NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. gflfcmeniefc fcggESSSE55 FEUILLETON. So. 97. Zaterdag: 6 December 1913. 42e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE BINNENLAND. BUITENLAND. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonu. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/i Cent. AdvertentiSn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lexers van deze courant. Het beden verschenen 36ste nummer van den vijfden jaargang van bevat o.a.: Onze Ministers: A. E. J. Bertling, Minister van Financiën. Palermo, hoofstad van het Ital. eiland Sicilië. Uit den Studententijd van Jhr. Mr. Victor de Stuers. - Opstand in Mexico. Deze foto geeft een denkbeeld hoe het daar bij straatgevechten toegaat. O'erstrooming te Tiel. De Stichting aan den Leusderweg te Amersfoort van de Maatschappij «Zand bergen". Vijf-en-tacbtig-jatig be staan van de Koninklijke Mditaire Academie te Breda. Hoe de Jav. soldaten een huis of stelling bestormen en hoe zij hunne gewonde makkers vervoeren. Het Prinsenhof en Museum «Huis Lambert van Meerten" te Delft. Vereeniging «Kinderzorg" te 's Gravonbage. Nederlandsche Jubileum-postzegels, uitgeg. ter her innering aan de 100 jarige onafhan kelijkheid. Het [Ondernummer »Ons Prinsesje". De geabonneerde Het Loo verlaten en circa 10'/» uur te 's Gravenhage aankomen. H. M. de Koningin bood Woens dagavond ten Paleize Het Loo de dames en heoren der Hofhouding een diner aan, ter eere van de verloving van mejuffrouw Van Overzee, lectrice der Koningin, met den intendant, den heer Van Steijn. Naar de Ned verneemt zal Z. K. H. Prins Hendrik Zich, in ver band met Zijn kuur, eerlang weder voor eenigen tijd naar den Taunus begeven. De Eerste Kamer der Staten Generaal, die Donderdag 't afdeeliDgs- onderzoek beëindigde, is uiteengegaan om in do week tusschen Kerstmis en Nieuwjaar terug te komen ter behande ling van de Indische Begrooting en andere nog aanhangige ontwerpen Lijkverbranding. Aanvankelijk kwam het den Minis ter van Justitie niet twijfelachtig voor. dat onder de bestaande wettelijke bepalingen bet verbranden van lijken niet kan worden toegelaten Mocht toch onverhoopt het crematorium te Westerveld in gebruik worden ge steld, dan zijn van den Minister zeker die maatregelen te wachten, welke onder de gegeven omstandigheden noodzakelijk blijken. wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prjjs van 3'/j cents thuis bezorgd. De trein, waarmede de Konink lijke Familie Maandag a s. naar Den Haag vertrekt, zal 's morgens 8 uur Oude gebruikeu. het Men schrijft uit Dreute aan N. v. d. Dag. Oude, eeuwenoude gebruiken, die in dit gewest nog tot heden hebben bestaan, verdwijnen allengs. Zoo wordt op vele plaatsen in den laatsten tijd behalve het nieuwjaar- wenscben ook het z.g.n. »zeg" af geschaft. Wanneer een landbouwer van bet eene dorp of gehucht naar eon ander verhuist, wordt hem de overtocht met zijn veeltijds grooten inboedel ge makkelijk gemaakt door de bewoners van het dorp waar hij zich gaat vestigen. Deze komen dan op een vooraf bepaalden dag met tal van wagens om, huisraad, inboedel, land bouwgereedschappen en don most te vervoeren Soms ziet men wel een dertig a veertigtal van zulko boeren wagens achter elkander de wegen passeeren. Als bewijs van waardeering van de bewezen diensten noodigt de nieuwe dorpsbewoner dan later zijn gedienstige helpers op het »zeg". Dit is dan een avondbijeenkomst waar hij, de nieuwe ingezetene, zijn helpers tracteert. Bij zoo'n geiegonbeid wordt in den regel, evenals op nieuwjaarsdag veel mis bruik van sterken drank gemaakt. Om dit te beteugelen heeft men o.a. te Brunstinge, gem. Bellen, in een boerenvergadering besloten het »zeg" af te schaffen. De diensten hij ver huizingen zuJJ.en er niet minder om worden Ilerljk. Bij Kon. Besl. van 26 Nov. (»Si bl.u No. 417 is hppaald, dat in 1914 of 1915 de heiijk, beiloeld bij art 15 letter a der wot van 7 April 1869 (sStbl.z No 57), plaats heeft binnen het tijdvak van 1 Jan 1914 t/m. 31 Dec. 1915. Aan Gedeputeerde Staten der provinciën wordt opgedragen hel tijdstip te bepalen, waarop de herijk voor elke gemeente binnen dit tijd vak zal geschieden; het merk van goedkeuring, dat in 1912 en 1913 bij den ijk en herijk gebezigd is, is geldig tot 1 Jan. 1916. (»St.-Ct.«) Lodewijk van Mierop deelt in het laatste nummer van nDe Vrije Menscha mode, dat de véreeniging »Chreestarcbia« nu in de Engendaal- school te Soest religieus-socialistische bijeenkomsten gaat houden. Het doel dezer bijeenkomsten is het doel der stichting: algemeene levensverbeffing in geestelijke lijn. Ongeveer tweehonderd leeiaren van de Rijks-Hoogeie burgerscholen teleurgesteld in hun verwachting, dat er onder het nieuwe ministerie einde lijk zou gelet worden op huDne wenschon naar positie-verbetering, welke vergeleken met die van andere groepen van rijksambtenaren, op merkelijk wordt veronachtzaamd, hebben zich tbans met een desbe treffend adres tot de leden der Staten- Generaal gewend. De Gentscho wereldtentoonstelling sluit met een tekort van ruim vier millioen frank. De oorzaak dezer mis lukking is grootendeels toe te schrijven aan het feit, dat alle uiting van Vlaamseh leven en Vlaamsche kui tuur systematisch werd geweerd of tegengewerkt door het fransebgezinde bestuur, en dat alles er op Franschen voet was ingelicht. De Flaminganten, die een vooi tdurenden strijd hebben gevoerd om hun recht te doen eer biedigen, en zelfs met boycotteermg hebben gedreigd, verkneukelen zich nu daarover met een wel te be- giijpen leedvermaak. Aan de Köln Zeilung wordt uit Beilfjn bericht, dat thans alle groote mogendheden aan de regee ring te Berlijn mededeeling hebben gedaan, dat zij zich met de candida- tuur van prins Wilhelm zu Wied voor den troon van Albanië kunnen ver eenigen. Aan den prins zal daarvan kennis worden gegeven. Met betrekking tot interventie van de Vereenigde Siaten in Mexico, met andere woorden, lot een aanstaanden oorlog, tusscben die beide staten, doen zich bedenkelijke verschijnselen voor. Zoo heeft het Noord-Ameri- kaansche Congres er een wet door gejaagd tot oprichting van een vrij willigersleger van een kwart millioen man De leider der opposite Mann verklaarde, dat Wilson's politiek nood vvendig tot oorlog moest leiden. Te Kallcutta is dezer dagen, onder voorzitterschap van den maharadja van Burdwan, een vergadering gehouden, bijgewoond door duizenden uit alle klasgen der bevolking, om te protes teeren tegen de behandeling, waaraan de Indiërs in Zuid Afrika blootstaan. Onder geestdriftige toejuiching v»d de menigte werd een motie aange nomen, waarin protest werd aange- teekend tegen de beperkende bepalin gen, waaraan de Indiërs in Zuid Afrika onderworpen zijn en een politiek van lijdelijk verzet werd bepleit. De maharadja van Burdwan stelde den dringenden eiscb, dat bet begane onrechtgoedgemaaktzou worden, door alle Indiërs naar bun vaderland terug te brengen. Terwijl de maharadja bezig was dien eisch toe te lichten, steeg de opgewon denheid der aanwezigen tot bet uiter ste; er werd zoo bard geapplaudisseerd en gejoeld, dal de spreker zich ten slotte niet meer verstaanbaar kon maken. Een Mohamedaansche edelman stelde in bet licht dat de brutale aanvallen op mannen in Zuid Afi ika een schande zijn voorde beschaafde wereld en een ander spreker deed schamper de vraag, of de proclamatie van 1858 omtrent de rechten der Indiërs als burgers van het keizerrijk uitgevaardigd was om door de Boerenregeering minachtend ter zijde te worden gelegd. Amerikaansche Apachen. Wij bedoelen natuurlijk niet de echte apachen van de prairiën, maar «bleek- gezichten«, hebben te New York op ongeloofelijke brutale wijze een juwee lendiefstal gepleegd. De bandieten kwamen midden op den dag met een auto door de 5e Avenue, stopten voor een juwelierswinkel, sprongen uit de auto, drongen door de dichte menigte die inkoopen deed voor Kerstmis, en sloegen bet etalagevenster van den winkel in gruzelementen. De voorbijgangers weken verbluft terzij en voordai de winkelbedienden en deom- ALLES KOMT EENMAAL OP Z'N P00TEN TERECHT DOOR A S. H. BOOMS. 25) Met glinsterenden, vochtigen blik en gloeiende wangen drukten vele paren zich in verrukking de handen en zagen elkaar vol vervoering diep in de oogen: Fietje die naast den op gewonden spreker stond had tranen van geluk in den blik en toen na den dronk en het offer der glazen hunne blikken elkaar kruisten sprekend van liefdegloed, toen konden zij den aan drang hunner jeugdige liefdevolle har ten niet langer weerstand bieden, en nu niet meer in een hoekje achter planten doch ten aauschouwe van allen zonk het lieve meisje weenend van geluk aan de trouwe borst van den ridderlijken officier en één innige har telijke kus bezegelde hun heilig ver bond voor de toekomst, die zij zich eenig heerlijk hoopten, wenschten en verwachtten. En die beide onbezonnen jongelieden, wier drang tot liefdesuiting zich niet bij tijds wist te beheerschen, dachten er niet aan dat zoo'n oogenblik van liefderoes hen jaren lang zou berouwen en vergeefs naar vervulling doen ver langen, want toen hunne naar een kus smachtende lippen zich in den zwijmel der jeugdige liefde vereenigden, had de majoor Dorling hun vonnis tot harde scheiding bij zich zeiven on herroepelijk uitgesproken. Op dien zaligen morgenstond waren zij in huDne gouden veelbelovende jeugd voor 't laatst bijeen en namen zij slechts vluchtig afscheid zonder zich van het dreigende, naderende onheil bewust te zijn, zonder te ver moeden dat hnnDe harten wreed ge scheiden zouden worden en dat zware beproevingen hunne nog zalige, zor- gelooze jonge liefde wachtte. Reeds om tien uur van dienzelfden mor gen werd de luitenant Yan Dijcke aan zijne zalige droomen ontrukt en hem de order van den chef gebracht om zich met een detachement van vijftig daartoe aangewezen onderofficieren en minderen nog dienzelfden dag te em- barkeeren op de Gouvernements stoo- mer //Bronbeek», ten einde daarmede met spoed overgevoerd te worden naar de oostkust van het eiland, om, zoo als elk jaar noodig was, het landen van op roof en plundering belustte zeeroovers te beletten. Daar dit een maatregel was die elk jaar voor eenige maanden ongeveer geregeld in dien tijd van het jaar terug keerde, al naarmate den tijd dat de roofschepen door 't weer begunstigd onze kust naderen, schoiik de luite nant, die in dat hem toevertrouwde kommando een voordeeltje en eene onderscheiding zag, niet veel aandacht aan de werkelijke reden die tot die verwijdering aanleiding gaf. De vele beslommeringen die de op dracht en het overhaast vertrek mee brachten gunden hem geen tijd om veel te regelen, en beletten hem zelfs om afscheid te nemen, zoodat hij de zorg voor zijne woning en meubelen opdroeg aan zijn huisgenoot Bohlan, zijne luttele bagage en de beide nu beruchte honden vooruit met zijn be diende naar boord zond, en zijn mak ker nog verzocht om zijn portret, waarop hij haastig aan de keerzijde schreef ////een man een man, een woord een woord,»// zoo geheim mogelijk aan Sophie te doen geven, hem verzoekende bij die gelegenheid het hare te laten vragen en hem dat dadelijk op te zenden. Tegelijk met dat portret, waarop ook zij met haar fijn meisjeskriebel- pootje het liefdewoord schreef, »»voor altijd je Sophie.»» gewerd hem de tijding van haar overhaast vertrek van Timakoelit, zonder dat iemand wist waarheen. Geen afscheidsbrief bereikte hem en hij ontving geen antwoord op zijne brieven, omdat papa Dorling alles liet onderscheppen. Eerst toen het stoomschip dat haar ver van den geliefden weg zou voeren ter reede van Kalian was, deelden de ouders hunne dochter mede, dat zij met den Chineeschen tolk en diens echtgenoote voor eenigen tijd op reis ging om elders te logeeren. Haar doende begrijpen dat die tijd alleen een beproevingstermijn was voor de standvastigheid van de gevoelens van Yan Dijcke, omdat van een huwe lijk toch nooit sprake kou zijn zoolang deze niet tot kapitein bevorderd was, en haar aantoonende hoe weinig eer bied de luitenant nog voor haar vader, zijn chef, had, door, haar mede te deelen dat deze voor hem den spot- tenden bijnaam ////Zuurkool»» had uit gevonden, wist hij met behnlp der moeder het alleenstaande zwakke kind nog geheel zonder ondervinding voor- loopig naar zijn wil en wensch te plooien zij onderwierp zich snikkende, op voorwaarde dat zij een afscheids brief mocht schrijven. Wel deed zij dien brief zelf op de post, vergezeld met haar eigen zegeltje, doch alles was te vergeefs, want papa had de noodige maatregelen getroffen om te zorgen dat die brief niet verzonden werd en even als de voor haar aan komende brieven aan hem werd af gegeven; zoo ontving zij tot hare wanhoop nooit eenig bericht en ook nooit eenig antwoord op dat van zoo veel liefde en toewijding, zooveel ver trouwen en verdriet, zooveel beloften en hoop getuigende afscheidswoord. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1