NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad *@ir voor de Provincie Utrecht. ^8 QakmsMsz Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. No. 93. Zaterdag 22 November 1913. 42e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE BINNENLAND. Aan Mijn Volk! Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrij dag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonu. 09. AD VER1 ENT1ËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7V, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant. Het heden verschenen 34ste nummer van den vijfden jaargang van bevat o.a.: Pégoud, de beroemde Vliegkunste naar. Gezicht op Sorrento, stad in de provincie Napels. Demping van den Coolsingel te Rotterdam. Onaf hankelijkheidsfeesten te Rotterdam. Opening Handelshoogeschool te Rotterdam. Prof H. Kameilingh Onnes, wien de Nobelprijs voor Natuur kunde werd toegekend. Vijf-en- twintig-jarig bestaan van hetlnstistuut Pasteur. De foto's van Pasteur, Dr. MolchorikolT en de tegen woordigen directeur Dr. Roux. Voetbalwed strijd Engeland-Nederland, gehouden to Huil. Vaandeluitreiking in de Maliebaan te Den Haag. Generaal- Majoor A. R. Ophorst, benoemd tot Commandant der Stelling Amsterdam. Stand, uitgevoerd door eenige leden van de Gymn.-, Schei :n- en Sport- ver. ïSparla'', den Haag. Het [Ondernummer »Ous Prinsesje" Door H. M. de Koningin werd gis teren de navolgende proclamatie tot bare onderdanen gericht: Het is Mij eene behoefte Mij op clczen gedenkwaardigen dag te wenden tot het Nederlandsche Volk. Heden voor 100 jaren U'fl-S het oogenbtik geboren, waarop de Verecnigde Nederlanden hun nationaal bestaan hernamen. Ik herdenk met dankbaarheid de woorden waarmede Van der Duyn van Maasdam en Gijsbert Karet van Hogendorp den 21 November 1813 het bewind hebben aan vaard: Wij voldeden aan den wensch van alle onze Bondgenooten, wanneer1 wij, in af wachting van de komst van Zijne Hoogheid den Heere Prinse van Oranje, en in Zijnen Naam, dezen dag, ons stelden aan het hoofd der Regeering; wij namen die taak op ons, met vertrouwen op de hulp der Goddelijke Voorzienigheid, wier hand de aanstaande verlossing van ons verguisde vaderland zoo zichtbaar bestuurt; maar wij deden het ook met vertrouwen op den bijstand, op de hulp van elk Nederlander, die zonder herinnering aan het verledene, zonder onderscheid van rang of staat of van Godsdienstige gezindheid, met ons de behoefte gevoelt van nog eenmaal te her winnen dat Vaderland, dat op de elementen, op Philips en Alba veroverd, van den moed onzer voorvaderen zoo heerlijk getuigde, dat met smaad en schande te lange be zoedeld werd Dat vertrouwen is niet beschaamd. Het vaderland is herwonnen. De gewesten van Nederland zijn saam- gegroeid tot onverbreekbare nationale een heid. Moederland en Koloniën zijn nauw ver bonden. De vrijheden en het zelfbestuur der be volking zijn gestadig uitgebreid. 's Lands welvaart, begunstigd door een opgewekten ondernemingsgeest en verbeterde arbeidsvoorwaarden, is belangrijk toege nomen. En kracktig streven naar zedelijke en geestelijke verheffing heeft zich baan ge broken. In wetenschap en kunst dingt Nederland met andere volken om den voorrang. Het is Mijn innige wensch dat onder Gods zegen vrede, vrijheid en voorspoed mogen bewaard blijven. De eendracht van alle Nederlanders »zonder onderscheid van rang of staat of van Godsdienstige gezindheidzij ook in de toekomst de hechte grondslag der nationale onafhankelijkheid. Met het Nederlandsche Volk hoop Ik samen te werken tot geluk van het Vaderland. WILHELM1NA. Hel Loo, 21 November 1913. Staatsburgerschap voor de vrouw! Daar de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht er irijs op stelt authentie ke verklaringen van staatshoofden te kunnen toonen, betreffende de werking van de toekenning van het staatsbur gerschap aan ,de vrouw, heeft het hoofdbestuur der Veteeniging voor Vrouwenkiesrecht een schrijven gezon den aan alle staatshoofden van alle lan den en staten, waar het vrouwenkies recht is ingevoerd. Zulke brieven zijn gezonden naar 10 staten van Noord-Amerika n. Wyoming, Utba, Colorado, Idaho, Washington, Californië. Arizona. Kan sas, Oregon, Illinois en aan de zes stalen van den Statenbond van Aus tralië, New South-Wales, Victoria, Tasmanië, West-Australië, Zuid-Aus- tralië en Queensland. Aan Nieuw- Zeeland, aan Finland en aan Noor wegen. Van verschillende staatshoofden zijn de antwoorden reeds ingekomen, die zonder uitzondering gunstig luiden. Door een der aan leden sterkste afdeelingen van de Liberale Unie zal aan het hoofdbestuur dier vereeniging het verzoek worden gericht om niet langer te wachten met het bijeen roepen eener algemeeno vergadering, althans niet tot het aanstaande voor jaar, en dit wel in verband met de zoozeer noodige beslissing betreffende bestendiging der vrijzinnige concen tratie, welk punt in de reeds gehouden jaarvergaderingen van den Bond van Vrij-Liberalen en van den Vrijz.-Dem. Bond aan de orde is geweest. Nieuwe wetsontwerpen I Aan de betrokken departementen zijn in voorbereiding een wettelijkerege ling van de Paardenfokkerij, een her ziening van de Jachtwet en van de Veeartsenijkundige Wet. Vrijstelling Landstorm I De Minister van Oorlog heeft de Commissarissen der Koningin gemach tigd, vrijstelling of voorloopige vrij stelling van opkomst voor den werke- lijken dienst bij den landstorm te ver- leenen aan de dienstplichtigen: lo. die deel hebben aan het be stuur der Iprovincie of van een ge meente en voor dat bestuur onmis baar zijn en niet reeds zijn vrijgesteld bij art. 14 van het Landstormbesluit 2o. die werkzaam zijn bij een pro vinciale of gemeentelijke instelling, waarbij dan wel in een positie, waar in zij onmisbaar en niet te vervangen zijn en waarin zij in het algemeen belang moeten behandhaafd blijven. De Minister heeft daarbij nog opge merkt, dat in de eene gemeente de behoefte kan bestaan aan de onafge broken aanwezigheid van personeel in een bepaalden werkkring, terwijl in een andere gemeente die behoefte met opzicht tot gelijken werkkring niet bestaat; dit zal bijv. het geval zijn met ambtenaren ter gemeente-secre tarie. gemeente-ontvangers, ambte naren van den Burgeiijken Stand, personeel bij den reinigingsdienst, bij de drinkwatervoorziening, bij de brand weer, bij den geneeskundigen dienst. Evenredig Kiesrecht! Bij Koninklijk besluit is een Staats commissie ingesteld tol onderzoek van de vraag, welk stelsel van [evenredig kiesrecht voor onze vertegenwoordi gende lichamen het verkieselijkst is. Benoemd zijn tot lid en voorz mr. Oppeiiheim, lid van den Raad van State; tot lid en onder-voorzitter, mi; J. A. Loeff, lid van de Tweede Kamer, tot leden: jbr. rnr. D. J. de Geer, lid van de Tweede Kamer; mr. J. A.'v. Gilse, oodlid van de Tweede Karner; mr. D. A. P. N. Kooien, lid van de Tweede Karner; mr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg, lid van het college van Gedep. Staten van Utrecht; mr. P. Rink, lid van de Tweede Kamer; W. H. Vliegen, lid van de Tweede Kamer; tot lid en secr. mr. J. v. Gelein Vilririga, rechter in de rechtbank te sGravenhage, tot adjunct-secretaris mr. L. A. Nijpels. advocaat en procu reur. De jubileumzegels zullen te reke nen van '29 November aan de kanto ren der posteiijen verkrijgbaar zijn. Wij vernemen, dat hier te lande een landelijke federatie van zieken fondsen is opgericht. Men stelt zich ten doei de belan gen van het ziekenfondswezen in ver band met de invoering van de Ziek tewet te behartigen, Ook de in algemeene vergadering van de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunde, in Augustus te Breda gehouden, aangenomen voorstellen, waar de strijd wordt aangebonden met de ziekenfondsen, heeft den stoot tot de oprichting der fedoratie gege ven. Reeds een groot aantal ziekenfond sen met ongeveer 150,000 leden zijn toegetreden. De leden der Eerste Kamer zijn bijeengeroepen tegen Dinsdagavond 25 dezer te halfnegen. Aardappelen naar Amerika! Ter illustratie, hoe vlug tegenwoor dig alles in zijn werk gaat, aldus schrijft men uit Uariingen aan de Leeuw. Ct., moge dienen, dat een aard appelkoopman uit de provincie Fries land na aankomst te New York 40.000 balen aardappelen vei kocht en per keerende gelegenheid weder da terug reis aanvaardde, teneinde de levering zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben. De 40.000 baal worden voor een groot gedeelte te Harlingen in pak huizen opgeslagen, om vandaar naar Rotterdam te worden verscheept Agenda voor de Openbare Vergade ring van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 25 November 1913, des avonds ten 8 ure. 1 Benoeming van een Rector aan het Gymnasium. 2. Benoeming van een lid voor de Reclame Commissie (Vacature Buys ALLES KOMT EENMAAL OP Z N P00TEN TERECHT DOOK A. S. H. BOOMS. 21) Eindelijk tegen ruim vier uur in den morgen begon de Cotillion, waar aan alle feestgenooten 't zij oud of jong moesten deelnemen, omdat dit de slotdans was die door Nol met Sophietje geleid zou worden, waarna allen "gezamentlijk huiswaarts zouden gaan,' om zich tegen het opgaan der zon ter ruste te begeven. Had de balletmeester Nol van Dijcke den geheelen nacht als leider geschit terd, bij deze gelegenheid overtrof de onvermoeibare luitenant zich zelve; hij voelde zich, door de talrijke dansen die hij met de lieve Sophie gedaan had, trots de sombere dreigende blikken van de «gros légumes,» in den zevenden hemel en in zijn waar luitenants-element van flirt en pret; meer en meer voelde hij zich onnaden kend vastgestrengeld door de liefde van dat schattige snoesje waarmede hij in zijn armen door de zaal zweefde en die, alle voorzichtigheid vergeten de, met oogen en lippen een taal sprak, die een warmhartige luitenant zelfs in de zwartste duisternis en te midden van het grootste geraas als als bij intuïtie begrijpt en hem in brand zet; gesterkt door de cham pagne en de lonken van Sophietje liet hij zich gaan op de hellende vlak, alle wijsheid en verstandige redeneering op zij zettende, slechts denkende aan één heerlijkheid, één fuif en één pret zonder einde met Fietje door 'theele lange heerlijke leven. Toen den dans onder luid gejubel en hartelijk gelach afgeloopen was, gaf een algemeen »»Leve Nol en Fietje l»« de dankbare gelukkige stemming van 't publiek weer, dat nu eindelijk scheiden moest en zich daarom voor hetvertrek gereed maakte welken tijd de Resident benutte om zijn jeugdigen helper hartelijk te be danken voor alles wat deze gedaan had om het feest zoo uitmuntend te doen slagen. Van Dijcke deed nem daarbij een verzoek, dat de gastheer bijzonder 'aangenaam scheen te vindeD, want hij knikte lachend toestemmend, riep den mandoer der bedienden, en gaf hem eenige orders die deze zich beijverde onmiddellijk te gaan uit voeren. Toen nu de gasten gereed waren om huiswaarts te keeren verschenen de bedienden weder met champagne glazen, knalden weder de champagne- kurken welluidend als feestschoten bij 't begin van 'n nieuwen dag en deelde de Resident mede dat zijn vriendje Van Dijcke nog graag op de valreep een kleine slot-toast wilde instellen, waarom hij 't publiek vriende lijk verzocht nog een oogenblik te wachten, wat de meesten en vooral 't jonge goedje wel aanstond, want er waren er zelfs die riepen ««nog wel tien oogenblikken, Resident!»" Allen verzamelden zich nu met opgeruimde gezichten om den luite nant, die vroolijk en overmoedig rondzag en door een geheimzinnig teeken de lieve Fietje aan zijne zijde riep, aan welke uitnoodiging het snoesje behendig manoeuvreerende voldeed, overtuigd als zij was, dat, hoe welbespraakt en natuurlijk weinig verlegen haar Nol ook mocht zijn, hare door haar bijzijn begeerden steun, toch nog versterkend zou werken; eerst toen zij naast hem stond en brutaal openlijk haren arm in den zijnen legde, besefte papa Dorling, die zijne dochter nog naast zich en zijne vrouw dacht, zijn groot gebrek aan snrveillance en de doortrapte slimheid en ongehoorde brutaliteit van verliefde harten; wel trok hij een spmber gezicht en trachtte zijne doch ter te wenken om bij hem te komen, vergetende hoe hij zelf was geweest toen hij jong en luitenant was, doch Sophietje paste er wel op om niet dien kant uit te zien, want erger dan 't nu reeds zou zijn, zou de storm te huis toch niet woeden, en daarom nam zij nu de maat van liefde en pret maar voor dezelfde straf meer dan boordevol. Het glas opheffende en schalks rondziende met het lieve meisie trotsch aan den arm waarmede hij 't daarop liggende poezelige handje geheim zinnig en beteekenisvol drukte, zoo dat dit de frische kleur harer wangen zoo mogelijk nog verhoogde, terwijl haar lieve kopje zacht tegen zijn gouden epaulet rustte, sprak hij de hem omringende en in vroolijke span ning verkeerende gasten toe. Lieve Dames en Heerenl Vergeef mij als ik u nog een oogen blikje langer ophoud voor een twee ledige doch korte heildronk die mij van mijn overvol hart moet na dit heerlijke feest; het is geen toast als naar ouder gewoonte, die zijn van nacht al genoeg gesproken of voorgelezen Dit met nadrnk uitgesproken woord was eene onvoorzichtigheid van den moedwilligen officier, want allen be grepen, de bedoeling en keken naar den majoor, wiens wenkbrauwen zich dreigend fronsden. maar ik wil spreken over twee groote gevoelens die zoo heerlijk passen op den vriendelijken morgen die buiten begint aan te breken over dankbaarheid en liefde. BravoBravoklonk het algemeeD juichend, behalve uit den mond van den majoor. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1