BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. beginselen door onszelf geregeld. Bij het hooger stijgen zijn zij als klossen van de klimpaal, zonder welke wij weer omlaag zouden zakkenbij het verder voortschrijden de aanwijzingen voor het kiezen ven de goede richting. Krijgen zij een te dreigend aanzien, een schoolknaap wordt ook wei eens voor een «zware som'geplaatst, dan pakken wij te krachtiger aan. Er zijn broeders en zusters, dte door de zorgen stellig overstelpt worden, die gevaar loopen er onder te bezwijken: zijn er dan geen middelen om even bij te springen? En doen dan nietdiezelfde zorgen edele neigingen ontwaken? Daar bet deficit van de Deutsche tentoonstelling ongeveer 3 millroen francs bedraagt en de stad Gent, die in ieder geval de monumentale feest hal behoudt, niet alleen de kosten wil dragen, zijn de onderteekenaars van het garantie-fonds opgeroepen om 60 pCt. van het bedrag, waarvoor zij geteekend hebben, te betalen. Er was een plan gemaakt om de drie tentoonstellings-diiecteuren te huldi gen, maar dezen hebben voor die eer bedankt. Zij willen het daarvoor bij eengebrachte geld tot een weldadig doel besteed zien. De koningin van Montenegro, die geruimen tijd aan nierziekte leed, verkeeit, naar men verneemt, in Ie vensgevaar. 1 Haar twee dochters, aartshertogin Melitsa, de gemalin van den Russischen aartshertog Peter Nikolajewitsj en de aartshertogin Ariastasia gehuwd met den Russischen aartshertog Nikolaas Nikolajewitsj, zijn VVeenen gepasseerd op reis van Petersburg naar haar moeder te Cettinje. De koningin, de dochter van deu vice-president van den Montenegiijn- schen Raad van State, is 66 jaar oud. Zij huwde met koning Nicolaas in 1860 en schonk hem drie zoons en zes dochters. Carmen Sylva's verjaardag. Op haar verjaardag zond keizer Frans Jozef aan koningin Elisabeth van Roemenië een gelukwensch en het grootkruis van de Ehsabeth-orde. Met aantal corporaties, dat zich deed vertegenwoordigen, was legio en uit alle oorden der wereld ontving zij huldebeluigingen.|_Er had een défilé van hofbeambten voor de ramen plaats en des namiddags werd een groole vergadering van weldadigheids- genootschappen gehouden, waarvan de koningin presidente is. Ge nieuwe Zuidpool-cxpeditie. Shackleton zal zijn nieuwe expeditie naar en over de Zuidpool met twee schepen ondernemen. Met eerste zal in Augustus van Engeland naar Nieuw- Zeeiand vertrekken; het tweede, giootere, twee maanden later van Zuid Ameiika. Beide worden met olie gestookt, de bemanning zal de 30 koppen niet overtreden. De expeditie zal uitgerust zijn voor twee jaar en twee motorsleden meenemen, met een draagvermogen van elk 1000 kilo en een snelheid van 10 kilometer in 't uur. Ook neemt de expeditie een vliegmachine mee. De winter in 't buitenland. Van alle kanten komen berichten van ontzettende sneeuwstormen. In Westelijk Engeland ei; Wales vooral viel veel sneeuw en de hevige wind daarbij rnaakte de scheepvaart ge vaarlijk. In de Solent weerklonken geregeld misthoorns en men vond twee personen, die van kou verstijfd en overleden waren. Te hfracombe nam de storm het karakter aan van een orkaan, waarbij weerlichten hagel de sneeuw vergezelden. Daken werden van de huizen geslingerd, boomen ontworteld. In Schoiland ook lag op de minst bedekte plaatsen een voet boog sneeuw, op andere vier a vijf voet. Op de Theems was't ook nood weer. Vele schepen verkeerden in gevaar, vooral het stoomschip «Mona", waarvan de machines onklaar werden. Acht matrozen van een karinonneer- boot worstelden uren lang te Liver pool met een boot tegen den storm liefde of zoo iets in 't spel kwamde bediende kreeg dan ook de boodschap meê dat hij circa half negen zou komen, daar hij vóór dien tijd door druk werk, dat onmogelijk kon blijven liggen, ver hinderd was. Wordt vervolgd.) zij hadden echter het geluk met de boot half vol water te kunnen landen. Ook in Duitschland hebben in de laatste dagen in verschillende streken hevige sneeuwstormen gewoed, waar door op een aantal plaatsen storing van het verkeer is veroorzaakt. Te Mainz lag Zondag tegen den avond reeds 25 c.M. sneeuw en het zag er nog niet naar uit, alsof het sneeuwen spoedig zou ophouden In de Rijn vlakte en het Schwarzwald is Zondag j.l. door een oikaari groote schade aangericht. Te Karlsruhe vlogen de pannen van de daken en werden de zwaarste boomen omgeslagen. Binnen enkele uren daalde de barometer op 725 m.M den laagsten stand, die sedert jaren geregtstreeid was. Gelijksoortige berichten komen uit Keulen, Frankfort. Stuttgaiten andeie plaatseri. Uit Luxemburg en België (Vlaan deren vooral), komen soortgelijke be richten. In het dorp Wetteren waai, het juist kermis was, woei de heele kermis weg en te Austrecht stortte éen huis in. Veel persoonlijke onge vallen hadden plaats. In Brussel braken een paar menschen de beenen op de met ijzel bedekte stralen. In Rusland, te Saratof aan de Wolga, zijn tien boeien, die van een jaarmaikt kwamen, na een sneeuw storm bevroren op den weg gevonden. Twintig anderen worden nog vermist. Bij Moskou zijn zeven personen om gekomen. In Franktijk, vooral in Dauphinéen Bourgogne heeft de sneeuwstorm de communicatie per telegraal en per spoor gestremd. Te Parijs weid een paard door een afgcknapten electrischen draad, die door den stoim was gebroken, doodgeslagen. Er viel in geheel Noorde lijk Frankrijk veel sneeuw, die door den ingevallen regen smolt en de rivieren buiten haar oevers deed treden. Boven Moutlucon woedde een hevige storm die veel verwoestingen aanrichtte. De officieels meteorologische in richting voor Duitschland geeft aan, dat wy weldra droge koude zullen krijgen, wat een aangenaam vooruit zicht is voor Oudejaarsavond. Een Internationale expeditie naar Lapland. De Zweedsche pers laat zich zeer gunstig uit over de wetenschappelijke expeditie naar Lapland die, onder lei ding van deu geoloog Friedrich Merbst den 19a Juni j.l. Stockholm ver liet. Aan de oproep lot deelneming was de voorwaarde verbonden, dat de deel nemers de Int. hulptaal E-peranto machtig moesten zijn. Het internatio nale gezelschap bestaat nu uit 9 per sonen uit Rusland, Duitschland, Enge land, Frankrijk, Italië en Denemarken. Gendarmerie ia Albanië. Door den Minister van Oorlog is met zeer veel spoed een opgave ge vraagd van b.h. hoofd- en subalterne officieren geschikt en geneigd om deel uit te maken van het op te lichten gendarmeriekorps in Albanië De Minister deelt daaibij mede, dat blijkens kennisgeving van de reeds uitgezonden officieren het leven aldaar zeer primitief is en zeer duur, terwijl er aan intellect en werkkracht hooge eischen gesteld worden. De vergoeding zou bedragen voor een hoofdofficier 30 000 fr. (f15000), voor een kapitein of ritmeester 16 000 fr. (f8000) en v0or een lui tenant 11 000 fr. (f5500). Een regeling zou later worden ge troffen voor het overgaan in vreem den krijgsdienst (art. 20 en 21 Be- vordenngswet 1992). -- Naar men verzekert moet een voorloopig onderzoek in tegenwoor digheid van Minister Lely naar de spoorwegramp gehouden, den indruk hebben gevestigd, dal een sleepeed voorwerp aan den trein niet de oor zaak van de noodlottige ontsporing is geweest. De Godsdienstoefening in de Doopsgezinde Kerk vangt hedenavond aan te 7 uur. Morgen, Nieuwjaarsdag, zullen op straat wederom geluk-bloempjes (klaveivier) worden aangeboden. Wijs de vei koopsters niet terug maar begin het jaar met een goede daad door uw penningske bij te dragen voor het in den loop van 1914 te openen sanatorium voor de aan tuberculose lijdende werklieden in de grafische vakken. Een groot aantal vrienden en belangstellenden was. j I. Maandag op de begraafplaats aan den Soesterweg bijeen om aan het stofielijk overschot van mejullrouw Verwey mede de laatste eer te bewijzen. De heer N. vari Veen, oud-directeur der Normaallessen was de vertolker van aller gevoelens toen hij aan de geopende groeve op treffende wijze schotste wat onze gemeente in Santje verloren heeft. De heer J. van der Horst, oud-hoofd der school aan de Beekstraat bedankte namens de familie voor de betoonde belangstellmg. In den ouderdom van bijna 60 jaar overleed tn dezer stede de heer G. Bersma lid der Commissie van Toezicht op bet Lager Onderwijs. Dr. G. J. Heering, Rem. pred. te Arnhem zal Vrijdag 9 Januari in eene bijeenkomst der plaatselijke afdeeling van den Ned Protestanten bond in de Remonstrantsche kerk spreken over: Het Geloof in Gods Voorzienigheid Bij de Gereformeerde gemeente aan den Zuidsingel zijn tot ouder lingen herkozen de heeren C. van Buu- ren en J Schaap, tot diakenen de heeren J. Treure en J. van Genderen. In de parochie van O. L. Vrouwe aan de Langegracht is lot kapelaan benoemd de heer P. van Schalk te Arnhem. De lotelingen uit Amersfoort en omliggende gemeenten bestemd, om in Januari onder de wapenen te komen, zullen op 20 Januari a.s. worden ingelijfd. Aan het telefoonnet is met No. 312 aangesloten mevrouw de weduwe Van Beyma thoe Kingma, Rergstraat 16. De heer A. M. J. Goote is her kozen als voorzitter der Christelijke Handelsreizigersvereeniging. Nieuwjaarsdag zal H. V. C. op haar terrein een oefenwedsrrijd spelen tegen een Ajax-combinatie uit Amster dam. Eenige schippersknechts maak ten jl. Maandagavond onder den invlned van alcohol een dusdanig kabaal op de openbare straat, dat de politie genoodzaakt was hen in te rekenen. Van een met kolen beladen wagen braken gisterenmiddag op de Langestraat de beide achterwielen; persoonlijke ongeluk ken hadden daai bij niet plaats. Een 14 jarige knaap die hier een schildpaddendoosje met gouden vingerhoed stal, werd bij vonnis der Arrondissementsrechtbank te Utrecht ter beschikking der regeering gesteld. Na 1 Januari a.s. zullen ook niet- leden der vereeuiging legen geringe prijsverhooging van de Onderlinge Keuken hunne maaltijden kunnen be trekken. Van alles en nog wat" is de titel van het Weekblad »oor de Jeugd, dat uitgegeven wordt door de Tucht- Unie, die hiermee tracht het lezen van slechte lekluur door de jeugd te voorkomen, door de kinderen in staal te stellen van aardige, onschuldige verhalen te genieten, en dat voor slechts een paar centen per week Dal het blad om een min of meerafgezaagden term tegebiuiken - in een behoefte blijkt te voorzien, het getal abonnee's bewijst het. Hoewel «Van alles en nog wal" slechts kort bestaat is het getal kinderen dat er behagen in vindt reeds boven de vijf cijfers gestegen. Degene, die den inhoud van de versciiillendenummers nagegaan heeft, zal dit niet verbaasd doen staan, want als ooit de vlag de lading volkomen dekt, dan is hel wel bij dit blad. Het geeft werkelijk van alles en nog wat, maar steeds alles geschikt voor kin deren. Abonnementen zijn aan te vragen bij de Furna Robijus Co Dr ukkerij, Nijmegen. Aan de Groninger Rijwielen- fabriek A. Fongers is de leveling opgedragen van voorloopig 90 fietsen ten behoeve d<r politie te Soerabaia. Dat dit uitnemend fabrikaat trouwens reeds geruimen tijd in Indië,hoogst gunstig bekend stond blijkt uit het feit dat ook in Atjeb, Patembang, Djambi en de Lampongsche districten de politie van Fongers-rijwielen is voorzien. Kinder-Matinée. De conceilzaal van «Anncitia* was gisterenmiddag aardig bezet met klei nen en met grooten, allen in blijde verwachting van wat zou komen. Mej. Christine Doorman vertelde van »De betooverde sparappelsi op kinder lijken toon. Lichtbeelden verplaatsten de kinderen in een bosch, bij de ijskoningin, in het hutje van groot moeder of waar ze zijn moesten. Dit sprookje, waar veel goeds in zit, zal de kinderen lang bijblijven. De kinderliederen weiden heerlijk mooi, haast te mooi voor de kinderen, gezongen door de dames Huly Tibo, sopraan en Jacoba Repelaer van Uriel alt, terwijl ze boven allen lof begeleid werden door Mej. Kitty Pape, pianiste te Baarn. Het viertal, dat verbazend hooge eischen aan een Kinder-Matinée schijnt te stellen, had blijkens hei handgeklap zeer veel succes. Moord te Nijkerk. In den nacht van 24 op 25 Dec. is in de buurtschap Veen (onder Nijkerk) een manslag gepleegd Sedert geruimen tijd bestond tus schen eenige bewoners van de daar gelegen Vodsteeg oneenigheid. die zich somwijlen uitte in het vernielen van elkanders eigendommen. Zoo werden in den vooravond van 24 dezer in de woningen van H. v. Polen en S. v. d. Brink een aantal glasruiten vernield. Hiervan verdacht men o a. zekeren Schuurman, strooper, één der buurtgenooten met wien men in onmin leefde. Toen in den laten avond de eige naren van de vernielde ruiten thuis kwamen en bet gebeurde vernamen, begaven zij zich naar de woning van S. om »verhaal" te krijgen. S. die zich reeds ter ruste had begeven werd uit zijn slaap gewekt door hevig slaan op de luiken, gevolgd door het opentrappen van de deur Opstaande ontwaarde hij zijn buren Van Polen en v. d. Brink, die be dreigingen uifende zich mzijn woning bevonden. Hierop greep S. zijn geweer en op zijn bedreiging daarmede te zullen schieten, verlieten de indringers de woning. Buiten werd de ontstane woorden wisseling voortgezet, totdat S. op tiet zeggen «schiet nou eens", zijn geweer op v. Polen aanlegde en deze met het volle schot hagel in de borst trof. Na nog enkele passen te hebben geloopen viel de getroffene dood neder. Tot het besef van zijn daad geko men, begaf de dader zich naar de woning van den njksveldwacnter om dezen het voorgevallene mede te deelen. Drankmisbruik schijnt aan het ge beurde niet vreemd; de beirokk nen waren dien dag allen op de markt te Amerifoort geweest. Derechter-commissaris, mr P Peere boom, vergezeld van den substituut- officier, jbr. mr. Snoeck, en bijgestaan door den waarnemend gnffier, mr. Sichterman. begaven zich den vol genden ochtend per auto ter plaatse, lot het instellen van een onderzoek, na afloop waarvan de dader gevanke lijk naar Zwolle werd overgebrachi Zwolsche Ct. Ter overweging. Wie slechts dan adverteert als hij het noodig heeft als hij gebrek aan orders heeft, bet echter weder nalaat wanneer bij momenteel voldoende werk heeft en dus geen nieuwe orders behoeft die legt zijn kaarten voor de geheele wereld open en maakt een jammerlijk figuur. En zyn goede vrienden en klanten, die wel niet allen zoo naïef zullen zijn als hij ge looft, zullen heel goed zyn toestand begrijpen en er natumlijk gebruik van maken Is het verschijnsel op zichzelf al geen kenteeken van soliditeit door de gevolgen wordt het een domliold. »Ja, maar," zegt de «handige" koopman, «zal ik nog adverteeren als ik werk genoeg heb, zoodat de post mijn hui? overstroomt met aanvragen en ik mijn vingers kan blauw schrijven aan be richten, dat ik niet levereir kan en zal ik buitendien nog het po'to weg gooien Ach, goede vriend, ge zijt nog nooit zoover van den goeden weg afgedwaald als met deze rede- neering. Wanneer anders, dan juist in den drukken tijd, kunt ge ooit invloed op de prijzen uitoefeueD, wan neer anders, dan juist in dien tijd, dat ge in staat zijt uw klanten te kiezen, als ge hen niet allen met kushandjes moet ontvangen, als ge op de beleefdste wijze hun kunt ver- klareD, dal gij hun orders gaarne wilt aannemen, te leveren tegen dien tijd, doch dat ge het met den besten wil niet onder dien en dien prijs kunt doen. Gelooft ge niet, dal dit beter klinkt en beter indruk van uw zaak geeft? Zulke brieven zijn de beste die ge kunt schrijven en in geen enkelen tijd beantwoordt een advertentie beter aan haar doel dan wanneer het uw renommee vei hoogt. Eeu rechterlijke uitspraak per telefoon. Op één dei Ker-tdagen werd een jong paar, dat in New Yoi k's straten had loopen minnekoozen, voor dit strafbare feit voor den rechter gedaagd. Het toeval wilde, dat de rechter er op dit oogenblik niet was; in gewone omstandigheden zou het paar naar de gevangenis gebracht zijn, maar de aanwezig zijnde klerk, die in een Kerst stemming verkeerde, kwam op hot denkbeeld, den rechter op te bellen. Is u het, mijnheer de rechter? vroeg de klerk". Een oogenblik stille. «Neen, niets bijzonders hier, alleen twee gevangenen, een jonge man en een jong meisje, die elkaar op de pu blieke straat gekust hebben, 't Is de moeite niet waard dat u er voor hier komt Een lange pauze. De klei k wendde zich daarna tot do niets op hun ge mak zijnde schuldigen en vroeg luid: «Bekent u schuldig te zijn?" De twee aarzelden even. Als zij niet bekenden, moesten ze e6n verdediger kiezen en zouden zij de kans loopen naar de cel te verhuizenals zij daaren tegen bekenden, zouden zij hun Kerst mis verder thuis kunnen vieren. «Wij zijn schuldig", zeiden daaiom belden. «Schuldig", her haalde de klerk door de telefoon. «Alles was een vergissing". Daarop kwamen de schuldigen ach tereenvolgens aan de leleloon en be kenden zich vergist te hebben. Ze hoorden daarop elk hunner tot Hen gulden boete verooi deelen en konden, na de boeie betaald te hebben, ver trekken «Het is goed, dat wij in den tijd van moderne uitvindingen leven", zei de klerk. «Prettige Kerstmis ver der!" Voor Huls en Hof. Inheeinsche kamervogels. Onze ïnheemsche kamervogels mogen 's winters niet te warm gehouden worden, vooral geldt dit van zaadeiers. Do gevolgen daarvan zijn, bij ook overigens zorgvuldige verzorging, tering, epilepsie, duizelingen, beroerte en vaak de dood. De beste stand ofhangplaats is eene kamer waarin niet gestookt wordt Ook de meeste buitenlandsche zaadeters blij en gezond bij een lage tem- peialuur. Insecteneters, zooals nachtegalen enz. zyn gevoeliger en verlangen eeri gematigde tem peratuur. Maar te sterk ver warmde vertrekken zijn ook voor deze vogels nadeelig. Bevroren vruchten mogen niet met warme han den aangeraakt of in een warm vertrek gebraent worden. Laat men ze zeer langzaam ontdooien, dan trekt de vorst er zonder schade te doen uit. Sneller gaat het ontdooien, door de vruchten in koud bronwater te leggen. Zijn de vruchten zoo sterk be vroren, dat ze door ontdooien niet meer te redden zijn. dan laat men ze in den bevroren toestand totdat men ze terstond wil gebruiken, omdat ze anders na bet dooien zeer spoedig rot ten. VOOR HET LEVEN: Menigeen kan niet alles wat hij zou willen maar doet ook niet alles wat bij kan. Alleen hij gevoelt, hoever we zijn gekomen, die weet, waarvan we zijn uitgegaan. De een doet het stof opdwar relen en den ander vlirgt het in de oogen. Wie den berg niet kan op komen behoeft daarom nog niet aan den voet te blijven staan. De vertrekkende zwaluwen roepenwy komen terug. Maar wie vraagt zich af, of hij ze dan nog zien zal?

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2