Gemengd Nieuws. Ingezonden. Advertentiën. Lamaison Bouwer Co. ingetredende taak der nieuwe waarde schatting. Het is nu de tijd der er kenning. Die der ontkenning ligt reeds achter ons. De vereeniging van heden staat geheel anders tegen over Gods diensten dan 50 jaar geleden. Het kenmerk van dezen tijd is bestrijding van het bovennatuurlijke en het stre ven naar autonomie van de geest. Dit is te danken aan de wetenschap en aan de ontdekkingen. De mensch dwong de natuur het eene geheim na het andere af. Een groote bres werd geschoten in de orde van doen en denken. Al spoedig moest komen een nieuwe orde en een nieuw verbond. De groote ont kenners zijn altijd de voorloopers van een nieuwe orde geweest. Om dezen tijd goed te begrijpen moeten we de periode, die de onze onmiddellijk voorafging, goed kennen. Toen was de wetenschap aan het woord. Darwin en Marx en anderen veegden de baan schoon van wanbegrippen. Nu tradt bet een dan weer 't ander op den voorgrond. Het leven in zijn veel zijdige werkelijkheid laat zich niet vangen. De belangstelling wijdt zicb nu aan deze dan aan gene zijde van ons bestaan. De 19a eeuw bracht slechts voor bereiding. Ontkennen is nu niet ge noeg, doch we moeten de teactie het hoold bieden. De vrije gedachte staat niet stil in de altijd voortgaande bewustwording. Vrije gedachten en geestelijke evolutie hooren bij elkaar. Niet achter, maar bij ons en voor ons is de uitkomst, die we zoeken. Aan het heden te zorgen, dat het de kracht vindt om de raadselen te ont cijferen, om de teekenen der tijden te verstaan. Geen nieuw leven, wetten zijn denk baar zonder strijd. De Dageraad be grijpt haar taak, streeft vooruit. De herleving is aangevangenin alle landen is dit merkbaar. We streven naar een nieuwe orde. Uitvoerig zette spr. dit uiteen. De heer Veen, alsnu het woord verkrijgende, zeide, wanneer alle leden van godsdiensten en voorgangers in kerken zoo hoog konden denken als de vorige spreekster, dan konden we de groote strijd van denken en leven de beeren laten uitvechten en zeggen zeg maar hoe de vork in de steel zit. 't Is me duidelijk geworden, dat niet iedere godsdienst zuivere godsdienst is, maar dat er politiek achter zit. Dit woord opgevat in de meest ruime beteekenis. Hoe wordt het eene land baas over het andere? Dit geschiedt door vrede lievend binnendringen. Wij deden dit in Oost Indië; Duitschland doet het op het oogenblik in Nederland. Voor het vredelievend binnendringen is de godsdienst van veel belang. Zoo werkt de R. kerk in China. De missiën worden door Amerika beschermd, wat hiervoor invloed krijgt. Het doel is dus zuivere politiek. Rome gebruikt de godsdienst als middel om terrein te winnen. Dit tracht spr. te bewijzen door mede te deelen, dat heidensche gewoonten niet uitgeroeid, rnaar behouden blijven, alleen om de groote menigte niet af te stooten. Een trek van de R. godsdienst is gevoeligheid, ze werkt op het gemoed. De moraal is in wezen klein en kinder achtig. De publieke opinie weet Rome te bebeerschen en de liberale krant in haar macht te krijgen. Dan gaat Rome altijd over naar de zwakke partij om deze sterk te maken en de sterkere te vernietigen. De wetenschap is ook nog een middel om een land in beslag te krij gen. Het kloosterwezen dient om een land te bezetten. Spreker zette zijn meening in dezen nader uiteen. Zondagavond hield de zang- vereeniging «Het Dagende Licht» een uitvoering in Amicitia. De heer P. Kort land had een mooi programma. De uitvoering voldeed zeer. Ook de tooneel- vereeniging kweet zich uitmuntend van haar taak, waarom we gerust kunnen zoggen, dat de talrijk aan wezigen zich uitstekend geamuseerd hebben. Wie lust heeft lid van deze zang- vereeniging te worden, waarvan de leiding in zulke goede handen is kan bij den heer Kortland inlichtingen bekomen. V. P. N. Maandagavond vergaderde deV. P N. in vilei Valkje« onder voorzitterschap van den neer Krook. Aan de oide was de eiei handel. Veel werd hierover gepraat, doch tot een resultaat kwam men niet. Het bestuur zorgt voor cursussen en lezingen, en pakt de beele zaak zoo flink aan, dat er winst gemaakt wordt. De heer A. M. Tromp van Holst werdt met algomeene stemmen be noemd tot beschermheer. De begrooting werdt vervolgens vastgesteld op f 1030 in ontvangst en uitgaaf. Na nog enkele besprekingen over een mogelijke eierveiling werdt de vergadering gesloten. In eene Maandagavond gehouden vergadering van het college van nota belen zijn tot kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente herkozen de heeren mr. P. J. F. van Voorst Vader en F. Wesseling. Tot voorzitter en secre taris van het college werden herko zen de heeren N. van Veen en J. Ger. Kleber. De heer Wibaut had gisteren in het valkje een aandachtig gehoor, toen hij zijn lezing over »Woningnood« hield. Aanwezig waren de wethouders en enkele leden van den Raad. De spreker begon met te zeggen, dat bier te Amersfoort nog vele slechte wo ningen zijn, en dat de prijs te hoog is. Vele krotwoningen dienden te worden opgeruimd. De woningnood hier en elders ging hij uitvoerig na, benevens de zeer nadeelige gevolgen ervan voor dit en het toekomstige geslacht. De noood is hoog en eischt dringend verbetering. De woningen zijn te duur. Dit is ook bet geval met de nieuw te bouwen.» Zoo zullen die van nBonifaciust gemiddeld f2.10 en die van Volks huisvesting II» f 1.85 doen. Dit is te boog, omdat de loonen hier te laag zijn. Een werkman kan geen f2 per week verwonen. Normaal is, dat hij 'U van zijn weekinkomen verwoont. Het is niet mogelijk een eenigszins goede woning voor f 1 50 p. week te bouwen, op het gemeentebestuur moet drang uitgeoefend worden om den bouw zelf ter hand te nemen. Hiermee moet begonnen worden en niet den tijd verpraat en verstudeerd op dit vraagstuk. Eerst bouwen en dan sturen, dat is de weg. De Ge meente kan als woningverbuurster optreden. Woningen moeten ge bouwd voor kleine en groote gezinnen. Aan de eischen door de woningwet gesteld wordt nergens voldaan, die voorschriften worden' nie't uitgevoerd. De toestand blijft ook in Amersfoort slecht, waar de woningen niet worden gebracht binnen bet bereik van de arbeiders. Evengoed als de Gemeente de tekorten draagt op onderwijs, even goed moet ze met het Rijk de nood zakelijke kosten dragen voor volks huisvesting. Goedkoope woningen zijn geen slechte woningen, maar woningen, die goedkoop worden verhuurd. Taak van het gemeentebestuur is om de woningen te brengen onder het bereik van de slecht betaalde arbeiders. Debat was er niet. Alleen merkte de heer Groenestijn op, dat »Bonifacius" woningen bouwt en verhuurt zonder meer. Op godsdienst en politieke rich ting wordt niet gelet. Io dit geval, zei spreker, zou ik ook voor subsidie hebben gestemd. Mej. Middelburg verklaarde dat Volkshuisvesting zorgt voor 3 slaap plaatsen en vraagde waarom ge meente-bouw de voorkeur verdiende. Het antwoord luidde somdat de Ge meente kan verburen tegen den kos- tenden prijs, terwijl volkshuisvesting zich stelt op bet standpunt van woningen van f1.85. De voorzitter wekte op het adres aan den Raad te teekenen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Het concert ten voordeele van de weduwe van een stafmuzikant van het 5e reg. infanterie de vorige week gegeven heeft netto f249.opge bracht. De heer Genis werd j I. Maandag avond, ter gelegenheid van zijn 40- jarig jubileum als ambtenaar der Ned. Centraal spoor, door zijne mede ambtenaren een serenade gebracht, opgeluisterd door de muziekvereeni- ging nHarmonie" van de wagenwerk plaats der H. IJ. S. M. De nieuwbenoemde paarden artsen B. Eggink en P. A. van Driest worden gedetacheerd bij de Rij- en boefsmidscbool. J.l. Maandag werd in de beek achter de artillei ie-kazerne een zalm gevangen. Het beestje woog maar eventjes 20 pond. Eenige dagen geleden werd bij een jachtpartij in een aan den Utrecht- schen straatweg nabij de Spitsheuvel gelegen bosch ebn fraaie reebok ge schoten. De chauffeur van baron R. alhier, die Zaterdagnacht met een paar vrin den uit was, reed te Utrecht met de auto legen een ijzeren hek op. Door de schok vloog de wa'gen achterwaarts door de spiegelruit van een kruideniers winkel. In de Bilt werden de heeren door de politie, die inmiddels per telefoon gewaarschuwd was, aange houden. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder resorteerde hulpkan toren werd in November ingelegd bij de Rijks-postspaarbank f43.117 81 en daaruit teruggevraagd f45.159.19. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het n urn mer 18.289. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand December en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente- bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Door het omvallen van 'n manne quin in de vitrine van den beer Bi ons- dtjk brak gisterenavond een der kolos sale gebogen spiegelruiten. Het geraas van het in scherven vallende glas lokte heel wat toeschouwers. Het tramvervoer was in de af geloopen maand November belangrijk minder dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Vervoerd werden 9499 passagiers tegen 11074 in 1912, waar door de opbrengst ten bedrage van f473.50, f67.40 minder bedroeg. Naar wjj vernemen heeft het bestuur der Garanten-vereeniging het gemeente bestuur bericht, dat deze vereeniging niet langer in de kosten wenscht bij te dragen. Wordt de tram niet door de gemeente overgenomen dan zal ze haar langsten tijd wel hebben bestaan, tenzij bet gerucht wa|i heid bevat, dat zij door de Ooster stoomtram, ate de lijn AmersfoortZeist zal exploitee ren, in beheer zal worden genomen. De Tijdspiegel. Het Decembernummer van De Tijd spiegel brengt het vervolg van Stijn Streuvels roman. Na fijngevoelde, ge dichten van Hei man Middendorp wijdt F. Smit Kleine een hulde aan Carmen Sylva op haar zeventigston verjaardag. Bij de firma. G C. T. van Dorp te Semarang, Soerabaia en'sGraven- hage verscheen van de hand van Mr. G. Andié de la Porte een vlug schriftje getiteld: Wat is toch Vrij metselarij? Deze vraag wordt in dit boekje beantwoord op eene wijze voor een ieder bevattelijk en niemand krenkend. De prijs vair ^5 cent brengt het binnen ieders bereik. Op de Kaasmarkt van j.l. Maandag zijn aangevoerd 5 wagens bevattende 700 K.G. kaas. De prijs per 50 K.G. liep van f31.tot f32.50. Een jachtpartij op wilde zwijnen. Zaterdag werd in de Hoog-Soeren- sche bosschen een jacht op wilde zwijnen gehouden, waaraan door Prins Hendrik, eenige Duitsche jachtvrien den en anderen werd deelgenomen. Door afgerichte honden werden de dieren uit de dichte .bosschen naar open terreinen gedreven, waar op verschillende plaatsen de jagers eenigs zins beschut waren opgesteld. In bet geheel werden op twee ter reinen 180 zwijnen geschoten. Na ontweid te zijn, werden ze aan haken op van stellages voorziene wagens gehangen en naar Het Loo gereden. Na afloop van het jachtdiner ten Paleize bezichtigden de Prins en zijn gasten den jachtbuit, welke door arbei ders en jachtopzieners met fakkels werd verlicht, wat in het donkere Park een eigenaardig schouwspel bood. Een groot gedeelte van de jacht kon door het publiek gevolgd vvorOen. Hand.blad Spoedbestelling. De post heeft bij de familie K., te Woerden twee visitekaartjes bezorgd, die bijna 5 jaren onderweg zijn ge weest. Blijkens de stempelafdrukken was het eene verzonden uit Vreeswijk 31 Dec. 1907 het andere uit Utrecht 1 Jan. 1908. De adressen waren duide lijk leesbaar. De oude bedrogent Men schrijft aan de »N. Gr. Ct.i: nlloe kan een jonge vrouw een ouden man bedriegen Onwillekeurig dachten we aan dit versje van Holberg, toen ons het volgende gisteren ter oore kwam. Voor een paar weken huwde in de Veenkoloniën een tijke zeventiger met een schoone van pas 18 jaar. De ouwe was wkt ingenomen met z'n jong bloempje had alles voor d'r over liet ze vrij spel over z'n goed gevulde brandkast. Verleden week moest ze toch eens uit logeeren naar familie in Hol land. De ouwe zou maar op de kip petjes passenEn zoo trok ze d'r op af een kaartje le klas. En Zondag zou ze terugkeeren. Tijdig bad hij dus de koffie klaar, het stoofje warm. Doch al wie kwam - het vrouwtje niet. Dat was 'n teleurstelling! een bange nacht! Allerlei gedach ten vlogen door z'n zilveren brein. Totdat Dinsdag de post de tijding bracht, dat ze was afgereisd naar Amerika en als zalig aandenken wat effecten had meegenomen O die jonge vrouwen Het 9e Esperanto -- Congres. Op het 9e Int. Esp.-Congres. dat dezen zomer te Bern gehouden werd onder eere-presidentscbap vau kolonel Frey, directeur der Zwitsersche tele grafie, en ex-president der Zwitsersche republiek, waren 1200 Esperantisten uit verschillende landen aanwezig, waarvan Engeland 250. Duitsland 220, Frankrijk 200, Italië50 leverden. Men zag er verder geel getinte Cbtneezen en donker bruinkleurige negers van Martinque, die elkaar duor middel der internationale hulptaal zouder eenige moeilijkheid konden verstaan. Na het openingswoord van kolonel Frey, werd het welkemswoord uitgesproken door den officieelen regeeringsvet tegenwoor- diger van bet kanton te Bern. Weervoorspelling een maand vooruit. Met levendige belangstelling volgen de Fransche meteorlogen de stoufe poging, die de bekende leider van oet observatorium te Lyon, Jean Mas- cart, heeft ondernomen om den land bouwers in de omstreken van Lyon een maand vooruit een juiste weers voorspelling te geven. Toen het plan bekend werd, ontbrak het niet aan twijfelaars en spotters, maar de resul taten van Mascarts profetieën waren toch verrassend. Voor de maand Augustus kwamen 24 van de 31 voor spellingen uit. Nog verrassender waren die voor September, waarin de aan gekondigde veranderingen precies klopten. Zou 't groote raadsel opgelost zijn? Het einde van Europa. Reeds sedert eeuwen hebben ver schillende geleerden bet einde der wereld voorspeld. En de jaren volgen op elkander en de menscben zien niets gebeuren! Nu is er weer een ongeluksprofeet opgedoken en wel professor Noble uit Philadelphia, die beweert, dat volgens nauwkeurige berekeningen in 1972 er niets meer van Europa te vinden zal zijn, tengevolge van ver schrikkelijke vulkanische uitbarstingen van aard- en zeebevingen. Reeds gedurende twee eeuwen is dit proces in het binnenste der aarde aan de gang. Hij voegt er bij, dat alleen een klein stukje van Rusland zal overblij ven, maar waar dit stukje zich pre cies zal bevinden, weet hij niet te zeggen. Men make zich evenwel niet onge rust want Noble is reeds de honderd zeventiende geleerde, die ons sedert Karei den Groote een dergelijk lot voorspelt. Bieten of kroten, welke men wenscht in te leggen, moet men, zoo men er toe in de ge legenheid is, in plaats van te koken, in een heeten bakoven plaatsen, tot ze week worden. Zoo behouden zo al haar sap en hebben lekkerder smaak. K E N N I S G EVI NG. Kaasmarkt. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dal door Gedeputeerde Staten van Utrecht bg hun besluit van 40 November 11. 3e afdeeling, No. 673 is goedgekeurd het raadsbesluit van 28 October 1.1. tot wijziging van het raadsbesluit be treffende de instelling van een kaas markt. Tengevolge dezer wijziging zal vanaf beden de kaasmarkt gehouden worden op de volgende dagen en uren: a. gedurende de maanden April tot en met Septemberwekelijks op Maandag des voormiddags van 9.30 tot 42 uur. b. gedurende de maanden October en November, wekelijks op Maandag des voormiddags van 10 tot 42 uur. c. gedurende de maand December den eersten en derden Maandag des voormiddags van 40 tot 12 uur en d gedurende de maanden Januari, Februari en Maart den eersten Maan dag van iedere maand des voormid dags van 10 tot 12 uur. Amersfoort, 29 November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, RANDWIJCK. De Secretaris, R. VEENSTRA. De Ziekenfondsen. Mijnheer de Redacteur! Nu een reorganisatie der zieken fondsen in den lande voor de deur staat, zij 't mij vergund hierbij een enkel woord in 'i midden te brengen. Wil een organisatie op goede gronden berusten, dan moet zij den toets der contróle kunnen doorstaan, blijkt 't dat dit niet gaat, dat zij, die een breeden kijk op de dingen bezitten en 't heil der lijdende mensch- heid op 't oog hebben, dat er fouten aan kleven, dan wordt 't hoog tijd, dat die weggenomen worden, ten einde haar meer in overeenstemming te brengen met den geest van onzen tijd, waarin recht en billijkheid lang zamerhand wortel schieten en 't eigen machtig optreden op den achtergrond komt. 't Bestuur van een ziekenfonds dient daarom te bestaan voor de helft uit ziekenfondsleden, hier de werkgevers, en voor de andere helft uit artsen en apothekers, bier de werknemers, benevens uit een voor- vittpr dio financieel niet bij 't fonds is geïnteresseerd. Dan eerst kan met recht worden verwacht, dat een zieken fonds in goede handen is en dat 't bestuur al 't noodige zal doen, wat tedelijkerwijs er van verwacht kan worden, om met vrucht werkzaam te zijn de lijdende menscbheid te helpen. Verantwoordelijkheidsgevoel, plichts besef en naastenliefde, alle drie vol doende wakker geroepen, zullen zorgen dat van de krachten van den arts niet noodeloos gebruik wordt ge maakt en aan den anderen kant dat de patiënt die behandeling en zorg krijgt, waarop bij recht heeft. Hoe jammer dat vaak den geneeskundige op zijn spreekuren de tijd ontbreekt grondig zijn patiënten te onderzoeken, zoodat van een richtige therapie moeie- lijk sprake kan zijn. Moge dit gebrek aan 't ziekenfondswezen eigen, tot 't verleden gaan behooien. W. F. WAGTHO, Amersf. Dec. 1913 Arts Kortegrac.Itt 22 belasten zich met aan- en Verkoop van Effeofen, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe- i»ri ch t i n g.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2