HIEUWE Nieuws- en Advertentieblad NÉT voer de Provincie Utrecht. |R Qqfcmemee No. 69. Zaterdag 30 Augustus 1913. 42e jaargang WAA&ft€SVWX!tC. De Firma A. LEWENSTEIN VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE Voor vrouwen en ook voor mannen. BINNENLAND. A Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht worden, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewenstein' machine aan praten. Voor Amersfoort en Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Kromraestraat 24, Anerafoort UTRECHT, CII OORSTRA AT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.16; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. Ah. ADVER1 ENTIËN: Van 18 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. AdvertentiBn viermaal geplaatst worden sleohts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant. Het heden verschenen 22ste nummer van den vijfde jaargang van dtftl Tim' l U iitsiiBsa bevat o.a. Andrew Carnegie. Inwijding Vredespaleis. De Vredes congres sisten in de Residentie. Optreden van het Raya Joga Koor uit Califor- nië bij de opening van het Wereld- vrede-congres. Wat Mars scheidde vereenigt Apollo. Vereeniging Kindergenot" te Amsterdam. Ita- liaanscbe Opera. Seizoen 1913- 1914. Een gedenkwaardig feit in de geschiedenis der Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij. Kiekjes uit Volendam en Marken. Rylb- mische Gymnastiek. Algemeene Vergadering van de Vereeniging «Oost en West", gehouden te Haarlem. Onafbankelijkheidsfeest te Voorburg en Loenen. Het Kindernumraer »üns Prinsesje". Weldra Groote Prijsvraag met IOOO Gulden aan prijzen. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prjjs van 3'/i cents thuis bezorgd. Op den eersten zittingsdag na dien van de opening der Staten-Generzal, zal er te's-Gravenhage door vrouwen, we hopen door zeer vele, eene be tooging worden gehouden. Vrouwen zullen dan ernstig en zwij gend staan op het Binnenhof of in den omtrek daarvan met de leuze: »Wij vragen grondwettelijke gelijk stelling voor man en vrouw". De ledeD van de Tweede Kamer zullen voorbij gaan en ze zullen in elk geval één oogenblik moeten denken aan hunne vrouwelijke landgenooten, die toch ook Nederlanders zijn, als zij. Zij zullen er één oogenblik aan moeten denken, en mogeljjk er eenige gewetensknaging over gevoelen, dat zij heentrekken naar het Binnenhof om te beraadslagen over het wel en wee van het Nederlandsche volk, ter wijl ze daartoe van de grootste, van de vrouwelijke helft geen opdracht hebben. Ze zullen er één oogenblik over moeten denken, of ze dit inder daad met hun geweten overeen kun nen brengen, als ze niet bet vaste voornemen hebben eene Grondwets herziening tot stand te brengen, waar bij ook aan de vrouwen ten volle recht wordt gedaan. Waarschijnlijk zelfs zal hunne belangstelling langer duren, dan één oogenbliker zal gesproken worden over den ernstigen stoet van zwijgende vrouwen en over betgeen ze willen, over wat ze bedoelen met «grondwettelijke gelijkstelling Kies recht? Of nog meer? Dan zullen er onder de ernstigsten zijn, die eens nagaan, wat de vrouw nog meer vaD Grondwetsherziening kan te wachten hebben en ze zullen denken aan Art. 5 der Grondwet «Ieder Nederlander is tot elke landsbediening benoembaar.'' Dus ook vrouwen? Natuurlijk, want in Art. 80 en de andere artikelen, die op kiesrecht betrekking hebben wordt immers telkens gezegd «man nelijke ingezetenen, tevens Nederlan ders." Als de vrouwen niet tot de Nederlanders gerekend werden, zou deze toevoeging overbodig zijn. Maar is de vrouw dan tot elke landsbedie ning benoembaar op dezelfde voor waarden als de man d. w. z. als ze de bekwaamheid er toe bezit? Neen, zullen ze denken, want enkele jaren geleden maakten we een wet, waarbjj vrouwen niet benoembaar werden verklaard tot burgemeester en tot gemeente-secretaris; we laten toe dat er op willekeurige wijze word omge sprongen met de vrouwen bij de •posterijen". Nu eens mogen ze com mies worden, in beperkt getal (niet het vergelijkend examen beslist, maar het man- of vrouw zijn), dan weer niet nu eens mogeD ze huwen, dan weer niet. De betoogsters zullen dus willen dat in art. 5 duidelijk wordt uitgesproken, dat vrouwen, zoowel als mannen, benoembaar zijn, tot elke landsbediening. En hoe staat bet met bet recht op arbeid? Zijn de rechten van de vol wassen vrouw, daaromtrent bij de Grondwet gewaarborgd? Wij hebben toch als regel baar bij de gewone wet als onmondig te beschouwen en baar recbt op arbeid te beperken, niet alleen in het algemeen belang, maar in haar belang volgens onze opvat ting. De beeren zullen misschien eeDS even denken aan zeker Rapport in zake Grondwetsherziening van de Ver. v. Vrouwenkiesrecht gedateerd Maart 1906 en hoe daar duidelijk de wenscb der vrouwen ook op dat punt is uit eengezet. En dat is het voornaamste doel van de betooging: de Leden van de Tweede Kamer aan het nadenken te brengen over wat ze aan de vrouw schuldig zijo, als ze de Grondwet gaaD herzien; onder de aandacht te bren gen, dat ze geen rust zullen verkrij gen, als de vrouwen in zake kiesrecht niet gelijkgesteld worden met de man nen, als ze geen deugdelijke waarbor gen voor hare burgerrechten verzekerd vinden in de Grondwet. Met halve maatregelen is geen be vrediging te verkrijgener moet recht zijn, volledig recbt I Want al zou de Grondwetsherzie ning, waarnaar met verlangen wordt uitgezien, al kiesrecht brengen aan de vrouw, dan zou ze toch alle deze onbillijkheden door bare kiezers en afgevaardigden niet kunnen laten weg nemen, zo zou er zelfs geen poging toe kunnen doen, omdat de gewone wetgever daarin belemmerd zou wor den door de Grondwet. En die zal dan stellig in de eerste 25 jaren niet meer worden herzien Ook zullen in gedachten vele van de afgevaardigden der mannenkiezers (niet van het Nederlandsche volk) zicb verplaatsen naar de overzijde van het Kanaal om te gedenken, wat daar ge schiedt door vrouwen, die het ver trouwen io de Regeering en in hunne mannelijke landgenooten verloren heb ben en die niet meer zwijgend en waardig betoogen, zooals de stoet, die zij daar juist gepasseerd zijn. Ziet, mannen en vrouwon, die dit leest: gij allen zijt er mede aanspra kelijk voor, opdat de wanhoop zicb in ons land niet meester maakt van haar, die jaren geduldig betoogden en vroegen om recht, opdat zij niet komen tot afkeurenswaardige daden, als bare zusteren in Engeland. Wanneer gij, vrouwen, daar weini gen laat staan om voor U allen op te komen, dan hebt gij het recht niet om later te zeggen, als ook hier de suffragette-beweging dreigt: »Heer. ik dank U, dat ik niet ben gelijk deze", want door uwe lauwheid hebt gij haar daartoe gebracht! Wanneer gij, manoen, niet al uwe krachten aanwendt om uwe vrouwen en dochters aan te sporen om mee te gaan betoogen naar den Haag, dan staat gij schuldig, als de waardige eD ernstige betoogsters van het hedeD veranderen in heftige, opstandige vrouwen. Met droefheid zien wij, vrouwen, den loop van zaken in Engeland aan. We gevoelen deernis met haar, die dikwijls de meest betreurenswaardige daden verrichten maar we gevoe len, hoe ze er toe gedreven en ge dwongen worden en we veroordeeleu baar dus niet. Maar wel veroordeelen we de kort zichtigheid van de Engelsche Wet gevende Macht, die niet bereid was tgdig aan biliyke eischen gehoor te geven. En eveneens zullen we onze wet gevers veroordeelen, als ze ons ver trouwen in bun gezond verstand en hun rechtvaardigheidsgevoel bescha men en ons geen recbt doen in de naaste toekomst. Vrouwen en mannen! De tijd is ernstig. Luistert naar onze waar schuwing en doet wat het naast voor de hand ligtZorgt dat er duizenden vrouwen in den Haag zijn op den eersten zittingsdag na dien van de opening der Staten-Generaal Vrouwen, zendt uw bericht van deelname aan Mej. H. Verwey Méjan Wouwermanstraat 37 AMSTERDAM. De Koninklijke familie. Het mooie Huis ten Bosch, dat daar, ondanks het vreemdelingen-bezoek, gewoonlijk zoo eenzaam in een schil derachtiger] hoek van »Neerlands lust warandes staat, is in de laatste dagen bet voorwerp van voortdurende aan dacht. De Koninklijke Familie logeert er. En zeer velen trachten daarvan te profiteeren, om Koningin. Prins en Prinsesje eens te zien. Den ganschen dag door staan er dikke rijen men- schen. Staan? Neen, ook zitten. Men maakt het er zich zoo gemakkelijk mogelijk. Het breede plein voor het Huis wordt schoon gehouden, mare chausees en grenadiers houden er wacht, doch in het gras en langs de laan die op het plein uitkomt, zetten de menschen zich gemoedelijk neer, gezellig in kringetjes, voorzien van eet waren zelfs, om geduldig te wachten tot zij de Koninklijke Familie kunnen zien. Veel vreemdelingen, Engelscben vooral, doen aldus, 't Is inderdaad meikwaardig, hoeveel uren velen er voor over hebben, want de kans op succes is toch altijd onzeker. Daarom is 't jammer, dat de marechaussees soms geheel ongemotiveerd de men schen verjagen uit bet gras. waar zij, op grooten afstand van 't Paleis, zoo geduldig zitten te wachten. Vermake lijk is 't vaak, wanneer in de verte een hofrijtuig zichtbaar wordt. Dan vliegt alles op en stormt naar voren, om meestal te ontdekken, dat het een rijtuig voor personeel is. De Koningin ging in de laatste dagen niet veel uit. Donderdagmiddag ontving 't Prinsesje kinder-visite. Verscheidene kleine meis jes, door een hofauto afgehaald, kwa men bij Haar spelen. Zoo is 't in deze dagen in den anders stillen hoek bij 't Huis ten Bosch een ongewone en levendige drukte. Een voortdurend pic-nic. En boven aan den grooten trap, van uit de breede vestibule, ziet de goud- gegalonueerde lakei, die daar wandelt, ernstig en deftig op de wachtende menschenschaar neer. En de wachters blijven wachten. Wanneer ze uren gestaan en gezeten hebben, zonder resultaat, en ze zien achter de gor dijnen, in de groote, stille kamers, iets bewegen, dan troosten ze zich met de gedachte, dat bet misschien de Konin gin wel is geweest. »Tel.« Het nieuwe ministerie. Omtrent de loopbaan van de als aanslaande Ministers vermelde per sonen kan o.m. bet volgende worden meegedeeld De Kabinetsformateur en Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Cort van der Linden was achtereenvolgens advocaat in Den Haag commies-grif fier van deTweede-Kamer, hoogleeraar te Amsterdam en te Groningen, Minister van Justitie en laatstelijk lid van den Raad van State. Als Minis- ster diende hij indertjjd de Kinder wetten in. De Minister van Buitenlandscbe Zaken, jlir. dr. Loudon, trad dadelijk d*. zijn promotie in diplomatieken dienst. Hij doorliep de verschillende rangenwerd in 1905 gezant te Tokio en in 1908 te Washington. Mr. B. Ort, Minister van Justitie, is een groot deel van zijn leven, na zijn promotie, bg bet_Openbaar Minis terie werkzaam geweest, eerst bij de kantongerechten, later als subst. officier en officier van justitie bij de rechtbanken o.m. te 's Gravenhage, Winschoten en Amsterdam. In 1897 werd hij Raadadviseur bij bet Depar tement van Justitie als hoedanig hij een belangrijke aandeel nam in de voor bereiding van groote wetten. In 1901 werd bij benoemd tot advocaat-gene raal bij den Hoogen Raad. Laatstelijk was hij lid en voorzitter van de Staats commissie over de herziening van het Wetboek van Stiafvordeiing. De Minister van Marine, kapt. t. zee J. J. Rambonnet, is o.a. geplaatst geweest bij het Marine-Instituut in Indië en was ook chef van de afd. materieel aldaar. Sedert 1911 voerde hij het bevel over de »Evertsen«. Hij is ridder M. W. O. 4e klasse. De Minister van Financiën de heer A. E. J. Bertling, doorliep ver schillende rangen bij het dienstvak der registratie. Hij was o.m. ontvanger der regi stratie te Nijkerk en te Goes en later inspecteur io Den Bosch en in Leiden. In 1910 werd'hij benoemd tot direc teur der registratie te Leeuwarden. De Minister van Oorlog, de gep. kol. der artillerie Bosboom, is in den tateren tijd vooral bekend geworden door zijn brochures en krantenartikelen vóór en tijdens de behandeling van de leger-reorganisatieplannen van Minister Colijn. Hij was de ontwer per no verdediger van bet •verdub belingsstelsel*. Hij is als kapitein weikzaam ge weest bij den Generalen staf en in de Stelling van Amsterdam. Voorts was hij o. a. commandant van het korps lijdende artillerie en van het 2e regt. veldartillerie. Hij was ook lid van de Legercommissie. De Minister van Waterstaat, dr. C. Lely treedt voor de derde maal als zoodanig op. Hij verwierf zich als ingenieur naam door zijn studies over bet Zuiderzee-vraagstuk, waarvoor bij als Minister iodertijd een Staatscom missie in het leven riep. De heer Lely was ook gouveDeur van Suriname, later wethouder van Den Haag. Ge lijktijdig was bij lid van de Eerste Kamer. Dr. Lely, die ook jarenlang lid van de Tweede Kamer was, is voorzitter van den Mijnraad. Mr. M. W. F. Treub, Minister van Landbouw. N. en H. verwierf, na zijn promotie, ook het radicaal van candidaat notaris. Jarenlang was hij voorzitter van de Broederschap van de Candidaat-Notarissen. Mr. Treub is o.a. geweest wethou der te Amsterdam en hoogleeraar aldaar; lid van de Tweede Kamer

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1