BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. Ingezonden. deeling, dat de nieuwe twee jaar ge zeten had, voor diefstal. Met een dief werken, neen, dat wilde niemand. De hoofden werden bijeengestoken, een defiu'atu- naar den directeur, solidau- veiklaring in de weigering Met sta king werd gedreigd maar deze arbeids- leider die de belangen der vennoot schap hoog moest houden, zag zich wel gedwongen tot toegeven. Dat ver dere reddingspogingen niet zonder succes werden aangewend, was zeker niet aan deze barteloozen te danken. Er doen zich meerdere gevallen voor, die de vraag doen rijzen of de denk beelden van redding en behoud niet nog wat uitbreiding behoeven. De groote vergissing! In de Memorie van Toelichting van het ontwerp tot aanvulling van het Xe hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1913 deelde Minister Talnia mede, dat het aantal rente-trekkers volgens art. 369 der Invaliditeitswet door prof. Kluyver werd geschat op 25.000. Maar, zoo voegde de Minister er bij, het kan hooger of lager zijn. Lagei is 't echter niet. Dan hooger? Minister Treub deelt mede in zijn Nota van Wijziging van bovenbedoeld ontwerp, dat het aantal vermoedelijk zal bediagen 70.000. Er is hier dus alle reden om van de groote vergissing te spreken. Minister Treub vraagt dan thans ook f 840.000 aan, alleen voor Decem ber 1913, of liefit f530.000 méér dan Minister Talma op grond van de groote vergissing had aangevraagd. Art. 369 treedt 3 December a.s. in werking en op 9 December zullen de pensioenen voor het eerst worden uitbetaald. Bij de f 840.000 zijn inbegrepen f 250.000 als kosten van voorberei ding- Het eigenlijke pensioen-bedrag-be draagt dus voor December bijna 6 ton. Naar dezen maatstaf berekend, zul len de kosten van de nieuwe bepaling bedragen over 1914 niet minder dan ongeveer 7'/» millioen gulden, zuiver aan uitgekeerde pensioenen. Terwijl Minister Talma volgens zijn raming had gerekend op ruim 2'/« millioen. De groote vergissing is inderdaad voor het nieuwe Kabinet geen mee valler. Opcenten op Vermogens en Bedrijfsbelasting Naar de «Tel berichtte, was het zoo goed als zeker, al was een difi- nitief besluit daartoe nog Diet geno men, dat ook weer voor 1914 een voorstel tot heffing van 10 opcenten op de Vermogens- en Bedi ijlsbelasting zal worden ingediend, in verband met de groote uitgaven, die, naar thans reeds gebleken is, art. 369 der In validiteitswet vorderen zal. Zelfs zou den veimoedelijk nog eenige andere extia-maatregelen van finaDCieelen aard genomen worden. Thans komt het »Vad.« meedeelen, dat het bovenstaande heel wat minder zeker is dan het bericht wil doen voor- In bevoegde kringen acht men hel nog steeds niet onmogelijk, dat de Bijksinkomstenbelastiug met 1 Mei in werking zal treden, in welk geval èu Bedrijfs- èn Vermogensbelasting en natuuurlijk ook de opcenten zullen verdwijnen. Eerst als een op tijd gereedkomen van do Inkomstenbelas ting onmogelijk blijkt, zal een voor stel tot opcentenheffiog overwogeB worden. En wat de extra-maatregelen aan- te Kalian vertoond was. Hoe belangrijk en interessant de plechtigheid nu ook geworden was, toch werd plotseling de aandacht van het tot kijken opgekomen publiek afge leid door het luidejuichen en schreeu wen van eenige inlandsche kwajongens en het woedende blaffen van een troep hondeD, waaruit nu en dan nijdige blaftonen klonken, gevolgd door er barmelijk janken van een der viervoe ters, zoodat men vermoedde dat de honden onderling een ernstig gevecht leverden, of wel dat de valsche Indi sche gladakkers het met een troepje straatjongens te kwaad hadden, want evenals in Holland kan ook in Indië een jongen geen hond met rust laten; snel naderde dat de algemeene aan dacht trekkende geluid het parade- terrein en eenigen uit het publiek gingen zelfs op stoelen en banken staan, of klommen tegen een boom op, om toch hunne nieuwgierigheid te kunnen bevredigen. (Wordt vervolgd J gaat, hiervan kan eerst sprake zijn zoodra definitief bekend is hoo groot het aantal personen is dat krachtens art. 369 recht op uitkeering beeft. Verbetering van de gemeente administratie en voorlichting in gemeentezaken. De Nederl. bond van gemeente ambtenaren heeft ingesteld een advies bureau, met het doel verbetering, vooral vereenvoudiging, te brengen in de gemeente-administratie enz, alsmede in gemeentezaken deskundige en niet te kostbare hulp en voorlich ting te verstrekken aan gemeente besturen, bondsleden en alle andeien. De werkzaamheden van dit advies bureau zullen ook betreffen bet bevor deren van verbeteringen in ontworpen of bestaande wettelijke voorschriften, het leveren van handleidingen, het doen houden van mondelinge beschou wingen en het ontwerpen van in de gemeente-administratie benoodigde formulieren. Tot leden van het bureau zijn benoemd de beeren J. N. Elen- baas, lid van gedeputeerde staten van Zeeland, te Krabberidijke, D. Kooiman, burgemeester van Wormer (bij dezen is het adres van het bureau), en Mr. C. W. van Ommeren, hoofdcom mies, chef der derde afd., ter provinc. griffie van Gelderland, te Arnhem. Het bureau wordt bijgestaan door erkende specialiteiten. In een rondschrijven aan de besturen van gemeenten beneden 10000 zielen heeft het bureau bericht, dat het tot zijn taak ook rekent dezen deskun dige voorlichting te verstrekken bij de inrichting der administratie en de toepassing van de gemeentelijke pen sioenwetten, waartoe naar wij dezer dagen meldden, de vereeniging van Nederl. gemeenten zich reeds bereid verklaarde aan de bij haar aangesloten grootere gemeenten. Minister Bosboom en de pensionneeringeu Van dezelfde welingelichte zijde als de beide vorige malen ontving de «Telegraaf o.a. het volgende ter plaat sing: Men acht het zeer merkwaardig, dat Minister Bosboom, ternauwernood Minister, de verschillende opper- en hoofdofficieren beter kon beoordeelen als generaal Snijders, die jaren met hen had samengewerkt. Van uitstekende voorbereiding ge tuigt echter wel 't feit, dat Z Exc. reeds vóórdat 't Ministerie-Heemskerk afirad, mededeelde, wie het loodje zouden leggen, als bij Minister werd. Het schijnt echter, dat ook in poli tieke regeeringskringen deze zaak de aandacht trekt, en het beleid van den Minister door vele leden der meerder heid in de Tweede Kamer met be slistheid wordt afgekeurd. Ben ik juist ingelicht, dan bestaat zoowel bij Links als bij Rechts het voornemen den Minister te interpel- leeren. 't Was Maandagavond vrij vol in «Amicitia#, toen de heer en mevrouw Göbel uit Utrecht een voordracht hiel den over hun persoonlijke ervaringen over Spiritisme. De hoer Göbel deelde mee, hoe hij tot onderzoek kwam door het lezen van geschriften van mevrouw E. van Calcar. Hij en eenige vrienden gingen de zaak onderzoeken en weldra openbaarden zich de bekende verschijn selen. Hij was overtuigd van de aan wezigheid van een zich zelf bewuste kracht. Verder is een eerste voorwaarde voor bet slagen der proeven harmonie van de zoekers. Hij deelde mee ver schillende vragen, die aan de geesten gedaan en alle juist beantwoord werden. Na de pauze zette zijn echtgenoote meer de ethische beteekenis van het Spiritisme uiteen. De verschijnselen zijn alle menschelijk. De geesten spreken en handelen als menscben en stellen steeds groot belang in de zaken van ons wereldsche menschen. üok zijn de geesten van verschillende ontwikkeling. Zij wekte op deze zaak te beoefenen om zoo te komen tot een auderen kijk op het leven. Geloof en wetenschap zullen dan niet altijd in strijd met elkander leven, maar zich vereenigen. Ook deelde zij veel mede, wat zij op spiritisten -éances had gezien en ondervonden. De lieer en mevrouw Göbel zijn niet jong meer en maken den indruk van rustige meri^chen, die wel meenen. wat zij zeggen. De oud kath. vereen. Petrus Buys zal Zondag 9 November hare alg. vergadenug houden in hotel Reichmann. De onlangs opgerichte vereeni ging voor Hooger Onderwijs buiten de Hoogeschool zal, dezen winter 2 cursussen doen houden, n.l.: een door prof. dr. K. Kuiper, van Amster dam; onderwerp: De poëzie van Homerus, op Donderdag 27 Nov., Woensdag 3 Dec., Dinsdag 9 December en Maandag 15 Dec. en de tweede door prof. dr. J. H. F. Kohlbrugge, van Utrecht; onderwerp: de mensch in de ijsperiode en de Hunnebedden; het dierlijk animisme; op Donderdag 15, Dinsdag 20 en Dinsdag 27 Januari. Voor deelneming kan men zich nog aanmelden bij den secretaris,dr Peijrot. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het Raadsbesluit van 30 September waarbij aan de bouw- vereenigiug «St. Ronifacius# een voorschot van f 178,218 werd ver leend voor het bouwen van werk manswoningen aan den Soesterstraal- weg, bij het politieposthuis. De Hoofdbesteller P. J. Voer man van het post- en telegraafkan toor alhier is overgeplaatst naar dat te Arnhem. De vereeniging «Handel en Nij verheid! houdt Dinsdagavond haar maandvergadering, Onder meer komt daarin aan de orde het plan-Krook. Op de Nationale Voordrachten wedstrijd, uitgeschreven door de Deven- tersche Tooneelvereeniging «Verwach ting# werd door onze stadgenoot, de heer P. Voskuilen, in de afdeeling Komische Solo's den 3en prjjs behaald. In de afdeeling Komische Duetten behaalden de beer J. v. d. Heuvel met mejuffrouw Ch. Heinz den eersten prijs, benevens een eereprijs voor bet beste samenspel. De Schietvereeniging «Prins Hendrik# die tot dusverre hare oefe ningen hield in de tent der voormalige ijsbaan, is thans een eigen clubgebouw rijk geworden aan de Pieter Bothstraat. Hedenavond heeft de feestelijke opening plaats. De tegen 10 November aange kondigde lezing van mejuffrouw De Groot over Vrouwenkiesrecht gaat niet door. De Wachtmeester Verheij van het le Regiment Huzaren is er met de gelden der onderofficiersmenage, plm. f 260 van door. Hij moet van uit Antwerpen aan zijn Opperwachtmeester een prentbriefkaart verzonden hebben. De Verbondsring «Geldersche Vallei# 'van het Nederlandsch Jonge lingsverbond zal Donderdag 20 Novem ber a.s. in Amiciliae. het herstel van Neerland's Onafhankelijkheid feestelijk herdenken. De Zangvereeniging van Toon kunst heeft voor de eerstvolgende uit voering op 18 December Haydn's »Jahreszeilen« in studie. Als solisten zullen medewerken llelge Petri,sopraan uit Dresden; E. G. Tobi, tenor uit Dusseldorf en J. Ph. Caro, bariton uit Utrecht Begeleidingde Arnhemsche Or chest vereeniging De matinee van Oom Kris, (de heer Chr. van Abkoude) die wij eenige weken geleden reeds aankondigden, zal nu plaats hebben op Woensdag 3 December in «Amiciliaa. Daar kerkvoogden der Sint Joriskerk bet kerkgebouw daartoe blijkbaar niet willen afstaan op een namens de concert-directie Vernout den 24 Juni 1.1. tot hen gericht her haald verzoek om medio October een avond over het gebouw te mogen be schikken, antwoordde zij bij schrijven dato 4 October, «dat zij vooreerst geen concerten meer in het kerkgebouw wenschen toe te staan#, terwijl nu de Wognuromers toch daarin concertee ren zal de gevierde zangeres Tilly Koenen den 4en Api il in de concertzaal van «Amicitia« ons in de gelegenheid stellen van bare groote gaven te ge nieten. Hield het meerdere vervoer per tram vroeger nauw verband met het minder of meer gunstige weder, dit schijnt nu zijn invloed verloren te hebben. In de afgeloopen Oclober- maand, die zich door bijzonder fraai weder kenmerkte werden 110 67 passagiers vervoerd tegen 105 65 in dezelfde maand van 1912. De vervoer opbrengst bedroeg f555 55 of wel 29.50 meer dan iii Oct 1912. Zoo ook de totale opbrengst die 619.492 bedroeg meteen voorsprong van f24.32 op Oct. 1912. Ter kaasmarkt van j.l. Maandag werden aangevoerd 14 wagens, be vattende 6680 K.G. kaas. Zij ging vlug van de hand tegen f31.af32.50 per 50 K.G. De markt is overvoerd! Omtrent den onderwijzers-overvloed meldt de «Ned# nog, dat van de 15 leerlingen van een kweekschool, die voor het onderwijzersexamen slaagden, er 8 na een jaar lang vergeefs gesolli citeerd te hebben, naar een betrek king op een kantoor gezocht hebben! Koninklijk voorbeeld! De gemeente Ermelo beeft aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden voor f68250 vei kocht een terrein onder Elspeet, groot 210 11.A. Het terrein beslaat het derde deel der «Elspeeter struiken« en is voor ont ginning aangekocht. «Stand. De zeven wereldwonderen. De zeven wereldwonderen zijn ge bleken «kinderspel# te zijn, bij de wonderen der tegenwoordigenweten- schap. Zoo heeft de Electriciën een blad, dat ie Chicago verschijnt, een prijsvraag voor alle geleerden der wereld uitgeschreven, wat zij als de hedendaagsche wereldwonderen be schouwen. Alle antwoorden, en het waren er zeer veel, beschouwden zonder onder scheid de telegrafie zonder draad als het grootste wonder der tegenwoor dige uitvindingen. De meeste geleer den gaven de zeven wereldwonderen in de volgende volgorde: 1 de draad- looze telegrafie, 2 de telefoon, 3 de vliegmachiene, 4 het radium, 5 de serums, 6 de ontleding van het zon licht, 7 de x-stralen. Ondcraardsche grafkelders eu gangen! Bij het af breken der gereformeerde kerk te Voorhout (bij Leiden) vond men onder den planken vloer een prachtigen grafsteen, die toegang gaf tot den grafkelder van de heeren Van Boekhorst. In dien kelder be vonden zich 6 kisten, waarvan de onderste drie bij aanraking ineen zakten. In de andere 3 kisten kan men heele gave geraamten zien. Een er van heeft lange, blonde haren. Deze grafkelder is van het jaar 1642. Ook vond men een gedeelte van een onderaardsche gang. Men onder stelt, dat deze gang in dien tijd de kerk verbond met het klooster dat toen op Boekhorstlaan stond. N. v d. D. Vermakelijke scène tiisschen een clown en een politie-agent. Te Mühlhausen werd het progamma van een daar optredend circus onver wachts met een zeer vermakelijk extranummer veriijkt. Er trad een clown op met een pop die een Duitsche politie-agent moest voorstellen. Zooals het gewoonlijk bij het optreden van zoo'n dommen August gaat, kreeg de agent een ge ducht pak ransel, wat groote hilari teit onder de toeschouwers wekte. De eenigste, die zich bier niet over ver maakte, was een commissaris van politie, die zich ook onder het publiek bevond. Hij trad op den clown toe en bracht hem onder het oog, een boetje meer eerbied voor de overheid te hebben. Verschrikt over deze onverwachte interpellatie zette de clown zoo'n on betaalbaar gezicht, dat het publiek in lachen uitbarstte en hem luid toe juichte. Dit was te veel voor orizen politieman. Woedend wilde hij den clown ariesteeren. Maar deze, die zijn vak uitmuntend verstond, maakte zulke zonderlinge buitelingen en sprongen, dat de commissaris buiten adem van het loopen geraakt, zich tevreden moest stellen met de pop in beslag te nemen, die door den clown aan haar lot overgelaten was. Zonnebloemen, tegen een huis geplant, moet, naar men zegt. de mieien verdrijven. Het zaad van deze bloemen is een uitste kend voedsel voor de kippen, blijkens onze eigen ervaring. De hoenders zijn er dol op, krijgen spoedig een beter uiterlijk er van, hun veeren worden glanzend, de eierproducte neemt toe. Vooral de Russische zonnebloem laat zich gemakkelijk aarikweeken, vereischt weinig zorg, tiert welig en geeft een groote hoeveelheid «pitten." Gezond heide wenken. Hier volgen eenige wenken van pastoor Kneipp uit zijn werkje: Zóó zult gij leven": Laat het zonlicht binnenkomen, waar ge kunt en temper het licht niet door donkere gordijnen. Zuivere lucht is een hoofdwapen tegen ziekte. Schuw plaatsen, waar de lucht is verontrei nigd. Draag altijd ruime kleeding- stukken, die nergens knellen. Hard vooral uw hals. Draag geen zware, warme hoofddeksels. Handschoenen zijn eer schadelijk dan goed. Nauw sluitende halsboorden zijn verkeerd. De hemdsmouwen moeten kort en wijd zijn. Volg de mode niet. Nauwe laarzen, hooge hakken en corsetten zijn bronnen van alle kwaad. Geef lucht aan uw voeten. Loop nu en dan, in huis of buiten, op bloote voeten, Vilten pantoffels deugen niet. Vele kleedingstukken over elkaar is ver keerd. Baad dikwijls: al uw lichaamsdeelen verlangen naar rein heid. Rust roest. Zorg bij arbeid voor afwisseling. Op inspanning volge uitspanning. Uw woning zij niet vochtig. Stook echter ook niet te hard. Slaap met open venster of zorg althans, dat in een aan uw slaap kamer i. grenzende kamer het raam geopend is. Eet volop vruchten. Prikkelende middelen doen geen goed. Sterke drank is absoluut nadeelig. Water is de beste drank. Gebruik niet te veel zout. Gebruik van alles in matigheid Wie een zittend leven leidt, wandele veel in zijn viijen tijd, springe eens over sloot of grep pel, spitte eens in eigen uf in anderer grond. Wees zedelijk in alle op zichten. Observator. Voor het huisgezin en het leven Het kinderhart is als een bloeme Zoo zuiver, rein en teer, Wel hem, die, 't in zijn bloeitijd leidde; Met zachten liefdeleer. Maar wee, die met onzachte handen De jonge bloem ontsiert Wat in zijn jonkheid werd bedorven, In later tijd niet tiert. Sticht elkander, zonder aarz'len, Ernstig, met blijmoedigheid! Worde aan alles, wat kan stichten, Steeds een goede plaats bereid Sticht elkander vooral in liefde, Door wat waar is, goed en schoon 1 't Reinste wat men kan bedenken, Voer' daarbij den boventoon I W. M. Tz. RECLAME. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven Allerzielen. Wanneer 't stuk van Heyermans, dat tintelt van naastenliefde, niet door de schroef kon gaan bii de R.K. kerkleer, komt men er dan niet toe de fout te zoeken bij die leer, en wordt 't dan niet hoog tijd, dat zij zich gaat aanpassen aan de ideeën van de zich ontwikkelende menigte? Toen ik op Allerheiligen de R.K. kerk te Laren (N.-H alwaar ik moest zijn, bezocht, bad ik: «moge spoedig de tijd komen, dat Katholiek en Protestant zich met elkaar verstaan, eer, wensch van Christus was dan zeer zeker vervuld en 't Koninkrijk Gods naderbij." Wie zal de kat de bel aanbinden en naar Rome gaan om 't goed recht te bepleiten van Heyermans tooneel- stuk? WAGTHO. Amersfoort, November 1913.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2