Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. Ingezonden. Bloemendag door geheel Nederland; standers goed begrepen wat er eigen lijk geschiedde hadden de dieven de meeste en mooiste kostbaarheden bijeengegraaid, en waren zij weer in de auto gesprongen en vliegensvlug weggesneld. Een aantal agenteu sprong in een taxi en vervolgden de vluch tende auto, terwijl zij hun revolvers op het rijtuig afvuurden, doch de ban dieten zijn met hun buit ontkomen. Een niet minder brutale roof heeft te Winnipeg plaats gehad. Gemaskerde roovers drongen een bank binnen, schoten den bankier en de exployé's dood en namen de kas met ongeveer 10.000 dollar mede en zochten toen een goed heenkomen in een gestolen auto. De bereden politie die onmid dellijk een vervolging instelde, hoeft geen spoor van de misdadigers kunnen ontdekken. De directeur van het postkan toor alhier verzoekt ons, de aandacht der belanghebbenden er op te vesti gen dat de eerste uitbetaling der ouderdomsrente ingevolge de invali diteitswet op Dinsdag 9 December aanstaande zal plaats vinden in het gebouw van het Leger des Heils op het Havik alhier. De volgende uitbe talingen vindeu op nader te bepalen dagen plaats aan bet postkantoor tus- schen 8'/, v. en 2'/, n. voorloopig aan het loket Rijkspostspaarbank. Teneinde op 9 December a.s. een regelmatigen gang van zaken te be vorderen wordt aan de betrokkenen verzocht zooveel mogelijk in den voor middag de bedragen te komen in ont vangst nemen doch niet vóór half negen des morgens en na half vier des namiddags. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: In de te Amsterdam gehouden ver gadering van den Bond van orde van H. II. S. M.-personeel is, na uitvoe rige toelichting en bespreking, met algemeene stemmen aangenomen de volgende motie. De 23ste vergadering van den Bond van Orde, enz., gehoord de mededeelingen van Bondsleden, die in de openbare ver gaderingen van 8 November en 19 November j.l. te Amersfoort, uitge schreven door de Ned. Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel, aan wezig waren, en gelet op een artikel in het laatste orgaannummer van genoemde vereeni ging. verklaart le. de beschouwing, daar gegeven omtrent de toestanden aan de wagen werkplaats der H. IJ. S. M. te Amers foort, afgezien of die juist dan wel onjuist is te noemen, voor ongepast, 2e hetgeen aan het adres van onzen Bond en zijn leden vanwege de Ned. Vereeniging gezegd en geschreven is, voor onbewezen en onwaar, vertrouwt, dat ieder Bondslid met bovengenoemde verklaring tevreden zal zijn, verzoekt het Bondsbestuur, de Re dactie van het Bondsorgaan, alsook de betreffende in debat gebrachte Bondsleden, op het gezegde en ge schrevene noch mondeling noch schrif telijk in te gaan, besluit deze motie te publiceeren en in het Bondsorgaan eenige malen achtereen te plaatsen, en gaat over tot de orde van den dag. Oranjevereeniging. Donderdagavond hield de Oranje vereeniging een ledenvergadering in den foyer van »Amicitia<r. De notulen van 29 Juli 1913 werden na lezing goedgekeurd. Aan het jaarverslag oritleenen we, dat het ledental toeneemt. Het be draagt thans 578. Er is een saldo van f548 895. Hier gaat nog af f85, als bydrage in het tekort der Onafhankelijkheidsfeesten. De rekening en verantwoording wer den nagezien en in orde bevonden, volgens het verslag uitgebracht door den heer Noppen. Vervolgens werden de heeren Cohen en Meester in bet bestuur herkozen. Op voorstel van den heer Scbeffers werd een propagandacommissie uit het bestuur benoemd, welke zich nieuwe leden kan assumeeren. Het bestuur beeft ook aangenomen het propagandavraagstuk ter hand te nemen. De kinderen van de kostelooze scholen hebben Vrijdag Sinterklaas gevierd en dol veel pret gehad, dat is te begrijpen. Het is verbazend met hoe weinig geld veel kinderen ge lukkig kunnen gemaakt. De onder- wjjzers hebben natuurlijk veel moeite het geld bijeen te krijgen, vooral als ze wat kort vóór 5 December op den bedel uitgaan. De collega's van andere scholen zijn ze dan reeds lang voor geweest en wie het eerst komt, het eerst maant. Voor de gevers is het ook lastig telkens geplaagd te worden, temeer daar van andere zijden ook wel eens een aanval op hun beurs zal gedaan worden. Hierom zullen de onderwijzers in bet vervolg verstandig doen niet te trachten elkaar een vlieg af te vangen, maar gezamenlijk te overleggen. Misschien komt het dan wel zoover, dat de Gemeente subsidie geeft. Zondagochtend te 10 uur wordt in de Remoristrantsche kerk een Gods dienstoefening gehouden voor jonge lieden des avonds 7 uur gewone dienst voor de gemeente. De beide bijeenkom sten zal Ds. Hooykaas voorgaan. De gemeente heeft ten tijdelijke geldleening van f 80.000 geplaatst bij de firma van der Zoo de Jong en van Ophoven. De heer J. van Hamersveld en J. P. de Jager behaalden de akte Boekhouden van de vereeniging van leeraren. Beiden werden door den heer T. Watervis voor dit examen opgeleid. Op bet adres van belanghebben de bij gemeentelijke woningbouw hebben j 1. Dinsdagavond na afloop der lezing door den heer Wibaut 113 personen geteekend. Tot reserve-2e luitenants bij het 5e regiment infanterie; zijn bevorderd de vaandrigs: H. Witteveen, W. van Haselen H Pz., F. J. Beernink. Th. A. van Bennekom en U. A. Jansen; bij bet 16e reg. inf. A. A. Weenink, IJ. J. Hde Kempenaer en J. H. Verspoor en bij het le reg. huzaren de kor nets H. A. J. Kessler, jhr. C. L. C Kretschmar van Veen en J. M. Kolff. Gisterochtend werd een jongen, per fiets van de Korte Gracht komende op den hoek van de Lange- straat aangeieden door een boeren wagen. De fiets werd totaal vernield, de berijder kreeg een trap van het paard. De politie nam bg een boer een fietspomp en lantaarn in beslag, daar achtergelaten door iemand, die in Apeldoorn een rijwiel had ontvreemd. Zooals bekend hebben de metaal bewerkers het door hun actie gedaan gekregen, dat hun bij ziekte 50 pCt. van het loon wordt uitgekeerd ge durende 6 weken. Al de Smedenpa troons te Amersfoort hebben dit risico voor een geringe premie overgedragen aan de aNoord-Nederlandschet te Leeuwarden, Inspecteur de heer Nop pen alhier. Dit is een verstandig besluit geweest, want het risico valt geza menlijk veel licbter te dragen dan wanneer ieder dit zelf doet. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier is aan de ge meenteleden onderstaande circulaire verzonden De Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente alhier heeft de eer U eene mededeeling en eene vraag te doen. De mededeeling is deze: Meer dan honderd jaren heeft de Gemeente het gebruik gehad van bet keikje van het St. Pieiers- en Bloklandsgasthuis. Al dien tijd is daar des Zondagsmorgens door de opeenvolgende godsdienstonderwijzers het Evangelie verkondigd. Zeer velen hebben in den loop der tijden de samenkomsten aldaar bezocht, voor namelijk ouden van dagen en een- voudigen uit de gemeenteleden. Voor enkelen jaren nu moesten die Zondagochtend-bijeenkomsten worden gestaakt, wegens do verbouwing van het gasthuis en de herstelling van de kapel. Nu bet geheele werk gereed is en het kerkje in zijn mooien ouden stijl is hersteld, hebben Heeren Re genten van het gasthuis bericht ge zonden dat het kerkgebouw weer door de Gemeente in gebruik kan worden genomen. De Kerkeraad heeft gemeend deze welwillende beschikking niet te mogen afwijzen integen deel heeft hij het kerkje gaarne weder aanvaard, en wel uit een gevoel van eerbied voor het oude gebruik en omdat het werkelijk in een behoefte voorziet. De plaats toch waar voornoemde samenkomsten tot dusver tijdelijk nog zijn aangehouden, namelijk het lokaal der oude Diakonieschool, is voor ouden van dagen wegens de steile en lastige trap moeilijk te bereiken, en over het geheel is die lokaliteit voor het doel minder geschikt dan het thans zoo smaakvol herstelde kerkje zoude zijn. Echter zijn er aan de ingebruik neming van de G3stbuiskerk bezwaren verhonden. Er ontbreekt n.l. elk stuk van meubileering: stoelen, banken, predikstoel, de geheele inrichting van de oude kapel was vermolmd, en er is niets meer van overgebleven. Eene Commissie uit den Kerke raad, waarin gekozen werden leden met de praktijk vertrouwd, heefteen plan met begrooting voor een nieuwe, hoogst eenvoudige maar alleszins passende meubileering ontworpen, en de kosten op 900 a 1000 gulden geraamd. De Kerkeraad heeft het plan goed gekeurd. En nu de vraag: Wilt gij ons helpen9 De Keike- raad heeft geen fondsende Kerk voogdij moet de hare noodzakelijk voor andere doeleinden gebruiken. Daarom nogmaalsWilt Gij door Uwe bijdrage medewerken het bovenomschreven doel te be reiken? Wij rekenen op Uwe hulp I Zoo dikwijls wordt gesproken over het geen andere Kerken in Amersfoort kunnen doen. Groote sommen, duizen den bij duizenden, werden door baar hier meermalen bijeengebracht. Herhaaldelijk wordt hierop ge wezen. Zou dan de Amersfoortsche Hervormde Gemeente voor dezen niet één duizend gulden bijeen kunnen brengen Wij twijfelen hieraan niet. God heeft den blijmoedigen gever lief! Enkele dagen na verzending dezer circulaire zal eene Commissie namens den Kerkeraad de gifien in ontvangst komen nemen. Te Honselersdijk werden 1 December nog rijpe frambozen ge plukt, mooie, gave vruchten, echt van kleur en vol van geur. Alleen de smaak liet te wenschen over. Het was de derde oogst van dezen zomer De aardbeiplanten bloeien nog in heel het Westland. Donderdagavond sloeg de blik sem in de spits van den toren der R.-K. kerk te Loeoen a. d. Veluwe, waardoor eeni brand ontstond, die echter in den aanvang reeds werd gebluscht. Om een erfenis van 40 millioen gulden. Heden komt bij de Parijsche recht bank een interessante zaak voor. Zekere Jean Thiery 230 jaar geleden te Monte- Carlo overleden, heeft 40 millioen gulden nagelaten. Daar er kwestie tusschen de erfgenamen ontstond, werd het geld in de recca-bank te Venetië gedeponeerd, waar Napoleon het in 1797 in beslag nam. Nu spreekt zekere mevrouw Cothon, een nako melinge van Thierry, den Franschen staat en de stad Parijs tot teruggave van 50 millioen gulden aan, met de rente sedert 1797. Een man van groote bekwaam heid op het gebied der staathuishoud kunde sprak over een land, waar het aantal mannen talrijker was dan dat der vrouwen en hij voegde er gek scherend bij Ik kan de dames dus aanraden, naar dat deel van de wereld te ver huizen. Een jonge dame, die op een der eerste rijen was gezeten, voelde zich bijzonder verontwaardigd over deze „onbeschoftheid", stond met veel ge raas op en verliet de zaal. De spreker zeide kalmpjes Het was mijn bedoeling niet te zeggen, dat er zoo'n haast bij was Kinderen hebt uw Moeder lieft Hoe groot is de liefde eener Moedert Laten broers of zusters, laten man en gade elkander nóg zoo lief hebben, toch zijn er handelingen, zijn er woor den, die zij elkaar nooit vergeven. De moeder alléén verdraagt en ver geeft alles. De liefde der moeder is de éénige, die geen wederkeerigheid eischt, hoe innig zij ook daarnaar hunkere. De liefde der moeder is dus de éénige waarachtige onzelfzuch tige. De liefde der moeder is op de wereld de éénige, die nimmer omslaat in onverschilligheid, in haat. Verdienen in den regel de kinderen deze liefde? Waarachtig niet. Meestal is ondank haar loon. Wij laten ons baar genadiglijk welgevallen. Wij laten haar voor ons zorgen en sloven en abrave" kinderen willen wij hee- ten, wanneer wij voor moeder op haren ouden dag een kamertje inrui men onder ons dak, waar moeder dan beel stil en bescheiden moet zijn en vooral niet den vinger steken mag in dingen die haar niet aangaan. Drinken bij het eten. »In de maag worden de spijzen van maagsapdooi weekt. Bespoelt iemand zijn spijs met water, wijn, bier, koffie of thee, dan zal dit voedsel niet meer van zuiver maagsap worden doortrok ken gedeeltelijk zal het door de toe gevoegde dranken worden doorweekt. Wie veel drinkt, verdunt het maag sap op zulk een wijze, dat het geen diensten meer bewijst: hij brengt een last in de maag. Nog erger is het, wanneer iemand al drinkende het eten kauwt. Dan spoelt hij het, zoo men zegt, door de keel, en het mondspeek- sel, dat het zetmeel in suiker moet veranderen, doet weinig of geen dienst. Ongetwijfeld ontstaan een groot aan tal maagkwalen door onmatig drinken bij het eten. Veeldrinkers klagen in den regel over gebrekkige spijsver tering". Erwten en Boonen behooien tot de beste voedingsmidde len, indien zij goed worden toebereid, zóó, dat van de daarin aanwezige eiwit stoffen zooveel mogelijk wordt opge lost en zoo ter vertering geschikt ge maakt. Om een uitstekende eiwitstof te bekomen, is het noodig de peul vruchten 2 maal 24 uur in koud water gedompeld te laten staan. Dan giet men het water af en laat de geweekte boonen of erwten nog 24 uur staan in een behoorlijk gedekte tobbe of emmer. Men kookt ze daarna in regen water. Op deze wijze worden boonen van meer dan 3 jaar oud in 3 uur volkomen week en goed gekookt. Aldus behandelde peulvruchten zijn voortref felijk van smaak, verteien licht en hebben een groote voedingswaarde; de invloed op de bloedbereiding zal zich dan ook spoedig doen gevoelen. Om erwten, enz. gaar te koken, wordt gewoonlijk een weinig soda ge bruikt, waardoor de spijs echter een Hauwen, ouaangenamen smaak ver krijgt. In plaats daarvan gebruike men daarom liever een weinig suiker. Peul vruchten met suiker gekookt en daarna behoorlijk met zout gekruid, worden goed gaar en smaken lekker. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 28 November tot 5 December 1913. Geboren Anlje, d. van Wilhelmus Bernardus van Bekkum en Gijsje Pater. Maria Wilhelmina, d. van Joannes Anthonius de Vries en Maria Wilhel mina Scholten. Hendrik, z. van Klaas van Panhuis en Evertje Mochel. Johanna Henderika, d. van Petrus Venhorst en Alberta Krabbe. Hen driks Geertruida, d. van Jan Willem de Vaal en Hendrika Geertruida van Surksem. Gijsbertus, z. van Gerrit Lensink en Petronella van Moorse- laar. Gijsberta, d. van Geriit Adam en Christina Abelman. Hendrik Frederik, z. van Ulbo Wiegerus van Slooten en Johanna Hendrika van de Haar. Theresia Auguste Marie, d. van Hermann Heinrich Kollmann en Emma Simon. Ondertrouwd: Jan Leonard Arnold Kremer en Geertruida Honders. GetrouwdNathan Simons en Jansje de Vries. Josephus Johannes de Koeijer en Louisa Wilhelmina Smit. Overleden Maria Wilhelmina Schol ten, 29 jr., echtg. van Joannes Antho nius de Vries. Klaasje Brouwer, 75 jr., wed. van Hendrikus Elschot eerder weduwe van August Rombot. Louise Meijer, 80 jr., echtg. van Dirk Eller. Petronella Alijda Scheer der, 14 jr. Leusden. 28 Nov. 5 Dec. 1913. Geboren Marritje d. van Willem Mulder en Sophia Gerritsen. Anna Catbarina, d. van Hendiik Jan de Haan en AnnaCatharinaNieuwenhuis. Janna Pietje, d. van Jan van Veenscbolen en Maria Johanna Zijtveld. Catrina Rienskje, d. van Harmen Hemminga en Catrina Lappoen. Reinier Hen drik z. van Petrus Antonius van Roosendaal en Rengertje Buitenhuis. Ondertrouwd: Hendrik van Kolf schoten en Evertje Lagerweij. Woudenberg. Geboren: Elizabeth, dochter van Cornelia van de Stroet. Janna, d. van Teunis van Voorthuizen en Aartje Snitselaar. Overleden: Willem van Kolfschoten, gehuwd met Hermijntje Moesbergen, 63 jaren. Geertje Woudenberg, 84 jaren. Geertruida Koudijs, 15 maanden. Amersfoort Dec. '13. Aan allen die met ons doel sym- patkiseeren. Evenals voorgaande jaren organiseert de vereeniging tot bevordering der gezondheid in de grafische vakken in Nederland met 1 Januari (Nieuwjaars dag) een redenen waarom wij, gezien het groote succes te dezer stede, hebben gemeend, ook dit jaar niet achter te mogen blijven. Aan het grootsche streven van onze Vereeniging is gedeeltelijk voldoen, n.l. het is haar mogen gelukken eige nares te worden van een mooi dennen- bosch, ter grootte van f 7 H. A., gelegen aan de spoorlijn DierenDoes burg, bij de halte Eerbeek. Muar dat is niet voldoende; want voor den bouw van ons herstellingsoord is f 40.000 noodig. Aan dit kapitaal ontbreekt nog f 15.000. Vandaar dat onze Vereeniging be sloot om wederom een bloemendag te houden; want wanneer wij het zelfde succes oogsten als voorgaande jaren, dan is het zeker dat wij inden loop van 1914 een eigen Sanatorium be zitten voor tuberculose typografen in Nederland. Doch voor het welslagen van onzen Bloemendag hebben wij dames noodig, die zich willen belasten met den ver koop dier Geluksbloempjes (Klaver vier). Zij, die ons willen helpen, geven zich even op aan het Secretariaat Kroontjesmolen 4 (bij het Julianaplein), liefst schriftelijk; waar tevens nadere inlichtingen gaarne worden verstrekt. Allen dus medegewerkt aan ons doel, in het belang van de aan tuber culose lijdende typografen. Het bestuur, H. G. SNIJDERS, Voorzitter. F. DE BREE, Secretaris. N.B. De Dames die zich eventueel opgeven ontvangen vóór 1 Januari wel nnder bericht. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 5 December 1913. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f appelen f5.a f8.Teren f5.a f 10.Klei- Aardapp. f 0 k f 0.zandaardapp. 12.a f 2.25 Hoendereieren f 8.a 1 9.p. 100 et. Bruine eieren f9.a f9.50 per lOOst. Boter f 1.35 a (1.60 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0"a f 0per 50 kilo. Kippen f 0.90a f 1.30 Kuikens fl.25 a f2.— Piep kuikens f 0.40 a f 0.90 Ganzen f O. k I0.Eenden fl 00 a f 1.30 p. st. Jonge fl.a f 1.35. Hazen (1.75 a f2.50 Wilde koi ynen (050 a f 0.60. Tamme f0.90 a f2Duiten f0.50 a f 0.70 paar Magere varkens f - af -Varkens export f 0.a I 0.Zeugen f50.k f110.Biggen f9.a (13 Schrammen f 0.afO.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien 000. i .'000.—Kalfkoeien (000.— k f 000.—Kalf- *aarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f UOO.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 50 heet. Appelen 10 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 80 heet. Zandaardapj-elen, 30.000 stuks Hoen dereieren stuks Eendeneieren, 500 kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka^s. stuks Vee magere varkens Varkens voor exportslagerijen 600 biggen 12 zeugen. RECLAME. Die stekende pijn in den rug komt van da nieren, welke onder het smalle gedeelte van den rug zyn gelegen. Doch rug pijn is slechts een der verschijnselen, andere zijn: waterzuchtige zwellingen, opgeblazen oogen, gezwollen voeten, bezinksel in de urine, pijnlijke loozing, voortdurende aandrang, een onnatuurlijke vermoeidheid, prikkelbaarheid, buitensporige do/st, rheumatische pijnen in de armen, beenen bf heupen,duizeligheid,hoofd- pijn. Niet elke pat'ënt heeft al deze verschijnse len, doch iedere lijder heeft er eenige, en de minste nieraandoening is gevaarlijk, want noodlottige ziekten ontstaan door het verwaar- loozen van een nierkwaal. Foster's Rugpjja Nieren Pitten regelen de goede werking der urine-organen, zij leideti de nieren jachtjes tot gezondheid terug en herstellen haar kracht tot het filtreeren van het bloed en Let uitdrijven van het uriöezuur en de urinejtof, welke de oorzaak vormen van rheuraatiek, jicht, niersteen, nierontsWking, enz. Zij zijn het best bekende geneesmiddel tegen blaasaandoeningen, en zij voeren het overtol lige water af by waterzucht.. Te Amersfoort verkrijgb. bij dc b.h. A. van de Weg, Langestr. 23; en P. de Zwart, Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt franco a a ontv. v. poslwissel i f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wi/fffirPri weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand bandels- merk 33

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2