Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. selen De krachtige geestelijke stroo mingen, die in onzen tijd zich baan breken, kunnen toch niet beletten, dat een jagen naar zingenot dikwijls van minder gehalte, oveial zijn scher pen prikkel doet gevoelen dat laag bij den grond zijnde dingen als levens behoefte worden opgeraapt en met gretigheid verorberd. Er wordt niet zonder grond geklaagd over gemis aan plichtsgevoel, zich uitdrukkende in slap aanvatten van de taak met afknaging van haar randen. Beweerd wordt, dat de waarheidsliefde aan vurigheid te kort schiet, dat oprecht heid ver is te zoeken. En als dat alles weikelijk zoo is o, er wordt nog heel veel meer bijgevoegd als wij zien, dat er tinten verbleeken, die beider moesten opfleuren als wij geluiden waarnemen, die de harmonie vei storen en goed kunnen bepalen waar zij vandaan komen zullen wij dan toch maar doen als anderen, vooreerst onder bewering dat wij er toch machteloos tegenover staan, dat het niet mogelijk is tegen den stroom op te roeien dat wie in hel schuitje zit maar mee moet varen en meer van die laffe praatjes, waarmede wij ons gebrek aan zedelijken moed zoeken te bedekken, vervolgens onder ver- klaiing dat wij, kinderen van onzen tijd, ons niet van onze tijdgenooten afscheiden willen, ons in alles bjj hen aansluiten? Dat laatste zal wel niet zoo rond weg gezegd worden. Maar het zit er toch bij ons iu. Wij houden ons bezig m6t lasterlijk gewawel, omdat anderen die voor bun conversatie zoo geschikte stof slecht kunnen missen wij schik ken ons naar het gevoelen van leeg hoofden, omdat zij, wellicht wegens die eigenschap, in onzen kring eenigen invloed hebben; wij doen onze ken nissen na, om met ben in den pas te blijven, op dezelfde wijze als we sommige gerechten naar binnen wer ken waar wij niet van houden, omdat zij nu eenmaal op de spijslijst van een beschaafdenmaaltijd staan. Laten we toch verstandig zijn en onze zedelijke vrijheid verdedigen, die hooger staat dan eenige andere. Daar is het, dat de echte zelfstan digheid haar tent opdaat, al zou die ook builen het gemeenschappelijk kamp moeten blijven. Niet de «ande ren» dragen onze verantwoordelijk heid. Aan bet jaarverslag der Amers- foortsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose outleenen we hel volgende Het afgeloopen jaar was voor de Vereeniging een jaar van groote zorg, vooral omdat de Rijkssubsidie, die op f860 begroot was, bij nadere bereke ning echter f 6-23, niet werd uitbetaald op grond dat geene aanvrage daartoe door H M. de Koningin was ontvangen. Wel waren de verschillende stalen en bet jaarverslag bij den Secretarispen Dingmeester der Centrale Vereerigmg ingekomen, maar de eigenlijke aan vrage. hoewel niet veigeten, geraakte op de eene of andere wijze in het ongereede. Er bestaat evenwel hoop. dat de Minister alsnog de subsidie zal doen uitbetalen, hoewel op bet einde van het Vereenigingsjaar hieromtrent nog geen zekerheid was verkregen Het gevolg van deze financieele zorgen is, dat de plannen tot aankoop van een nieuwen lighal niet tot verwezenlijking zijn gekomen. Toch werd in de be stuursvergadering van 12 November 1913 in principe besloten, zoodra de geldmiddelen het toelaten, over te gaan tot het stichten van een bouwfonds om te kornen tot de oprichting van een eigen gebouwtje der Vereeniging, waarbij ook de lighallen zullen ge plaatst worden. De aftredende bestuursleden Mevr. Baiesse van Oldeneel en Dr. M. Kamer ling werden herkozen, terwijl tot presi dente der Vereeniging Mevr. Gravin van Randwijck werd benoemd. De Heer W. H. E. Vrijdag, die onze stad tegen een andere garnizoensplaats verwisselde, bedankte als bestuurslid, terwijl de 2e secretaris, de Heer W. C. Oosterman, wegens drukke bezigheden eveneens zijn bestuursfunctie neer legde. In hunne plaats werden benoemd de Heeien M. van Heioma en J. D. Reiman Jr. Mej. Romijn verzocht tegen 1 Jan. 1914 haar ontslag als enquètrice, omdat zij de gemeente ging verlaten. Zeer Zeker verdient zij de dank van het bestuur voor baie ij erige plichtsbe trachting en voor de tactvolle wijze waarop zij de gezinnen wist te wijzen op de eerste eenvoudige regels der hygiëne in de omgeving der tuber- culeuse patiënten. Door de ijverige en persoonlijke be moeiingen der damesbestuursleden werd het aantal coutnbuanten ver meerderd, terwijl eene uitvoering der Amersfoortsche Tooneel vereeniging eene niet onbelangrijke versterking onzer geldmiddelen bracht nl. f 198.70s. Ook de opbrengst van de Emmabloem was belangiijk nl. f480.756 tegen f287 in 1912. Het uitgebreide damescomité, speciaal met de regeling van dezen verkoop en met de bekendmaking er van belast, moge ook hier bijzonder worden herdacht. Het consultatiebureau onder leiding van Dr. Snel werd evenals in het vorige jaar in het St. Elizabeth's Gasthuis gehouden. De aangroeiende toeioop van patiënten bewijst ook dit jaar weder het goed recht van bestaan der Ver eeniging. Vele malen kwam bet voor dat de zich aanmeldende patiënten niet aan tuberculose leden. Het aantal der nieuw ingeschreven patiënten bestond voor ruim de helft uit kinderen. Het consultatiebureau beeft blijkbaar het vertrouwen der patiënten, zoodat aan velen raadgevin gen konden worden verstrekt op hy giënisch en sociaal gebied, welke voor zoover kon worden nagegaan slechts door het kleinere deel werden in den wind geslagen. Dr Snel ondervindt van de zijde van het Ziekenhuis steeds de meest mogelijke medewei king en evenals vorige jaren mogen wij ook daarom thans niet verzuimen een woord van dank aan het Bestuur dezer inrich ting te brengen. Sedert half Decem ber ontvangen de patiënten in de ligbal in den tuin van 't Ziekenhuis een eenvoudig warm maal. De Ver eeniging kan dit doen zonder te groote onkosten tengevolge van de hulpvaar digbeid der Moeder Oveiste. Van de nadeelen der strijdwijze tegen de tuberculose zooals die door de T. B. C. Vereeniging in prakrijk wordt gebracht werden wij niet veel gewaar. Waar het het streven dar Vereeniging is de belangen van de patiënten te behartigen, is wel ge tracht hen aan werk te onttrekken, dat voor hun gezondheid minder ge schikt werd geacht, terwijl ook enkelen aan lichter weik werden geholpen In dit jaar werd vrjj geiegeld het spu tum der patiënten tol onderzoek opge zonden aan het Centraal Laborato rium te Utrecbt, altbans wanneer dit sputum te verkrijgen was. In den zomer zijn door de Veree niging een tiental kinderen uitgezon den naar een vacantickolonie De uit zending is geschied door middel van de Vereeniging Vacantiekolonies alhier. Toen de kinderen terugkwamen, zagen ze er uitstekend uit en waren allen in gewicht toegenomen (van 3 tot 10 pond). Op 1 Januari 1913 bedroeg het aantal patiënten dat bezocht werd, 44 nl. 22 mannen, 14 vrouwen en 8 kinderen. In den loop van bet jaar zijn ovei- leden: personen nl 4 mannen, 1 vrouw, '1 kind. Vertrokken naar elders zijn 3 personen nl. 1 man, 1 vrouw en 1 kind. Afgeschreven zijn 6 personen nl. 3 mannen, 2 vrouwen, 1 kind. Rest aldus 29, nl. 14 mannen, 10 vrouwen. 5 kinderen. Gedurende 1913 zijn voor huisbe zoek ingeschreven 26 nieuwe patiën ten nl 9 mannen, 9 vrouwen 8 kin deren. In den loop van het jaar is over leden 1 patiënt: nl 1 kind. Afgeschreven zijn 3 patiënten nl. 2 mannen, 1 vrouw. Rest aldus 22 nl. 7 mannen, 8 vrou wen en 7 kinderen. Het aantal patiënten bedraagt 1 Januari 1814 51, nl. 21 mannen, 18 vrouwen, 12 kinderen. Van de nieuwe patiënten zijn in den loop van 1913 vijf voor korter of langer tijd in de lignal opgenomen. Drie daarvan werden genezen ontsla gen terwijl 2 weinig in beterschap toenamen. Een patiënt werd in 't Ziekenhuis verpleegd. Van de overigen zijn 8 in staat geheel of gedeeltelijk hunne werkzaamheden te verrichten, 2 kin deren gaan vrij geregold naar school, 2 andere kindei en zijn niet in staat de school te bezoeken, 3 patiënten zijn bedlegerig. Van de oude patiënten werden er in den loop van 1913, drie in tie lighal opgpnomen terwijl er op 1 Januari 1913 reeds 3 patiënten aan wezig waren. Een patiëntje is ont slagen wegens plaatsgebrek, twee anderen waren reeds eenmaal in de lighal opgenomen. De een had negen maanden, de ander twee maanden gewerkt, waarna een herhaling der ligkuur door den huisdokter noodig werd geoordeeld. Van de patiënten die 1 Januari 1913 aanwezig waren is een patiënt weer aan 't werk gegaan, een andere is door tusscbenkomst van het Dag. Bestuur der Vereeniging aan licht werk geholpen. In 't geheel zijn dus in 1913 inde lighal verpleegd 9 patiënten, waar onder 2 tweemaal. De woningtoestand is slecht te noemen, met uitzondering van de in de laatste jaren nieuw gebouwde arbeiderswoningen die echter in aan tal veel te gering zijn om te voorzien in den nood. Gezinnen, die op aanraden van de huisbezoekster gaarne zouden verbuizen, kunnen geen betere woning vinden en zijn gedwongen in hun ongezonde woning te blijven. Woningsubsidie werd dit jaar ge geven aan éen patiënt. Totaal ge nieten thans 7 gezinnen een toelage voor huishuur, en éen patiënt een toelage voor kamerhuur. De toelage bedraagt 1 0 50 a f 1. Een gezin ontving een bijdrage voor bulp in de huishouding waar door de huisvrouw in staat gesteld werd de voor baar zoo noodige rust te nemen. In een ander gezin wera een bijdrage gegeven tijdens de af wezigheid van 't oudste dochtertje dat met de vacantiekolonie meeging, terwijl de moeder niet in staat was 't huishouden waar te nemen. Twee gezinnen ontvingen een geldelijke bijdrage voor versterkende middelen, terwijl aan vijf patiënten dagelijks een flesch melk werd verstrekt. Aan de slaapplaatsen werd veel aandacht gewijd; het alleen slappn der patiënten werd zooveel mogelijk bevorderd. Hiertoe werden ledikanten met beddegoed in bruikleen gegeven, soms ook ligstoelen met beddegoed, wanneer de patiënten nog kinderen waren. Zij slapen heel gemakkelijk op een ligstoel en kunnen er ook overdag op rusten. Over het huisbezoek kan in 't alge meen nog dit gezegd worden, dat in de meeste gezinnen de buisbezoekster vriendelijk wordt ontvangen, terwijl er slechts enkele gezinnen zjjn waar het huisbezoek beschouwd wordt als iets ongewenscht, dat den menschen wordt opgedrongen. Verder zijn er altijd patiënten die gaarne en onmiddellijk doen wat hen aangeraden wordt in 't belang van bunne gezondheid en die van hunne omgevinganderen gaan daartoe eeist over na verscheidene besprekingen, terwijl er ook zijn die niet te be wegen zijn, zelfs de geringste voor zorgsmaatregelen te nemen. De reinheid (onderhoud der wonin gen) is niet altijd bevredigend, doch neemt soms toe onder contió'e van de buLbezoekster. Lichamelijke reinheid en reinheid van het beddegoed laten dikwijls te wenschen over, evenals reinheid op het raatweik. De reinheid in dezen zin eiscbt een voortdurende zorg. Vijfmaal werd een woning of kamer met formalinedarnp ontsmet. De kleeren van de patiënten werden dan meteen mee ontsmet evenals hel beddegoed. Twaalfmaal werd beddegoed eri eenmaal lijfgoed alleen ontsmet Lysofoi m weri in enkele gevallen verstrekt, doch niet geregeld gebruik! Evenals 't vorig jaai werd door de padvindsterseen popgekleed en verloot, de opbrengst van welke verloting gebruikt werd om kleeren te koopen voor de armste patiënten. Door anderen werd een kleine som bijeengebracht waarvoor aan tien der armste gezinnen iedereen mud kolen, 100 turven en vijftig briquetten kon den worden gegeven. 68 personen weiden ingeschreven 17 mannen. 16 vrouwen, 35 kinderen. 26 van de 68 kwamen iri aanmer king voor huisbezoek: 8 mannen, 9 vrouwen, 9 kinderen. 1388 bezoeken werden afgelegd. In stede van de ochtendgods dienstoefening zal in de Doopsgezinde kerk morgen, Zondagavond te 7 uur een avonddienst gehouden worden, geleld door Ds. A. J. van Logbem Slaterus. De dames N. d6 Jong, M. Kriip- scheer en P. v. d. Knoop, leerlingen der Rijks-NormaallesSBn almer slaag den voor het txatnen nuttige hand werken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft bij den Minister van Waterstaat bezwaren ingebracht tegen de ontworpen Zomerdienstregeling der Centraal Spoorweg-Maatschappij. Ge vraagd werd den trein 141D. Utrecht Groningen, die alhier niet zou stop pen wel te doen ophouden. Evenzoo trein 149bis waarin een restauratie rijtuig, teineinde reizigers uit de rich ting Kesteren gelegenheid te geven daarvan gebruik te maken. H. M. de Koningin-Moeder schonk f 50.aan de Bazaar van den Christel. Werkmansbond alhier. Kapitein J. Kooiman komt hier weder in garnizoen bij het 16e regi ment infanterie. Naar wij vernemen heeft de Utrechtsche Waterleiding Maat schappij het Gemeentebestuur thans gedag vaard in verband met het in exploitatie brengen van een eigen waterleiding. Dank zij de in dezen tijd van het jaar in de omliggende plaatsen voorkomende paardenmarkten zwerven weder talrijke zigeunei families in de buurt. j.l. Donderdag werd een 13-tal wagens door de politie in de richting Soest uit de gemeente veiwijderd. Bij de jl. Donderdag gehouden aanbesteding voor het sloopen en herbouwen der kerk van de Gerefor meerde gemeente aan de Zuidsingel werd het laagst ingeschreven door H. J. Motskage te Hilversum voor f 23.600.en voor bet verfwerk door J W. de Vaal alhier voor f2349.—. Dr. J. Helden, tijdelijk leeraar in de oude talen aan het Gymnasium alhier, komt voor op de aanbeveling voor dezelfde betrekking aan het Gymnasium te Zwolle. In »Het Boompje® weid Dins dagavond de nieuwe schietbaan der Amersfooi tsche Schietvereeniging Broederschap» op feestelijke wijze in gebruik genomen. De burgemeester Mr. J. C. graaf Van Randwijck, daar toe uitgenoodigd opende de baan met een zeer mooie serie van 9L (maximum 100), gevolgd door den eerevoorzitter der vereeniging den heer J. Busquet Sr. Een door den beer A. B. van der Klein vervaardigde ledenlijst werd in de baan opgehangen, terwijl de oude, nog afkomstig uit de dagen der scbulterijkader-vereeniging aan het museum Flébite zal worden afgestaan. Het voornemen bestaat om op een terrein aan den Utrechtscbeweg meerdere tennislanen aari te leggen. Bestaande clubs of nieuwe combi naties, die behoefte hebben aan een goede speelplaats, worden uitgenoodigd zich ten spoedigste aan te melden bij den heer L. A. baron Van Ittersum, Pieter Bothstraat 1. Hoelijzerverbonrl. Wederom werden sub-comilé's op gelicht te Aduard, Almelo, Arnhem, Breskens, Buiksloot, Dieverbrug, Dinx- petlo, Haikstede, Hem (N.-H Hooge- zandSappemeer, Kampen, Kollum, Loenen aan de Vecht, Noorddijk, Norg, Ten Post, Woerden, Zwoller kerspel. Het aantal gemeenten, waar tot heden gewerkt wordt voor het Neder- landsch Kinderherstellingsoord be draagt 245. A.s. Dinsdag zal in Amicilia eene openbare vergadering gehouden worden over Plaatselijke Keuze Als spiekers zullen opireden ds. R. J. van der Meuleii, voorzitter vari het comité voor hei volkspetiiioiinement voor Plaatselijke Keuze te Amsterdam en Th. W. van der Wuude, voorzitter van de Ned. O 'der wijzers Pi opaganda- club (voor drankbestrijding) De bazar van de Christ. Nat. Werkmansbond heeft f U79.385 op gebi acht. Bij onderhandsche herbesteding is het schilder- en glaswerk ten be hoeve van de 80 door de R. K Bouw veieeniging «St Bouifaciu-» te bouwen woningen, gegund iu twee perceelen en wel aan M.J. van Lent voor f 4775 en aan F. van Slooten voor f 4655. Gisteravond ging «Mijlpalen» in «Amicitia». Dit door de groote pers zoo gunstig beoordeelde stuk dat reeds meer dan 100 maal is opgevoerd, had veel eerste klas publiek getrokken, wal vol spanning de opvoering tegemoet zag. Het stuk is een zedespel en geeft ons de geschiedenis van een Eogelscbe familie gedurende een halve eeuw. Het eerste bedrijf speelt in 1850, bet tweede in 1885 en het laatste in 1913. In het jaar 1850 loopen de vrouwen in crino line en zijn wel kostbaar doch in ons oog onsmakelijk gekleed. Ze zijn min of meer onbeduidend en zien den man als haar meerdere naar de oogen. In een kwart eeuw is er veel veranderd in meubels, toiletten, denkbeelden. Rhead is groot en machtig geworden en kan maar niet begrijpen en vatten, dat de tijden zoo veranderen. Bere kende huwelijkeu hebben geen geluk kige menschen gemaakt en in het 3e bedrijf wordt met deze gewoonte ge broken en geeft de vrouw van onze dagen er den brui van in deze aan gelegenheid niet haar eigen hart te volgen, 't Is geen diepzinnig stok, doch de scherts en de satire maken het mooi. Dan werd door Rooyaards en de zijnen zoo uitstekend eu vlot ge-* speeld, dat het geheel goed tot zijn recht kwam. De vredesbeweging 1 In een in Januari van dit jaar gehouden conferentie van de Zwit- sersche Hervormde Keik is onder den indruk van de verschrikkingen van den Balkanoorlog en de sieeds zwaarder op de volkeien drukkenden bewape ningslast de vraag gesteld: wat de kerken wier missie is het totstand komen van het Rijk van Rechtvaar digheid, van Liefde en Vrede te bevorderen hebben gedaan om de volkeren op giond van de broederschap tusschen alle menschen nader tot elkaar te brengen. Terecht word ge voeld, dat het niet stond aan een conferentie van slechts enkele kerken zich daarover uit te laten, doch dat een oproeping moest worden gezonden aan alle kerken van Europa, om in een congres van officieele afgevaar digden van de kerken van Euiopa de middelen te beramen en te be spreken, die den kerken ten dienste slaan in bet belang van den vrede. «Wij aldus leest men in den oproep behoorende tot de kei ken van een neutraal land, waar buigeis van verschillende talen en belijdenis sen in vrede met elkaar wonen, wij wenschen en bidden, dat de kerken van Europa van alle geloofsbelijdenis sen, vergetende wat hen scheidt, zich slechts deze eene gemeenscbappelgke taak voor oogen zullen houden: 't Rtjk van den God der Liefde hier op aarde te vestigen. Deuken zij slechts aan dit wat hen vereenigt, dan zouden zij bun afgevaardigden kunnen laten samenkomen tot een congres om onder de heilige leiding van Gods Geest te zoeken en te overwegen wat de ker ken als kerken zouden kunnen doen, om tusschen de volkeren den geest van rechtvaardigheid en orde te be vorderen en zoo allengs te geraken tot een vermindering van de militaire lasten en de gevaren van den oorlog.» In deze uitnoodiging wordt dringend verzocht de antwoorden voor 15 April te doen inkomen. Parijs stormvrij 1 De Fransche generaal Négrier heeft een toestel uitgevonden, dat middel van bescherming is tegen bliksem en hagel. Dat toestel, dat hij de „Elec- tische Niagara" noemt, wordt op keiktorens en op torens van oude kasteelen geplaatst en verdrijft het onweer van de plaatsen, die bet be veiligt. Een commissie uit den gemeen tel aad van Parijs, die het toestel in zijn gemeente wel wilde invoeren, deed er ondeizoek naar en het bleek dat daar, waar bet was ingevoerd, liet land tegen hagelslag en storm was g-vi ijwaaid. Een lid dei commissie stelde voor het m ie voeren en dien tengevolge weid liet boven op den Eifleltoren geplaatst. De uitslag was van dien aard, dat een professor in de natuurkunde verklaarde, dat als men behalve den Eiffel-toren, ook het Panthéon en de kerk van bet Heilig Hart op Montmartre van zulk een toestel voorzag Parijs grootendeels. zoo niet totaal zou beveiligd zijn. De toestemming van den Algemeenen Raad van de Seine is verkregen. Als de toestellen geplaatst zijn, zal Paiijs dus bevrijd zijn van stormen, d.w.z. van die, welke niet het gevolg zijn van de politiek. Kiezentrekken met muziek. Het trekken van kiezen is minder schrikwekkend geworden, dank zij bet vindingrijke vernuft van een Parijschon tandarts. In zijn wachtkamer hangt namelijk het volgende tarief: Gewoon kiezentrekken 2.50 francspijnlooze behandeling 4 frs.: kiezentrekken met muziek 16 frs De patiënt mag zelf bet muziekstuk uitkiezen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2