Ingezonden. Ad verten! iën. Jhr. D. P. M. GRASW1NCKEL, SOCIËTEIT AüHICITIA. Het klein Tooneel NIEUWE TÖONËËLSTUKJES, LIEDJES en VOORDRACHTEN. Slothonwer's StooMriifejj, DRUKWERKEN, 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag, overeenkomstig verzoek, aan den onderwijzer aan school C. W. C. B. de Blécourt. 4 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school F. Mej. G. H. Worffel. 5. Voorstel van Burgemeester en en Wethouders tot het verleenen van verlof aan de onderwijzeres in nuttige handwerken aan school F, Mej G. H. Worffel. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van verlof aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school F, Mej. S. C. J. Verwey. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van verlof aan de onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school E, Mej. A. J. W. Th. Bremer. 8- Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van de tijdelijke aanstelling van T. Kielstra als leeraar aan het Gymnasium. 9. Praeadvies van Burgemeester en Wethouders betredende het ver zoek van het bestuur der Ambachts school om verhooging van subsidie en overname door de gemeente van het gebouw. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanwijzing van een gebouw voor den Keuringsdienst van Eet- en Drinkwaren. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake verlichting van den Soesterweg. 12. Praeadvies van Burgemeester en Wethouders inzake verlichting van de Krommestraat. 13 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Ver ordening op het beheer der gasfabriek en waterleiding. 14. Praeadvies van Burgemeester en Wethouders op het adres van eenige schippers tot verlaging van vuur-haven en tongeld, met voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling der Verordening op de h> ffing van Vuur- Haven-en Tongeld. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van ge wijzigde verordeningen op de heffing van schoolgelden voor lager-Onder- wijs. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de vrijstel ling inzake het geven van berhalings- onderwijs aan meisjes. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een per ceeltje grond van H. L. van Eyber- gen, aan de Asch van Wyckstraat, hoek Wyersstraat. 18. Voorstal van Burgemeester en Wethouders tot onbewoonbaarverkla ring van het perceel Utrecbtsche straat no. 13, toebehoorende aan D. A. Stöver. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake rentegevend be leggen ven overtollige kasgelden. 20. Voorstel van Burgemeester en Weihouders om bun de bevoegdheid te geven het opnemen van de boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger op te dragen aan een 1i d van hun college of aan een amtenaar. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen van beta lingen uit den post voor Onvoor ziene Uitgaven der Begrooling,dienst 1913. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen van af- en overschrijvingen op de Begrooting, dienst 1913. 23. Voorstel van Burgemeester en Wethonders tot wijziging der Begroo ting dienst 1913. 24. Bapport Reclame-commissie, 2e gedeelte. 25. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen van af- en overschrijvingen op de Begrooting, dienst 1913. Het Ned. Boode Kruis in Servie. Woensdagmiddag vergaderde het Comité Amersfoort van bet Ned. Roode Kruis in Maison de Kloet, waar mr. van Son, secretaris van dr. Lingbeek, een lezing hield. Spreker gaf een beschrij ving van het laatste gedeelte der reis naar Servië. Niets herinnerde hier aan den ooi log. Half Juni kwam de am bulance te Belgrado aan. Een goede rentrein, die juist aankwam, bleek een couvooi van 1000 gewonden aan te voeren. Velen waren op het slagveld voorloopig verbonden en weiden nu onder leiding van een dokter op de draagbaren gebracht. Het was een aaadoeniyk schouvrspal, «aar w»zagen, dat we werkelijk noodig waren. Servië heeft weinig dokters en geen gediplo meerde verpleegsters. Onze hulp werd zeer op prijs gesteld. Aan het hoofd van de ambulance stond een chef dokter. Meegevoerd werden o.a. 100 ijzeren opvouwbare bedden, 300 kus sens, 800 lakens, 200 wollen dekens, enz. Veel levensmiddelen waren ook meegenomen. Verder nog een tim- merkist en medische instrumenten. Hoewel veel was meegebracht, moesten telkens nog nieuwe verbandmiddelen worden aangeschaft. Ieder Servisch soldaat was in bet bezit van een snelveiband. Dit heeft veel diensten bewezen en vele gewonden hadden er hun leven aan te danken. In Belgrado was de kazerne als hospitaal ingericht. Alles was zeer vuil, doch spoedig schoongemaakt. Eri na drie dagen werden de vlaggen geheschenin 't midden de Roode- kruis vlag, rechts de Hollandsche en links de Servische, 's Avonds 11 uur kwamen 170 gewonden aan. Deze gingen eerst naar de badkamer en vandaar naar de verbandkamer. Tel kens kwamen nieuwe gewouden aan. Ook was er veel bezoek van familie leden. De kroonprins en prins George kwamen meermalen. De zieken waren brave fatsoenlqke menschen, van wien men niet kan gelooven, dat ze plunderden. Na het herstel gingen de gewonden weer naar bet leger of naar een badplaats. Daarna gaf spieker nog een overzicht van de dagverdeeling van de ambu lance. Vooral komt grooten dank toe aan dr. Lingbeek en zijn echtgenoote. Belgrado bezit twee hospitalen en had nu nog 35 reserve-hospitalen. Het Russische hospitaal werd voor het volmaaktste gehouden. De Ru;- sische ambulance bestond uit 54 per sonen. De Nederlandscbe ambulance is tot 15 Oct. werkzaam geweest. Meer dan 1100 gewonden zijn verpleegd. Groot is de belangstelling van de Serviërs voor het Roode Kruis. Het heelt thans een kapitaal van 2'/i millioen franc. Bij ons is de belang stelling niet zoo groot. Geld is er noodig en dat moet hoofdzakelijk uit de contributie van de leden komen. Hel doel van deze lezing was dan ook de belangstelling in het Ned. Roode Kruis op te wekken of te verleven digen en het ledental te doen toenemen. De Burgemeester dankte den spr voor zijn rede en sloot met een op wekking om lid te worden de ver gadering. Den 18 November 1912 instal leerde de Burgemeester in lAmicitaa het comité vooi de Onafhankelijkheids feesten Maandagavond, juist een jaar later, ontbond hij het te zelfder plaatse. De Penningmeester, de heer L. A. baron Van Ittersum, had vooraf re kening en verantwoording gedaan, waaruit bleek, dat de ontvangsten bedroegen f4818.67 en de uitgaven f 5066.96, zoodat er een tekort was van f248.29, dat nochtans wordt edekt ten deele door iemand die onbekend wenscht te blijven en ander deels door de Oianje-vereeniging. De Voorzitter, mr. A. van Traa, ten volle erkennend de zeer groote moeilijkheden waarmede de sub-co- mité's van den aanvang tot het einde hadden te worstelen, hetgeen als verontschuldiging kan gelden voor het overschrijden der credieten, wilde niet nalaten den heeren voor de toekomst aan te raden zuiniger te zijn, niet te rekenen met de toege stane maxima en nimmer weer te bouwen op zoo wisselvallige baten als die der entrees. Spr. bracht den heeren zijn dank voor alle zorgen en moeiten en voor hun steun aan het Dagelijksch Be stuur, dat al bijna dadelijk na de samenstelling van het comité zijn eminenten Voorzitter en Onder-voor zitter moest missen Bovenal dankte spr. den Burgemeester, den Raad en de militaire autoriteiten voor hun krachtige medewerking, vooral toen op het laatste oogenblik de optocht een dag moest uitgesteld. De Eere-voorzitter, mr. J. C. graaf Van Randwijck, memoreerde ten slotte de woorden van dank, door hem uit naam van de geheele burge rij in de Raadsvergadering gesproken en dankte het comité, dat tijd noch moeite spaaide om een zoo uiterst welgeslaagde feestviering voor te bereiden op een wijze, die hem ook als Burgemeester met giooten dank vervulde. Het carillon van den Lieve Treuwa-toren doat thans bij balfslag het «Slaat op de trommele" van Arent Dirksz Vos en bij heel uur »'t Ros Beyaard doet syn ronde" bewerkt door Julius Röntgen, hooren. Beide liederen komen voor in den tweeden bundel van het Nederlandsch Volksliederenboek. Het buurtcomité van de Lange- straat heeft in zijn eindvergadering besloten het batig saldo van f30. af te staan aan de nagelaten be trekkingen van den tuinmansknecht, die bij het afbreken [der eerepoort bij de Varkensmarkt viel er. dienten gevolge overleed. Tot regiments-adjudant van het 16e regiment infanterie is benoemd luitenant G. G. Zonneville. Bij de marsch door de stad na afloop der vaandeluitreiking werd een der paarden van een caissonbe spanning der artillerie op de Lange- straat Ischicbtig, en begon te stijgeren, waardoor het de disselboom onder de buik kreeg, Hierdoor nog zenuw achtiger geworden, kon het dierslechts met groote moeite tot staan worden gebracht. Het geval, waarbij ver scheidene winkeliers voor hunne winkelruiten vreesden lokte veel be kijks. De juffrouw die in de Wester straat een fiets huurde, doch vergat deze terug te brengen is te Utrecht aangehouden en na volledige beken tenis te hebben afgelegd, ter be schikking der justitie gesteld. Een labakskerver had j I. Donderdagochtend het ongeluk met zijn hand tusschen de Kerfbank te geraken, waardoor hem twëe vinger toppen werden afgesneden. Naar aan Het Volk bericht wordt, besloot de afd. Amersfoort van de S. D. A. P tot de uitgave van een twee- maandelijksch orgaan, waarvoor steun ook van niet-partijgenooten werd toege zegd, terwijl de medewerking van den Besturenbond bereids was verkregen. Gelijk men weet, is eenige weken geleden de uitgave van „de Stem des Volks", soc.-dem. weekblad voor het middengewest, gestaakt. Uit de Sociëteit Concordia is Donderdag een fiets gestolen. Den 20 Maart 1912 overleed hier, na enkele dagen ziek ie zijn ge weest, de 28-jaiige J. de K., die in Januari te voren in het huwelijk trad met Joh. de K., vroeger huis houdster bij De Br., een stillevend boer onder Zwammerdam. In April 1913 zou zij hertrouwen met G. H. Het huisje onder Leusden was reeds geheel ingericht, toen plot seling het huwelijk werd uitgesteld men zegt, dat De B. haar dreigde te zullen dooden indien zij hertrouwde. De bureri spraken er van en de recherche ging op onderzoek uit. Het schijnt, dat inmiddels De Br. heeft verteld, dat de vrouw haar eersten man om het leven heeft gebracht. Het lijk werd op last vaD de justitie te Utrecht opgegraven en alsnog ge rechtelijk geschouwd. Ten einde het justitieel onderzoek niet te bemoeilijken en om te voor komen, dat mogelijke bewijsstukken zouden worden vernietigd, wijgerde de politie elke inlichting en veizocht over de on-dits te zwijgen. Intusschen wordt bericht, dat gis teravond de vrouw en een man te Brummen zijn gearresteerd en heden gevankelijk naar Utrecht geleid. Amersf. Ct. Mejuffrouw J. F. van Veen staat no 1 op de aanbeveling ter benoe ming tot leerares in Wiskunde en Wis- en natuurkundige Aardrijks kunde aan het Gymnasium te Heeren veen. Voor de benoeming tot Rector aan bet Gymnasium worden door het college van Curatoren door den In specteur op bet Hooger onderwijs en door Burgemeester en Wethouders aanbevolen de heeren Dr. C. A.A.J. Greebe en Dr. J. W. Th. van Konijnen burg. Hei verslag der lezing over „Vrouwen kiesrecht" moet wegens gebrek aan plaats ruimte tot het volgend nummer worden uitgesteld. Een beleediging voor Nederlandsche vrijdenkers. Mag ik U naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Albert de Jong in het Ochtendblad van »De Telegraaf» van 19 dezer 't volgende onder de aandacht brengen? Ja, men zorge er voor, dat men van ons volk geen huichelaars maakt. Eenieder zij 't gegund van zijn weldoordachte opinie, wanneer de geschikte gelegen heid zich daartoe aanbiedt, uit Ie komen. Daarom is 't beter dat men den eed vervange door de belofte. De straf op de schending daarvan blijve natuurlijk even groot. Voor een ieder diene dus de kracht die er van uitgaat dezelfde te zijn. Dat bijna 300000 Nederlander g Godloochenaars zouden zijn meen ik met recht te moeten betwijfelen. Velen zijn geen lid van een kerkge nootschap enkel en alleen, omdat zij niet wenscben zich bij een aan te sluiten. Zij behoeven daarom nog geen atheïst te zijn. 't Tegendeel is vaak *t geval. Zij voelen zich tot geen partij aangetrokken, willen zelfstandig blijven, zich niet in een keurslijf steken, buiten de partijen staan. Huichelarij is dan op dit gebied uitgesloten en, wanneer men 't als een roeping in zich voelt, kan men toch in den Wijngaard des Heeren werkzaam zijn. Lezingen van atheïsten als Schutjes en anderen lijken mij daarom ver keerd, omdat daardoor bij velen de steun, die zij tevoren meenden te hebben bij den Bestuurder van 't Heelal en in wiens wereldplan orde en rechtvaardigheid is opgenomen weg neemt; en daarmede die intieme wereldbeschouwing! valt, die zooveel waarde geeft aan 't innerlijke leven. W.F WAGTHO. Amersfoort, 19 Nov. 1913. RECLAME. De kwellingen van aambeien, in het begin niet zoo hevig, zijn ten slotte onuitstaanbaar. De verschrikkelijke jeuk en ste kende pijn 2ijn niet tot bedaren te brengen, of men zit, staat of loopt. Zij komen meer voor bij vrouwen dan bij mannen en worden vaak veroorzaakt door verstopping, een zittende levens wijze enz. Bloedende zoowel als droge, in- en zoowel als uitwendige aambeien kunnen volkomen ge nezen worden door Foster's Zalf. Menigmaal werd de patiënt door aanwenaing van één doos van zijn lijden verlost. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Amersfoort verkrijgb. bij de h.h. A. van de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwart, Langestr. 9i. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 per doos. 17 Heden overleed tot onze diepe droefheid onze innig ge liefde Echtgenoot, Vader, Benuwd- en Grootvader de HoogWelGeboreu Heer Eater Urn Predikant, Ridder in de Orde van Oranje Nassau, in den ouderdom van 77 jaron. Uit aller naam, A.E. F. GRASWINCKEL geb. List. Utrecht, 15 November 1913. F. G. Dondersstraat Tc. Verzoeke geen bloemen te zenden. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. De teraardebestelling zal-'plaats hebben op de eerste algemeene begraafplaals te Utrecht, Dinsdag 18 November e.k. Vertrek 's mor gens ll1/! uur van het sterfhuis, Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving Zondag 23 Nov. 's avonds 8 uur Leider J. H. SPEENH0FF. Tooneelvoerder HENRI BR0ND6EEST. Prijzen der plaatsenle rang f 1.25 (leden van Amicitia/'l. 2e rang /^O.öD: Plaatsbespreking bij loting, Zondagmiddag half één in de Sociëteit. Na het rooken blijft steeds een scherp gevoel in de keel en een onaangename smaak in den mond achter. Beiden worden met succes bestreden door het regelmatig ge bruik van Wybert-Tabletten," on middellijk na het rooken. Rookcrs dragen dan ooksteeds Wybert- Tabletten bij rich. Te bekomen in alle Apotheken en Drogisterijen a 11 0.60. Dépöt te Amersfoort A. van dc Weg. Levering van alle voorkortende tegen concurreerende prijzen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2