NIEUWE lÈf Nieuws- en Advertentieblad NÉf voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 68. Woensdag 27 Augustus 1913. 42e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BUITENLAND. BINNENLAND. Boontje tornt om zjjn loontje Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden niterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 60. ADVER1ENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere reg9l meer 7'/. Cent. Ad vertentiSn viermaal geplaatst worden sleohts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Prinses Louise wegens oplichting aangeklaagd. Prinses Louise van België met haar vriend, den gewezen Oostenrijkschen luitenant Mattasjitsj is aangeklaagd wegens oplichting. De voornaamste aanklager, de jeug dige Berlynsche advocaat Walter Inhoffen, heeft de volgende bijzonder heden daaromtrent medegedeeld. Inhoffen leerde de prinses kennen toen hij in 1909 baar zijn paard en rijtuig verkocht. Hij werd betaald met een wissel. Eenige dagen daarna verkocht de prinses het paard en rijtuig voor onge veer den balven prijs Gedurende geruimen tijd was bet verkeer tusschen de prinses en Mat tasjitsj eenerzijds en Inhoffen die juist van zijn vader meer dan een millioen mark had gtëtfd zeer vriendschappelijk, Men bezocht ge zamenlijk theaters, wedrennen, enz. Herhaaldelijk bewoog de prinses onder allerlei voorwendsels Inhoffen om haar geld te leenen. Daartoe gaf de prinses vooral hoog op van haar vriendschap pelijke betrekkingen met allerlei vor stelijke personen, o.a met den Duit- scben keizer, van wien zij Inhoffen een brief toonde. Het laatst wist zij geld van hem los te krijgen, onder voorwendsel, dat zij haar dure pels mantels in bewaring had gegeven, die zij niet terugkrijgen kon. Deze en alle andere redenen, die zij opgaf voor baar behoefte aan geld, bleken later echter verzonnen te zijn. Inhoflen verklaart, dat hij ten slotte zijn gebeele erfenis aan de priuses bad geleend. Steeds hoopte bij, dat de millioenenerfenis, die de prinses vol gens baar zeggen zou moeten ont vangen, arriveeren zou. Hiervan ge beurde echter niets. Inhoffen verlangt in het geheel van de prinses 943.000 mark en 6 procent rente. De prinses heeft zooveel schulden, dat zelfs beslag is gelegd op de erfenis van haar vader, groot 5 Imillioen. Zij hoopt echter eenmaal noglOmilhoen mark te ontvangen, als de 75-jarige ex-keizerin van Mexico sterft. Naar een telegram meldt, heeft 't Openbaar Ministerie te Weenen de aanklacht tegen de prinses intusschen niet ontvankelijk verklaard. Inhoflen kan nu probeeren in Berlijn recht te krijgen, maar daar zal het hem wel evenmin lukken. Geheimzinnige moord te New-Yorlt. Te New-York is een zeer rijke eigenaar van warenhuizen uit Toronto William Martin op geheimzinnige wijzo vermoord in zijn hotel gevonden. Hij was te New-York voor zaken gekomen, bracht kort na zijn aankomst een bezoek aan een bejaarde dame, mevr. Barett en bezocht met haar verschil lende warenhuizen, 's Middags om vijf uur verliet hij haar en begaf zich naar zijn hotel, met de belofte, dat bij later bij haar terug zou komen. Een uur daarna kwam hij in opgewonden toe stand vertellen, dat bij des avonds met een heer en twee dames naar den schouwburg zou gaan en verzocht de dame mede van de partij te zijn. Hij zou haar dan met de anderen komen afhalen. Hg kwam echter niet meer terug en toen hij daags daarop nog niets van zich had laten hooren, waarschuwde de dame de politie. Haar zorg voor Martin was te grooter, waar hij een zeer kostbaren ring. oen dure dasspeld, benevens een groote som gelds bij zich had. Weldra bleek, dat de vrees van mevrouw Barettgegrond was. In de kamer van een vreemde- hngenpension vond men het lijk van Martin met op den rug gebonden han den en verpletterden schedel op bed liggen. Het geld en de kostbaarheden waren verdwenen. Volgens mededee- lingen van den houder van bet pension was de kamer eenige dagen te voren door twee ongeveer twee-en-twintig en achttien jaar oud zijnde heereu en een dame, die de vrouw van eender heeren zou zijn, gebuurd. Zij betaalden een week huur vooruit en zeiden, dat zij tooneolspelers waren en de kamer alleen noodig hadden voor eventueele bezoeken van theateragenten Het gerechtelijk onderzoek maakte uit, dat Martin kort na het verlaten van me vrouw Barett vermoord was geworden. In het pension heeft men wel ver dachte geluiden vernomen, maar noch Martin, noch de vermoedelijke moor denaars zien gaan of thuiskomen. De politie vraagt zich tevergeefs af, hoe Maitin in gezelschap van deze per sonen gekomen is. In ieder geval is zijn verhaal onwaar geweest, daar de oudste der twee heeren onmogelijk een vriend uit de jeugd van bet 35 jaar oud zijude slachtoffer geweest kan zijn en er sprake was van een heer en twee dames, terwijl, zooals gezegd, de huurders der kamer twee heeren en een dame waren. Een te Müncben verschijnend blad weet mede te deelen, dat prinses Augusta Victoria van Hohenzollern, die Zaterdag gaat trouwen met ex- koning Manuel van Portugal, als titel zal aannemen Augusta Victoria, ko ningin van Portugal, prinses van Hohenzollern. Voorts, dat de geschen ken van den Duitscben keizer en van de koningen van Engeland en Spanje als opschrift zullen hebben «Manuel, koning van Portugal». Een ander blad vertelt dat een deputatie van Por- tugeesche royalisten de prinses als koningiD zal komen huldigen, maar na de bruiloft, omdat bet anders zoo moeilijk zou gaan in tegenwoor digheid van andere vorstelijke per sonen. Naar verluidt zal het huwelijk wor den ingezegend door den patriarch van Lissabon, kardinaal Giuseppe Sebastiano Neto, die reeds naar Sig maringen onderweg is. Z. K. H. Prins Hendrik heeft Zondag het sanatorium van prof. Friedliinder te Hobemark verlaten. Hiermede is de korte nakuur van Z. K. H. den Prins geëindigd. De zenuwhoofdpijnen waaraan Z. K. H. de Prins leed, zijn thans geheel verdwenen. Prins Hendrik verheugt zich verder in een uitstekende gezond heid en gevoelt zich bijzonder opge wekt. H. M. de Koningin-Moeder zal Donderdag per Staatsspoor te 11 u. 11 m. in Den Haag aankomen uit Soestdijk. Het nieuwe Ministerie. Volgens loopend gerucht, zal bel nieuwe ministerie als volgt zijn samen gesteld Binnenlandsche Zakenmr. P. W. A. Cort van der Linden, kabinets formateur. Buitenlandsche Zaken: jhr. dr. J. Loudon, buitengewoon gezant en ge- gevolmachtigd minister bjj de regee ring der Vereenigde Staten. Financiën A E. J. Bertling, direc teur der registratie en domeinen te Leeuwarden. Justitie: rar. B. Ort, advocaat-gene raal bij den Hoogen Baad Marine kapitein-ter-zee J. J. Ram- bonnet, commandant van de «Evert- sen« te Nieuwediep. Oorlog: N. Bosboom, gep. kolonel der artillerie, lid van de iLegeicom missie». Landbouw, Nijverheid en Handel prof. mr. M. W. F. Treub. Waterstaat: dr. C. Lely, oud-mi nister van Waterstaat. Koloniënmr. Th. Pleyte, oud-ad vocaat te Semarang, voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart. Natonole Bond voor Volkskunst. In de dezer dagen te Leeuwarden gehouden vergadering van den Natio- nalen Bond voor Volkskunst werd be sloten in October van hel volgend jaar te Amsterdam eene kleine, doch precieuse, internationale tentoonstel ling van Volkskunst te organiseeren, voorafgaande aan de, in het jaar 1915, vermoedelijk te 's Gravenbage te houden Tentoonstelling van kinder speelgoed. Door den bond zal worden aangelegd eene model-verzameling van voorwerpen, platen en ontwerpen om te worden" tentoongesteld, of, indien aangevraagd, om als voorbeelden te kunnen dienen. In het najaar en gedurende de wintermaanden kunnen plaatselijke comlté's voor Volkskunst, vereenigingen voor Huisvlijt, enz. op nader met den Heer G. J. Blees Kz. te Zaandam, secretaris van den Nationalen Bond voor Volkskunst, overeen te komen voorwaarden, be schikken over den aan deri Bond verbonden wandelleeraar in bot maken van Kinderspeelgoed, tot het geven van wandelcursussen, meer in het bijzonder het snijden van schaapjes, kameelen, olifanten eu andere dier soorten uit bout. Door de vereeniging «Huisvlijt» te Zaandam is uitgeschreven een prijskamp in beeldsnijwerk in bout, liguren of ornamenten. Voor dezen prijskamp, die in twee afdeelingeo zal worden gehouden, ééne voor be roeps-beeldhouwers en ééne voor amateurs, vaklieden, waaronderschrijn- werkers enz worden belangrijke geld prijzen uitgeloofd. De beeldsnijwerken moeten in de tweede helft van Mei 1914 worden ingeleverd, terwijl na dere voorwaarden door het Bestuur der voornoemde vereeniging gaarne aan de deelnemers zullen worden bekend gemaakt. "Stille diensten". Dr. A. W. Bronsveld schrijft in het Utr. Predikb. Blad: «Meer dan eens is er op gewezen, dat wij, Protestanten, zoo weinig ge bruik maken van onze bedehuizen. Oe meeste kerken zijn zes dagen van de DOOR A. S. H. BOOMS. 43) SLOT.) Willem Mamters was, zooals mij al spoedig na 't huwelijk bleek, 'n verwaande, hartelooze egoïst; zijne ouders hadden in zijn huwelijk alleen het middel gezien om hem het leven ge makkelijk te maken en zichzelf te ontlasten. Non was dus niets meer dan een geneesmiddel, dat hun zoon des te gemakkelijker zou slikken, om dat de materialist zijn begeeren voor liefde uitgaf; wees verzekerd dat als uw kind minder degelijk en onschul dig en meer vertrouwend voor hem was geweest, hij die voldoening zon der huwelijk zou gezocht en harteloos genomen hebben Nooit hebben die ouders, die nu overleden zijn, zich iets aan haar gelegen laten liggeD. Ja zij durfden haar zelfs beschuldigen van door liefdeloosheid de oorzaak te zijn van alle afdwalingen van hun zoon, haar die juist door die afdwalingen zoo onschuldig leed Die heele geschiedenis met die gevoelvolle brief zijner ouders bij zijn aanzoek was niets dan komediespel geweest, want, zooals ik later vernam, het teêre be ginsel, het fijne gevoel dat daaruit sprak ging nit van nw kind, dat u gelukkig wilde zien, en dat overtuigd was dat die anderen zoo lief en vrien delijk over haar dachten. Een verachtelijke glimlach speelde om den mond van den toehoorder terwijl hij zware rookwolken uitblies en zijne rechterhand eenigzins opge wonden met een vouwbeen speelde. In den eersten tijd van het huwe lijk was, of laat ik liever zeggen scheen, alles couleur de rose, want meermalen meende ik sporen van tranen bij Non op te merken; toen de dokter haar echter ten gevolge harer positie alle buitengewone ver moeienissen verbood en zij dus niet meer aan alle pleiziertjes en uitgan getjes deel kon nemen, begon er eene voor mij merkbare verandering in den toestand van het gezin te komen, en mynheer, wiens liefde door het bezit al heel spoedig veranderd was in onverschilligheid door overzadiging, zette de pret alleen onverminderd voort, en liet zijn vrouwtje bijna al tijd te hnis 1 In den beginne was dat nog enkel over dag, doch lang zamerhand werd ook de avond daar aan geknoopt en begon hij een waar jonggezellenleven, niemand en niets ontziende, wat natuurlijk leidde tot klachten zijner vrouw, die hij dan met verwijten overlaadde, haar on barmhartig verweet dat zij hem ver veelde en eens kwam het zelfs bij hem tot handtastelijkheden in een oogenblik van woede ten gevolge van zijnen door drank opgewonden toestand. De Overste gaf met het vouwbeen een stoot op de tafel als doorboorde hij daarmee den onverlaat die zijn lief kind mishandelde. Op zekeren dag kwam Marnters bij rny op het kantoor en eischte voor 't eerst en op hoogen toon de afrekening uwer voogdij in te zieu; ik gaf hem een wettig afschrift daar ik het orgineele uit voorzichtig heid bewaren wilde voor mogelijk voorkomende dergelijke gevallen Na inzage daarvan beweerde hij door u gelijmd en bedrogen te zijn, want als hij geweten had dat het zoo stond, dan zou hij uw kind niet getrouwd hebben, omdat hij na verloop van tijd ook zonder dat zijn zin wel verkregen zou hebben I Hy beweerde dat de man die die zeven mille gefour neerd had tot aanzuivering, wel veel meer gelden nit den boedel gestolen zou hebben, want dat niemand zoo'n vervloekte ezel zon zijn om zoo'n som te betalen, zonder daartoe bij de wet verplicht te zijn en dan nog boven dien schijnbaar belangeloos de heele zorg voor een kind op zich te nemen I Daar zat iets achter beweerde hij, dreigde met een proces en ging heen; ik spaar u 't verhaal van de vreeselyke Bcène die te huis volgde. En in dat huwelijk heb ik toe gestemd! kermde de Overste. U kon niet anders. Ja well Ik had 't Dog jaren kunnen beletten en ik had liever de haat van mijn kind moeten drageD, dan haar ongelukkig te maken door te veel toegevendheid. Dan was zij ook ongelukkig ge weest 1 Maar laat mij vervolgen Non zag nu duidelijk in wat de liefde van dien man waard was en spaarde hem hare verachting niet, doch hoe veel zij ook leed en hoe diep haar verdriet ook was, altijd verbood zy mij u daarover te schrijven, en tante liet zij van alles onkundig! Zij wilde geen openlijke breuk en dat zou 't gevolg zijn geweest als u tus- «chenbeide waart gekomen! Nu begon hij ook de nachten buitens huis door te brengen, en in den nacht dat zijn kind geboren werd nam hij deel aan eene slemppartij in gemengd gezelschap van minder allooi U kunt nu nagaan wat dat arme vrouwtje doorstaan heeft, zij die zoo gewend was altijd door uwe liefde rijke zorgen omringd te zijn, en zoo gewoon dat uwe vaderlijke liefde el- ken hinderpaal op haren weg effende. In eene krampachtige bpwegÏDg zijner hand ten gevolge der emotie had de Overste het vouwbeen in zijne vuist door midden gebroken, doch hij bleef zwijgen, want spraken zou hem onmogelijk geweest zijn. De heer gemaal maakte schul den, die zijne vrouw, om de eer van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1