BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Bij Nizza hebben vijf torpedojagers avetij beloopeo. Ook Zwitserland is door hevige stormen bezocht. In een aantal plaatsen werden daken van de buizen geslingerd en electrische geleidingen vernield. Een eigenaardig ongeluk werd door den storm b(j Kandersteg veroorzaakt Toen een trein den grooten Löscb- bergtunnel uitreed, werden twee wa gens door den föhn omgeworpen. Een der passagiers, een Erigelschman, werd gedood en twee werden gekwetst. Met den gewonen avondtrein der Staatsspoor is H. M. de Koningin j.l, Woensdag te 10 uur 56 m. van Haar bezoek aan den Prins in den Taunus te 's Oravenbage teruggekeerd Per auto begaf H. M. zich naar bet Paleis. Mond- en klanwzeer! De directeur-g6oei aal van den land bouw doet, in verband met enkele gevallen van mond- en klauwzeer, welke zich in den laatsten tijd hier te lande weder hebben voorgedaan, opnieuw een beroep om de medewer king van alle veehouders, teneinde vooial door tijdige toepassing van de bestrijdingsmaatregelen de ziekte, daar waar zij mocht optreden, zooveel mo gelijk te kunnen beperken. Het is daarvoor van bet grootste belang, dat een ieder de verplichting, hem door de wet opgelegd, om, wan neer zich bij een stuk vee verschijn selen van mond- en klauwzeer open baren, daarvan onmiddellijk kennis te geven aan den burgemeester der ge meente waar het vee zich bevindt stipt nakomt. Het verdient aanbeveling om onk den uitslag van een deskundig onder zoek omtrent de aard der ziekte bij den burgermeester mededeeling te doen opdat gevallen van twijlelachtigen aard kunnen woiden vastgesteld. Hij die deze onmiddellijke aangifte verzuimt, stelt zich niet alleen bloot aan veroordeeling tot het betalen eener boete, doch verliest bovendien over eenkomstig de bepalingen der wet elke aanspraak op vergoeding, indien zijn vee ter uitvoering der voorge schreven maatregelen moet worden onteigend en afgemaakt. De verbetering van den Utrecht schen weg door den gemeenteraad j.l. Dinsdagavond goedgekeurd zal bestaan uit het aanleggen van troiltoirs mei hardsteenen banden langs beide zijden van den weg. De boomen zullen daartoe, zoo niet alle, toch grootendeels moeten ver dwijnen en den weg bet aanzien krij gen van een gewone straat. Door de patronaatscommissiën vari de parochiën O. L. Vrouwe en St. Franciscus Xaverius is een arbeids beurs opgericht. De directie van deze beurs, heeft naar de Eemb. meedeelt, vrijwillig op zich genomen de heer H. de Reuver, Langestraat 116 ten wiens huize de arbeidsbeurs geves tigd is. De aviateur luitenant Coblijn, van 's Rijks luchtvaartdienst te Soester- berg zal Maandag 16 Maart in bet patronaatsgebouw aan bet Zand, een lezing houden over aviatiek. Zulks geschiedt op invitatie van en voor de Amersf. afd. van den Ned. R. K. Bond van Onderoffieren. Met prijzenswaar dige hospitaliteit stelde het bestuur deze zeer actueele lezing welke door lichtbeelden zal worden verduidelijkt, ook toegankelijk voor de leden en donateurs der vereenigingen «Geloof en Wetenschap* en de R. K. Leeszaal en Bibliotheek, met hunne dames. Eemb. Voor derecbthebbendenzijnterug te bekomen aan het hoofdbureau van politie een rolletje voering, een heeren das en een portemonnaie met eenig geld. Luitenants J. Busquet en H. J Ruempol Hamer, leeraren aan den cuisus tot opleiding voor den officiers rang bij bet 5e regiment infanterie, zijn benoemd tot leden der commissie, belast met het afnemen van het toe- latings-examen voor de cursussen. Door de Besturen van den Alge meen Nederlandschen Bond «Vrede door recht* en de Ned. R. K. Ver- eeniging tot bevordering van den wereldvrede zijn benoemd tot leden der disti icts-commissie voor den Vre desprijs voor de jeugd 1914 in Utrecht overig deel (de Provincie Utrechl behalve dt-Gemeente Utrecht)de heei J. Visser Jz., Directeur van het Rijks opvoedingsgesticht mevrouw M. ba rones Van Oideneei-Cnyper en mevr. S Frederiks-Van Cleeff De opstellen moeten vóór 15 Maart worden ingezonden aan eerstgenoemde, Utrecbtscheweg 139. De kantonrechter veroordeelde E. K. agent van «Lotisico* alhier j I. Woensdag lot f 15 boete subs 5 d. hechtenis wegens het in voorraad hebben van aandeelen in eene loterij, waartoe de bij de loterijwet van 1905 vereischte toestemming niet was vei- leend. Bij tiet spelen met een flobert- pistool kreeg een knaapje een kogel tje in de borst. Dr. Jorissen verleende de eeiste hulp. Tilly Koenen. Zooals we reeds met een kort bericht, mededeelden, zal onze be roemde landgenoote. de alt-zangeres Tilly Koenen zich doen hooren op Woensdag 4 Maart in de concert zaal Amicitia. Deze buitengewoon begaafde zangeres behoort tot de allergrootste vocalisten van den tegen- woordigen tijd. Zulk eene omvang rijke, klankrijke welluidende altstem, diaagster van de heerlijkste muzikale gedachten, vertolk-ter van de innigste gevoelens, is inderdaad een gioote Zeldzaamheid. »l)at is een stem, die slechts eens in de honderd jaar geboren wordt", was steeds de uitspraak van haar leerares Cornelie van Zanten. Doch ook in haar voordrachtskunst, als gevoelsmensch, staat Tilly Koenen bovenaan. Haar optreden in dit seizoen mag dan ook zeker wel als een gebeurtenis op muzikaal gebied beschouwd Worden. De begeleider, Wilhelm Scholz, is Tilly Koenens's waardige partner. Zijn groote pianistische bekwaamh-den gaan gepaard met een zeer artistiek gevoel. Om zijn brillant spel heeft bij in Berlijn den bijnaam gekregen van »der Teufelskerl". Do akte Nuttige handwerken werd alsnog behaald door de jonge dames A G. M. Smitz. B.F M Thnijs. P. M. Veeger, A. J. N M. Veltbuyse A C Verhoeven en G. Vogelzang De beer T. Watervis is benoemd tot Bestuurslid der Bioederschap van Nederlandsche accountants. Handel en Nijverheid. Deze vereeniging vergaderde Woens dagavond in »de Zwaan« onder voor zitterschap van den beer Krook. De notulen der vergadeung van 18 Dec. '13 werden gelezen en goedgekeurd. Besproken werd het oprichten van een cursus in Boekhouden in ver eeniging met de leden van de Hanze. Deze cursus zal door den heer J. Peper, Directeur van de Handelsschool ge geven worden. Vervolgens werden mededeelingen gedaan door den beer Houbaer naar aanleiding van de enquête gehouden door het Amersfoortsch Dagblad. De heer Van Traa had aanbevolen bij de Amersfoortsche winkeliers te koopeu Hebben ze geen goederen in voorraad dan zal de winkelier ze wel aanschaffen als er maar vraag naar is. De beer Houbaer wenscbte dat Handel en Nijverheid een circulaire zou uitgeven waariu bet betoog van Mr. van Traa wordt weergegeven Dit werd aange nomen. Besloten werd de contributie aan den Middenstandsbond te verhoogen tot f20 Dit geschiedde op voorstel van den heer van Duinen. De heer A. Stöcker drong aan op buurtverkeer met Amsterdam en ver laging van bet telefoontarief. Op het eerste is reeds meermalen aangedron gen terwijl beweerd werd, dat hal telefoon tarief hier laag is. Hierna werd de drnk bezochte ver gadering gesloten. L)e «openbare Les* door den heei H. C den Hartog Woensdagavond in het Valkje gegeven is uitstekend ge slaagd, zooais we dan ook wel ver wachten. Voor de stukjes gezongen werden, liet de heer H. eenige inter vallen hooren om aan te toonen hoe hat jonge volkje met noten had leeren axerceeren. De voordracht van de zangnummer was zóó, dat bevoegde beoordeelaars er hun goedkeuring over uitspiaken De versnaperingen, die de jeugdige zangers ontvingen, hadden ze dan ook wel verdiend. Aanwezig waren de heeren Petri I. M. J. Hoog resp. directeur en voor zitter van Toonkunst, benevens de ouders van de leerlingen. Men zal zich herinneren, dai eenige maanden geledeneen stillevende hoer en zijn huishoudster gearresteerd waren in verband met geruchten o»er den dood van den echtgenooi der buishoudster Gelijk men zicb zal nerinneren. bad de boer in het huis van bewaring zich van het leven be roofd. De vrouw is thans, naar wjj verne men weder op vrije voeten gesteld. De meeting voor Grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw gis- loienavond in de groote zaal van nAmicilia* gehouden is goed geslaagd. De zaal was bijna geheel bezet. Mej. Leinweber, die presideerde, deelde mede, dat Mevr Bakker-Nort ver- hindeid was en gaf na een korte inleiding bet woord aan den heer W. van Diesen, die met vuur het goed recht van de vrouw voor kiesrecht verdedigde. Hij wees op de wijziging der zienswijze van de regearing in deze. Heemskei k wilde van vrouwen kiesrecht niets weten, en Cort van der Linden wil gelijkstelling van man en vrouw. De vrouw moet kiesrecht hebben, omdat het rechtvaardig en verstandig is. Dit bewijst spreker, en gaat na het groote veischtl van de vrouw van vroeger en van thans. Verschillende wetsontwerpen zullen in den loop der tijden worden ter tafel gebracht, die ook voor de vrouw van groot belang zijn. Hierom is het ook noodig, dat zij kiesrecht heeft. Thans zal de vrouw toonen den wil der vrouw. Ieder vrijzinnige moeldif petitionnement teekenen en propa ganda maken. Het Nederlandsche volk wenscht de kwestie opgelost te zien en vastgelegd in de grondwet. Nu verkreeg het woord Mej. Kra mers uit Rotterdam die de ongelijk beid volgens de wet tusschen man en vrouw aantoonde en de art. 163 en 355 uit het B. VV. eens onderhanden nam. Zij wekte de vrouwen op te doen zooals de mannen deden, die wat gedaan wilden krijgen. Laatste spreker was Dr Van Leeu wen uit Utrecht. Deze zeide, dat de omstandigheden, waaronder we leven, voor vrouwenkiesrecht buitengewoon gunstig zijn. Dit verklaart hij nader en spoort de vrouwen aan er een goed gebruik van te maken, dan zullen ze hun doel wel bereiken. Ze moeten alles achter stellen bij de actie voor vrou wenkiesrecbt. Hij verklaart verder, dat de S. D. A. P. nu kan meewerken omdat algemeen kiesrecht gevraagh wordt. De Liberale Unie moet ook mee. Pi ins Joris Roodhuizen draait al meer en meer bij. De Vrij-Liberalei gaan uit zeil behoud ook mee, en dr Christelijk Historischen volgen ook wel. De Savornin Lohman is volstrekt geen tegenstander. Spreker betoogt verder dat de Antirevolutionairen ook moeten komen tot algemeen vrouwenkiesrecht Hoe staat bet met de Katholieken? In België heeft de Aartsbisschop van Meedelen een katholieke vereeniging «oor Vrouwenkiesrecht goedgekeurd. Dit geeft goeden moed voor ons land. l)e Kamerleden moeten ook wel,anders gaan ze bij een veikiezing de laan uit en kunnen wat anders beginnen. Nadat spreker het standpunt van zijn partij in deze nog nader heeft uiteen gezet en nogmaals opgewekt tot een flinke actie eindigt hij zijn rede. Debai was er niet. De vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort elo vergaderde gis teravond in het gebouw der school onder voorzitterschap van den heer Buys Aanwezig waren 14 leden. Na opening werden de notulen van de najaarsvergadering gelezen en goedgekeurd. Vervolgens biachl de heer v. Duinen, die met de heeren Melcbior en van Schaik de rekening en verantwoording had nagezien, ver slag uit en verklaarde alles in de beste orde te hebben bevonden. Jaarverslag. Hot ledental is terug gegaan van lb8 op 157. Het plan voor een Middelbai e Technische School zoo worden opgegeven als aan de Technische School te Utrecht ook kornt een cursus vuor metaalbewer king. Het Bestuur leeft mee met het personeel De heeren Ouwerkeik, Huurdeman, Mooyer en Binsbergen, die 12'/» jaar met groote toewijding zijn wei kzaam geweest, ontvingen een aandenken in envelop. Het bouwplan voor het nieuwe gebouw is in bewerking, docb nog niet voltooid. Aan Rijk en Pro vincie is verhooging van subsidie gevraagd. Het Rijk heeft f6300 verhooging voorgesield de Provincie is nog niet besloten. De lessen werden in April gevolgd door 146 leerlingen; 38 diploma's zijn uitgereikt. Voor deelneming aan den nieuwen cursus hebben zich 81 aangemeld, waarvan 62 zijn toegelaten. Tusscbentijds zijn er 21 afgegaan, n.l. 3 naar de ambachtsschool te Hilversum, 4 weggegaan wegens niet bevordering, 4 idem wegens tegenzin, 6 wegens verandering van beroep en 3 a i woonplaats. Het verzuim was beperkt, de ijver goed en de resultaten bevredigend. Aan den vakteekencursus namen 83 leerlingen deel, n.l. 40 timmer lieden, 23 smeden en 20 schilders. Het jaarverslag werd onder dank betuiging goedgekeurd en zal gedrukt worden. Mededeelingen. Zooals reeds ver wacht werd, is de aanmelding voor Smid weer toegenomen, voor tnacbine- en electrio-technisch-bankwerker 46. Dit jaar zal weer een tentoonstel ling met loting gehouden worden, n.l. Viijdag 27, Zaterdag 28 en Zondag 29 Maart. De trekking zal plaats heb ben Maandag 30 en de afgifte Dins dag 31 Maart. In de Statenzitting van November is geen besluit genomen omtrent de ver boogde contributie van de Provincie. Hei Bestuur heeft toeneen Confe rentie aangevraagd bij Ged Staten en de heeren Buys en Bloem hebben alles breed besproken. De aanvraag van f200 is ingetrok ken en gebracht op f 2000. Omdat verder niets meer gehoord werd, zijn informaties bij den grilfier ingewon nen. Het gevolg hiervan is weer, dat gister zijn bier geweest mr. Bilderdijk en mr. Royaards. Deze beeren heb ben alles geïnspecteerd en ook bet onderwijs gevolgd. Zij spraken bun buitengewone waardeering uit. Het Bestuur is nu overtuigd van de mede werking van Ged. Stalen en zal niet wachten op de Prov. Subsidie, maar de spade in den grond steken, anders kan het gebouw dit jaar niet in ge bruik worden genomen en dat moet voor de Rijkssubsidie van f 16.300. Dit is wel een groote verantwoorde lijkheid, want het bouwen kan tegen vallen. Hierom is een bouw-commissie benoemd bestaande uit de heeren Kan. Prins en Zijlstra. Bij de oprichting van de Ambachts school beeli het Nut een grondkapi- taal van f23000 gegeven. Dit geld noodig voor een zuster-vereeniging is nu opgevraagd. Een tweede moei lijkheid is, dat f 80 000 voor het nieuwe gebouw te laag is; zuinig be rekend zal bet f 100 000 kosten. De heer v. Duinen vraagt naar de -esuliaten van den vakteekencursus voor volwassenen. De onderwijzers zijn vol lof, doch een, voorbereidings klas is noodig voor ben, die nog nooit geteekend hebben. Bij uitbreiding komt er ook een 3 jarige theoretische cursus aanslui tende aan de Middelb. Technische School of voor latere voortzetting van ontwikkeling. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Van 19 tot en met 26 Februari. Geboren Driesje, d. van Eibert van Beek en Hendrikje de Graaf. Cor- nelis. z. van Pieter de Wilde en Sophia Kuijer. Dirk, z. van Klaas Dijk- nuizen en Petronella van Barreveld. Jan Gerardus, z. van Willem Hendrik zonderlijken ingang bezat voor vorstelijke bezoekers, welke ingang voortdurend in gebruik was. 't Babyion Hotel be schouwde dien dag als verspild en verloren, waarop niet minstens een Duitsche prins of de Maharadjah van een of ander Indisch Rijk onder zijn dak vertoefde. Toen Felix Babylon naar wien bet hotel werd gedoopt het in 1869 op richtte had hij zich voorgenomen naar al wat vorstelijk heette te hengelen, en dit maakte 't geheim uit van zijn triomf. Als zoon van een rijken Zwitserschen hotelhouder, was hij er in geslaagd relaties aan te knoopen met de beambten van verschillende Europeescke hoven, en hij had geen geld ge spaard in dat opzicht. Verschillende vorsten en een groot aantal prinsessen noemden hem bij zijn voornaam en spraken van de inrichting familaar weg als van 't „hotel Felix". Het beheer aldaar was hieraan geëvenredigd. De beleefdheid en bescheidenheid van alle ondergeschikten, de atmosfeer van kalmte en afzondering, die zich in het heele hotel deed ge voelen, waren in een woord onvergelijkelijk, 't Geleek op een paleis, dat zijn incognito wil bewaren. Er prijkten geen ver gulde letters op den gevel, en zelfs aan den ingang stond geen aanduidend woord te lezen. Van af het Strand wan delde men een smalle zijstraat in, ge zaagt een eenvoudig bruin gebouw voor u, met twee mahoniehouten zwengel- deuren, en een beambte achter elk er vande deuren op* nde/i zicb onhoorbaar; ge traadt binnen; ge bevond u in Felix-Hotel. Was 't uw plan er te logeeren, dan werd door u of uw bediende uw kaartje afgeven aan juffrouw Spencer. Onder geenerlei omstandigheden werd d >or u geinforineerd naar het tarief, 't Streed tegen alle vormen om in 't Babylon Hotel over prijzen te sprekende prijzen waren enorm, maar niemand sprak er ooit over. Was uw verblijf afgeloopen, dan werd u een rekening gepresenteerd, in beknopte termen gesteld, met terzijdelating van alle overbodige en droge bijzonderheden en ge betaaldet die zonder éen woord te zeggen. Ge werdt er behandeld met statige, onberispelijke beleefdheid, dat was alles. Niemand had u verzocht te komen niemand drukte de hoop uit u te zullen zien terugkeeren. Het Babyion Hotel was ver boven dergelijke manoeuvres verheven; het tartte alle mededinging door te doen alsof zoo iets als mededinging eenvoudig niet bestond; en als gevolg van dien was het hotel gedurende het seizoen bijna altijd vol. Als er éen ding was, dat 't Babyion Hotel meer dan iets anders ergerde 't een hoogen rug deed opzetten, om het zoo eeDS uit te drukken dan was het wel vergeleken te worden met, of aangezien te worden voor een Amerikaansch hotel. De Babylon-inrichting had een volstrekten afkeer van alle Amerikaansehe methodes op 't gebied van eten, drinken en huisvesting maar speciaal op 't gebied van drinken. Van Jules' gevoeligheid, toen hem verzocht werd den heer Racksole een «Angel Kiss" te bezorgen, zal men zich dus een vrij duidelijk begrip kunnen vormen. «Nog andere personen bij dien meneer Theodore Racksole vroeg Jules, zijn gesprek met juffrouw Spencer voortzettende. En elke lettergreep van dien naam werd door hem met zekeren schamperen nadruk uitgesproken. «Juffrouw Racksole ze logeert No. 111." Jules wachtte even en streek over z'n liukerbakkebaard, die op z'n glinsterend witte das rustte. «Waar, zeg je?" vroeg hij, met bijzonderen nadruk. «No. 111. Ik kan er niets aan doen. Er was op die ver dieping geen andere kamer open, met een bad- en kleedkamer er bij." De toon waarop juffrovw Spencer dit zei, had iets heel dringends en verontschuldigende. «Waarom heb je meneer Theodore Racksole en juffrouw Racksole niet aan 't verstand gebracht, dat we ze hier niet konden gebruiken «Omdat Babs in de buurt was." Slechts drie personen in de heele wereld kregen 't ooit in hun hoofd op den heer Felix Babylon die oneerbiedige naams- verkorting Babs toe te passen: die drie waren Jules, juffrouw Spencer en Rocco. Jules had dien naam verzonnen. Niemand dan hij zou ooit tot zulk een vermetelheid in staat zijn geweest. »'t Zou beter zijn, dat je juffrouw Racksole van avond maar van kamer liet veranderen," zei Jules, na weer even te heb ben gezwegen. «Laat 't maar aan mij over, ik zal 't wel in orde brengen. Au revoir I 't Is drie minuten voor achten. Ik zal van avond zelf bedienen in de eetzaal." En Jules vertrok, terwijl hij z'n met zorg onderhouden, blanke handen langzaam en nadenkend over elkaar wreef, 't Was een soort van ge woonte van hem zich in de handen te wrijven op een eigen aardige, ronddraaiende manier; deze handeling gaf in den regel te kennen, dat er iets onaangenaams, iets opwindends broeide. Klokslag acht uur werd bet diner opgedaan in de kolossale, met weelderigen eenvoud ingerichte eetzaal. Aan een'tafeltje bij een van de ramen zat een jonge dame alleen. Haar toilet was blijkbaar van Parijsche afkomst maar haar gezicht verried duidelijk dat zij zelf afkomstig was niet van Parijs, maar van New-York. Wordt vervoljék)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2