Plaatselijk Nieuws. BUITENLAND. BINNENLAND Gemeenteraad. Brief van den Minister van Waterstaat dd. 7 Juli 1914, no. 254, waarbij wordt toegezonden een gunstige beschikking op het verzoek tot het leggen en hebben van electrische geleidingen in, over en op Rijkswegen. (Voor kennisgeving aan genomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten, dd. 6 Juli 1914, le afd. No. 369/216 waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit dd. 7 April 1914, no. 196 inzake de electriciteits- voorziening- (Voor kennisgeving aange nomen). Daarop werd tot onderwijzer aan school D. benoemd de heer K. W. Berends te Nijkerk. Aan den onderwijzer E. J. Meijer werd verlenging van ziekte verlof toegestaan. Het derde punt der agenda: Voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake de bezoldiging enz. aan het onderwijzend personeel aan de lagere scholen nam het grootste gedeelte van den avond in be slag. De heer Gerritsen stelde voor de salarissen der Hoofden van scholen met f 100.— te verhoogen. De heer Jorissen wilde ze zelfs met f150.— zien verhoogd, doch stelde voor artikel 2 uit de veror dening te lichten en te renvoyeeren aan Burgemeester en Wethouders. Dit voor stel werd echter, nadat door den Wet houders van onderwijs een meer grondige regeling der salarissen, benevens de werk kring der Hoofden in uitzicht was gesteld, met algemeene stemmen, op die van den voorsteller na, verworpen, waarna de geheele verordening artikelsgewijze en in z'n geheel zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Een voorstel van Burgemeester en Wet houders in zake opdracht van de levering van electriciteits werken werd stilzwijgend goedgekeurd. Voorts werd besloten tot onderhandsche verhuring van een stuk grond aan de Koninginnelaan aan het Circus Rancy; welk Circus het volgend jaar onze Gemeente zal bezoeken. Een voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein aan den heer D. J. M. van Resteren werd aangehouden, terwijl zelfde voorstellen tot verkoop van perceelen bouw terrein aan de heeren J. v. d. Wal Kz., K. Kooyman en de Gebrs. E. J. en C. Ruiten berg zonder discussie werden aangenomen. Een nieuwe verordening regelende den werkkring der Commissie van Bijstand in het beheer der Gemeentebedrijven werd vastgesteld. De Commissie van Bijstand voor „Birk- hoven" werd als zoodanig opgeheven en de leden dier Commissie, de heeren Van Kalken, Tromp van Holst, Gerritsen en Kroes met den Gemeentesecretaris opnieuw in Commissie benoemd tot Bijstand in het beheerder plantsoenen en verdere lande lijke bezittingen der Gemeente. De ver ordening betreffende een fonds ter bestrij ding van uitgaven der Gemeente voor pensioenen ten behoeve van Gemeente ambtenaren werd conform het advies van Burgemeester en Wethouders, gewijzigd. Ingetrokken werden de Raadsbesluiten d.d. 29 April en 19 Juni 1913, waarbij aan de Onderofficierswoningbouwstichting „V.I.O.S." ingevolge de Woningwet een voorschot uit de Gemeentekas werd toe gekend. Aan de Kanaalvereeniging „De Gelder- sche Vallei" werd eene subsidie verleend en de Gemeentebegrooting, dienst 1914, conform het voorstel van Burgemeester en Wethouders, gewijzigd. Ten slotte werd aan Burgemeester en Wethouders een crediet toegestaan van f800.— ten einde een begin te kunnen maken met het op de hoogte van den tegenwoordigen tijd brengen der leer middelen van het Gymnasium. Bij de algemeene rondvraag wijst de heer van Achterbergh op de zijns inziens gevaarlijke toestand aan de Kleine Koppel bij het Smalle Pad, waarin zonder groote kosten, door het afnemen van een stuk van het aan de gemeente behoorende terrein voor de groentenveilingen af doende verbetering kan worden gebracht. Nadat door den voorzitter een onderzoek in dezen was toegezegd sloot Z.Ed. de vergadering. borgen vervangen zien door het stellen van een cautie door den aannemer van ten hoogste 10°/o. Dit systeem wordt in het Buitenland met succes gevolgd. Op voorstel van den heer Meursing werd besloten bij de architecten inlichtingen in te winnen. 10. Van het Hoofdbestuur der Post en Telegrafie een missive over den loketdienst aan het Postkantoor alhier en over de vervroeging van de eerste bestelling. Hiervoor brengt de Voorzitter dank aan de Directie van het postkantoor. 11. Een missive van het Gemeente bestuur inzake het afgeven van arbeids kaarten. 12. Een ontwerp-wijziging der Arbeids wet met verzoek om advies. Bezwaren zijn niet ingekomen. 13. Kennisgeving van de oprichting van een nieuwe Kamer te Woerden. 14. Missive van het Gemeentebestuur van Amersfoort met de goedgekeurde rekening der Kamer. 15. Missive inzake het te Amsterdam te houden internationaal congres voor den vrijhandel. Voor kennisgeving aangenomen. 16. Missive inzake het congres voor Zondagsrust te 's-Hage. Een sympathiebetuiging zal worden gezonden. Na eenige discussie werd besloten marktopgaven aan de groote bladen te zenden. Het voorstel van den heer Meursing om bij het Gemeentebestuur aan te drin gen op een weegtoestel werd aangehouden. De secretaris wees nog op een tekort in de kas, wat oorzaak is, dat hij de laatste twee jaren nog niet zijn halve salaris ontvangen heeft. De Voorzitter zegde eene regeling daar van toe. Hierna werd de vergadering gesloten. Bij het ad missieexamen aan het Gymnasium zijn toegelaten tot de eerste klasse: A. G. Beets (Baarn), P. v. d. Burg (A.), M. Endendijk (A.), P. L. de Graaff (voorw.) (Egmond), F. J. Herman (voorw.) (A.), M\ T. Hoog (A.), H. W. Kolf! (A.), H. L. G. Koopman (voorw.) (Ned. Indië), L«. H. de Lange (Nijkerk). N. L. D. Lankamp (voorw.) (A.), C. A. Linden- berg (Baarn), E. C. Ongerboer (A.), J. J. Peters (Rotterdam), P. E. Rit- man (A M. A. van Rijn van Alke made (Semarang), A. Y. M. Taconis (voorw.) (Heerenveen), J. B. Vogelaar (Acbteveld), W'. C. J. Wagtbo (A.), A. J. Wilbrink (Barneveld), F. M. A. Wolterbeek (voorw.) (A.). Tot de 2«. klasseT. Taconis. Tot de 5*. klasse: P. J. Kooiman. Na verlengd examen is voor het eindexamen Gymnasium afd. A ge slaagd S. van 't Eind. Tot leeraar in het teekenen aan de Rijks Normaallessen alhier is be noemd de heer A. B. v. der Klein, onderwijzer aan de school in de Beek- stiaat. Op de kaasmarkt van j.l. Maan dag werden aangevoerd 40 wagens, bevattende 10975 K. G. kaas. De prijs liep van f28 lot f30 per 50 K. G. Van 3 tot 8 Augustus a.s. zal hier wederom van rijkswege een cursus in pluimveeteelt gegeven worden door den pluimvee-consulent, den heer Houwink en een alsnog aan te wijzen Rijksveearts. Een 34-tal onderwijzers uit alle deelen des lands, waaronder verscheiden hoofden van scholen, alsmede particuliere belang hebbenden hebben zich voor deelname aangemeld. strijd, die op de vooruitstrevendheid zijn stempel drukt en niet minder haar tegen voeter, de reactie, vorm en kleur geeft. Wie kan, beproeve het, een vaste Hjn te trekken. Hij krijgt onzen heilwensch mee. RECLAME. Het aftreden van vorst Willem. De mbret heeft thans het besluit genomen af te treden, wanneer niet op 't laatste oogenblik de groote mogend heden zich bereid verklaren te helpen. Hij is tot de erkentenis gekomen, dat, al zou hij zelf ook genegen zijn per soonlijk vol te houden en zich aan de verdere moeilijkbeden bloot te stellen, bij tocb niet over de noodige middelen zou beschikken om den opstand te onderdrukken. Hij meent dus niet in staat te zijn het land langer te dienen, zonder afbreuk te doen aan zijn waarde De vorst heeft dus de gezamenlijke gezanten der mogendheden en den Engelschen Admiraal Troubridge, Za terdag tot een conferentie in den konak bijeengeroepen en bun den stand der zaken blootgelegd. Hij deed een beroep op de mogendheden om hem de noodige gelden en gewapende manschappen te verschaffen om de Epiroten te ver drijven en den opstand te dempen, en deelde mede, dat van bet voldoen aan dien wensch zijn blijven in Durazzo zou afhangen. De gezanten konden daarop geen definitief antwoord geven, en verklaarden, dat zij hun regeeringeu zouden inlichten. Voor het geval, de vorst plotseling Albanië mocht ver laten, zal de commissie van controle direct weer de regeering overnemen. Blijkbaar is het mislukken der zen ding van den ministerpresidentTurkhan pasja naar Rome, Weenen en St. Peters- burg, de aanleiding tot dezen stap van den vorst. Grey, de Engelscbe minister van buitenlandsche zaken, verklaarde reeds in bet parlement, dat bij geen enkel soldaat aan Albanië zou opofferen en in St. Petersburg moet Turkban pasja iets dergelijks bezworen hebben. Onder die omstandigheden kan geen internationale actie wordeu tegemoet gezien en men kan dus aannemen, dat vorst Willem weldra het gevaarlijke ambt, dat Europa hem beeft toever trouwd, zal neerleggen. De kruiser Zeeland», met Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden aan boord, is Zaterdag de Newaopgeloopen. De Prins werd door grootvorst Andree Wladimirowitch en door den Minister van Marine begroet, en voer met hen naar den steiger, waar Z. K. H. door de leden van het Nederlandsche gezant schap werd ontvangen. Daarop begaven de Prins en de grootvorst zich naar Tsarkoje Selo, waar de Prins Zijn intrek neemt in het Paleis van Zijn zuster, de groot vorstin Maria Paulowna. Wijziging der Drankwet. Het bestuur van den Nederlandscben Bond van Koffiehuis-, Restaurants en Slijters heeft, naar het Huisgezin meldt, van den Minister van Binnen- landsche Zaken een ontwerpwijziging van de Drankwet ontvangen. Kruidenierswaren met cadeaux. Op initiatief van drie Groninger heeren is er in de drie noordelijke provinciën een beweging op touw gezet naar aanleiding van een corres pondentie, gevoerd met den beer mr. Aalberse door een van die heeren. Doel dezer actie is, om adbaesie te betuigen met het wetsontwerp-mr. Aalberse (tegen de oneerlijke mede dinging) en om te krijgen een uit drukkelijk verbod van den verkoop van kruidenierswaren met cadeaux. Van het slagen dezer actie zal (meent de Pr. Gr. Ct.) het bestaan van zeer veel neringdoenden (niet alleen kruideniers, doch ook han delaren in ijzerwaren, huishoudelijke artikelen, manufacturen, galantoriën, glas-, porselein- en aardewerk, kortom in alle mogelijke artikelen) afhankelijk zijn. Het schijnt dat op een dergelijke actie, komende uit den boezem van den middenstand, reeds lang gewacbt is. Van alle grossiers wier medewerking gevraagd is kreeg bet drietal toe zegging, en werd hun streven ten zeerste toegejuicht. Bijna alle grossiers in Groningen, Friesland en Drente werken thans met lijsten om hand- teekeningen te verzamelen voor een aan de Tweede Kamer te verzenden adres. Er wordt algemeen geteekend, ter wijl reeds een kennisgeving van de Handelsvereeniging te Assen is ont vangen, dat daar een commissie van 10 leden benoemd is, om bandtee- keningen te verzamelen, terwijl de vereeniging adhaesie met het streven zal betuigen. In het adres wordt o.a. gezegd, dat het kwaad reeds zoo ver gevorderd is, dat een artikel, van prima qualiteit en niet te duur, bijna geen ingang kan vinden, terwijl een artikel, hoe slecht ook van qualiteit, met flinke winst kan verkocht worden indien deze verkoop maar geschiedt met cadeaux. De Bond van Staatspensionnee- ring hield, onder voorzitterschap van ds. Van Krevelen, in Den Haag, haar 14e algemeene vergadering. Aangenomen werd de volgende motie: »De algemeene vergadering enz. spreekt als baar oordeel uit, dat in het wetsontwerp Treub: de ouderdom te hoog is gesteld, de pensioentoelage te laag is geraamd, en dat de bedeelden ten onrechte worden uitgesloten, en meent, dat aan die genoemde punten de aandacht mo9t worden ge schonken en dat in elk geval de wet zoo moet worden veranderd, dat geen bedeelden buiten het wetsontwerp vallen c Tot hoofdbestuurslid werd in de plaats van mevr. H. M. Le Grand— Goudschaal, die uiet herkiesbaar was, gekozen de heer v. d. Velde uit Rot terdam. Hoefljzerverbond I De plannen voor het Kinderher stellingsoord, zijn definitief vastgesteld. Het hoofdgebouw bevat een ruime eetzaal, waarachter keuken, wasch- keuken, aanrechtkeuken en provisie kamer, een schoollokaal, twee speel kamers, bad- en kleedkamer, twee garderobes, elk met toiletkamer en W. C's, dokterskamer met onderzoek en donkere kamer, ziekenkamer voor lichte patiënten met verpleegsters kamer. Verder zal men er vinden een groote veranda met balcon, nog een veranda en vertrekken voor directrice en personeel. Het afzonderlijk ziekenhuisje zal be vatten 2 ziekenzaaltjes, eeo ver pleegsterskamer, keuken- badkamer, bergplaats en een veranda over de heele lengte. Ten slotte worden voorloopig 2 lighallen gebouwd. Het hoofdgebouw is bestemd voor 70 kinderen, het ziekenhuisje voor 10 patiënten. Het bestuur van het Hoefijzerver- bond hoopt na zooveel medewerking tot de hoefijzerweek (18 Augustus) te kiijgen, dat 15 Augstus het geld bjjeen is. De aanbesteding is dan op 1 Septem ber a.s. bepaald. Tot 4 Juli kwam in f66.699. Militie 1 Uur van opkomst en daggeld: Het is misschien niet ondienstig de verlofgangers die dit jaar voor her halingsoefeningen moeten opkomen te herinneren aan de onlangs gewijzigde bepalingen omtrent den tijd waarop zij zich op den dag voor de opkomst bepaald bij hun korps moeten aan melden le. Zij, die verblijf houden in de plaats van opkomst, uiterlijk te 8 uur voormiddag. 2e. Zij, die verblijf houden binnen 20 kilometer van de plaats van opkomst, uiterlijk te 10 uur voormiddag en 3e. de overige verlofgangers, voor zooveel zjj binnen bet rijk verblijf houden, op het tijdstip waarop zij aanwezig kunnen zijn, indien zij zich op den dag voor de opkomst bepaald, met bet eerstvertrekkende middel van versneld vervoer langs de op de ver- voerbewijzen aangegeven route naar de plaats van opkomst begeven. Ook omtrent de daggelden zijn nadei e voorschriften uitgevaardigd alleen de verlofgangers die zich vier of meer uren vóór bet tijdstip der aanmelding op reis moeten begeven, genieten des- gewenscht op de dagen der reis een daggeld van f 0.25. Dat daggeld wordt aan hen uitbe taald door do zorg van den burge meester van de gemeente waar zij verblijf houden op den laatsten werk dag vóór het vertrek. Bij de korpsen worden geen dag gelden meer uitbetaald. Nauwelijks zijn de opvoedingsge stichten te Achteveld, onder Barne veld, geopend, of het blijkt, dat de ruimte onvoldoende is. In verband hiermede heeft het bestuur besloten, aan de bestaande gebouwen uog toe te voegen eenige paviljoens, een school, een electrische centrale en een groote landbouwschuur. De OranjecommiS3ie te Baarn heeft besloten, den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, op schitterende wijze te vieren en heeft zich den steun ver zekerd van een eerecomité. Daar 2 Augustus op een Zondag valt, worden de feesten gehouden, Maandag 3 Augustus. Op het voorloopig programma staan uitgebreide kinderspelen en een groote optocht. De feestdag wordt besloten met een vuurwerk, dat ter eere der Hooge Am- bachtsvrouwe, vanwege de gemeente Baarn wordt ontstoken. Gisteravond vergaderde de Gemeente raad onder praesidium van den burge meester Mr. J. C. graaf Van Randwijck. Afwezig waren de heeren Briet, Van Duinen, Eysink en Koning, waarvan de drie laatstgenoemden onder kennisgeving. Na goedkeuring van de notulen der vergadering van 26 Juni jl. las de secre taris de navolgende ingekomen stukken voor: Ingekomen zijn de volgende stukken: Koninklijk Besluit van 27 Juni 1914, No. 55, waarbij het maximum van het bij Koninklijk Besluit van 5 Januari 1914, No. 9 verleende voorschot wordt verhoogd tot f15000. (Voor kennisgeving aan genomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. 29 Juni 1914, 3e Afd. No. 1663/1294, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit, d.d. 26 Mei 1914, No. 290 tot onderhandsche verhuring van eenige perceelen wei- en hooiland aan J. Frantsen, te Eemnes. (Voor kennisgeving aange nomen). Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 22 Juni 1914, 3e afd. No. 1538/1226, waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit, dd. 26 Mei 1914, No. 294 tot kostelooze overname van een gedeelte straat, genaamd Veldstraat van den heer P. van Achterbergh. (Voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 6 Juli 1914, 3e afd. no. 1701/1348, waarbij wordt goedgekeurd de wijziging der gemeentebegrooting in ver band met de begrooting voor het grond bedrijf 1914 en waarbij wordt medegedeeld, dat er geen bezwaren bestaan tegen de begrooting voor het grondbedrijf dienst 1914 vastgesteld in de raadsvergadering van 26 Juni 1914, no. 864. (Voor kennis geving aangenomen.) Brief van het Bestuur der Oranje-Ver- eeniging, dd. 7 Juli 1914, waarbij dank wordt betuigd voor het toegekend subsidie ad. f200.— over het jaar 1914. (Voor kennisgeving aangenomen.) Adres van J. W. van Achterbergh dd. 13 Juli 1914, houdende verzoek een ge deelte grond te mogen koopen aan de Wilhelminastraat. (Naar B. en W. om advies.) Adres van het Bestuur der Tuinbouw- vereeniging Amersfoort en van het Bestuur der V. P. N., d.d. 14 Juli ingekomen, hou dende verzoek aan elk der Vereenigingen een subsidie toe te kennen van f150.— voor het jaar 1914 en van f300.- voor het jaar 1916. (Naar Burgemeester en Wet houders om advies). Adres van Mejuffrouw N. J. Boukamp, d.d. 13 Juli 1914, onderwijzeres aan school F, houdende verzoek om eervol ontslag met ingang van 1 September a.s. (Naar Burgemeester en Wethouders om advies). Adres van G. Adriaans d.d. 3 Juli 1914, houdende verzoek een urinoir te plaatsen op de Groenmarkt. (Naar Burgemeester en Wethouders om advies). Adres van onderwijzeressen in de nuttige handwerken bij het Openbaar Lager Onderwijs, dd. 14 Juli 1914 inge komen, houdende verzoek hunne salaris sen te willen herzien. Wordt besloten dit punt te behandelen by het desbetreffend punt der agenda. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 6 Juli 1914, no. 1761/1860 afd. 3, waarby goedgekeurd wordt terug; gezonden het raadsbesluit dd. 26 Juni 1914 tot vaststelling van het kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1914. (Voor kennisgeving aangenomen.) Kamer van Koophandelen Fabrieken. Zaterdagavond vergaderde deze Kamer ten Stadhuize onder voorzitterschap van den heer J. Gerd. Kleber. De heeren Hamers en Eysink waren afwezig. De notulen der vergadering van 25 April werden na lezing goedgekeurd. Ingekomen zijn behalve de gewone periodieken en verslagen: 1. Het jaarverslag van de Centrale Werk gevers Risicobank over 1913. 2. Een uittreksel van het verslag van den hoofdingenieur van het Stoomwezen. 3. Van het Centraal Bureau voor de Statistiek de jaarcijfers van de Koloniën. 4. Van den Commissaris het Verslag van den toestand der Provincie. 5. Een uitnoodiging om lid te worden van de Kanaalvereeniging „De Geldersche Vallei". De heeren zyn reeds lid. 6. Een missive van Burgemeester en Wethouders betreffende het Station van Bakkerij en Maalderij. Voor kennisgeving aangenomen. 7. Een schrijven van het Comité „Brussel als zeehaven". Voor kennisgeving aangenomen. 8. Van den betrokken Minister de namen der leden van de Commissie van Advies voor de Spoorwegdienstregeling. De heer Meursing wil trachten hier een paar D-treinen te doen stoppen. 9. Een adres van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Breda in zake aanbestedingen. Deze Kamer wil het stellen van twee Het hoofdbestuur van „Ons Belang" heeft den minister van oorlog verzocht aan onderofficieren toe te staan op Zon en feestdagen en bij verlof burgerkleeding te mogen dragen. Voor het mondeling gedeelte van het eindexamen der H. B. S. in de provincie Utrecht, dat dit jaar wederom alhier zal worden afgenomen, zijn 104 candidaten ingeschreven. Het bestuur der plaatselijke afdeeling van de R. K. bond van fabrieks-, haven en transportarbeiders „Sint Willibrordus" is thans als volgt saamgesteldJ. Bosman, voorzitter; W. van Barneveld,secretaris; C. Hazelaar, penningmeesterA. van Door nik en R. van Hoeyen. Door de politie werden aangehouden een 4-tal jongens, die hun ouderlijk huis te Amsterdam waren ontloopen. Ook een jongen uit Ermelo, zwervende aangetrof fen, werd naar zyne ouders teruggeleid. Een monteur der firma Eysink probeerde gisteravond een motorrijwiel op de Leusderhei. By een bocht in den weg dicht bij het wachthuisje kwam hij door het afspringen eener band van het voor wiel te vallen met 't gevolg dat hy be wusteloos bleef liggen. Arts Kamerling verleende de eerste hulp. Per auto der firma Eysink is hij naar het ziekenhuis vervoerd. Door de overgroote hitte der laatste dagen hebben de leerlingen der lagere scholen vryaf gekregen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2