! Ook het met bloote voeten in bet zand loopen wordt door vele kinderen slecht verdragen. Het ware te wenschen, dat ieder, die het strand betreedt een gedrukte waar schuwing ontving: Pootjebaden is ongezond Zonnebaden. Van medische zijde schrijft men over zonnebaden Een langdurig lucht- of zonnebad, waardoor het lichaam geforceerd wordt, werkt zeer nadeelig. Niet alleen onder vindt de huid het nadeel, ook hoofd pijn en duizeligheid kan er door worden veroorzaakt. Ons lichaam is eeuwen lang kunstmatig beschermd voor lucht en zon. Nu kunnen we niet eensklaps tot den natuurstaat terug keeren. Zeker, van zon- en luchtbaden kan groote geneeskracht uitgaan, mits men niet overdrijve. Een zon- of luchlbad dure nooit langer dan een half uur, tenminste in den beginne. Ouk doet men goed zich in dun laken te wik kelen. Het is echter zeer slecht door een zonnebad tot transpireeren te komen. Verder verkieze men het och tenduur voor dat in den namiddag. Bloemen frisch houden. Twee Fransche onderzoekers, Four- ton en Ducomet, hebben proeven genomen met allerlei oplossingen, teneinde aan het vocht, waarin de bloemsteel geplaatst is, een osmoti- schen druk te geven, zooveel moge lijk overeenkomende met dien in het bioemsap. Inderdaad kregen zij daar mee voortreffelijke resultaten. Suiker oplossingen van verschillende sterkte voor verschillende bloemsoorten, bleken nog de beste resultaten te geven, behalve bij lelies, seringen en lathy rus. Zoo bleven anjelieren het langst goed in een 15 pCts. suikeroplossing, rozen in een slechts half zoo sterke suikeroplossing. Chrysanthemums en andere oplossing noodig. Ofschoon seringen geen nut hebben van een suikeroplossing alleen, helpt een 12'/i pCts. suikeroplossing, waaraan wat mangaatsulfaat is toegevoed, weer wel; bovendien wordt de kleur der seringen er fraaier door. In een der Amerikaansehe land bouwproefstations zal de kwestie van het goed houden van afgesneden bloe men door middel van de meest ge schikte oplossingen, in studie worden genomen. Men hoopt belangrijke re sultaten van dat onderzoek. Lichaanisverwarming, een nieu we geneeswijze. Hoewel verwarming van het lichaam voor geneesdoeleinden, b. v. in den vorm van baden, omslagen, of bestra ling reeds lang als een gunstig werkend geneesmiddel bekend is, is men er toch in geslaagd, ook in dit opzicht weer iets nieuws te bedenken. Dat nieu we is volgens de »Klinisch-therapeuti- sche Wochenschrift» de diathermie, verwarming van het lichaam langs electrischen weg. De diathermie zelve kent al weer twee onderafdeelingen groote en geringe verwarming. Geringe verwarming wordt toegepast bij jicht, rheumathiek en ruggemergstering en de behandelde patiënt heeft het aan gename gevoel, als stroomt er tijdens de behandeling warm water hem door de aderen. Grooter verwarming past men toe bij de behandeling van ge zwellen, enz. Vooral bij lupus moet de diathermie zeer gunstig werken; in 5 a 10 minuten reeds worden even fraaie resultaten verkregen als bij 300 a 400 bestralingen met de hulp van de methode van Finsen. Groene luis op rozen, enz. Sommige vijanden, die het loven onzer planten bedreigen, leven op de wortels der gewassen, andere op de bladeren. Zoo treft men bij rozen enz. de groene luis aan op de blade ren. Deze vijanden bezorgen den lief hebbers van deze schoone bloemen veel verdriet en het is daarom van belang, deze ongenoode gasten zooveel mogelijk te bestrijden. Een beproefd middel hiervoor is het begieten van de planten met een aftreksel van zware tabak. Men giet daarvoor kokend water op bijv. een pond zware, goed- koope tabak, en als het aftreksel koud geworden is, gaat men het ver dunnen met water, totdat bet eruitziet als tamelijk slappe koffie. Tegen den avond, als de zon bijna onder is gaat men de planten daarmede begieten. Melk Bevat alles in licht verteerbaren vorm wat liet lichaam noodig beeft. Men lette er op alleen melk van ge zonde dieren te gebruiken en ze vóór het gebruik flink te laten dooorkoken. Licht verzuurde melk is niet bedorven. Melk kan, wanneer dit om financiëele redenen noodig is, vervangen worden

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2