Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. Advertemiën. J. A. GOVERS, Schoenen naar ffiZIOti M. ingediende afrekening door Amers- foort zal zijn goedgekeurd. De inge diende afrekening zal als goedgekeurd worden beschouwd, indien Ameisfooit binnen dertig dagen na de indiening geene aanmerking ter kennis van de H. E. M. heeft gebracht. Art. 7. RegelmatigbeidderStroom- levering. De H. E. M. is, gelet op de omstan digheden, verplicht, zooveel mogelijk er voor te zorgen, dat over een tijds verloop van meer dan vijf minuten geen grootere afwijking dan 3 pCt. van de normale spanning van 10 000 Volts in het voedingspunt optreedt en in elk gevel, dat de energie-leve ring met zoodanige regelmatigheid geschiedt als van eeu goed geregeld bedrijf geeischt kan worden. Art. 8. Boeten. 1. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort heb ben het recht, behoudens in ge»al van overmacht, aar. de H. E. M. eene boete op te leggen bij elke storing in de stroomleveiing, van ten hoogste f50 per uur of gedeelte van een uur. dat de storing geduurd heeft. 2. Een storing van korteieu duui dan 5 minuten zal niet in aanmer king komen, wanneer binnen dertig dagen een dergelijke stoiing zich niet meer voordoet, 3. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort hebhen daarenboven het recht, behoudens in geval van o ermacht, bij overtreding van eenige bepaling dezer overeenkomst een boete op te leggen van ten hoogste f300 voor elke overtieding. 4. Aanwezigheid van overmacht moet worden aannemelijk gemaakt door de H. E. M. 5. De H. E. M. is in haar beroep op overmacht niet ontvankelijk, dan wanneer zij binnen driemaal vier en twintig uren na de gebeurtenissen of omstandigheden, waaruit deovermacht op .staat, daarvan aan Amersfoort heeft kennis gegeven en binnen dertig dagen ten genoege van Amersfoort heeft aangetoond, welken invloed die ge beurtenissen of omstandigheden heb ben uitgeoefend. Art. 9. Duur der overeenkomst. I. Deze overeenkomst wordt aange gaan voor het tijdvak van ruim drie jaren, eindigende 31 December 1917, des nachts te 12 ure. 2 De overeenkomst wordt geacht telkens stilzwijgend voor den tijd van éeu jaar te zijn verlengd, indien niet éen der partijen aan de wederpartij ten minste twee jaren te voren schrifte lijk opzegging heeft gedaan. De heer Leiuweber vond de termijn van twee jaien voor schriftelijke op- zeeging wel wat lang, doch de voor zitter achtte die noodig om in de gelegenheid te zijn hij beëindiging dei overeenkomst de noodige maatregelen te kunnen nemen. Art. 10. Einde der overeenkomst. Amersfoort heeft het lecht, deze over komst te allen tijde door enkele op zegging, zonder gerechtelijke tusscben- komsi, op een door haar te bepalen tjjdstip te doen eindigen: a. wenneer de H. E. M. de uit deze overeenkomst voortvloeiende ver plichtingen niet nakomt of zoodanig nakomt, dat van Ameisfoort redelijker wijze niet kan gevergd worden, deze overeenkomst te laten voortduren; b. wanneer de H. E. M. in staat van faillissement is verklaard of haar surséance van betaling is verleeud. Alt. 11. Verbod van levering aan anderen. De H. E. M. vei bindt zich gedurende deQ duur van deze over komst zonder toestemming van Burge meester en Wethouders van Amers foort binnen bet giondgebted dei Gemeente Amersfoort geen elec- trische energie, in welken vorm ook, noch om niet, noch tegen vergoediog te leveren aan anderen dan aan de gemeente Amersfoort. Art. 12. Kosten. De kosten, op deze overeenkomst vallende daaronder eventueel registratie-recht begrepen worden door de H. E. M. gedragen. Art. 13. Verandering rechtstoestand. 1. Partijen verbinden zich om, in dien de tusschen ben bestaande rechts verhoudingen gewijzigd mochten wor den door bet in werking treden van een wet, een algemeenen maatregel van bestuur of een provinciale ver ordening, hunne rechtsverhoudingen zoo spoedig mogelijk opnieuw te rege len, zooveel mogelijk op de grond slagen van de op dat oogenblik be staande rechtsverhoudingen. 2. Te dien einde zullen partijen zoo spoedig mogelijk trachten tot overeenstemming te geraken. 3. Indien een der partijen oordeelt, dat geen overeenstemming is te be reiken zal de vaststelling van de nieuwe rechtsverhoudingen worden opgedragen aan eenen scheidsman (scheidslieden) te benoemen op de wijze, in het volgende artikel bepaald, en die de in dat artikel omschreven rechten en verplichtingen heeft (heb ben). 4. Beide partijen zijn verplicht, de door den scheidsman (scheidslieden) vastgestelde regelingen te aanvaarden en op die wijze met elkaar een nieuwe overeenkomst aan te gaan. Art. 14. Geschillen. 1. Partijen ver binden zicb de beslissing alle uit deze overeenkomst voortvloeiende geschil len zonder tusschenkomst der rech terlijke macht, in hoogste instantie op te dragen aan een door hen te benoemen scheidsman, die naar bil lijkheid zal rechtspreken en zelf de regeling der procedure vaststelt. 2. In geval partijen omtrent de keuze van dien scheidsman binnen éen maand, nadat een der partijen met de andere partij omtrent de be noeming van eenen scheidsman in overleg is getreden, niet tot overeen stemming komen, kiest elke paitij eenen scheidsman en zal door deze beide scheidslieden een derde scheids man worden benoemd, en beslissen deze drie scheidslieden bij meerder heid van stemmen. 3. Mocht omtrent de benoeming van dezen derden scheidsman geene overeenstemming tusschen de beide scheidslieden verkregen worden, dan worden alle drie scheidslieden op ver zoekschrift van de meest gereede paitij, nadat de andere partij daarop zal zijn gehoord of geroepen om ge hoord te woiden, benoemd door de Arrondissements-rechibank teUtrecht. 4. Mocht een der partijen binnen vijf dagen na sommatie in gebreke blijven tot aanwijzing van eenen scheidsman over te gaan, dan zullen alle dr:e scheidsleden, op vordering van de andere partij op de in bet vorig lid genoemde wijze worden be noemd. 5. Indien partijen zich niet kunnen vereenigen over de formuleering van het geschilpunt, zal deze formuleering door den scheidsman (de scheidslieden) geschieden, nadat deze partijen in staat heeft (hebben) gesteld, hare meening daaiover kenbaar te maken. 6. Partijen zijn verplicht, aan den scheidsman (de scheidslieden) alle in verband met bet geschil gevraagde iidicbtingen te veischaffen. 7. De kosten van arbitrage komen ten laste van de partij, die in het ongelijk wordt gesteld, tenzij de scheidsman of de scheidslieden een verdeeling van kosten gelast of gelasten De beer Gerritsen wenschte een tijd te zieu bepaald voor het bijeen komen der arbiters opdat mot door loedoen van een hunner de zaak op de lange Daan kan geschoven worden. De voorzitter voerde aan dat ver- tiouwen moet worden gesteld in de door beide partijen te benoemen ar biters. Zonder onderling vertrouwen toch is geen contract mogelijk. Art. 15. Nieuwe overeenkomst. Wanneet deze overeenkomst even tueel zal worden vervangen door een definitieve overeenkomst van langeten duur, zullen de voor de maximum- belasting gestelde grondslagen wordeu verminderd en zal iu die overeenkomst een bepaling worden opgenomen, krachtens welke de H. E. M. gedurende tien jaar langer dan een oorspron- kelijken duur der nieuwe overeen komst het recht vei krijgt, op hart kosien en op haar risico door de Gemeente Amersfoort langs de door Amersfoort aan te wijzen richting een doorgangskabel te leggen, uitsluitend dienende voor de levering van elee tnsche energie aan of in andere Ge meenten. Voor de redactie dezer be paling zal als grondslag worden ge nomen de desbetreffende bepalingen, welke in andere overeenkomsten van de H. E. M. zijn opgenomen. Alle artikelen werden, evenals het ontwerp-contract in zijn geheel, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nadat ook de hiermede in verband staande wijziging der begrooting op dezelfde stilzwijgende wijze 1* goed gekeurd brengt Wethouder Rijkens een woord van warme hulde aan den Burgemeester en den gemeente Secre taris, voor de enorme moeite en in spanning die zij zich getroostten om deze zoo hoogst gewichtige aangelegen heid tot een goed einde te brengen De Vooizitier dankte voor de wel willende woorden. Hij meende dat de zaak zeer vlot is veiloopcn en sprak de hoop uit reeds in bet a s. najaar electrische energie te kunnen levr-mn. Besloten werda. lot verkoop van een perceel Grond groot 62 M' tegen f 1.75 per M1 aan den heer P. H. van Haselen. b. tot overname van wegen, gelegen onder de gemeente Leusden. c. tot aanstelling van een Hoofd opzichter bij de gasfabriek en water leiding en d. tot verkoop van een terrein groot 2950 M* tegen f 1 50 per M' aan den heer H. A. Pothoven. Aan den heer R. Zijlstra werd op zijn verzoek met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend als direc teur der gemeentelijke gasfabriek en waterleiding. Goedgekeurd werd een wijziging in de overeenkomst met de Ooster Stoomtram-Maatschappjj, strekkende om de lijn bij de lijwielbergplaats op het einde van het stationsplein te doen eindigen. De openbare vergadering werd daarop gesloten. De raad vergaderde echter nog geruimen tijd in comité- generaal Met ingang val) 1 Mei a s zul len ook bij de Hollandscbe Spoorweg- Maatschappij voor het vervoer van rijwielen als bagage, rijwielkaarten worden verkrijgbaar gesteld, evenals zulks thans hij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en de Ned. Centr. Spoorweg Maatschappij plaats vindt. Mejuffrouw C. J. ten Bosch, directrice d«r Industrie- en huishoud school, zal examinearen in koken bij de examens, uitgaande van den Bond van leeraressen bij het huisboudonder- wijs. In eene bijeenkomst van kegelaars op Dinsdagavond 14 April a.s. in de groote zaal der sociëteit Vereenigings te houden, z<tl door de heeren de Ru on N. C. de Ruijter leden van het hoofdbestuur van den Nederl. Kegel bond, de wenschelijkheid worden aan getoond van bet oprichten van eene afdeelmg van dien bond te dezer stede. Aan de Centrale eier-veiling weiden Woensdag aangevoerd 18.96o kippeneieren. De prijs liep van 14 lot f4 50 per honderd de middelpiijs was f 4.16 Aan de markt werden 160.000 eieren aangevoerd. De prijs was daar f 4 tot 4.35 de middelprijs f 4.11 Barou Schimmelpenninck van der Oye. De voorzitter van de Eerste Kamer, baron Schimmelpenninck van der Oye, lijdt aan eene ongesteldheid,die wegens zijn hoogeri leeftijd zorg baart Koort-, die thans weder geweken is, heeft den patiënt verzwakt. De toestand van den president der Eerste Kamer, baron Schimmelpen ninck van der Oye, blijft zeer zorge lijk. Het is bijna regel geworden, dat de ochtend- en avond-personentreinen van Leeuwarden en Groningen naar de lichting Zwolle met belangrijke vertragingen, soms wel van bijna 1 uur, te Zwolle aankomen, wat een gevolg Is van de toeneming van het snel- aoederenvervoer. Naar men vei neemt zijn er thans plannen bij de Staats spoor m wording om voor dit goederen vervoer afzonderlijke treinen in te leggen. Voor het personenvervoer met genoemde treinen zal dit een belangrijke verbetering zijn. Met den aanstaanden zomerdienst zal de Staatsspoor met baar groote locomotieven een 4-tal sneltreinen GroningenUtrecht en terug blijven vervoeien en van hun indienststelling af, ook de nieuwe D-treinen over dat traject. L)e Ontraal-spoor lijdt dan weer eenige sneltiemen naar het Noorden en terug en vervolgens enkele snel treinen tot Meppel en terug. De proef voor een paai jaar ge nomen, blijkt dus goed te voldoen. De spoorwegramp bij Beilenl De vaststelling van het ambtelijk rapport inzake de spoorwegramp te Beilen wacht nog op den volledigen uitslag van bei nog niet geëindigde onderzoek. De legerplaats bij Harderwijk zal voor wat nel veldleger aanga.il, in den loop van dit jaar worden be trokken door: de October bataljons der IVe divisie van 3 tot en met 12 Juni (sterkte pl.m. 1000 man); het 9e regiment infanlerie van 24 Aug. tot en met. 12 September (sterkte pl.m. 1800 man); en het 20e regimeDt infanterie van 2 tot en met 12 September (sterkte pl.m. 1800 man). De oestervergiftiging t In verband met de zoo droevig afgeloopen oestervergifiigingen in Den Haag, wijst het Mdbl. tegen de Ver- valschingen op de zeer interessante onderzoekingen door de doctoren Rap- pin en Grosseron gepubliceerd, aan gaande de kans van besmetting door onzuiver gewoon keukenzout. Zooals bekend is, luidde het des kundig rapport inzage bedoelde oester- vergiftiging, dat da mogelijkheid zou kunnen bestaan van een besmetting buiten de kweekplaatsen der oester om, daar geen aanwijzingen van be smet water bestonden. De vraag doet zich nu voor: kan het keukenzout een der oorzaken van besmetting geweest zijn? Volgens genoemde deskundigen kan zich wel degelijk een bacteriologische flora op zout ontwikkelen, en de schrijvers wenschen bij de zoulberei- ding aan de kustplaatsen, dezelfde hygiënische voorzorgen voorgeschre ven te zien als bij de oestercultuur het geval is. Het steriliseeren (verhit ting tot 105 gr. C.) levert betrekke lijk weinig bezwaren op, en waar het behandelen van groote boeveelheden zout die in zoutziederijen opgestapeld liggen volgens de schrijvers, niet steeds met de noodige zindelijkheid geschiedt, zou een dergelijke behan deling van groot hygiënisch belang zijn, zoowel voor de eonservenfabrie- ken als voor de buishouding. Waarschuwing I De Hoofdcommissaris van Politie te 'sGravenhage vestigt er de aandacht op, dat in de nieuwsbladen dikwijls oproepingen verschijnen voor gegadig den naar een betrekking als inspecteur of agent van een of andere maatschappij of voorschotbank of beheerder van een bijkantoor, waarbij storting van een waarborgsom als voorwaarde van be noeming wordt gesteld. Daar het her haaldelijk is voorgekomen, dat reflec tanten aangelokt door voordeelige voorwaarden de gevraagdesom stortten en later tot de ontdekking kwamen dat hun geld verloren was, wordt door den Hoofdcommissaris voornoemd aan geraden voorafdengdelijke informatiën omtrent de vei trouwdbeid van zulke kantoren in te winnen. In de laatste dagen deed zicb twee maal het geval voor, dat een dame van elders die op de wijze als boven vermeld meteen benoeming tot direc trice van een bijkantoor van een z g. voorschotbank van zeer twijfelachtige soliditeit was begunstigd geworden nog bijtijds kon worden gewaarschuwd voor 't storten van een waarborgsom van eenige duizenden guldens. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 2 tot en met 10 April. Geboren: Gerard, z. van Gornelis Rijn en Geertruid van den Belt. Jeannette Petronella Luberta, d. van Johannes Jacobus Boersen en Jans Vonbof Adrianus Jozeph, z. van Maitinus Woerdman en Everarda Maria Brouwer. Anton, z van Anton van Rossum en Sara Catharina de Koning. Wijnand, z. van Wijnand Elzenaar en Arendina Johanna Klaas- sen. Antonius, z. van Adrianus Johannes Rijpert en Petronella van Keulen Johanna Maria Cairina, d. van Pieter Hendrik Kerkman en Mar- garetha Alijda Heudrika van Plale- ringen. Bernardus, z. van Bernar- dus van Bekkum en Giietje Zeggelaar. Cornells Albertus Gerardus, z. van Mannus Hi-ndrikus Josephus van Lent en Heudrika Merlijn. Annie, d. van Jan Willem Radersma en Aren dina Petronella Johanna Schrevelius. Ondertrouwd: J. J. Dengering en J H. Stiuve. Gijsbert van Essen en Gnetje Paler Cornells Anto nius Anuik en Helena Alida Antonia Cluwen. Beinardus Haim Siruik en Lubberta Vonhof. Willem van Bemmel en Gerritje Bosch. Johan nes Cornells Hoefsloot en Maria van Dijk. Getrouwd: Pieter Mulder en Janne tje Buitenhuis. Aall Kiaaikamp en Cornell» van Laar. Oveileden: Albaita Wilhelmina de Biee, 78 jr.. wed. van Lammert Koenen. tieertiuida van de Kooij, 23 mud. Wihetn Boshuizen, 79 jr., wedn. van Grietje van Zoeren. Hendrik Volp 71 jr., wedn. van Hen- drika Maria van Doornik. Leven loos aangegeven kind. Barnardus Johannes Antonius van Ewijk 69 jr., ongeh. Woudenberg. GeborenNicolaas, z. van Nicolaas Donselaar en Hendrika de Graaf Arendina Maria, dochter van Arend ADton van Kolfschoten 6n Maria Lage- maat. OndertrouwdJan Dirk Berkhof, 26 jaren en Gerritje Vermeulen, 22 jr. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Hoefljzerverbond. Het Hoefljzerverbond is een tijdelijke vereeniging, evenals indertijd het comité: »Ter wille van het Kind1', met het doel geld bijéén te brengen voor het stichten van een herstellings oord te Nunspeet ten behoeve van tot tuberculose vooi beschikte kinderen. Het tracht dit doel te bereiken door het vormen van plaatselijke sub- comité's, die, ieder op eigen wijze werkend, het geld inzamelen. In de eene plaats geeft men een liefdadigheidsvoorstelling, in een andere organiseert men een bazar, of loterij, elders gaat men met steunlijsten rond; zoo beproefd men het benoodigde kapitaal bijéén te brengen. Ook hier ter plaatse is een. sub comité. Helaas bleek het, dat het meeren- deel der dame=, die aangezocht wer den zitting te nemen in dit sub comité, geen tijd daarvoor hadden, zoodat een heel klein aantal zich be schikbaar kon stellen. Deze zullen echter, hoe moeitevol en tijdroovend de arbeid voor dit kleine aantal ook is, U met inteeken- lijsten bezoeken. Zend haar niet met ledige banden weg. Dringend doet het sub-comité een beroep op u. Het adres der Penningmeesteresse is Mej. G. Lap, Schimmelpenninck- straat 50. Ook daarheen kan men zijn gave zenden, die dankbaar zal worden aan vaard. Reeds gingen eenigen uit deze Ge meente u voor. Volgt hun voorbeeld! Het sub-comité voor Amersfoort van het Hoefljzerverbond. markiblkiuht. AMERSFOORT, 8 April 1914. Tarwe f 0.Rogge f0.Boekweit f 0. appelen f 0.k fPeren f 0.a f 00.Klei- Aardapp. f 0.a f 0.zandaardapp. f2.00 a f2.50 Hoendereieren f 4 00 al 4.30 p. 100 st. Bruine eieren f4.35 a f4.60 perlOOst. Boter rl.30 a f 1.60 per kilo. Mirgarinc f 0.a f 0. Zoetern. kaas f 0.a f 0 per 50 kilo Kippen f 0.90 a f 2 20 Kuikens f0 00 a i 0.Piep kuikens f 0.00 a f 0.Ganzen l a f 0.Eenden f 1 00 a f 1.40 p. st. Jonge fO.OO a f0.00. Hazen f0.a f0.— Wilde konijnen '0.00 a f 0.00 Tamme f 0.90 a f 1 50 Duiven f0.60 a f0.70 paar Magere varkens f 16. - 4 22. Varkens r. export f0.a t 0Zeugen f60.a f 100.Biggen f9a f 16 Schrammen f0.afOVette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. 000.—Kalfkoeien f000.— a f 000. Kalf- vaarzen f 00.k f 00.Os 1000.k f 000. Pinkstioren f U00.4 f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 7 heet. Appelen heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 100 heet. Zandaardappelen, 160 000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren. 300 kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka*s. stuks Vee 10 magere varkens Varkens voor exportslagerij 250 biggen 4 zeugen. RECLAME. Aandoeningen der huid. De huid is blootgesteld aan tal van aandoe ningen, welke door de jeuk en pijn het leven van den patiënt haast ondraaglijk maken. Boven dien zijn zij dikwijls onooglyk en bieden zij hardnekkigen weerstand aan elke behandeling. Foster's Zalf geneest de huid door haar ver zachtende, antiseptische en heelende eigenschap pen. Zy gaat de ontsteking tegen en is bekend als een der beste geneesmiddelen tegen eczeem, huiduitslag, gordelroos, schurft, ins^ctenbeten, winterhanden en voeten, netelroos, dauwworm en alle jeukende huidziekten. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Amersfoort verkrijgb. bij de h.b. A. van de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwart, Langestr. 94. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel 4 f 1.75 per doos. 17 Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 1901. VOORHEEN W. UT ENS, LaDgestraat 119. Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit i n Rijlaarzen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2