BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Droogmaking der Zuiderzee. De heer J. J. De Happer, te Hoorn, is met ingang van 1 Januari benoemd tot tijdelijke opzichter-teekenaar bij de voorbereiding van de afsluitingen droogmaking der Zuiderzee. Deze benoeming wordt beschouwd als de eerste stap tot uitvoering van het groote werk. De vierkante stuivers zijn er. Het éénige «mooie'' van deze munt stukjes is, dat het voortaan vierkant onmogelijk is ze voor een kwartje uit te geven of te ontvangen. In de onlangs te Arnhem ge houden vergadering van den Raad van Commissarissen der Nederlandsche Heidemaatschappij werd de begrooting voor het dienstjaar 1914 vastgesteld. Voorts werden bevorderd of benoemd met ingang van 1 Januari 1914: Bij de Afdeeling Boschwezen: Adj. Houtvester G. Houtzagers tot Hout vester; Oppeiboschwachter J.W.Wol- ters en Adj. Opzichter M. Oonk tot Opzichter: Adspirant Opzichters A. Hartland, A. Enserink, E, Teerink en J. W. Zomer tot Adj. Opzichter; tijdelijke Griendbaas J. Postema tot Griendbaas; tijdelijke Boschbaas P. v. Zadelhoff tot Boschbaas; Kleik 2e klasse VV. A. O. Holsheimer tot Adj. Commies. Bij de Afdeeling Bevloeiing en Grondverbetering: Ambtenaar bij de Cultuui techniek H. J. van Leuven tot Technisch Ambtenaar; Adj. Opzich ters J. M. Althuizen en J. Driebergen en de tijdelijke Terreinopnemer J. J. M. Jansen tot Opzichter; Adspirant Opzichters C. Petit dit de la Roche, A. Minderhoud, H. Timmenga, Werk bazen A. Verhagen en J. Onrust en Voorwerker J. Bi uil tot Adj. Opzichter de Kloiken 2o Klasse L. P. Zoest- bergen en F. Vermeulen lot Klerk le Klasse. Bij de Afdeeling Visscherijtijde lijke Voorwerker A. v. Heeckesen tot Voorwerker. Bij de Kunstmatige Viscbleelt: tijde lijke Vischkweeker J. Sikkes tot Visch- kweeker; tijdelijke Voorwerkers J. Huisman en H. v. d. Veen tot Voor werker. Bij de Afdeeling Gebouwen tijde lijke Opzichter A. Eijsbroek tot Op zichter; lijdelijke Opzichter-Teekenaar J. H. M. den Breeje lot Opzicbter- Teekenaar. Bij de Afdeeling Administratie: Klerk 2e Klasse G. de Haan tol Klerk le Klasse; tijdelijke Klerken H. G. van Veenendaal, J B. Heppener, M. Camps en Mej. A. W. Olte lot Klerk 2e Klasse; lijdelijke concierge G. A. de Wolf tot concierge. Woensdagavond heeft een ontzettend spoorwegongeluk plaats gehad op de lijn GroningenMeppel. Van den trein, die om circa halfacht uit Assen moest vertrekken, doch die drie kwartier te laat was, zijn, even na het passeeren van het Oranjekanaal de drie achter ste rijtuigen, een le- en 2e klasse én een 3e klasse-waggon ontspoord, is de trein nog ongeveer 700 meter doorgereden, waardoor verschillende dwarsleggers van het nieuwe dubbele spoor werden vernield, totdat de eerste der ontspoorde waggons om kantelde. De achterste bleef schuin overeind slaan. Al spoedig bleek, dat hier een zeer ernstig ongeluk had plaats gehad men constateerde vijf dooden, een zwaar gekwetste en een minder zwaar gewonde. Enkelen hadden lichte kwets uren bekomen. Het was ongeveer half negen toen het onheil plaats had. Toen eenigen tijd later te Assen het ongeluk bekend was, vertrokken onmiddellijk de doctoren Aldershoff, Anema en Groenewegen naar de plaats des onheils. Later arriveerden met een hulptrein uit Groningen de de doctoren v. d. Berg en R. Kijlstra en de chef van den geneeskundigen dienst van het militair hospitaal le Assen, de heer Bartolotti Reynders met het hospitaal-personeel. Vier der gedooden waren vrij spoe dig onder de rijtuigen vandaan gehaald en werden naar Beilen vervoerd, de vijfde zat. zoodanig onder den eersten wagen bekneld, dat hij eerst gisteren morgen daaronder weg kon worder. gehaald. rusten in den schoot der golven, zoo dat hij nu zelfs geen bloemen kon strooien op haar graf. (Wordt vervolgd.) Donderdagmorgen waren de minis ter Cort van der Linden, zjjne echt- genoote en een zoon op de plaats des onheils en werd bet lijk van den om gekomen bloedverwant herkend. De heer Roelfsema, uit Groningen, die een arm brak, werd naar Zwolle vervoerd. De aanblik der dooden was ver schrikkelijk; sommige lijken waren vreeselijk verminkt. Uit Assen wordt nog geseind: Algemeen was men onder den in druk Men heeft dan ook gedaan wat men kon. In het hospitaal en het ziekenhuis te Assen was alles voor de gewonden in gereedheid gebracht en ook den geheelen nacht, tol de aan komst van den laatsten trein, was hospitaalpersoneel in het station te Assen aanwezig. Wat de oorzaak van het ongeluk betreft, wordt gezegd, dat vermoedelijk van een der waggons van den trein iets is losgeraakt, naar men denkt de verbindingsketting tusscben twee rij tuigen, en dat deze den wisselstang kort vóór de brug heeft gegrepen en vernield, waardoor de wissel is over getrokken. De trein reed daardoor op twee sporen en de beide achterste wagens liepen uit de rails. Uiieraard is dit niet meer dan een vermoeden. De directeur-generaal van de Staats spoor heeft heden een onderzoek ter plaatse ingesteld; ook de oflicier van justitie te Assen was hedennacht en hedenmorgen ter plaatse. Op last van den officier van justitie zijn de lijken der omgekomenen heden morgen overgebracht naar Beilen, waar zij in de exercitieloods zijn neergelegd. Fotografen werden geweerd en reeds genomen fotografieën in beslag ge nomen. Hedenmorgen was de spoorbaan weder ontruimd en kon het vervoer weer geregeld plaats hebben. Mr. Felix, griffier bij het kanton gerecht te Appingendam, (die zich in den verongelukten trein bevond), verhaalde aan een vertegenwoordiger van het «Hbld.a het volgende: «Feitelijk hebben de meeste passa giers van den trein in het begin niet eens bemerkt welk een ontzettend ongeluk bad plaats gehad. Op een gegeven oogenblik voelden we een lichten schok en enkele oogenblikken later stond de trein stil. «Nóg wisten we niet wat er gaande was toen het treinpersoneel met lantaarns langs de waggons kwam om te vragen of er geneesheeren in de coupé waren. Er waren enkele gewonden »'t Bleek helaas, dat er meer waren dan enkele gewonden. «De laatste drie wagens van deri trein door welke oorzaak valt nog niet te zeggen waren van het voorste gedeelte losgeraakt. Daardoor werkte automatisch de Westinghouse- rem en stond de trein weldra stil. Van de drie losgeraakte waggons brak de voorste weder van de beide andere af. «De passagiers, die in dezen voorsten wagen zaten bemerkten al evenmin dat er iets bijzonders gaande was Het rijtuig liep langzaam uit, totdat het stilstond. Van de reizigers die daarin zaten kreeg niemand eenig letsel. «Helaas, zoo ging het niet met den volgenden waggon. Die sloeg op een wissel om en verschillende passa giers geraakten onder het rijtuig en tusscben de wielen. «Het aantal dooden die daar werden weggehaald, weet ik niet. Maar het was een verschrikkelijk gezicht. «De laatste van de drie losge raakte waggons bleef op de rails en stootte met kracht op den omgesla gen waggon. De passagiers die daaiin waren, bleven ook voor het meeren- deel 'ongedeerd. Een hunner brak zijn arm, de anderen hadden slechts lichte kwetsuren. «In den trein waren prof. Midden dorp en nog twee geneeskundigen, die onmiddellijk, waar menschelijke hulp nog kon baten, hun werk verrichten... Een ooggetuige treinbeambte deelde aan een der correspondenten van het N. v. d. Dag nog de volgende bijzonderheden mede: De trein naar Groningen stond bij hot station Beilen. Een conducteur hoorde den trein van Groningen op de brug en onmiddellijk daarna seinde de brugwachter, dat de trein was ontspoord. Een oogenblik later meldde hij, dat er dpoden waren. Direct werden de beide doctoren uit Bellen gehaald een brancard en verbandmiddelen weiden in den trein geladen, die daarna naar de plaats des onheils vertrok. Daar aangekomon, zag men het verschrikkelijkste wat men zich denken kan. Licbaamsdeelen zag men half onder den grond bedolven. Hier ont waarde men een schedel met hoofd haar, een eind verder hier en daar een deel der hersenen en nog verder de lever van één der omgekomenen. Boven alle rumoer klonk uit het kermen en gillen eener vrouw, met wie men zes uren bezig was om haar onder den waggon weg te werken. Zij overleed den Eersten Kerstdag in het R.-Katb. Ziekenhuis te Groningen. De treinbeambte was nog zoo onder den indruk, dat bij zijn tranen niet kon bedwingen. Een van de slachtoffers van het vreeselijk treinongeluk bij Beilen is de heer J. G. Rooseuburg, uit Den Haag. onlangs te Groningen tot aits bevor derd. Een ander deelt mede: De lijken waren zoodanig verminkt, dat slechts door stukken van kleeren, sieraden als ringen, horloge, horloge ketting, de identiteit kon worden vast gesteld. Het lijk van mevrouw Kaptein, uit Leiden, is herkend aan haar horloge ketting, dat van den heer Roosenburg door den amanuensis van het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen aan het horloge, dat van mr. Cort van der Linden afdeelingschef aan de Pro vinciale Griffie te Groningen aan het monogram in zijn demisaison. terwijl van twee slachtoffers (dame en heer) heden Donderdagmiddag de namen nog niet bekend zijn. Nog een spoorweg-ongeluk. Eersten Kerstdag, moest de express BerlijnRotterdam te Utrecht van locomotief verwisselen. Doordat deze met te veel vaart opreed, werd de trein voortgeduwd, een bagagewagen ontspoorde en verschillende rijtuigen stieten tegen elkander. Enkele wer den beschadigd. De reizigers moesten overstappen en konden met den trein van 9 18 S.S naar Rotterdam ver trekken. Eernge passagiers liepen zeer lichte kwetsuien op. De viering van het Kerstfeest komt den burgers van het Britsche Konink rijk op ongeveer 38 millioen pond te staan, ruw geschat natuurlijk. Wij vinden in de Evening Standard de volgende specificatie van de rekening: Aan geschenken wordt omstreeks 25.000 900 pond beste»d; aan diners en lekkernijen 5.000.000, aan porto's 3 000 000 pond; aan kerstkaartjes 2 600.000 pond; voor verschillende vermakelijkheden 2.000 000, kerst boomen, bloemen 300 000 pond en mistletoe slechts 100 000 ponl. Het is inderdaad geen klein bedrag deze kerslmisbelasiing van 38 millioen, slechts 6 millioen minder dan de op brengst van de inkomstenbelasting, twee en een half maal de begrooting van de gemeente Londen en het zou voldoende zijn om gedurende 5 jaar de kosten te dekken van alle zieken huizen, weeshuizen enz. te Londen. Gelukkig, dat wat de een uitgeeft, de ander in zijn zak krijgt, zoodat bet nationale vermogen door het Kerst feest niet achteruit gaat. De nacht van de »réveillon«, d. i. de nacht vóór Kerstmis, moet ditmaal in Parijs zoo mogelijk nog vrooltjker en drukker geweest zijn dan anders Tegen twaalf uur verdrong zich een dichte menigte op de groote boule vards om de kleine tentjes, die den boulevard in dezen tijd van het jaar zulk een kermisachtig karakter geveri. De groote attractie der tentjes waren ditmaal en «Pégomtjes», die mei het hoofd naar beneden kunnen vliegen en grappig kunnen kopjebuitelen. In de schouwburgen was het tjokvol en op de Montmartre bleef het heel den nacht feest. Op den boulevard Clichy was er urenlang geen doorkomen aan, zoo vol was het met rijtuigen, auto's en voetgangers. Een heksenproces. Waarschijnlijk zal voor de Recht bank te Arnhem binnenkort een bek senproces gevoerd worden Het geldt hier geen klacht over behekste kin deren of vee enz. maar wel een van een zekere juffrouw uit Oosterbeek die zich bij den officier van justitie te Arnhem vei voegde, zich beklagende dai zij door een buur vrouw, die haar met lasierpiaatjes als zou zij kunnen heksen, vervolgde, schade leed, zoo dal zij haar waren niet meer kon ver- koopen. De officier van justitie gelastte een onderzoek en hierbij bleek dat de aangeklaagde bij verschillende buren had ver teld, dat als vrouw. N. bij haar in huis was geweest, haar geit ziek werd, dat zulks kwam omdat de vrouw niet zuiver was, ze kon tooveren en heksen, en dat het gevaarlijk was haar met kinderen in aanr aking te brengen. Bij een slager had zij gezegd, dat wanneer hij 't varken van vrouw N. kocht zij niet meer in zijn winkel kwam om iels te koopen. Dat vleesch moest zij niet hebben. Zoo werden door die buurvrouw overal van die praatjes verteld, die bij vele grif ingang vonden, met het gevolg, dat die heksengeschiedenissen vrouw N. nadeel berokkenden, daar zij door velen geschuwd werd en velen niet van haar koopen wilden. Ten einde raad is de van hekserij en tooveiij betichte vrouw naar den off van justitie gegaan en zal dus de kwaadspreekster zich wel binnenkort wegens laster te verantwoorden hebben. A r n h C t Een vreemd geval. De «Daily Express« brengt, als zui vere waarheid, de volgende curieuse geschiedenis. De rector eener kerk van de aristo cratische wijk Kensington, Londen, maakte zich gereed na de godsdienst oefening de kerk te verlaten, toen een dame hem naderde en hem, op bewogen toon vroeg, onmiddelijk met haar naar een nabijgelegen huis te gaan. Daar is, zeide zij, een heer pp het punt te sterven. Hij verlangt sterk, u voor zijn dood te zien. De rector volgde de dame, besteeg met haar een taxi, die gereed stond, en weldra hield de auto voor een fraaie particuliere woning stil. De dame, boe langer hoe meer opgewon den, drong den rector onverwijld binnen te gaan. De rector steeg uit, belde aan en vroeg den huisknecht, die opende Woont hier mijnbeer X .7 Ja, mijnheer. Ik heb gehoord, dat hij heel ziek is. Kan ik hem zien? Maar de huisknecht antwoordde vei- baasd dat zijn heer in blakende wel stand verkeerde. Maar, zei de rector, zich om- keerende die dame Tot verbazing vau den lector was de taxi mei de dame verdwenen. De huisknecht vroeg zich af, of de rector ook in zijn heisens gekrenkt was, of dat hij een grappenmaker «oor zich had, en wilde juist den rector de deur voor den neus dicht slaan, toen de heer des buizes aan kwam en vroeg, wat er aan de hand was. De rector verhaalde wat er ge beuld was en beschreef het uiterlijk der dame, die hem was komen roepen. Ik ken niemand, op wie die be schrijving past, zei de gewaande «stervende". Maar wilt u mij hel genoegeo doen, binnen te komen? Toen zij in een kleinen salon waren gekomen, zei de heer tot den rector: 't Is wel zonderling, dat men U op zulk een geheimzinnige wijze Dij mij beeft gezonden. Maar inder daad heb ik in den laatsten lijd eenige onrust gevoeld over den toestand mijner ziel en ben ik zelfs voor nemens geweest u te bezoeken om uw raad te vragen. Nu u toch hier zijt, wil ik, als u 't goedvindt, u zeggen wat mij 't geweten bezwaart. Na een gesprek van een uur namen de mannen afscheid van elkander, na afspraak elkander den volgenden dag weer te zien. Maar de heer Xverscheen niet op de afgesproken plaats en de rector ging hem bezoeken, om de reden te vernemen van die woordbreuk. Dezelfde huisknecht opende hem de deur en dezen keer deelde de man den rector mee, dat zijn heer gisteren overleden was, tien minuten na bet vertrok van den rector. Zeer ontsteld liet de rector zich bij den overledene brengen en het eerste voorwerp, dat zijn aandacht trok, toen hij de sterfkamer binnen trad, was het portret van de dame, die hem den vorigen dag was komen roepen. Wie is die dame? vroeg hij den bediende. Dat is het portret van de vrouw van mijn meester, was het antwoord. Zij is vijftien jaar geleden gestorven. Esperanto en de politie. De nieuwe politieprefekt te Parijs, de heer Hennion, ontving den 25-ten Juli de heeren Miguière en Tn-on, inspekteurs vau politie, afgevaardigd door de Esperanto Politiegroep te Parijs in particuliere audiëntie. Na de ver klaringen de heeren te hebben aan gehoord over Esperanto en het nut daaruit te trekken voor de politie, welke verklaringen de heer Hennion met veel belangstelling volgde, werisch- te hij de heeren verder onder dank zegging geluk met hunne bemoeingen, spoorde hen aan tot verdere propa ganda en verbreiding hunner denk beelden en beloofde krachtigen steun. Vooral bij de op-poiing vari interna tionale misdadigers zag hij volkomen het nut van Esperanto. Bij de nu noodige vertalingen der persoonsbe schrijvingen 'gaat altijd veel kostbaren tijd verloren en over 't geheel wordt de internationale samenwerking der politie zeer belemmerd door de taal verschillen. Kennis van Esperanto door ieder politieman zou onberekenbare goede gevolgen hebben. Ook de voor ganger van den heer Hennion, de heer Lépme, eerevooi zitter van de Int. Esp Politiebond, was Espeianto zeer gunstig gezind. M. 500 Personen bij een aardbeving omgekomen. Het stoomschip «Pacifique", dat to Sydney binnenliep, heeft verschrik kelijke bijzonderheden over de vul kanische uitbarstingen op de Nieuwe Hebriden medrgobracht. Er zouden 400 a 500 inboorlingen bij de ramp zijn omgekomen. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Van 19 tot 24 December. Geboren Elisabeth, d. van Arend Tiemens en Elisabeth van Ouwerkerk. Geertje, d. van Willem Berculo en Jannetje van den Berg. Christina Jantje, d. van Evert Vogelenzang en Fransijna Maria Catrma Bl3nkvoort. Pieter, z. van Marinus Groenewoud en Johanna Mathilda Dirkse. Aalt Albertus. z. van Johannes Maas en Anije Hagenbeuk. Clasina, d. van Jan Arlar en Alida Akker. Antonia Heridrika, d. van Albertus Langras en Adriana Staal. - Alijda Tneodora, d. van Gerardus Lambertus Kortbeek en Agues van Valkenhoef Hendrik Louis, z. van Matthijs Timmermans en Calhatina Hendrina Vermeulen. Abraham, z. van Abraham van Wou- ilenherg en Jannetje Christina van der Muts. Ondertrouwd: Juhan Jatrs Tichelaar en Emma Sophia van Veen. Jacob Johannes de Molenaar en Wilhelmina van den Brink. Antonius Kuijer en Alijila Schounderbeek. Getrouwd: Jozef van Hessen en Elisabeth Sophie van Gelder. Gerrit Hendnk Johannes en Aaltje van der Kolk. Overleden Johanna van de Vlas akker, 8 mnd. Gerrit van der Horst, 64 jr., wed. van Petronella van den Hoek. Martinus Antonius Kaspers, 3 mnd. Anna Hendrika Sehoonderbeek, 23 mnd. Rika Ger- 'tina van Harten, 20 jr., ecbtg. van Even Ja-r Bloemirik. Door ongesteldheid van den pre dikant zal er morgenochtend in de Remonsti an tsche Ker k geen godsdienst- oefening gehouden worden. HARKlhtRHIHT. AMERSFOORT, 24 December 1913. Tarwe f0Rogge f0—Boekweit f0 ippelen f 4.a f8.Peren f 0.a 1 00.Klei- Aardapp. f 0a f0 zandaardapp. f2.10 a f2.30 Hoendereieren f 7.75 a i 8.50 p. 100 st. Bruine eieren f8 50 a f9.25 per lOOst. Boter f 1.50 a f 1 60 per kilo. M «r^ai ine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0a f 0per 50 kilo Kippen f 0 90 a f 1.50 Kuikens fl 25 a i 2.— Piep kuikens f0 60 a fl.Ganzen t 0. a f 0.Eenden f 1 00 a f 1.30 p. st. Jonge f 1.10 a fl.40. Hazen f4.75 a f2.50 Wilde korijnen f0 50 a f 0.60 Tamme fl.a f2 20 Duiven f 0.50 a f 0.60 paar Magere varkens f 00. Af 00. Varkens r. export f 0.k f 0Zeugen f 00.a f 000.Biggen '8a '12 Schrammen f0.afO.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien t 000.— 4 000.—Kalfkoeien f 000.— a f 000. Kalf- vaarzen f 00.f00.Os (000.a f000. Pinkstieren f 000.4 f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 50 heet. Appelen heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 40 heet. Zandaardappelen, 00.000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 250 kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka-»s. stuks Vee magere varkens Varkens voor exportslagerij 120 biggen zeugen. RECLAME. Voor alle jeukende huidziekten als eczeem, gordelroos, dauwworm, netelroos, schurft, vurighpid der huid, winterhanden en voeten, huiduitslag, enz. is Foster's Zalf het aangewezen geneesmiddel door haar verzach tende, antiseptische en genezende eigenschap pen, welke haar b-roemd maakten inalledee- len der wereld. Volledige gebruiksaanwijzing bf iedere doos. Foster's £alf (let op den juisten naam) is te Amersfoort vgrkrijgb. bij de h.h. A. van de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwart, Langestr. 94. Toezending geschiedt franco na ontv. postwissel 4 f 1.75 per doos. 14

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2