RAADSSTUKKEN. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. In overeenstemming met de be doeling van den wetgever wijden de gemeentebesturen thans meer dan vroeger hunne aandacht aan de wijze waarop, en de plaats waar wordt gebouwd. Met het oog op den welstand van sommige deelen der gemeente wordt ook getracht te verhinderen dat door de stichting van werkplaatsen of inrichtingen, de omgeving wordt ontsierd of benadeeld en het karak ter als woonterrein wordt weggeno men. Zoowel door de vestiging van sei- vituten op de Bergterreinen als door de verordening, regelende hel bebou wen van gronden in de gemeente Amersfoort, vastgesteld den 30 April 1912, no 169. heeft de Raad getracht in die richting werkzaam te zijn. Het wil B. en W. evenwel voor komen, dat nog een stap in die rich ting moet worden gedaan, ter wille van het behoud van het karakter, dat enkele terreinen thans nog be zitten. Met dat doel stellen zij den Raad voor de navolgende verordening vast te stellen Verordening regelende het bebouwen van bepaald aangewezen gronden in de gemeente Amersfoort. Art. 1. De hieronder nader om schreven terreinen en op de bij dit besluit behoorende teekening aange duid door eene groene kleur, zijn be stemd voor bebouwing met woon huizen. Die terreinen zijn a. dat begrensd door Berkenweg Regentesselaan Jacob van Gampen- laan Utrechtschenweg; b. dat begrensd door Lange Berg straat ArnhemschenwegBeuken laantje Utrechtschen weg; c. dat begrensd door Utrechtscben weg Soesterweg Korte Berg straat Wilbelminastraat Ver lengde Wilbelminastraat Spoor baan Nijmegen'Resteren d. dat begrensd door Utrechtschen weg Soesterweg het voetpad, loopende vanaf de Brouwerstraat naar de van Persijnstraat van Persijn- straat en Wijersstraat. Art. 2. De terreinen, in artikel 1 genoemd, mogen slechts bebouwd worden met woonhuizen, die geen lagere werkelijke jaarlijksche huur waarde dan driehonderd gulden hebben. Aan deze buizen mag geen andere bestemming gegeven worden dan die van woonhuis. Ait. 3 Van de voorschriften, ver vat in de de artikelen 1 en 2, kan door Burgemeester en Wethouders dispensatie worden gegeven. Art. 4. Overtreding van de bepa lingen dezer verordening word t gestraft: a. wat betreft de overtreding tan eene bepaling, vastgesteld krachtens de woningwet, met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geld boete van ten hoogste driehonderd gulden b. wat betreft de overtreding van eene bepaling, vastgesteld krachtens de gemeentewet, met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Art 5. De bestuurders van een rechtspersoon zijn, ten aanzien van de naleving van de bepalingen van deze verordening voor die rechtsper soon, aansprakelijk 'legen den bestuurder, van wien blijkt, dat de overtreding buiten zijn toedoen is gepleegd wordt geene straf bedreigd. De doodgravers der Algemeene Begraafplaats L. van Ykelenburg en L. Koenen, hebben zich bij adres dd. 1 Augustus j.l. tot den Raad gewend met het verzoek hunne bezoldiging ad. f. 100,'s jaars te bepalen op f. 150,-. Eene vergelijking met de belooning, die de doodgravers aan eene bijzon dere begraafplaats alhier genieten, deed B. en W. zien, dat de tegen woordige bezoldiging inderdaad te laag moet worden geacht. De meest billijke belooning lijkt B. en W. evenwel de betaling van eene bepaalde som voor het begraven van ieder lijk, zooals ook aan de bij zondere begraafplaats geschied. In 1912 werden op de algemeene begraafplaats begraven 119 lijken van volwassen personen en 76 kinderlijken en in bet eerste halfjaar van 1913: 57 lijken van volwassen personen en 23 kinderlijken. B en W. meenen dat eene billijke regeling zal worden getroffen door de belooning aldus te bepalen: a. f. 1,voor ieder der doodgravers voor het begraven van een persoon van twaalf jaar of ouder b. f. 0.45 voor ieder der doodgra vers voor het begraven van bet lijk van een persoon beneden den ouder dom van twaalf jaar. Agenda voor de openbare ver gadering- van den Raad der gemeente Amersfoort op 22 Augustus 1913 des avonds ten 8 ure. 1. Benoeming van een hoofd van school F. 2. Benoeming van een leeraar in de Iloogduitsche taal en letterkunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. 3. Benoeming van onderwijzeressen in de nuttige handwerken aan de scholen C en G. 4 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van het verlof, verleend aan Mej. G. H. Worffel, onderwijzeres 'in de nuttige hand werken aan school F. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan school B. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan school C. 7. Voorstel van B. en W. om een crediet toe staan voor aankoop van banken ten behoeve van de handels school. 8. Voorstel van B. en W. tot het rooien van boomen aan den Utrecht- scben straatweg. 9. Voorstel van B. en W. tot af wijzing van het verzoek van de af- deeling Amersfoort van de Nederl. Vereeniging tot Afschaffing van Al coholhoudende Dranken om aan haar een gemeentelokaal ten gebruike te willen afstaan. 10. Voorstel van B. en W. tot het aanvragen en aanvaarden uit 's Rijks kas van voorschotten en bijdragen overeenkomstig 8 der Woningwet. 11. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van eene verordening regelen de het bebouwen van bepaald aange wezen gronden in de gemeente Amersfoort. 12. Voorstel van B. en W. betref- fendede subsidieaan de Amersfoortsche Tramwegmaatschappij te verleenen. 13. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de verordening tot heffing van legesgelden. 14 Voorstel van B. en W. inzake de bezoldiging van de doodgravers der Algemeene begraafplaats. 15. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van rooilijnen voor den Heiligenbergerweg. 16 Voorstel van B. en W. tot af wijzing van het verzoek van eene commissie van. bewoners der Utrecht- scbe straat om een subsidie in de kosten van oprichting van eeneeere- poort bij gelegenheid van de Onaf hankelijkheidsfeesten. 17. Voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting dienst 1913. De Voordracht ter benoeming van een hoofd der openbare lagere school F, bestaat uit de heeien: 1. H. J. Veldhoen, hoofd der school te Sloten (N.H.) 2. L. W. Huibregtsen, hoofd der school te Vreeswijk. 3 J. A. Huisman, hoofd eener school te Hoofd dorp gemeente Haarlemmermeer. De voordracht voor de benoe ming van onderwijzeressen in de nuttige band wei ken aan de scholen C en G bestaat voor school C uit de dames: 1. Mej. C. E. Mensing. 2. Mej. G. A. Jonker. 3. Mej. C. Onnes. Voor school G uit de dames: 1. Mej. C. Onnes. 2. Mej. G. A. Jonker. 3. Mej. J. Brederode. Voor de benoeming van een leeraar in de Iloogduitsche taal en letterkunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool wordt aan bevolen de heer D. Polak, thans tijdelijk leeraar aan die inrichtingen. Het gedeelte Langestraat tus- schen Varkensmarkt en Oude Visch- markt zal van eene nieuwe rioleering worden voorzien. Waarlijk geen luxe. Het nieuwgebouwde kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente aan de Blankenheymstraat zal hoogstwaar schijnlijk op Zondag 14 September worden ingewijd. De nieuwe formatie bij de infanterie zal nog vóór de groote manoeuvres tot stand komen, waar door elke biigade zal kunneu uit rukken met 6 bataillons. Gisteren zijn bij de 5e infanterie brigade de miliciens der lichting 1906 voor herhalingsoefeningen onder de wapens gekomen. Naar wij vernemen is de ge meente-secretaris Mr. J. D. Werkman voornemens als zoodanig eervol ont slag aan te vragen. De heer P. de Jong is benoemd tot leeraar in de gymnastiek aan de normaallessen te Harderwijk. De heer J. B. Nakken behaalde de Lagere Tuinbouwacte. Aan bet politiebureau is als gevonden op den openbaren weg ge deponeerd een zoogenaamd Goud- Willempje. H. V. C. sloeg jl. Zondag op het voetbalveld aan den Leusderweg Amstel uit Amsterdam met 61. H. V. C. zal a.s. Zogdag op haar terrein athletische wedstrijden houden. Donderdagavond 8 uur wordt op het terras van sAmicitia® een concert gegeven door de stafmuziek van hel 5de reg. inf., directeur de heer G. Bikkers. Het programma luidt 1. „Feurig Blut" Marsch Vollstedt. 2. Ouverture „La Bohémienne" Balie. 3. „Dolores" WolzerWaldteufel. ■t „Fantaiaie Caprice" Vieuitemps. (bewerkt door G. Bikkert.) PAUZE. 5. Ouverture „Banditenstreicho" Snppé. 6.u.„Serenata "Moskowati. 6.„Toreador et Andalouso"Rubinstein. 7. „Wilhelm's Krönung" Caprice hcroiqueDe Kontskv. 8. „Hommage :i Offenbach" Conradi. Potpourri. Voor dames, die naar Amsterdam gaanl J.l. Maandag trad in de hoofdstad de nieuwe politie-verordening in wer king, waarbij o.a bepaald wordt: »Het is verboden, in het openbaar van hoedenpennen gebruik temaken, waarvan de uitstekende punten niet zijn voorzien van doelmatige bescher mers." Overtreding van het verbod wordt gestraft met geldboete van ten hoog ste f 15. Ter j.l. Maandag gehouden kaas markt, werden aangevoerd 16 wagens, bevattende 8200 K.G. kaas, die vlug van de hand ging tegen f27 A f31.50 per 50 K.G. Veehten om een vrger. Twee dienstmeisjes bij Barneveld kregen ruzie over een vrijer, welke twist in een vechtpartij ontaardde. In het vuur van den strijd vielen beiden in een diepen sloot, waarin zij kopje onder gingen. Gelukkig kwam er spoedig hulp opdagen, zoodat de furies nog van een anders wissen dood konden worden gered. De liefde. Woensdagavond. Omtrek Roode Brug, Utrecht. Een jongen en een meisje. Verliefd en dóór die liefde in onmin. Nu geschiedt het gewoonlijk, dat in zulke gevallen de jongedame in het water springt dan luidkeels om hulp roept, en op slag gered wordt. Niet alzoo Woensdagavond aan de Roode Brug. Daar ging niet het bedroefde meisje de Vecht in, maar de wanhopige jongeman. Toen hij erin lag, zette hij een keel op van wat ben je me. Toch maar liever er uit, dan erin. De drenkeling werd opgeheschen en om geheel bij te komen, riaar de klinieken vervoerd. Ons is niet bekend, of alles tusscben die twee weer »in orde" is gekomen. In den regel is, dat na een te water springerij wel usance. U. D. Een wedstrijd in het weldoen. Het schijnt, dat Carnegie en Rocke feller, de grootste millionnairs ter we reld, een wedstrijd met elkaar heb ben aangegaan, wie bet meeste geld voor liefdadige doeleinden zal geven. Rockefeller heeft tot op heden reeds 240 000.000 gulden uitgegeven en Car negie heeft het reeds tot 550 000.000 gulden gebracht. Van het geld zijn verschillende wetenschappelijke instel lingen, scholen, colleges, instituten gesticht, en honderden boekerijen in Engeiand, Schotland, de Vereenigde Staten, Nieuw-Zeeland, Tasmanië en Indië in bet leven geroepen. 1200 Bruiloftsgasten. Te Winterswijk is weer een van die groote Achterhoekscbe boeren bruiloften gehouden, waarby niet min der dan bijna 1200 gasten tegenwoor dig waren. Dit 1813: „Vive l'empereurl" Ergens zou de keizer voorbijkomen. Een troepje Groninger soldaten waren onder de troepen, die Napoleon moesten begroeten. Hun luitenant, ook een Groninger, ging hen nu duidelijk maken, wat zij moesten roepen Ie waiten ja wêl wat ein old wief is? Joa, luitnant, dat waiten wie wêl. Nou, dan motten ie allène daor- van »wieft zeggtn. Kennen ie dat ontholden O, jewèl, dat kennen wie best onthólden Ie waiten ook wel, wat n' troan- laampe is, nait Nou, dat »troan» loaten ie weg en roupen »laampe«. Kennen ie dat ontholden I O, bést, luitnant dat zal wel goan. Ie waiten ook wèl wat en »pie- pereur* is, nait? Nou, óf wie. Doarvan loaten ie vpiepe® weg en roupen allene »reur«. Kennen ie dat onthólden O, bést, luitnant. Dus wief, laampe, reur. Joa, joa, luitnant Een balf uur later passeerde de keizer en wat riepen onze brave Gro ninger soldaten Old wief! troanlaampepiepe- reur I II.bl. Een merkwaardige tocht. Eenige maanden geleden kon men eene oproep lezen, waarin gevraagd werden deelnemers voor eene tocht door Lapland tot aan de Noordkaap, uitgaande van de broeders Willem Herbst, kuustenaar en Fredrik Herbst, geoloog. Als voorwaarde was gesteld de kennis van Esperanto, natuurlijk niet voor de con versatie n.et Laplanders, maar voor eene gemakkelijke en vrije omgang tusschen de leden der expe ditie onder elkaar. De oproep is niet vergeefs geweest. Van alle kanten kwamen liefhebbers opdagen, zoodat den 19en Juni een deel der tocbtge- nooten de reis heeft aanvaard onder leiding van F. Herbst; dit deel bestaat uit 9 personen van 6 velschillende natiesRusland, Duitschland,Engeland, Frankiijk, Italië en Denemarken. Het tweede deel onder leiding van W. Herbst, waarvoor de deelnemers reeds in Stockholm samenkwamen, zou spoe dig het eerste volgen, zooals het Juni- nummer van het Zweedsche blad »Es- pero® bericht. M. Eeu meerval Het Aquarium in Ai lis te Amster dam, is in 't bezit gekomen van een fraaien meerval, die gevangen werd bij Aalsmeer. Het dier is meer dan een meter lang en weegt ruim 20 kilo. De meerval is de grootste roofviscb der Europeesche zoete waterenzijn eigenlijk gebied zijn de stroomen van Midden- en Oost-Europa; indezege- westen komt hij slechts zelden voor. Men herinnert zich een bericht, dat onlangs door de pers ging als zou dr. J. Th. De Visser die door zijn niet-herkiezing tot lid der Tweede Kamer weder in de termen gevallen is voor een beroep begeerd wor den bij de Herv. Gemeente te Amster dam in een der bestaande vacatures. De kiesvereeniging »Het Evangelie® (het college waar de naam van dr. De Visser was opgegeven als candi- daat-predikant) heeft thans vergaderd en over dit voorstel gesproken. Er bleken te ernstige grieven tegen dr. De Visser te bestaan om hem de gelegenheid te bieden wederom in zijn vroegere functie te worden her steld. Zoo werd door een der leden opgemerkt, dat dr. De Visser indertijd gezegd bad: »Het predikambt is mij bet liefst* en kort daarop toch de Kerk vei liet en Kamerlid werd. En ander lid meende dat de Am- sterdamsche Gemeente geen toevlucht voor daklooze dominés* mocht zijn. Met 13 stemmen tegen, 5 stemmen voor en 2 stemmen blanco, werd de naam van dr. De Visser van de can- didatenlijst afgevoerd en als drietal geformeerd: dr. J. F. Beerens te Does burg ds. J. H. Wolters, te Heemstede, en ds. F. Breen, te Numansdorp. Daar deze ethische kiesvereeniging »Het Evangelie* bet eenige college was dat dr. De Visser de kans geven kon wederom predikant te Amsterdam te worden, aangezien de andere ortho doxe kiesvereeniging ultra-Gerefor meerd en de derde modern is, blijkt thans de pas afgesneden. Nieuwe Cl. Een operatie in volle zee. De passagiers van bet stoomschip »Bremen", dat einde Juli van Amerika naar Europa vertrok en dat tachtig Amerikaansche doctoren aan boord had, die voor het internationale medi sche congres naar Londen reisden, waren den derden dag na hun ver trek uit Amerika, getuige van een ongewoon schouwspel, dat een tijd lang het geheele schip in opschudding bracht. Den derden dag werd name lijk aan boord een gecostumeerd bal gegeven en men was midden in de feestvreugde, toen plotseling dr. Richard Kovacs, een assistent in het ziekenhuis te Newport, de danszaal binnenstormde en met heftige geba ren den muzikanten beval op te hou den. Ophoudenriep de dokter, dr. Fitzgibbon is plotseling ernstig ziek geworden en moet dadelijk geopereerd worden. De muziek hield dadelijk op, ter wijl de verschrikte danseis den dok ter naar de eetzaal volgden, waar dr. Fitzgibbon doodsbleek en zwaar steu nende lag. Vijftien doctoren omring den den zieke. In witte operatiejasseo, van maskers en gummibandschoenen voorzien, verschenen dr. Seaman uit Philadelphia en dr. Albee uit Vermont en begonnen bun instrumenten te desinfecteeren, De passagiers stonden met bedrukte gezichten het schouw spel gade te slaan. Met zekere hand zag men dokter Seaman een snede gevende toeschouwers hielden hun adem in en de dames stonden met ge vouwen handen. De dokter zette zijn wetk voort en met grenzelooze ver bazing zag men hoe dokter Seaman achtereenvolgens een groote ham, appelen, druiven, een beel brood, dennenappels enz. uit de maag van den patiënt te voorschijn haalde. De verbazing steeg echter ten top, toen men den geopereerde met een krach tige stem om een potje bier hoorde vragen. Toen eerst bemerkte men, dat de Amerikaanscbe doctoren den op sensatie belusten omstanders een poets gebakken hadden. Alweer een overwinning. Langzaam maar zeker dringt de overtuiging door, dat voor internationale bewegingen het gebruik van eene internationale taal viijwel noodzakelijk is. Kort geleden is gebleken, dat ook de theosofen tot die erkentenis zijn gekomen. Van 1521 Juni j.l. had in Stockholm bet internationale the- osofencongres plaats en is een voorstel ingediend om Esperanto aan te nemen als internationaal middel ter gedachten- wisseling onder de theosofen. Nadat het voorstel eerst door het werkcomilee was besproken en het denkbeeld aldaar een gunstig onthaal had gevonden, is het daarop door het congres met alge meene stemmen aangenomen. Op het volgend, te Parijs te houden internationaal congres, zal nu Esperan lo als olïicieele congresstaai worden gebruikt. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 11 Augustus tot en met 16 Augustus 1913. GEVESTIGD. J. Dijkhuis, van Gronau (Duitschl naar Woestijgerweg 67. P. Dijkhuis, van Gronau (Duitschl.) naar Woestijgerweg 07. C. Dijkhuis, van Gronau (Duitschl.) naar Woestijgerweg 67. M. C. Parlovliet, van Katwijk naar Arnh.weg 11. A. J. de Gans, van Laren (N.H.) Daar Bergstraat 34. M. M. v. d. Heyden, van Alphen (Z.H.) riaar Kampstraat 43. W. Veldhuizen, van Weesp naar Woestijgerweg 6. W. Veldhuysen, van Wageningen naar Langestraat 7. A. den Ouden, van Nymegen naar Hoogeweg 14. L. A. de Jong, van Naarden naar Pr. Marielaan 24. J. de Vries, van Meppel naar Krom- mestraat 10. H. van Mourik, van 's Hage naar Kamperbinnenp. 2. Wed. J. (leyne, van Amsterdam naar Utr.weg (Keet).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2