Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Besloten werd het navolgende adres te verzenden aan den Minister van Binnenlandscbe Zaken: geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Raad der Gemeente Amersfoort, dat hij Uwe Excellentie dringend verzoekt, maatregelen te willen nemen tot overneming der gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Amersfoort door bet Rjjk. Hij grondt dit verzoek op de navol gende motieven: I. De Hoogere Burgerschool te Amersfoort is voor een twintigtal omliggende Gemeenten in de provin ciën Utrecht en Gelderland nog altijd de aangewezen gelegenheid voor bet verstrekken van Middelbaar onderwijs. II. De centrale ligging van Amers foort in het betrokken gebied is tot op heden oorzaak geweest, dat de school steeds een bovenmatig groot percentage aan leerlingen heeft geteld, wier ouders niet in de Gemeente woonachtig waren spoorleerlingen zoowel als kostleerlingen. Over het tijdperk van 1901/02 tot 1911/12 toch bedroeg bet aantal dier leerlingen gemiddeld 42 pCt. 18 pCt. 60 pCt. van de totale bevolking der school. III De groote uitgaven, die de Gemeente Amersfoort zich in den loop der jaren ten bate van bovenbe doelde niet Amersfoortsche leerlingen heeft getroost, hebben niet nagelaten aan de linancieele draagkracht der Gemeente bovenmatig zware eischen te stellen, die bij ongewijzigden toe stand ook in volgende jaren de Ge meente al te zeer zullen drukken. Ter opheffing van dezen toestand herhaalt de Raad slechts een vroeger gedaan vei zoek. Hij veroorlooft zich daarvoor te verwijzen naar de overlegde Memorie van toelichting. Ten blijke, dat de Raad ernstig gezind is zich van zijn duie verplich tingen jegens het opkomend geslacht naar vermogen te kwijlen, doet hij bij aldten tot overname door het Rijk voldoende termen aanwezig geacht worden bij dezen het aanbod een nieuw schoolgebouw te stichien tot een maximum-bedrag van f 200,000 en in te richten volgens voorwaarden en plannen, door de Regeering- vast te stellen. 't Welk doende, enz. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van eene wijziging van het uitbreidingsplan van de zoogenaamde Bergterreinen werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, na een woord van lof door den heer Wolterbeek aan den gemeente architect gewijd voor zijn in dezen verrichte prestaties. Een perceel aan de Weverssingel, toebehoorende aan I. de Groot werd onbewoonbaar verklaard. Besloten werd om, overeenkomstig het adres der daartoe benoemde commissie, afwijzend te beschikken op een adres van de Weduwe M. A. Ramselaar betreffende den bouw van een perceel in de Krommeslraat. Een advies van Burgemeester en Wethouders omtrent het verzoek van J. W. van Achterbergh tot verlenging der Wilhelminastraat, hetwelk wij niet te hooren kregen en derhalve niet kunnen mededeelen of dit toe stemmend of afwijzend luidt, werd zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Besloten werd tot het aangaan eener overeenkomst met het bestuur van het St. Elisabeth Gast- of Zieken huis inzake bel onderzoek van eet- en drinkwaren en gebruiksartikelen voor die inrichting bestemd door den Gemeentelijken Keuringsdienst. Een perceel op Rommelenburg zal in het belang der volkshuisvesting door de Gemeente worden aangekocht, even als twee perceelen Achter de Kamp, voor de som van f 425. Ofschoon niet onbewoonbaar verklaard verkeeren zij in zoodanigen bouwvalligen toestand, dat bewoning uitgesloten is. De ver- eeniging »Volkshuisvesting II« heeft zich bereid verklaard, op dit terrein drie behoorlijke woningen te bouwen. Voorts werd besloten 1. het bij Raadsbesluit van 19 Juni 1913 voor het doel, omschreven in art. 32e der Woningwet beschikbaar ge stelde bedrag ad f3000 te verhoogen tot f15000; 2. aan te vragen en te aanvaarden uit 's Rijks kas een voorschot van f12000, tot bestrijding der daarvoor noodige uitgaven; 3. aan te vragen en te aanvaarden uit 's Rijks kas eene bijdrage tot be taling van de annuïteiten, verschuldigd voor het verkregen voorschot. Een voorstel tot aankoop van een strook grond aan den Utrechtschenweg naast het R. K. Kerkhof werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, evenals de voorstellen tot verkoop van perceelen bouwterrein aan de heeren G. H. Barneveld Jr., W. Bieshaar, K. P. Westhoeve en J. E. Moltzer. Het Raadsbesluit in zake verkoop van grond onder de gemeente Leusden aan H. Kroes q.q. werd op voorstel van Burgemeester en Wethouders ge wijzigd. Besloten werd een perceel grond gelegen aan de Bloemendalsche poort als gewoonlijk te verhuren. Vastgesteld werd eene door Burge meester en Wethouders ontworpen regeling van te verleenen vergoedingen aan de taxateurs van het gemeente bedrijf. Ingetrokken werd de verordening in zake in gebruik geving van de lokalen van het voormalig schoolge bouw in de Koestraat. Besloten werd op het adres der gymnastiekvereniging „Ajax" om ge bruik te mogen maken van het gym nastieklokaal van de school in de Hellestraat afwijzend te beschikken. Op eene desbetreffende vraag van den lieer Achterbergh zeide de voorzitter dat er geen principieel bezwaar bestaat om een lokaal in gebruik te geven, doch dat het genoemde lokaal niet daarvoor kan worden afgestaan. Aan de Ooster Stoomtram-Maat schappij werd vergunning vei leend tot bet plaatsen van palen voor een aan te leggen telefoon. Goedgekeurd werd de aansluiting aan het telefoonnet van de woonhuizen der leden van het College vari Bui- gemeester en Wethouders, van den Secretaris en den Gemeente architect. De heer Leinweber wilde laatsge- noemde uiisluiten om reden hij gehoord had dat deze heer doof was. De heer Jorissen vond in dit punt der agenda aanleiding om een lans te breken voor het verhoogen der tracternenten van de Wethouders. Een voorstel van het Dagel Best. om deel te nemen in het kapitaal tot oprichting van een gemeentelijke Credietbank door de Vereeniging van Nederl. Gemeenten werd, na door den heer van Duinen, die de kat eerst nog eens uit den boum wilde kijken, zwak bestreden te zijn, zonder hoof delijke stemming aangenomen. Op dezelfde stilzwijgende wijze werd een advies van Burgemeester en Wet houders i. z. adhaesie betuiging aan het adies der gemeente Velsen om trent de ontwerp-wet tot verleenen van Ouderdomsrenten aan behoeftigen, goedgekeurd. Hoe dit advies luidde kregen wij niet te hooren. Besloten werd tot uitbieiding van het personeel der gasfabriek en water leiding, tot het vernieuwen der ovens aan de gasfabriek voor een bedrag van f 7000.tot het vernieuwen van de toestellen voor het bereiden van zwavelzuur, ammoniakzout, waarvan de kosten worden begroot op f 1950. tot vei hoogiug van het aan B. en W. verleende crediet tot vergrooging der kantoor- en magazijnlokalen aan de gasfabriek tot 17500. Voorts werden B. en W. gemachtigd voort te gaan met de aanschaffing van meerdere automatische toestellen voor het ontsteken der straatlantaarns en hen daarvoor een crediet verleend van f8000. Besloten werd tot het zenden van een adres aan Gedeputeerde Staten waarin wordt aangedrongen op eene grenswijziging tusschen de gemeente Amersfoort en de gemeente Leusden. De aan dat adres toegevoegde memorie van toelichting luidt als volgt: De bevolking, gevestigd op dat deel van het grondgebied der gemeente Leusden, hetwelk zich uitstrekt ten Westen van de bestaande grens met de gemeente Amersfoort tot aan den Kalkweg en Doodeweg is in de laatste jaren vrij sterk toegenomen; zij telt thans ongeveer 1550 personen; deze bevolking, die bijna geheel van Amersfoort afkomstig is en voor het meerendeel daar nog werkzaam is, gevoelt zich geheel een met die van Amersfoort; met vrij groote zekerheid mag worden geconstateerd, dat de toename van de Amersfoortsche bevolking in dit deel van Leusden wordt gevonden. Doordat de gemeente Amersfoort het privaatrechtelijk bezit heeft ver kregen over een belangrijk complex gronden, in dit deel van Leusden gelegen, welke gronden als bouwgrond worden geëxploiteerd, is het te ver wachten, dat de bevolking steeds meer zal toenemen bet gevolg daarvan is en zal dus in steeds meerdere mate zijn, dat de gemeente I.eusden plichten krijgt te vervullen, waartoe zij, gezien het overigens overwegend landelijk karak ter dat haar gemeente kenmerkt, moeilijk in staat zal zijndat daaren tegen die plichten door de gemeente Amersfoort gemakkelijk zijn te ver vullen, omdat zij thans reeds over de meeste daarvoor noodige krachten en middelen de beschikking heeft. Omgekeerd strekt het grondgebied van Amersfoort zich uit over een terrein, waarvan de bewoners zich geheel een voelen met de bevolking van Leusden; het is het gedeelte, dat is gelegen ten Zuiden van den Doode weg tot aan Bavoort. De Raden van beide gemeenten zijn er daarom van overtuigd, dat de belangen van beide gemeenten een grenswijziging wenschelijk maken. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. tot verweer tegen de pro cedure aanhangig gemaakt door de UtrechtscheWaterleiding Maatschappij Debegrootingendienst 1913 en 1914 en die van het grondbedrijf dienst 1914 werden zonder discussie of hoofdelijke stemming gewijzigd, waar na de voorzitter omstreeks half tien de openbare vergadering sloot. Handelsschool. Onder voorzitterschap van den beer Cremer vergaderde de vereeniging Handellsschool voor Amersfoort en Omstreken Maandagavond in »De Zwaane. De notulen werden gelezen en goed gekeurd. Vervolgens bracht Mr. Van der Mark het jaarverslag uit. De school heeft recht van bestaan en voldoet aan een groote behoefte. Het aantal leer lingen is steeds stijgende, dat der leden daarentegen afnemende en gedaald van 132 op 124. Het bestuur is hetzelfde gebleven De nieuwe cursus is met 66 leer lingen aangevangen, waarvan 23 in de le, 29 in de 2e en 14 in de 3e klasse. Uit Amersfoort zijn hiervan 46 leer lingen, uit Baarn 3, Hoogland 1, Soest 2, Veetieudaal 2 Zeist 3, Ermelo 1, Harderwijk 1, Hilversum 6, Scherpen- zeel 1. Naar het schoolgeld is de verdeeling aldus8 leerlingen van f 8, 4 van f 10, 6 van f 15, 12 van f20, 7 van f25, 1 van f30 en 25 van f40. 3 genieten kosteloos onderwijs en 10 krijgen tegemoetkoming bij aanschaffing van leermiddelen. Over bet geheel kan lust en ijver worden genoemd. Het onderwijs is practisch en zonder overlading Direc teur en leeraren vervullen hun taak met lust en ijver. De rekening over 1913: ontvangsten saldo 1912 f518.84», subsidie Rijk f5000, subsidie Provincie f 1170, sub sidie Gemeente f4000, schoolgelden f 1212.50, contributie f302.50, diver sen f 97.14*, totaal 1 12300,99. Uitgaven: salarissen f9035.04, on derhoud, vuur en licht f353,47', druk werk f 140.45, algemeene kosten f374,70, leermiddelen f 1065.35', meu bilair f294,43. onvoorzien f29,95. spaarfonds f361.40, meubilair f500, saldo f 146,19', totaal f 12300.99. De heeren Frederiks, van Vollen hoven en Nieuwendijk hebben de rekening en verantwoording nagezien en in orde bevonden. De heeren v. d. Meiden en van Duinen werden herkozen als bestuurslid en de heer Nieuwendijk in plaats van den heer Scheffers, die de gemeente metterwoon verlaat. In 't vervolg zal schoolgeld worden geheven naar draagkracht. Het wordt nu van 8 tot f 60. Meegedeeld werd nog, dat met den nieuwen cursus de tweede klas moet worden gesplitst, wat weer een dubbele 3de klas in 1915 zal tengevolge hebben, en dit weer, dat de inkomsten ruimer moeten vloeien. De voorzitter dringt aan op ver sterking van het ledental. Uit naarn der vereeniging dankt de heer van Zalingen voor het zakelijk beheer. Aan den kapitein J. J van Pellecom, van het 5de regiment in fanterie, is op zijn aanvrage, met de verplichting om op den voet van het bepaalde bij de Wet voor het reserve- personeel der landmacht 1905 ter beschikking te blijven en alzoo krach tens de artt. 39 2o. en 40 der Be- vorderingswet voor de landmacht 1902, onder toekenning van pensioen (f2375) eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Tevens is hij benoemd bij bet reserve-personeel der landmacht, met bestemming voor den dienst bij de landweer, bij de infanterie der landweer, tot reserve majoor,comman dant in het landweerdistrict Bergen op Zoom. J 1 Maandag zijn bij het le eskadron van het le regiment huzaren de miliciens van 1911 tot 18 April, voor herhalings-oefeningen onder de wapenen gekomen. Men verzoekt ons te vermelden, dat in de lijst van symphatiseerende organisaties met P. K. eene vergissing is ingeslopen, 't Moest niet zijn Luther- sche Kring, maar Kerkeraad der Lutheische gemeente. Bij de verschillende wijkmeesters waren Zaterdag 28 Maart reeds pl.m. 2000 handteekeningen ingekomen. Maandag werden te Soesterberg proeven genomen van welke hoogte af per vliegmachine nauwkeurige mili-, taire waarnemingen kunnen worden gedaan. Tot dat doel maakte de luite nant vliegenier Versteegh uitgebreide tochten over de omliggende plaatsen, beurtelings vergezeld door den kapitein Van Rappard en den eersten luitenant JosephusJitta, beiden van de oefenings batterij veldartillerie waai bij op enorme hoogte werd gevlogen. Het is echter gebleken, dat de gewone Zeisskijkers voor het beoogde doel ongeschikt zijn, aangezien hierdoor een te klein ge zichtsveld wordt bereikt, zoodat geen behoorlijk oveizicht is te verkrijgen. Door den Krijgsraad te Arnhem is, op verzoek van den raadsman der beklaagden, een nieuw onderzoek ge last in de zaak van den le luitenant vliegenier L. F. E. O., beschuldigd van het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, door het aanrijden met zijn auto van den loopknecht H. B. op 13 December op den Utrechtscbeweg. De le luitenant kwartiermeester J. W. Henderson, toegevoegd aan den controleur der inwendige administratie der korpsen (4e bureau) alhier, is over geplaatst bij net 3e regiment vesting artillerie te Zwolle. Aan den beer R. Cruyff is op zijn verzoek met ingang van 16 April eervol ontslag verleend als leeraar in het Handteekenen aan de Rijksnormaal lessen. Volgens onze oudere zus »de Amersfoortsche Courant« is er kans op een motoromnibusdien-it Amers foort—Hoevelaken vise versa. De kapitein ingenieur R. Bossert wordt den 4dfn Mei a.s. van Breda naar hier overgeplaatst. Bij resolutie van den Minister van Koloniën is mejuffrouw A. A. J. M. Benedic ter beschikking gesteld van den Gouveroeur-Generaal van Nederl. Indië om te worden benoemd tot onder wijzeres 3e klasse. Ter gisteren alhier gehouden vee markt werden kalfkoeien veihandeld van f220 tot f260, guste koeien van f170 tot f200. terwijl kalfvaarsen van f 120 tot f 190 golden. Naar verluidt zal de vorst van Albanië binnenkort met toestemming der mogendheden tot koning worden uitgeroepen. In het Zuiden hebben de gendar mes het nog steeds aan den stok met de Epiroten De Albaneesche regeering beklaagde zich bij de mo gendheden, dat Griekenland, nu bet zijn geregelde troepen uit Epirus heeft teruggetrokken, er gewapende benden heenzendt. Achmed Bey, aan voerder der ongeregelde Albaneesche troepen in Erseka, had aden heiligen bataillons" aangezegd, dat zij hun opmarsch naar Erseka moesten staken, anders zou hij hen aanvallen en vei- nietigen en zijn vervolging uitstrekken tot de Christelijke bevolking. De aan voerder van de heilige bataillons ant woordde slechts: Wij komen. Er ont stond nu tusschen beide partijen een hevige strijd, die in het voordeel der heilige bataillons moet zijn geëindigd, daar deze versterkingen kregen. Het alcoholgebruik in Frankrijk. Een treffend beeld van het toene mende alcoholgebruik in Frankrijk geeft de Belgische professor Lefèbvre in een artikel over de sociale wel vaart. Lefèbvre wijst er op, dat in het jaar 1851 bet alcoholverbruik in Frankrijk op een bevolking van 36 millioen zielen, 622 8U0 hectoliter bedioeg; tegenwoordig is dit cijfer op een bevolking van 39 millioen tot 6.120 000 hectoliter gestegen, zoodat Frankrijk bij een stilstand wat be volking betreft, zijn alcoholverbruik vertienvoudigd Jieeft. Vooral wordt bet gebruik van absinth en likeuren grooter. In 1874 nog bedroeg het gebruik van de «groene fee", dezen door de Franschen zoo geliefden drank, 700.000 liter, terwijl nu bijna 2.600.000 liter verbruikt woidt. Volgens bere keningen van Lefèbvre besteedt bet Fransche volk jaarlijks bijna drie mil liard francs aan alcohol. Een mislukt debat. Op uitnoodiging van de studenten- vereeniging voor Sociale Lezingen te Leiden hield mr. A. I. J M. baron Van Wijnbergen een lezing over het liberalisme, dat b(j als een tak van het rationalisme teekende, en waar aan hij ongeveer al de nooden en kwalen van onzen tijd toeschreef. Aan het debat werd o.a. deelge nomen door prof. Eerdmans, die in zijn dupliek den spreker verweet, dat bij met zijn gedachtensfeer leefde in een tijd van vóór 5 eeuwen, waarop de heer Van Wijnbergen zich zoo verontwaardigd toonde, dat bij wei gerde verder prof. E. van gedachten te wisselen. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 19 tot en met 26 Maart. Geboren: Petronella, d. van Jo hannes Knoppers en Aaltje van de Peut. Hampje, d. van Ctl van den Broek en Hendrtkje van Panhuis. Een natuuilijk kind. Jan Peter, z. van Wouter Adrianus Vorst en Engelina Battels. Wouter, z. van Jacobus Commijs en Adriana Heijkoop. Chrisliaan en Mathilda Cathariria Gladys, z. en d. van Arnaud Diemont en Maria Louise Luden. Trijntje, d. van Jan Adam en Gerarda da Gans. Joseph Dieudonné, z. van Gerrit Berghuijs en Christina Veis Heyn. Wilbelmus Petrus, z. van Paulus Theodorus Beijer en Johanna Adriana Oremus. Grietje, d. van Breunis Jansen en Heudrika Krook. Jacob, z. van Johannes Vingerhoets en Elizabeth Hoogenboezem. Mat ia Wilbelmina Margaretba, d. van Willen) Snitker en Johanna Maria Elisabeth van Oijen. GndertrouwdPieter Mulder en Jannetje Buitenhuis. Folkert Stede houder en Gijsje Vermeulen. Aalt Kraaikamp en Cornelia van Laar. GetrouwdJohannes Antonius Haze- broek en Fiancisca Hendrika Rogman. Overleden: Johanna Cornelia Meer- veld, 69 jr., echtg. van Geirit Hulst. Levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht. Jan van den Hazol, 74 jr., wedn. van Aaltje van der Horst. Willem van den Berg, 54 jr., ongeh. Cornelia Rijn, 20 mnd. Jan Keijser, 52 jr., ongeh. Willemina Kebel, 68 jr., eebtg. van Rijk Bakker. Maria Josepbina Kappij, 58 jr., ongeh. Peter Bulder, 71 jr., echtg. van Grietje Hofman. Woudenberg. GeborenAartje dochter van Jan Willem Zegeis en Marretje van Kolf schoten. Maagje, dochter van Gijs Moesbergen en Neeltje van Reenen. Christina Hendrika, dochter van Jan Koudijs en Maria van Domselaar. Marius, zoon van Albertus Veenvliet en Maartje Strijbis. Overleden: Antje Broekhuizen, weduwe van Cornelis ter Maaten, 68 jaren. Leusden. van 20 tol en met 27 Maart 1914. Overleden: Een als levenloos aan gegeven kind van het vrouwelijk ge slacht. Gerrit van Dort, oud 75 jaar weduwnaar van Aagje Groot. Stoutenburg. GeborenAntonie, zoon van Gerrit Groenestijn en Hendrika van de Hoef. RECLAME.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2