NIEUWE ySt Nieuws- en Advertentieblad *iÈjP voor de Provincie Utrecht. WÊ aofefflcmee Si). 101. Zaterdag 20 December 1913. 42e jaargang VERSfHIW WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE - f» - Ingezonden. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Kijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau; Langeatraat 7J. Telephoonn. 60. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/. Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden sleohts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lexers van dexe courant. Het heden verschenen 38ste nummer van den vijfden jaargang van bevat o.a.: Onze Ministers; Kxpt. ter Zee J.J. Rambonnet, Minister van Marine. Koninklijk bezoek aan de Onafhanke lijkheidsfeesten te Scheveriingen op 8 en 9 December De eerste tabak in de Amslerdamsche haven aange voerd door het stoomschip «Derfflin- ger." Prins Hendrik in zijn ge boorteland. Uit Mexico. Een der vele typen behoort-nde tot de groote Indianenbevolking. Uit de Vogelwereld: Boomklever, Winter koninkje. Hoe de Amerikanen tram men. Viaduct v. d. Oostenr. spoorw te Bozod in Tyrol. De eerste Vlieg machines. Verschillende kiekjes uit het leven der Cowboy's. 25 Jarig bestaan van de Veieeniging «Israëls Bijeenkomst," ten doel hebbende de tooneels-peelkunst onder de Israëlieten te bevorderen. Het Kindernummer «Ons Prinsesje". De geabonneerde wonende wenscbt zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prjjs van 3'/* cents thuis bezorgd. Helpsters van het Roode Kruis. Aan de Redactie I Door de vereeniging «Nosokomos" is aan den Gemeenteraad van's-Gra- venhage een adres gezonden, om niet in te gaan op het verzoek van het Vrouwencomité van het Nederlandsche Roode Kruis voor 's Gravenhage, om in do Gemeente ziekenhuizen gelegen heid te geven voor opleiding tot help ster van het Roode Kruis. Bij aandachtige lezing van bet adres van »Nosokomos" is het mij duide lijk geworden, dat de vereeniging niet geheel op de hoogte is van de be doeling en de beteekenis van de «help sters van het Roode Kruis." Ik vind in het adres een welkome gelegenheid om thans, in ruimer kring, bekend te maken, wat het Roode Kruis beoogt met de opleiding van helpsters. 't Is genoegzaam bekend, dat er in oorlogstijd steeds gebrek is aan ver plegend personeel. Welke maatrege len men ook neemt, steeds ziet men bet ongewenschte, dat een deel der verpleging moet worden opgedragen aan volstrekt ongeoefenden. Welke be zwaren dat meebrengt, hebben de laatste oorlogen in den Balkan bewezen. Vele dames, geleid door haar gevoel van menschlievendheid, boden zich aan om te helpen, maar de hulp die zij konden verleenen, was luttel. Waar om? Omdat zij de zoo noodzakelijke voorbereiding misten. De geschoolde verpleegsters konden vele zieken en gewonden niet voldoende helpen, omdat haar aantal te klein was. Had, naast deze verpleegsters, een korps van dames gestaan, dat voldoende onderlegd was om de verpleegsters bij haar weik be hulpzaam te zijn, dan zouden velen daarmee gebaat zijn geweest. Om nu te zoigen, dat, vooral in oorlogstijd, bij gebrek aan verplegend personeel, de verpleegsters zoo goed mogelijk bij haar zware taak worden geholpen, tracht bet Roode Kruis reeds in vredestijd dames, die zith vrijwillig en belangloos daarvoor beschikbaar stellen, op te leiden tot helpsters. De bedoeling is niet, dat zij verpleegster zullen worden; evenmin is de bedoe ling, dat zij, als 't niet noodig is. de verpleging zullen uitoefenen. Zij zullen hoofdzakelijk zooals uit 't boven staande duidelijk blijkt en zooals de naam reeds aanduidt een bulp zijn voor de verpleegster. Om die hulp goed te doen zijn, stelt het Roode Kruis eischen, waaraan men moet voldoen om het bewijs van geoefendheid als helpster te kunnen erlangen. Die eischen zijn o. a.dat mende verschillende cursussen, die gegeven worden, geheel beeft gevolgd, dat men blijken van geoefendheid beeft gegeven en bovendien met vrucht in een poli kliniek of ziekeninrichting practiscb werkzaam is geweest, gedurende drie maanden en minstens drie halve dagen per week. De helpster moet bovendien ebrste hulp bij ongelukken kunnen verleenen, bekend zijn met de ver schillende hulpmiddelen der zieken verpleging en handigheid toonen in 't gebruik en 't onderhoud er van verder bekend zijn met de eischen van een zieken verblijf, de verzorging der zieken en de te nemen voorzorgen tegen infectie; bovendien kennis heb ben van de rechten en vei pliebtingen van het Roode Kruispersoneel en den aard van de te verleenen vrijwillige hulp. Wanneer een helpster aan dieeischen voldoet, zal zij, in oorlogstijd vooral, veel er toe kunnen bijdragen, dat meer goede bulp aan zieken en gewonden kan worden verleend. Om de helpsters te onderscheiden van de verpleegsters is een costuum voor baar ontworpen dat in kleur ge heel afwijkt van dat der verpleegsters. Het gevaar, dat men nu beeft, dat een leerling aangezien wordt voor een verpleegster, omdat beiden hetzelfde costuum dragen, heeft men dus bij de helpsters niet te vreezen. Het is dan ook zeer onwaarschijnlijk dat een helpster, in vredestijd, een concurrente zal worden voor de gediplomeerde ver pleegster. Haar costuum reeds duidt haar als helpster aan. Dit is een groot voordeel voor de gediplomeerde ver pleegster die, daarom alleen reeds, van de helpsters de concurrentie niet be hoeven te vreezen, welke zij van vele geheel onbevoegden hebben, die een voudig een verpieegsterscostuum aan trekken en zich als verpleegster aan bieden. Dat de helpster zal beunhazen op 't gebied van ziekenver pleging zal zeer zeker een enkele maal kunnen gebeu ren. Maar dat kan toch geen reden zijn om, zooals «Nosokomos" vraagt, de opleiding der helpsters tegen te gaan. Men verzoekt toch ook niet de oplei ding der verpleegsters te verhindeien, omdat, zooals een enkelen keer voor komt, de verpleegster een beetje beun haast op medisch gebied? Wanneer meer algemeen bekend wordt wat de helpster kan en mag doen, zal ook, naar ik hoop, voor haar spoedig niet meer gelden bet «onbe kend maakt onbemind", 't Is dan ook te hopen, dat meer en meer in onze ziekenhuizen de gelegenheid gegeven worde voor opleiding tot helpsteis van het Roode Kruis. Dan zeer ze ker zullen wij in oorlogstijd niet de klacht vernemen, die uit den Balkan kwam, dal de vrijwillige hulp der dames onbruikbaar was. Om te be reiken, dat iedere verpleegster in oor logstijd naast zich bebbe een helpster om baar taak te verlichten, waardoor zij beter in staat wordt gesteld baar schoon beroep uit te oefenen, is de opleiding in de ziekenhuizen van help sters noodzakelijk. De Gemeenteraad van 's-Gravenhage zal dan ook een goed en menschlie- vend werk verrichten, het veizoek van het Vrouwencomiié van bet Neder landsche Roode Kruis voor 's-Graven- hage in te willigen. U, Mijnheer de Redacteur, dankeDd voor de mij verleende ruimte, Uw dw- dienr. J. W. JORISSEN, Lid v/h. Houfd-Comité v/h. Nederlandsche Roode Kruis. Amersfoort, December 1913. «Toonkunst" heeft wederom het kunstlievend publiek van Amersfoort in de gelegenheid gesteld te kunnen genieten van bet eeuwig friscb blijvend oratorium van Haydn. De «Jahreszeitena te hooren uit voeren door goede krachten is telkens weer opnieuw een streeling voor het oor. Het Bestuur van de afdeeling Amersfoort van «Toonkunst® dat de groote repetitie's voor het minder kapitaalkrachtig publiek tegen den geringen entrée-prijs van 25 cent toegankelijk stelt, verdient daarvoor een woord van lof. Blijkens de groote opkomst weet men onder bat volk dit ook te waar- deeren. De uitvoering stond op hoog peil. De zaal goed bezet, bood een ver rukkelijke aanblik. De keurige en kleurige toiletten der dames vormden met de met groen versierde zaal een aantrekkelijk geheel. Het oratorium, dat in Amicitia al meerdere malen ten gehoore is ge bracht, nogmaals te bespreken achten we overbodig. Alleen zij vermeld, dat in de openbare leeszaal het groote werk van Van Milligen een ieder, die wat meer van Haydn en zijn toonwerken wenschtte weten, ruim schoots tevieden zal stellen. De solisten waren beslist goede krachten, die bun partij alle recht lieten wedervaren. De bas, de heer Brederode uit den Haag. die nu juist niet de meest dankbare pailij te zingen had, heeft ons toch volop doen genieten van zijn helderen klankrijk geluid. Wat meer afwisseling in de voordracht zou den totaalindruk nog veibeterd hebben. De tenor, de heer Tobi uit Dussel- dorf, zonder twijfel de held van den avond, kunnen we Diet genoeg pi ijzen. Zjjn zeldzaam mooie stem, waarin bij zooveel gevoel wist te leggen, ont roerde allen. Zoowel in de soli als in de duo's en trio's wisten we niet wat meer te bewonderen viel, zijn zangerig en vol tenorgeluid, of wel de juiste uitbeel ling van dat, wat de componist zich voor den geest stelde De sopraan, mej. Petri uit Dresden, had een klein weinig met verkoud heid te kampen. Des niettegenstaande bracht zij het er uitstekend af. Zij beschikt wel niet over een volumineuse stem, maar wat zij aan kracht mist, werd ruimschoots ver goed door baar liefelijke en gepreci seerde wijze van zingen. Het koor was uitnemend op dreef. Zangerjg in bet piano en beschaafd in bet forto. De verhouding der stem men was vrij goed. MoesteD we een pluimpje geven; dan zouden we de sopranen willen noemen. Het Arnhem=che Orkest met zijn prachtige klankontwikkeling begeleidde zeer bescheiden. Zonder den zang ook maar één moment in verdiukking te brengen, liet het toch voldoend uit komen hoe schoon en doorwerkt Haydn de orkestpartij heeft geschreven. De directeur, de heer Petri, leidde bet geheel met krachligen hand. Het is bewonderenswaardig, hoe juist hij alles en op tijd aangeeft. Zangers en musici kunnen op hem bouwen als op een rots. De afdeeling Amersfoort van Toon kunst kan met trots op zoon in alle opzichten goed geslaagden avond terugzien. De ochtendgodsdienstoefening in de Reraonstrantsche kerk zal Zon dag 21 Dec. worden geleid door Dr. Corn. Vis Jzn. uit Kampen. Den 1en Kerstdag des ochtends te half elf zal Ds. Hooykaas voorgaan. De N. V. Amersfoortsche Auto- mobiel-, Rijwiel- Machinefabriek voorheen D. H. Eystuk heeft van het Departement van Oorlog de opdracht ontvangen tot het leveren van vijf motorrijwielen tot vervoer van mitrail leuses. Wachtmeester H. Pierik van het le regiment huzaren behaalde bij het 13e wapenfeest van den Kon. Onder- oflicieren Schermbond, in den perso- neelen wedstrijd op sabel den vijfden prijs. Woensdagavond werd in de schietbaan aan de Pieter Bothstraat een bekerwedstrijd gehouden, waaraan werd deelgenomen door «Prins Hen drik" met 3 vijftallen, «Wilhelmina" en «Broederschap" elk met 2 vijftallen en het politiecorps met één vijftal. De uitslag was als volgt: le prijs, de beker, Prins Hendrik, met 467 punten. Korpsscbutters waren de beeren M. A. v. Bemmel, H. v. Hoogevest K Ipenburg, H C. A. v. d. Pol en F. Ruitenberg. 2de prijs, zilveren medaille, Wil helmina, met 463 punten. Korps- schutters de heeren D. v. Eek, W. v. Oorschot, R Meyer, H. W. Pierik en T. Thomas. Prijs voor den hoogsten korpsschut- ter, verguld zilveren medaille, de heer R. J. v. Ruyven, lid van Prins Hendrik, met het maximum, 100 punten. De beker is derhalve voor dit jaar in het bezit gekomen van Prins Hendrik. Na afloop van den wedstrijd reikte de voorzitter van «Prins Hendrik,t de prijzen uit met eenige toepasselijke woorden. Bij de Dinsdagavond ten over staan van notaris Job. Knoppers ge houden verkooping van vaste goede ren werd het winkel- en woonhuis aan de Langestraat no. 5, thans be woond door den heer M. W. F. J. de Jong, groot 2 40 A en met een gevel- bieedte van 10 M., voor f 12.000 ge kocht voor de Gemeente Amersfoort. De vijf beerenhuizen aan de Vixn- denstraat nos 8 tot 13, samen groot 9 30 A. eu verhuurd voor f350 per jaar, werden in massa opgehouden voor f19.000 De buizen meterven aan den West singel nos. 21 en 22, samen groot 1.7 Are en verhuurd voor f 4 per week, werden voor f 4480 verkocht aaD den heer A. van der Kuilen. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat aan de vrijwilligers van bet reserve-kader vóór het aangaan hunner verbintenis moet worden mede gedeeld, dat er groote kans bestaat om bij een eventueele benoeming tot vaandrig of tot reserve-luitenant te worden aangesteld bij een ander korps dan dat, waarbij zij zich aanvankelijk verbonden. Van deze mededeeling zal aantee- kening moeten geschieden in de akte, die bij het sluiten van de verbintenis bg het reserve-kader wordt opge maakt. Met ingang van 1 Januari a.s. is tot onderwijzer te Vianen benoemd, de heer J. J. Ounekes, tbans tijde lijk werkzaam aan de School in de Koningstraat in deze gemeente. Gemeentebelang. De kiesvereeniging «Gemeentebe lang" vergaderde gisteravond in «Ons Huis". De heeren A. de Lange en A. L. Versluys werden in het bestuur ver kozen, ter vervanging van de beeren van de Wal en Best, die als zoodanig bedankt hadden. De vacature van Schaardenburg werd voorloopig onvervuld gelaten. De beer P. C. Dekker werd door het bestuur aangewezen als vertegenwoor diger der kiesvereemging in hei Comité in zake het petsitionnement voor plaatselijke keuze.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1