NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad \jf .voor de Provincie Utrecbt. |S Qafcmmz flu. 61. FEUILLETON. Zaterdag 1 Augustus 1014. 43e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE RAADSSTUKKEN. HET BABYLON HOTEL Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 00. ADVERT ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant. Het heden verschenen 18de nummer van den zesden jaargang van bevat o.a.: Bezoek van Prins Hendrik aan St. Petersburg en Stockholm. Bezoek van H. M. de Koningin aan de Nederl. Fabriek van Leder en Drijfriemen te Eibergen. Lighal voor tuberculo- zen te Hillegom. De populaire directeur v. h. Cabaret Artistique te Scheveningen, den heer Max v. Gelder te paard. Paleis van Justitie te Parijs waar bet proces tegen Mevr. Caillaux behandeld weidt. Zuid- Afrikaanscbe Landbouwers inonsland. Eenige interessante kiekjes uit westelijk Canada. Bezoek van H. M. de Koningin-Moeder aan het Militaire hospitaal te Amersfoort. Koninklijk bezoek aan de tuinstad behoorende bij de fabrieken van den heer Stoik te Enschedé. Twee foto's uit de Vogelwereld. Het Kindernummer »Ons Prinsesje.« De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'h cents thuis bezorgd. Bedrijven. Bij de voorbereiding van de plannen tot aanleg en verharding van verschil lende wegen, moest tegelijk de voorzie ning in de behoefte aan licht en water worden overwogen. Onmiddellijk na het optreden van den nieuwen directeur is diens meening daar omtrent gevraagd geworden. Overeenkomstig onze verwachting was deze al dadelijk van oordeel, dat de vraag op welke wijze bedoelde wegen van de noodige buisleidingen enz. moeten worden voorzien, niet kan worden opgelost, zon der tevens na te gaan in hoeverre de capaciteit der Gasfabriek in staat zal zijn aan de steeds toenemende afname te kunnen voldoen. Bij het beantwoorden van de gestelde vraag heeft de directeur ons daarom tevens in kennis gesteld met zijn aan vankelijke meening omtrent hetgeen de naaste toekomst zal vereischen. Uit den aard der zaak berust deze meening op een voorloopig ingesteld onderzoek en kunnen de verstrekte ge gevens en gemaakte ramingen niet als definitieve worden beschouwd. Echter is al met voldoende zekerheid vast te stellen, dat de Gasfabriek een niet on belangrijke uitbreiding zal moeten onder gaan, en dit niet alleen om op den duur aan de behoefte te kunnen voldoen, maar ook om zekerheid te hebben dat voort durend aan de tegenwoordige eischen kan worden voldaan. Ofschoon wij het, om de zoo even ge noemde reden, niet raadzaam achten de plannen van den directeur hier in den breede te gaan bespreken daarvoor dragen zij nog een te voorloopig karak ter meenen wy toch, in verband met het onderstaande, een enkele mededeeliDg daaromtrent te moeten doen. De directeur acht voorloopig de op richting van een waterstofgasfabriek het meest voor de hand liggend middel, om in de naaste toekomst aan de behoeften te kunnen voldoen. De maximum uur-productie meent hij voor de naaste toekomst te moeten stel len op 2700 H1. waarvan 1000 M'. voor de stad en 1700 M'. voor het overige deel der gemeente. Voor beide deelen is dan gedacht een afzondelyken druk te geven door het aan brengen van twee regulateurs. Het voordeel daarvan zou dan o.m. ook zy'n, dat de wijdte der buizen op het bergterrein niet bepaald geheel afhanke lijk is van die, gelegen in de binnenstad en dat verzwaring van de laatste slechts noodig zy'n zal vanaf de fabriek tot aan het Julianaplein. In zooverre houden de mededeelingen van den directeur dan ook verband met den aanleg van de noodige buizen in de nieuw aan te leggen wegen. Wij hebben den directeur verzocht zijn voorloopige meeningen nader te willen onderzoeken en ons definitieve plannen te willen voorleggen. Wanneer onze voorstellen omtrent den aanleg van de verschillende wegen wor den aangenomen, adviseeren wij tevens ook direct over te gaan tot aanleg van de buizen voor gas en water en op eDkele punten ook van de kabels voor electriciteit. Uitgenomen voor het plan Berg-Zuid, waarvan toch in ieder geval directe voor ziening noodig ls, betreft ons voorstel den aanleg van buizen in wegen die de ringleiding zullen voltooien vanaf het station, Batehman Wuytierslaan, Tram weg, Kalkweg, Doodeweg, Arnhemsche- weg tot aan het Julianaplein. En waar deze leiding althans voor de eerste tijden, wel ongeveer de grens zal aangeven, waar binnen zal worden ge bouwd, zou het niet verstandig zijn, hier met het treffen van voorzieningen voor gas en water alleen rekening te houden met de oogenblikkelijke behoefte. Daargelaten nog, dat ook een goede circulatie zeer gewenscht is, zullen de aan te brengen buizen als hoofdbuizen moeten worden beschouwd, waarop ver takkingen kunnen worden aangebracht naar de binnen liggende terreinen. Met aldus te handelen, zal voor de verre toe komst in de behoefte kunnen worden voorzien, zonder tot buis-verzwaring te be hoeven over te gaan. Teneinde bij het maken van aansluitingen het telkens op breken van den verharden weg te voor komen, is door den directeur aanbevolen, dubbele leidingen te leggen. De kosten van aanleg zijn dan wel iets hooger, maar daar staat tegenover, dat de te maken huis-aansluitingen belangrijk goedkooper zullen zijn. Deze maatregel wordt echter niet noodig geacht voor de leiding vanaf den Kalkweg, langs den Doodeweg tot aan de aanwezige leiding in den Arnhemscheweg. Directe aanleg, zoowel voor gas, als voor water, wordt noodig geacht: a. in al de wegen Berg-Zuid; b. in den aan te leggen weg langs de trambaan; c. in den Utrechtschenweg vanaf Rust oord tot aan den Kalkweg; d. in den Kalkweg; e. in den Leusderweg van af het Zwarte Bergje tot aan den Kalkweg; f. Vanaf den Kalkweg, langs den Doode weg tot aan de aanwezige leiding in den Arnhemscheweg. Verder zal hier en daar een enkel gedeelte bestaande leiding moeten worden verzwaard. De kosten hieraan verbonden worden door den directeur geraamd op: voor het Stratenplan Berg-Zuid voor gasf18000, voor waterf15000, voor de overige leidin gen voor gas f90.000 voor waterf80.000 Electriciteitsvoorziening wordt voorloo pig niet noodig geacht voor de buiten wegen, maar wel voor het wegencomplex Berg-Zuid. Ook hiervoor wordt aanbevolen dubbele kabels te leggen. De kosten hiervan worden begroot op f 20.000, inbegrepen een trans formator. Zooals blijkt zal de uitvoering van ge noemde werken vry groote bedragen vorderen. Wordt daarby dan nog gedacht aan wat wij in den aanvang dezes hebben medegedeeld, omtrent de te verwachten kosten van uitbreiding, dan zal wellicht de vraag worden gesteld, of een en ander geen nadeeligen invloed zal hebben op de financieele verhouding tusschen het bedrijf en de Gemeente. Wij stellen ons voor by de aanbieding van de andere voorstellen, U uitvoerige mededeelingen te doen omtrent den finan- tieelen toestand speciaal van de gasfabriek. Thans zyn wy daartoe nog niet volledig in staat. Daarom moeten wy nu volstaan met de mededeeling dat, naar onze overtuiging de kosten voor de gasfabriek geen bezwaar zullen opleveren en voor de waterleiding een regeling zal worden voorgesteld, die eveneens den finantieelen toestand van het bedrijf niet zal schaden. Enkel de mededeeling nog dat de winst van de Gasfabriek de laatste jaren niet geheel werd gestort in de Gemeentekas, maar een deel daarvan voor bijzondere doeleinden werd aangewend, zal de over tuiging schenken, dat de nieuwe lasten geen moeilijkheden zullen veroorzaken. Resumeerende hebben wy de eer U voor te stellen: A. te besluiten tot uitbreiding van het buizennet der gas- en waterleiding, als boven is omschreven, en de uitvoering te verrichten in verband met den aanleg der wegen B. in de wegen Berg Zuid de noodige kabels te leggen voor de levering van electrische energie en de verdere, daarmede verbandhoudende werken uit te voeren; C. voor de onder A genoemde werken een crediet te verleenen van f 108.000 voor de gasleiding, van f 95.000 voor de water leiding en f20.000 voor de kabels enz. De op 22 Augustus 1913 door den gemeenteraad vastgestelde verordening, regelende het bebouwen van bepaald aangewezen gronden in onze gemeente werd, daar zij volgens Gedeputeerde Sta ten in stryd was met artikel 625 van het Burgerlijk Wetboek, door dat college aan H. M. de Koningin ter vernietiging voorgedragen. Zulks is tot dusverre niet geschiedt daar de meeningen der ministers van binnenlandsche zaken en die van land bouw, nijverheid en handel,dienaangaande niet overeenstemmen. In verband met de door genoemde ministers gemaakte be merkingen stellen Burgemeester en Wet houders den Raad voor bovenbedoelde verordening in te trekken en de navol gende verordening vast te stellen: Verordening, regelende het bebouwen van bepaald aangewezen gronden in de Gemeente Amersfoort. Artikel 1. De hieronder nader omschre ven terreinen en op de bij dit besluit behoorende teekening aangeduid door eene groene kleur, zyn bestemd voor bebou wing met woonhuizen. Die terreinen zijn: a. dat, begrensd door Berken weg— Regentesselaan—Jacob van Campenlaan Utrechtschenweg b. dat, bogrensd door Lange Bergstraat ArnhemschenwegBeukenlaantje Utrechtschenweg; c. dat, begrensd door Utrechtschenweg— Soester weg—Korte Bergstraat—Wilhel- 42) door E. Bennett (uit het Engelsch.) «Hoor eens," zei Racksole, op eens van toon veranderende, »ik ben volkomen tot uw beschikking om van avond op ons eigen houtje eens een onderzoek te gaan instellen. En, als ik de rechte waarheid zeggen moet, dan geloof ik dat het zoowat het dwaaste zou zijn wat we doen konden, als we eerst kalm gingen slapen op deze kwestie. Maar ik wou met alle geweld maken, dat Nelly althans tot morgen buiten alle moeilijkheden bleef. Ze is niet zoo heel gemakkelijk om mee om te gaan, Prins, en ik waarschuw u," voegde hij er met een grimmig lachje bij, «dat we, als we met het een of ander mochten slagen van nacht, het morgenochtend tegenover de jonge dame hard te verantwoorden zullen hebben. Durft u die kans wagen r/Dat durf ik," zei de Prins, glimlachend. «Maar juffrouw Racksole is werkelijk een jonge dame, die over een merk waardige mate van stoutmoedigheid beschikt." «Dat doet ze," zei Racksole droogjes. „Soms zou ik wel wenschen, dat ze wat minder stoutmoedig was." «Ik voel de grootste bewondering voor juffrouw Racksole," zei de Prins en hij keek juffrouw Racksole's vader met kalmen, ernstigen blik in 't gelaat. «Veel eer voor ons, Prins," zei Racksole. «Laat ons nu onze zaken gaan behandelen. Heb ik gelijk in de veronder stelling, dat er bij u een bepaalde reden bestaat waarom u de politie buiten de zaak wilt houden, als 't eeiiigszins moge lijk is?" «Ja," zei de Prins, en zijn gelaat betrok. «Ik ben heel bang dat mijn arme neef door zijn eigen schuld in een of andere ongelegenheid is geraakt, die hij liever niet ontdekt zou zien." «Dus gelooft u niet dat hij 't slachtoffer is van een of ander complot?" «Neen, dat geloof ik niet." «En welke reden heeft u daarvoor, als ik het vragen mag «Mijnheer Racksole, we spreken in vertrouwen niet waar? Een paar jaar geleden was mijn dwaze neef in kennis met een vrouwelijke ster van de Berlijnsche opera, 't Is heel goed mogelijk dat op de dame niet 't minste of geringste te zeggen viel, ik zal het tegendeel niet bewerenmaar waar 't een regeerend vorst betreft, kunnen praatjes moeilijk worden vermeden bij zoo'n gelegenheid. Ik had gedacht dat die zaak al lang en breed tot 't verleden behoorde, nu de verloving van mijn neef met Prinses Anna van Eckstein-Schwartzburg binnenkort zal worden publiek gemaakt. Maar gisteren zag ik bedoelde dame hier op den strandboulevard rijden. De combinatie van haar tegenwoordigheid hier en de verdwijning van mijn neef is te merkwaardig om er geen acht op te slaan." «Maar hoe klopt die theorie met den moord op Reginald Dimmoek." i/'t Heeft er niets mee te maken. Mijn idéé is, dat de moord op den armen Dimmoek en het verdwijnen van mijn neef volstrekt Diet met elkaar in verband staan tenzij die Berlijnsche actrice met de moordenaars samenspant. Aan dat laatste had ik nog niet gedacht." «Wat zoudt u dan van avond willen gaan doen?" «Ik zou het huis binnen willen gaan, dat juffrouw Racksole gisterenavond binnenging en trachten daar iets meer bepaalds te weten te komen." «Ik ga mee," zei Racksole, «en met 't meeste genoegen ook. Maar laat ik u even vertellen, Prins, en neem 't me niet kwalijk dat ik u dat zoo ronduit zeg, uw veronderstelling is onjuist. Ik zou er honderd duizend dollars om willen ver wedden, dat Prins Eugen is ontvoerd of ergens achter slot is gezet." «Wat voor redenen heeft u om u daar zoo zeker van te voelen «O!" zei Racksole, «dat is een lang verhaal. Laat ik be ginnen met u dit te vragen: Is 't u bekend, dat uw neef, Prins Eugen, schalden heeft tot een bedrag van een millioen pond?" «Een millioen?" riep Prins Aribert verbaasd. «Dat is on mogelijk!" «Toch is 't zoo," zei Racksole kalm. En toen deelde hij hem alles mee wat hij van den heer Sampson Levi was te weten gekomen. «Wat zegt u daarvan?" zei Racksole, toen zijn verhaal ten einde was. Prins Aribert antwoordde niet. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1