NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. jB| cgflfem&mee Gemeenteraad. No. 29. Zaterdag 11' April 1914. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stnkkenin te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 71. Telephoonn. 60. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 71/, Cent. AdvertentiSn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lexers van deze courant. Het beden verschenen 2de nummer van den zesden jaargang van bevat o.a.: Z. Exc. Luitenant-Generaal G. C. E. van Daalen. Historische Water molen bij Vaassen. (Gelderl.) De Duitsche Keizer op reis naar Corfu. Vreeselijk ongeluk op de Spree by Köpenick. Ierland en de Home- Rule. De groote fabrieksbrand te Almelo. Groote Paascb-Veetentoon- stelling te Rotterdam. Hoog water aan den Rijn bij St. Goar. Een beroemd schilderij uit bet Eng. Konings buis. Zeeuwscbe nationale kleeder drachten. Koninklijke Kantwerk school te Sluis. (Zeeland.) Vier ver schillende soorten van Orcbideiën. Voetbalwedstrijd Nederland-Duitsch- land in bet nieuwe Stadion te Amster dam. Hondententoonstelling in bet Brongebouw te Haarlem. Het Kindernummer «Ons Prinsesje." De geabonneerde wonende wenscbt zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/> cents thuis bezorgd. Australië en het vraagstuk der defensie in het Oosten. Het is den Ëritscben koloniën in Australië, onzen naasten buren in bet verre Oosten, thans ernst met bet zich brengen in staat van tegenweer, teneinde zoo noodig aan Japan of China bet hoofd te kunnen bieden. De «Economiste Francais" deelt hieromtreut het volgende mede. «In het laatste dienstjaar is voor de verdediging uitgegeven ruim 125 millioen francs, waarvan 45 millioen voor vlootbouw. Er valt te dezen opzichte zegt het blad in Aus tralië een merkwaardige wijziging in de openbare, meening waar te nemen. Een twaalftaljaren geleden voelde men in Australië niets voor militaire uit gaven, en scheen bet vraagstuk der landsverdediging daar zelfs niet te be staan. Het bndget voor leger en vloot bedroeg in 1902 nog geen 22 milli oen francs. Eerst door den Russisch-Japanschen oorlog werd de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid van maatrege len ten behoeve der defensie. Aan het einde van het jaar '1910 zond de Engelscbe Regeering een barer bekwaamste admiraals naar Austialië om, ter plaatse en in over leg met de regeering der kolonie en met den bevelvoerenden admiraal van het Engelsche Zuid-zee-eskader, een vlootprogram samen te stellen. In bet door hem uitgebrachte rap port kwam admiiaal Henderson tot de conclusie, dat moest worden over gegaan tot den aanbouw van 52 sche pen en wel van 8 groote gepantserde kiuisers. 10 beschermde kruisers, 18 torpedojagers, 12 onderzeebooten, 3 depotschepen en een schip voor speci ale diensten. Voorts werden voor vlootbasis noodzakelijk geacht 17 ver stel kte plaatsen, verdeeld in (3 der eeiste en 11 der tweede klasse. Dit vlootplan, dat in 22 jaar zou moeten worden uitgevoerd, zou kosten uit sluitend voor aanschaffing van mate rieel omstreeks 600 millioen francs. In den loop van bovengenoemd tijd perk zouden de jaailijksche uitgaven voor de bemanning gaandeweg stijgen van 7 tot 15 millioen francs. Het plan word door de federale regeering onveranderd goedgekeurd, behoudens enkele wijzigingen, die ten doel hadden de uitvoering eeniger- mate te verhaasten. Ik October j.l. zijn de gepantserde kruiser «Australiëa, met een inhoud van 19.000 ton, en de kruiser «Sydneys, ter grootte van 5.600 ton, beide in Engeland gebouwd, in Australië aan gekomen, alwaar zich toen reeds be vonden de kruiser »Melbourne« en 3 torpedojagers.oc Men ziet bieruit, dat Australië er thans gang achter zet. En dit is geheel in overeenstemming met de openbare meening, welke daar te lande omtrent de urgentie van bet tot standkomen van versterking der weermiddelen met bet oog op den atgemeenen toestand in bel Oosten heerscht, en die nog onlangs baar uiting vond in de Daily Telegraphs van Sydney toen dit blad, schrijvende over het defensie rapport der Neder- landscbe Staatscommissie, die op Java, in verband met den internationalen wedijver in vlootbouw, bestaande be zorgdheid volkomen gegroDd noemde en daaibij de meening uitsprak, dal de voorstellen in Indië terecht onvol doende werden geacht. »Die voorstellen zoo zeide de Daily Telegr.s zijn ook onvol doende, althans om een ernstigen aanval te weerstaaD, en behoeft met deze mogelijkbeid geen rekening te worden gehouden, dan beeft Indië in het geheel geen vloot noodig. Het bouwplan tocb loopt over 35 jaren, een tijdperk van onberekenbare moge lijkbeid !<r «Nederland moet zegt het blad verder voor zichzelf al zijn krachten inspannen en voor de verdediging van zijn koloniën bovendien zijn kracbt zoeken in bondgenootschappen. Indien deze Staatkunde wordt aanvaard, zou Nederland met Australië zich veel veiliger gevoelen. Java is een buiten gewoon rijk land, waar de vreemde Oosterlingen de Europeanen in getal sterkte ver overtreffen. De wenscb der Aziatische volkeren naar gebieds uitbreiding, opdat zg met langer bun overbevolking behoeven te doen emigreeren naar een vreemd land, maakt de vooruitzichten voor de Hol landers op Java duister, en die vooruit zichten zullen niet verbeteren, zoolaDg niet zeer afdoende slappen om ze beter te maken worden gedaan. Wij zullen hieraan niets toevoegen en onthouden ons van eenige con clusie. Wij achten bet nochtans nuttig, dat hier wordt gehoord ook betgeen buiten onzen eigen kring over ons en onze aangelegen beden wordt gezegd. In den Donderdagavond gehouden openbare raadsvergadering waren de heeren Rolandus Hagedoorn en Jot issen met kennisgeving afwezig. De notulen der vergadering op 31 Maart j.l. werden ongewijzigd vastgesteld. De vooizitter Mr. J. C. Graaf van Randwijck deed daarna door den secretaris den lieer A. R. Veenstra de navolgende ingekomen stukken voorlezen: Een besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht rid. 30 Maari 1914 waarbij goedgekeurd werden teruggezonden de raadsbesluiten van 24 Februari 1914 tot wijziging der begrooting, dienst 1914.(Aangenomeü voorkennis geving). Een besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 3 Maart 1914, waarbij bun beslissing op het raadsbesluit d.d. 24 Februari 1914, tot aankoop van het perceel kadastraal bekend gemeente Amersfoort, sectie E. No 84 f Romme- lenburg) is verdaagd. (Aangenomen voor kennisgeving). Een adres van den beer M. Pon houdende verzoek hem alsnog ver gunning te willen verleenen tot bet bouwen van een herstelplaats van rijwielen achter bet woonhuis, dat hij zich voorstelt te bouwen aan den Vlasakkeiweg op bet terrein der voor malige zeeppoederlabriek. De voorzitter herinnert dat het bier betreft dispensatie te verleenen, van io de Verordening betreffende het bebouwen van bepaald aangewezen terreinen in de gemeente, speciaal bestemd voor bebouwing met woon buizen, gemaakte bepalingen, welke dispensatie alleen door Burgemeester en Wethouders en niet door den Raad kan wordeD verleend. Besloten werd daarom adressant niet ontvankelijk te verklaren in zijn verzoeken. Daarop komt aan de orde een voor stel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan eener overeenkomst met de Hollandscbe Electriciteits Maatschappij tot het leveren van electriciteit aan de gemeente en in verband daarmede tot wijziging der begrooting over 1914. Algemeene beschouwingen werden niet gehouden. De verschillende artikelen der ont- werp-overeenkomst luiden als volgt. Artikel 1. Stroomlevering. 1. Amers foort koopt van de H. E. M. de voor baar electrisch bedrijf benoodigde electriscbe energie en de H. E. M. stelt deze electriscbe energie in elke verlangde hoeveelheid gedurende bet gebeele etmaal ter beschikking van Amersfoort. 2. De energie wordt geleverd aan de grens der Gemeente Amersfoort, gelegen aan den Soesterstraatweg. 1 3. De levering van de electriscbe energie zal aanvangen op bet door Amersfoort ten minste twee weken te voren op te geven tijdstip. Art. 2 Stroomsoort. De electriscbe energie zal gelevejd worden in den vorm van draaistroom met 50 perioden per seconde en onder een spanning van 10.000 Volts tusschen de phasen. Art. 3. Meting. 1. De meting van de electriscbe energie zal geschieden in een behoorlijk geventileerde en droge meetruimte, welke Amersfoort ter beschikking zal stellen. 2. De H. E. M. heeft te allen tijde toegaDg tot de meetruimte. 3. In de meetruimte zal ieder der partijen een zelfregistreerenden Kilo wattuur-meter en een zelfregistreeren den maximum-aanwijzer, beide van deugdelijk fabrikaat, plaatsen. 4. Ieder der partijen heeft het recht bare meettoestellen uit te kiezen en te plombeeren en is verplicht bare toestellen behoorlijk te onderhouden en te bedienen. 5. De gemiddelde waarden van de meettoestellen van Amersfoort en de H. E M. zullen als grondslag van de betaling worden aangenomen. 6. Is er tusschen de aanwijzingen van de meettoestellen van Amersfoort eenerzijds en van de H. E. M. ander zijds een vei schil, grooter dan 5 pCt. der aanwijzing van het laagst aan wijzende toestel, dan wordt aangeno men, dat beide toestellen onjuist aan wijzen en moet achtereenvolgens her ijking van beide toestellen plaats vin den. Gedurende bet tijdsverloop, dat een der toestellen oi beide tnestellen onjuist waren, of dat een der toestel len ter ijking afwezig was, wordt het te betalen bedrag bij gemeen overleg in verband met de uitkomsten der herijking vastgesteld. 7. De herijking zat moeten geschie den op een bij gemeen overleg te bepalen wijze, bij voorkeur in een Rijks-instituut in Nederland of in het buitenland. 8. De zelfregistreerende toestellen worden op den eersten werkdag van iedere maand des voormiddags ten elf ure opgenomen door een ambtenaar van Amersfoort en door eendoorden H. E. M aan te wijzen persoon. Art. 4. Prijs. 4. Het door Amers foort aan de H. E. M. wegens de levering van electriscbe energie in eeriig kalenderjaar verschuldigde be drag zal bepaald worden door samen voeging van de bedragen, welke naar de drie volgende grondslagen op de daarbij aangegeven wijze worden vastgesteld le. naar de maximum-belasting in Kilowatt (K. W.) voor een maximale belasting van 1 tot 450 K. W. f75 per K. W. voor een maximale belasting vanaf 150 tot 200 K. VV. f70 per K. W. voor een maximale belasting vanaf 200 tot 250 K. W. f65 per K. W. voor een maximale belasting boven 250 K. W. f60 per K. W.; 2e. naar het nuttige energie-ver bruik in Kilowatt-uren (K.VV.U): voor alle K. W. U. 2.6 cent pèr K. W. U.; 3e. naar het energie-verlies in het Gemeentelijk leidingsnet in Kilowat turen (K.VV.U.): voor alle K.W.U. 2 cent per K.VV.U. 2. Met afwijking van het in dit artikel en de twee volgende artikelen bepaalde zal Amersfoort aan de H.E.M. voor de levering van electrische energie gedurende bet jaar 1914 be talen de helft van hetgeen Amersfoort gedurende dien tijd van de afnemers.! voor de geleverde electrische energie zal ontvangen. Deze betaling vindt plaats vóór 1 Februari 1915. Art. 5. Grondslagen. 1. De grond slagen voor de berekening van bet door Amersfoort aan de H. E. M. wegens de levering van electrische energie verschuldigde bedrag worden op de volgende wijze bepaald. 2. Als de maximum-belasting in een kalenderjaar zal worden beschou wd de gemiddelde waarde van de dage- lykscbe aanwijzingen der maximum aanwijzers in de maanden Januari, November en December, voor zoover deze belastingen vallen in het tijdstip tusschen 4 uur en 10 des namiddags. 3. Belastingen, welke korter duren dan tien minuten, zoomede abnor maal booge aanwijzingen, welke klaar blijkelijk het gevolg zijn van kort sluiting of eenig ander ongeval, wor den buiten beschouwing gelaten. 4. Als nuttig energie verbruik zal worden beschouwd het 4/5 gedeelte van bet door de Kilowattuur meters geregistreerde gebruik, terwijl het overige 1/5 gedeelte zal worden be schouwd als energie-verlies. Art 6. Betaling. 1. De betaling van het door Amersfoort aan de H. E. M.verschuldigdebedrag zal plaats vinden, voor zoover betreft de betaling der door de Kilowattuur-meter-meters geregistreerde eenbeden, per maand en wel uiterlijk tien dagen, nadat de door de H. E. M. ingediende reke ning door Amersfoort zal zijn goed gekeurd. De ingedionde rekeningen zullen als goedgekeurd worden be schouwd, indien Amersfoort binnen dertig dagen na de indiening geen aanmerking ter kennis der H. E. M. heeft gebracht. 2. De betaling van het verschuldig de bedrag voorde maximum-belasting zal geschieden voor bet eerste volle kalenderjaar, gedurende hetwelk elec triscbe energie is geleverd, aan bet einde van dat jaar. 3. Voor de daarop volgende kalen derjaren zal de betaling over de maximum-belasting geschieden op onderstaande wijze. Aan het einde van elke maand zal, tegelijk met de betaling van de geregistreerde een heden, door Amersfoort aan de H. E. M. betaald worden 1/12 van de som, die verschuldigd zou zijn, wanneer de maximum-belasting gelijk zou zijn aan voor het afgeloopen kalenderjaar geldende maximum. 4. Aan bet einde van elk jaar wordt dan bepaald, hoeveel in werke lijkheid de maximum-belasting be dragen heeft en daaraan overeen komstig vindt dan eene verrekening plaats. De betaling, in verband met deze verrekening, vindt plaats binnen vier weken, nadat de door de H.E.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1