NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad 'H&f voor de Provincie Utrecht. m 84. FEUILLETON. Woensdag 22 October 1913. 42e jaargang WIISg€It¥ïia. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. Aangezien ons gebleken is dat er onder onzen naam zeer ondeugdelijke Naaimachines verkocht wordeo, zoo berichten wij dat op al onze Naai machines nevenstaand handelsmerk moet voor komen. Men late zich onder welk voorwendsel ook geen nagemaakte Lewcnstcin' machine aan praten. Voor Amersfoort cn Omstreken eenigste Agent W. KOMMER, Krommestraat 24, Amersfoort. De Firma A. LEWESLS-TEIN UTRECHT, CHOORSTHAAT 14. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 47. Telephoonn. 69. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere reg9l meer 7'/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden sleohts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Eeu ontmoeting niet koning Otto van Beieren. Op het oogenblik, dat vermoedelijk aan een prins-regent van Beieren met toestemming van alle partijen de koninklijke waardigheid zal worden opgedragen, is het zeker van belang, iets omtrent den zielszieken koning Otto te vernemen. Op een auto-uitstapje had een medewerker der Kasseier Neueste Nachrichten door een toeval gelegen heid den op het slot Fürstenried nu reeds 30 jaar lang verpleegd worden den koning van nabij te zien. Doordat een deel van den tuinmuur afgebro ken was, kon onze zegsman het ge- heele park overzien. Opeens zag hij op den parkweg twee heeren, die den kant uitgingen, waar hij aohler struik gewas verborgen stond. Het wasde ko ningmet eenzijner artsen De koning bleef dicht in zijn nabijheid staan en keek lang onbeweeglijk naar den kant van het bosch. Hij vertoonde scherp ge- teekende, harde gelaatstrekken, kleur- looze oogen, diep ouder borstelige wenkbrauwen verscholen en verward grijs haar, waaraan men ziet, dat het vroeger blond was. Hij droeg een eenvoudig donker costuum, zijn rechterhand speelde aanhoudend mat een dun wandelstokje en om zijn vast opeengeklemde dunne lippen vertoonde zich nu en dan een snelle zenuwtrekking. Het verrassendste was echter, dat de koning geenszins den indruk van een krankzinnige maakte, maar veel eer dien van 'n zich eenzaam gevoelend, vermoeid en verbitterd man. Het voorhoofd des konings met zijn diepe rimpels verried aanhoudend peinzen en broeden op gedachten, en dat deze niet tol helderheid kwamen, bewees de trek van hopelooze gelatenheid, die om den mond lag. Na zoo een tijdlang te hebben gestaard, keerde hij zich eensklaps om en zette zijn wandeling voort. Zijn groote, zware schreden onttrokken bem weldra aan het oog des waarnemers en 't laatste wat hij van hem zag, was het ont hoofden van een bloem door een sui- zenden zwaai van het stokje. Ernstig tramongeluk. Een einstig tramongeluk had te Lomathe (Duitschland) plaats. Tenge volge van de natte afgevallen blade ren, die op de rails lagen, kon een van Hohenlimburg komende electri- sche tram op een hellend gedeelte van den weg niet voldoende remmen, waardoor hij met een van den ande ren kant komende tram in botsing kwam, en deze mede nam op zijn razende vaart door het dorp. Bij een wissel sprongen beide wagens uit de rails en kwamen terecht tegen de palen van de electrisehe geleiding, die als rietjes doorbraken. Dadelijk was het geheele dorp in duisternis gehuld. De eene wagen kwam dwars over den andere te liggen, die totaal vernield werd. Zes personen werden ernstig gekwetsttwee kinderen werden door de vallende electrisehe draden ge troffen. Oe bacil der kinderpokken ontdekt. Nadat men dit jaar de bacil van honds dolheid en malaria ontdekt, beet is dokter Walter Foroet te Berlijn er in geslaagd, den verwekker der kin derpokken aan te toonen en te kwee ken. Door deze zeer belangrijke ontdek king is men in staat groote verbete ringen in de behandeling dezer ziekte te brengen. Totnutoe werd de entstof voor kinderpokken altijd van dieren afgenomen die met pokkensmetstof geënt waren welke bovendien een aan tal andere ziektekiemen bevatte. Door de uitvinding van dokter Fornet is men nu in staat inentingen te ver richten met smetstof die alleen de zuivere bacillen der kinderpokken be vat. „Het levende lijk". Het parket te Grasse bij Nizza houdt zicht met een zaak bezig, die de stof zou kunnen leveren voor een sensa tie-roman. Eenige jaren geleden kwam een eenvoudige burgerman, Etienne C. genaamd, zich aan de Azurenkust ves tigen om er zijn fortuin te zoeken. Aanvankelijk liep hem alles tegen, tot dat een ryke koopman uit Nizza zich voor hem interesseerde. Langzamer hand bracht hij het zoover, dat hij aannemer van publieke werken werd. De fortuin was hem gunstig en zoo zag hij op 69-jarigen leeftijd zijn droom van rentenier verwezenlijkt in een aardig aan zee gelegen villatje. Zijn verdere dagen had hij in kalme rust kunnen slijten, als hij te Parijs niet een zoon gehad had die tot over de ooren in de schulden zat, en wiens schuldeischers papa aanspraken. De toestand werd hoe langer hoe hache lijker, de schuldeischers drongen steeds dringender op betaling aan. Toen rijpte in het brein van C. een ver nuftig plan. Hij besloot van het tooneel te verdwijnen. Den 15 November 1912 kregen zijn kennissen de aankondi ging van zijn overlijden. De begrafenis had in allen eenvoud op het kleine kerkhof te Antibes plaats. De blinden van de villa bleven ver der gesloten en de tuin verwilderde. Ook de schuldeischers van den zoon van den overledene hadden van diens dood gehoord en staken langzamer hand hun vervolgingen, totdat de ge heele zaak in het vergeetboek raakte. Een industrieel te Nizza echter, bij wien de overledene vroeger als boekhouder werkzaam was geweest, houdt vol, dat C. nog in leven is. Hij is tot de ontdekking gekomen, dal de hand, die de doodsaankondiging geschreven heeft, wonderlijk veel over eenkomst heeft met die van zijn voor- maligen boekhouder. Tevens beweert hij, dat hij den gewaanden doode meermalen is tegengekomen. Ook anderen moeten hem te Nizza en Monte Carlo gezien hebben. Het parket van Grasse stelt nu een onderzoek naar de gegrondheid van deze beweringen in. Intusschen vraagt men zich af, wat de lijkkist, die op het kerkhof van Antibes aan den schoot der aarde werd toevertrouwd, bevat. Telegrafie der Marebewoners. De astronoom Lecoutre uit Genéve heeft het resultaat medegedeeld van waarnemingen, die hij gedurende 70 nachten van 17 September tot 25 November 1909 deed betreffende de planeet Mars. Hij bediende zich daarbij van een telescoop met bollen spiegel, die een doorsnede van tweemaal zeven centimeter bad. Het interessante van de mededeelingen van Lecoutre is, dat lichtstralen, die de zoogenaamde meren op de planeet plotseling ver lichten, zich geregeld met tusschen- poozen van een minuut herhalen. Lecoutre, die deze iederen nacht waar genomen verschijnselen met bet flik keren van sterke electrisehe hoog- lampen vergelijkt, roept de geleerden op met hem naar een verklaarbare oorzaak voor dit verschijnsel te zoeken. Hij gelooft zeker met be wuste, voor een bepaald doel ge bruikte signalen der Marsbewoners te doen te doen te hebben. Ook de collega van Lecoutre, Ca- milie Flamarion, is een gioote ver dediger van de signalentheorie der Marsbewoners. Nederl. officieren naar Albanië? Voor de commissie uit 2 leden bestaande, welke in Albanië een onder zoek zal instellen of uitzending van Nederlandsche officieren naar dat land gewenscht is, zullen naar ver luidt, aangezocht worden kolonel De Veer, van het wapen der Artillerie en majoor Thomson, oud-Kamerlid, van het wapen der Infanterie. H.M. de Koningin heeft f 100 geschonken aan de Kon. Vereeniging van Gepensionneerde Onderofficieren en Minderen van het Nederl. Leger (onderstand aan gepensionueerden vóór de wet van 1877 en hun weduwen). Pensioensbijdragen gemeente ambtenaren. Onlangs deelden wij mede, dat het hoofdbestuur van den Nederl. bond van gemeenteambtenaren tot de ge meenteraden in een uitvoerige circu laire het verzoek richtte om een milde toepassing van de gemeentelijke pensioenwetten. Gedeputeerde Staten van Groningen hebben thans nader de aandacht van de gemeenteraden op deze circulaire gevestigd; Zij schrijven: Terecht wordt in de circulaire be toogd, dat het wenschelijk is, dat die regeling tijdig haar beslag krijgt. De tegenwoordige ambtenaren toch, die buiten toepassing der wetten wenscben te blijven, moeten zulks voor 1 Jan. 1914 verklaren, zoodat zij voor dien datum dienen te weten, welke be dragen zij zullen hebben te betalen. Ook overigens verzoeken wij u de ALLES KOMT EENMAAL OP Z'N P00TEN TERECHT DOOR A. S. H. BOOMS. 14) De meest schaduwrijke plek, van waar men het beste overzicht zou heb ben over het grandioze militaire schou w- spel was vrijgehouden voor het Euro- peesche publiek door eenige dienaren der Heilige Hermandad, schitterend uitgedost in hunne nieuwste, rijk met geel galon en laken afgezette unifor men, wat hen in Indië algemeen den bijnaam van "Kanarievogels" bezorgd had; men bad er zelfs aan gedacht om op dat bevoorrechte plekje eenige stoelen en banken in de heerlijk, koele schaduw neer te zetten, opdat de dames en heeren zich toch vooral niet te zeer zouden vermoeien of warm maken bij het kijken naar de in de lekker stovende zon uitgevoerde militaire evolutiën, dat voorname onderdeel van het feestprogramma en het begin der feestvreugde op den vorstelijken ver jaardag. Om zes uur verschenen reeds de luitenants schitterend opgetuigd en onder luid gerinkel der sabels voor hunne woningen, om zich te samen naar de kazerne te begeven, daar de troepen voor den afmarsch naar het paradeterrein te verzamelen, dan in 't algemeen de tenue der minderen aan eene inspectie te onderwerpen en zoo noodig te doen verbeteren. Voor de woning van Van Dijcke, naast de heerlijke soos dus, de laatste in de richting der kazerne, bleven allen staan om hem op te wachten, terwijl hij nog bezig was om zijne trouwe viervoeters vast te leggen, daar die anders, trots zijn verbod, hem zeker zouden volgen, of later als naar gewoonte op het terrein opzoeken, wat nu natuurlijk heelemaal ongeper- miteerd was met het oog op de plechtig heid die imponeeren moest. Bohlan lag op zijn gemak in slaap broek en kabaja uitgestrekt in den gemakkelijksten luiaard-stoel die in de voorgalerij te vinden was, rookte smakelijk 'n sigaar, rekte zich eens uit zoo lui mogelijk en genoot dan van het geurig kopje koffie dat hij naast zich had staan, in extase over zijn voorrecht om anderen zoo vroeg steeds in 't harnas van den dienst te zien en zelf nog zalig rustig te kunnen blijven zitten als een zorgeloos ren tenier klimaat-schietende. Toen dan ook de makkers voor de woning verschenen lag hij uiterst op zijn gemak, tergend en genoegelijk het lijfdeuntje der Kolonie te neuriën. Ah, qu' il est dom de ne rein faire, Quand tout s'agit autour de nous! Verder kende hij de door hem bij zonder valsch gezongen mop niet doch hij vond 't al voldoende om zijn heer lijk gevoel van schadenfreude uit te drukken. Wat zijn jelui toch mooie jongens onder dat tuig! Wat zal die groote parade leuk en prachtig zijn! en wat zullen jullie 'n massa lol hebben in de zon I riep hij spottend uit, zonder ook maar in 't minst iets aan zijne gemakkelijke houding te ver anderen. Kom je niet kijken naar de plech tigheid, lui «Sardijntje» vroeg er een nit den troep. Denk er aan alle lieve snoezige kindertjes zullen er ook zijn. 't Kan me niks bommenIk zal die snoesjes van daag nog wel meer zien 1 Ik neem 't er nou eens echt van I Zie je zoo begin ik nou mijn feestdag Maar een parade zie je toch niet eiken dag I Niet! wat is 't anders dan excerceeren in groot-tenue I en ik zal nog gelegenheid genoeg krijgen om mee te doenl Ik denk dat de koning zich 'n hult zou lachen als hij die koude geurmakerij hier zag! Neen hoor, tirma kassi banjak')! Ik moet er niks van van heb ben! Als de majoor nou nog boven op 'n knol kwam dan ging ik kijken en liet ik 't beestje een pak mortjons1) tusschen de beenen gooien, zoodat de ouwe zandruiter werd, dat gaf dan nog wat afleiding en vol doening I Maar nou I besloot i) Dank je veel dank je hartelijk. Chineeschsche voetzoekers. hij minachtend 'n slokje koffie nemende. Zorg jij maar goed voor onze rijkdommen en al de kostbaarheden van de Kolonie, kletsmajoor I voegde hem zijn huisgenoot van Dijcke toe, die juist in de voorgalerij ver scheen om zich bij de kameraden te voegen. Bonjour! saluut! werd Bohlan te midden zijner plagende op merkingen door de vertrekkende mak kers toegeroepen, die zich nu in de richting der kazerne verwijderden, terwijl de verbaasde inlanders, die zich uit de afgelegen kampongs naar de hoofdplaats begaven, eerbiedig en bewonderend uit den weg gingen voor het zoo mooi aangekleede troepje geurmakers, want iu de oogen van die eenvoudige lieden is de grootte van macht «n gezag evenredig aan de hoeveelheid gouden borduursel en de zelfbewuste vertooning waarmede dat gedragen wordt. C Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1