NIEUWE ^Êt\ Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht, (gdfememge PEUILLETON. Xo. ld. Zaterdag 7*Maart 1914. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE IN HET NUMMER VAN HEDEN KOMT VOOR DE PUZZLE OMTRENT DEN WEDSTRIJD „ONZE NEDER- LANDSCHE VLOOT." OPCENTEN. BUITENLAND. HET BABYLON HOTEL Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stnkken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERT ENT1ËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'l, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lexers van deze courant. Het heden verschenen 49ste nummer van den vijfden jaargang van ifATSrt/ me Washrtrri bevat o.a.: Algiers. Een Moorsch huis in inlandscbe stad. Johann Orth- landslot in Gmundert, aangekocht als Herstellingsoord door het «Groene Kruis". Wintervermaak in Zwitser land. Copramarkt te Kandangan (Borneo) Eerepenning voorM«nsch bevend Hulpbetoon, uitgereikt aan den lsten Luit. Van Everdingen. De Wachthonden van het Panama kanaal. De vulkanische uitbarsting op het eiland Sakura in Japao en het fotografeeren in den krater. Twee kiekjes van de vreeselijke orkaan te Lyon. Het Eeuwfeest van de Kweek school voor de Zeevaart te Amster dam. 30-jarig Tooneel-Jubileum v. Mevr. Sablairolles. Het Kindei nummer «Ons Prinsesje." De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3cents thnis bezorgd. Thans is bij de Tweede Kamer inge komen een wetsontwerp tot heffing van opcenten op de vermogensbelasting en op de belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten. Er worden geheven aldus luidt art. 1 van het ontwerp 20 opcenten op: a. de aanslagen in de vermogens belasting over het belastingjaar, loo- pende van 1 Mei 1914 tot en met 30 April 1915; b- de aanslagen in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over hel belastingjaar, loopende van 1 Mei 1914 lot en met 30 April 1915, op te leggen aan de sub a en c-k van art. 1 der wet op die belasting be doelde belastingplichtigen, alsmede aan de sociëteiten. Er worden geheven 60 opcenten op: de aanslagen in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, op te leggen aan de sub b van art. 1 der wet op die belasting bedoelde belas tingplichtigen, behalve de sociëteiten, wegens uitdeelingen als bedoeld in art. 5 paragr. 1 dier wet, betrekking hebbende op een boekjaar, welks einde valt in bet biervoor sub a genoemde belastingjaar. Artikel 2 bepaalt: van de opbrengst wegens de volgens bet voorafgaande artikel geheven opcenten, wordt 2/3 toegevoegd aan de middelen ter goed making van de uitgaven, begrepen in de Staatsbegrooting voor bet dienst jaar '14. Ter toelichting wijst de Minister van Financiën er op, dat nu hij de illusie heeft moeten opgeven, dat de inkom stenbelasting bereids voor het dienst jaar 1914/1915 zoude kunnen gelden, door hem tijdelijke maatregelen moe ten worden voorgesteld tot dekking van 't geraamde tekort op den gewo nen dienst over 't dienstjaar '1914. Waar de uitvoering van de art. 369 en 370 der invaliditeitswet voor 19:4 een uitgaaf eiscb, welke volgensde thans beschikbare gegevens op f10 230 000 is te stellen, d. i. f7 400 000 meer dan aanvankelijk werd geiaamd, kan de Minister zich uit den aard der zaak tot zijn leedwezen niet, even als zijn beide voorgangers, beperken tot een voorstel tot beffing van 10 opcen- ten op de vermogens- en bedrijfsbe lastingen. De Minister consiateert, dat de op brengst van de middelen A. L. over bet jaar 1913 zeer buitengewoon ge noemd mag woiden. Na aftrek van van de sommen, welke niet onder de middelen tot dekking van de Staats uitgaven kunnen worden geboekt d.w.z. van f3.702.710 van de opbrengst van den accijns op het gedistilleerd en voorts van betgeen van de be drijfsbelasting aan indië zal zijn uit te keeren en hetwelk de Minister op fl.4 millioen meent te mogen stel len is de lokaalopbrengst over 1913, volgens den middelenstaat over December f 195.520.711, zijnde I 10 831 911 meer dan de raming der middelen A L, volgens de Middelen wet voor 1913 (na toevoeging van 2/3 der opcenten over 1913/14, die later zijn gevoteerd.) Aangenomen voor een oogenblik, dat de raming van de middelen voor 1914 in weikelijkbeid met een gelijk bedrag overschreden wordt als de rammg voor 1913, dus eveneens met f 10.832.000 dan zullen de gewone ontvangsten in 19 i4 stijgen tot f 228.846.000. Bij een cijfer der ge wone uitgaven, dat, gelet op de be dragen, waarmede de verschillende hoofdstukken der begrooting sedert September zijn verhoogd op rekening houdende met een «besparing" van f 1.700.000 op f239.490.679.17 kan gesteld worden, zoude er, zelfs bij die zeer guQstige onderstelling omtrent den loop der middelen, nog een tekort op den gewonen dienst van f 10.644 000 overblijven. Vandaar de noodzakelijkheid vau de aanvrage van een belangrijk grooter bedrag aan tijdelijke middelen dan in de vorige jaren is geschied 20 op centen op de vermogensbelasting en op de belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten over bet belasting jaar 1914/1915. Wat de bedrijfsbelasting aangaat echter met uitzondering van betgeen geheven wordt wegens uitdeelingen door uaamlooze vennootschappen, vei- eenigiogen enz. Ten aanzien van deze beffiog kan bet aantal opcenten, naar het den Minister voorkomt, ook in vergelijking met de belastiog to dier zake in verschillende landen geheven, zonder bezwaar op 00 worden ge steld. Het tarief van de bedoelde uit deelingen wordt dan in werkelijkheid 4 pCt In het ontwerp-inkomstenbe- lasting is een percentage voorgesteld van 5 pCt. Door deze tijdelijke middelen ver wacht de Minister over 2/3 jaar een extra opbrengst van f 4.170.000. Ten slotte betoogt de Minister dat de bezwaren, vei bonden aan tijdelijke middelen ten aanzien van de voorge stelde middelen, geacht mogen wor den, in meerdere mate te bestaan, wanneer zij worden gevolgd door een verhooging der belastingen in hoofd som, betgeen bet geval zal zijn wan neer de inkomstenbelasting tot stand komt. Wegens den grooten druk en de practische moeilijkheden welke een opcenten beffing op andere belastingen zoude medebrengen, meent de Minister zich tot de voorgestelde beffingen te moeten beperken. Echter vleit hij zich met de ver wachting dat 'n wetsontwerp tot ver hooging van den accijns op het bier waaruit een grootere opbrengst van f 1.200.000 per jaar wordt verwacht en dat binnen enkele dagen zijn depar tement zal verlaten, zoo tijdig tot wet zal kunnen worden verbeven, dat er ook uit dien hoofde nog 5 a f 600.000 aan de middelen van het jaar 1914 ten goede zal komen. Indië-Japan. De «Deutsche Japan-Postt maakt melding van een te Tokio, onder voor zitterschap van Graaf Okume, gehou den algemeene vergadering van leden der Japansche Vereeniging «Indië- Japanc, waarin door Baron Kanda. werd voorgesteld het terrein van werk zaamheid der vereeniging uit te breiden, en dit niet meer beperkt te doen zijn tot de Engelsche bezittingen in Azië, doch voor de toekomst ook de Neder- landsch-Indische koloniën in de sfeer der bemoeiingen op te nemen. Dit voorstel werd onder grooten bijval door de vergadering aangenomen. Baron Kanda zeide ter toelichting, dat zijn bedoeling was eenerzijds den argwaan der Engelschen, als zou Japan speciaal het oog geslagen hebben op de Engelsche bezittingen, af te leiden, en anderzijds er de aandacht op te vestigen, dat in bet algemeen bet streven moet zijn den invloed van bet Japansche volk naar het Zuiden uit te breiden en te versterkeu. Emigratie van negers uit de Unie. Men weet, dat Amerikaanschonegers sedert eenigen tijd bet plan hebben naar Afrika, 't land van hun oorsprong, terug te keeren,'dat voor hen herberg zamer is. In Amerika zijn zij aan 't blanke ras ondergeschikt en zij worden er dikwijls 't slachtoffer vao barbaar- do or E. Bennett 4) uit het Engelsch.) Theodore Racksole aarzelde éen seconde, en toen zei hij, op schijnbaar volkomen onverschilligen toon; «Biefstuk voor twee personen en een flesch Stout.// 't Was de dapperste daad die Theodore Racksole ooit had verricht, en toch had 't hem, bij meer dan éen vroegeren crisis, vol strekt niet aan moed ontbroken. n/'t Komt niet op 't menu voor, meneer,// zei Jules de onvermurwbare. //Doet er niet toe. Bezorg 't. We willen het hebben.// //Heel goed, meneer.// Jules liep naar een van de deuren, en den schijn aannemende er even achter te kijken, kwam hij onmiddelijk terug. //Compliment van mr. Rocco, meneer, en het spijt hem wel, dat hij u van avond geen biefstuk en Stout kan bezorgen, meneer.» »Mr. Rocco,» vroeg Racksole, heel onverschillig. »Mr. Rocco,» herhaalde Jules, op vasten toon. »En wie is mr. Rocco?» »Mr. Rocco is onze chef, meneer.» Jules' gezicht vertoonde de uitdrukking van iemand aan' wien gevraagd wordt uit te leggen wie Shakespeare was. De beide mannen keken elkaar aan. 't Scheen iets onge- loofelijks, dat Theodore Racksole, de onoverwinlijke, schatrijke Racksole, die eigenaar was van een duizend mijl spoorgrond en van verschillende steden, de vlag zou moeten strijken voor een kellner, of zelfs een heel hotel. En toch was 't zoo. Als Europa's onde, stijve rug zich tegen den muur houdt geklemd, dan is een heel regiment millionairs niet in staat dien te doen omdraaien. Op Jules' gezicht stond de kalme uitdrukking te lezen van een sterk man, die zich zeker voelt van zijn overwinning. Wat hij dacht was duidelijk: »Je hebt me ééns verslagen, maar dezen keer niet, m'n New-Yorker vriend!» Wat Nella betreft, zij, die haar vader kende, begreep dat de loop van zaken vrij belangwekkend beloofde te worden, en ze wachtte vol kalm vertrouwen op den bestelden biefstuk. Ze was niet bijzonder hongerig en 't wachten zou haar dus niet hinderen. "Excuseer me een oogenblik, Nella,» zei Theodore Racksole heel bedaard, »ik ben in een paar seconden terug,» en hij stapte de eetzaal uit. Niemand in de zaal wist wie hij was, want de millionair had in ruim twintig jaar Europa niet bezocht en was heelemaal onbekend in Londen. "Had iemand hem herkend en de uitdrukking van zijn gezicht opgemerkt, dan zou die persoon misschien 't voorgevoel hebben gekregen van een uitbarsting, die het gansche Babyion Hotel zou kunnen wegblazen en in de Theems doen verdwijnen. Met strategische handigheid retireerde Jules naar een der hoeken van de zaal. Hij had zijn wapen afgevuurdnu was zijn tegen stander aaD de benrt. Een lange en veelzijdige ondervinding had aan Jules geleerd, dat een gast, die 't onderneemt een kellner aan zich te willen onderwerpen, bijna altijd aan 't kortste eind trekt. De kellner heeft zóóveel op den gast voor in zulk een strijd. II. Hoe de heee Racksole zijn dinee keeeo. Er bestaan intusscben menschen, die zich de vaste, onwrik bare gewoonte hebben eigen gemaakt altijd hun eigen zin te doen, ook zelfs als gasten in een ultra-deftig hotel en Theodore Racksole had al sinds langen tijd die uiterst practische gewoonte tot de zijne gemaakt behalve als zijn eenige dochter Helen, een moederloos, maar uiterst vastberaden schepseltje, verkoos te denken dat zijn plannen met de hare in botsing kwamen, in welk geval Theodore capituleerde en zich terugtrok. Maal ais Theodore en zijn dochter toevallig een en denzelfden weg uitgingen, wat nog al dikwijls gebeurde, dan waren slechts bovenaardsche machten in staat aan een of andere hindernis, die zich op hun weg voordeed, steun te verleenen. Jules, welk een groot en vernuftig man hij m/icht w- zen, had de sterk vooruitstekende kinnen èn van vader èn dochter niet opgemerkt, auders zou hij die kwestie van d- biefstuk en de Stout misschien noj wel eens nader hebben overwogen. Theodore Racksole liep regelrecht naar de vestibule by den ingang van t hotel, en trad juffrouw Spencers heiligdom binnen. »Ik wensch mr. Babyion te spreken,» zei hij, //ourmddelijk.» -Juffrouw. Spencer hief langzaam en bedaard het vlasblonde hoofd op. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1