NIEUWE Hllf Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. gafenieinee Zaterdag 15 November 1913. FEUILLETON. S<K 01. 42e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE Behendigheidswedstrijd BUITENLAND. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. ingezonden stnkken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/. Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden sleohts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant. Het heden verschenen 33ste nummer van den vijfden jaargang van am wG bevat o.a.: Gen.-Majoor A. L. Klerk de Reus, 1 November 1913 benoemd tot Gouver neur der Residentie. Gezicht op Capri, eiland in de Golf van Napels. De ilosulinde", het grootste schip, ooit op een Nederlandsche werf ge bouwd. Het motortankschip »Ares", in aanbouw voor de Ned.-Ind. Tank- stoomboot-Mij. te den Haag. Nieuwe Parijsche créaties. Een plaveisel schilderes te Londen. Nieuwste portret van Dr. Abraham Kuyper. intocht van Hertog Ernst August v. Cumberland en zijne echtgenoote Vic toria Louise, in Bruriswijk.Spoor wegramp bij Melum in Frankrijk. De Bruiloft van Kloris en Roosje, door de Ver. «Vriendschap, Vermaak en Kunst", den Haag. Een typisch straatgezicht te Parijs. Het Kindernummer »Oos Prinsesje". Tot en met 15 Novem- ber a.s. kunnen de op lossingen van onzen ingezonden worden aan het adres van Redacteur X, Bureau „Pak ine mee", den Haag. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3P/> cents thuis bezorgd. De koningskroon in MOnchen. De plechtige troonsbestijging van koning Ludwig III van Beieren begon Woensdag met een feestelijke gods dienstoefening in alle kerken. Na de godsdienstoefening werden zij op den Mariënplalz door den opperburge meester begroet en toegesproken. De koning dankte hartelijk voor de be groeting: ae stoet zette onder bet gejuich der bevolking den tocht naar het paleis voort. Te balfdiie begon in de groote troonzaal de huldiging van deri koning door het land. Nadat koning en konin gin op den Iroon hadden plaats ge nomen, hield president van het Hee renhuis een lange redevoering, die eindigde met een Hoch! voor den koning. De koning dankte en onder fanfares verliet hij mot de koningin de zaal. De president van het Heerenhuis, Fuger, zeide Rotsvast is ons geloof, dat onder de regeering van een nieuwen koning de monarchie tot nieuwen glans ge bracht zal worden, de verhouding van Beieren tol keizer en rijk zal worden bevorderd, de geestelijke, zedelijke en materieele krachten van het land, en daardoor ook de wel vaart, zullen worden aangekweekt, en dat Uwe Majesteit met goeden, vasten wil erin zult slagen de gods dienstige gevoelens en den vrede in Beieren to beschermen en te bevorderen. De koning antwoordde: De rijke mate van hartelijke en vertrouwelijke gezindheid die mij tot nog toe is betoond, steikt mij in het vertrouwen, dat de liefde van mijn volk mijn handelingen zal besturen en dat het zich met mij in gemeen schappelijke zorg voor de welvaart van Beieren zal vereenigen. Koning Ludwig III behoudt ondanks zijn troonsbestijging, zijn burglijke gewoonten. Maandag ver scheen hij weer ineen kegelclub, waar bij vroeger ook veel kwam. De baan was versierd en de koning trok zijn jas uit en wierp in zijn hemdsmouwen den bal met zijn gewone kracht en behendigheid. Sneeuwstormen in Amerika. Amerika is gedurende twee etmalen door een hevigen storm geteisterd. De temperatuur daalde eensklaps van 61 gr. Fahrenheit tot 23 gr. Dien tengevolge viel er veel sneeow, op sommige plaatsen zelfs ter hoogte van 21 Eng. duim. De storm, die de telegraafpalen hier en daar over den spoorweg verspreidde, zoodat het verkeer gestremd werd, veroorzaakte op verschillende plaatsen brand, die bij den feilen wind onmogelijk te blusschen was. In de Jamaïce-baai op Long Island woedde een brand, die een schade van een half millioen gulden aanrichtte. Op de groote muren lagen tal van stoomschepen voor anker en bij Port Huron strandde een vrachtboot, waarvan men vreest, dat de 18 man sterke equipage in den sneeuwstorm is omgekomen. De reusachtige golven der groote meren sloegen over het strand en over stroomden de straten der steden o.a. van Chicago en sleepten alles mede wat haar in den weg kwam. Hoe groot 't aantal personen is, die in den sneeuwstorm het leven hebben verloren, valt nog niet met zekerheid op te geven het schijnt echter vrij aanzienlijk te zijn. Te Cleveland in Ohio ziet het er, tengevolge van de hevige stormen, allertreurigst uit. De stad ligt onder een voetendikke sneeuwlaag en hon derden worden niet den hongerdood bedreigd. Melk is een weelde-artikel geworden en wordt alleen nog maar verstrekt aan zieke zuigelingen en ook andere levensmiddelen zijn haast niet meer te krijgen, daar sinds Zaterdag niets meer ingevoerd is. Het vervoer staat totaal stil, zelfs worden geen lijken meer naar de begraafplaats gebracht. Van Zondag tot Dinsdagnacht bad het in één stuk gesneeuwd, waardoor thans reeds een schade is aangericht van meer dan twee millioen dollar. Door den storm zijn de electrische inrichtingen onklaar geraakt, zoodat de halve stad in duisternis gehuld is. Tot overmaat van ramp heeft er nog een hevige brand gewoed, die met haast boven- menschelijke inspanning werd be dwongen, zoodat meri zich vol angst afvraagt, hoe bet gaan zal, als opnieuw een brand mocht uitbreken. H. M. de Koningin en Z. K. H de Prins worden Maandag a.s. om streeks 10 uur 's voormiddags van Het Loo in Den Haag verwacht tot bijwoning van de vaandeluitreiking De manoeuvres I Verscheidone leden der Tweede Kamer spraken bij het afdeelingson- derzoek der Oorlogshegrooting bun voldoening uit over de wijze, waarop in den herfst van dit jaar de groote manoeuvres hebben plaatsgehad. Men meende, dat te dezer zake een woord van hulde toekwam aan den afgetre den Minister Colijn. Gevraagd werd naar het oordeel van den Minister over het resultaat der manoeuvres. De verpleging schijnt, wat de voe ding betreft, reden te hebben gegeven tot tevredenheid. Over de inkwartie ring zijn echter van verschillende zijden klachten vernomen. Dienaangaande werden inlichtingen gevraagd. Gevraagd werd naar 's Ministers meening over het optreden van de vereeniging «Ons Belang". De toon, waarin het Militair Weekblad, orgaan der vereeniging, in de laatste tijden wordt geschreven, kan, naar verschil lende leden opmerkten, weinig dienstig worden geacht voor het bewaren van een goede krijgstucht. Verder werd o.a. gevraagd, hoever thans de vervanging der oude unifor men door de nieuwe is gevorderd en welke afdeelingen van nieuwe zijn voor zien. Ook werden o.a. inlichtingen ge vraagd omtrent de soliditeit van de nieuwe uniformen en in verband daar mede, naar de vermoedelijke vermeer dering of vermindering van jaarlyksche kosten. De spoorbrug bij Dordt! Bij de betrokken spoorweg-maat schappijen moeten «rnstige plannen tot verbetering bestaan, o.a. een aan zienlijke verbetering der brug over de Oude Maas, bij Dordrecht, die de scheepvaart ten goede zal komen. Men wil de draaibruggen vast (dicht) maken, met een landhoofd aan den Zwijn- drechtschen wal, en de doorvaait middenin aanbrengen. Tevens zou dan een meer nieuwerwetsche wijze van opening van het brugvak worden ge maakt, zoodat de doorvaart practiscber kan worden bewerkstelligt. Er moeten, na overleg tusschen de twee spoorwegmaatschappijen, groote berekeningen gemaakt zijn betreffende plannen om het geheelé spoorweg emplacement te Dordrecht te ver- hoogen, de overwegen te verbeteren, enz. Het ligt in de bedoeling, den weg naar Biabant flink onder handen te nemen, door verhooging van bet traject DordrechtZwaluwe. Er zijn plannen om de oude Moerdijksche brug in te richten uitsluitend voor rijtuig- en personenverkeer en daarnaast een nieuwe dubbelspoorbrug te maken voor het treinveikeer. Binnen enkele jaren kan er dus I een groote verandering plaats grijpen, I die voornamelijk de vei binding met Noord-Brabant zal ten goede komen. Andermaal is aan een Neder lander, n.l. prof. Kamerlingh Onnes te Leiden, de Nobelprijs voor chemie toegekend. Dit is reeds de vijfde maal, dat de Nobelprijs aan een Nederlander geschonken wordt. Met uitzondering van dien, aan wijlen mr. Asser toegekend, in al die gevallen aan 'n natuur- of scheikundigeach- ALLES KOMT EENMAAL OP Z'N P00TEN TERECHT DOOR A. S. H. BOOMS. 19) Allen groetten en staken hunne sabels op, terwijl de kapitein der 2e kompagnie, de onmiddellijke chef van den als schuldig beschouwden luitenant, dezen een geruststellend knipoogje toewierp als 'n verzekering dat hij zijne partij toegedaan was en de ver dediging op zich zou nemen, want hij hield veel van den kranigen, flinken en oprechten officier. Het publiek bleef staan, waarbij de jonge dames het centrum nitmaakten. Deze delibereerden onderling over wat er nu in dit akelige geval gebeuren moest, terwijl de luitenants, N o 1 en de beide honden die hij liefkoosde omringenden en {huiswaarts keerden. Dadelijk moet de Resident tusschen beide komen, haastte Sophietje zich tot diens dochter, hare intieme vriendin, te zeggen, want als Nol niet op de partij mag komen loopt de heele fuif gevaar, daar de kame raden dan misschien ook niet komen en zich daarna tot de andere om standers wendende, gaf zij op vasten toon als een veldheer hare bevelen. Allemaal aan 't werk met den invloed die jelui aan kunt wenden, want die zaak moet gesust worden Ik bemoei mij er verder niet mee, want mijn tusschenkomst zou, zooals jelui weten, de zaak zeker verergeren; ik zal mama 't noodige zeggen en haar er voor spannen I En allen beloofden hunne hulp. Te huis komende zeide luitenant Yan Dijcke eenvoudig tot zijn vriend Bohlan, 't Was 'n aardige mop die je hebt uitgehaald »sardijntje," ze had volkomen succes, maar ik geloof dat de echte grap nog komen moet van den «ouwe" want die spuwt vuur en vlam eu ik zit voor- loopig in de kast. Toen Bohlan vernam wat er ge beurd was, verklaarde hij plechtig dat 't zijne bedoeling was geweest dat de honden nA 't einde der parade hnn baas zoo tegemoet zouden gaan en dat hij zich eenvoudig in den tijd vergist had; dit was aan te nemen, want de inspecteur had de plechtig heid wel wat al te veel gerekt. Weldra verzamelden alle luitenants zich bij hun voorganger die zijne woning voorloopig als gevangenis te beschouwen had en onbezorgd als zij waren, amuseerden zij zich toch, ter wijl de aanlokkelijke soos ledig bleef, iets zeer ongewoons op een dag als deze; niemand dacht er echter aan om naar de Bocieteit te gaan alvorens de netelige zaak tot klaarheid was gebracht, en dit was spoedig het geval, want ruiterlijk was Bohlan recht streeks naar den majoor gegaan en had dezen eerlijk ronduit den samen loop verteld; de chef reeds door anderen bewerkt liet op dezen feest dag genade voor recht gaan, zooals hij zeide. Na afloop der audiëntie, togen allen eendrachtig societeitswaarts, de majoor in kluis, die naar men vertelde dien dag zelfs nog om de parade-mop ge lachen had, al was 't ook zuurzoet geweest. IX. Deze Koningsverjaardag scheen voorbeschikt om de beide verliefden Nol en Sophietje ongeluk aan te brengen, daar de animositeit van den majoor Dorling andermaal werd op gewekt door een onvoorzichtigen dollen luitenants-coup, die hij zich meende te mogen veroorlooven en die zeker verschoonbaar zou geweest zijn als de parade-aardigheid nog niet na werkte, wat de prikkelbaarheid van Sophietje's papa voortdurend op 't hoogste peil hield. Het was ontegenzeggelijk 'n pret- tigen dag, al had ook dien morgen na de parade een oogenhlik een on weer gedreigd over dansers en danse ressen los te barsten, doch juist daar door was, toen- de lucht tot aller ge noegen verhelderde, de aansporing tot gezellig pretmaken des te grooter, zoodat men niets dan vroolijke opge wekte gezichten zag, zoowel van jong als oud, maar vooral van het jonge goedje dat volop profiteerde van het heerlijke aan genot zoo rijke leven der onbezorgde jeugd. Na de parade was er officieele audiëntie bij het hoofd van het Civiele Bestuur, de Resident, waarbij voor den Vorst de officieele gelukwenschen der corporatiëu werden in ontvangBt genomen; in afwijking van het daarbij gevolgde plechtige doch vervelende drooge gedoe te Batavia, stelde de Resident met een glas champagne een opge wekten heildronk in op Z. M. den Koning, 'n dronk die vooral de niet door champagne verwende, doch daarop wel verlekkerde luitenants hartelijk werd medegedronkenzelfs een tweeden en derden beker champoepel lieten zij zich uitstekend smaken toen de dames vin den Resident de jeugdige koloniebewoners na de officieele audiën tie even in de achtergalerij bijeen riepen tot een afzonderlijken gezellig- vroolijken heildronk op den gelukkigen afloop der parade-perkara; heel toe vallig was ook Sophietje Dorling daarbij en daardoor had zij gelegen heid om luitenant van Dijcke even ergens ter zijde te nemen en hem in die onbespiedde afzondering zoo'n welsprekende en overtuigende repri mande te geven over de dolle en dwaze grappen door hem en zijne kameraden

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1