NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. &okisiemee FEUILLETON. iVo. 1. Zaterdag 8 Januari 1914. 48e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE BINNENLAND. BUITENLAND. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per poet door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlgke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden ui ter lij k Dinsdag en V rij dag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVER1 ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend, Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte. voor de lezers van deze courant. Het heden verschenen 40ste nummer van den vijfden jaargang van bevat o.a.: 1914 Gelukkig Nieuwjaar. YYin- tei landschap in de Omstreken van Haarlem. Twee foto'* Uit het Rijk d6r Paddestoelen. liet Totpedo- Rijwiel, uitgevonden door een jong Fransch Ingenieur Etienne Bunau- Varlila. Een Philatelistisehe zeld zaamheid. De nieuwe Effectenbeurs te Amsteidam. Vijf aardige kiekjes uil het Rijk der Vogels. Een bezoek aan de Rotterdarnsche Diergaarde. - Jhr. Mr. J. F. Schuurbeque Boeye, aftredende President der Arrond Rechtbank te Den Haag. Mr. G. Keiler, nieuwbenoemd hoofdiedacleur van het tijdschrift sEtgen Haard«. Foto van het beroemde Capet-kwartet Beëediging van een aantal Offi cieren te Den Haag. Het Spoor wegongeluk bij Hooghalen. Mr Ja cobus Cort van der Linden en Johan Pieter Punt, omgekomen bij het spoor wegongeluk. Opvoeting te Zutfen v. d. Kinderoperette »Fortuno«. Het Knideriiummer «Ons Prinsesje". De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op bet weekblad „PAK ME MEE", tegeu den prijs van 3'/i cents thuis bezorgd. Een waarschuwing. De coirespondent van het Handels blad te Washington schrijft d d. 18 Dcc.: Dit is geen brief, dezen keer. Het is slechts een waarschuwing. De win ter staat voor de deur en wij kunnen thans aan de hand van feiten en statistieken voorspellen wat voor een winter dit worden zal. En dan vraag ik den zetter, de dikste letters uit de kast te halen, en den redacteuren dezen biief op een duidelijk zichtbare plaats in de krant te drukken en aan alle andere kranten om dit eene zin netje over te willen nemen en ik schrijf met allen nadruk ter informatie van diegenen die er mogelijkerwijze over denken het volgende jaar naar het beloofde land te emigreeren „Doet het niet," Wacht minstens een halfjaar. Wacht, indien mogelijk een geheel jaar. Want wij gaan hier slechte tijden tegemoet. Inderdaad, wij zijn al mid den in de slechtste tijden. Overal is stilstand in bet bedrijf. Het getal werkloozen zal dezen winter wel weer naar de vijf millioen loopen. Fabrie ken danken volk af Ieder bekrimpt zich. In de banken kunnen industriee- len geen duit loskrijgen. Het bouw bedrijf begint stil te staan. Er wordt geen grond gekocht of verkocht. Gioote maatschappijen betalen dezen winter geen dividenden. Op elk ge- hieil van den socialen barometer, komedies, opeia's, restaurants merkt men dat het een koude, gure winter zal worden wat betieft den algemeenen voorspoed. En wal voor Amerika geldt, geldt ook voor Canada, want die twee landen zijn zoo nauw met elkaar verbonden, dat de stilstand in de Vereenigde Staten onmiddellijk zijn terugslag doet gevoelen in Canada. Daarom, waaide medeburgers, die er aan denkt een van de fraaie adver tenties te volgen, naar Amerika te verbuizen en rijk te worden, stelt deze reis ten minste een half jaar uit. Want voordat er minstens zes maan den voorbij zullen zijn, zal men van geen beterschap kunnen spreken en den slappen tijd kan 'men het beter in het vaderland uithouden dan in deze maatschappij, waar, als er honger geleden wordt, het dadelijk in de millioenen loopt. Sparen neemt toe. In 1912 bedroeg het aantal inlagen bij de Rijkspostspaarbank 2.028.995 tegen 1.971.304 in 1911 Het bedrag j dier inlagen was f 83.199.954.81 tegen I f 81 263 478 78'/j in het voorafgaande ijaar. Een vermeerdering derhalve van J 57.691 inlagen en f 1.936 475.92'/, Teiugbetaald werd f81.779.185.571/, in 1.111.966 posten, tegen f 78 937.001.51'/, in 1 083 643 posten in 1911. Het aantal spaarbankboekjes steeg in 1912 met 50 066 stuks, waardoor er op 31 Dec. 1912 1 697 016 in om loop waren. Het aan de inleggers verschuldigde saldo-tegoed op spaarbankboekjes ver meerderde in dat jaar met f 5.696.003.10'/,waaro. f 4.406 295.79 gekapitaliseerde rente, en bedioeg op het einde van 1912 f 176 656.910 65 In 1912 werden 4701 nieuwe staats schuldboekjes afgegeven. Het aantal in omloop zijnde klom tot 21.813 tegen 18.788 in 19ll. Een toename dus van 3026. Het nominaal bedrag der inschrij vingen op die boekjes beliep f 5.836.300 terwijl het daarop verschuldigde saldo toenam met nominaal f3.608.400. In totaal was uit. Dec. 1912 op de staatsschuldboekjes verschuldigd f21.410.550 nominaal, Berekend naar den koers der betrekkelijke schuld op 31 December 1912, hadden de titula rissen van staatssrhuldboekjes te vor deren f 16.753.755 37'/, tegen f 14.553 257.62V4 op het einde van 1911. Een vermeerdering die van f2.200 497.75. De tegoed-vermeerdering op spaar bank- en staatsschuldboekjes tezamen bedr. derhalve in 1912 f7.896 500.85'/, Het ontwerp van een nieuw Wetboek van Strafvordering is van den Raad van State terugontvangen en derhalve gereed om aan de Staten- Generaal te worden ingediend. Daarin zou ook rekening zijn ge houden met den herhaaldelijk ge- uiten wensch van regeling der ver goeding aari de verdedigers voor deD tot dusver kosteloozen rechtsbijstand in strafzaken naar een tatief, ge baseerd op de voorstellen der Staats commissie. Sneeuwstorm. Het jaar 1913 heeft onder hevigen sneeuwstorm in het buitenland af scheid genomen en het nieuwe jaar hoeft zich er mee voorgesteld. Uit Dover kwam het bericht, dat de drie master sRobert Morris'l op Oudejaars morgen dicht bij Deal schipbreuk heeft geleden tengevolge van den storm Gelukkig is de bemanning gered. Het schip kwam van Carnarvon en ging geladen met koperzout naar Londen. De koude deed voorts door hart- aandoening te Tunbridge-Wells een man dood neervallen. In verschillende strekon van Engeland geeft de sneeuw aanleiding tot wintervermaak, dat de Engelschen op hun eigeu sneeuw in plaats van op Zwitsersche kunnen genieten. Op de heuvels van Dover, te Matlock en Buxton en in geheel het bergdistrict van Derbyshire wordt druk getoboggand, gesleed, geski'd en gecurld. Over 't algemeen is het weer daar, ofschoon koud na den storm gunstiger dan op het vasteland. De hoop der schaatsenrijders, dat weer en ijs vdienende" zullen worden, schijnt verwezenlijkt te zullen worden. Er zijn reeds verschillende datums vastgesteld voor hel houden van wed strijden voor het kampioenschap op schaatsen. Men haast zich daarbij echter niet al te zeer, om den mede dingers gelegenheid te geven zich te trainen. De theimometer wees inden Nieuwjaarsnacht 8 a 10 graden vorst aan, in Huntingdonshire zelfs 16 graden en op verschillende plaatsen is er goed ijs, wat in een aantal jaren niet het geval was. In het district Cleveland zijn veel vogels en konijnen bevroren. In Liverpool en omstreken rijdt men reeds druk schaatsen. Aan den weg van Gloucester naar Bath vond men een woonwagen in brand met het verkoolde lijk van den bewoner; De man had bij de felle koude blijkbaar zijn kachel te hard gestookt. Bij een begrafenis werd een der manr.en, die bet lijk volgden, door een toboggan, door drie jongens bestuurd, neergeslagen, waardoor hij een schedelbrenk kreeg. In Engeland wordt geen verlof ge geven tot schaatsenrijden, voordat het ijs ongeveer 8 centimeter dik is. Uit Frankrijk komen berichten, dat de sneeuwstorm aanhoudt. Op veel plaatsen ligt de sneeuw zeer hoog en in het noordoosten viel daarna veel regen, zoodat het water in de rivieren bleef rijzen en de menschen op ver scheiden plaatsen uit bun woningen verdreef. In het westen was de koude heviger dan in de omstreken van Reims. Te St. Omer kwamen eenige gevallen van bevanging door koude voor. Te Cbarolles overkwam dat een tachtig jarig oud-soldaat, die de veldtochten in de Krim, in Italië en dien van '70'71 had meegemaakt. Uit Brest, Cherbourg en Loriënt komen berichten van feilen storm met veel sneeuwval, waardoor de geheele kustvaart gestremd is en het brengen van levensmiddelen naar de forten aan den zeekant onmogelijk is gemaakt. Veel visscbersvaartuigen heb ben zeer geleden. De stoomvischsloep »Frégate«, op de rotsen van Pen-Men gestrand, zal waarschijnlijk verloren zijn. De »Frican« is bij de punt van Trefunlen gezonken. De bemanning, die in hoogen nood verkeerde, is gered; maar men vreest dat een drietal der opvarenden te veel geleden hebben om het leven te kunnen behouden. Te Calais woedde de storm zoodanig, dat ALLES KOMT EENMAAL OP Z'N P00TEN TERECHT DOOK A. S. H. BOOMS. 32) Toen hij op het bepaalde uur de trap der voorgalerij van de woniDg der Sparklers besteeg, werd hij ont vangen in de zoo gezellige en tot vertrouwen leidende half duistere achtergalerij, maar hoe 't licht ook getemperd was toeb zag hij uit Juul- tjes oogen dat er traantjes gestort waren, en overtuigd dat hij goed ge dacht had, vermoedde hij dadelijk dat zijn raad en hulp voor haar ingeroe pen was, omdat nu weer die donder- sche, de wereld-onderstebovenkeerende liefde in 't spel was, 'n ziekte waar van bij door ondervinding geheel op de hoogte was en bij zich zelf wist dat die erg veel pijn kon ver oorzaken, boe bekoorlijk en onschul dig die ziekte zich ook voordeed. De verbonding tusschen hem en Juultje was nog van uit zijn luitenants- tijd erg vertrouwelijk, want voor het toenmaals zevenjarige kind was de luitenant Nol het ideaal geweest, en hem kinderlijk aanhangende beweerde zij altijd bij voorkeur met hem te willen trouwenzij was zelfs erg uit baar hemeur en langen tijd door ja loezie onhandelbaar toen de kaDS voor baar verkeken was, daar het baar ontwijfelbaar bleek dat Sophie Dorling de uitverkorene was en baar ter zijde schoof. Nadat hij het echtpaar begroet bad, lichte bij haar hoofd bij bet kinnetje eenigzins op, zooclat bij haar gemak kelijk in de groote, glinsterende oogen kon zien en sprak toen lief derijk zacht. Wat donder, Juultje, kind, hoe heb ik 't nouZoo'n lieve jonge meid heeft gebuildBewaar je traantjes, kii d, die komen op later leeftijd beter van pas! Of is er iets met je hartje niet in orde en moet oom Nol er bij te pas komen Ik zal die drommelsche Gilles eens 'n uitbrander moeten geven, boor I Neen! Gilles nietl wa3 al wat 't meisje met bevende lippen zeg gen kon, want dadelijk begonnen de traantjes van verdriet weêr te vloeien. Komaan, Bets, vertel jij eens wat er met dat in bittere tranen wegsmel tende kind aan 't handje is! Dat akelige jonge goedje is voor den drommel altijd verliefd en denkt dan maar dat 'n majoor niks anders te doen heeft dan meisjes en luitenants te troosten en te helpensprak hij geroerd met gemaakt brommerige stem tot de gastvrouw die hem juist zijn kopje thee braebt, terwijl Sparkler hem 'n manilla aanbood. Yan zijn kopje thee en zijne manilla genietende, luisterde hij naar bet ver haal van de gastvrouw, terwijl Juul aandachtig de uitdrukking op het ge laat van oom Nol gadesloeg, om te trachten den indruk te raden die het verbaal maakte, in de hoop daaruit eene voor baar gunstige conclusie te kunneu trekkeD, doch hoe het ook in van Dijcke's hart jubelde en juichte dat hij nu afdoende kon helpen, toch liet hij uiterlijk niets blijken. De vader van Juultje, wien elke luitenant even hatelijk was als zij maar eenigzins beminnelijk waren in vrou- wenoogen, had noode den omgang van zijne dochter met dat ««kale zoodje"" van luitenants gezien, «schooiers"" wien 't met hunne kunsten en aanha lingen alleen om de duiten te doen was; toen nu de liefde bij Kormans ernstig werd, had hij haar driftig allen omgang met dien f doodvreter en dien kalen geurmaker"" verboden, waaraan Juul verklaarde niet te zullen gehoor zamen papa had daarop met strengere maatregelen gedreigd, wat evenmin effect had, want Non had brutaal ge zegd »'t kan me niks schelen, ik doe het tochdoch daarop was haar vader woedend geworden, had als een razende te keer gegaan en haar zelfs geslagen, zeggende dat hij morgen naar den majoor zou gaan om te vra gen dien mi kalen jakhals en armoed zaaier"" naar een der posten over te plaatsen en haar zou hy per eerste boot ergens heenzenden waar zij opge sloten zou worden tot ze 'n fat soenlijk gehoorzaam meisje werdl Er waren er al meer mak gemaakt I voegde bij er bij En nu, Dijckie, zoo eindigde mevrouw Sparkler, nu verwachten wij van jou afdoende raad en steun! Zoo! zool zachte Nol, eenige zware rookwolken uitblazende, die papa van jon is 'n heele bolleboos, Juultje I wat kent hij de luite nants goeden hij schijnt ook goed geprofiteerd te hebben van het practiscbe voorbeeld hem door de papa van Sophietje! Arme kin deren Hun 't eenvoudigste geluk te onthouden, want al is nou 'n luite nant u'n vergulde bedelaar,"" hij blijft dat toch niet altijd; al zijn bet mooi gekleurde vlinders, er zijn ook ernstige lui onder, en al mogen ze 't met de liefde wel eens wat losjes opnemend- zij zijn ridderlijk genoeg om een eens gegeven woord in te lossen, wanneer ookDit is 'n bijzonder ernstig geval, kindje, maar ik zou niet weten wat ik daaraan doen kon! 'n Spoed-overplaatsing van die «Gilles," die «kale geurmaker"" die de meisjes 't hoofd op bol brengt en ruzie met de vaders maakt schijnt mij nog 't bestevoegde hij er met een glimlach bij. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1