Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. dat er vergiften zijn, misschien ook hun samenstelling en werking te loe ren, is het niet bepaald noodig ze hem te doen innemen. Zelfs hebben wij eenig idee, dat dit de allerslechtste methode zou zijn. En toch passen "wij die toe, telkens en telkens weer, als wij een slecht heid aanschouwelijk maken in eigen persoon. Zij behoeft niet eens van dien aard te zijn, dat de strafrechter er bij te pas zou kunnen komen of dat een ernstig gewetensprotest te ver wachten is; er zijn, behalve die ver schrikkelijke dingen, tallooze kleinig heden, die men vooral niet moet minachten. Tot de beschaafde opvoe ding wordt gerekend, dat men de kinderen gewent aan goede manieren dat men hen opmerkzaam m&akt op slechte houdingen, verkeerde bewe gingen, muider verkieselijke spreek vormen; dat is uitstekend, men kan daar niet genoeg de hand aan houden, want verkeerde gewoonten op dit ge bied, tot een routine vastgeraakt, kunnen iemand voor het gezellig ver keer ongenietbaar maken. Maar van nog veel' meer gewicht is het, dat wij in onze gedragingen, in onze besprekingen, in heel den moreelen invloed, die van ons uitgaat, niets brengen, dat de bestaande neiging tot nabootsing een gevaar doet wor den; om de cultuur van slechte ge woonten daar waar haar verderfelijk heid zoo onmetelijk groot is, op de meest afdoende wijze te voorkomen, moeten wij ons zorgvuldig onthouden van het geven van aanschouwelijk onderwijs in al hetgeen het gemoed bederven kan. Hier routine aan te kweeken is veredeling; bestaat ook hier eenig gevaar, bijv. dat van te leurstelling bij latere ontmoeting met minder goed onderlegden, ter wille van do groote en zekere wiu9t moet men de kans op eenig nadeel zich laten welgevallen. Die gewoonte brenge men voor het voetlicht van het scbouwtooneel, waar wij een rol hebben te vervullen, hoe nederig ookniet als bloote ver tooning, doch als uitdrukking van de werkelijkheid. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 30 September 1913, des avonds ten 8 ure. Voorzitter, de Burgemeester, de heer Mr. Van Randwijck. Aanwezig alle leden. Secretaris, de heer Veenstra, Loco Secretaris Na opening der vergadering brengt de Voorzitter hulde aan het Comité en Subcomilé's van de Onafhankelijk- heidsfeesten, welke feesten zeer goed geslaagd zijn, al hadden zij ook met vele tegenspoeden te kampen. Applaus. Ingekomen zijn de volgende stukken: Dankbetuiging van Mej. C. E. Mensing voor haar benoeming tot onderwijzeres in de nuttige hand werken aan school C. (Voor kennis geving aangenomen) Dankbetuiging van L. van Eykelen- burg en L. Koenen, doodgravers der Algemeene begraafplaats, voor de bun verleende verhooging van bezoldiging. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten dd. 8 September 1913, 3e afd. no. 227 tot goedkeuring van hot Raads besluit van 22 Augustus 1913, no. 379', tot wijziging van de gemeente-be- grooting dienst 1913. (Voor Kennis geving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten dd. 8 September 1913, 3eafd.no. 227 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 22 Augustus 1913 no. 379' tot wijziging van de gemeente-begrooting, dienst '1913. (Voor kennisgeving aan genomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten dd. 15 September 1913 3e afd. no. 227 tot goedkeuring van het Raads besluit van 2 Sept. 1913 no. 395, lot wijziging van de gemeente-begrooting dienst 1913. (Voor kennisgeving aan genomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten dd. 8 Sept. 1913, 3e afd. no. 472, tot goedkeuring van het raadsbesluit van 22 Aug. 19:3 tot overname van W. E J. La Fëbre Appels van een gedeelte van het perceel Asch van Wijckstraat hoek Smallepad. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten dd. 15 September 1913, 3e afd. no 496 tot goedkeuring van het Raads besluit van 2 Sept. 1913 no. 330 tot aankoop van N. Vink va* het perceel Krankeledenstraat no. 26. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten dd. 15 September 1913, 3e afd. no. 505 tot goedkeuring van bet Raads besluit van 2 September 1913, no. 389, tot overneming van grond aan het Havik van L. van den Berg. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten dd. 15 September 1913 le afd. no. 79, tot goedkeuring van het Raads besluit van 19 Juni 1913, no. 277, tot vaststelling eener wijziging van bet uitbreidingsplan der gemeente. (Voor kennisgeving aangenomen.) Voorstel van het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van ge meente-ambtenaren inzake het ver halen van pensioensbijdragen van de gemeente-ambtenaren. (Ter visie voor de leden Adres van de Afdeeling Amersfoort en omstreken van den Bond van Nederlandsche onderwijzers houdende verzoek om den hoofden van scholen het onderwijs in eene klasse op te dragen. (Om advies aan B. en W.) Adres van bewoners van den Utrechtschon straatweg, houdende verzoek medewerking te verleenen, dal de eventueel aan te leggen tram van Utrecht naar Amersfoort langs hunne buizen zal rijden. Om advies naar B. en W. Adres van bewoners der Kromme- straat houdende verzoek om betere verlichting dier straat. Om advies naar B. en W. Adres van de Amersfoortsche Politie Schietvereeniging, houdende verzoek om toekenning van een subsidie. Om advies naar B. en W. Adres van het bestuur der Naam- looze Vennootschap Volkshuisvesting» waarbij de wensch wordt uitgesproken, dat de gemeenteraad de aanvrage van de Roomsch Katholieke bouwvereeni- ging »St. Bonifacius» zal afwijzen of althans bij gunstige beschikking zal stellen de voorwaarde, dat minstens de helft der bewoners zal bestaan uit niet Roomsch Katholieken. Daar dit onderwerp, blijkens de statuten der adresseerende vereeniging, niet behoort tot haren bepaalden werk kring wordt voorgesteld het adres ter zijde te leggen, met het oog op de bepaling van art. 8,4e lid der Grondwet. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit voorstel goedgekeurd. Besluit van Gedeputeerde Staten dd. 25 Augustus 1913, 3e afd. no. 372, tot goedkeuring van het raadsbesluit van 29 Juli 1913 no. 34013 tot overneming van grond bestemd tot aanleg van een openbare straat ten Oosten van de Pieter Bothstraat, van de NV. Maat schappij tot Exploitatie van onroerende goederen «Prins Hendrik». Voor kennisgeving aangenomen. Gemeentebegrooting voor het jaar 1914, vergezeld van daarmede in ver band staande voorstellen van Burge meester en Wethouders. Wordt tot onderzoek naar de afdeelingen van den Raad verzonden. Daarna komt aan de orde: Het procesverbaal van kasopname bij den Gemeenteontvanger hetwelk zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. 1. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school B. Met algemeene stemmen wordt be noemd Mevr. Rupp. 2. Benoeming van een leeraar in de Wis- en Natunrkunde aan het Gym nasium en de Hoogere Burgerschool. Ook met algemeene stemmen wordt benoemd Dr. Plas. 3. Benoeming van tijdelijke leeraren aan de Burgeravondschool. In deze vacatures wordt voorzien door be noeming van de heeren Faber, Huur-- deman, Nierop en Dijkstra. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school F, Mejuffrouw H. H. W. van Apeldoorn. Wordt z. h. st. overeenkomstig het voorstel van B. en W. eervol verleend. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan den Rector van het Gymnasium, Dr. J. H. Moll. Dit ontslag wordt z. h. st. op de meest eervolle wijze verleend. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van het Raadsbesluit van 22 Augustus j I. in zake wijziging der verordening tot heffing van legesgelden. Wordt z. h st. goedgekeurd. 7. Voorstel tot vaststelling van een huishoudelijk reglement voor de ver gaderingen van den gemeenteraad. Daar niemand bet woord wenscbt ever bet reglement in zijn geheel wordt lot artikelsgewijze stemming over gegaan. Artt. 1 en 2 z. h. st. goedgekeurd. Art. 3. B. en W. stellen voor om de plaatsen van de raadsleden aan te wijzen volgens nummer. De heer Joris- sen wil gelijk B. en W. een vaste plaats hebben. De voorzitter is het hier niet mee eens, daar toch de leden, die achteraan zitten, ook wel eens vooraan willen zitten. Het voorstel van B. en VV. in stem ming gobracht wordt verworpen, ter wijl daarna besloten wordt de leden te plaatsen volgens diensttijd. Artt. 4 lot en met 36 worden z. h. st. aangenomen. Art. 37. B. en W. stellen een amen dement voor, luidende als volgt Met inachtneming van art. 43, 5e lid der Gemeentewet, mogen geen extracten worden verleend, behoudens goedkeuring van de in de vergadering aanwezige leden. Na een opmerking van den heer Joiissen wordt dit amendement aan genomen. Nadat de volgende artikels z. h. st. zijn goedgekeurd, dankt de voorzitter de commissie van onderzoek voor hare benoemingen. De heer Jorissen zegt de voorzitter dank voor diens raad en daad, waar mede hij de commissie heeft bijgestaan. 8. Adres van J. H. van Scbuppen, houdende verzoek om eene deskundige raadscommissie te benoemen, teneinde zijne rekening wegens het boren van bronnen ten dienste der waterleiding, te onderzoeken. De Voorzitter deelt namens B. en W. mede, dat zij geen bezwaar hebben het verzoek van den heer Van Schuppen in te willigen. De heer Veis Heyn stelt voor een deskundige commissie te benoemen van 3 leden, welke de betrokken per sonen kan hooren en rechtskundig advies kan inwinnen. Dit voorstel voldoende ondersteund wordt aange nomen. De Voorzitter is er op tegen dat hij deze commissie benoemt, daar het een onpartijdige commissie moet zijn en zou daarom gaarne zien, dat de raad zulks deed. Daarop worden tot leden dier com missie benoemd de heeren Van Ach- terbergh, Kroes en Eysink. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een crediet toe te staan, teneinde het hoogreservoir van de waterleiding en de gebouwen van het pompstation van een bliksem afleider te voorzien. Wordt z. h st. goedgekeurd. lü. Voorstel van B. en W. inzake het verleenen van een voorschot aan de R K. Bouwvereeniging «St Boni facius» voor den bouw van arbeiders woningen. Over dit punt vraagt de heer Ger ritsen het eerst 't woord. Hij zou wel met het voorstel van B. en W. mee kunnen gaan, als de volgende motie werd aangenomen De Raad van oordeel, dat het Gemeentebelang meer gediend is door eigen bouw van arbeiderswoningen. Gaat over tot de orde van den dag. De heer van Achterbergh is tegen gemeentelijke woningbouw. De heer Jorissen zou gaarne willen zien, dat de heer Gerritsen zijn voor stel nader toelicht. De heer Gerritsen wil geen buurten hebben van personen van eenzelfde godsdienst, maar gemengd. De heer Jorissen zegt, dat de heer Gerritsen niet op de boogie is van de zaak, daar wanneer hij deze beter had bestudeerd, had hij kunnen zien, dat iedereen in deze woningen kan wonen. De heer Houbaer zal hem hier omtrent beter kunnen inlichten. De heer Houbaer geeft nadere in lichtingen. Spreker zegt dat het geheel onwaar is, dat de woningen alleen voor katholieken zijn, dal zou ook niet mogelijk zijn. Als bewijs hiervoor voert hij aan, dat er kaarten zijn rond gestuurd, aan ieder die een woning zou willen huren. Er wordt absoluut niet naar godsdienst gevraagd. De beer Van Achterbergh zegt, dat de heeren Jorissen en Houbaer hebben gezegd, dat de woningen niet enkel zijn voor Katholieken, doch voor ieder, maar in de Statuten staat toch, dat alleen ledeu der vereenigmg kunnen zijn katholieken. Wanneer er huizen over zyn, dan zullen zij deze mis schien aan niet Katholieken verhuren. Er is toch gevraagd aan Kath arbeiders, of zij een woning willen huren, 60 zijn er reeds verhuurd, dus zijn er nog 20 over. Spreker zou gaarne de statuten zoodanig gewijzigd zien, dat het be stuur der vereeniging voor de helft uit Katholieken bestond. De heer Kroes wil de statuten niet gewijzigd zien, daar het een Katho lieke vereeniging is. Art. 2 der sta tuten zegt zulks toch, doch de ver eeniging heeft ten doel, de verbetering der volkshuisvesting. Aan andere ver- eenigingen, zoo vervolgt hij, is toch ook niet gevraagd of er Katholieken in het bestuur zitten. De vereeniging is niet van plan de woningen alleen aan Katholieken te verhuren. De heer Veis Heyn heeft de mede- deelingen, welke door de beeren Kroes en Houbaer zijn gegeven, petsoonlijk onderzocht en weet uit goede bronnen, dat de vereeniging »St. Bonifacius« niet van plan is een R. K. buurt te stichten, waarom hij dan ook tegen het voorstel-Gerritsen is. De heer Van der Wal zegt, dat de heer Van Achterbergh er reeds op gewezen heeft, dat de vereeniging uitsluitend is voor Katholieken. De statuten geven dit ook aan, waarom hij dan ook tegen het voorstel van B. en W. zal stemmen. De heer Van Esveld deelt mede, dat B. en W. zich op het standpunt hebben geplaatst, dat bet hier een Koninklijk goedgekeurde vereeniging betreft, zoo dat het recht haar door de Woningwet toegekend, niet mag worden ontnomen. Er is in de gemeente gebrek aan arbeiderswoningen, dus kan deze ver eeniging zeer nuttig werken. Het voor stel van den beer Gerritsen acht hij niet in 't belang der volkshuisvesting, daar er te weinig arbeiderswoningen in de gemeente zijn. De heer Van Achterbergh is het gesprokene van den heer Van Esveld zeer tegen gevallen. Spreker acht het beter eerst in de oude stad de volks huisvesting te verbeteren. De heer Van Esveld is van oordeel eerst buiten te bouwen. De heer Van Kalken kan zich niet begrijpen dat men als vrijzinnigen zoo iets kan besttijden. Ieder had moeten zeggen, de verbetering der volkshuis vesting is een gemeentebelang. Men moet niet vragen of het R. K. zijn of anderen. Hij zal het voorstel van B. en W. krachtig ondersteunen. De heer Oosterveen kan niet met het voorstel van den heer Gerritsen meegaan. De heer Gerritsen trekt thans, na de toelichtingen van de verschillende raadsleden zijn motie in. Door intrekking dezer motie worden thans de beraadslagingen geopend over punt 10 in zijn geheel. De heer Wolterbeek is er tegen, dat er zoo ver weg wordt gebouwd, hetgeen de gemeente z. i. veel geld zal kosten, o.a. van aanleg en onderhoud van wegen, straat verlichting, politietoezicht en de grootste onkosten zijn nog wel het aanleggen eener rioleering. Hij acht het beter de onbewoonbaar verklaarde woningen in de oude stad op te ruimen. De voordeelen hieraan verbonden zijn, dat de arbeiders dichter bij bun werk wonen en de oude krotten, die op invallen staan af te breken, waardoor de passage ook beter zal worden. Spr. vraagt of het niet mogelijk is dit te onderzoeken en tot onteigening over te gaan. De beer Jorissen vindt, dat, zooals de heer Wolterbeek zegt, de menschen in de oude stad dichter bij hun werk zijn, nog een groote vraag is. Het zal natuurlijk van groot verschil zijn waar ze werken. Hij is van oordeel, dat voor het uitzoeken van bouw terrein de vereeniging zelf mans genoeg is. De heer Van Achterbergh is nog niet overtuigd. Hij is van oordeel, dat de Vrijzinnige leden niet vóór kunnen stemmen. De plaats om te bouwen is z.i. te ver weg. Al eerder is door een N.V. uit Amsterdam bouwteriein aangevraagd, doch toen is het bezwaar geopperd, dat de rioleering te klein was. Wanneer de vereeniging St. Bonifacius bij het kerkhof zal bouwen, moet zulks de gemeente veel geld kosten. De heer Gerritsen staat op een ander standpunt, dan de heeren Wolterbeek en Van Achterbergh. Wordt volgens het gesprokene van die heeren gehandeld, dan zullen we niet opschieten en zal de zaak over 25 jaar nog betzelfde zijn. De heer Jorissen zegt, dat de beer Van Achterbergh 2 jaar geleden voor rioleering was en nu er tegen De heer Kroes oordeelt, dat de kosten voor de gemeente niet zoo groot zullen worden, daar aan de Soesterweg reeds een politiepost staat en dat St. Bonifacius zelf de verbe tering aan de rioleering zal betalen. Het terrein is volgens hem juist zeer ge schikt daar het grootste deel der bewoners aan de wagenwerkplaats van het spoor werken. De voorz. meent, dat de zaak thans voldoende weerlegd is, zoodat hij er niet veel meer aan toevoegen zal. Alleen wil hij nog als zijn oordeel te kennen geven, dat de gemeente zelf nog niet bouwen moet, daar er nu reeds 200 woningen bij komen. De heer Van der Wal zal tegen stemmen, daar bet een R. K. buurt zal worden. De beer Van Achterbergh wijst nog op art. 46 der gemeentewet, volgens welk artikel de heeren Houbaer en Kroes niet mee mogen stemmen. De eerste omdat hij bestuurslid is en de tweede als architect. De Vooizitter zegt, dat de heer Houbaer geen bestuurslid is en de heer Kroes geen belang heeft bij de vereeniging. Thans worden de 3 ontwerpbeslui ten in stemming gebracht. Ontwerpbesluit I, om een voorschot te verleenen aan de R. K. Bouwver eeniging »St. Bonifacius» voor den bouw van 80 arbeiderswoningen, tot een bedrag van hoogstens f 178.218.70 mits een even hoog bedrag door het Rijk aan de Gemeente in voorschot wordt gegeven. De hoer Van Achterbergh wenscht hierover hoofdelijke stemming. Dit voorstel wordt met 13 tegen 6 stemmen aangenomen. Ontwerpbesluit 2 om een even groot voorschot te vragen aan en te aan vaarden van het Rijk. Ontwerpbesluit 3, B. en W. te machtigen met de vereeniging een overeenkomst aan te gaan betrellende den afstand van grond, bestemd tot aanleg van een straat en tot storting van de kosten daarvan, benevens van een bedrag van f1200 in de kosten van de doortrekking der bestrating van den Ouden Soesterweg, en ont werpbesluit 4 om B. en W. te machtigen tol het leggen van de buizen voor gas- en waterleiding en daarvoor een crediet too te staan van f2100, worden z. h. st. aangenomen. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van eene nieuwe verordening op het Grondbe- diijf. Wordt z. h. s. goedgekeurd, met dien verstande, dat de inwerking tre ding der verordening in een volgende vergadering zal worden vastgesteld. 12. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der be- grooling dienst 1913. Z. h. st. goedgekeurd. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorloopige vaststel ling der pensioensgrondslagen voor de gemeente-ambtenaren. Z. h. s. goedgekeurd. 14. Voorloopige vaststelling van de Gemeenterekening, dienst 1912, met de daarbij behoorende bescheiden. Z. h. s. goedgekeurd. Hiermede was deagendaafgehandeld. De voorzitter vraagt nog namens B. en W. een crediet van f 100 voor het aanbrengen van gas- en water leiding in het huis van bet hoofd der school in de Beekstraat, welk crediet zonder hoofdelijke stemming wordt verleend. De heer Van Achterbergh vraagt of het niet wenschelijk is de vergade ring, waarin de begrooting behandeld zal worden nog eenigen tijd uit te stellen, daar deze pas in het bezit is der leden. De voorzitter vraagt of het niet beter is dit te behandelen in de onder linge bijeenkomst hetwelk wordt goed gevonden. De heer Jorissen vestigt er de aan dacht op, dat de leeraar der H B. S. in de Ned. Taal de nieuwe spelling onderwijst, waarop hem door den Wet houder van onderwijs beloofd wordt dit te onderzoeken. Hierna werd de openbare vergade ring om 10 uur gesloten. Het 6-jarig zoontje van den heer J. C. W., aan de Van Oldenbarno- veldtlaan, had Zondagochtend met eenige makkertjes in de buurt gespeeld en werd tegen 11 uur door een dame van den Utrechtscheweg thuisgebracht. Een minuut of tien later hoorde zijn moeder hem roepen. Zij ging kijken waar hij was en vond hem aan den zijkant van het buis liggen met wonden aan het hoofd. Dr. Pesman, die zeer snel ter plaatse was, constateerde, dat ook de rech terpols gebroken en de linkerarm ge-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2