BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws^ Gemengd Nieuws. Aambeien. sche lynchpartijen. Een neger uit Oklahoma, Sain genaamd, is op 't idee gekomen een neger koninklijk aan de Goudkust te stichten. Het stoomschip «Liberiatr ligt reeds meer dan een maand te Brooklyn, met 250 negers aan boord, aan wie Sam aandeelen verkocht heeft in een koloni satie-maatschappij in Afrika. De En- gelsche regeering, aan wie de Goud kust toebehoort, heeft aan het depar tement van justitie der Vereenigde Staten verzocht een enquete daar omtrent in te stellen. Die enquete is ingesteld, maar de regeering der Unie meent geen recht te hebben tusschen beide te komen om de emigratie der negers te verhinderen, en er zijn zelfs veel Amerikanen, die beweren, dat men haar moet aanmoedigen als het eenige middel om de zwarte kwestie op te lossen, dat is te zeggen de negers kwijt te worden. De goede Koningin I Och, wat hadden we te doen zoo vertelt de Meiboom met de knappe burgerjuffrouw, die om ondersteuning kwam vragen We schreven baar naam en vroegen: Uw laatste woonplaats? Hisban in Brazilië, was het antwoord en toen volgde een jam merklacht, als volgt Wij hadden geen kwaad melk standje in Den Haag, maar door al die mooie boekjes en bet praten van zoo'n agent kwamen we er toe (er was zooveel concurrentie) om ons boeltje te verkoopen en met onze meu beitjes eü wat geld met een landver- buizersboot naar Brazilië te gaan. Met z'n 350 waren we op die boot. De kost voor 't etenmaar geen ruimte. Er stierven er een paar en er werden een paar geboren op die reis, meer behoef ik niet te vertellen, dan begiijpt men het wel. En toen na 30 dagen moesten we met onze kinderen en onze meubel tjes eerst 3 dagen in 't spoor en toen nog 60 uur in karren reizen, eer we daar kwamen. Daar kregen we zoo en zooveel land van 't gouvernement. Maar er moesten nog heel wat boomen ora- geoakt worden en in die rare roode aarde verstikte al ons zaad en er kwam niets van op. Alleen een sooit van bruine boonen werden in vier weken tijp en dat was ons voornaamste voedsel, boonen almaardoor. Ook ge droogd vleesch was daar goedkoop; maar anders was er niet. De Idianen, die ons moesten helpen, daar wareu we bang voor. Zoo'n vent wees op een kastje, op alles wat hg muoi vond en riep danPro mio, dat wil dan zeggendat is voor mij en we gaven het maar, omdat wij vrouwen zoo dikwijls alleen wezen moesten. De kevers, een vinger lang. vraten alles weg, wat groeide, behalve die boonen aan en de slangen kwamen van alle kanten uit de bosschen Het was een slecht land. Eens bad ik op Hollandsche manier m'n wasch gedaan en op een soort trapladderije hing een laken te drogen en toen ik een poos later 't wou wegnemen, lag daar bovenop in mekaar gedraaid en opgerold als een kabeltouw een slang, zoo vreeselijk dik, zóó (en de vrouw hield haar twee vuisten tegen elkan der gedrukt). Toen zei ik dien avond tegen m'n man: we moeten en zullen hier van daan. En wat deden we toen We hebben een brief geschreven aan onze Koningin in Den Haag en onzen nood geklaagd, dat we op die ma nier waren bedrogen en geen geld meer hadden om terug te komen en of de Koningin nu zulke dingen maar toeliet. Wel acht maanden beeft bet ge duurd, maar toch was er acht gesla gen op onze klachten. Er kwamen twee heeren, die ons alles lieten ver tellen en om kort te gaan, de agent zit nu in de gevangenis en wij moes ten op eigen kosten naar de haven en dan kregen we voor niemendal de reis naar Nederland terug. Meest bedelend trokken we 8 dagen lang door de bosschen. Een Indiaan met een knuppel met looden knop in de hand, liep voorop. Van links en rechts kwam af en toe weer zoo'n slang op het smalle voetpad; maar met één slag op zijn kop was bij ilauw geslagen en konden wij weer voort. Aan boord hadden we 't weer best en we danken in onze harten onze goede Koningin, die ons uit dien nood heeft gered. Al hadden we niets meer, we waren toch zoo dankbaar, dat wg in het vaderland terug waren maar nu moeten we van voren af aan begin nen en hulp vragen, waar we vroeger als knappe burgermenschen anderen gesteund en voortgeholpen hebben. Het bericht uit Frankfort a./M. dat de Koningin dit voorjaar op Ho- hemark zou verblijven, wordt tegen gesproken met herinnering aan het voornemen der Koningin om de maand Apiil op het Huis Ten Bosch door te brengen. De veiligheid op de sporen. Bij de Staatsspoor bestaat plan, te Groningen een bureau in te richten dat speciaal voor de spoorwegen in de Noordelijke provincies belast zal zijn met het maken van plannen en het uitvoeren van werken in verband met te maken nieuwe, of uitbreiding, wijziging en verbetering van reeds btstaandebeveiligingsinrichtingen voor stations en lijnen. Het zal een z.g. districtsbureau zijn, aan het hoofd waarvan een ingenieur zal staan, specialiteit op het veilig- heidsverzekeringsgebied. Ook de elec- trische en gasverlichting, centrale verwarming en de telegrafie en tele fonie zullen onder dat bureau ressor teeren. Een goeden maatregel. De Minister van Waterstaat heeft naar aanleiding van een ongeval voor geschreven, dat op Rijkswegen de wegvakken, die wegens herstelling of vernieuwing zijn opengebroken, voortaan moeten worden aangeduid door overdag aan weerskanten een bord van bepaald model te plaatsen en 's nachts door bet plaatsen van lantaarns, welke wit licht uitslialen. Omtrent den Wandelweg Amster damArnhem lezen wij in de «Kam pioen De grooto belangstelling en sym pathie. waai mede de voorbeieidende werkzaamheden voor de totstandko ming van den wandelweg Amsterdam- Arnhem gevolgd worden, zijn een krachtige steun aan ben, die de ver zorging van dezen tak van Boudsdienst op zich genomen hebben. Hoe omvangrijk dit werk is, zullen wij hier niet in den breede uiteen zetten. Zij, die dezen weg projecteeren, zijn in het teirein, waarover bij leidt, geheel thuis; zij weten er de mooiste punten te kiezen, die den wandelaai moeten bekoren en hem gelegenheid geven te komen op plaatsen, die men vroeger voorbijliep of men niet kón bereiken. In dit verband zij hier op deze plaats nog eens dank gebracht aan de eigenaren van landgoederen en bosschen, die vergunning verleenden den weg over hun particuliere bezit tingen te lelden. Behoorden de be- spiekingen met hen tot de eerste werkzaamheden, andere zijn of worden ter hand genomen om te verzekeren, dat de wandelweg aan alle wenschen en eischen zal voldoen. Dezer dagen werd ons door een 71-jarig oud magistraal gevraagd, of de veideeling van de wandeling Am sterdamArnhem in dagmarscben een voorschrift inhield vooi de ge bruikers van den wandelweg. Hij wilde met zijn echtgenoote den toer beslist maken, maar vond het tempo voor hen wat «te jeugdig''. Dat is natuurlijk geenszins de be doeling; de veideeling werd slechts aangegeven, om te laten uitkomen, dat bijv. in 4 a 5 dagen de geheele weg door «geoefende wandelaar s heel goed kan worden afgelegd en bun daarbij goedgekozen rustpunten ge boden worden. Wie den afstand in 6, 7 of 8 dagen wenscht af te leggen, of slechts ge deeltelijk, is daarin volkomen vrij. De bedoeling is alleen de liefde voor de wandelsport eri meteen die voor de natuur te wekken en te ver- hoogen. Is het projecteeren van den weg op zichzelt reeds een middel daartoe, de Bond gaat verder en zal door bet plaatsen van banken en oriënteertafels de gelegenheid tot rusten en genieten onderweg ver- hoogen. En om het genot onvermengd te kunnen smaken, zal alles in bet werk gesteld worden, om den erustigen wandelaar en natuurminnaar ergernis te besparen. Opschnften als «Niet rooken" en «Wees voorzichtig met vuur in de bosschen", zullen loekeloosheid tegen gaan. Papiei manden, die geregeld: geledigd worden, zullen, op verschil lende punten worden geplaatst en ieder weldenkend wandelaar leeren, dat op terreinen, wegen en bosschen geen plaatsen zijn voor het deponee- ren van boterhampapieren, vruchten- schillen en eierschalen. Het zal het ornstig streven van den Bond zijn om op dezen wandel weg, met de medewerking van alle Bondsleden, die het wél meenen met de wandelsport, het toerisme en de beschaving, bij het publiek de Bonds- begrippen aan te kweeken Ook aan de oriënteertafels wordt hard gewei kt. De ontwerp-teekening voor deze tafels, gemaakt door den beer J. H. Schroder. beeldhouwer te Amsterdam, ziet er zeer goed uit, zooals wel te verwachten was. Op de hoeken staan de initialen van den Bond, in bet midden zijn de windstreken aangege ven, terwijl langs den rand, die den bonzon weergeeft, in enkele lijnen de omtrekken zijn geteekend van torens, gebouwen, hoogten, bosschen, enz.. welke in de verschillende richtingen te zien zijn De steentjes wegen liefst ongeveer 140 K G., zoodat bet nog niet zoo heel eenvoudig zal zijn die dingen op hun plaats te brengen. De kaarten voor den uit te geven gids vorderen eveneens; hierbij zal een aanwijzing worden gemaakt, die verband houdt met de bladen van den Bondsatlas ten behoeve van hen, die «an plaatsen, buiten den wandelweg liggende, per fiets deze willen opzoeken, zoodat men op gemakkelijke wijze op een blad van den atlas kan nagaan waar men den wandelweg kan bei eiken. Van alle zijden hoort meu plannen om den wandelweg geheel of gedeel telijk af te leggen. Men denkt reeds aan vrije Paaschdagen I Nn de bordjes zijn zoo goed als gereed. Examens L. O. en JI. O. In 1914 zullen da examens ter ver krijging van akten L O. in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen wor den gehouden in Augu-tus, zoo noodig ook in het laatst van Juli. De ex. M. O akte A. in de Fran sche, Hoogd. en Engelsche talen zullen eveneens in die maanden worden ge houden. De ex. M O., akte B. in de Fransche, Hoogd. en Engelsche talen, zoomede de ex. M. O. in de Italiaanscbe taal en letterk zullen worden gehouden gedurende hel tijdvak, aanvangende met het begin der Kerstvacamie op de H. B. S. l/m 31 Liec., zoo noodig ook eenige dagen voor den aanvang der Kerstvacantie. Voor hen die voornemens zijn zich aan het ex. akte B. in de Fianscbe en Engelsche talen te onderwerpen, zal, desgewenscht, gelegenheid bestaan het taalk. gedeelte in Juli af te leggen, terwijl het letterk. gedeelte op den gewonen tijd, namelijk Dec bepaald blijft. De ex. M. O in de handelsweten schappen zullen worden afgenomen in Aug., zoo noodig ook in de laatsie helft van Juli en de eerste dagen van Sept. De ex L. O. en M. O. in de gym nastiek zullen worden gehouden in Augustus, zoo noodig ook in de laatsie helft van Juli. De ex. M. O. in schoonmaken zul len worden gehouden in Augustus, zoo noodig ook in de laatste helft van Juli. De ex. M. O. in den landbouw, den tuinbouw en den boschbouw en de ex L. O. in landt en tuinbouwkunde zullen worden gehouden in Aug zoo noodig ook in Sept. De ex. M O in teekenen en boi-t- seeren zullen worden gehouden in Juli en Aug.. zoo noodig ook in Juni. De ex. M. O in de wis-en natuurk. weienschappen en in de wiskunde L. O. zullen aanvangen in de eerste dagen van Sept. De ex. M. O. in de Ned. taal en letterk., de geschiedenis, de aardrijks kunde, de staathuishoudkunde en sta tistiek en de staatsinr. zullen worden gehouden in Dec., zoo noodig ook in Nov. Zij die zich willen onderwerpen aan de ex. teekenen of boetseeren, M. O., moeten zich vóór 1 April aanmelden bij den inspecteur M. O., de heer H. J. de Groot, 's Gravenhage. Het tijdstip waarop en het adres waar zij die aan de overige hiervoor genoemde ex. wenschen deel te nemen zich zullen hebben aan te melden, zullen nader worden bekend gemaakt. Aan Mi. P. J. F. van Voorst Vader is op zijn verzoek met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend als kantonrechter alhier, onder dankbe tuiging voot' de in rechterlijke betrek kingen bewezen diensten. Dr. J. Helder, tijdelijk leeraar aan het Gymnasium alhier, komt voor op de aanbeveling voor leeraar in de oude talen aan het Gymnasium te Zwolle. C. van 't Riet pakhuisknecht bij de firma J. van Vollenhoven herdacht j.l. Woensdag den dag waarop hg voor 25 jaar bij die firma in dienst trad. Van zijne patroons en bet verdere personeel mocht hij blijken van groote waardeering en toegenegenheid ont vangen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken vergadert hedenavond ten Raadbuize. Mej. E. C. Capreau behaalde te Utrecht de acte voor nuttige handwer ken. Uitgenoodigddoor de afd. Amers foort van de Soc. Dem. Arb. partij zal mevrouw L. DanzBommel uit Am sterdam a.s. Donderdagavond in de groote zaal der sociëteit «Vereeniging" spreken over: «Hetalgemeen vrouwen kiesrecht. Het bestuur van St. Bonifacius heeft het bouwen der 80 woningen opgedragen aan den laagsten inschrij ver den heer A. Haar te Wapeningen voor f 132.500 Het glas- en schilder werk zal worden herbesteed. De Vereeniging «Amersfoortsche Industrie en Huishoudschool" zal Dmsdag 10 Maart a.s. des namiddags vier uur, in het schoolgebouw. Beeke- sieirischelaan No. 23, vergaderen ter behandeling van het Verslag Commissie Rekening en Verantwoording I9l3eri het Jaarverslag. De Amersfoortsche tram ver voerde in de maand Februari 8735 passagiers tegen 8008 in dezelfde maand van het vorig jaar. De opbrengst bedroeg f448.15, dat is f 30.30 meer als in Februari 1913. „Niet bestellen op Zondag". De directeur-generaal der posterijen en telegraphie vestigt de aandacht op de bestaande gelegenheid voor de af zenders van poststukken om den wensrh te kennen te geven hunne zendingen niet op Zondag te bestellen, door middel van naast de postzegels te plakken strookjes, dragende de aan duiding «Niet bestellen op Zondag", welke strookjes tegen dtn prijs van 1 cent per vel vari 50 stuks aan de postkantoren verkrijgbaar zijn. Voor zooveel noodig wordt er hierbij op gewezen, dat, wat de postpakketten betreft, het verlangen van niet be stelling op Zondag zoowel op de adres zijde van het pakket als op debijhe- hoorende kaart behoort te woiden uitgedrukt («St.-Ct") H. V. C. speelt Zondagnamiddag op eigen terrein tegen P. E C. uit Zwolle. De gemeenteraad van Utrecht besloot tol uitbreiding van de gemeen telijke electrische centrale, waarvan de k"Sten worden begroot op ongeveer f 220 000. In de le en 2e klas rjjtuigen der Hollandsche Spoor zullen auto maten worden aangebracht, waaruit den reizigers bij inwerping van twee 2'/, -centsstukken oen pakje wordt verstrekt, bevattende zeep, handdoek, enz. Door de afd. Putten van den Volksbond tegen Drankmisbruik wordt een kosthuis voor gegageerde Oost- Indische militairen geopend, voor welk doel een huis, prachtig gelegen midden in de bosschen met bijbehoorenden tuingrond wordt ingericht. Tot huisvader en huismoeder van het op 1 April open te stellen tehuis zijn benoemd de heer M. Koornstra- ten en echtgenoote uit Schiedam. De grijsgroene uniform. In de Eerste Kamer van Beiereü heeft baron BassuS verklaard, lot elks verwondering, dat het nieuwe veld- uniform in grijs groen van bet Duitsche leger een kolossale misgreep is. In 't volle gevecht is de kleur van het uniform een duidelijke oorzaak van minder bent. Spreker herinnerde, dat op 18 Juni 1912, tijdens den Balkan-oorlog, de Bulgaren op 15 meters afstand blootstonden aan bet vuur van hun eigen troepen, want men kon de kleur van hun uniform niet onderscheiden. Zóó mogen wij het hooren! Te Barneveld schrikte een paard, gespannen voor een wagen mei 8000 eieren, toebehoorende aan deri koop man T. v. d Hul, aldaar, voor een auto eri geraakte met voertuig en al in een sloot. De voerman, een onge huwd jongmenscb, kwam onder den zwaren wagen terecht en kon slechts met veel moeite bevrijd worden. De eigenaar van den auto. de beer E. A Heijse. uit Amsterdam, die zeer kalm gereden moet hebben, bracht den verwonde per auto naar een ge neesheer en vervolgens naar zijn wo ning. Bovendien betaalde hij bet slachtoffer eenige weken loon uit, en was verder bereid, behalve de dokters rekening, ook de schade, aan eieren en vuertuig toegebracht, te betalen. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 27 Februari tot en met 5 Maart. Geboren: Gerrit, z. van Gerrit van de Kraats en Hendrika van Beekhoven. Theodorus,z. van Tbeodorus Smink en Cornelia Voskuilen. Geertruid.d. van Jacobus Fonteijn en Geertruida van Wandelen. Catbarina Wilhelmioa, d. van Johannes Bernardus Rouwhorst en Catharina Feiten. Johanna, d. van Johannes van de Raapkamp en Aaltje van Beek. David, z. van Dirk Ruitenberg eD Barnardina Mag- daleoa van Zwijndrecht. Wilhelmus Jozefa, d. van Jacobus Gijsbertus van Leur en Maria Catharina Woudenberg. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd Geen. Overleden: Een als levenloos aan gegeven kind. Hendrik Wilhelmus Huurdeman, 78 jr., wed vanFiancina Coelveld. Lambertus Kames, 85 jr., wed. van Gijsbat ta Malestijn. Fem- migje Engels, 83 jr., wed. van Martinus Zwanepol. Gerrit Marinus Gouw, 66 jr., echtg. van Cornelia Buijs Geertruida Adriana van der Linden, 39 jr. Elizabeth Anna Adelheid Hehenkamp, 7 jr. Leusden. Van 27 Febr. tot 6 Maart 1914. Geboren: Adrianus, z van Fran- ciscus Janmaat en Willemina Bakker. Alida Woutera, d. van Bertus de Vries en Jannetje van Wilhgenburg. Overleden: Gijsberta Swanenburg ongehuwd 91 j. Stoutenburg. GeborenGijsbei tus Ricbardus z. van Hendrik Tolboom en Dirkje van den Bedem. Woudenberg. GeborenJan Cornelis, z. van Jan ter Burg en Dirkje van Apeldoorn. Cornelia en Dirkje, dochters vau Wil lem Robbertsen en Maagje van Reenen. Overleden: Gerrit van Veldhuizen, echtgen. van Berendina van Veldhui zen, 62 jaren. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, C Maart 191*. Tarwe f 0 Rogge f 0-Boekweit 10. appelen f8.a f 10. Teren f 0.a I 00.Klei- Aardapp. f 0.a f 0 zandaardapp. f2.00 a f2.50 Hoendereieren f 3.80 1 4.40 p. 100 st. Bruine eieren f4.40 a f4.80 por lOOst. Boter i 1.45 a t 1.70 per kilo. Margarine f 0.a f 0. Zoetem. kaas f 0a f 0per 50 kilo Kippen f 1.00 k f 2 00 Kuikens f0 00 a i 0.Piep kuikens fO.OO a f0.Ganzen fO. if 0Eenden f0 90 a f 1.30 p. st. Jonge fO.OO a fO.OO. hazen f0.— a f0.— Wilde koi ynen fO.OO a fO.OO Tamme f 0.70 a f 1 50 Duiven f 0.50 a f 0.60 paar Magere varkens f20. - if 30 Varkens r. export f 0.a f 0 Zeugen f 90.a f 40.Biggen f8.a (16 Schrammen f0.a f 0.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a 000.Kalf koeien f 000.a f 000. Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.i f 000. Pinkstieren f U00.k f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 20 heet. Appelen heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 80 heet. Zandaardappelen, 210.000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 300 kilo boter, kilo Margtrine, Kilo ka*s. stuks Vee 30 magere varkens Varkens voor exportslagerij 200 biggen 2 zeugen. RECLAME. Aambeien, een Teel voorkomende kwaal, worden gewoonlijk veroorzaakt door verstop ping, een zittende levenswijze, zwangerschap, enz. Meestentijds worden zij verwaarloosd, tot dat de hevige jeuking en stekende pijn een onuitstaanbare kwelling veroorzaken en een operatie noodig is om fistel, verzworen aam- heien of verstopping van het darmkanaal te voorkomen, of doordat de pat'ënt geheel ver zwakt is door het bloedverlies. Foster's Zalf geeft vanaf de eerste aanwending een opmeikelyk gevoel van verlichting en rust, en zij heeft in de jaren, dat wij u baardeden kenneD, haar afdoende werking iu het genezen van ztflfs ernstige gevallen voldoende bewezen. Fosterfs Zalf (let op den juisten naam) is te Amersfoort yerkrijgb. bij de h.h. A. van de Weg, Langest^.*^ en P. de.Zwart, Langestr. 94. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel A fl.7o per doos, 20

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2