VREUGD EN PLEZIER. wfOöTw WERELD IEIL UTLOTINGSBLAD v> r.1.501 1.KIL01BUS Oranje-Vereeniging DE LANDBOÜWBANR TE UTRECHT W. F. A. GROENHUIZEN CO CO co o heeft een zeer groote keuze in: Tafel- Dessert- Voorsnij- Snoei- Zak- Oculeer- Likdoorn- Scheer- m Nagel- Zak- Knoopsgat- Bordunr- Papier- Ooupeur- Snoei- Kappers- BINNENLAND Gemengd Nieuws. Ingezonden. Advertentiën. A B3EW LECTURE J. A. GOVERS, Schoenen naar maat. (35ste JAARGANG) Prijs f 2.50 fr. 5.== p. j. Hlderdijkstraat 98, DEN HAAG. Bondgenootenstr. 19, BRUSSEL. v» te Amersfoort. de Heer H. E. VAK SWEDEN, Spui, aldaar. de Heer A. POTHOVEN, aldaar Ph oenix-Br ou werij Wij slijpen en herstellen alle bovenge noemde artikelen. J. D. DIJK, GRONINGEN, ter gelegenheid van haar -12% -jarig bestaan, uitgeschreven internationaal Kegelconcours. Dit concours zal van 6 lot 15 Juni in de concertzaal van het park Tivoli aldaar worden ge houden. Het programma der wed strijden zoowel als dat der concerten belooft heel wat. Behalve de gewone kurps-, personeele- en vrije baan wed strijden zal er een Bonden-wedstrijd, uitgeschreven door den Utrechtscben Kegelbond, plaats hebben benevens een Jubileum-en een Dameswedstrijd. Voor deze wedstrijden, die door niet minder dan 13 concerten zullen worden opgeluisterd, zijn tal van medailles uitgeloofd alsmede verschillende kunst voorwerpen, waai bij van zeer hooge waai de. Dus Amersfoortscbe Kegelaars op! naar Utrecht.! Jl. Maandag werd te 's Graven- hage gehouden de algemeene vergade ring van het »Nederl. Roode Kruisrr. Z. K. H. de Prins, voorzitter, hield een korte openingsrede, waarin bij met voldoening herinnerde hoe de uitzendingen naar den Balkan den naam van Nederland en het R. K hebben hooggehouden en wees op den menscblievenden arbeid, die den ver- eeniging wacht bi) de bestrijding van de pest in Ned.-Indië en het opleiden van inlandsch verplegend personeel. Eenerzijds een krachtige opleving in de vereenigingconstateerende,klaag de de voorzitter anderzijds over de wei nige wei kzaamheid van velecomité's,die beter zouden doen hun vrijwillige taak neer te leggen, indien zij niet in staat waren krachtiger mede te wei ken aan hei doel: verbetering en versterking van het Roode Kruis. Het in deze vergadering overgelegde veislag van het Roode Kruis over 1913 gewaagt van den belangrijken arbeid der Balkan-ambulances: van het uit strekken der hulpverleening in oor logstijd ook tot andere vereenigingen dan het R. K.: van de toeneming van bet ledental tot 7336 en van de ver meerdering der geldmiddelen hoewel meer rijkssteuri welkom is. Deindruk over 1913 was gunstig. Uit enkele mededeelingen blijkt nog, dat het Departement van Oorlog voor oorlogstijd in Den Haag de be schikking gaf over »Diligentia« als informatiebureaudat een Nederlan der zijn buitenvei blijf in oorlogstijd gedeeltelijk aan het R. K. afstond om te dienen als nood-ziekeninricbting en het hoofd-comilé een contract sloot om bij groote rampen of oorlog het herstellingsoord Villandr y* (bij Nijmegen) in gebruik te nemen. Het denkbeeld om in 1914 te Genève een congres te houden ter herdenking van het 50-jarig bestaan der Geneef- scbe conventie en daarop te behan delen een voorstel van dr. Boland, lid van bet hoofdcomité, lot samen stelling van een internationale neutrale Roode-Kruisvloot, kon niet tot uit voering gebracht worden; 't wordt echter niet losgelaten. In het verslag zijn opgenomen de rapporten der leiders van Nederl. ambulances naar den Balkan, waarbij dr. Lingbeek verschillende wenschen voorstelt en een plan de campagne voor oorlogstijd ontwikkeld, waarvoor niet-militieplichtig personeel zich voor den R.K -dienst beschikbaar zou stellen. Het voornaamste punt van deze vergadering was het rapport der com missie inzake den bouw van een zie kenhuis-opleidingsschool voor verpleeg sters en helpsters. De meerderheid achtte dergelijke inrichting niet nood zakelijk en bovendien te kostbaar. Een man, die aanteekeningen maakte. In een stadje in Bretagne is kort geleden een man op 77-jarigen leeftijd gestorven, die van zijn achttiende jaar af alle mogelijke aanteekeningen en berekeningen omtrent het totaal zijner uitgaven maakte. Gedurende 52 jaar hield bij dat vol. In die 52 jaar kocht hij 628.713 sigaren, die hem f 24.429.17'/, kostten en 43.692sigaren kreeg hij van zijn vrienden. O.a. gaf hij uit: aan 86 pantalons f110460; aan 70 stuks jas en vest f 1896; aan 63 paar laarzen f792; aan 300 hem den en 354 boorden f637.80; aan omnibussen en trams f1116. Hij dronk 38 531 glazen bier, ter wijl 40.303 glazen likeur de reke ning daarvan deden aangroeien tot f 13.267.20. Voor de eer met al die ververscbingen bediend te worden, gaf bij f 3000 aan fooien. Op den grafsteen van dien man moet geplaatst worden: Hij wordt onder de dooden »geiekend«. BURGERLIJKE STANDEN. Leusden. Geboren Gen it, zoon van Gerardus Hubertus Bottenberg en van Cornelia Hendrika Geijtenbeek. Gerarda dochter van Gijsbert Mastenbroek en van Jannetje Franken. Antonie Johannes, zoon van Dirk van Eist en en van Albertha Windhouwer. OndertrouwdGijsbertusden Hartog en Neeltje van de Lagemaat. OverledenElbert Wallert oud 59 jaren. Stouteiiburg. OndertrouwdTimotheus Verboef en Maria Blom. Woudenberg. Geboren: Elizabeth, dochter van Anthonie Leendert van Oosterom en Maagje Kool. Eibert Hendrik, zoon van Hendrik van Ingen en Willemina Johanna Cortus. Odina Alida, doch ter van Evert Schimmel en Wilhel mina Gerdina van Maanen. Gehuwd: Pieter Jacob van der Loo en Clasina van Doorn. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Amersfoort, 10-6-'14 Geachte Redactie. Veroorloof mij mijn meening uit te spreken over het „contra" van Prof. van Leersum. onlangs verschenen aan de Hollandia Drukkerij te Baarn, de vrije uitoefening der geneeskunde betreffende. Zijn materialistisch opgesteld betoog doet mij droevig aan. 't Weerspiegelt zeer duidelijk de leegte in eigen boezem over de dingen, die nu eenmaal niet met onze vijf zintuigen te doorgronden zijn, die occulte krachten, die bij de meesten van ons sluimeren, maar min of meer toch aanwezig zijn en die allergunstigst kunnen beïnvloeden, verbeteren en her stellen de vele ziekten, die de met schuld beladen menschheid maar al te zeer teistert. Hoe kortzichtig van hem om prat te gaan op, om hoog op te doen van het officieel medische kunnen. Een voorbeeld uit vele uit mijn eigen ervaring verduidelijke mijn optredenEen asthmalijderes zocht vergeefs hulp bij verschillende artsen. Op mijn aanraden, nam zij toevlucht bij 't magnetisme) Reeds de 1ste magnetische behandeling deed de benauwdheid opheffen, bij de 2de behandeling den volgenden dag ver minderde de temperatuur van 39° tot 38o, bij de 3de behandeling van 38" op 37°, bij de 4de kwamen de eetlust en opgewektheid terug en bij de 5de en laatste behandeling, dus na 5 dagen, was patient weer normaal. Wat zegt Prof. v. Leersum hiervan? Of heeft hier alweer het toeval of de suggestie gewerkt? De collega, dien ik van te voren had ge consulteerd, dacht dat de hooge tempe ratuur, die reeds eenige dagen bestond, voortkwam uit infectie door malaria, en schroef kinine voor. Mijns inziens kon van malaria hier moeielijk sprake zijn. Ik vertelde hem, dat ik eerst een mag netische behandeling wenschte toe te passen, alvorens die medicijn te laten nemen. Z.Ed., zeer vertoornd dat ik zjjn „kunde" in twijfel trok, wenschte van verdere bezoeken af te zien. Van samen werking tusschen arts en occultbegaafde, waarvan ik meermalen de wenschelijk- heid onder 't oog heb gebracht, kon dus niet komen. De star is zijn dogma ver harde arts wenscht geen samenwerking. Getuigt dit van menschlievendheid Prof. v. Leersum, als officieel „wetenschappe lijk" man, zou toch, hoop ik, anders ge handeld hebben. Beleefd dankend voor de genoten gast vrijheid. Uw dw., W. F. WAGTHO, Arts. RECLAME. by CUEY-NA-GAEL (Rev J. Ikwin Brown) (author of Irish man's Difficulties with Dutch") will be given in Soc. Yereeniging on 19 May at 8 <5clock, p.m. Subject „O'Neills Further Adventures in Holland and his m4rvellous Use of the Telephone". Tickets fI.(pupils ƒ0.50) to be had at Mr. Slothouweb's. Lamam Bourn Co. Eortegraclit 22 belasten zich met aqn- en verkoop vif.i Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-in rich ti ng. Alle personen, die hun stemorgaan moeten inspannen, roemen de Wybprt-Tabletten, als de ze kerste bescherming tegen vermoeid heid der stem. Zij worden bij ver koudheden wegens hun oplossende eigenschappen geroemd. Duizenden betuigeïi de zeldzame werking daar van. Te bejeomen in alle Apotheken en Drogisfèrijfiji a fl 0,60 Dépot to Amersfoort A. vïlf dv Bekroningen. Breda 1876. Utrecht 1901. VOORHEEN W. UTENS, LaDgestraat 119. Eerste klasse Reparatie-Inrichting. Specialiteit in Hijlaarzen. \hO, Dit Weekblad bevat alle Uitlotingeu, Rentebetalingen, Nieuwsberichlen, Producties, in één woord alle wetenswaardig heden op financieel gebied; het geeft geregeld hoogst interessante Hoofdartikelen, Koeralijst der meest actieve fondsen en Beurs- verslagen uit binnen- en buiten land; het verstrekt gratis advies in de rubriek Beantwoordingen enz., terwijl eens per maand een prijslijst der premieloten wordt gepubliceerd. waarin begrepen de geregelde kostelooze controle tot 100 nummers van uitlootbare fondsen. BUREELEN: LEDEN-VERGADERING op- DONDERDAG 14 MEI a.s., 's avonds om 8'/» uur, in het Café van den heer Otte, Heiligenbergweg. HET BESTUUR. Punten van behandeling 1. Bespreking aanstaande feestelijkheden. 2. Benoeming Commissie tot het nazien der Rekening en Ver antwoording. Verleent credieten onder borgstelling enz. Verschaft kapitalen onder |e. hyp. verband. Neemt gelden in depét. Opent rekening courant met rentevergoeding. Agenten voor Amersfoort en Omstreken Voor Leusden en Omstreken DE DIRECTIE. Agent Telefoon No. 20. <5 Mineraalwaterfabriek en Bier bottelarij Stoovestraat 12. Langestraat 42 Instrumentmaker Telef. Interc. 83 Nieuw groot Voordrachtenboek voor vroolijke partijen, bevattende 27 Komische scènes, f Vroolijke Voordrachten, Coupletten enz. Prijs franco per post ƒ0,55. INHOUDBrief van Nathan Nathans aan zijn lieve memele. Brief aan Nathan Nathans, milicien infanterist te 's Hage, van zijn lieve memele. Brief aan Nathan Nathans van zijn hartlap Rebekka Citroen. Brief aan Rebekka Citroen van haar beminde Nathannegien. Op de bruiloft. Juffrouw Mina. Bedelaars- roem. Zoo zijn er. Een boer op reis. Hup I dat bruidspaar is magnefiek. Het snuggere boertje. De Serenade. Oom Manus. Op het marktplein. Van een boer die kiespijn had. 't Kropwolder boertje. Leer om leer. Goedgekeurd voor den dienst. Bruiloftslied. De reis naar Rotterdam. De Pretmaker. St. Nicolaascadeau. De bedroefde Bart. Koopman Levie. Mozes Sinaasappel. Een reis met ongelukken. Dit boek is weder vervaardigd door den beroemden schrijver D. JUNIOR, van wiens band ook o.a. verschenen: De Grappen makerGeestig en LuimigOolijk en Vroolijk, De Vroolijke Guit, enz. Dit beroemde boek wordt na ontvangst van 55- cent in post zegels of per postwissel franco, toegezpndeir door den uitgever, specialiteit in bruilofts- en feestartikelen Oude Kijk-in-'t Jatstraat 66. m - is HET NIEUWE MODEBLAD, dat bij ons is verkrijgbaar gesteld. Men blijft daarmede op de hoogte van wat erin de modewereld voorvalt, wat afgeschaft of als verouderd verworpen en wat als nieuwe mode wordt toegepast. Niemand mag daarvan onkundig blijven. HET NIEUWE MODEBLAD verschijnt tweemaal per maand, in 14 pagina's, met patronenblad. Het bevat een keur van toiletten en patronen, terwijl enkele pagina's worden gewijd aan Wetens waardigheden" welke rubriek veelal rijk geïllustreerd is. Meerdere malen zal eene Mode-afbeelding op de voorpagina artistiek iu kleuren zijn uitgevoerd. Prijs slechts ©5 CtS. per drie maanden (2e Uitgave), (franco per post 80 ets.) Men abonneere zich bij den uitgever van deze Courant.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 3