BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Vereenigde Vergadering van de beide Kamers op Dinsdag 16 September 1913, tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. De heer Schimmelpenninck van der Oye, die den voorztttersstoel be kleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich naar de Ridderzaal op het Binnenhof hebben begeven, des middags te 12 ure de vergade ring en laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk besluit van 3 September 1913 no. 2, hondende zijn benoeming tot voor zitter van de Eerste Kamer, gedurende de zitting, die heden zal aanvangen. De voorzitter benoemteen commissie, die Hare Majesteit de Koningin in hot gebouw zal ontvangen en uit leiden. De Ministers, hoofden van Ministe rieels Departementen, en de leden van den Raad van State vereenigen zich, te één uur des namiddags, mede in de vergaderzaal. Hare Majesteit de Koningin, ver gezeld van Zijn Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, kort daarna in de vergaderzaal binnengeleid, neemt plaats op den troon en houdt, terwijl zijn Koninklijke Hoogheid de Prins naast Haar gezeten is de volgende rede Mijne Heeren Het verheugt Mij weder in Uw midden te zijn. Onze betrekkingen met de andere mogendheden waren in bet afgeloopen jaar weder van even vriendschappe- lijken aard als in het vorige. De toestand van land- en tuinbouw, alsmede die der veehouderij bleef gunstig. Hel mond- en klanwzeer kan als geweken worden beschouwd. Handel en Nijverheid ontwikkelden zich ook in het afgeloopen jaar over het algemeen op zeer bevredigende wijze. Het scheepvaartverkeer nam op nieuw belangrijk toe, de resultaten van bet scheepvaartbedrijf waren gunstig. De uitkomsten van de verschillende takken van visscherij zijn, behoudens enkele uitzonderingen, bevredigend. De West-Indische koloniën bleven van rampen, als waarvan in het vorig jaar werd gewaagd, gespaard. De voortdurende vooruitgang van den algemeenen toestand in Neder- landsch-Indië stemt tot groote vol doening. Met leedwezen moet vermeld wor den, dat de pest in verschillende ge westen op Java, ondanks de krachtige pogingen lot onderdrukking nog steeds slachtoffers eischt. De gunstige berichten uit Aljeh wettigen de verwachting dat in de naaste toekomst het militair bestuui aldaar geheel door burgerlijk bestuur zal kunuen worden vervangen. Burgerlijke en militaire landsdiena ren vervullen hunne taak hier te lande en in de kojoniën op lofwaar dige wijze. Naast de behandeling van reeds aanhangige wetsvoorstellen zullen nieuwe voorstellen tot wettelijke voor zieningen uwe aandacht vragen. Grondwetsherziening tot toekenning van het kiesrecht, behoudens vast stellen uitsluitingen, aan alle manne lijke Nederlanders van een te bepa len leeftijd en tot wegneming der grondwettelijke belemmering tegen het toekennen van kiesrecht aan vrouwen zal onverwijld worden voor bereid. Ik stel mg voor aan een Staats commissie het onderzoek op te dragen in hoever eene algemeen bevredigende regeling mogelijk is ter zake van de subsidieering van het bijzonder onder wijs en de voorwaarden welke daaraan verbonden moeten worden. Indiening van een wetsontwerp tot het kosteloos verleenen van ouder domsrente aan behoeftige zeventig jarigen, die gedurende een te bepalen termijn geen ondersteuning genoten van eene instelling van weldadigheid, kan in den loop van deze zitting worden tegemoet gezien. Wetsontwerpen tot vereenvoudiging van de Invaliditeitswet en de Raden- wet, alsmode tot het toekennen van een recht ook op geneeskundige hulp aan de verzekerden krachtens de Ziektewet, woiden voorbereid. De toestand van 's lands geldmid delen eischt diingend voorziening Ook bij zuinig beheer is de stijging, welke bij voortduring in de opbrengst der belastingen valt waar te nemen niet voldoende om in de behoeften der schatkist te voorzien. Onafhankelijk van de in uitzicht gestelde sociale maatregelen eischen eenige in vorige zittingen aangenomen wetten reeds nieuwe middelen. Uwe medewerking zal allereerst worden gevraagd tot vaststelling van eene algemeene inkomstenbelasting wijziging en verhooging der successie belasting. Het ligt in het voornemen de spoedige indiening van een ontwerp tot algeheele herziening van bet wet boek van strafvordering te bevorderen. Ten behoeve van de verdediging van Nederlandsch-Indië zal de aan bouw worden voorgesteld van een slagschip ten laste van de Indische geldmiddelen. De reorganisatie der levende strijd krachten, die na de invoering der nieuwe Militiewet en in aansluiting van die wet werd ter hand genomen, zal eerlang worden voltooidmet de voorziening in de behoeften betref fende de uitrusting en de verpleging van het leger zal worden voortge- gaan. Eene herziening van de bestaande wettelijke regeling ten aanzien van het verlofskader is in voorbereiding; op de noodzakelijkheid om eene uitbrei ding van dat kader ook in de boo- gero officiersrangen in de toekomst te verzekeren, blijft daarbij de aan dacht gevestigd. Ik acht den tijd gekomen om de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee te ondernemen. Verbetering van den waterstaatkundigen toestand der omliggende provinciën, uitbrei ding van grondgebied en blijvende vermeerdering van arbeidsgelegenheid zullen daarvan bet gevolg zijn. Een wetsontwerp tot uitvoeiing van die afsluiting en gedeeltelijke droogmaking zal u worden aangeboden. Met uwe medewerking hoopt de regeering de.laatste overblijfselen van de vordering van beerendienslen op Java en Madoera weg te nemen. De Regeering oordeelt het bare roeping ook in de koloniën de volks welvaart te verheffen en aan te kwee ken het besef van saamhoorigheid van Moederland en Koloniën en van al do bewoners dezer gebiedsdeelen. Zij zal haar doel nastreven door bevor dering der volksopvoeding, zich aan passend# aan de behoefde der ver schillende groepen waaruit de bevol king in Nedeilandsch lndië bestaat en opwekkende tot verdraagzaamheid op het gebied van den godsdienst en onderlinge waardeering der rassen. Moge Gods zegen op Uw veelom vattenden arbeid rusten Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend Hare Majesteit de Koningin, verge zeld van Zijn Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, en voorafgegaan door de commissie, verlaat de vergader zaal. De voorzitter sluit, nadat de com missie in de zaal is teruggekeerd, de vereenigde vergadering. De volgende week Maandag zal H. M. de Koningin-Moeder Breda bezoeken om de tuinbouwtentoonstel ling te bezichtigen. Behalve aan de tentoonstelling zal een bezoek worden gebracht aan het Diaconessenbuis, het Gasthuis en de woningen van sVolkshuisvesting#. Ook zal een rijtoer worden gemaakt door de volksbuurten. Z. K. H. Prins Hendrik begeeft zich den 19 dezer van Gent, waar Z. H. een bezoek aan de tentoonstel ling brengt, naar Dobbio, om aldaar de oogsfeesten bij te wonen. H. M. de Koningin, die Donder dag van Den Haag naar Het Loo afreist, zal daar in den namiddig met H. K. 11. Prinses Juliana te 6 uur arriveeren. Zuiderzee-ontwerp ingetrokken. Krachtens machtiging van H. M. de Koningin hebben de Ministers van Waterstaat, van Landbouw en van Financiën aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het bij Koninklijke Boodschap van 4 November 1907 aan de Kamer tot overweging aangeboden wetsontwerp tot aanleg van een ge deelte van de afsluiting der Zuider zee en indijking en droogmaking van de Wieringermeer wordt ingetrokken. Valsche rijksdaalders t Er zijn den laatsten tijd en ook Maandag te Zwolle eenige valsche rijksdaalders in beslag genomen, alle met den beeldenaar van Koning Wil lem III. Ze zijn wat lichter dan de goede rijksdaalders en eonigszins lood kleurig. Zw. Ct. De luitenants L. A. A. H. Weyt- land, F. van Voorst Evekink van bet le. Reg. Huz., M. R. A. J. Bisschofl van Heemskerck, P. W. J. Pieters, C. P. de Kruijd van het 2e. Reg. Huz.; B. J. Fruin en H. J. B von Heyden van bet 3e. Reg. Huz., en H. J. J. Teding van Berkhout, W. C. baron van Randwijck van bet 4e. Reg. Huz. worden 1 October gedetacheerd aan de Rijschool. Tot assistent-bibliothecaresse aan de openbare leeszaal is benoemd me juffrouw M. Roessingb. In eene door de Arnhemsche Wielersportclub »De Arend« uitge schreven wegwedstigd over 60 K.M. was onze stadgenoot Biezenbos derde aankomende. Jl. Zondag hield de Amersfoort- sche Postduivenvereeniging een wed vlucht van af P.aarle-Nassau. Twoe duiven van de Gebr. Van de Berg kwamen het eerst aan en wonnen derhalve den le en 2en prijs; 3e pr. F. Reekers, 4e pr. J. v. d. Berg, 5e pr. W. 0. Priem, 6e pr. Gebr. v. d. Berg. De heer H. B. de Beaufort, Rijkspluimvee-consulent is benoemd lot lid der commissie aan welke werd opgedragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om eene con trole op de Nederlandsche eieren in het leven le roepen. De 7e brigade Infanterie uit Amsterdam en Naarden trok Maandag in den vroegen ochtend melde muziek aan het hoofd der colonne door onze gemeente,op marscb naarde Harskamp. De militaire vliegenier M. van Meel, die in het vliegkamp le Soester- berg proefvluchten houd met een door hem zelven vervaardigd toestel, vloog de laatste dagen herbaalde malen boven onze gemeente. De St. Agnes-kweekschool voor onderwijzeressen der congregatie van Onze Lieve Vrouwe vierde gisteren haar 25-jaiig bestaan. De vereeniging tot Christelijke verzorging vart krankzinnigen in Nederland zal op 25 September e.k. hier hare jaarvergadering houden. Een fouragewagen der artillerie kwam gisterenmiddag in de Utrecht- schestraat met een automobiel in botsing waardoor het zonnescherm van den heer Van der Heul werd afgerukt en een der groote spiegel ruiten van het magazijn van den heer Van Nie werd veibrijzeld. In tegenwoordigheid van den burgemeester, wethouder Van Duinen, afgevaardigden van Zustergemeenten en vertegenwoordigers der Hervormde, Lutherscbe en Remonstrantsche Kerk besturen werd j.l. Zondagochtend het nieuwe kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente op eenvoudige doch plech tige wijze ingewijd. Ds. ten Cate, die eene rede hield naar aanleiding van het tekstwoord Mattb. 21 13 iMijn huis zal een huis des gebeds genoemd worden», herinnerde er aan dat twee eeuwen geleden ook reeds een doops gezinde kerk le Amersfoort heeft bestaan die echter spoorloos verdwenen is en waarvan men de standplaats zelfs niet meer kent. Een dameskoor onder leiding van mej N. A. Smit verhoogde de wijding door het zingen van eenige godsdienstige liederen. Op de kaasmarkt van j.l. Maan dag werden aangevoerd 21 wagens, bevattende 6200 K.G. kaas. die ver handeld werd tegen f0.51 a f059 per 50 K.G. Lijst van brieven en biiefkaar- teo, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de le helft der maand September 1913. Brieven (Binnenland.) Mej. E. v. Leijenhorst, Amersfoort. s N. Kamphorst, Barneveld. Nube Overwijk, Leeuwarden. Mej. M. de Ruiter, R'dam. Briefkaarten (Binnenland.) C. Tesink, Amersfoort. D. Oostveen, Zaandam. H. Smit, Amersfoort. G. B. v. Bak, A'dam. A. P. Brilée, Mej. W. Majer, A. de Wit, J. v. Laar, Baarn. A. R. Smit, Enschede. J. Krien, Hilversum. H. v. d. Burg, t C. v. d. Brink, Leusden. Brieven (Buitenland.) frau A. Peukert, Halle Saaie. H. Timmer, Duitschland. Briefkaarten (Buitenland.) A. de Pehema, St. Malo. J. L. v. d. Stoop, Havre. Een benijdbare gemeentel Het vriendelijke dorp Heemstede (bij Haarlem) een gemeente met 8300 inwoners heeft onlangs de wan delplaats «Boschbeek en Groenendaal" aangekocht voor f318.000 met de kosten f 330.000, maakt zonder aflos sing it 4 pCt. een jaarlijksche rente van f 13.200. Er is daar geen plaatselijke hoofde lijke omslag, terwijl de ingezetenen de heugelijke medodeeling ontvingen, dat de belastingen niet verhoogd be hoeven te worden. N. v. d. D. Patrijzen en fazanten! Men schrijft uit Barneveld aan het Handelsbl. Met de patrijzen is het dit jaar zoo slecht gesteld, als nog bijna nooit het geval geweest is. Er wordt op dit wild dan ook bijna geen jacht ge maakt. Ook fazanten worden er in deze streken zeer weinig aangetroffen, wat wordt toegeschreven aan het koude, natte weder gedurende den broeitijd. Jachtopzieners zijn tot de overtui ging gekomen, dat patrijzen door fazanten worden doodgebeten. Van daar het verschijnsel, dat eerstge noemd wild bijna niet wordt aange troffen, waar bet jachtveld ruim van fazanten voorzien is. Een algemoene daling is inge treden in den prijs der tuinbouw producten van het Westland. Uien, boonen, druiven en tomaten zijn sterk in prijs teruggeloopen. Boo nen zelfs tot een prijs, welke de teelt niet loonend maakt. De tomatenprij zen lijden vooral door den aanvoer van natuurtomaten, die tamelijke prij zen doen. Hoe Carnegie bewaakt wordt. Nu Andiew Carnegie de rijke Amerikaan weder ons land verlaten heeft, kon ik u wel eens vertellen, wat ik, de vorige week in Den Haag vertoevend, vernam van de naaste om geving van den weldoener en vredes apostel, zoo wordt aan het Huis gezin geschreven Wanneer Carnegie een of ander land bezoekt, gaat hem een leger van detectives vooraf, dat zorgen moet voor zijn veiligheid en op te passen heeft, dat hij niet in handen komt van een of andere bende, die hem wellicht zou ontvoeren en niet dan tegen hoogen prijs zou loslaten. Zoo geschiedde bet, dat b. v. de vorige week ongeveer 20 detectives in Den Haag en Scheveningen waren, speciaal belast met de verzorging van Carnegie. Als bewijs dat deze heeren niet de kleinste hotels opzoeken en er goed van leven, kan dienen dat ongeveer een tiental was afgestapt in Hotel des Indes", in Den Haag, en een gelijk getal in het Kurhaus, te Scheveningen. Zij zijn van alle na tionaliteiten. Zoo waren er onder: Amerikanen, Franschen, Zwitsers, en zelfs Russen. De beeren brengen hun eigen auto's mede en verplaatsen zich op zeer geheimzinnige wijze. Onder hen was ook een dame, die b. v. op den dag van de opening van het Vredespaleis in haar auto met de Zwiisersche kleuren geheimzinnige tochten maakte. Carnegie maakte zijn tochten door Den Haag steeds in een grooten, gi ij zen auto van den Amerikaanschen gezant en naast den chauffeur was een livreiknecht gezeten, die ook nog andere diensten kon vei richten, dan portieren open of dicht doen. Zelfs de woning van mr. Lloyd Biyce, den Arneiikaanschen gezant, waar Carne gie logeerde, werd op geheimzinnige wijze bewaakt, overdag en des nachts. Lee idéee marchentl Men schrijft uit B. rgen-op-Zoom aan het »Handbl.« Op zijn propagandatocht door Noord- Brabant heeft hel hoofdbestuur der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht alhier ook een openbare vergadering gehouden. Er was een zeer volle zaal en een gehoor van mannen en vrou wen uit alle standen der maatschappij. Een bijzondere aantrekkelijkheid hier was dat o a. als spreekster optrad mevrouw Mulder van de GraafDe Bruijn uil Utrecht een oud-inwoon ster dezer stad, die als goed Katho liek voor de Katholieken onder haar gehoor bet vrouwenkiesrecht verde digde. Toch was het getal Katholie ken, dat zich bij de hier bestaande afdeeling na de rede dezer spreekster, aansloot, niet groot, maar wel ver dient vermelding, dat als gevolg daar van van Katholieke zijde het denk beeld geopperd word om naast deze neutrale Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht een Katholieke vereeniging met hetzelfde doel op te richten. Een bewijs dus dat ook onder de Katho lieken de beweging ten gunste van bet vrouwenkiesrecht veld wint. Een achterdeurtje open! Men weet hoe ieder rechtgeaard lid van den Bond van Ned. Onderwij zers het hoofdschap verfoeit en aan zijn collega's, die dat hoofdschap op hun schouders torssen een gloeienden haat gezworen heeft, juist om des hoofdschapswille. Nu heeft de Haagsche afdeeling van dien bond een rapport behandeld over het niet solliciteeren voor hoofd. Het is wel de radicale weg. Als men toch iets verderfelijk acht, dan solliciteert men toch niet om het te worden Maar,de leer is mooi in theorie. In de praktijk lijkt den heeren onder wijzers leden van den bond, het hoofd schap toch zoo kwaad niet! Zoo sprak de vergadering de wen- schelijkheid uit om propaganda te blijven maken Lgen het solliciteeren voor hoofd, maar op grond van ver schillende overwegingen wenschte men toch geen absoluut vei bod te zien ge steld. Ge kunt nooit weten de verlei ding is zoo beel, héél groot.Ned Viechvcnters in den trein! De directie der Staatsspoor heeft bepaald, dat visschers en vischventers die tengevolge van de uitoefening van hun bedrijf een voor de medereizigers onaangename en hinderlijke lucht ver spreiden, in 't vervolg zooveel moge lijk in afzonderlijke coupés 3e klasse geplaatst worden. Hun voor hun bedrijf benoodigde manden, emmers e d. al dan niet met visch gevuld, mogen niet in de coupé's worden meegenomen, maar woiden kosteloos in den bagagewagen ver voerd, wanneer: le. zij zelf hun manden, emmers e.d. laden en lossen 2e. niet meer mandon, emmers e.d. worden vervoerd, dan de eigenaar in de netten boven zijn zitplaats of onder de bank zou kunnen bergen. Dit kosteloos vervoer geschiedt zonder eenige verantwoordelijkheid voor de Mij. Zw. Ct. Geen puisten meer. Dokter Benians van tiet London- Hospital te London heeft ontdekt, welke baccil de oorzaak is van de zeer ongename puistjes, welke in het aangezicht, den hals en op de borst kunnen onslaan bij personen van 18 tot 23-jarigen leeftijd, of daaromtrent. Deze baccil is de acné-baccil. Nu het golukt is, er een entstof mede le bereiden, zullen velen baat vinden door deze uitvinding. Want al zijn deze huidaandoeningen niet van een gevaarlijk karakter, erg on aangenaam zijn ze toch Gevaarlijke Verhuisbocdel. Het ziekenhuis van Kings Collega te Londen zal naar buiten de stad verplaatst worden. Het grootste ge deelte van den inventaris als bedden, instrumenten enz., is reeds overge bracht. Het gevaarlijkste werk moet echter nog geschieden. Het zieken huis heeft namelijk een verzameling glazen buisjes, gevuld met bacillen van verschillende besmettelijke ziekten als typhus, tuberculose, cholera, pest. Wanneer een dezer buisjes brak, zou den de gevolgen niet te overzien zijn. Men heeft daarom dit lastig weik aan vertrouwde oppassers opgedragen en ben van de noodige ontsmettende stoffen voorzien, voor het geval er zich een ongeluk mocht voordoen. Een weddenschap in het aangezicht van den dood. Te New-York werd een bekende wedder in de Vereenigde Staten, Beachy genaamd in Juni ernstig ziek, zoo zelfs, dat de dokter hem geen 3 weken meer te leven gaf. Docter. zeide de sportman, ik wed om 500 dollard, dat ik nog drie maanden zal leven. De dokter nam de weddenschap aan. Dezer dagen werden den zieke werkelijk 500 dollars ter hand ge steld. Hij had echter niet lang plei-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2