Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. tereenvolgens aan Lorentz en Zeeman, Van 't Hoff, Van der Waals, Kamer- lmgh Onnes. Naar varhouding van hel kleine millioenen-aantal, dat ons volk telt, een ongewoon hoog aantal, precentsgewijs zeker wel het hoogste van alle natiën ter wereld. Met 4 Januari 1914 treedt in werking de Wet van 7 April 1913 (Staatsblad No. 123) op de Groot hoeken der Nationale Schuld, zoomede bet Koninklijk Besluit van 5 Augustus 1913 (Staatsblad No. 345), ter uit voering van evengemelde wet, waarbij de bestaande voorschriften door andere worden vervangen. De nieuwe bepalingen op de Groot boeken der Nationale Schuld bevatten aanmerkelijke vereenvoudigingen, zoo wel op de overschrijving der Groot boekkapitalen, als op de betaling van de van die kapitalen verschuldigde rente»; terwijl de gelegenheid is ge opend om voor de inschrijvingen schuldbekentenissen aan toonder te vei krijgen en omgekeerd. In een populair overzicht, dat gratis bij de administratie van de Grootboe ken der Nationale Schuld, verkrijg baar is, zijn de voornaamste bepa lingen van het nieuwe stelsel uiteen gezet. De Vereeniging tot Vereenvou diging en Verbetering van Examens en Onderwijs heeft aan de Tweede Kamer een adres verzonden, waarin zij eenige bezwaren oppert tegen de aanhangige wetsontwerpen ter regeling var, het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijso.a. wordt betoogd, dat de voorgestelde samensmelting van Gymnasium en H. B. S. tot lyceum geen uitstel van beroeps- of studie richting-keuze geeft; tevens wordt aangedrongen op een afdoende aan sluiting tusschen de verschillende trap pen van onderwijs. Als derde hoofd- eisch moet aan een goede OQderwijs- regeling worden gesteld, dat zij wake tegen overlading en zorge voor een goede lichamelijke opvoeding. Ook de opleiding der leeraren heeft een af doende regeling noodig. De vereeniging geeft in een bijlage de voornaamste wijzigingen aan, die in de wetsontwerpen zouden moeten worden gebracht om aan de genoemde eischen te voldoen. De onderafdeeling Amersfoort en omstreken van de V. P. N. heeft een wakker bestuur. Het zorgt voor cursussen en lezingen met het doel de landbouwers bekend te maken met wat ze noodig hebben te weten om met voordeel kippen te houden. Hier voor diende ook de voordracht over slloenderziekten», Donderdagavond door dr. B. J. C. te Hennepe, bacte rioloog en Rijks-veearts aan de serum- inrichting te Rotterdam, in het Valkje gehouden. De voorzitter, de hoer L J. Krook opende de vergadering en heette allen welkom. Hierna kreeg de spreker het woord en sprak over: Kleinscbe ziekte, Tu berculose en Diphterie. Dit zijn zeer besmettelijke ziekten Ze worden ver oorzaakt door smetstoffen of bacillen, die overal aanwezig zijn. Het zijn een cellige plantjes, die den vorm hebben van staafjes, enz. De bacillen kan men onderscheiden in beweeglijke en onbeweeglijke. Ze zijn zeer klein. De grootste is niet rneer dan 'lm van een m.M. De voortplanting gaat verbazend vlug. In 8 uur zorgt 1 bacil onder gunstige voorwaarden voor een nako melingschap van 16 millioen. Verder zijn er zichtbare en onzicht bare. De bacterie van het mond- en klauwzeer b.v. is onzicbtbaar. De kip is zeer gevoelig voor Klein scbe ziekte. Hiervoor moet ze door inenting met verzwakte bacillen on gevoelig gemaakt worden. De zieke kip lijdende aan Kleinscbe ziekte wordt ingespoten met paarde- serum. Kleinscbe ziekte en cholera zijn ziekten van het darmkanaal. Het zieke dier is suf en lusteloos. In 1913 kwam de cholera veel voor in 't Zuiden van ons land. De Kleinsche ziekte kwam in dit jaar in ons land meer voor dan in uitgehaald, dat de daardoor geheel onderworpen Nol dadelijk met schit terende oogen 'n dronk instelde op den majoor, in diens kwaliteit van papa eener zoo lieve welsprekende dochter. (Wordt vervolgd.) 1912. De heer v. d. Linde heeft veel pogingen in het werk gesteld om deze ziekte te weren. Zoo zijn om Amers foort 10 000 kippen ingeënt. Het dier lijdt er niet mee en legt door. Ineen half uur kan de veearts er 300 be handelen. In Amersfoort en omstreken waren de resultaten zeer goed. Het paardeserum is na 14 dagen uit de kip verdwenen. Het dier is dan weer ziek. Bij Boxtel bleef 90 pCt. der dieren na inenting in leven, ter wijl de niet behandelde te gronde gingen. Het doode dier moet niet wegge worpen, maar verbrand worden. De tuberculose is erger dan de Kleinsche ziekte, is overal verspreid en duurt 3 a 4 maanden. Wordt een kip, die aan tuberculose gestorven is, geopend, dan zien we, dat lever en darmen met witte knobbels bezet zijn. 25 pCt. der kippen om Amersfoort zijn tuberculoos wat vooral door de slechte huisvesting veroorzaakt wordt. Deze ziekte verspreidt zich door: 1. mest, 2. drinkwater, 3. eieren en 4. ratten en muizen. Tegen deze ziekte is niets te doen. Zijn er dieren door aangetast dan is het beste alles op te ruimen en het hok te ontsmetten met creoline en carbol. De heer v. d. Linde dankte den spreker voor zijn boeiende voordracht en de bestuursleden en toehoorders voor hun opkomst, waarna bij de ver gadering sloot. De militaire assistent-apotheker E. Jonker is met ingang van 29 dezer van het Militair Hospitaal alhier over geplaatst naar 's Rijks magazijn van geneesmiddelen te Amsterdam. De uitvoeringen der Zangver- eeniging van Toonkunst zijn nader vastgesteld op 16 (Volksavond) en 17 December a. s. Wanneer hij op't laatste oogen blik weer niet aftelegrafeert zal Speenhof! op Zondag 23 November eene uitvoering geven in «Amicitia." Volgens gerucht is op last der justitie het lijk opgegraven van den reeds eenige maanden geleden ge storven weikman I. K. en is zijne weduwe gevankelijk naar Utrecht overgebracht. De heer W. van Lingen, Hoofd der R. K. jongensschool aan de Bree- straat herdenkt morgen den dag waarop hij voor 25 jaar als zoodanig werd benoemd. Op uitnoodiging van mr. D. van Blom, boogleeraar te Delftdr. G. Hey- mans, hoogleeraar te Groningen dr. C. A. Pekelharing, hoogleeraar te Utrechtdr. D. Schermers,geneesheer- directeur van het Christelijk sanatorium te Zeist; en dr. J. H» Schuurmans Stekhoven, Inspecteur van bet Staats toezicht op krankzinnigengestichten, werd j.l. Dinsdag te Utrecht een flink bezochte vergadering gehouden tot het oprichten van een centrale vereeniging welke zich ten doel stelt, door de studie van de bevolking van Nederland den toestand van die bevolking in elk opzicht, inzonderheid in geestelijk, zedelijk en lichamelijk opzicht, nauw keurig te leeren kennen, en te be vorderen, dat die kennis dienstbaar gemaakt worde aan de belangen van die bevolking. Van deze vereeniging die den naam zal dragen »Het Nederlandsche Volk" is o a. de beer J. Visser Jr. Directeur van het Rijks opvoedingsgesticht tot bestuurslid gekozen. Het Centraal-Bureau van «Lief- dadigbeid«zal voorloopig weder iederen Dinsdagmiddag zitting houden ten Raadhuize. De loterij ten behoeve van een te stichten rust- en vacantieoord voor den Kon Nederl. Bond van oud onderofficieren heeft een batig saldo van f 3447 opgeleverd. Mejuffrouw J. Heere is benoemd tot onderwijzeres te Muntendam Een werk, dat het in ons landje tot een i3den druk beeft weten te brengen, heeft waarlijk geen bijzon dere aanbeveling van noode. Zulk een werk is Geerling's Briefsteller. Wij kunnen volstaan met de al- geroeene bemerking, dat het voor menigeendie aan brievenschrijven «een broertje dood heeft,» of die in vele maatschappelijke zaken of toe standen niet recht thuis is, van on schatbaar nut kan zijo. Vooral echter willen wij wijzen op den bijzonder rijken en gevariëerden inhoud. Want alhoewel op den barid een beknopt inhouds-overzicbt met heel wat titels van rubrieken vermeld staat, hebben de uitgevers er toch goed aan gedaan, daarachter een drievoudig: enz. te voegen; immers, het werk aandachtig doorbladerend, bemerkt men al spoedig, dat het nog veelmeer beval, dan het in hoofdstukken daar genoemde, en men hel een ware «en cyclopédie épistolaire« zou kunnon noemen. Zoo geeft het 'met voorbeelden van daarop toepasselijke brieven, re- questen, aanmaningen, verklaringen, toelichtingen, contracten, lastgevingen, enz. een overvloed van allerlei wetenswaardigs en uutligs in zake wettelijke voorschriften van allerhan- den aard, waarvan de kennisneming voor ieder van belang is, zooals bij geboorte, huwelijk en overlijden, bij mindeijarigheid en voogdij, bij testa mentaire beschikkingen, koopman schappen, overdrachten, hypotheken, huurcontracten en nog tallooze andere zaken. Het zou werkelyk moeilijk zijn, onder de verschillende standen, ver houdingen en beroepen onzer tegen woordige samenleving, er ééne aan te wijzen die uit dit merkwaardige boek niet veel nuttigs zou kunnen leeren. »De Maasbode. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Donderdagavond hield de beer W. J. Giel uit den Haag een voordracht over «Indië in woord en beeld« in Amicitia. Hij deed dit op onderhou dende wijze en maakte met tal van lichtbeelden de voordracht zeer dui delijk. Met de grootste aandacht werd hij gevolgd. Dit is wel do ware manier om de belangstelling in ons schoone Indië wakker te roepen. De N. V. Tooneelvereeniging onder directie van H. Heyermans gaf gisteravond in Amicitia «De schoon zoon van mijnheer Poirier." De zaal was slecht bezet, niettegen staande Louis Bouwmeester optrad. Hij vertolkte de rol van Poirier prach tig. Het was een lust hem te zien en te hooren. Zijn schoonzoon, uit een oud adellijk geslacht, die het burger meisje alleen om haar geld gehuwd had en bij zijn huwelijk vol schulden zat, werd later een degelijk mensch en een braaf huisvader. De oude ver zoende zich met hem en alles was weer in orde. Alle spelers kweten zich uitmuntend van hun taak, en van Kerckhoven niet het minst. Quick krijgt Zondag op Birk- hoven bezoek van Z. A. G. uit Zwolle, terwijl 't Vijlde op het terrein voor de Infanteriekazerne speelt tegen Quick III uit Nijmegen. Het tweede elftal van H. V. C speelt achter Rustoord tegen Voor waarts 11 uit Utrecht. Nederlandsch Muziekpaerlagogisch Verbond. Laatstelijk goedgekeurd bij Konink lijk besluit van 16 Augustus 1909. Aan Ouders en Voogden. De in ons muziekleven bestaande grove misstanden worden door elkeen die er mee bekend is beklaagd. Dat ze trots de onmiskenbare liefde en begaafdheid van ons volk voor muziek konden ontstaan, heeft zijn eigenlijke oorzaak in het feit dat een groot, ja misschien wel het grootste deel van onze jeugd slecht onderwijs krijgt. Tengevolge van deze overtuiging is het »Nederlandsch M uziekpaedagogisch Verbond» opgericht, met bet doel het geheele muziekonderwijs tot verheffing te brengen. Het heeft daarom open bare muziekexamens ingesteld, welke de grootst mogelijke waarborgen voor onpartijdigheid geven, en reikt den geëxamineerden diploma's uit als be voegd leeraar(ares). De arbeid van het Verbond kan echter slechts den alge- meene invloed hebben en vruchtdra gend zijn als het groote publiek, als vóór alles de ouders duidelijk hebben leeren begrijpen, dat voor het muziek onderwijs dezelfde grondbeginselen gelden, die zjj in 't algemeen bij de opvoeding van hun kinderen toepas sen, namelijk dat slechts het beste voor hen goed genoeg is. Voor het wetenschappelijk onder wijs stelt zich de Staat borg. Zij examineert de leeraren, houdt-toe zicht op de scholen; zonder bodenken kunnen de kinderen aan iedere open- baie of bizondere school worden toe- vei trouwd. Geheel anders gaat het met de muziek, hier zijn de oudeis er slecht aan toe, als zij de onder wijs-bevoegdheid der leerkrachten niet zelfbeoordeelen kunnen. Staatstoezicht ontbreekt: iedereen geeft les, onver schillig of hij wat kan of niet, ieder staat het vrij een muziekschool te openen niemand vraagt naar zijn bevoegdheid. Dit gemis aan contróle heeft de vele slechte elementen, de knoeiers binnen den stand der muziekonder wijzers gelokt. Daardoor ontstaat het smaakbederf, de voorliefde voor on beduidende muziek, het dilettantisme in den slechten zin van het woord het jammerlijke resultaat dat bereikt wordt tegenover de massa's geld, die jaar op jaar aan slecht muziekonder wijs worden weggeworpen. Het is daarom een van de hoofddoeleinden van het Muziek-paedagogisch Verbond ook voor het muziekonderwijs Staats examen te vei krijgen. Zoolang dit nog niet bereikt is, verzoeken wij de ouders en voogden op de dringendste wijze te willen be denken, dat de muziek een buiten gewoon belangrijk opvoedingsmiddel is, dal goede muziek hart en gemoed vormt, slechte daarentegen hel karak ter bederft. En met den meesten nadruk geven wij den ouders in over weging bij de keuze van een leer kracht voor hunne kinderen de na volgende stelregels in acht te nemen 1. Vertrouw uw kind aan geen leeraar, die u geen afdoende getui genis omtrent zijn muzikale en paeda- gogische opleiding kan overleggen. Leg den nadruk op het «paedagogi- sche«. Meen niet, dat ieder die naar uw oordeel goed speelt of zingt ook een goed leeraar is. 2. Overdenk dit voor alles bij het aanvangs-onderwijs, dat is hel be langrijksteslecht jeugdonderwijs kan slechts zelden later worden verbeterd. 3. Laat u bij de muziekstudie niet door de »goedkoopte« van de leer kracht leiden. Iedere arbeid is zijn loon waard. De »qoedkoope« onder wijzer wordt meestal de y>duurste«. Na jaren van knoeien moet de leer ling of weer van voren af aan be ginnen öf alle muziekbeoefening moet worden opgegeven. 4. Wacht u voor onderwijzers en methode's die in ongelooflijk korten tijd ongelooflijke vorderingen voor spellen. 5. Stel er prij i op dat de leerkracht een ontwikkelde persoonlijkheid is, van wie ge een goeden invloed op uw kind moogt verwachten. 6. Hebt ge zoo iemand gevonden, geef hem dan ook uw volle vertrou wen Eisch niet dat uw kind vsnellee. vorderingen maakt en u na een maand al stukjes voorspeelt. Dat is niets dan oogenverblinding en schijnkunst. 7. Laat uw goeden leeraar de keuze der muziek over. Slechte muziek is even verderfelijk, ja door de sterke werking der muziek nog noodlottiger dan slechte boeken. De jeugd moet met goede muziek worden opgevoed. HET HOOFDBESTUUR. Lezing van Hendrik Schuijes in Amicitia op Dinsdag 11 Nov. '13. Mijnheer de Redacteur! De lezing van H. Schutjes heeft mij niet voldaan. R. K. priester ge weest, is de geest van »verneinung« over hem gekomen na lezing van de boeken van Nitsche, Kant en anderen Hem- trof de leemte in de R K. kerkleer. Twijfel en ongeloof kwamen over hem en nu staat hij alleen te midden der woeste baren, oveigelaten aan 't noodlot. Hoe koud, hoe af grijselijk lijkt mij dat. Niets en nie mand meer te hebben om zich tegen aan te vlijen. Doelloos rondzwalkend. Noen, de oorzaak, onze oorsprong te zoeken in een intelligentie lijkt mij heel wat logischer en consequen ter. De groote orde en rechtvaardig heid, die alom in het heelal, dat de stempel der oneindigheid draagt, heerscht, kan niet anders worden toegeschreven dan aan een Macht, een Wezen, die 't wereldruim ver vult, alom tegenwoordig is en ons met rede beheerscht. De Roomsche geestelijkheid had 't zwaar te verantwoorden. Zou zij schuld hebben? Of zou die schuld niet veel eerder te zoeken zijn bij 't publiek zelve? Mundus vult decipi. De wereld wil bedrogen worden. Zij wil opzien tegen een macht, ten einde zich in bedwang te kunnen houden. De priesteischap is daarom gedwongen zich hooger voor de doen, zich met meer macht te bekleeden, dan de waarheid ge doogt. Amersfoort 12 Nov. 1913. WAGHTO. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 7 tot 13 November 1913. Geboren Johanna Wilholmina, d. van Jan Aalbert Speelberg en Tiijntje Ebing. Alijda Francisca, d. van Evert van Daatselaar en Hendrika Koller. Clasina, d. van Jan van Kranenburg en Anna Renes. Cla sina, d. van Reijer Koudijs en Anna Poornekamp. Hendrika Cornelia, d. van Petrus Wassink en Johanna Hermina van den Brink. Zigetje Steventje Quintina Aalberta, d. van Hendrik Willem Veonendaal en Janna van de Vrie. Adrianus Lambertus, z. van Gerrit van Hoeijen en Lamberta Maria van der Velden. Hendrik, z. van Klaas ter Burg en Geertruida van Eldert. Klaas, z. van Gerrit Drieën- huizen en Neeltje Sijtzema. Jansje Mina Maria, d. van Cornelis Vermeulen en Marriije de Gooijer. Ondertrouwd Willem van Essen en Elisabeth Kruis. Gerrit Kouwen- hoven en Maria Pouwe. Hendrik van Ginkel en Hendrika Teunisje Brink. Nathan Simons en Jansje de Vries. Getrouwd: Johannes Husken en Wilhelmina Martens. Bartholomeus Vos en Johanna Maria Heere. An- tonie de Vrije en_ Maria Antonia Flo rijn. Gijsbertus Zwart en Niesje van de Kooij. Anthonius Gemen en Fenna van Weijer. Ovei leden: Gerardus van Wijland, 3 mrid. Nelly Krijuen, 4 mud. Maria Gijsberta Koenen, 9 mnd. Jannes Johannes Dermois, 3 jr. Leusden. Geboren Leendert, z. van Jan ten Kulve en van Aaltje Vetkarnp. Rijk, z. van Willem Plante en van Andriana Gerritsen. Overleden: Gerritje Vreekamp, we duwe van Dirk Busekool, 65 j. Stoutenburg. GehuwdJacobus Brouwer en Jo hanna Koene. Woudenberg. Geboren: Hendrik, zoon van Al- bertus Meerbeek en Maasje van Kempen. Gijsbert Marinus, zoon van Gerrit van Donselaar en Antonia van de Glint. Ondertrouwd Willem van Kolf schoten, 30 jaren en Hasina van Burken, 28 jaren. 11 AJiKTBhKlUHT. AMERSFOORT, 14 November 1913. Tarwe f 0.Rogge f 0-Boekweit f appelen f5.a f8.Peren f 5.a f 10.Klei- Aardapp. f 0.a f0.zandaardapp. f2.a f2.25 Hoendereieren f 9.a f 40.p. 100 st. Bruine eieren f 10.a f 11.per lOOst. Boter f 1.35 a f 1.60 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0.a f 0 per 50 kilo. Kippen f 0.80 af 4.25 Kuikens fl.25 a f 1.90 Piep kuikens f 0.40 a f 0.80 Ganzen f 0. f 0.Eenden f0.90 a fl.25 p. st. Jonge fl.a fl.25. Hazen f 1.75 a f2.25 Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f 0.90 a f 1 75 Duiven f 0.40 a f0.60 paar Magere varkens f a Varkens t. export /0.a f 0.Zeugen f60.a f 110.Biggen f 11a f 13 Schrammen f 0.kfO.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. a f 000.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe. heet. Rogge. heet. Boekweit. 150 heet. Appelen. 40 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 250 heet, Zandaardappelen, 20.000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 500 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee magere varkens. Varkens voor exportslagerijen. 600 biggen 20 zeugen. reclame! Neemt u in acht. Wanneer de nieren niet in staat zijn om het urinezuur uit het bloed te filtreeren, wordt het bloed er door vergiftigd, en slechts onbedui dende verschijnselen verraden de aanwezigheid van urinezuur in het bloed. Weinig opvallend nog zijn die p\jn in den rug, die vermoeidheid, hoofdpijn, duizeligheid, zenuw- en spierpijnen, nu eens in de gewrichten, dan weer in de armen, schouders -of heenen. Men let niet op deze verschijnselen en toch zijn zij dekentee- kenen, dat het urinezuur ons lichaam begint te verwoesten. Het kan zich nestelen in de gewrichten en jicht, rheumatiek met haar treurige gevolgen als vervormde ledematen en gewrichten ver- oorzakeii. Opgejiomen in het bloed, kan het zich in de bloedvaten en aderen als een onoplosbare stof afzetten (verkalking, enz.), Het kan zich afzetten in het nierbekken, de urineleiders en ;blaas, en ontsteking dezer orga nen, nierzand, niergrui=, mei*- en blaassteen met de daaraan gepaard gaaride nierkoliek ver oorzaken. Heti urinezuur, de verwoester van het lichaam# moet verwijderd worden. Alleen de nieren zijn hiertoe in staat en Foster's Rugpijn Njéren PjllenVzullen haar hiertoe in staat stelleh. Zij herstellen de nieren en het urine-organisme. Doordat zij het urinezuur oplossecr en afvoe ren, voorkomen zij de uiterst nadeelige wer king ervan op het lichaam etf roeien zij de wortels van uw ziekte uit^- Te Amersfoort verknjgb. bij de h.h. A. van de Weg, LaDgestr. 23, en P. de Zwart, Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel L f 1-75 voor één, of f 10.voor zes doozen. ;Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, jweigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- karjv. (merk 39

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2