Waars en Opperlieden ^BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. Adverteniiën. lamwonHc Bouwer Co. volger verder afgewerkt worden. Maar wanneer wij- het aardsch bestaan eens van den anderen kant bekijken, als wij ons plaatsen op het standpunt van bet familieleven zooals het zijn moet en stellig ook zijn kan, dan luidt het oordeel: Niemand wordt niet dan noode gemist, wie heengaat, laat een ledig achter. Van wien dat naar waarheid gezegd kan worden, zal wel geen klacht over vereenzaming gehoord zijn. Ja, laten wij, terwijl wij nog in zedelijken zin draagkracht hebben, ons verzekeren tegen de gevolgen van invaliditeit en ouderdom. Het eige naardige hierbij is, dat wij al gauw premiebetalers en rentetrekkers tege lijk worden wie op dat terrein zaait, ziet zijn oogst gauw wassen en tot rijpheid komen. Ligt er misschien in de toekomst een periode, waarin het geven bezwaarlijk en het ontvangen onmisbaar redmiddel wordt, geen mensch zal de weegschaal voor den dag halen; het is alles zoo gewoon, die uitwisseling van zorgen en van liefdeblijken, niemand houdt er aan- teekening van, er is winst aan alle kanten. Men zegt, dat het persoonlijk be lang en de afschrik van het zich- geven voor een goed deel de oor zaken zijn, dat de waarschuwing tegen het alleen-zijn te weinig wordt op gevat in den zin, in den aanvang be doeld. Reden te meer om tegen het »oud en eenzaam", dat een even ge duchte dreiging inhoudt als het »oud en arm" tegen hetwelk het sociaal geweten van onzen tijd opkomt, de waarborgen te stellen, die verstand en gevoel aanbevelen. Z. K. H. de Prins der Neder landen aniveerde Zondagmorgen per D trien, die 7.13 te Apeldoorn stopte, teneinde Z. H. de gelegenheid tot uit stappen te verleenen aan 't hoofd- siauon aldaar. Van het tweede perron wandelde de Prins met den Hem ver gezellenden adjudant den heer W. C. Bijl de Vroe door de Koninklijke wacht kamer naar de op het Stationsplein gereedstaande victoria met tweeschim- rnels bespannnen, waarmede de Prins Paleiswaarts reed. De »Limb. Koerier» schrijft: De Staats-Ct. no. 230 bevat de Ko- ninkl. goedgekeurde statuten van een aantal vereenigingen. Als no. 1334 komt daaronder voor R K. Geitenfokvereeniging onder bescherming van den H. Barnardus te Hoeven. Gaat dit nu toch niet inderdaad te ver Dat men vereenigingen, die oen godsdienstig, een zedelijk, een poli tiek, een sociaal doel of dergelijke beoogen, tot Katholiek beginsel zicb inderdaad gelden a 1$ bonne lieure. Een Katholieke congregatie, een Katholiek patronaat, een Katho lieke kiesvereeniging, een Katholieke volks- of vakbond, uitmuntend Die beoogen doeleinden, bij het na streven waarvan bet Katholiek be ginsel zich inderdaad gelden doet, ook in de keuze der middelen. Maar waarom moet nu in 's hemels naam een vereeniging, die louler een stoffelijk doel en absoluut niets anders beoogt, en die ook niet door gemen-r den omgang gevaren voor onontwik- kelden aanbiedt, confessioneel zijn Moeten we overgaan tot Roomsch- Katbolieke kanariebroedclubs, R. K. postzegelruilvereenigingen, R. K. dek hengst- en slierenhouderijen, enz. enz.? Dat wordt eenvoudig bespottelijk en doet de gezonde Katholieke orga nisatie ernstig schade in het oog der- gerien, die degelijkheid niet van over drijving weten te onderscheiden en alles over één kam scheren. Onze Lieve Heer heeft ons land nu eenmaal tot een gemengd land ge maakt, en het kan Zijn wil niet zijn, dat we ons in alles afscheiden van onze eigen ras- en landgenooten, onze broeders Wie zóó in uitersten vervallen als de oprichters van een R. K. Geiten- fokkeiij, maken ons, Katholieken, be lachelijk in het oog van andersge- zinden èn... van vele geloofsgenooten. Gezwegen dan nog ervan, dat een beestenfokkerij, onder bescherming van een Heilige, en met een geeste lijk adviseur, menig fijngevoelig Ka tholiek een stuitende profanatie moet toeschijnen, zoowel van het Hemei- sche als van het eerwaardig priester ambt. Door het Typo- en Lith. Man nenkoor sKunst na Arbeidt te Haar lem is, ter herdenking van het 26-jarig bestaan, een Groote Nationale Kwar- tetwedstrjjd uitgeschreven voor Enkele en Dubbele Mannenkwartetten en Dubbele Gemengde Kwartetten, te houden op Zaterdag 25 en Zondag 20 April en Zondag 3 Mei 1914, in de Sociëteit sVereenigingt. Reglementen en Inschrijvingsbiljet- jetten worden op aanvrage franco toe gezonden door den Secretaris H.Rjjkens, Korte Annastraat 6, Haarlem. Bij de met I Oct. opgerichte 3e bataillons zijn ingedeeld bij het 5 Reg. Majoor W. F. de Reede, commandant, le luit. adj. L. A. M. Koppert, kapitein K. F. Dil, Kapt. F- Koblbrugge, kapt. W. Mol, kapt. D. Ritman en de luitenants W. G. Zwolle en C. P. J. Boers; bij bet 16e Reg. Majoor A. Hooger- vorst, comm., le luit.-adj. A. Govers, kapt. B Reynvaan, kapt. H. F. Keetell, kapt. J. van Dijk, kapt. J. H. de Haas, le luit. E. Snoeck, le luit. L. G. Mog- genstorm, le luit. C. Sisselaar en de 2e luit. J. G. M. van de Plassche. De kapiteins der infanterie van het Indische leger W. K. L. H. C. Campen en J. J. de Kroes zijn gede tacheerd bij de 4e mitrailleursafdeeling alhier. De le luit. adj. L. A. M. Kop pert van het 5o reg. infant, wordt van 3 tot 22 Nov. gedetacheerd bij de artillerie-inrichtingen aan de Hem- brug tot het volgen van een wapen cursus. Voorliet departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen zal op Donderdag 16 Oct. a.s. optreden de heer mr. A. W. Kamp, uit den Haag met verschillende dramatische en humoristische voor drachten. Zelden hebben we een zoo leege zaal gezien als Maandagavond in Amicilia. De pers niet meegerekend en de enkele vrijkaarten ook niet, waren er precies twaalf menschen negen dames en drie heeren. Waar aan deze slechte opkomst te wijten? Misschien waren de drie artisten maar Nederlanders. Ze hadden anders wel een volle zaal verdiend. Mevr. Lieman Braak heeft een forsch sopraan ge luid. Soms klonk haar stem wat te sterk in de leege ruimte. Uitstekend werd ze begeleid door Mia Tibbe en Cato Vletter, die beiden bewezen bun instrumenten volkomen meester te zijn. De afdeeling Amersfoort van den Nederl. Protestantenbond houdt hare jaarvergadering hedenavond 8 uur in het Catechisatie lokaal vandeRemon- strantsche keik. De agende bevat: 1. Jaarverslag Secietaris en rekening en verantwoor ding van den Penningmeester. 2. Ver kiezing van 3 bestuursleden wegens periodieke aftreding der heeren: L. van Wijngaarden, A. de Lange en P. J. de Groot. De laatste wenscht niet meer in aanmerking te komen. 3. Benoeming van afgevaardigden naar de Algem. Vergadering. 4. Bespreking beschrijvingsbrief. Ter kaasmarkt van Maandag 6 October werden aangevoerd 6 wagens, bevattende 3100 K G. kaas. Alles werd vlug verkocht tegen f 28.a f 30.50 per 50 K G. Gebruikt Poetsin, het beste van alle vloeibare Metaal-Poetsmiddelen, vervaardigd door de Firma Fritz Schulz jun. Akt. Ges te Leipzig. Dit uit stekend preparaat verdient de voor keur boven alle soortgelijke voort brengselen. In den kortst mogelijken tijd wordt elk metalen voorwerp, hoe vuil bet er ook uit moge zien, dat met Poetsin behandeld wordt, blinkend, helder en schoon; ook speciaal voor gegraveerde en geci seleerde voorwerpen is Poetsin het ideale poetsmiddel. De hiermede ver kregen glans is niet alleen schitterend, doch houdt langen tijd aan. Men ge- bruike daarom slechts Poetsin, dat in glazen en blikken flacons, overal ver krijgbaar is en wachtte zich voor waardeloozen namaak. Te Soest is Zondagmiddag brand ontstaan op de boerderij van den land bouwer Blankenstein. De schuur en een hooiberg met 30.000 pond hooi werden in de asch gelegd. Het spelen met luci fers door kinderen schijnt de oorzaak te zijn geweest. Niets was verzekerd. De keizerparade in onderbroeken. Tijdens de keizerparade in Posen had er een vermakelijk voorval plaats. Van hooger hand was bevel gegeven, dat de manschappen en officieren in linnen broeken voor Zijne Majesteit den keizer moesten verschijnen. Op den dag, dat de groote parade zou plaats hebben, was het toevallig drui lerig weer. Een fijne motregen deed vermoeden, dat er dien dag nog menig droppeltje zou vallen. Daarom werd besloten, dat de soldaten hun laken broek zouden aantrekken en de lin nen broeken in hun ransel mede zou den nemen ingeval deze noodig moch ten zijn. Dit was echter niet naar den zin van de »booge oomes", die er op stonden, dat men zich aan bet oor spronkelijk bevel hield. Zoo gebeurde het, dat een kwartier voor de aankomst van den keizer ten aanschouwe van duizenden belangstel lenden de verkleedpartij begon. Menig officier en grenadier bracht eenige hoogst pijnlijke momenten door. In hun haast hadden zij namelijk verge ten hun linnen broeken in te pakken en zij wisten nu een oogenblik niet, wat ze moesten beginnen. Een jonge officier wist zich echter te helpen. Hij leende eenvoudig de witte broek van een zijner soldaten en moffelde den beroofde, die dus nu in zijn onder broek stond, midden in de rijen der andere soldaten. Zijn voorbeeld werd ijverig gevolgd. Het aantal broeklooze soldaten deed echter geen afbreuk aan het succes van den dag, want noch het oog der critiek, noch de menigte toeschouwers merkte iets van deze onderbroekparade. En dan te weten dat boeren geen bedrijfsbelasting betalen! De papiérbaan der coöperatieve fa briek »De Toekomst» te Scheemder- meer (Gron.) die van aangekocht stroo carton maakt en alzoo ook speculatief werkt, heeft over het afgeloopen jaar aan 95 aandeelhouders ieder een winst van f965 per aandeel van f 1000 uitgekeerd, benevens de voordeelen van het coöperatief verwerken van eigen stroo. Deze aandeelhouders, allen boeren, behoeven geen cent bedrijfsbelasting te betalen. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 26 September tol 2 October 1913. Geboren: Simon, z. van Lambertus Johannes Vonk en Evertje Schut. Sijtze Hendrik, z van Fokke Annema en Evertje van Zanten. Henny Mimi, d. van Willem de Vries en Eva van Zuiden. Willem, z. van Pbilip- pus Kraak en Alijda Rommers. Marritje, d van Dirk van de Vuurst en Alijda van den Hoek. Gerardus Johannes Bernardus, z. van Cornelis Josephus Coenen en Maria Hendnka Helena Vos. Hendrika Dora, d. van Willem Kerkhof en Richarda Kuijer. Een natuurlijk kind. Reijer, z. van Johannes van den Heu vel en Jacoba Gijsberlse. Petro- nella, d. van Justus Jacobus van Dijk en Jacoba van Eijkelenburg. Mar- garetba Maria, d. van Jan van Doornik en Johanna de Groot. Catharina Elisabeth, d. van'Frederik Lablans en Grietje Hendriksen. Ondertrouwd: Jacobus Dominicus van Baars en WilleminaJoannaGerarda de Jong. Joseph Bakkenes en Lam- mina Scholte. Getrouwd: Philippus Jacobus ter Wolbeek en Maria Vosku len. Willem van der Vennen en Gerritje van Dijkhuizen. Hendrikus van Nimwegen en Alijda Batavier. Overleden: Ma?ia ComMia Wilbel- mina Rosendaal, 82 jr., wed. van Wil helmus Jansen. Maria Magdalena Sophia ter Maat, 80 jr., wed. van Leonard Gideon Adriaan Diederik. Johanna Slots, 4 jr. Leusden. GeborenDriesje, dochter van Willem van Beek en van Johanna van Dijk. Hendrik Reindert, zoon van Jan van Maanen en van Cornelia van Engelenhoven. Teunis, zoon van Gijsberlus de Kruijlï en van Stijntje van Kooten. Wilhelmina Clazina Jansje, dochter van Jacob van Ooijen en van Adriana Baars. Overleden: Johannes Hoogeweg, oud 67 jaren. Woudenberg. GeborenHendrik, zoon van Hen drik Valkenburg en Hendrika van de Woerd. Ondertrouwd Pieter van Wijngaar den, 30 jaren en Gijsberta Hendrika van Ravenhorst, 30 jaren. Het slot der onaf hankelijkheidsfecsten. 1913. Nederland viert zijn honderd jarige onafhankelijkheid. Steden en dorpen herdenken deze heuglijke ge beurtenis dooi feestdagen. Ook de Staat der Nederlanden wil niet achter blijven en besloot reeds 28 Nov. 1912, tot de uitgave van een serie Jubileum postzegels. 23 Nov. 1912 viel bet Kon. besluit en nog steeds wachten we vol ongeduld op de verschijning. Nagenoeg alle gemeenten hebben haar feest dagen achter den rug, maar het Hoofd bestuur der Posterijen is nog steeds niet met zijn Jubileum-gave voor den dag gekomen. Het eigenaardige gaat er op die manier af. Het geheele jaar hadden deze zegels in omloop moeten zijn, terwijl onze gewone zegels voor dien tijd buiten gebruik hadden moe ten gesteld worden. Dan had de cor respondentie in 1913 een eigen cachet gekregen en was het vreemden dui delijk geworden dat we onze onafhan kelijkheid op prijs stellen en daarvan niet alleen in feesten, maar ook door onze postzegels, uiting gaten. En nu zullen ze in de laatste maanden van dit jaar verschijnen, als mosterd na den maaltijd. En dan is 't nog de vraag, of bet betrekkelijk geringe aan tal postzegelverzamelaars, dat Neder land telt een serie kan bemachtigen. 12.500 000 zegels zullen gedrukt wor den in 12 waarden, o.a. maar 100.000 van het f2 50,- het f5-en het f l0-zegel. Dat zijn bodragen, waarvoor een ge woon, ongefortuneerd verzamelaar terugschrikt. Juist door die hooge bedragen en vooral ook door het geringe aantal veroorzaakt de Staat, dat menig ver zamelaarzijn serie nooit compleet krijgt. En dat, waar het het herdenken van een nationaal feest geldt! Op zijn zachtst uitgedrukt is het betreurens waard. Een complete serie, moest on der het bereik van zoo niet ieder, dan toch van het overgroote deel van Neerland's bevolking liggen. Nu komen de hooge waarden natuurlijk grooten- deels in handen van opkoopers en postzegelbandelaais de buitenland- sche niet te vergeten, die naar gemeld wordt, reeds een zeer groot aantal aangevraagd hebben. Voor den staat levei t deze uitgave, na aftrek der vervaardigingskosten minstens f2 800 000 op, een niet te versmaden voordeeltje, om het te kort gedeeltelijk te dekken, maar toch moest de Staat er zich niet toe leenen, de beurzen zijner onderdanen voor dat bedrag lichter te maken. Wel is bet, om zoo te zeggen, een alledaagsch verschijnsel, dat eeri regeering iedere gelegenheid aangrijpt, om een nieuwe serie postzegels in den handel te brengen, getuige de oorlog zegels van de Balken staten, de opdrukken van de door de Italianen bezette Turkscbe eilanden, enz. En is er geen aanleiding, dan maar een nooduitgifte, als onlangs in Suriname of postzegels worden door een opdrukje in dieostzegels gemeta morphoseerd, die nota bene ongebruikt in den handel zijn. Mijns inziens is't minder waardig om ten koste van postzegel verzamelaars op die wijze de schat kist te veriijzen. Het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie erkent indirect zelf dat de oplaag te klein is, immers aan een ieder geeft het de gelegenheid voor elk aantal, hoe gering ook, bestellingen aan het Hoofdbureau op te geven, verwijt op alle ingekomen aanvragen volgens een strik rechtvaardig ver- houdingscijfer toezending zal geschie den. Wat moet nu iemand doen, wiens beurs toe laat één serie (a f 19.78) te bestellen, terwijl er verscheidene handelaars zijn die 100 of meer com plete series aanvragen, om niet te spreken van hen, die financieel in staat zijn meer series aan te vragen, om ten minste betrekkelijk zeker te zijn, één, zegge één serie in huri album te kunnen plaatsen. Juist door dat verhoudingscijfer kan het gebeuren dat de aanvrage van één serie, die misschien niet eens zal krijgen. Dat zou toch wel een beetje al te erg zijn. Als 't maar niet uitloopt op 't geknoei, dat met de uitgifte van de sDe Ruyterportzegels» plaats gevon den heeft. A. R STEW. Den arts en het monopolie? Mijnheer de Redacteur. Het is bekend, dat de interne genees kundige wetenschap nog op een vrij laag standpunt staat, dat bij 't »post« en 't »propter« gaarne bij een gunstige wending der ziekte 't oor wordt geleend aan 't laalste en bij een ongunstige deze niet aan 't aangewende middel wordt toegeschreven. Geeft dit nu niet aanleiding met beide handen aan te grijpen de middelen die onze kennis en hare toepassing kunnen veri ijken En ligt 't niet aan 't bestuur der hoogeschool een leerstoel op te richten, evenals dit te Parijs 't geval is, om de kennis te vergaderen, die daartoe noodig is? Wanneer 't een feit is, dat velen, ook de meer ontwikkelden in den lande, bij ziekte wanneer de officieele geneeskundige wetenschap te kort schiet, hun toevlucht nemen tot chris tian sciencemagnetisme, somuambu- lismeen clairvoyance, als 't hun bekend is geworden, dat deze heilzaam kunnen inwerken op 't zieke organisme; wan neer in krankzinnigengestichten, die meer afzonderingshuizen dan herstel lingsoorden zijn, patiënten, die daar vergeefs zijn behandeld, hun toevlucht nemen tot een magnetiseur en deze met blijvend succes hen weten te gonezen, is 't dan niet een dwaasheid, die krach ten te negeeren enkel en alleen omdat de wetenschap met hare hulpmiddelen er geen verklaring voor kan vinden. En moet men 't nu niet toejuichen dat zelfs rechtsgeleerden van naam, legen de publieke opinie in, zijn opgestaan om recht te laten wedervaren aan hen, die tot heden voor hun daden geen burger recht verkregen en slechts met 'i zwaard van Damocles boven 't hoofd hun prak tijk, die vaak door een gevoel van naastenliefde kracht werd bijgezet, uitoefenden. Wat wordt er toch meermalen comedie gespeeld tegenover den arts, wanneer deze zijn patiënten met zijn bezoeken blijft vermoeien en bezwaren, niet vermoedende, dat hjj heimelijk wordt onderkropen en niet hij, maar een ander de leidende persoon aan 't ziekbed is. Laten wij toch nederig zijn en eerlijk bekennen, dat wij artsen nog zoo wei nig vermogen en daarom gaarne hand in hand willen gaan met hen, die in staat blijken te zijn, mede te kunnen helpen de menscbheid 't lijden te vei- zachten. W. F. WAGTHO, Arts. Amersfoort, October 1913. RECLAME. gevraagd, voor een te bouwen landhuis aan de straatweg tus- schen Amersfoort en Soesterberg, of opgave per duizend, tevens opgave van rijloon gevraagd van steenen vanaf Station Amers foort. Adres J. SMIT en D. KLOMP, aannemers Rhenen. Kortegraclit 22 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2