BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Flink van stal loopen, met volharding doorrennen, het is heel dikwijls de goede manier, maar wij moeien den gang steeds weten te regelen, om ieder oogenblik de snelheid te kunnen verminderen en over het vei volg van den weg na te denken. De kostelijke gave, die de kracht verhoogt, die den levensmoed er in houdt, die het vei trouwen versterkt, kan ons tot hoogen leeftijd bijblijven, als wij haar niet verspillen. De goudmijn van ons be staan moeten wij met verstand exploi- teeren, op ieder plekje er uit balen wat er in te vinden is. Een wijze der Oudheid heeft ge zegd Wiezijn hartstochten bebeerscht. is sterker dan wie steden wint. De meervoudsvorm doet denken aan verschillende voorwerpen van vurig begeeren, en aan de noodzakelijkheid om daaruit alleen datgene te nemen, wat ons leven rijker van inhoud kan maken. Maar wij passen het gezegde ook toe op de wijze waarop een krachtig werkende geestesgesteldheid onszelf en de geheeie samenleving kan ten goede komen. Niei als e -n i echte stroom in hellende heddinu met snelheid zich nederstouend in deu Oceaan, zal ons bestaan de wereldgemeenschap bevruchten. De wateren zullen ook in spreidendei loop zich moeten bewegen, om in verschillende richtingen klacht en frisehhetd te brengen. De home-rule-wet. De stemming, waarbij de home-rule wet definitief werd aangenomen ver oorzaakte in Belfast groote, zelfs op gewonden blijdschap. Er werden vreug devuren aangestoken en optochten gehouden, waarbij nationalistische lie deren werden gezongen en de llriion Jack" gezwaaid. Uit tallooze ramen woei de vlag. De grondtrekken van de home-rule- wet zijn de volgende; Ierland krijgt een eigen parlement, dat uit 'n Hooger- en 'n Lagerhuis bestaat. Het Hoogerhuis telt 40, hel Lagerhuis 164 leden. Aan 't hoofd van het bestuur staat als vertegen woordiger des konings de lord-luite- nant, de onderkoning van Ierland, naast wien het kabinet van Iersche ministers staat. Dat kabinet komt voort uit de meerderheid van 't Lager huis. Ierland kiijgt 't recht zijn in wendig bestuur door eigen lands wetten zelfstandig te regelen. Het Londensche rijksparlement blijven voorbehouden alle kroonaangelegen- heden, de kwesties der buitenlandsche zaken en de aangelegenheden van leger en vloot. Gedurende een leeks van jaren blijven aan de Iersche wet geving onttrokken: de inwendige ko lonisatie, de ouderdomspensioenen, de arbeidersverzekering en bet beheer der politie, alsook de openbare leenm- geu, aangegaan voor 'l in werking treden der home rule-wet. Voorloopig is Ierland in financieele aangelegen beden nog afhankelijk van 't moeder land Het Iersch beheer beeft een deficit van 18 millioen gulden, dat door 't moederland wordt orerge- noonen, terwijl Ierland een buiten gewone jaarlijksche bijdrage zal ont vangen van 6 millioen gulden, dl» jaarlijks met 600.000 gulden vermin derd wordt. Na de totale regeling der Ierscbe financiën draagt Ierland in de algemeene lasten van Groot-Brittamnë bij. Het Londensch parlement gaat voort met belastingen uit ie schrijven voor 't geheeie Vereenigd Koninkrijk. Het Iersche parlement krijgt het recht algemeene siaatsbelastingen tol zekere grenzen te heffen. Invoerrechten en zegelbelasting blijven het Londensch parlement voorbehouden. Op 't gebied der accijnzen is Ierland volkomen vrij Tot bescherming van Ulster is de bepaling opgenomen dat het Ierscbe parlement niet het recht heeft een godsdienst tot staatsgodsdienst te maken of een of anderen godsdienst niet te erkennen. Het mag geen eere- dienst voordeelen toestaan of omge keerd last aandoen. Evenals in Duitsch land de Rijksdag staal boven de staatsparlementen, zoo staat het Lon densch parlement boven 't Iersche Het Londensch parlement kan door een »veto« een Ieisch parlementsbe sluit vernietigen. Het aantal Iersche leden in't Londensch parlement wordt van 103 op 42 gebracht, waardoor de invloed van Ierland op de algemeen politiek van 'i Vereenigde Koninkrijk zeer verzwakt. De opcenten! Aan antwoord van den Minister op het afdeelingsver-lag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot heffing van opcenten op de vermo uensbelasting en op de belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten is oei volgende ontleend* De Minister van Financiën slui zich aan bij die leden, welke de be handeling van deze noodwet niet de geschikte gelegeubeid achten om de algemeene financieele politiek tot een onderwerp van bespreking te maken, althans voor zoover niet die finau cieela politiek de aanleiding mocht zijn tot de noodzakelijkheid van deze noodwet. Zuiks nu schijnt hem niei h-l geval ie zijn. üf het vong Kabinet, indien het waie aangebleven, zoo tijdig het nieuwe tariefontwerp in werking zoude hebben kunnen brengen, dai er thans geen lijdelijke maatregelen zouden noodig zjjn, schijnt bem een vraag die practiscb belang verlore heeft. De Minister zou, welke blijvende dekking door hem ook op den voor grond werd geschoven, naar thans is gebleken, zich voor 1914 nimmei van tijdelijke maatregelen hebben kunnen onthouden. De Minister denkt zich overigen- Ie dekking van het thans door hern ip ruim f 10 millioen gsraarnd tekuri door een eventueele beschikking over Ie suppletoirs opbrengst van den gedistilleerd- accijns, terwijl hij vooi f 4.170.000 uit opcenten en voot f5 a f 600 000 uit den hoogeien bier accijns denkt te verkrijgen, welk laatste cijfer wellicht nog te op timistisch is gesteld. De bezwaren tegen heffing van opcenten op de vermogens- en be- Irijfsbelasting zal de Minister even min als zijn beide amhtsvoorgangeis ontkennen. Intusscheti moeten die be zwaren, waar de Heffing van genoemde wetten toch progressief is, zoodal onk bij de opeen ten heffing met dediaaa- kracht rekening wordt gehouden, niet te breed worden uitgemeten. Bovendien zullen de 20 opcenieri ge makkelijker gedragen woiden, nu men aan 10 opcenten, welke reeds vier jaren geheven worden, gewend is geraakt, deze als het ware deel uit maken van de belasting. En eindelijk had de Minister, gelet op de zeer groote bedragen, die de artt. 369 en 370 der Invaliditeitswet vorderen, geen keuze. Aan de heffing van opcenten op de successiebelasting is ernstig ge dacht. De bezwaren, daaraan verbon den, werden echter te groot geacht. De Minister is door het Voorloopig Verslag niet van zijn meening terug- gebiacbt, dat het in de lijn ligt, om waar het ontwerp der inkomsten belasting de heffing van rechtspersonen méér verhoogt dan die van natuur- peisonen, ook bij de tijdelijke heffing voor rechtspersonen reeds een sterkere verhooging in toepassing te brengen, dan voor overige aanslagen. Aan beperking van de 60 opcenten tot de vennootschappen, die een divi dend van minstens l0*/« geven, kan reeds hierom niet gedacht worden, omdat de opbrengst van den tijdelij- ken maatregel daardoor te zeer zou inkrimpen. Het Algem. Nederl. Werklieden Verbond heeft gedurende de beide Paaschdagen zijn algemeene jaarver gadering te Leiden gehouden. Met 33 tegen 11 stemmeD heeft de vergadering aangenomen een be- stuursvoorstel, strekkende om in be ginsel te besluiten tot een fusie met den Vrijz. Dem. Bond. Professor dr. Pb. Kohnstamm sprak een rede uit, over het onderwerp- Wat hebben wij te vei wachten op sociaal gebied -an Minister Tn-ub. Hij protesteerde met verschillende argumenten tegen de uitsluitirg der bedeelden bij het wetsontwerp-Treub inzake Oudei domsrenie. Hij gaf overweging de bedeelden wél toe te laten, maar eerst dan, wanneer de regeering de noodige gel den daarvoor heeft door de vei wezen- Itjking van haar financieele plannen. De voorzitter plaatste zich namens hel Vei bond vierkant tegen de >er- plichle ziekenfondsen aan de fabrieken, die de zelfstandigheid van den arbeider aantasten. Professor Kohnstamm gewaagde an de meening van den Bond voor Siaalspensionneei ing dat men goed zou doen, het omwerp aan te nemen desnoods mat uitsluiting van de be deelden, waar bet toch altijd een verbetering is van den huldigen toe stand Als bestuursleden weiden herkoz--n de heeren G. G. T. Meyer en W. L S. Nobel, belden Rotterdam; P B-m- nema, Groningen K. Sclieffei Over- ij-elJ F v. Emmerik, Noord-Holland en Smcke, Zeeland. De heet v. Emmeiik hield een voor- Iracht over de noodzakelijkheid van uiooglegging der Zuideizee. In een huishoudelijke vergadering werd Rotterdam als plaats voor de volgende jaai vergadei ing aangewezen. De fusie mei den Viijz. Dem. Bond is op de volgende bepalingen gebaseerd Het A. N. W. V. voert geen zeif- tandige politieke actie, maar blijft zelfstandig op economisch terrein. De Vrijz Dern Bond dringt er bij haar leden-weiklieden op aan, lid van het A N. W. V. ie worden. De Wnk ui ansbode woidt een gemeenschappelijk arbeiders ornaat) m-t een eigen geldelijk beheer. De Emmabloem, ten bate der tuberculose-lijilers van alle gezindten zal dit jaar op Dinsdag 21 April ver kocht worden. In afwijking van andere jaren is het bloempje nu met van celluloid inaar van slof vervaardigd, waardoor het een veel natuurlijker en lieflijker aanzien heeft. De prijs is niettemin slechts 10 cents. De weldadigheidsbloem is door de leveranciers naar de 217 plaatsen in Nedeiland, waar zij verkocht zal wor den, veipakt in 6550 doozen, elk 100 stuks bevattend en als bouquet ver- eenigt. dat bij elkaar een inhoudsmaat geeft van 30 M». Militaire maïsoliën t Tot het verkrijgen van een goede geoefendheid in het marcheeren, en om de bezwaren, aan groote marchen verbonden, zooveel mogelijk te voor komen, is bij wijze van proef bepaald, dat bij marschoefeningen voortdurend in deü pas zal worden gemarcheerd wat niet uitsluit dat vergunning zal kunnen worden verleend voor rooken zingen enz. Door dezen maatregel zullen de manschappen elkander niet hinderen; en bet slordig matcheeren zal worden voorkomen, waardoor, naar men hoopt, ook het aantal voetgebreken zal ver minderen. Ter gelegenheid van het 25-jarig beslaan der Amersloortsche muziek >ereeniging directeur den heer J A. Jochv-ms zal deze vereeniging bij gunstig weder Vrijdagavond 17 April e-n rondgang doen door een deel dei stad, welke spoedig gevolgt zal worden door een 2de rondgang. Ter benoeming tot conrector aan het Gymnasium worden door bet college van curatoren aanbevolen de heeren Dr. J. H W. Strijd en Dr. Chr. Dekwatel. Tot voorzitter der commissie voor aankoop van paarden voor het leger is benoemd majoor M. Grond- hout vau het le regiment huzaren en tot plaatsvervangend lid kapitein J. H. van Reede van de Rijschool. Vrijdag 17 April zal in »Amicitia" ten bate van den door ernstigen hersenziekte aangetasten viool-virtuoos Monuier Haspen een concert worden gegeven door de beer Leo Ruygrok, cellist, Joan Lulofs, barylon zanger terwijl de dames Angle Sydow en Elsa DanLmeijer eenige rhytmiscben dansen zullen uitvoeren. Hel Departement Amersfoort der Maatschappij toi Nut ran 't Algemeen zal op Donderdag 16 April 1914 des avonhs 8 uur in »Amicitia« een alge meene vergadering houden ter behan deling der navolgende Agenda: 1 Ingekomen stukken. 2. Verkiezing Bestuursleden voor de periodiek af tredende H.H. J. W. C Bloem (niet herkiesbaar) en A. F Sutherland (als secretaris herkiesbaar). 3 Behandeling an den beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering 1914. 4 Be noeming afgevaardigden en plaatsver vangers ter Algemeene Vergadering te Amsterdam op3 Juni a.s. 5 E-en- tueele voorstellen voor de tienjaarlijk- sche herziening der Wet in 1915. Onderlinge IIulp. Het feest, waarvan op de laatst ge houden jaarvergadering gesproken werd, is Maandagavond zeer luisterrijk ievierd in nAmicniaï door da leden van sOnderlinge Hulp« met hun vrou wen. De avond vloog voorbij, want muziek en zang eu voordrachten en de kunsten van den goochelaar wisselden -Ikaaraf. Aan den voorzitter, den heei D. Gerritsen, werd een album met stadsgezichten aangeboden. Aan het politie-bureau zijn voor de rechtmatige eigenaars terug te bekomen twee op den openbaren weg gevonden dameshorloges. Ter gisteren gehouden veemarkt werden voor guste koeien van f 140. tot f210.besteed, voor kalfkoeien van f220.tot f260voor kalf- vaarzen van f180.— tot 220.ter wijl pinken van f90.— tot f120. golden. Maandag, 2de Paasehdag, tegen ongeveer half een uur, ontstond er een flinke heide- en eikenhoutbrand aan de Stompen, eigendom toebebooreDde aan de Ulrechtscbe Waterleiding. Met behulp der Soesterberger brandweer en eenige daar vertoevende personen werd door spoedig ingrijpen de brand gebluscht. Beide Paaschdagen, vooral Maandag is de drukte in de bloem bollenstreek buitengewoon groot ge weest. Duizenden waren gekomen om van de pracht der kleurige velden te genieten. Een groot aantal extra-treinen was noodig om alle reizigers te vervoeren. Een Paaechei van C2.500 gulden. Het merkwaardigste en grootste Paaschei werd twee jaren geleden bij een Londenschen banketbakker door een Engelschen lord voor zijn ver loofde, de dochter van een Zuidafri- kaanscben millionnair, besteld. Dit chocolade-ei was drie meter hoog. Er kon met gemak een man met een tafeltje inzitten. Van buiten was het prachtig versierd. Van binnen werd liet gevuld met 500 kilo fijne bonbons en een prachtigen uitzet. Het ei kostte den gever de respectabele som van 62.500 gulden. Een versteende schildpad I De Limb. Koer. verneemt uit Sint-Pieter (bij Maastrict). dat door de bergwerkers J. K. en L. M. in de onderaardsche grot van den heerN. W. aldaar, een versteende schildpad ge vonden is. Dit fossiel, dat nagenoeg geheel gaaf uit den mergel is kunnen gekapt worden, heeft een lengte van 1.25 lil. RECLAME. "Ja, door een samenloop van omstandigheden," zei hij. "Mijn secretaris zou me te Charing Cross hebben opgewacht, maar ik heb hem er niet gevonden ik begrijp volstrekt niet waarom." "Mr. Dimmoek?" vroeg Racksole. 'Ja, Dimmoek. Ik herinner me niet, dat hij ooit te voren een afspraak niet is nagekomen. Kent u hem? Is hij hier geweest?" »Hij heeft gisteren avond met ons gedineerd," zei Racksole «op Nelly's uiknoodiging," voegde hij er glimlachende bij «maar van daag hebben we hem nog niet gezien, 't Is me intusschen hekend dat hij op de hof-apartementen hier beslag heeft gelegd en ook op een suite, die aan die apartementen grenst no 55. Dat is immers zoo, Nelly »Ja, papa," zei ze, na eerst met een heel effen gezicht een lijst te hebben nagezien. «Uw Hoogheid zal waarschijnlijk wel naar zijn kamer gebracht worden zijn apartementen bedoel ik." Toen keek Nolly den Prins vroolijk lachend aan en zei»Ik weet eigenlijk niet precies ^wie de aangewezen persoon is om u er heen te brengen. Om de waarheid te zeggen, hebben papa en ik nog niet zoo heel veel onder vinding op 't gebied van hotel-decorum. Ziet u, we hebben de inrichting gisteren avond pas gekocht." «Heeft u het hotel gekocht riep de Prins uit. ».la," zei Racksole. «En is Félix Babyion vertrokken?" «Hij is vertrekkende, als hjj nog niet weg is." »0! ik begrijp 't," zei de Prins, »'t is natuurlijk een van uw Amerikaan3che manieren van «zaken doen." U heelt gekocht om weer te verkoopen, niet waar U is voor nw genoegen op reis, maar u kan de verzoeking niet weerstaan om een duizend of wat winst te maken bij wijze van ontspanning. Ik heb wel meer van zoo iets gehoord." We zijn niet van plan weer te verkoopen, Prins tenzij onze koop ons mocht berouwen. Soms is dat 't geval, en soms niet. 't Hangt heel en al af van hé? watRacksole brak plotseling af, om zich tot een bediende in liverei te wenden, die onopgemerkt het bureau was binnengetreden en hem nu heel dringend en geheimzinnig stond te wenken. «Alsjeblieft, meneerI" Door allerlei opgewonden gebaren smeekte de man den heer Theodore Racksole het bureau uit te komen. «Laat ik u vooral niet ophouden, mr. Racksole," zei de Prins, en de eigenaar van het Babylon-Hotel vertrok, na even voor Prins Aribert te hebben gebogeD. «Mag ik hier binnenkomen?" zei de PriDS tot Nelly, dadelijk toen de millionair was heengegaan. «Onmogelijk, Prins," lachte Nelly. «De bepaling omtrent 't niet binnenlaten van bezoekers in dit bureau is heel streng." «Hoe weet u 't dat het zoo'n strenge bepaling is nu u paB sinds gisteren avond eigenares is van het hotel «Ik weet 't omdat ik die bepaling van morgen zelf heb gemaakt Uwe Hoogheid." "Neen maar in ernst, juffrouw Racksole, ik wou graag eens met u praten." «Wou u met me praten als Prins Aribert of als de vriend de kennis dien ik verleden jaar in Parijs heb gekend." «Als vriend, indien ik die uitdrukking mag gebruiken, waarde juffrouw Racksole." «En is n er zeker van, dat u niet liever eerst naar nw apartementen wordt gebracht?" «O, dat heeft nog geen haast. Ik zal wachten tot dat Dimmoek komt, hij zal nn stellig gauw hier zijn." «Dan zullen we thee laten klaarzetten in vader's particuliere kamer de particuliere kamer van den hotel-eigenaar, ziet u." «Goed," zei hij. Nelly praatte door een telefoon en drukte op verschillende belknoppen en gedroeg zich in 't algemeen op een manier, die er op berekend scheen om aan den Prins en aan iedereen dien 't mocht aangaan, te bewijzen, dat ze een jonge vrouw was, in de wieg gelegd en getraind voor 't beheer van zaken. En toen stapte ze van haar kantoorstoel af en bracht, vooraf gegaan door twee bedienden, Prins Aribert naar de kamer Louis XV, waarin haar vader en Félix Babyion den vorigen avond hun langdurige besprekingen hadden gehouden. «Waarover wenschte u met me te praten?" vroeg ze aan haar metgezel, toen ze een tweede kopje thee voor hem inschonk. De Prins keek haar even aan, terwijl hij 't kopje, dat ze hem toereikte, aannam en daar bij een jonge man was van een onbedorven, enthousiaste natuur, kon hij voor 't oogenblik aan niet anders denken dan aan haar eigen beminnelijkheid, 't Mooie van Nelly's gezichtje kwam dien middag heel sterk uit. De schoonheid van zelfs de schoonste vrouwen is in een zekere mate onderhevig aan eb en vloed. En bij die van Nelly was 't dezen middag vloed. Haar gelaat straalde van levendigheid en vroolijke opgewektheid en tegelijkertijd lag er een uitdrukking van onuitsprekelijke zachtheid en lieftal ligheid over haar heele wezen. «Ik ben 't vergeten," zei hij. (Wordt oervolqèj

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2