W. Wirtjes KRUIDKOEK opdeDoterham, Reisbrieven Afrika en Azië Traag hel gratis pspeclas. Adverteikliën. Agent of Agentesse— Lamaison Bouwer Co. PRIMA: Dr. Alelta H. Jacobs Scholl Engberts Scholten Mej. C.v. fapinp Zij maakte zich hierover zoo zenuw achtig, dat ze in onmacht viel. Toen het huwelijk voltrokken was en de anderen allen hadden getee- kend, was zij nog niet bijgekomen. En toch zou ze moeten teekenen? Reeds werd met den ambtenaar van |den Burgei lijken Stand beraad slaagd of er geen andeie weg te vin den was door in de huwelijksakte te vermelden, waarom zij niet bad kun nen teekenen. Zij had n.l. reeds te voren aan den ambtenaar van den Burgerlijken Stand op diens vraag geantwoord, dat zij er dan maar in toe zou stemmen. Op dit oogenblik echter was zij weer bijgekomen en kon ze even tee kenen, zoodat bet huwelijk ten slotte toch nog op de gewone wijze voltrok ken werd. Voor Huis en Hof. Openluchtkuren voor longlijders. Be Fransche geleerde professor Gran cher heeft bet eenige jaren geleden reeds gezegd: ïDe tuberculose is van alle slepende ziekten de meest genees lijke.! De geneesmethode welke thans reeds vrij algemeen wordt toegepast, berust op volgend voorschrift: Zuivere, stofvrije lucht, veel zonne schijn, weinig wind, rijkelijke voeding en rust, behoorlijk afgewisseld of op gevolgd door doelmatige beweging. Molescbot wijdt aan deze methode een artikel, waarvan de schrijver aan toont: le. dat men voor herstel van long lijders door middel van openlucht- behandeling, niet naar het buitenland behoeft te reizen2e. dat de behande ling met deze methode voor mingegoe- den reeds in ons land bereikbaar is; 3e. dat echter de gelegenheden daartoe nog te zeer beperkt zijn; 4e. dat het van de weldadigheid en offervaardig heid onzer landgenooten zal afbangen of een steeds grooter getal lijders de zegeningen dier behandeling zal deel achtig worden en 5e. dat verpleging in gewone ziekeninrichtingen voor der gelijke longlijders niet voldoende nut kan opleveren. Hooge hakken schadelijk voor de gezondheid. Volgens een lezing van dr. Hüb- scher, te Bazel zijn hooge hakken, zooals de mode nu helaas weer voor schrijft, buitengewoon schadelijk voor de gezondheid. Er kan niet genoeg aldus ontleent de ïVox Med.« aan be doelde lezing op gewezen worden, dat de bakjes, Louis Quinze, een na deeligen invloed hebben op alle dee- len van het lichaam. Door de hooge hak wordt de hiel in de hoogte ge heven en daardoor heelt het beneden- been neiging uit de rechte houding voorover te wijken. Om de knie te beletten naar voren te gaan, moeten de spieren van het bovenbeen bui tengewoon ingespannen worden. Hier van is het gevolg, dat in de heupge wrichten een tegenovergestelde hou ding en werking der spieren optreedt. Het bekken heeft neiging meer dan gewoonlijk naar voren over te hellen en wordt alleen door buitengewone inspanning der buik- en rugspieren in den gewonen stand gehouden. Dit heeft weer invloed op de buikorga nen. Volgens dr. Hübscher zijn heel wat dameskwaaltjes toe te schijven aan de hooge hakken. Het dragen van een hoed. Ieder orgaan, ieder lichaamsdeel, dat niet geoefend wordt, kwgnt weg, als we dus in de buitenlucht ons hoofd, respectievelijk de voedingsbodem der haarwortels, door een beschuttenden hoed voor elk tochtje vrijwaren, dan zal de groei van ons baar daaronder lijden en zullen de nieuw ontspringende haren geen kracht meer hebben, zich te ontwikkelen. Hetzelfde geschiedt ook, als men den friseur te veel vrij spel laat. Het branden van het baar schaadt alleen het haar zelf, niet den wortel, doch pommade en olie bedek ken de huid met een pantser, waar door geen frissche lucht been dringt, welke de huiduitwasemingen wegne men en nieuwe kracht geven kan. De vrouwen bebben hun rijkeren haar dos te danken aan het feit, dat de hoed voor ben meer een versiering uit lichte stof vervaardigd is, zoodat de wind tot op de huid kan komen en bet is jammer, dat de mode hierin verandering bracht. Als de »klokboe- den" lang gedragen worden en men door valsche krullen de haarwortels van bet achterhoofd aan den welda- digen invloed van de buitenlucht ont trekt, zal ook bij de dames het haar sterker uitvallen. En geen berouw is dan later in staat bet aan de mode opgeollerde haar, dat iedere vrouw tot sieraad strekt, terug te doen komen. Karnemelk ale voedsel. De boer is nog zoo dom niet, wan neer hij die karnemelk ook zelf ge bruikt, daarmede toch voedt hij zich goedkoop en krachtig En dit voedings- artikel is op den koop toe nog zeer licht vei toei baar. De eiwitacblige stoffen der melk hebben bij hel zuren een verandering ondergaan, waardoor de verteer baarheid zeer is toegeno men. Vandaar wellicht dat karnemelk door de geneesheeren zoo algemeen wordt aanbevolen voor menschen met een zwakke maag en ook voor kin deren. Door den zwakzuren smaak is karnemblk een aangename en dorst- lesschende drank. Als zoodanig moet ze evenwel tamelijk versch zijn, want wordt ze te oud, dan maakt de groote zuurheid ze ongenietbaar. Karnemelk toch bevat gemiddeld niet minder dan 3.15 pet. eiwit 0.3 pet vet, 4 pet. suiker en 0.75 pet. ascb. En als we eens vergelijkende berekeningen gaan maken, dan vinden we, dat 5 K.G. karnemelk bijna evenveel werke lijk voedsel bevatten als 1 K.G mager vleescb en 1 K.G. kippeneieren. Zoolang de stedeling en vooral de minder ontwikkelde menschen in de stad uit de hoogte blijven nederzien op de eenvoudige buitenmenschen, zoolang brengen de landlieden de karnemelk, welke zij voor eigen huis houdelijk gebruik niet noodig hebben, eenvoudig naar den varkenstrog en deze dieren groeien er van als kool, vooral als er het noodige graan of meel aan toegevoegd wordt. Het vleescb en 't spek worden er bijzon der smakelijk door en de waarde der varkens stijgt door dit smakelijk eo licht verteerbaar voer. Melkgebruik. Het beste is de melk, wanneer ze versch van de koe, nog met de warmte van het dier wordt gedronken. Ze blijft dan, evenals andere verwaimde vloeistoffen, maar kort in de maag; dit werd ook geconstateeid van koude, rauwe melk, in tegenstelling met koude gekookte melk. Dat melk door koken haar waardevolle eigenschap pen voor het grootste deel verliest, ja zelfs dan nadeelig kan werken, werd naar Dr. Lorand meedeelt door proeven bij dieren overtui gend bewezen. Bekring voederde kal veren van onderscheidene boerderijen in Maagdenburg en op landgoederen in Bohemen en Hongarije met afge kookte en rauwe melk, om ze met elkaar te vergelijken. Spoedig zag men een groot verschil in het gedijen der dieren. De met gekookte melk gevoede kalveren vertoonden verschijn selen van rachitis (Engelscbe ziekte) Ook trad op een scorbut (scheurbuik) gelijkende toestand op, en verscheidene dieren stierven aan uitputtende diar- rbee. Bij kinderen kan men dezelfde verschijnselen en bovendien de Bar- lowsche ziekte waarnemen, wanneer zij gekookte, oververhitte melk, die zooals in groote steden dikwijls voorkomt, niet geheel versch is, krij gen. Voor 'f leven en 't gezin. Huiselijk geluk is de gezonde toe stand van een gezin, welks leden elkaar hartelijk liefhebben, elkaar in alle omstandigheden het leven ver aangenamen en, elkaar opbouwen in alles wat goed is, liefelijk eo wei- luidt. Men scheidt de tijd voor kort en veel te snel van gang, Toch zoekt men tijdverdrijf, is dan de tijd Diet lang? Kiest voor uwe genoegens zoowel als voor uwe spijzen steeds de een voudigste; die zullen u 't langst ge not bljjven schenken. De liefde is als de zon, die in de zee zicb spiegelt En in den dauwdrop, zonder vraag naar groot of klein, Wier koest'rend licht op d'eik od 't heidebloempje wiegelt, t Onreine ook beschijnt, schoon zelve smetloos rein. 't Is met het troosten van bedroef den en lijdenden, als met het verband leggen bij gewondenmen moet er den tijd voor weten en men moet er den tact voor bebben. Observator. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den I September tot en met den 6 Septem ber 1913. GEVESTIGD. Nies. van Keulen, van Nijmegen Ka zerne Prins Hendrik n. Oliesteeg 4. Willi Corn, de Jong, van Scherpen- zeel naar Utr.weg 61. M. G. Reemers, van Willich, Duitsch land naar Woestijgerweg 67. Jozeph Reemers, Wtllicb, Duitschland naar Woestijgerweg 67. Geert. Reemers, van Willich Duitsch land naar Woestijgerweg 67. Johan Flaman, van Gladbach Duitsch land naar Woestijgerweg 67. Weinand Flaman, van Gladbach Duitschland naar Woestijgerweg 67 Johannes van Deventer, van Keulen Duitschland naar Woestijgerweg 67 Hendr. v. d. Giessen, van Nijmegen naar Brouwerstraat 8. Idzert Willem Krol, van Amsterdam naar Lieve Vrouwestraat 41. Jan Willem van Reenen, van Drie bergen naar Havik 17. Jan Egberts Prins, van Woudenberg naar Kleine Spui 46. Henri A. J. Alma, van Wijk bij Duur stede naar Hendrik v. Viandenstr. 36 Emil Joh. Mooy, van Nijkeik naar Langestraat 35. G. Tb. M. Ongerboer, van Teteringen naar Utr.weg 97. Hond. Franc. Rynders, van Voorburg naar Zuidsingel 44. Adr. Petr. Corn, van Zonneveld, van Heemstede naar Westerstraat 81. Anth. Boers, van Veenendaal naar Brouwerstiaat 23. Chr. Middegaal, van Bussum naar Eemstraat 26. Cornelis Overeem, van Soest naar Arnh weg 133. Cornelis van Nellestyn, van Haarlem naar Krankeledenstraat 1. Aljjda Kortfcs, van Soest naar Laagl. weg 4 Ag. Joh. de Bont, van Zaandam naar Hof 20. Corn. Barth. Schimmel, naar Vijver straat 19. Art. 7 Kon. Besl. 2 Juli 1887 Stbl. 140. Johan L. van de Stoop, naar Utr. weg 118. Ambtshalve. VERTROKKEN. H. de Jonge, van Ainh.weg 55 naar Biummen. F. Meerbeek, van Arnb.weg 55 naar Brummen. F. A. Pot, van Weltevreden naar Leerdam. H. J. de Vries, van Paulus Buysl. 7 naar Amsterdam. Joh. Alb. Wery, van Hellestraat 46 naar Ede. W. H. Moursing, van Weyerstraat 6 naar Bussum. J. W. K. de Bas, van Utr.weg 88 naai Groningen. Corn. Cornet, van Kampstr. 14 naar Zwolle. A. H. van Griethuizen, van Paulus Buyslaan 10 naar 's-Hage. P. C. Bonk, v. Bergstr. 13 n. Deventer. J. Mol, van Hooglandscbeweg 12 naar Oost Voorne. W. J. H. Scbophuys, van Schimmel- penninckstr. 30 naar Arnhem. N. v. d. Heuvel, Stellingwerfstr. 9 naar Eindhoven. M. Meinesz, van Muurh. 7 n. Zoelen. Corn. Sterk, van Monnikenpad 47 naar Apeldoorn. J. W. van Geenen, van Aldegondestr. 5 naar Amerika. (i. C. E. Maten, van Leusderweg 22 naar Avereest. A. J. Bouwensch, van Joh. van Oldb. laan 14 naar Ede. Leentje Dys, van Lieve Vrouwestr. 45 naar Weesp. Catharinus Dykbuis, van Woestijger weg 67 naar Leusden. Gerritje Apeldoorn, van Wilhelmina- straat 15 naar Driebergen. Aartje Endendyk, van Hendrik van Viandenstraat 7 naar Amsterdam. W'. C. Vallentgoed, van Pieter Botb- straat 6 naar Edam. H. D. Steenbergen, van Nieuweweg 5 naar Maastricht. A. C. Court, echtgen. van L. J. Eilerts de Haan, van Langestraat 29a naar Utrecht. W. van Maanen, van Hendrik van Viandenstraat 20 naar Amsterdam. W. E. Koonenberg, van Schimmel- penninckstraat 44 naar Leiden. D. Leyenhorst, van Weversingel 36 naar Barneveld. M. H. Oosterbroek, van Soesterweg 204 naar Apeldoorn. W. Lugtenberg, van Heiligenb.weg 23 naar Semarang O.-I. N. S. BLOM .lik GURETTA BIJL, AMaasrooW^pTlD^. Den Haao, Voor een belangrijk artikel op keukenge- bied met grooten toekomst, het welk door gezaghebbende per sonen en organen ieer gunstig wordt beoordeeld, wordt in iedere plaats een gezocht. Benoodigd bedrijfskapi taal circa f 1OV. Br. Tett. R 40, Alg. Adv. Bur. ROUMA Co., Amsterdam. Tandarts, Johan van Oldenbarneveldlaao 42, _A.xxxexsfoort. SPREEKUREN voorloopig atle werkdagen van 10 tot 1 en van 1 tot 2 en vol gens afspraak Maandags van 4 tot 5. Kortegraclit 22 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. R EISBELASTING. De ondergeteekenden, vor mende het Sub-comité voor Amersfoort der Vereeniging „Reisbelasting", veroorloven zicb de vrijheid, allen die op reis gaan, hierbij dringend te ver zoeken eene kleine gift af te zonderen voor hen, die om ge zondheidsredenen naar buiten moeten en niet kunnen gaan door gebrek aan de noodige middelen. Vragen wij allereerst steun aan hen die reisplannen hebben, ook van de niet-reizenden zal elke gift dankbaar aanvaard worden door: Mej. D. A. SIDDRÊ, Muurhuizen 99. Hevb. GRONEMANDoornbos, Utrecbtscbeweg 10. Mevr. KNOPPERSVanEijber- oen. Weversingel 7. WET)El*VEl*K009E1*a kunnen in alle plaatsen NEDER LAND en BELGIE geplaatst worden voor onze bekende Ochtendvoeders voor Hoenders, kuikenzaden, en Gekleurde Spiraal Voet ringen voor Pluimvee. Vraagt conditiën bij het American Importing-House te MAASTRICHT. in, dunixet V Bij W. HILARIUS Wz. te Almelo verscheen uit door 2 dln. Prijs f 5.gebonden f 6.50. ALMELO. 2UIVER WOLLEN ONDERKLEED INQ. OMWMAT-WJJS&NJ Verkrijgbaar bij DE WITTE WINKEL AMERSFOORT, Bij den uitgever 6. J. SLOTHOUWER te Amersfoort verscheen: naar het Amerikaansch van JAMES LANE ALLEN 2e goedkoope druk. Ds. J. MAR0NIER te Oosterbeek schreef over dit boek: „Het munt boven de meeste romans uit door ernst, hooge opvatting van het zedelijk leven, sobere intlëeding, goeden stijl." Dr. R. T. SPARNAAIJ, Arnhem. Er zijn boeken die men na lezing dicht by de hand houdt, omdat men ze bij komenden strijd met jfcich zelf nog eens wil opslaan om er kracht uit te putten, of die men in handen geeft van den jongen man of het jonge meisje in de „stormjaren". Zulk een boek is het boven genoemde. Ds. L. J. BRUINS, Idaard. Het heeft inderdaad voortreffelijk© kwaliteiten zoowel, wat den vorm als den inhoud betreft. Taal en stijl van den schrijver zijn te fczcn, hier en daar zeer dichterlijk, en daarvan is bij de vertaling weiüig te loor gegaan. Ds. J. HERDERSCHEE, 's Hertogenbosoh. De beschrijving, van de geschiedkundige toestanden, do zielkundige waarheden, de karakters zijn fraai geteekend. Ds. W. HAVERKAMP, Nijmegen. Ik vind het een mooi een ernstig een rustig boek. Ds. K. TEN KATE, Rotterdam. Een boek dat uitmunt door frischhcid en raakheid van natuur- en karakter schildering. Er gaat een vorheffenden invloed van uit.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3