Advertemiën. zjn, benevens over kwakzalvers midde len en een onderzoek, dal er zal wor den ingesteld. De heer W. N. Klein geeft een zeer lezenswaardoverzicbt van wat hij noemt Onze betooging op de Tentoonstelling »de Vrouw" Toen de expositie van de Vereeniging niet genoeg de aandacht trok, heb ben verschillende dames Propaganda gemaakt, door de bezoekers te over tuigen van 't onrecht dat er nog zoo weinig voor Slechthoorenden wordt gedaan en vooral voor 't slechthoorend kind, dat in ons land van onderwijs verstoken is. Dit was ook de hoofdinhoud van de Voordracht door Mej. T. Marcus op 30 Aug. 1.1. in de congreszaal van de Vrouwgehouden.Moge meerdere deze bekendheid met de Ver. tot meer be langstelling en steun leiden. Proefnummers van »0. M." gratis te verkrijgen aan het Bur. van Redac tie Hendrik van Viandenstraat 4 Amersfoort. Aan het jaarverslag over 1912 der vereeniging tot opvoeding van half verweesde, verwaarloosde of ver laten kinderen, in bet huisgezin ont- leenen wij wat de plaatselijke afdeeling betreft bet navolgende: De afdeeling Amersfoort bestaat thans tien jaar, en haar verslagen toonen, dat zij in dien tijd niet heeft stilgezeten. Het aantal kinderen aan hare zorgen toevertrouwd bleef stationnair: 42; twee kinderen die uit de verzorging gingen, werden door twee anderen vervangen. Het gedrag der kinderen liet over bet algemeen niet te wenschen over, al baarden sommigen zorg. De goede vei standhouding met de pleeg ouders bleef bestendigd. Het verslag brengt hulde aan de genensbeeren Rolandus Hagedoorn en Wagtho en aan den tandarts Mink-Schol, die kosteloos aan de kinderen hulp ver leenden. Het aantal leden vermeerderde met 1 bescheimer, 12 leden en 1 be- gunstiger, en verminderde met 8 leden en 2 begunstigers. Het bestuur werd vermeerderd door de benoeming van mej. N. Boon Hartsinck te Baarn; de heer R. N. J. van Rossum, die periodiek moest af treden, werd herkozen. De rekening der afdeeling sluit in ontvangsten met f7677.92 uitgaven met f7274.21, in kas op 31 December f403 71. Het bestuur der afdeeling waartoe behooren Amersfoort, Baarn, Barne- veld, Bunschoten, Eenoes, Hoevelaken, Hoogland, Leusden, Maarn, Renswoude, Scnai penzeel, Soest, Stouteuburg en Woudenberg, bestaat thans uit de hoeren: F. M. van Veen, Ingenieur, Voorzitter Mr. P. L. Baudet, Advo caat en Procureur, Secretaris-Penning meester; Mevr. M. E. Reynders Calkoen; Mej. N. Boon Hartsinck te Baarn; J. van de Lijke, Architect-, H. van Maanen, Oud-Instituteur; Mej. J. C. Menger te Barneveld; Mevr. D. M. MeursingKirchrier; A. N J. van Rossem, Gemeente-Ontvanger te Baarn; A. P. Schrü-ler, Notaris en E van Vollenhoven, Koopman. Het Secretariaat is gevestigd Hen drik van Viandenstraat 4. Bij Kon. besluit van 7 dezer is. met ingang van 1 November, in zijne rang overgeplaatst bij het reg. grena diers, de le luit.-kwartierm. S. P. Vis ser, van het 16e reg. inf. De kapitein W. E. van Eek, van het 16e reg. inf., wordt van 3 tot 10 Nov. te Uirecht gedetacheerd ter deelneming aan een cursus in den vestirigoorlog. De miliciën-verlofsgangers van de infanterie hospitaalsoldaten en wiel rijders, liebting 1907 en 1908, zullen volgend jaar voor de herhalingsoefe ningen 26 dagen, de cavalerie lichting 1911, 20 dagen, de veld artillerie lich ting 1909 en 1911, 27 dagen en de mitrailleurs-afdeelingen, lichting 1909 en 1910, 26 dagen onder de wapenen geroepen worden. Voor de landweersoldaten, lichting 1912 en 1913, zullen de oefeningen 6, voor het dienstplichtig kader van de lichtingen 1909, 1910 en 1911 9 dagen duren. Luitenant-adjudant S. Veld- beschouwen en even belust te zijn op de verovering daarvan, als eeuwen ge leden de Grieken op de vermeestering van het kostbare gulden vlies I Nu is dat mogelijk ander3 en zijn de menBchen meer praktisch! of mogelijk ook nietl (Wordt vervolgd.) meijer, van het 5e regiment infanterie, zal optreden als leeraar bij den cur sus lot opleiding voor den officiers rang. Luitenant F. von Balluseck, van het le regiment veld-artillerie, is overgeplaatst naar Utrecht. De heer A. Nijhoiï, Commissa ris van politie alhier, is weder be noemd tot lid en Voorzitter der com missie, belast met het afnemen van het examen van adspirant-inspecteur van politie, dat jaarlijks vanwege den Bond van inspecteurs van gemeente lijke politie in Nederland wordt ge houden en thans zal plaats hebben te Amsterdam op 2 en 3 en zoo noodig 4 December. Aan den Raad der gemeente Amersfoort is door de afd. van den Bond van Nederl. Gemeentewerklieden een adres verzonden van den volgen den inhoud: Geven met verschuldigden eerbied te kennen, J. IJzerman, voorzitter en C. Wijnen, secretaris van den Bond van Nederlandscbe Gemeentewerklie den, afdeeling Amersfoort, goedgekeurd bij Kon. besluit van 4 December 1906; dat namens de afdeeling Amersfoort in December 1912 reeds een beleefd verzoek tot Uwen Raad is gericht, om het loon der gemeentewerklieden te willen verboogen; dat met groot leedwezen door de gemeentewerklieden is vernomen, dat in de gemeentebegrooting, welke bin nenkort door Uwen Raad zal worden behandeld, niets omtrent eenige ver betering van het loon der gemeente arbeiders staat vermeld; dat Uw Raad daarenboven inzake storting voor pensionneering pas nog heeft besloten, dat het gemeenteper- soneel, dus ook de gemeentewerklieden voortaan 5, in plaats van 4°/o van hun loon zullen moeten storten, zoodat hetgeen aan weekloon wordt thuis gebracht nog kleiner zal worden dan bet reeds was en waarvoor zich de behoefte zoozeer liet gevoelen, dat loonsverhooging een noodzakelijkheid moet worden genoemd; redenen, waarom adressanten zich hierbij tot Uwen Raad wenden met beleefd verzoek het daarheen te willen leiden, dat oog met de aanstaande behandeling van de gemeentebegroo ting voor 1914 door Uwen Raad tot loonsverhooging voor de Amersloort- sche gemeentewerklieden zal worden besloten. Het zal onze lezers zeker ge noegen doen te vernemen dat, dank zij ook hunne bijdragen, de dames vormende het sub-comité voor Amers foort der vereeniging »Reisbelasting« dezen zomer in staat zijn geweest twee personen naar buiten te kunnen zenden n.l. eeue moeder van ver scheidene kinderen en eene jonge dienstbode, die beiden zeer versterkt terugkwamen. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de Afdeeling van den Ned. Protestantenbond zijn tot be stuursleden herkozen de heeren A. de Lange en L. van Wijngaarden en in de plaats van Ds. Hooykaas, die wegens drukke bezigheden bedankt bad en van den beer P. J. de Groot die verzocht had niet meer in aan merking te komen gekozen mejuffrouw Jac. van Loon en de hear J.W. Kiom. Onder voorzitterschap van dr. Tiddens vergaderde Donderdagavond in Amicitia de vereeniging voorHooger Onderwijs buiten de Universiteit. Nadat tot oprichting wa» besloten, werden als bestuursleden gekozen de heeren Tiddens, voorz., Huisken onder- voorz., Peyrot secr. Van Grasstek Penn. Beverloo, v. d. Boverikamp, Prins en Spelberg. Besloten werd dezen winter 2 cursussen te geven en uit te noodigen prof. dr. K. Kuiper en prof. dr. Kohl- brugge. Het bestuur zal overwegen of door lagere conti ibutie meerderen kunnen profiteeren. Amerefoortsche Industrie- en Huishoudschool. In de laatst gehouden vergadering werd de begrooting voor 1914 vast gesteld op f 23200. De contributie van het Rijk is f 6500, van de Provincie f 1725 en van de Gemeente f2875, die der leden is geraamd op f500. De ontvangsten uit kost- en school gelden zijn geraamd op f9800, die van spijsverkoop op f1400. Voor salarissen is uitgetrokken f8500. In plaats van den heer N. E. Rost werd gekozen baron Rengers, de over ïge leden van 't bestuur weiden herkozen. De heer Rost werd het eerelidmaat schap aangeboden. Aandeel No. 21 f500 werd uit geloot. Opgemerkt werd dat de dienstboden klasse het slechtst bezocht werd. Door vertrek had er verwisseling van personeel plaats. Meegedeeld werd nog, dat het aantal leden gelijk bleef. Hierna sloot de voorzitter de vergadering, De burgemeester vergezeld van den waarn. secretaris brachten j.l Donderdag per motorboot etn be zoek aan den mond van de Eem. A.s. Maandag zal door den Minister van Justitie een bezoek wor den gebracht aan het Rijks-Opvoe dingsgesticht alhier. Hedenavond te 8 uur vergadert de Kamer van Koophandel en Fabrie ken in een der localen van het stad huis. Op zijn tournée door ons land geeft Chr. van Abkoude, de bij de jeugd zoo goed bekende schrijver van jongensboeken, eerstdaags alhier een voorstelling van zijn werk. Hij wil daarmee een duidelijk beeld geven van zijn bedoelingen en opvat tingen omtrent hetgeen hjj voor de jeugd als gezond vermaak geschikt acht. Hij voert strijd tegen de z.g. «prikkellectuur" en zet zijn jongens en meisjes inplaats van malle detec tive- en rooversver halen veel gezonder kost voor; frissche humor, levendig, los, pittig, blij. Evenmin zoete ver haaltjes, die smaken als slappe thee, maar grepen uit het werkelijke leven, tintelend van levenslust en blijheid. Dat is wat onze kinderen noodig hebben. Dit doel tracht hij te bereiken door bet voordragen van fragmenten uit zijn boeken, van zijn liedjes uit het kinderleven, een geheel nieuw, oor spronkelijk genre, tot nog toe voor de jeugd onbekend. En door het ver- toonen van zijn poppenspel. De dag bladen zeggen, dat Chr. van Abkoude de Oud-Hollandsche Poppenkast weer in eere heeft hersteld, in elk geval, zijn poppenspel brengt een heele zaal in actie. Geef het kind wat des kinds is, dat is bet devies, waaronder Van Abkoude ons zijn weik ten tooneele voert. Op bet ten «in achter Rustoord speelt morgenmiddag H. V. C. II tegen Quick I{. Er is geen beter en in bet gebruik voordeeliger poetsmiddel voor allo metalen voorwerpen van goud, zilver, nikkel, koper, alfenide enz., dan het echte Globe-Poetsèxtract, vervaardigd in de grootste metaalpoetsmiddelfa- brieken der wereld, van de Firma Fritz Schulz jun. Akt.-Ges. te Leipzig, Neu- bnrg a. D., Aussig i. B. en Lincoln bij New-Tork. Globe-Poetsextract geeft zonder moeite en snel een mooien en duur- zamen glans, is vrij van alle schade lijke bestanddeelen, krast niet, en tast de metalen niet aan. Globe Poetsex tract verliest zijn poetskracht nooit, vlekt niet zoo als poetspomade, en is veel beter en zuiniger in het gebruik dan de meeste in den handel zijnde vloeibare poetspreparaten. Kortom, Globe-Poetsextract is het beste me taalpoetsmiddel wélks uitmuntende kwaliteit werd erkend, daar het reeds meermalen is bekroond, het laatst op de wereldtentoonstelling te St. Louis 1904 met den Grand-Prix, de hoogBte onderscheiding in die branche. Men wachte zich voor minderwaar dige namaaksels en verlange uitdruk kelijk slechts het echte Globe-Poets- extract met fabrieksmerk „Globe in den rooden dwarsstreep", Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 29 September tot eu met den 4 Octo ber 1913. GEVESTIGD. Gerard van den Belt, van Duitschland naar Utr. weg 41. L. P. J. Savalle, van Ned. Indië naar H. v. Viandenstr. 34. P. Chr. Coltholï, van Ned. Indië naar H. v. Viandenstr. 34. J. van Ginkel, van Weesp naar Hooge- weg 118. Joh. M. M. Roux, van Rotterdam naar Soestm-weg 20. VV. H. JvH. de Beaufort, van Bordeaux naar Zand 37. Wed. Chuint, geb. Snoek, van Rotter dam naar Soesterweg 44. J. C. van der Baan, van Hilversum naar Utr. weg 8. F. Hoefakker, van Scberpenzeel naar Langestr. 17. J. F. van Veen, van Utrecht naar Weyerstr. 5. A. M L. v. d. Bold, van Hoorn naar Westerstr. 49. J. A. Kramp, van Leeuwarden naar Utr.weg 24. M. E. J. Schimmel, geb. Sluiter, van Amsterdam Daar Utr.weg 59'. Wedw. P. T. H. Weller, van Hoogland naar Stationsstr. 33a. J. G. Kievith, van Beusichem naar Langestr. 18. J. Dekker, van Besoyen naar Muur huizen 2. M. van den Brink, van Stoutenburg naar Gr. Koppel 2. E. S. Finklenberg, van 's-Hage naar Joh. v. Oldenb.laan 40. E. Wilke, van Herford Duitschland Westfalen naar Utr.weg 105'. E. J. Sporry, van Amsterdam naar Hoogl.weg 14. G. Kamphorst, van Hilversum naar Langestr. 18. K. Kaan, van Heemstede naar Pieler Bothstr. A. Groeneveld, van Wijmbritseradeel naar Utr.weg 109. H. Burgwal, van 's-Hage naar Hoogl. weg 20. B. van Veluw, van Leusden naar Soesterweg 308. D. van Voorst Evekink, van Ede naar Job. v. Oldenb.laan 2. Kinderen Haar, van Pretoria naar Schimmelp.str. 5. M. Miltenburg, van Schoten naar Valkestr. 10. F. A. Soar, van Engeland naar Muur huizen 9. C. A. Suermondt, van Indië naar Hoogl.weg 20. J. C. H. Swaving, van Indië naar Hoogl.weg 20. VERTROKKEN. A. Leydekker, van Langestraat 39 naar Hilversum. A. M. C. Schrok, van Blankenh str. 3 naar 's-Hage. M. J. Grootjen, wed. Entzinger, van Bergstr. 1 naar Kampen. VV. Bierman, van Soesterweg 147 naar Winterswijk. D. A. Hookmeyer, van Soesterweg 44 naar Winterswijk. J. B. Nakken, van Westerstr. 38 naar Utrecht. Jbr. W A. van den Bosch, van Langestr. 91 naar Ede. H. G. van Everdingen, van Plantsoen 1 naar Tilburg. J. A. Willinge Brantsma, van Lange str. 91 naar Amsterdam. W. Beuring, van KI. Nacbteg.st. 39 naar Utrecht. J. van Wijland, van Zuidsingel 63 naar Haiderwijk. R. Riksen, van Achter 'tOudeStadh. 1 naar Apeldoorn. J. R. Diemont, van Langestr. 57 naar Utrecht. W. A. N. Westerouen van Meete- ren, van Langestr. 108 naar Breda. Jhr. J. G. O. S. van Schmidt auf Al ten Stadt, van Langestr. 108 naar Utrecht. J. Mulder, van Asch van Wyckstr. 19 naar Rotterdam. J. H. Druif, van Utr. weg 91 naar Wageningen. D. van Dijk, van Woestijgerweg 67 naar Hilversum. M. G. Reemers, van Woestijgerweg 67 naar Hilversum. J. Reemers, van Woestijgerweg 67 naar Hilversum B. van Dijk, van Woestijgerweg 67 naar Soest. H. W. C. E. Mathon, van Langestr. 119 naar 's-Hage. B. G. Jagtenberg, van Muurbuizen 89 naar de Bilt. J. Steenbeek, van Kroramestr. 37 naar Naarden. A. van der Zande, van Muurbuizen 103 naar Leusden. C. de Veer, van v. Campelaan 2 naar Amsterdam. A. Batavier, van Dalstraat 13 naar Barneveld. M. A. Hol, van Utr. str. 8 naarZnt- phen. M. A. Otto, van Utr. str. 51 naar Apeldoorn. J. B. J. van Wandelen, van Breedestr. 16 naar Utrecht. C. H. Laboucbère, van Langestr. 20 naar Venlo. M. van den Brink, van P. Pijperstr 10 naar Soest. C. Brinck, van Hoogl.weg 16 naar Amerika. L. C. E. Mahler, van Schimmelp.str. 7 naar Sloten (N.H.). M. J. Kerssens, van Groote Spui 33 naar Beverwyk. G. ten Bosch, van Prinses Marielaan 1 naar Apeldoorn. 1 T. Taconis, van Hoogl.weg 20 naar Groningen. M. M. 11. Lemmens, van Utr.str. 36 naar Sittard. IHJHGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 3 tot 10 October 1913. GeborenGijsbertus, z. van Hendrik van Beek en Gijsberta van Vliet. Bertus, z. van Jan Janszen en Maria van Nimwegen. Arresje, d. van Evert van de Pol en Arrisje Polman. Antje, d. van Everardus van Beek en Hermijntje Fluit. Everardus, z, van Everardus Bliekendaal en Helena Wilhelmina de Gans. Heinricb Joseph Quirinus, z. van Heinricb Joseph Pijpers en Theodora Cornelia van Doorn. Gerrit, z. van Teunis Bouw en Grietje Timmerman. Johannes, z. van Willem Johannes van der Linden en Antje Veenendaal. Pieter, z. van Cornells van Til en Maria Johanna ter Smitten. Cor- nelis Gerardus, z. van Arie Kuil en Maria Veer. Getrouwd: Mattheus Smallegange en Pauline den Broeder. Jan Snoek en Cornelia van den Broek. Overleden: Jannetje Holtman, 26 jr. oogeh. Twee als levenloos aan gegeven kinderen. Leusden. GeborenLuitje, dochter van Nicolaas Wallet en van Evertje van der Horst. Jacobus, zoon van Jacobus Steen kamp en van Geertruida Smit Maria, dochter van Gijsbertus Schim mel en van Geertje van Voorthuizen. Anthonia Gerritje Reinarda, dochter van Gerardus Tbeodorus Ramselaar en van Geertruida Elisabeth Moors. Ondertrouwd: Jan Kerkhof en Gijs- bertha Janssen. Jan Kuiters en Hendrica van Apeldoorn. Hendrik van Druten en Anna Maria Wiss, weduwe van J. A. Krol. Stoutenburg. Ondertrouwd: Frans van de Geest en Hendrikje van Diermen. Gehu wd: Bar nardus JohannusLeene- inan en Hendrica Swart. Woudenberg. Geboren: Everdina Alberta dochter, van Gerrit Kleinveld en Wilhelmina Honders. Cornelis, zoon van Jan van de Waerdt en Wilhelmina Moes bergen. Overleden: Anna Jannetta van den Brink, 3 maanden. KECLAIIIE. Jicht. Jicht, gewoonlijk beschouwd als het uitvloei- sel van een zwaar leven, vindt dikwijls baar onmiddellijke oorzaak in het urinezuur, het welk door de verzwakte nieren en blaas niet uit het lichaam wordt afgevoerd. Het kan zich als een onoplosbare stof in de gewrichten nes telen en wel dikwijls in die van den grooten teen. Ongelukkigerwijze gaan aan deze kwaal niet altijd waarschuwende verschijnselen vooraf, zooals rugpijn, slechte spijsvertering, roodge kleurde urine met een bezinksel gelijkend op stof van bakstpeD, geneigdheid tot buikloop of verstopping, hoofdpijn. Gewoonlijk komt de crisis des nachts, de patiënt ondervindt dan een onhoudbare pijn in den grooten teen, p\jn als van een hevigen beet, gloeiend. Deze crisis kan overslaan op het hart enz. en zeer gevaarlijk worden. Het is daarom noodzakelijk bij optreden van ven-chijnsslen als d^bovengenoemde om onmid dellijk in te grifpen teneinde gevaarlijke ge volgen te vermijden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen herstellen de gezondheid on kracht der nieren en blaas, zoodat het urinezuur geregeld wordt verwijderd en verhinderd wordt, dat het kristalliseert en onoplosbaar wordt. Te Amersfoort verkrijgb. bij de h.h. A. van de Weg, LaDgestr. 23, en ÏP. de Zwart, Lan gestr. 94. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel f 1.75 voor één, of f 10.voor zés doozen. Eischt de echte Foster's Rugpija Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- tjuw merk. 35 Heden orerleed tot onze diepe droefheid onze lieve zoon, broeder en be- huwdbrogder de Heer Johannes Philippus van Goethem in den ouderdom van 28 j aren. Amersfoort, 10 October 1913. M. E. L. VAN GOETHEM— van tlffglcn. B. H. L. VAN GOETHEM. Lho J. A. B. VAN KEMPEN- Seumawc van Gokiubw. Sumatra) A. VAN KEMPEN. Eenige kennisgeving.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2